(VARTKRUIS WEER TERUG 1 'im Jansen voorzichtig Derde overwinning voor Hans Jansen Weer twee clubs in toernooi om UEFA-beker Nederlander ongeslagen in damtoernooi penoorder wil verder in voetbalsport Honkbalteam blijft op laatste plaats Basketbalploeg naar Israël Fitheid. r* 121 DECEMBER 1976 S10/fc §PORT TROUW/KWARTET PS 11/RH 13 -. Jan Zwartkruis zal ook voor de interlandwedstrijden tegen Engeland iari 1977) en België (26 maart 1977) als interim-bondseoacb optreden. Dit I resultaat van vele besprekingen waaronder overleg tussen rar G.Ph. I [bestuurslid van de KNVB met staatssecretaris van defensie, de heer I van Lent. Zwartkuis heeft de faciliteiten van de militaire autoriteiten |tn om de selectie voor beide wedstrijden samen te stellen en te tkruis weer „redder" van Oranje. De luchtmacht-kapitein wil het eslist niet zo zien. „Bij mijn vorige aanstelling had ik in principe 1 voor twee wedstrijden, om dat ik uit een bepaalde job bij de iijke Luchtmacht werd getrokkken. Aan die afspraak wilde ik mij toen Maar nu het zo is dat het via de minister van defensie is gespeeld om euw aan te trekken. Ik had na de wedstrijd tegen Noord Ierland zeer afstand genomen van Oranje, maar het is gebleken dat de KNVB eich in een impasse bevindt, waar men niet uitkomt. Ik heb absoluut niet Iteerd naar deze baan, omdat ook ik de overtuiging had dat er een bondscoach zou komen. Er zijn kansen geweest op Michels, op Knobel, sproken over Spitz Kohn en ik heb zelfs Boskov horen noemen, waaruit ikt dat de KNVB zeer engstig met deze zaak bezig is geweest. Het pier niet en toen ik dan ook via de minister opnieuw werd benaderd, onder de druk van de omstandigheden gemeend dat ik weer ja moest itmachtofficier, die als sportinstructeur dienst doet voelt er echter niets heel in dienst te treden van de KNVB. „Ik stel me op het standpunt dat Hl weer in een impasse zit en dat ik moet helpen. Daar is voor mij de lee af. Ik wil in geen geval in vast dienst van de bond treden." vartkruis die in zijn eerste interimperiode goede contacten heeft in met de spelers van het nationale elftal en de clubs, heeft telefonisch gehad met Johan Cruijff na zijn benoeming. „Ik vind dat ik me met ►est verstaan, omdat hij aanvoerder is en ik een dergelijke man zie als lengstuk van de trainer. Ruud Krol (die normaal het contact onderhoudt man in Barcelona) kon ik niet te pakken krijgen", tkpatroon van Jan Zwartkruis zal nauwelijks afwijken van dat bij de inde wedstrijden tegen IJsland en Noord-Ierland. De interim-coach zal (dacht niet behoeven te verdelen tussen Oranje en de club Usselmeer- „Daar heb ik geen moeite mee. Ik heb Usselmeervogels gewoon los JAN ZWARTKRUIS: voor twee duels terug bij Oranje. gelaten en overgelaten aan mijn assistenten, die bet werk doen." Zwartkruis wil niet zeggen dat de periode Usselmeervogels voor hem afgedaan is. „Ik heb wel eens de indruk dat een en ander verkeerd wordt gezien. Ik heb een volledige dagtaak als sportofficier bij de luchtmacht daarbij komt nu weer Oranje. Een veelomvattende opdracht. Het zijn vooral de contacten met clubs en pers, die je volledige concentratie vragen. Dat wordt wel eens onderschat. Maar bang ben ik niet. Het was vrijwel ongemogelijk om het dringend beroep, dat op mij werd gedaan af te wijzen. Nu ik het heb geaccepteerd, doe ik het uit volle overtuiging." BERN Ook in het volgende voetbalseizoen zal Nederland door slechts twee clubs worden vertegenwoordigd in het toer nooi om de UEFA-beker. Dit heeft de UEFA in Bem be kendgemaakt West-Duitsland, Engeland en Italië mogen weer met vier clubs dingen naar de beker. Uit Zwitserland