CDA komt Van Dam tegemoet bijt eens.» Taalunie Nederland-België voorgesteld 'tijdelijkheid gewenst over ultracentrifuge Philips batterijen die gaan lang mee. Gewetens- log geen Kamerdebat over politiek tere zaak russenvoorstel maakt weinig kans tSSSSSL. I80 labello'.. Benzine hoeft niet duurder Beeldjes waren door Menten op beurs gekocht Partijbestuur SGP wil lijstenbinding Bedrijfsleven toont interesse voor Suriname Minder ziekte in onderwijs Gezondheid. Teken met „Oudjaar" twee maal Echt gemeenschappelijk beleid moet spelling woorden bepalen PHILIPS i t4' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer wil meer duidelijkheid van de regering over de inhoud van de voorwaarden, die het kabinet afgelopen vrijdag heeft gesteld aan een eventuele uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek in Almelo. Drie vaste Kamercommissies heb- jen daarom de ministers Lubbers en Van der Stoel uitgenodigd morgen in t*n besloten vergadering meer dui- deiijkheid te vèrschaflen. De meeste partijen zijn erg terughoudend om de politiek tere zaak op korte ter mijn in het openbaar te behandelen. Ook de grootste oppositiepartij WD vil in het belang van de zaak geen politiek riskant Kamerdebat. Het kabinet wil, zoals bekend, de pstelde voorwaarden geheim hou den. om onderhandelingen met de buitenlandse partners in het ultra- tentrifugeproject. Engeland en •jjfest-Duitsland. niet te frustreren. [et kabinet besloot vrijdag in prin- cipe tot deelname aan de uitbreiding Pas later van de fabriek die uranium vemjkt als brandstof voor kerncentrales, maar dat besluit kan nog worden teruggedraaid als niet wordt voldaan aan een aantal voorwaarden, waar van de belangrijkste bbetrekking hebben op veiligheidsaspecten. De Kamercommissies voor buiten landse zaken, economische zaken en kernenergie kwamen gisteren bij el kaar om de verdere gang van zaken rond het omstreden kabinetsbesluit te bespreken. Geen van de fracties drong daar aan op een spoedig Ka merdebat. omdat men ofwel eerst definitief wil weten in hoeverre aan de door het kabinet gestelde voor waarden is voldaan. Ook de PPR. die tepn uitbreiding van de fabriek is, wil niet op korte termijn een Kamerdebat om de be zwaren. die afgelopen zaterdag in de kerngroep van deze partij werden geformuleerd, ook in het parlement kenbaar te maken. Energiedeskun- dige van de PPR-fractie Leo Jansen; „we willen pas in de Kamer debatte ren als er een definitief besluit van het kabinet is. Met de kamercom missies was afgesproken dat er alvo rens zo'n definitief besluit zou wor-' den uitgevoerd, er een Kamerdebat zou komen. De energiespecialist van de AR- fractie, tevens CDA-woordvoerder op dit punt. Van Houwelingen. hecht veel belang aan het overleg dat de kamercommissies voeren met de mi nisters. Als in dat overleg zou blijken dat voorwaarden die het kabinet heeft gesteld niet genoeg omvatten, kan hij zich voorstellen dat sommige fracties alsnog op korte termijn een Kamerdebat zullen eisen. Hij sluit ook niet uit dat zijn eigen fractie dan daarom zal vragen. Als de Kamermeerderheid na het overleg van woensdag geen Kamerdebat wil. is bijna automatisch duidelijk dat het parlement akkoord Is met de uitbreiding van de ultra-centrifuge fabriek, aldus Van Houwelingen. Buitenland-specialist van de PvdA- fractie Ter Beek vindt een ver antwoording van de ministers in de Tweede Kamer pas zinvol als de mi nisters Lubbers en Van der Stoel hebben gerapporteerd wat zij van de gestelde voorwaarden waar hebben kunnen maken. Als hem woensdag mocht blijken dat de voorwaarden waartoe het ka binet vrijdag besloot onder de maat zijn. vindt Ter Beek de besloten commissievergadering van morgen ook een goed kader om aan te drin gen op meer toegespitste voorwaar den. WD-woordvoerder Portheine zei gisteren dat zijn fractie geen Ka merdebat op korte termijn wenst, om de uiteindelijke uitbreiding van het ultra-centrifugeproject niet in gevaar te brengen. Het gaat mij om de zaak zelf. aldus Portheine. die zegt dat het kabinet in feite vrijdag al definitief had kunnen beslissen de fabriek uit te breiden, omdat er in de ontwerp-leveringscontracten vol doende veiligheidswaarborgen zijn geschapen. J. van Houwelingen (ARP) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren gepoogd staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) enigszins tegemoet te komen in het politieke meningsverschil over de mate van huurverhoging volgend jaar. Namens de CDA-fracties diende woordvoerder mr. J. N. Schol ten gisteren in de eerste ronde van het huurdebat een voorstel tot wijziging van het wetsontwerp in, waardoor de huren van alle woningen met acht procent omhoog zouden gaan, maar de woningen jonger dan vijf jaar met zeven procent. Naar verwacht zal staatssecretaris Van Dam morgen bij het vervolg van het huurdebat het compromis afwij zen. Zijn partijgenoot Kombrink [PvdA) deed dat gisteren al: hij vond dat het tussenvoorstel weinig af wijkt van de oorspronkelijke acht procent huurverhoging, die de CDA- Iractiès en de WD opeisten. De Tweede Kamer begon gisteren het debat over het wetsontwerp dat ttaatssecretaris Van Dam een wand geleden indiende, en dat wij- qjng beoogt van het huurverho- l!i*spercentage van achtr in zeven jmcent. In het debat liepen de emo- l fles zo nu en dan tamelijk hoog op. ook al beperkten de sprekers zich voornamelijk tot de zakelijke bewij- :en van hun eigen gelijk. Veelvuldig iteerden de sprekers, vooral tombrink cn Scholten, eikaars woorden, waarop men elkaar prompt net uit het verband rukken van cita ten verweet. Kombrink ging zo ver om Scholten geschiedvervalsing te verwijten. De verhoudingen in de Kamer liggen uiterst gevoelig, zo bleek gisteren uit het debat. Een globale berekening leert dat er bij de stemming, die toensdag plaatsvindt. 71 Kamer- Men voor Van Dams wetsontwerp a dus voor zeven procent zullen Remmen. Achter de in het huidige setsontwerp geldende acht procent Haan naar verwachting 79 Kamerle den. Het wijzigingsvoorstel van Scholten heeft instemming van de CDA-fracties, maar niet van de WD. Mogelijk is echter dat deze partij er wel voor zal stemmen als woensdag blijkt dat zeven procent huurverho ging toch een meerderheid achter zich krijgt. ontwerp te stemmen, hetgeen de zeer kleine meerderheid die er voor acht procent zou zijn, in gevaar brengt. Als het wijzigingsvoorstel van Scholten wordt aangenomen, zullen echter de meeste andersden kenden in de CDA-fracties hun voor keur voor zeven procent-sec laten vallen. Een enkeling echter wil ook tegen Scholtens wijzigingsvoorstel stemmen. In het Kamerdebat suggereerde WD-woordvoerder De Beer dat de regering met het voorstel tot huur- matiging is gekomen om vlak voor de verkiezingen bij de huurders in het gevlei te komen. Namens de CPN deed Kamerlid Van het Schip het voorstel om de huren volgend jaar helemaal te bevriezen. Nypels, na mens D'66, deed een beroep op het CDA om het wetsvoorstel van Van Dam te accepteren, daarbij aanha lend dat dit voorstel op zich al een compromis is, omdat de door Van Dam in september voorgestelde snelle Kamerbehandeling van nieu we huurwetgeving door de Kamer werd afgewezen. Staatssecretaris Van Dam ant woordt morgen op de beschouwin gen van de Kamerleden. Daarna vol gen naar de Kamerleden verwachten meerdere schorsingen van het debat voor fractieberaad, waarna de stem mingen plaatsvinden. Niet eensluidend bGZWclcLT de vergadering van de CDA- fracties. die vooraf ging aan het Ka merdebat. bleek men geen eenslui dend standpunt te kunnen innemen. In de fractie zijn er Kamerleden van de KVP, maar naar verluidt ook van AR, die toch liever zeven dan acht procent huurverhoging zien. Die overwegen voor Van Dams wets- Ellen, hier iemand voor je uit de dierentuin ADVERTENTIE IADVERTENTIE /lil) Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen (AW' kan bijlen* zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello. -r*e_ Zomer Winter. BB JmtmmmmmmmmmmmmmmmV (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) S Konsumenten Kontakt: In paleis Huis ten Bosch heeft de koninklijke familie het kerstfeest gevierd, samen met het personeel en de gezinnen van de personeelsleden. Konin gin Juliana las het kerstevange lie. De traditionele chocolade melk werd geschonken door de koningin, prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus. Prins Willem-Alexander kon het niet laten daarbij een handje te helpen. Muzikale me dewerking verleenden een en semble