Weer 'oliedruk' op Noord-Zuidgesprek Libanon: puin ruimen en opnieuw beginnen i «piMr' Prijsverhoging nu beperkt maar verdere stijging dreigt Vrees voor ondergrondse voortzetting van burgeroorlog RDAG 18 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 21 door Nico Kussendrager In een hotel in Katar, met uitzicht over de Perzische Golf, waar mammoettankers ankeren, praatten ministers van de OPEC- anden over een nieuwe prijsverhoging. In een somber gebouw aan de Parijse Avenue Kléber wachtten ondertussen de deel nemers aan het Noord-Zuidgesprek af. De afgevaardigden van de rijke landen zullen betrekkelijk opgelucht zijn geweest toen gisteren bleek dat de olieprijsstijging beperkt blijft tot 10 procent (door de olielanden die aanvankelijk een grotere stijging wilden) en tot 5 procent (door Saoedi-Arabië en de Golfstaten, die helemaal geen verhoging wensten). Maar wel jen de achtergrond dat als het Parijse Noord-Zuidoverleg tussen arm en rijk niets blijft opleveren, er half volgend jaar «ver nieuwe olieprijsstijgingen gepraat wordt. j teg« f tusi folgens programma had het Hoord-Zuidgesprek deze maand idigd moeten worden, na een jaar van moeizame onderhandelin gen. Er werd tot uitstel besloten omdat tot nu toe geen enkele voor- ótgang is geboekt. ing Ie hoop bestaat dat de nieuwe merikaanse president Jimmy arter de derde wereld meer tege- loet zal komen dan Gerald Ford. Al eerder werd in deze krant uiteen gezet dat de kans daarop klein is. lok Carter geeft de voorkeur aan rerleg met afzonderlijke ontwik- elingslanden in plaats van ge- arekken met de derde wereld als •heel, terwijl hij evenmin als zijn oorganger voelt voor een werkelij- ie aanpassing van de economische rde (meer in het voordeel van de ntwikkelingslanden). loezeer Gerald Ford en vooral zijn ninister van buitenlandse zaken lenry Kissinger voorstander is van Ben „verdeel- en heers" beleid tege nover de derde wereld bleek on- uit een uitgelekt telegram un de Nederlandse regering Kissinger wil proberen de eenheid van de derde wereld bij het Parijse 1-Zuidoverleg kapot te maken om zo geen tegemoetkomingen te genover de derde wereld te hoeven toen. luister van ontwikkelingssamen- Vdcing Jan Pronk i£ juist een «stander van die eenheid omdat de derde wereld eindelijk de gelijkheid geeft haar eisen :ht bij te zetten. Al meermalen inspeelde NRC-Handelsblad erop at Pronk of één van zijn medewer- ers het telegram wel zou hebben iten „lekken", om de Amerikanen zwart te maken. Tot nu toe is ech ter niet vastgesteld wie het tele gram in de publiciteit heeft ge bracht, maar in ieder geval is wel duidelijk geworden wéér de Ameri kanen staan. Wat niet wil zeggen dat de Europe se Gemeenschap, die bij het Noord- Zuidgesprek als geheel onderhan delt. zo toegevend is tegenover de verlangens van de derde wereld. Met name West-Duitsland blijft „dwars" liggen en weigert op de eisen van de olie- en ontwikkelings landen in te gaan. Ook de onlangs in Den Haag gehouden Europese Raad heeft wat dat betreft geen enkele oplossing opgebracht. De starre houding van de Westduit sers blijkt niet alleen bij het Parijse Noord-Zuidgesprek. Op de in mei van dit jaar in Nairobi gehouden wereldhandelsconferentie Unctad weigerde West-Duitsland akkoord te gaan met een grondstoffenfonds dat de ontwikkelingslanden moet verzekeren van hogere en even wichtiger prijzen voor de grondstoffen (koffie, koper, katoen bijvoorbeeld) die zij uitvoeren en waarvan zij voor een groot deel van hun inkomsten afhankelijk zijn. Over dat fonds wordt nu in Genève verder gepraat, maar het lijkt er weinig op dat daar overeenstem ming wordt bereikt. Ook het Noord-Zuidgesprek heeft alles te maken met grondstoffen, waarover in één van de vier com missies wordt gepraat (de andere drie houden zich bezig met energie, financiën en ontwikkelingssamen- Zuidgesprek voorzitten doorgaans zeer snel schorsen om vervolgens samen te gaan eten: „ouwe- jongens-krentebrood"). Dat alles heeft het wantrouwen bij de derde wereldlanden zónder olie tegenover het oliewapen en tegenover de „broederschap" van de olierijke landen alleen maar vergroot. Zij kwamen diep in de schulden, de duurdere olie heeft hun ontwikke ling sterk geremd (voor één procent economische groei is in ontwikke lingslanden twee procent méér e- nergie nodig, tegen 0.8 procent in de westerse landen), en daar stond nauwelijks steun van de olielanden tegenover, zeker niet voor de