paanse regering biedt ntvoerders vrijgeleide Mao's opvolger door militairen bedreigd rsE Amerikaanse CIA beoordeelt plannen van Moskou verkeerd Japanse premier Miki kondigt aftreden aan Opnieuw Rhodesische actie in Mozambique Boekowski Palestijnen bestrijden elkaar in Libanon Itaatsraad Oriol met dood bedreigd n Bouwstop kerncentrale W-Duitsland Geheime studie in Boston Globe": 443 Gevangenen in Z.-Afrika wegens rassenonlusten Leiders IRA gearresteerd Voldoening over Brits referendum IRTET TERDAG 18 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 [ADRID (AP, Reuter, UPI) De Spaanse regering probeerde de ontvoerders van Antonio Maria |e Oriol y Urquijo ertoe te bewegen een vrijgeleide naar Algerije te accepteren in ruil voor de ivrijheidstelling van de staatsraad. Het was een race tegen de klok omdat het ultimatum van de itvoerders vannacht om twaalf uur afliep. olgens berichten in de Spaanse oofdstad zouden drie particuliere ivocaten in opdracht van de rege- ng contact hebben gezocht met de ntvoerders van Oriol. Eerder ver- laarde de regering dat het elke po- Jng in het werk stelt om Oriol onge- eerd vrij te krijgen, wat de eerste pmerking was waardoor de regering jenlijk toegaf in onderhandeling te jn met de ontvoerders. ntonio Maria de Oriol y Urquijo is oorzitter van de Spaanse Raad van tate. Hij werd enkele dagen voor et referendum van afgelopen oensdag ontvoerd door een groep ie zich noemt „de antifascistische erzetsgroep 1 oktober" (GRAPO), en extreem linkse groepering. De RAPO heeft gedreigd de afgelopen acht Oriol te zullen doden als de paanse regering niet 15 politieke evangenen vrijlaat, onder wie leden an de Baskische afscheidingsbewe- ing ETA. 'rotest indere leden van de GRAPO heb- len gisteren meegedeeld dat ze het niet eens zijn met de actie van hun collega's. Deze GRAPO-leden heb ben aangeboden de verblijfplaats van Oriol te onthullen. Een met GRAPO ondertekend briefje van de ze inhoud kwam gisteren binnen bij het in Bilbao verschijnende blad La Gazeta del Norte. Ondertussen vond er de hele dag koortsachtig overleg plaats over de gevolgen van de gijzeling van Oriol. In Parijs vonden besprekingen plaats tussen de Spaanse en de Al gerijnse ambassadeur. Minister van buitenlandse zaken Oreja Aguirre had een onderhoud met de Algerijn se ambassadeur in Madrid. Namens de familie van Oriol is de advocaat Juan Manuel Gonzalez naar Parijs gevlogen. Hij zou daar contact wil len hebben met in ballingschap le vende leden van de GRAPO. Minister van buitenlandse zaken Martin Villa verklaarde gisteren dat de Spaanse regering niet zou zwich ten voor de chantage van de gijze laars, maar dat ze zou zoeken naar een waardige oplossing van de affai re. De minister wees verder op de internationale contacten van de be weging die Oriol ontvoerd heeft. Politie Een generaal, die tevens onder inspecteur van de Spaanse politie is, is gistermiddag door demonstreren de agenten en leden van de Guardia Civil afgetuigd. Hij moest na het incident worden afgevoerd naar een ziekenhuis. De generaal, die in bur ger was, richtte zich tot de demon strerende politiemensen met het verzoek om naar huis te gaan. Een aantal agenten werd daarop zo boos dat ze hem tegen de grond wierpen en danig toetakelden. De politieagenten demonstreerden voor het ministerie van binnen landse zaken tegen minister Martin Villa voor hogere lonen en voor een beter beeld van de politieman tegen over het Spaanse volk. Het was de eerste politiedemonstratie sedert de Spaanse burgeroorlog. TOKIO (Reuter, UPI) De Japanse premier Takeo Miki heeft gisteren officieel laten weten dat hij volgende week zal aftreden. Takeo Miki, door