van de koninklijke mili taire kapel en het rooms- katholieke reclasseringskoor ,,Ut captivi gaudeant" uit Sche- veningen. Vervolg van pagina 1 den, waarschuwde Vredeling. Een tweede bez-*aar is dat het teveel ruimte biedt aan politieke bezwaren die geen directe relatie hebben met de uitoefening van geweld. Vrede ling wees er in dit verband bp dat iémand, die op zichzelf geen bezv a- ren tegen geweld heeft, maar wel tegen de NAVO als verdedigster van het kapitalisme, volgens het voor stel De Kwaadsteniét erkend zou kunnen worden. De Kwaads teniet meende dat het zo'n vaart niet gauw zal lopen omdat die politieke bezwa ren toch onoverkomelijke gewe tensbezwaren moeten blijken te zijn. Hij en de linkse fracties hielden vast aan de principiële stellingname dat de overheid niet moet uitmaken wat nog wel of niet als gewetensbe zwaar erkend kan worden. Kombrink (PvdA) vond dat de rege ring het in dit geval aan de Kamer moet overlaten om de tekst van het betreffende wetsartikel te bepalen, overeenkomstig het voorstel De Kwaadsteniet. Van een verslaggever ROTTERDAM/DEN HAAG De twee goudkleurige beeldjes die vori ge week op last van de Amsterdamse rechter-commissaris mr. J. H. W. van Duuren uit de villa van Pieter Men ten zijn gehaald, zijn niet uit Polen afkomstig. Volgens de Rotterdamse antiquair E. van Dam heeft Menten ze in 1959 of 1960 op de jaarlijkse kunst- en antiekbeurs in Delft ge kocht. Hij heeft er 750 gulden per stuk voor betaald. Mevrouw Menten had eerder laten weten dat haar man de beeldjes van antiquair Van Dam had gekocht. De antiquair, die geen kennis is van het echtpaar Menten, kon zich dat herin neren. De uit de Napoleontische tijd stammende beeldjes zijn al honderd jaar in Nederland. Volgens Van Dam zijn ze onder meer in België en Frankrijk gemaakt. Een getuige in Israël had de Nederlandse recherche op het bestaan van de beeldjes gewe zen. Bij de inbeslagneming werd ver klaard dat ze mogelijk uit Oost- Europa afkomstig waren en inder tijd aan Poolse officieren ten ge schenke werden gegeven. Mr. Van Duuren wees er gistermiddag op dat de inbelsagneming slechts een voor lopige maatregel is. Voorwaardelijke straf voor afpersing Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 27- jarlge M.B. uit de hoofdstad wegens een mislukte poging tot afpersing per telefoon veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie Jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van duizend gulden. Te gen hem was een jaar met aftrek geëist. B. had eind augustus van het vorige jaar een in Amsterdam wo nende Spaanse restauranthouder vla de telefoon bedreigd. De Span jaard moest 20.000 gulden betalen en zo niet dan zou hij op de Ooster begraafplaats terechtkomen. De restauranthouder ging echter naar de politie d'ie de afperser op een afgesproken plaats oppakte. DEN HAAG - Het besluit van de OPEC-landen de olieprijzen te ver hogen, behoeft in ons land voorlopig niet te leiden tot hogere prijzen voor benzine en andere aardolieproduk- ten, meent het Konsumenten Kon- takt. De organisatie heeft minister Lubbers van economische zaken er op gewezen, dat de oliemaatschap pijen de laatste maanden op betrek kelijk grote schaal extra voorraden hebben ingeslagen. Op grond van deze tegen de oude prijzen verkre gen voorraden behoort de overheid de komende maanden geen prijsver hoging toe te staan, aldus Konsu menten Kontakt. Van de kant van de olie-industrie werd er desgevraagd op gewezen, dat de voorraden inderdaad groter zijn dan normaal, maar dat dit toch niet zoveel uitmaakt. Er zijn altijd voorraden in de opslagtanks en die voorraden zijn doorgaans toerei kend voor 2,5 3 maanden. Zij zul len nu dan waarschijnlijk dichter bij de drie maanden zitten, aldus een woordvoerder. Op het ministerie van economische zaken vindt men het nog te vroeg om iets over de prijzen van oliepro- dukten te zeggen. De prijs, die het ministerie bepaalt, houdt rekening met de prijsontwikkeling op de olie- markt. Als de marktprijs omhoog gaat, dan zal daarmede rekening worden gehouden bij de prijs vaststelling van olieprodukten. Het is nog volslagen onmogelijk om te zeggen, hoe de marktprijzen zullen uitvallen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het