niet- islamitische ontwikkelingslanden. Het oliegesprek deze week in werking). De negentien olie- en ont wikkelingslanden willen een kop peling van de grondstoffenprijzen aan die van industrieprodukten om de geldontwaarding (inflatie) voor te zijn. Als de machines die de derde wereld in de westerse indus trielanden moet kopen duurder worden, wil zij het recht de prijzen van haar grondstoffen evenveel te verhogen. De rijke landen voelen daar niets voor, maar de arme blij ven op het standpunt: hogere grondstoffenopbrengsten of dat nu is door middel van een grondstof- fendonds of van een koppeling van prijzen of een mengsel, als die opbrengsten maar omhoog gaan. Verder verlangt de derde wereld in Parijs een schuldenregeling omdat veel van de armste ontwikkelings landen op de rand van het Katar. bankroet staan. Door de gestegen prijzen van olie en van industrie produkten en de grote bedragen aan „ontwikkelingshulp" kunnen die landen hun schulden bijna niet meer afbetalen. Met zo'n algemene schuldenregeling gaan de meeste westerse landen evenmin akkoord. Zij zijn op zijn best bereid de schul den van de verschillende ontwikke lingslanden afzonderlijk te bekij ken, maar voelen niets voor een alomvattende aanpak. Het gebrek aan overeenstemming op de wereldhandelsconferentie Unctad over grondstoffen en schul den was niet zo'n verrassing, het uitblijven van vooruitgang in Pa rijs was dat voor een deel wel. Over het Noord-Zuidgesprek waren inge wijden over het algemeen wat hoopvoller gestemd omdat daar de olie zou kunnen worden gebruikt om de economische wereldorde ..om te krikken". De „oliecrisis" (beperking van de produktie en verviervoudiging van de prijzen) deed de westerse landen opschrik ken en leerde hen dat de derde wereld een machtsmiddel in han den had: olie. Althans, zo leek het. Het dreigen met olieprijsverhogin gen bleek een minder krachtig wa pen dan algemeen werd aangeno men. Daarvoor zijn een aantal ver klaringen. Een aantal westerse lan den vond de olieprijsstijging achte raf helemaal niet zó rampzalig om dat daarmee onderzoek naar eigen nieuwe oliebronnen (in teerzanden, in de Noordzee) winstgevend kon worden gemaakt. Verder groeiende de verdeeldheid binnen de derde wereld door tal van oorzaken waar door zij een minder harde vuist kon maken. (De ellenlange „verlanglijs ten" bij het Noord-Zuidgesprek zijn daar een bewijs van: ieder wil zijn zegje kunnen doen). Ook nam de vraag naar olie door de economische teruggang af (vorig jaar daalde de olieproduktie voor het eerst sinds twintig jaar). Boven dien deden veel olielanden grote investeringen in het westen (met name in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten) die zij niet door een nieuwe botsing met de wester se landen in gevaar willen brengen. (In Parijs gaat het verhaal dat de Saoedi en de Amerikaan die de energiecommissie van het Noord- Gesproken is over een dubbe le olieprijs: één voor de ontwikke lingslanden en een hogere voor de industriestaten. Technisch betrek kelijk lastig, maar het kan wel. De mate van de laatste prijsverhoging zou dan moeten afhangen van de tegemoetkomendheid van de wes terse landen bij het Noord- Zuidgesprek. zo was de opzet. Niet voor niets viel de bijeenkomst van olieministers aanvankelijk samen met de slotzitting van het Parijse overleg en werd zij later er vlak na op de agenda gezet. Als een botte bijl hing daarmee een dreigende forse olieprijsverhoging de wester se wereld boven het hoofd. Dat „gevaar" leek door het uitstel van de slotvergadering in Parijs niet meer te bestaan. In feite waren de rollen omgekeerd: de westerse industriestaten zouden hun bereid heid om in Parijs over de brug te komen kunnen laten afhangen van de mate van de olieprijsverhoging waartoe de olielanden besloten: werd het tien procent (wat alge meen als „redelijk" werd gezien» dan viel er nog te praten in Parijs, werd het meer dan zouden bij het Noord-Zuidgesprek geen tegemoet komingen worden gedaan. Door de matige olieprijsverhoging waartoe nu is besloten maar met de drei ging van een verdere stijging heb ben de olielanden weer de indruk gewekt dat er nog steeds „olie druk" staat op het Noord- Zuidoverleg. De bal is weer terug gespeeld naar de westerse landen die in de Franse hoofdstad over de brug moeten komen. Het nieuws staat op de pagina economie. door James Oorsey Iniibanon heerst een gespannen rust. De vijandelijkheden op (rote schaal, de grootscheepse verdwijningen en ontvoeringen, de massale afslachtingen hebben plaats gemaakt voor inciden tie aanslagen op vooraanstaande politici, het zo lang moge- Ijk willen vasthouden aan veroverde politieke en militaire Bachtsposities en de versteviging van de Syrische greep op de olitieke verhoudingen in het land. De door het Arabische redesleger, dat voornamelijk uit Syrische eenheden bestaat, Igedwongen wapenstilstand van een afgedwongen vrede an nauwelijks sprake zijn heeft meer vragen opgeworpen er momenteel antwoorden te verzinnen vallen. •v. jt - ff.ljJ'.. 