en Spanje mogen drie ploegen meedoen. De volgende landen kunnen twee clubs inschrijven: Oost- Duitsland, Oostenrijk, België. Nederland, Polen. Portugal, Bulgarije. Denemarken, Schotland, Frankrijk, Grie kenland, Hongarije, Noorwe gen, Roemenië, Zweden, Tsje- choslowakije, Turkije, Sovjet- Unie en Joegoslavië. Uit acht landen mag één club meespelen: Albanië, Finland, Ierland, Noord-Ierland, IJs land. Luxemburg, Malta en Cyprus. Theo Reitsma fERDAM Het winterslaapje van de voetbalprofs is voor (oords nijvere Wim Jansen een hoogst noodzakelijke stop competitiedruk. De inmiddels dertigjarige middenvelder in zijn huidige Rotterdamse dienstjaar hinderlijk veel last ijn boven in de buikstreek en heeft een flinke portie hoop jt om in de feestweken te herstellen. Het is bittere nood- want twee maanmden ergernis leidden voor de wedstrijd VW tot de slotsom dat spelen onmogelijk was. tns de warming-up werd het elijk dat het niet ging. De toen al te erg. Ik loop er nu tand of twee mee. Trainen is :ite niet bij geweest in die Ik speelde mijn wedstrij- lar voelde naarmate de wed- 'erder kwam, de pijn opko !u met die zware velden ont- t alleen maar sneller". ts gestel werd in de achterlig- tijd danig op de proef gesteld Feyenoord weken afwerkte ar trainer Boskov als „Engels" i bestempeld. Dat wil zeggen fcdstrijden binnen acht dagen 'olg van de zo bejubelde deel- aan het Europa Cup III- Di. Dat vereiste nog al wat van >g geschatte inzet van Wim die overigens niet alleen op tgsveld werd ontzien, it van rekening wilde Feye- hem ook aan de kant houden >p 6 december tegen VW worden gespeeld. In verband I Europa-Cup wedstrijd tegen lol kon dat duel via een slecht rrolijk worden afgewenteld (gelopen zondag. Na de wed- tegen de Spaanse club had I al met al een ruime periode wedstrijden want ook het ge- i tegen Twente, 12 december, Ket het fiat van de weergoden. ;t prettige gevoel van herstel ichterwege. Jansen zoekt dat I intensiever in de periode die hderen als een korte vakantie örden gezien. tnpetitiestop is aangebroken i moment waarop alom de helft van AZ met spanning tegemoet gezien maar ook wetenschap dat Ajax en Fey- bereid zijn om volgens het principe verder de dienst uit en. Jansen: „Dat verliespunt IW had eigenlijk niemand it. We waren er vanuit ge it we één punt op Ajax achter staan en de wedstrijd tegen nog in te halen hadden. Dat redelijk goed uitgezien. Zoals u voor staan is op dit moment envaller. Belangrijk is hoe er competitiestop wordt gerea- Vat gebeurt er met de trainin- Ij. bij Feyenoord, houden er nsdag over een week mee op n dan terug. Wat wordt het Hoe gaat het bij de an- in januari begint niet alleen eede deel van de competitie iteekt ook links en rechts de iolen van contractverhalen de Met het oog daarop wil Wim nu niet de genoegelijke bab- uithangen. Als frivole prater lij toch ai nooit bekend ge- maar gelet op zijn wens naar rlenging aan zijn vele Feye- aren trekt hij momenteel oorzichtigheid aan bij vragen n nadelig antwoord kunnen ren. leidelijk aan is dat ontstaan en heb ik mijn fouten in de opleiding ont dekt. Tenminste, volgens mijn op vattingen". De conclusie die Jansen hieruit trok wordt nu teruggevonden in zijn deel name aan de trainerscursus (inmid dels voor het C-dlploma) en de noti ties die hij wijdt aan overpeinzingen over het spel dat zijn vak werd. „Misschien heb l£ ze nog wel eens nodig". Het is bekend dat de jeugdopleiding zijn interesse heeft en dat hij daar om ook wel eens een andere wed strijd bezoekt dan waarbij hij zelf betrokken is. Jansen heeft een op merkelijke conclusie: „Het spelen zonder bal is bij