journalisten omringd In een schriftelijke verklaring aan de leiding van de Liberaal Democra tische Partij (LDP) zei hij tevens zijn ontslag te zullen indienen als partij voorzitter. zodra er overeenstem ming is bereikt over de keuze van een opvolger. De LPD zal op 23 de cember een nieuwe voorzitter kiezen. Deze wordt dan automatisch de pre mier, aangezien de LDP door de steun van een aantal overgelopen onafhankelijken nog op een kleine meerderheid in het Japanse Lager huis steunt. Vrijwel zeker zal Miki opgevolgd worden door zijn rivaal en vroegere- vice-premier Takeo Foekoeda. Deze legde tijdens de verkiezingscampag ne zijn functie neer om het tegen zijn partijgenoot Miki op te nemen. De toch al sterk door de Japanse Lockheed-affaire verdeelde rege ringspartij was tijdens deze verkie zingscampagne in twee kampen op- geslitst, een pro-Miki en een pro- Foekoeda. De tegenstanders van Miki hebben het hem zeer kwalijk genomen dat hij zich zo inspande om klaarheid te brengen in het Locheed-schandaal, waar een aantal vooraanstaande partijgenoten bij betrokken was. Mi ki. die de steun genoot van een groot deel van de Japanse pers en erg veel bijval kreeg uit het volk, had zich voorgenomen de Lockheed-zaak tot op de bodem uit te mesten en dat zonder aanzien des persoons. Waar bij hij zich de vijandschap van die leden van zijn partij die ladingen boter op hun hoofd hadden, op de hals haalde Economische crisis Miki nam in zijn schriftelijke verkla ring de verantwoordelijkheid op zich van de verkiezingsnederlaag van de LDP op 5 december Hij heeft de leiders van de partij tevens een voor stel voorgelegd om de partij te her vormen en heeft ook aangedrongen door te gaan met de ontrafeling van het Lockheed-schandaal. Miki s besluit terug te treden werd met gejuich ontvangen door de Ja panse zakenwereld De beurs in To kio reageerde gunstig, in het alge meen een veeg teken voor die Japan ners die hervormingen op het so ciaal-economische gebied voorstaan De zakenwereld ziet in de komende premier Foekoeda de man die Japan uit de huidige economische crisis moet halen Van hem wordt ver wacht dat hij de economische situa tie tot eerste prioriteit zal verheffen en veel minder aandacht zal schen ken aan de oplossing van het Lockheed-omkoopschandaal Vervolg van pagina 1 ntite ove steur s. h< :n, dj ;igt t dee istera gege witserland Een woordvoerder van het Zwitserse ninisterie van justitie heeft ver klaard dat noch de Sowjet-Unie noch Chili met de Zwitserse autori teiten contact heeft opgenomen over deze zaak. Corvalan en Boekowsky beschikken niet over een inreisvi sum. hetgeen betekent dat beide he ren bij hun aankomst aan een kort verhoor zullen worden onderworpen voor ze het land binnen mogen. De Chileense leider Pinochet heeft vorige maand al verklaard bereid te zijn tot vrijlating van Corvalan als de Russen bereid zouden zijn Boe- lowsky vrij te laten. Corvalan en zijn rrouw vliegen vandaag naar Zürich n Boekowsky en zijn rpoeder ko len om elf uur aan met een vliegtuig lit Moskou in Genève. Boekowsky !2al worden ontvangen door de be- Ikende dissidente Russische schrij ver Anatoly Krassnow-Lewitin, een "vriend van de beweging voor de men senrechten in de Sowjet-Unie. Moskou Verwacht wordt dat Luis Corvalan na een kort verblijf in Zwitserland zal doorreizen naar Moskou. Men neemt aan dat Boekowsky enige tijd in Zwitserland zal blijven. Mevrouw Boekowsky vertelde giste ren de verzekering te hebben gekre gen dat haar zoon Wladimir vanmor ren kort voor het vertrek van het vliegveld uit de gevangenis naar het vliegveld Zal worden overgebracht. SALISBURY, OEMTALI (Reuter, UPI) Rhodesische veilig