'T*- ihttien maanden lang hebben al- bevolkingsgroepen in het voor- ïaiige Zwitserland van het Midde- -Oosten elkaar met alle middelen aar het leven gestaan. Er vielen leer dan veertigduizend doden en e totale schade wordt op ruim ijftien miljard gulden geschat. Indanks al deze offers werd de orlog door niemand gewonnnen. (el hebben verschillende partijen e oorlog verloren. )ude structuur lit blijkt duidelijk uit de sa- lenstelling van de verleden week ïvormde nieuwe Libanese rege- ng, een regering die de in- tandhouding van de oude politie- structuur vertegenwoordigt, olgens de oude traditie is de eer- er dit jaar onder Syrische druk ekozen president Elias Sarkis een laronietische christen. De nieuwe enoemde premier Selim al Hoss, is overeenstemming met de vroe- ere politieke verdeelsleutel een oenni-moslem. Ofschoon Sarkis iet getrouwd is, is zelfs de eerste ame van Libanon een maronie- sche christen, want de voormalige rofessor in de economie al Hoss is ehuwd met de dochter van een an de meest vooraanstaande ma- toietlsche families in Libanon. et beeld dat de linkse Libanezen ch vormen is duidelijk: de politie- e overheersing van de maronle- sche christenen duurt in het na- Klogse Libanon voort. Niet alleen e^oude politieke structuur is over- J blijven staan, ook de enorme erschillen tussen arm en rijk heb- tn de oorlog overleefd. Rechts Libanon is net zo min tevre den met de huidige situatie in het land. Weliswaar heeft zij het Pales tijnse verzet zware klappen kunnen toebrengen, maar desondanks vor men deze vreemdelingen nog steeds een machtsfactor in het land. Het zijn dan ook vooral de rechtse krachten in het land die de hereniging van Libanon zoveel mo gelijk proberen uit te stellen. We kenlang hebben oud-president Franjieh en oud-minister van bin nenlandse zaken Camille Cha- moen, de vorming van een nieuwe regering weten te voorkomen. Uit eindelijk wilden deze krachten de nieuwe regering van technocraten in plaats van vertegenwoordigers van politieke partijen slechts tijde lijk gedogen. Het kabinet van al Hoss mag alleen dienen als wegbe reider voor een regering van politici in plaats van technocraten. Met andere woorden een regering zon der werkelijk politiek mandaat be tekent een verdere vertraging van het Libanese herenigingsproces. Overwinning Al Hoss lijkt ondanks alle politieke tegenwerking zijn eerste politieke overwinning te hebben behaald. Precies een week geleden gaf hij opdracht om de rechtse en linkse radiostations in het land ln een nationaal Libanese radiostation te herenigen. Tegen deze eerste stap op de weg van de hereniging van het Libanese ministerie van voor lichting, wiens hoofdkantoor ln het door de linkse krachten beheerste westelijke deel van Beiroet is ge vestigd, hadden de rechtse krach ten zich met handen en voeten ver- Een Syrische tank van Sowjetrussische makelij rolt door de ruïnes van wat eens de zakenwijk van de Libanese hoofdstad Beiroet was. zet. Herhaaldelijk kwamen zij met tegenvoorstellen op de proppen, die het bestaan van aparte radio stations moesten garanderen. Poli tieke waarnemers in de Libanese hoofdstad menen dat de hereniging van het Libanese ministerie van voorlichting een voorwaarde is voor de hereniging en de stroomlij ning van de overige departementen in het land. Naast de vraag of de Libanese oor log werkelijk is afgelopen speelt ook de vraag naar de rol van de Arabische oftewel Syrische vredes macht in het na-oorlogse Libanon een zeer belangrijke rol. Zowel rechtse als linkse Libanezen vrezen dat de Syriërs zich permanent in Libanon willen vestigen en dat Li banon een Syrische provincie zal worden. Duidelijk is in elk geval dat de Syrische troepen verder zijn gegaan dan alleen het vervullen van hun taak als Arabische vredes macht. De eens zo vrije Libanese pers heeft van de Arabische vredes macht moeten horen dat