>onnevanck helpt Botswana kerkdienst in het Stilte-centrum" Als u nu een Renault aanschaft, willen wiiu over enige jaren wéér een Renault verkopen.. Daarom zal onze service al die tijdperfekt zijn. Auto Haag Kolthof Renault Nederland jster Janneke Langendoen schreef een brief ïcumene op Schiphol Nieuwe autoweg Den Bosch naar Eindhoven bepleit Renault. Auto's met I.Q. AG 21 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 11 or Jac. Lelsz prr ;er r iRDERWIJK Na de feestdagen op 14 januari hoopt zuster Janneke Langendoen terug te igen naar het Deborah Retief Memorial Hospital in Mochudi (Botswana). Met een licht gemoed en zware portefeuille, bij wijze van spreken. Toen ze enkele jaren geleden naar Nederland im, was dat wel even anders. De tuberculosebestrijding vanuit het van de vorige eeuw irende zendingsziekenhuis was toen door gebrek aan financiële middelen ernstig in gevaar men, maar het Suppletiefonds Sonnevanck heeft dat dankzij de medewerking van velen en voorkomen. at de tbc in Nederland als sziekte goeddeels was bedwon- wendden de mensen van het levanck Suppletiefonds de blik het buitenland. Verweg, in de en van de derde wereld, lag een w arbeidsveld. Aan een aantal ecten heeft men intussen al kunnen bieden. Op het liblik zet men zich speciaal in Nigeria. Zambia, Indonesië en swana. Nigeria bijvoorbeeld wil Sonne- :k, wat dit seizoen betreft, een e ton bijeenbrengen. Daar werkt artsenechtpaar Goede-Bruins Het is een zendingshospitaal staat te Ngoshe. Een enigszins inachtzaamd gebied dat zo groot s Frankrijk. De post gaat uit van Basler Mission. Een plattelands Dndheidscentrum met weinig be- n en veel ambulante patiënten, de komst van het echtpaar Goe- ïruins Slot is de tbc-bestrijding lard aangepakt. Zij streefden me- H naar een scheiding van de tb- iënten en de overige verpleegden, rrouw Goede-Bruins Slot zegt: nderzoek in het zendings ekenhuis te Botswana Zuster Janneke Langendoen binnenkort terug naar Mochudi (Botswana) „In Zaïre opgedane ervaringen leer den ons dat het erg gunstig is de tb-patiënten een eigen afdeling te geven en afzonderlijk te verplegen. Je bent dan in staat een zekere groepsgeest te creëren, die hen sti muleert vol te houden, zodat ze niet voortijdig weglopen, als ze zich een beetje beter gaan voelen." Waar het in Nigeria aan ontbreekt, is geld om betere, duurdere medicijnen aan te schaffen: de behandeling van één tbc-patiënt kost er 1250,- per jaar. We willen aan Botswana wat extra aandacht geven, maar in de hoop dat het ook de andere projecten ten goe de komt. Dit land is sinds oktober 1974 een onafhankelijke republiek. Het Deborah Retief Memorial Hospi tal te Mochudi gaat uit van de Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika. Geneesheer-directeur was dr G. H. J. Teichler, een Duitser, die alles bijeen 45 jaar in Afrika heeft gewerkt. Hij is nu 70 en eindelijk „met pensi oen gegaan". Deze oude-rot-in 't vak krijgt twee opvolgers, waaronder dr M. Moffat uit Rhodesië, een nazaat van de zendeling Robert Moffat uit die honderd jaar geleden de bijbel in het Setswana vertaalde, de taal van Botswana. Robert Moffat was ook de schoon vader van de beroemde ontdek kingsreiziger David Livingstone. Dr M. Moffat kwam met het Deborah Retief Memorial Hospetal in contact toen hij een bezoek bracht aan de plaats waar Robert Moffat de bijbel in het Swetswana vertaalde. Robert Moffat, zendeling van het Londensch Zendingsgenootschap, was de eerste die de bijbel in een Afrikaanse taal overzette. Onderdeel van het Deborah Retief Memorial Hospital is de tb-afdeling, waar de Nederlandse verpleegster Janneke Langendoen (32) werkzaam is geweest. Met een onderbreking van bijna twee jaar hoopt ze 14 januari er weer heen te gaan. Ze wordt dan hoofd van de tb-afdeling. In Nederland heeft ze in verband daarmee diverse cursussen gevolgd. Een studie verloskunde, die haar ook goed