heidstroepen hebben gisteren opnieuw acties uitgevoerd op Mozambikaans grondgebied. Ze werden daarbij vanuit de lucht door vliegtuigen gesteund, zo werd gisteren door welingelichte kringen in de Rhodesische grensstad Oemtali bekend gemaakt. Het leger hoofdkwartier in de Rhodesische hoofdstad Salisbury maakte gisteren bekend dat de veiligheidstroepen bij de gevech ten in de afgelopen drie dagen 51 nationalistische strijders hebben geood. Bij de gevechten zou één Rhode sische blanke soldaat zijn omgeko men, waarmee het aantal gesneuvel de blanke soldaten in deze maand volgens de bekendmaking tot vijf is gestegen. Im Oemtali werd verno men dat de Rhodesische troepen ook slaags waren geraakt met het gere gelde Mozambikaanse leger. Volgens het hoofkwartier in Salisbu ry heeft de nu vier jaar durende guerrillaoorlog aan ten minste 2250 zwarte nationalisten het leven ge kost. Dit jaar zouden er 1537 guerril lastrijders zijn omgekomen. Aan blanke Rhodesische zijde zouden ge durende de vier jaar 188 soldaten gedood zijn, onder wie 113 in 1976. De moeder van de 'dissidente Rus sische bioloog Wladimir Boekowsky heeft gisteren haar koffers gepakt, nadat ze van de politie had gehoord dat haar zoon vandaag zou worden vrijgelaten. Wladimir Boekowsky wordt vandaag op een vliegtuig naar Zwitserland gezet. Hij is vrij gelaten in ruil voor de invrijheidstelling van de Chileense communistische leider Luis Corvalan. Daar zal ze op hem wachten samen met haar dochter Olga en haar kleinzoon Michael die aan een ern stige ziekte lijdt, waarvoor hij in Zwitserland zal worden behandeld. Boekowsky, een bioloog, heeft se dert het begin van de jaren zestig regelmatig gevangen gezeten in ge vangenissen en psychiatrische in richtingen vanwege zijn afwijkende denkbeelden. Nu zat hij een straf uit wegens beweerde anti-Sowjet activi teiten. Formeel zou hij nog tot 1978 in het gevang hebben moeten zitten. Ernst Otto Coordts, verklaarde dat de bouw moet worden opgeschort zolang aan de „bestaande twijfel" geen iende is gekomen. Als de bouw zou voortgaan, zei hij, zou een doel matige rechtsbescherming van de betrokkenen minstens moeilijker worden. Ten aanzien van de nog heersende onzekerheid, aldus Coordts, moet de vraag neantwoord worden wanneer een energieleveringsvacuum optreedt dat door de kerncentrale van Brokdorf moet worden opge vuld. KIEL (DPA) De rechtbank voor bestuurszaken van de Westdultse n eeij deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft vrijdag een bouwstop afgekondigd voor de kernenergiefabriek te Brok- at hel dorf bij Hamburg, daga' De rechtbank kwam daarmee tege- apel. moet aan een verzoek van verschei- J dene omliggende gemeenten en van Rijs de in de onmiddellijke nabijheid dool van de voorgenomen fabriek wonen- g. Zij de burgers, de onmiddellijke uitvoe- stpro ring van de eerste vergunning voor i vat de bouw uit te stellen, er lei in d( De president van de rechtbank, m dj. irmel ïgen onaii De radicale tegenstanders van de nieuwe Chinese partijvoorzitter Hoea Kwo-feng beginnen zich aan geleidelijk aan te herstellen van de zware klap, die hij hen heeft toegebracht. De bedreiging van Mao's opvolger begint dan ook sterker te worden. Er zijn tegen Hoea gerichte muurkranten verschenen en het feit dat zij in sommige radio-uitzendingen worden veroordeeld duidt erop dat de nieuwe autoriteiten zich ernstig zorgen maken. Over het algemeen geven de machthebbers in China de voorkeur eraan dergelijke uitdagingen niet publiekelijk te vermelden om anderen niet aan te moedigen hetzelfde te doen. BOSTON (UPI) Een geheime Amerikaanse studiegroep is tot de conclusie gekomen dat de centrale inlichtingendienst, de