veel jonge voetbal lers zwak". Die situatie zal hij op korte termijn nog niet zelf te lijf gaan want de eigen actieve periode lijkt niet op. Het huidige Feyenoord typeert hij met: „Deze trainer (Boskov) houdt WIM JANSEN in duel met Bloemers van Eindhoven. Op de achtergrond Theo de Jong. niet van verdedigen dus zijn we aan vallend Ingesteld." Mist de Rotterdamse club een virtu oos of een grappen- en grollenman?" De spelers die er nu zijn kunnen zich geen grappen veroorloeven. Die moeten hard werken aan datgene waarmee ze bezig zijn. Alleen dan halen ze het maximum uit him werk en daarom gaat het". CARTAGENA (COLUMBIA) (ANP) De Nederlandse honkbalploeg heeft In Cartagena ook de laatste wedstrijd verloren in het toernooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurteams. Zuid Korea won met 5-1. De Nederlandse ploeg eindigde daardoor ais laatste met negen verloren wedstrijden en een overwinning, op Panama. In de ontmoeting met Zuid Korea, dat het toernooi afsloot met vijf overwinningen en vijf nederlagen, bood Nederland met Bart Volkerijk s werper tot de helft van het duel goed verzet. In de vierde innings scoorde zowel Zuid Korea als Neder land het eerste punt. Geen Neder lander kwam daarna nog over de thuisplaat, Korea maakte zijn pun ten verder in de vijfde (1), zevende (1) en achtste (2) innings. Op de laatste dag van het toernooi om het wereldkampioenschap heeft Cuba zich naast Porto Rico aan de top van het klassement geplaatst. Cuba won zijn slotwedstrijd tegen Columbia met 7-5. Taiwan ontnam Nicaragua zijn kans op de eerste plaats door een overwinning van 8-7. Doordat Cuba en Porto Rico gelijk zijn geëindigd is een beslissings- strijd nodig. Porto Rico heeft voor gesteld één wedstrijd te spelen, de regels van het toernooi echter zeg gen dat er een reeks van ten hoogste drie ontmoetingen moet volgen bij een gelijke eindstand, een serie die dus eventueel na twee wedstrijden beslist kan zijn. Stand: 1. Porto Rico en Cuba 16 pnt., 3. Nicaragua en Japan 14 pnt., 5. Dominicaanse Republiek, Taiwan en Zuid Korea 10 pnt., 8. Columbia 8 pnt., 9. Panama 6 pnt., 10. Mexico 4 pnt., 11. Nederland 2 pnt. AMSTERDAM In de derde ronde van het Internationale Sulkerdam- toemooi te Amsterdam heeft Hans Jansen de leiding behouden. Hij won van de Malinees Soumaoro, die aan vankelijk goed partij gaf. Wiersma bleef goed volgen door een zege op Hisard, die de wereldkampioen lang liet wachten alvorens in de verdruk king te komen. Cazemier viel Iets terug door een remise tegen de uitstekend spelende N'Diaye. Clerc tekende zijn derde remise aan. Nu tegen Sy. die zeer zorgvuldig te werk ging. Bronstring—Ba en Smith—O- verman waren gelijkopgaande duels waarin weinig te beleven viel. Voor de Surinamer was het de eerste par tij, waarin hij geen nadeel kreeg. Jansen had het in het eerste gedeelte van een onregelmatige partij niet eenvoudig tot voordeel te geraken. Soumaoro speelde uitstekend. Tot aan het moment, dat in een zwakke voortzetting vervieL Jansen v/on toen zomaar een stuk. De Jeugdige Emmenaar had toen weinig moeite met de rest van de partij en boekte zijn derde achtereenvolgende over winning. Wiersma zwoegde meer dan twintig zetten tegen Hisard zonder enig voordeel te bereiken. Hij ondervond hoe lastig het in het algemeen is te antwoorden op de Franse speeltrant, die ook Hisard hanteert. De Neder lander ging er van uit, dat lang na denken niets helpt en begon zijn zetten dan ook sneller af te geven. Rond de veertigste zet had hij hou vast aan de positie en waren er enke le zwakke punten bij de Fransman aanwijsbaar. In dergelijke standen