van pas zal komen, rondde ze in Engeland af. Wat er aan tijd overbleef, was nodig voor het ver vullen van tientallen spreekbeurten. Gemotiveerd en charmant vocht ze voor haar tb-afdeling, liever: de tb- afdeling van de mensen in Botswa na. De resultaten zijn niet uitge bleven. Tb-centrum Het heeft er met die tb-afdeling niet zo best uitgezien. Sluiting dreigde. Het was financieel niet bij te benen. Vier jaar geleden kwam het eerste verzoek om hulp. Sonnenvanck or Jan Roelfs CHIPHOL Twee Canadezen zitten roerloos, in de yoga-houding, geknield mediterend, in het Jltecentrum van Schiphol als pater Jan H. Duin (59) die zondagmorgen binnenkomt om |bereidselen te maken voor de eerste oecumenische dienst op de luchthaven. Er is alom rstsfeer, sparrebomen, en de ochtendspits is merkbaar. Attentie alstublieft. f melodieuze microfoonstem doet iepen voor de vertrekkende legtuigen. Temidden van de ko- pnde en gaande reizigers begeeft "i een kleine kudde naar het ver- Ik, dat in bewegwijzering van (ïiphol als „Meditation room" lat aangegeven. let een oogopslag kijkt de pater of I ongeveer vijftig bijbels, die even- talen vertegenwoordigen nog ïrdend in de boekenrij staan in de nte met de witte wanden en het intraal aangebrachte oecume- iche embleem. Het is voorgeko- i dat er een bijbel ongevraagd [is „meegenomen". Er hangt een ildje aan eèn der wanden met de wekking: Maak één wat verdeeld s de blijmoeidige pater al bijna i jaar pastoor op de luchthaven zijn habijt schiet, arriveert zijn umenische partner, de Badhoe- jndorpse hervormde prediant, ds. de Savornin Lohman, die straks preek zal houden. Pater Duin de wijn en de in gereedheid brengt, vertelt dat Schiphol het dertigste stilte- in de rij van wereldluchtha- vertegenwoordigt. zijn er, die al vijf of zelfs tien Jaar zodanig functioneren. De opzet is zo nu en dan een oecumenische met de werkenden op Schip- te houden, waarbij de aanvan- de praktijk moet worden En dat zou er toe kunnen dat men in de toekomst eer- moet beginnen dan. zoals nu, om f elf. r is een kleine commissie, die de ater bij zijn werk begeleidt. Je kunt 1 nog nauwelijks een kerkeraad >emen, het zijn wat geëngageerde ihipholwerkers en mensen, die zich onden weten met onder meer de tad van Kerken in Amstelveen- litenveldert. aarbij is medewerking van de pro stan tse kerken van Badhoevedorp. e maar dat is een heel ander ;t ook hun predikanten be- Ikbaar stellen in geval van een tlamiteit: ze staan op de tlarmrol". Grammofoonmuziek. De korte dienst wordt begeleid met grammofoonniuziek, er is geen orgel tje, er wordt niet gezongen. Op zichzelf is dat een merkwaardige ker kelijke ervaring. Terwijl het rumoer van Schiphol, ook de eigen muziek van de luchtha ven, vaag doordringt in deze kapel, verloopt de eerste interkerkelijke dienst sober en intiem. Er moeten wat stoelen, uit het help-je-zelf- restaurant, worden bijgezet. Pater Van Duin SCJ, heeft van de bisschop van Haarlem toestemming om zijn éénmans-pastoraat breed op te zetten, vandaar deze oecume nische inslag. De kerkgangers zitten in riante stoe len. Ik zie de gepensioneerde haven meester van het oude Schiphol, A. v. Ommeren. Onze blik van herkenning en verstandhouding zegt: op dat ver dwenen Schiphol hebben we samen soms héél wat meegemaakt! Van „de" kerk was toen op dit Schiphol geen sprake. De pater spreekt een wel komstwoord. „Schiphol, met zijn 20.000 werken den, keek aanvankelijk vreemd aan tegen een kerkelijke vertegenwoor diger, die er nu ook zijn eigen kan toor heeft. En ik keek erg vreemd tegen dat roerige Schiphol, misschien wel de grootste „bijen korf" van het land, aan. Maar we zijn aan elkaar gaan wennen, met weet mij nu, voor allerlei uiteenlopende zaken, te vinden." Ernstig: bid met mij mee voor dit oecumenische werk op Schiphol. Psalmen-gezangen De pater heeft het over psalmen als er gezangen in het geding zijn. wan