CIA, de militaire bedoelingen v^n de Sowjet-Unie systematisch ver keerd beoordeelt, zo heeft gisteren het blad „The Boste Globe" gemeld. Volgens de studiegroep, aldus het blad, is de CIA-visie op de plannen van het Kremlin veel te rooskleurig. De groep zegt dat Moskou nog steeds een strategisch wereldoverwicht na streeft en helemaal niet van plan is genoegen te nemen met de even wichtige militaire situatie, zoals die in het SALT-overleg in Genève naar voren komt. (In Genève praten beide grote mogendheden al jaren over de vermindering van strategische kernwapens). De studiegroep waarover The Bos ton Globe schrijft staat onder voor zitterschap van Richard Pipes, hoog leraar aan de Harvard-universiteit. De groep zou een mondeling inter- rim-rapport hebben uitgebracht aan het presidentiële advieslichaam voor de buitenlandse politie, in afwach ting van twee volledige schriftelijke verslagen. In zijn mondelinge verslag zou de groep zich hebben afgevraagd of de beoordeling van de Russische plannen door de CIA die dus veel te rooskleu rig zou zijn geweest) niet heeft geleid tot een verkeerde Amerikaanse strate gie in het SALT-overleg onder de pre sidenten Nixon en Ford. De studie groep vindt het hoog tijd dat dit soort belangrijke evaluaties niet langer door de CIA wordt gemaakt, maar rechtstreeks onder de president ko men te ressorteren, aldus The Globe. Volgens de krant zijn de twee rappor ten van de groep Pipes zo geheim dat ze pas ter kennis van Jimmy Carter zullen worden gebracht nadat hij, op 20 januari, zijn ambt aanvaard heeft. De Amerikaanse marine heeft in het afgelopen jaar de communicatie tus sen Russische onderzeeërs en hun thuishavens kunnen onderscheppen, dankzij gegevens die men verkreeg uit een Russische duikboot waarvan in 1974 een deel van kon worden gebor gen, zo heeft gisteren de Washington Post bekend gemaakt. Botswana zal een spoedvergadering vragen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om steun te zoeken tegen de „aggressie van het buurland Rhodesië, zo is gisteren in Gaborone bekend gemaakt. De be slissing tot het verzoek kwam van president Seretse Khama, Vice- president Quett Masire zei gisteren dat Botswana al meer dan dertig maal last had gehad van invallen door Rhodesische militairen sinds het land in 1966 onafhankelijk werd. Masire zei dat Botswana te arm was Instituut voor rassenbetrekkingen JOHANNESBURG (AP) Het Zuidafrikaanse instituut voor ras senbetrekkingen heeft gisteren mee gedeeld dat het gelooft dat 443 per sonen zonder vorm van proces wor den vastgehouden als gevolg van de rassenonlusten in het land. In een bijzonder rapport zegt het instituut dat zij niet schuldig zijn bevonden aan de een of andere mis daad of officieel zijn aangeklaagd. Voorts staat in het rapport dat dit jaar negen mensen, onder wie een kleurling die deze week een dodelij ke val maakte in een trappenhuis, om het leven zijn gekomen terwijl zij onder veiligheidswetten werden vastgehouden. Over nog eens 144 andere personen is een ban uitgesproken, welke hun bewegingsvrijheid en vrijheid van vergadering beperkt, aldus het rapport. In een inleiding op het rapport schrijft het instituut dat het, van wege het feit dat de autoriteiten niet verplicht zijn over arrestaties die onder de wetten op de binnenlandse veiligheid worden verricht details vrij tegeven, voor zijn informatie af moest gaan op krantenverslagen en bijzonderheden die de familieleden van de gevangenen hen hadden ver strekt. Dit jaar zijn 26 mensen tot gevange nisstraffen van vijf jaar of langer veroordeeld wegens het overtreden van de wetten op de binnanlandse veiligheid, aldus het rapport. 