bewijst Wiersma doorgaans, dat hij niet zomaar wereldkampioen is. Bij zonder fraai bouwde hij zijn geringe voordeel uit en won positioneel. AMSTERDAM Een half Jaar na het voor-Olympische basket- b all toernooi te Hamilton zal de Ne derlandse herenploeg weer een lan den wedstrijd spelen. Deselectie van Jan Janbroers gaat van 3 tot 7 janu ari naar Israël voor wedstrijden te gen de nationale Israëlische ploeg (te Haifa) en tegen Maccabi Tel Aviv, finalist in het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen. De Nederlandse ploeg zal op woensdag 22 december te Nieuwe- geln een oefenwedstrijd spelen te gen BC Utrecht. Veertien spelers zijn uitgenodigd voor die wedstrijd, namelijk: Kees Akerboom, Theo Kropman en Peter Bloemsma (EBBC), Wlebe Gorteren Bert Kragtwijk (Landlust), Ruud Harrewijn (Twente), Kees Limmen, Jos Wolfs en Hugo Harrewijn (Fla mingo's), Rob Zeilstra en Renzo Zwiers (Donar), Harry Kip (Amstel veen), Anton van Helfteren (Punch) en Gerrit van Buuren (R.Z.). Cazemier—N'Diaye was een bijzon der spannende ontmoeting. De Zwit ser haalde het eindspel met een stuk minder. N'Diaye deed enkele winstpogingen maar accepteerde ui teindelijk toch remise. Sy speelde tegen Clerc een hekstelling met twee schijven op de hoofdlijn. De jeugdige Amsterdammer behield na verbre king van deze karakteristiek wel en ig voordeel, maar toch te weinig om de zorgvuldig spelende Sy te kunnen verrassen. In de strijd om het jeugd wereldkampioenschap lijkt het te gaan tussen de 16-jarige Rus Sklia- rov en de 17-jarige Israëli Galperin. Skliarov versloeg Stoppel, die met hem gelijk stond. Galpering had minder moeite met de Belg Bouc- kaert. De 19-jarige Berends behield de aansluiting door een remise tegen Van Aalten. Bij de dames won Michailovskaja zoals verwacht van de Joegosla vische Nizic. De Nederlandse speelsters Graas en Poepjes- Koopman blijven met een punt min der goed volgen. O rooimeester groep. derde ronde: Jansen Ned Soumaoro (Mailt 2—0, Wiersma iNedt—Hi sard (Prat 2-0. Clerc (Nedt-Sy (Sent 1-1. Smith (VSt—Overman (Surt 1—1, Bronslnng (Nedt—Ba (Sent 1—1, Cazemier (Zwis-N'Diaye (Mailt 1-1. Stand: 1. Jansen 6 punten. 2 Wiersma S. Cazemier 4. 4 Smith. Sy. N'Diaye en Clerc J. 8. Soumaoro. Ba. Hisard en Bronstring 2.12 Over- Meestergroep, eerste ronde: Van der Wa (Nedt—Brouwers (Nedt 2—0. Deslnter (Belt—Chappel tFrat 2—0. Hooyberg (Ned- Houngou (Kont 1—1. Blaglanty (Frai—Sedia- sek (Tsjt 0—2. Siby (MaUt-lssalene tFrat 0-2. Wereldkampioenschap dames, derde ronde: Trawlna (Sovi—PapiUon (Prat 2—0. Michai lovskaja (Sovt-Noic (Joei 2—0. Geurts (Nedt—Oraai (Ned) 0—2. Borgshoms iBel- t—Poepjes-Koopman (Ned) 0—2. Stand 1 Michailovskaja 6 punten. 2 Poepjes Koopman en Graas 5. 4 Trawlna 4.5. Oeurts en PapiUon 2, 7. Nizic en Borghoms 0. Wereldkampioenschap Jeugd, derde ronde: 8e- gedln (Joei—Malik (Tsjt 0—2. Gutnard iFr»- t—Samake (Main 2—0. Bouckaert iBeltGalpe rin (Isri 0—2. Van Aalten (Nedt—Berends (Nedt 1-1. Stokkel (Nedt—Skliarov (Sovi 0-2. Stand: 1 Galpertn en Skliarov 6 punten. Berends 5. 4. Ouinard en Stokkel 4. 6. Samake en Mallk 2. 8. Van Aalten 1. 