partijbestuur van de SGP heeft zich uitgesproken voor lijstenbinding bij de komende Kamerverkiezingen zowel met het GPV als met de nieuwe reformato- risch-politieke federatie (RPF). Beide groeperingen hadden de SGP om lijstenbinding gevraagd Het GPV heeft echter tevens gesteld geen lijstenbinding met de RPF te willen Het lijkt dus wadtséhljnlljk dat het GPV zal afhaken. In dit geval is het echter niet zeker dat de lijstenbinding van SGP en RPF doorgaan. Het SGP-bestuur zal zich dan nader beraden. Binnen de SGP bestaat een duidelijke voor keur voor het GPV boven de nieuwe RPF waarvan het nog maar de vraag is of die de kiesdeler zal halen en men betreurt het dat het GPV door haar weigering met de RPF samen te werken de SGP voor het blok heeft gezet. Van een verslaggever DEN HAAG/SCHIPHOL Hel Ne derlandse bedrijfsleven wil een dele gatie naar Suriname sturen om te bekijken welke zaken er met dat land kunnen worden gedaan. Hierover zijn op het ogenblik besprekingen gaande met de Surinaamse regering. De voor zitter van de grootste werkgeversorga nisatie VNO, mr. Van Veen, heeft dit gisteren meegedeeld naar aanleiding van een uitspraak van minister Pronk (ontwikkelingszaken). Deze verbaas de zich over de geringe belangstelling die het Nederlandse bedrijfsleven vol gens hem toont voor orders uit Suri name. Zo is volgens Pronk een order voor spoorrails als gevolg van de hoge Ne derlandse prijzen naar een ander land gegaan. Mr. Van Veen zei in zijn commentaar, dat hij niets kan zeggen over het missen van orders door te hoge prij zen. Wel zei de werkgeversvoorzitter dat het bedrijfsleven Suriname zeer zeker als een belangrijke han delspartner ziet. Dat er desondanks in bepaalde gevallen gekozen wordt voor handel met andere landen, weet mr. Van Veen aan de slechte financieel- economische positie van het Neder landse bedrijfsleven, die het onmoge lijk maakt grote risico's te nemen. Bij zijn terugkeer uit Suriname, gis termorgen op Schiphol, zei minister Pronk tevreden te zijn over het ver loop van de besprekingen die hij heeft gevoerd over de remigratie van Suri- nar.iers, die in Nederland verblijven en over het ontwikkelingsbeleid. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde ook de Surinaamse minister van econo mische zaken Bnima. Hij zal met minister Westerterp besprekingen voeren over een scheepvaartfusie. ADVERTENTIE u0°Oo OO 0 Oot o Van onze onderwijsrcdactic DEN HAAG het percentage van het ziekteverzuim in het onderwijs bedroeg in het schooljaar 1975/1976 bijna vijf procent. Dat is veel minder dan het landelijk percentage voor al le beroepen, dat bijna negen bedraagt. Dit blijkt uit een onderzoek dat de rijksuniversiteit Leiden in opdracht van het ministerie van onderwijs heeft ingesteld. Het ziekteverzuim blijkt het laagst te zijn bij het lager onderwijs (3.8 procent), terwijl bepaalde vormen van voortgezet onder wijs het hoogst scoren (6.S pro cent). Het totale voortgezel on derwijs heeft met een percenta ge van 5.4 een groter ziektever zuim dan het kleuter- en lager onderwijs roet 4,4 procent. Dit zijn overigens nog maar de eerste voorlopige resultaten van het onderzoek van de Leid.se universiteit. De gegevens zul len nog verder worden geanaly seerd. De resultaten zullen bij voorbeeld in verband gebracht worden met gegevens als leef tijd, geslacht, schoolgrootte enz. Bovendien zullen vergelij kingen worden gemaakt met het ziekteverzuim in het be drijfsleven. In het schooljaar 1976/1977, dat nu aan de gang is wordt een dergelijk onderzoek weer ge houden. Met de gegevens, die hieruit komen, hoopt men de bewering, als zou het ziektever zuim in het onderwijs toene men, te kunnen controleren. Met de gegevens die in de ko mende tijd vrijkomen wil het ministerie bekijken of veran deringen in de arbeidsvoorwaar den nodig zijn. LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Als de verwarming aan is en de lucht te droog wordt, verdampt de Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 PI. 174,-; LB 30 KI. 248.