het zich beter kon onthouden van kritiek op de Syrische troepen. Ook kwamen er vooral uit het zuiden van Liba non berichten over de arrestatie van anti-Syrische Libanezen. Dat de Syrische troepen, eenmaal omgekleed in de kleuren van de Arabische vredesmacht door de Li banese bevolking vriendelijk ont vangen werden verandert hieraan bitter weinig. Raymond Eddé, te genstander van Sarkis tijdens de presidentsverkiezingen eerder dit Jaar wees onlangs op het gevaar van de Syrische aanwezigheid in Libanon met de woorden: „Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden de Duitse tanks toen zij voor het eerst Frankrijk binnenvielen door vele Franse mannen en vrouwen verwel komd. De Duitsers brachten een soort vrede met zich mee en ze verdeelden snoepjes onder de kin deren maar wij allen weten wat vlak daarop gebeurde. Voor dege nen onder ons die de Syriërs altijd van territoriale ambities verdacht hebben blijft het een feit dat het Syrische invasieleger vrijwel ge heel Libanon zonder het lossen van een schot heeft bezet". Explosief De nog zeer explosieve situatie in Libanon heeft de Syrische troepen overrompeld. Hoe men de situatie ook bekijkt, de Syrische troepen in Libanon zijn in de nabije toekomst niet weg te denken. Zelfs al zouden de Syriërs geen territoriale ambi ties hebben dan zal hun aanwezig heid ter waarborging van de vrede nog lange tijd noodzakelijk zijn. Of de Syriërs echter in een werkelijke pacificatie van Libanon zullen sla gen is maar zeer de vraag. Welis waar is Syrië erin geslaagd de linkse en rechtse eenheden van hun zware wapens te ontdoen, maar op de lichte wapens zoals geweren, machinepistolen, mortieren en ra ketwerpers zullen zij nauwelijks beslag kunnen leggen. Aan de vasthoudendheid van de verschil lende militia gaf Eddé uitdrukking toen hij stelde dat een „Libanees eerder van zijn vrouw dan van zijn Kalaschnikow afstand zal doen". Politieke waarnemers vrezen dat de burgeroorlog zich ondergronds zal voortzetten. Dat de ontwikke ling in Libanon deze kant zou kun nen opgaan bleek uit de aanslagen op Eddé en Camille Chamoen eer der deze week. Een eventuele golf van bomaanslagen, moordaansla gen en ontvoeringen zou het voor malige Zwitserland van het Midde n-Oosten in een nieuw Ierland van het Midden-Oosten kunnen veran deren. Dat een dergelijke ontwik keling niet ondenkbaar is onder strepen de woorden van de gema tigde politicus van het midden Ed dé, die onlangs verklaarde zelf de ondergrondse oppositie te zullen leiden wanneer niemand anders dat doet. Tegenstellingen De explosieve situatie waarmee de nieuwe Libanese regering ge confronteerd wordt is niet alleen te wijten aan de overeind gebleven tegenstellingen in het land tussen rechts en links. Ook de onderlinge verhoudingen binnen de verschil lende machtsblokken zijn niet opti maal. Tussen de falangisten onder leiding van Pierre Gemajel en de Tijgers van Camille Chamoen is het herhaaldelijk tot gewelddadige botsingen gekomen over vragen van gebiedsafbakening en juris dictie. President Elias Sarkis De afgelopen week is het herhaal delijk tot incidenten gekomen. Zondag botsten falangistische mili- tialeden met de lijfwacht van Cha moen in Beiroet. Later deze week ontplofte een bom in de auto van de falangistische voorman, Kariem Pakradoumi, een Armeniër, die een belangrijke rol speelde in de con tacten met de Syrische autoriteiten in het verleden. Ook in het linkse kamp verloopt niet alles even soe pel. Herhaaldelijk is het tot bot singen gekomen binnen de gelede ren van de Palestijnen, met name tussen pro- en anti-Syrische Pales tijnse organisaties. Wil nu in Libanon het ontstaan van een oorlog naar Iers voorbeeld wor den voorkomen, dan zullen er snel vergaande hervormingen in het land moeten worden doorgevoerd. De nieuwe Libanese regering van technocraten lijkt de nadruk op de economische heropbouw te willen leggen. Hoe nodig deze heropbouw ook is, het is maar één kant van de medaille. Ingrijpende wijzigingen van het politieke stelsel, de op bouw van een maatschappij die gebaseerd is op de gelijkheid van mensen in plaats van op de onge lijkheid van bevolkingsgroepen is de enige methode om Libanon voor een slepende en uitputtende onder grondse oorlog te bewaren. Of al Hoss en zijn technocraten dat met een voorlopig politiek mandaat zul len kunnen bewerkstelligen mag op z'n minst worden betwijfeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21