159 Anderen zijn vrijgelaten zonder dat zij in staat van beschuldiging waren gesteld. om zijn grenzen voldoende te kun nen verdedigen, hoewel er plannen bestaan om de grensbewaking te versterken. Vanuit de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria werd gisteren bekend ge maakt dat zwarte guerrillastrijders een Zuidafrikaanse soldaat hebben gedood en een mortierbeschieting hebben uitgevoerd op een leger kamp op de grens van Namibië (Zuid-West-Afrika). Brigadegeneraal Ben Roos zei dat de militair was overleden nadat de patrouille waarvan hij deel uitmaakte bij de grens met Angola onder vuur was genomen. DUBLIN (AP) - Rory O'Brady, lei der van het Ierse Republikeinse le ger en Joe O'Neill, een vooraan staand lid van de Sinn Fein, de politieke afdeling van de IRA. zijn gearresteerd in Ennis. 20 kilometer ten westen van Dublin. De arresta tie vond plaats in verband met het schenden van de noodwet, die be oogt de terreur te bestrijden Beide arrestanten kunnen zeven dagen worden vastgehouden zonder dat er een beschuldiging tegen hen wordt ingebracht Worden zij veroordeeld onder de nieuwe wet dan kan dit een gevangenisstraf van ten hoogste ze ven jaar betekenen BEIROET (Reuter, UPI, AP) Rivaliserende Palestijnen zijn elkaar gisteren te lijf gegaan in de hoofdstad Beiroet en de noordelijke havenstad Tripoli. De oplaaiing van de gevechten was de ernstigste schending van het Libanese bestand sedert dit op 15 november van kracht werd. De vijandelijkheden braken uit tussen pro en anti-Syrlsche Palestij nen en vonden vooral plaats in en rondom de vluchtelingenkampen in het Boerj Brajnech district ten zuid en van Beiroet. Verscheidene men sen zouden om het leven zijn geko men bij de gevechten, waarin ge bruik gemaakt werd van automa tische wapens en raketten. Pro- Syrische Palestijnen, die behoren tot de Saika-beweging. vertelden dat hun kantoren werden aangevallen door aanhangers van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, welk front de kern is van het zo genaamde Verwerpingsfront, dat zich kant tegen een vredesregeling met Israël. Aan de gevechten zou een einde zijn gemaakt door militairen van het vredesleger van de Ara bische Liga (voornamelijk Syriërs) en leden van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie Al Fatach. Kranten De twist tussen de pro en anti- Syrische Palestijnen kwam tot een uitbarsting nadat de Syriërs woensdag de kantoren van drie linkse, pro-Iraakse (en dus anti- Syrische) kranten hadden bezet. Een van de drie kranten wist echter toch te verschijnen nadat deze was ge- rs ei hui :el ii wen )gen e ge var tebe me ever elas door Victor Zorza De militaire bevelhebber van het be langrijke industriële centrum Woe- han heeft de „verachtelijke en obscene muurkranten" die „voorzit ter Hoea venijnig aanvallen" veroor deeld. Zijn radiotoespraak geeft aan dat de dreiging van de radicalen ernstig is. Op het eerste gezicht leek zijn toespraak zich slechts met de misdaden van de radicalen bezig te houden, maar het bevatte ook sterke aanwijzingen dat zij een voortdu rend gevaar vormden dat slechts het leger zou kunnen afwenden. De pro blemen die hij besprak hadden be trekking op de gehele provincie van Hoepeh waar ongeveer veertig mil joen menseh wonen. Terechtstelling In de provincie Kiangsi met z'n der tig miljoen ipwoners vallen de radi calen Hoea aan door „politieke ge ruchten en reactionaire slagzinnen te verspreiden. De bevolking is opge roepen om aan „hen klappen uit te delen". De terechtstelling van een man omdat hij een affiche van Hoea had ontsierd is misschien een geval van uitzonderlijke wreedheid maar het laat wel zien wat er kan gebeuren