-. Itho B.V.Schiedam Geachte abonnee. Het is voor uw en onze admini stratie aanzienlijk eenvoudi ger. als u ons machtigt het abonnementsgeld automa tisch van uw giro- of bankreke ning te laten afschrijven. Vanzelfsprekend kunt u die machtiging op ieder ogenblik dat het u schikt Intrekken. Zo'n administratieve hande ling duurt slechts kort en u krijgt binnen tien dagen uu geld terug. Wij verzoeken u ditmaal bij uw overschrijving twee handte- kelngen te plaatsen: één op de aan u gestuurde acceptgiro kaart aan de voorzijde en één in de ..machtigingsruimte" op de achterkant De machtiging gaat dan in na de periode, die op de kaart is vermeld Dank voor uw medewerking. Van onze onderwijsredactie BRUSSEL De Nederlandse taal heeft tussen Nederland en het Nederlandsta lige gedeelte van België in het verleden nogal eens aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Met name de spelling van allerlei woorden en namen is al jaren onderwerp van besprekingen op allerlei niveau tussen de beide landen. «000 NöRWAl OUTV,GOUO HfAVYOUTY.ZWART OOUBtfDUTY Om meer lijn in het beleid ten aanzien van de taal in Nederland en België te krij gen, heeft de werkgroep die zich met deze problematiek bezighoudt gisteren in Brus sel een ontwerp-verdrag ge publiceerd op grond waarvan Nederland en Vlaams-België tot één taalunie moeten ko men. Dit verdrag zou de weg moeten effenen voor het voe ren van een echt ge meenschappelijk beleid op het gebied van de Neder landse taal in de breedste zin van het woord. Om dit doel te bereiken wil de werkgroep een 'raad voor de Nederlandse taal en lette ren' Instellen, die voorstellen moet gaan doen aan beide regeringen over een ge meenschappelijk beleid en bovendien de regeringen van de beide landen adviseren over allerlei taaiaangelegen heden. Het ontwerp-verdrag voor ziet overigens ook In de in stelling van een aantal ande re organen. Zo wil de werkgroep als uitvloeisel van de al vele malen gehouden ministersconferenties een 'comité van ministers' instel len. Dit comité zou bevoegd moeten zijn beslissingen te nemen die voor beide regerin gen bindend zijn. Hierbij dient wel te worden aangete kend dat deze eenstemmig genomen moeten worden. Scheidsrechters Als over de toepassing van het verdrag of van andere overeenkomsten op het ge bied van de taal geschillen ontstaan, beslist het zogehe ten 'college van scheidsrech ters'. Dit college bestaat uit een door beide regeringen aan te wijzen nationale scheidsrechter en een plaatsvervangende nationale scheidsrechter. Bovendien wordt door het comité van ministers een persoon aange wezen die het voorzit-, terschap van het college van scheidsrechters bekleedt. Deze scheidsrechters probe ren eerst tot een minnelijke schikking van het geschil te komen, maar als dat niet lukt doem zij een uitspraak, waar tegen geen beroep mogelijk is. Dit college zou volgens de werkgroep echter nog veel verdergaande bevoegdheden moeten hebben. Zo zouden de scheidsrechters ook uit spraak moeten kunnen doen of gerechtelijke uitspraken of maatregelen van één van de beide landen in strijd zijn met het verdrag. Als zij deze uitspraak doen. maar het na tionale recht van het land waar de beslissing is geno men laat niet toe dat de ge rechtelijke uitspraak of maatregel wordt teruggeno men. dan zou het college van scheidsrechters zelfs een schadevergoeding moeten kunnen vaststellen voor de benadeelde partij. ALs één van de landen een vonnis van het college van scheidsrech ters niet wil uitvoeren dan kan de andere partij zich wenden tot het Internationa le Gerechtshof Beroering Aan het eind van de jaren zestig ls er nogal wat beroe ring ontstaan over een moge lijke nieuwe spelling. Uit de commentaren die hierop kwamen bleek dat de scheidslijn tussen voor- en te genstanders niet samenviel met de rijksgrens tussen Ne derland en België. In beide landen waren zowel voor- als tegenstanders van de voor stellen te vinden Tot nu toe waren de regerin gen van België en Nederland, volgens het cultureel ver drag, verplicht over alle maatregelen omtrent de spel ling overleg te voeren. Door het ontwerp-verdrag gaan de regeringen van de beide lan den echter de verplichting aan om de spelling van de Nederlandse taal ge meenschappelijk te bepalen. Belde landen mogen, als dit verdrag wordt aanvaard, geen afzonderlijke initiatie ven rpeer nemen op het ge bied van woordenboeken en grammatica.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3