9. Bouckaert en Segedln 0. ADVERTENTIE 08*3 La 30 Met tl Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste loos. De lllio luchtbevochtiger vult dat vochttekort automatisch aan.U voelt zich fitter! Een hele winter lang. LB 20 Fl. 174,-; LB 30 Fl. 248,-. Itho B.V.Schiedam zijn zestiende Jaar is hij full- ij Feyenoord en ook in zijn' aren trok hij rood en wit al i schouder. In zijn vijftiende r is het voetbalheden. ver en -toekomst aan de orde den bestaat uit een aflopend t bij een topclub en een hin- blessure. Het verleden en de 1st grijpen ineen, gezien de iteresse die Jansen in de voet- irt heeft ..Ik weet dat ik in Se perioden van mijn voetbal dingen gewoon niet goed erd. Op mijn 21-ste heb ik ooit bij stilgestaan, toen had pk de interesse niet voor. Ge- BRAND, BRAND (1) Het mogen dan rampzalige tijden zijn voor de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond, soms is er toch even tijd voor pret Zoals bij voorbeeld over de aanstelling van een interim-bondscoach. In de meeste kranten werd voor dit eve nement de Grote Geruchtenmachi ne weer in werking gezet Het was immers duidelijk dat de bondscoach op korte termijn ge vonden diende te worden. Het Ne derlands elftal speelt komend voor jaar twee wedstrijden. Hoewel vast staat dat Johan Cruijff in ieder geval één keer meespeelt, diende er toch iemand gevonden te worden die de andere keer de opstelling en taktiek zou bepalen. De spelers van het Nederlands elftal voelden er veel voor om Geor ge Knobel terug te halen. Tijdens overleg met het bestuur van de sectie betaald voetbal kwam dat als enige zaak duidelijk naar voren. Knobel wilde zelf wel en kon reke nen op steun van MW, dat hem per slot van rekening ook bij het Ne derlands elftal had weggehaald. Zo leek de zaak eenvoudig. Helaas, er bleek toch sprake te zijn geweest van enig misverstand. Hoewel minder duidelijk omschre ven, had het bondsbestuur zijn ve to uitgesproken over een herbenoe ming van Knobel. Daarvoor was er teveel gepasseerd in het verleden. Ook al had de KNVB zelf dan de affaire in Joegoslavië aangezwen geld, men wenste met een herbe noeming geen nieuw gezichtsver lies te riskeren. BRAND, BRAND (2) Slagvaardig als altijd werd daarna geruime tijd gedacht over een nieuw alternatief. De namen vlo gen over tafel en ook de Grote Geruchtenmachine leverde een bij drage. Spit2 Kohn was kandidaat, George Kessler ook. Ernst Happel, Kees Rijvers of wie dan ook, leder een bleek in principe wel kandidaat te zijn om interim-bondscoach te worden. Afgelopen zaterdag kwam in de wandelgangen rond de bondsver gadering de naam van Joop Brand weer naar voren. Eerder al was hij genoemd, maar als niet serieus af- tr V *3f.V vv gevoerd. Brand mag dan in te genstelling tot George Knobel wel tegen zijn verlies bestand zijn, aan gevoerd werd toch dat Brand te weinig ervaring had. Een klacht die ook de spelers van het Nederlands elftal naar voren hadden gebracht. Zijn internationale ervaring ging niet verder dan het uitzoeken in het buitenland van spelers voor AZ'67, waar hij in het zicht van het grotere werk door de opportunistische broers Molenaar aan de dijk werd gezet. Toch werd Joop Brand gistermor gen via het grote machien tn enkele dagbladen aangeprezen als de nieuwe bondscoach. Later op de dag kwam er uitsluitsel over de werkelijke naam van de nieuwe man: de KNVB had Jan Zwartkruis teruggenomen. Hoewel ook hij eerder had bedankt voor de taak omdat hij zijn carrière bij de luchtmacht verkoos boven een bij de wat wilder tekeer gaande grondtroepen. Maar hij had ten minste geen ontslag genomen en dus kan de KNVB hem in alle rust weer aannemen. De Grote Geruchtenmachine bracht nóg een kansloze naam naar voren: die van Barry Hughes, co lumnist in Het Parool en door die krant ook gepousseerd. Maar als het om te lachen moet zijn. dan gaat Jongbloed wel mee en anders het bestuur van de KNVB wel. CADEAU Sinds enkele weken wordt er regel matig namens het Koninklijk Ne derlands Korfbal Verbond een pak je ter redactie bezorgd. Daarin zit steevast een cadeautje. Nu is het bekend dat sportjournalisten een luizeleven hebben. Ze