als de emoties oplopen. Volgens de plaatselijke radio in Kiangsi „wor den sommige kantoren en eenheden nog steeds met sterk verzet en aan vallen van alle vormen geconfron teerd". Het zenden van twaalfdui zend soldaten om het burgerlijke be stuur van de provincie Foekien te „helpen" is nog een bewijs voor het gevaar die de radicalen vormen. In Kwantoeng zeiden sommige muurkranten „Weg met Hoea". De indruk dat het leger vereend en gedisciplineerd volledig achter Hoea staat is een fictie. Vele hogere officie ren en vooral degenen die samen met Mao in de jaren dertig aan de Lange Mars deelnamen en die nog steeds hun functies blijven vast klampen zullen Hoea zeker tot het bittere einde blijven verdedigen. Hun voort bestaan is van Hoea afhankelijk net als Hoea's voortbestaan van hen af hankelijk is. Maar de radicalen heb ben lange tijd sterk geprobeerd de jongere officieren naar hun kant over te halen door hen de functies te beloven die door de ouderen worden vrijgemaakt. Er zijn aanwijzingen dat de radicalen hierin geslaagd zijn, ofschoon de jongere officieren nog niet bereid zijn om hun kaarten op tafel te leggen. Voorkeuren Sommige aanwijzingen vindt men in hetgeen de militaire aanhangers van de radicalen openlijk verklaarden over. hun voorkeuren. Deze verkla ringen werden echter afgelegd voor Hoea de top had bereikt en de stel ling dat de jongeren zich opportunis tisch hadden opgesteld zou kunnen worden verdedigd. Maar er zijn ook vele andere aanwijzingen, die door hun aartsvijand Teng Hsiao-ping worden aangedragen. Teng probeer de zijn opvolging van premier Tsjoe En-lai veilig te stellen door het aan te leggen met de radicalen en hun militaire aanhangers. Voordat Teng begin dit jaar door de radicalen omver werd geworpen pro beerde hij hun militaire steun te ondermijnen door de radicale fractie in het leger te liquideren. Hij gaf de hogere officieren opdracht om de militaire „kaders" nauwkeuriger te controleren en iedereen die zich „partijpolitiek" opstelde óver te plaatsen en te degraderen. De sterkte van de radicalen in het leger werd aangetoond door zijn klacht dat in het verleden bevelen werden uitgevoerd zodra zij gegeven werden. Dubbelzinnig Er bestond geen noodzaak om de bevelen te herhalen. Maar tegen woordig „weigeren niet alleen indivi duen maar ook gehele eenheden be velen op te volgen" wat tot „gespan nen betrekkingen" tussen sommige eenheden heeft geleid. Omdat de strijdkrachten een groot gezag heb ben zijn sommige regionale legers „eeen macht achter de troon" gewor den en dit heeft tot het ontstaan van „regionale fracties" geleid. Zelfs wanneer Teng het beeld enigszins vertrokken weergeeft kan de radicale invloed in het leger die hij trachtte te bestrijden in verschil lende toespraken waarvan de bo venstaande citaten zijn ontnomen zich niet gewoonweg in het niets hebben opgelost. Inderdaad is het zo dat uit sommige van de militaire verklaringen in China van de afgelo pen dagen zou kunnen worden afge leid dat de radicale krachten nog steeds bestaan. Bij het uitvoeren van bevelen van Hoea „moeten wij niet de minste dubbelzinnigheid laten blijken, wij moeten elk bevel tot op de letter uitvoeren" stond in een legerartikel verleden week Dergelij ke uitspraken tonen aan dat zelfs nu nog sommige eenheden zich aan „dubbelzinnigheid" schuldig maken en bevelen niet. zoals Teng veleden jaar al klaagde „tot op de letter" uitvoeren. Het artikel gaf ook te ver staan dat de radicalen nog geenszins uit de leiding van de strijdkrachten .verwijderd zijn. Het artikel onder streepte dat het een „fundamentele kwestie" was of de „absolute lei ding" van de strijdkrachten in han den was