neer de mechanische muziek verkon digt: „O, Heiland, reis die Himmel aug" (Gezang 128). De predikant heeft het over de vips, de very important persons van toen. ten tijde van de geboorte van Chris tus, de vips van nu en de vip, die zijn collega Van Duin, In alle bescheiden heid en ootmoed mag zijn. als ver kondiger. Ze zeggen samen een gebed, het is allemaal erg huiselijk en tijdens mo menten van stilte is alleen het ge zoem van de luchtverversing hoor baar. En nóg een afwijkening van het pa troon: er is geen collecte. Een wat wonderljke dienst? Och, waarom? Een vluchtheuveldlenst in een. vluchtige omgeving, die nog bekend heid moet krijgen, een pionierspost van de kerk, de kerken. Met hoe zou het ook anders kunnen geldzor gen. Het is onvermijdelijk, dat de kerken van de nabije gemeenten om een financiële bijdrage voor dit werk zal worden gevraagd. Voorlopig steunt men op de bin nenkring, van meelevenden op Schiphol en op de buitenkring, de mensen, die een soort commissie van bijstand vormen. De kerk op Schiphol, klein, improvi- sorisch, erg onvolkomen, maar wel een poging. Na afloop drinken de kerkgangers te eenzaam koffie. Dan lossen ze zich op in de cosmopolitische stromen, die het „va et vient" van een interna tionale luchthaven accentueren. Tot een volgende keer. „Attentie astublieft". DEN BOSCH - Het dagelijks be stuur van het stadsgewest Den Bosch is voorstander van een nieu we autosnelweg tussen Den Bosch en Eindhoven. De voorkeur van het bestuur gaat daarbij uit naar een. tracee dat vanuit Den Bosch ooste lijk van St. Michielsgestel loopt, daarna de weg Schljndel—St. Oe- denrode kruist en ten oosten van Son en Breughel aansluiting geeft op de in de toekomst aan te leggen autosnelweg ten noorden van Eindhoven Dit tracee doorsnijdt geen enkel natuurgebied. Een nieuwe verbindingsweg tussen Eindhoven en Den Bosch staat al geruime tijd ter discussie. stuurde meteen 15.000,—. Een tijd je later gevolgd door 25.000,—. En vervolgens kwam er nog eens een ton bij. Zuster Langendoen: „Ik had een brief geschreven. We zagen het niet meer zitten. De rekeningen sta pelden zich op. We zaten dik in de rode cijfers." Haar moeite werd be loond. Sonnevanck besloot de bouw van een goed geoutilleerd tb- centrum te financieren. Intussen na dert dat zijn voltooiing al. Een rood en geel geverfd gebouw, dat nogal opvalt in het landschap. Met de toe zegging van nogmaals 100.000,— gaat zuster Langendoen er straks (weer) heen. In 1977 zal het Suppletiefonds Son nevanck nog weer méér nodig heb ben om de projecten in Nigeria, Zambia, Indonesië en Botswana vol doende te kunnen steunen. De heer H. Boerrigter, het hoofd van het Sonnevanck-bureau in Deventer, taxeert dat het rond een half mil joen gulden zal liggen. Het geld komt op verschillende manieren binnen: via de gebruikelijke huis- aan-huis-collecte, via de zegelver koop door schoolkinderen, via de donaties van zo'n 80.000 leden enz. Zal het geschatte bedrag bereikt worden? De heer P. Dijkstra uit Har derwijk, die „de legendarische ds C. van der Zaal" als secretaris en leider van het Suppletiefonds is opge volgd, heeft er goede hoop op en zegt dat Sonnevanck het ziet als een dringend appèl van zieken op gezon den: „Helpt ons". Op een Sonnevanck-bijeenkomst heeft de heer Dijkstra met een ver wijzing naar de man in Bethesda, die 38 jaar ziek was geweest toen Jezus hem gezond maakte (Johan nes 5: 1-9) er op gewezen dat ook tegenwoordig nog velen moeten zeg gen: „Heer, ik heb geen mens. Van alle kanten komen bedelbrie- Gedrang bij de tbc-polikliniek in Mochudi ven binnen" zegt de heer Dijkstra. Die kunnen natuurlijk niet alle ge honoreerd worden. Het bestuur be kijkt ze wel serieus: er wordt gewikt en gewogen. In dit verband willen we het gironummer van het Supple tiefonds 808078 niet onvermeld laten. Menselijkheid Zuster Langendoen heeft het nog wat anders gezegd, maar het komt op hetzelfde neer: „Het is geen kwes tie van barmhartigheid, maar van menselijkheid". T.b.c.