mogen gratis naar het voetballen en worden na afloop volgestopt met drankjes en lekkere hapjes. Ook persconferen ties zijn niet uit te vlakken, want daar zit meestal wel een klein pre sentje aan vast om die jongens zacht te stemmen. Maar tot nu toe had niemand er een wekelijks te rugkerende gewoonte van gemaakt om cadeautjes rond te sturen. De korfballers wel. Het begon alle maal met een balpen in de vorm van een sleutel. Er hing een kaartje aan dat sprak over „uw binnenko- mertje" bij de microkorfbaltop. Een week later was er een kunst roos met de mededeling dat „u ook dit weekeinde in de roos schiet" met een bezoek aan een micro- korfbalwedstrijd. Afgelopen vrij dag werd een vlakgom bezorgd. Op het bijgevoegde kaartje stond dat microkorfbal „niet weg te vlakken" is. Informatie leert, dat de komende weken nieuwe ven-assingen staan te wachten. Een paar handboeien („microkorfbal boeit"), een hengel (..microkorfbal beet"), een gloei lamp van 60 Watt („microkorfbal, schitterend") en een pijpje pils (..microkorfbal, opwindend, verfris send en smakelijk"). De directeur van het korfbalverbond zit sinds kort op een cursus management en pakt de zaken professioneel aan. „TOTO" Het amateurvoetbal raakte de af gelopen weken danig van de kook over beslissing dat de hoofdklas sers tot meerdere eer en glorie van de toto rond de feestdagen dienden door te spelen. De competitie bij de profs lag stil en om de toto toch te laten draaien dienden de amateurs op te draven. In ruil voor hun me dewerking kregen ze een paar hon derd gulden toegestopt. Afgelopen zondag werd voor het eerst met louter amateurwedstrij den gewerkt, Maar zie, ijs en weder dienden niet. Van de dertien wed strijden op het totoformulier kon den er slechts vier doorgang vin den. De rest van de uitslagen werd vastgesteld door de beroemde com missie van deskundigen, die een zekere reputatie geniet in het ver keerd voorspellen van uitslagen. En dus werd de toto een nog grote re loterij dan normaal, als alleen de bal rond is en hooguit af en toe uit een ander vaatje getapt wordt De gang van zaken moet het toto bureau wel aan het denken zetten. Men had immers gewoon een stel eredivisiewedstrijden op het for mulier kunnen zetten, met daar achter de mededeling dat de wed strijden niet door gaan. Een paar tientjes extra onkostenvergoeding voor de commissie van deskundi gen en ook spelers van een ama teurhoofdklasser kunnen een week op wintersport PRIJS Tijdens het festival van Bmo is de gouden hamer gegaan naar de uitr vinder van het elektronische score bord voor voetbalwedstrijden. De jury roemde de 78-jarige F. Philips vooral voor de subtiele wijze waar op hij erin geslaagd was ook een elektronische klok in het geheel te verwerken. „De klok", aldus de Ju ry, „stelt niets voor omdat de scheidsrechter de tijd vaststelt. Maar dat zoveel verenigingen erin zouden lopen had niemand voor mogelijk gehouden". SPONSORS Alweer? Ja, zeker. Waarnemend voorzitter J. M. Kist van de Stichting Basketbal Twente stuurde een door YD vervaardigde brief rond, waarin het standpunt van het stichtingsbestuur rond sportsponsoring en publiciteit nog eens uiteengezet werd. Dat dan naar aanleiding van het standpunt van de Twentse regionale bladen, die voortaan geen sponsornamen meer voluit noemen. De Stichting Basketbal Twente be heert een eredivisieclub die in de Twentse bladen tegenwoordig AR/Enschede heet. Men betreurt het ten zeerste dat de naam van de sponsor geheel teloor gaat. In een stencil dat ook aan het basketbal- minnend publiek is uitgereikt, zet het stichtingsbestuur de bezwaren nog eens op een rij. Men