van de partij of van „carriè risten" waarmee in dit verband de radicalen bedoeld worden Meer geld Wat het leger van Hoea wil, is zoals alle legers overal ter wereld meer geld en betere wapens. De gematig den beloofden aan deze wensen tege moet te komen en de radicalen maakten de fatale fout om dit te weigeren Nadat zij Teng ten val hadden gebracht vergeleken zij zijn belofte om het leger meer staal voor tanks te geven met Hitler's beleid van kanonnen en boter. Maar nadat de radicalen na de dood van Mao zelf van de troon werden gestoten begon het militair complex opnieuw z'n pond vlees te eisen en Hoea kan zich niet veroorloven om dit te weigeren De discussie over de defensie uitgaven die nu in China wordt ge houden is slechts een onderdeel, ofschoon een wezenlijk onderdeel van de veel bredere discussie over de snelheid en de richting van de ont wikkeling van het land en over in hoeverre China trouw aan Mao's ide ologie moet blijven. De arrestatie van de radicale leiders heeft de dis cussie niet overbodig gemaakt. Ge zien de voortdurende bedreigingen van zijn gezag kan Hoea alleen met de steun van het leger de macht behouden. Maar het leger zelf is ver deeld. Een leider die de jonge militai ren belooft wat zij willen zou in staat kunnen zijn om Hoea omver te wer pen. De richting van het Chinese beleid zou opnieuw net zo radicaal gewijzigd kunnen worden als het veranderd is na vroegere machts strijden. drukt op een illegale pers in een vluchtelingenkamp Voor de aan hangers van de Saika-beweging was dit aanleiding een onderzoek in te stellen in dit kamp. wat aanleiding werd tot het uitbreken van de ge vechten. De ontstane spanning wordt nog ver groot doordat de verschillende par tijen die elkaar in de burgeroorlog hebben bestreden niet tot een ak koord kunnen komen over de inleve ring van de zware wapens bij het vredesleger van de Arabische Liga. De spanning in Libanon is een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek geweest bij het eerste be zoek dat premier Salim el Hoss giste ren aan president Assad van Syrië bracht. LONDEN (Reuter. AFP, UPI) - De nationalisten in Schotland en Wales hebben gisteren hun voldoening uit gesproken over het voornemen van de Britse regering in beide gebieden een volksstemming te houden over de regionale zelfstandigheid Ze spraken de hoop uit dat dit een eerste stap zou zijn voor zelfstandig heid van de gebieden. Het is de bedoeling van de Britse regering in Schotland en Wales deel- parlementen op te zetten om op die manier de nationalistische senti menten in de beide gebieden de wind uit de zeilen te nemen Het Britse Lagerhuis ging donder dagavond laat akkoord met 292 te gen 247 stemmen met het plan van de regering voor een beperkt zelfbestuur. Het wetsvoorstel van de regering heeft verdeeldheid gezaaid in de gelederen van regering en op positie. De conservatieve rebellen, die zich achter de voorstellen van de regering van Labour-minister Cal- laghan opstelden, stonden onder lei ding van de voormalige Britse pre mier Edward Heath. Een twintigtal leden van de Labourfractie onthield zich van stemming omcjatze vonden dat het wetsvoorstel niet ver genoeg ging. NAVO De Britse minister van defensie Fred Mulley gaat binnenkort zijn NAVO-collega's raadplegen over de bezuinigingsplannen van de Britse regering, die deze week werden be kend gemaakt. De bezuinigingen be tekenen dat de defensie van de Brit ten een flinke veer moet laten, wat bij de NAVO-partners tot ongerust heid heeft geleid. Engeland houdt echter vol dat de bezuinigingen op defensie geen gevolgen hebben voor haar rol in de NAVO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7