-bestrijding kost veel. omdat er een lange nabehandeling nodig is. Jammer genoeg breken veel pa tiënten de kuur na drie, vier weken af. Ze voelen zich dan soms weer een hele piet. De gevolgen zijn vaak fa taal. De mensen moeten weten wat t.b.c. is. In Londen schijnt een dia serie te zijn, die het op elementaire wijze duidelijk maakt. Die wil ze in het bezit proberen te krijgen. „Van ieder, die langer dan drie weken hoest, moeten we sputum hebben", zegt zuster Langendoen. Om die mensen onder behandeling te krijgen, dient men het vertrou wen van de bevolking te winnen. Inheemsen kunnen daarbij het bes te ingeschakeld worden. Ook vrou wen, maar die moeten dan wel ge trouwd zijn en ook nog kinderen hebben, want anders zijn ze niet in aanzien. Zuster Langendoen wil een aantal ingezetenen opleiden, die de dorpen dienen in te gaan om tb- lijders op te sporen. Vaak kunnen ze klinisch behandeld worden, voor de meer ernstige gevallen is opname noodzakelijk. Als een zieke voldoen de verantwoordelijkheidsbesef heeft, dan krijgt hij geneesmiddelen mee voor een langere periode. Dat kan noodzakelijk zijn omdat de mensen vaak ver van huis op het land werkzaam zijn. Ze komen soms weken niet thuis omdat de afstand te groot is. De inwoners van Botswana zijn nog al een zwervend volk, vaak agra risch georiënteerd Al die dingen maken de tb-bestrijding er niet ge makkelijker op. Afgezien van de dikwijls slechte verbindingen, waar bij dagen lopen door mul zand geen uitzondering is. Zuster Langendoen: „Organisatie is de basis van ons werk En natuurlijk doen we zoveel mogelijk aan preven tie. Iemand, die hardnekkig hoest, kan tientallen mensen infecteren Het sterftecijfer als gevolg van tb is er nog altijd bijzonder hoog. zelfs onder kinderen." CJ9N Een weloverwogen auto-aanschaf begint bij de keuze van een goede dealer. Want als u eenmaal hebt gekocht bent u er voor jaren op aan gewezen. Kies 'n dealer met hart voor z'n auto's. i 7 Jk Wij lenen 1. op alle service details. Omdat ons voortbestaan ervan afhangt: we weten dat u alleen klant blijft als u tevreden bent. Daarom werken onze geschoolde monteurs met precisie diagnose-apparatuur. Daarom hebben we ook vaste reparatietijden en het uitge breide diagnose-rapport. Goede service verkoopt méér auto's. Kijkt u maar eens om u heen. Er komen hier steeds meer Renaults op de weg. De Renault 20. Een vooruitstrevende visie op het grotc-auto-rijden. De Renault 20 TL is een moderne zeer ruime wagen vol in getogen charme. De techniek is geavanceerd. Verregaande veilig- heid door z'n kooikon- struktie, kreukelzones en voorwielaandrijving. Het komfort is kom pleet. U kunt zelfs met één sleutel de 4 portieren tegelijk op slot doen. En weer openen natuurlijk. Z'n krachtbron is 90 Din-pk sterk. Goed voor 165 km/u. En toch verrassend zuinig. Gratis autoboekvan 172 pagina's. Laat u verder informeren over deze en de andere Renaults door het dikke, kleurige alles-over-Renault boek. Het ligt voor u klaar en 't kost u niets. Mocht u geen tijd hebben om langs te komen. Bel ons even en we zorgen ervoor dat het boek Vnr|UA|||T bij u wordt bezorgd. VritlvMULI Renault 20 vanaf f 19.430,- incl. BTW. Prijswijzigingen voorbehouden. Pletterijkade 9-14 (verkoop en adm.),Tel. 070-858307/858308/858309/830827, Plcueriikjde 9-14(rakphtts).Td oto-SjoSjo, Bedtlaan 145 (wcrkpluli), Calandplcin 2-4 (magazijn),Tel. 070-889255, DEN HAAG Okkemootstraat 82 (werkplaats), Tel. 070-233760 daan 145 (werkplaats), Tel. 070-6348^4, DEN HAAG Stadhoudcrspiein 47, WASSENAAR, Tel. 01751-17400 Westduinweg 186B,Tel. 070-552600, Westduinweg 196 (verkoop),Tel. 070-549213, Dr. Lclykade 34 (adm.),Tel. 070-552601. DEN HAAG Loosduinscweg i.Gaslaan 2, DEN HAAG.Tel. 070-643830

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11