vraagt zich af welk recht de bladen zich aanmatigen om zo maar namen te wijzigen of te ver basteren. Uiteraard vindt men deze handelwijze hypocriet En, zo gaat men verder, wie is er gediend met deze actie? Omdat volgens het stichtingsbe stuur de gemoederen In de basket- balwereld nogal in beweging zijn gebracht, nog maar eens een keer de antwoorden. Het recht om sluikreclame te weren kan men geen enkel dagblad ont zeggen. Het afkorten van namen ligt in het verlengde daarvan, men kan het geen verbasteren noemen. Trouwens de basketbaibond stuur de onlangs een handig adresboekje rond. En wat staat daar tussen haakjes achter Arkerelzen? Twente Stars. En wat bijvoorbeeld onder Deltallóyd: Landlust En onder Sjoerd Muizelaar Stars. Olympus. En onder Buitoni staat nog steeds Flamingo's. Want ja, dat zijn nu eenmaal de namen van die clubs. Daar kan zelfs de basketbaibond niet onderuit Wie Is er hypocriet? Dan de vraag wie er gediend ls met afkortingen, verbasteringen of het gewoon aanhouden van de club naam. Niemand zegt Twente Stars. De lezer niet want die moet maar wennen aan het feit dat een club het ene jaar zus en het andere jaar zo genoemd moet worden van de sponsor. Het basketbal is er ook niet mee gediend, zegt Twente Stars. Want de sponsors dreigen weg te lopen. Dat betekent „weg Amerikanen, weg top-basketbal. weg passieve recreatie". Als dét inderdaad het geval zou zijn, om dat sponsors menen recht te heb ben op gratis reclame, dan kan men slechts meewarig het hoofd schudden. Bij deze. MELK Wie er niet allemaal aan de melk zijn geraakt. De dagbladen publi ceerden afgelopen week nota bene schaakgrootmeester Jan Timman met een glas melk in de hand. ,Jk drink meik", riep hij. „U ook?" Nu ls bekend dat melk bij schakers een reinig courant drankje is. Ook Timman gaf in het verleden wel toe een liefhebber te zijn van aanzien lijke porties andersoortige dran ken. Is hij om? Waarschijnlijk niet. Nadere bestu dering van de foto leert dat Jan Timman zijn melk uit een bierglas drinkt. Een hele geruststelling voorlopig. KERST Behalve aan boom, ballen, borrel en boterstaven denkt onze J. C. Brak dit weekeinde ook nog even aan sport. Bijvoorbeeld aan: Johan Cruijff. dat hij toch maar snel weer terug mag keren (sneeuwt het bulten? staat hij er gens voor een villa op de stoep te koukleumen?), want het aftakelen de Nederlandse voetbal moet zelfs door een aftakelende Cruijff te red den zijn. Of aan Jacques Hogewo- ning, dat je toch maar hoopt dat die enge NCRV-man met z'n stem van bordpapier en oude kranten niet ook nog óp Eerste Kerstdag aan zijn voeten ligt te z wij meien- Of aan de Turnbond, dat er toch maar een kersttakje aan de brug met ongelijke leggers mag zitten, want die meisjes zullen v.el weer moeten trainen. Of aan de Atletiek Unie. dat ze toch maar snel besef fen dat het bijna 1977 is en het over atletiek gaat en niet bijna 1877 en het over de baas spelen gaat Of aan Hans van Helden die nu wel ergens ver van huis op z'n rolschaatsen achter aan de brom mer van de buurman zal staan, lekke band en bandenwippers ver geten. Of aan Henk Burgwal die op de Canartsche Eilanden In de zon zit en hoopt dat toch maar ledereen op tijd zijn bijdrage aan de KNVB zal betalen. Of aan Frans Derks, dan denkt er tenminste iemand aan hem, is zijn Kerst ook weer goed. Of George Knobel, de Kees Rijvers onder de trainers, dat het allemaal toch nog goed zal komen. Of Dé Stoop. Zo. Marie zet de kalkoen maar op tafel. g. pretstroom is even afwezig, hij viert kerstmis in schwindlerwald bij heins und hannelore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13