it jaar meer werk mor schoolverlaters 'Deeltijd-arbeid wapen tegen jeugdwerkloosheid' Levenslang voor oorlogsmidadiger Met Kerstmis eens geen dier? „KNIPSELMAP MENTEN" I Justitie haalt tweetal beeldjes weg uit villa van Menten in Blaricum 'Werkgevers willen wél praten over compensatie' ïind november nog 22.000 werkloze jongeren L'omité verhindert aanbieden van petitie aan Vorrink Duitser beweert Amsterdamse jgedood te hebben. Commissie uit raad voor de jeugdvorming: Senegal Ceylon VNO-voorzitter Van Veen: )£NSDAG 15 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 an onze sociaal economische •dactie IEN HAAG Eind november iten nog bijna 22.000 jongens i meisjes, die deze zomer de :hooldeur achter zich sloten, ander werk. Dat is ruim 2000 leer dan een jaar geleden, och zijn de afgelopen drie ïaanden veel werkloze school- erlaters aan de slag gekomen, amelijk bijna 13.000. Vorig jaar vonden in dezelfde drie maanden nog geen 4000 school verlaters een baan. Dit blijkt uit de maandelijkse cijfers van het ministerie van sociale zaken over de werkloosheid. De snelle da ling van het aantal werkloze school verlaters is een van de verklaringen voor de meevallende cijfers van de werkloosheid in de laatste maanden. Evenzo moest de verklaring voor de tegenvallende cijfers in de zomer mede worden gevonden in het grote Van een verslaggever ROERMOND De 58-jarige, van oorlogsmidaden verdachte fabrieksarbeider L. J. L. uit Horn (L.) is gistermorgen door de bijzondere strafkamer van de rtechtbank te Roermond veroor- fleeld tot levenslange gevangenisstraf. Deze straf is gelijk aan de fis van de officier van justitie. De verdedigers van L. overwegen In cassatie te gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. )e rechtbank acht bewezen dat L., estljds in dienst van de Waffen SS. Ich heeft schuldig gemaakt aan oor- ogsmisdrijven en misdrijven tegen Ie menselijkheid. Deze misdrijven ljn bedreven in het kamp voor Jood- e dwangarbeiders Bobruisk In Rus and. in het tijdvak 1 mei 1942 tot eptember 1943. L. heeft tenminste londerd joodse gevangenen op gru welijke wijze om het leven gebracht. heeft een aantal feiten alleen, zon- er medewerking van anderen ge leegd. Deze feiten betreffen het oodschieten of wurgen van gevan- enen. Hij heeft een gevangene door astratie van het leven beroofd. Sa- len met anderen heeft hij voorts en aantal joden opgehangen, en een VëI*WOrDen ian tal verdronken in een water- ■win De rechtbank overwoog In het von nis dat alle misdrijven zijn gepleegd onder strafverzwarende omstandig heden. L. heeft bovendien gebruik gemaakt van macht, gelegenheid en middel, hem door de vijand geboden. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat L. in vele gevallen op zo'n weerzinwekkende manier te werk is gegaan, dat elke poging om de ernst aan te duiden moet falen. Weliswaar stond L. onder Invloed van het op vernietiging van bepaalde mensenle vens gerichte gerichte nationaal- socialistische systeem, maar, zo overwoog de rechtbank. L. heeft de gruwelijkheid van zijn daden groten deels zelf bepaald. Bewezen bijzondere strafkamer meent dat als Nederlander moet worden aan- lerkt. ondanks het verlies van Nederlanderschap als gevolg het dienstnemen in de jmacht van een vreemde mo- pidheid. Bewezen achtte de straf kamer dat L. de feiten heeft' ge leegd gedurende de tijd van de oor log. in de zin van het buitengewoon besluit strafrecht. (Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het Volkscongres- :omité in Groningen heeft het giste- en onmogelijk gemaakt dat aan ninister Vorrink (milieu) een petitie •erd aangeboden. Dit zou gebeuren oor actiegroepen tegen atoomafval n zoutlagen. Toen men voor het irovinciehuis in Groningen aan- wam stonden daar de leden van iet Volkscongrescomité, die aan- rankelijk ergens anders zouden de- nonstreren. Overleg bleek niet mo telij k. De actiegroepen vertrokken oen maar weer. _.Het is duidelijk dat het Volkscon grescomité de kwestie van het radio actieve afval tot een exclusieve jPN-zaak wil maken en geen con currentie duldt", aldus Hans Wou- ;ers van de anti-atoomafvalgroepen. Hij kreeg 's middags gelegenheid de jetitie alsnog aan te bieden in Slochteren. I Var AM F reel Vee aantal schoolverlaters dat zich bij de arbeldsbureau's aanmeldde. In augustus dit Jaar stonden bij de arbeldsbureau's ruim 12.000 meer schoolverlaters Ingeschreven dan een jaar eerder. Er is wel veronder steld dat de schoolverlaters, aange spoord door de berichten over grote werkloosheid en over problemen bij het vinden van een baan. zich in groten getale meldden bij de ar beldsbureau's. Van de ruim 206.000 werklozen (on gecorrigeerd) van eind november hadden er bijna 81.000 al meer dan een half jaar geen werk. Ruim 60 procent van de werklozen was dus nog geen half Jaar werkloos. Een werkloosheid van minder dan een half jaar wordt doorgaans niet als een groot sociaal probleem be schouwd. Verschuiving Bij de langdurig werklozen deed zich het afgelopen driekwart jaar een op vallende verschuiving voor ten gunste van de jongeren. Beziet men alleen de mannen, dan waren er zo wel eind februari als eind november ruim 62.000 langer dan een half Jaar werkloos. Het aantal jongeren in de ze groep jonger dan 23 daalde echter met 20 procent, terwijl het aantal werkloze mannen van boven de 50 steeg met 17 procent. Deze ontwikkeling is tegengesteld aan die in 1975. Vorig Jaar groeide vooral het aantal langdurig werkloze jongeren snel. Typisch Nederlandse kerstgerechten zijn er nau welijks te vinden. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Het vieren van het Kerstfeest zoals we dit anno 1976 doen is nog niet zo lang in Neder land ingeburgerd. In het buitenland wordt dit feest al veel en veel langer uit bundig gevierd. Daar ko men gebruiken en mythen aan te pas. Sprookjes en andere wonderlijke dingen, waar wij nuchtere Neder landers niet zo direct op kunnen inhaken. Wij vieren de geboorte van het Kind. Wij zijn er slechts langzaam toe overgegaan een feest van lichtjes, dennegroen en andere versieringen er van te maken. De kersttulband, kerstrol en kerststol zijn we Inmiddels als typisch Ne derlands gaan beschouwen. Maar ze zijn uit het buiten land overgewaaid. Licht voor kerst Gebak ligt nogal zwaar op de maag en daarom hebben wij voor de kerstdagen eens een heel andere tulband uit gekozen. Het deeg wordt van kwark gemaakt. Het ge bak is stevig maar het heeft een heerlijk frisse smaak en het is licht verteerbaar. Net als een gewone tulband kunt u het gebak versleren met hulst, poedersuiker en kaarsjes. Benodigd is: 50 gr. boter, 250 gr. kwark, 3 eieren, 150 gr. suiker, rasp (ci troenschil) en sap van 1 ci troen, 250 gr. zelfrijzend bakmeel en 100 gr. rozijnen. De boter smelten en door de kwark roeren. Losgeklopte eierdooiers, de suiker, het citroenrasp en het citroen sap er goed doorheen men gen. Daarna het meel en de goed gewassen en uitgelek te rozijnen erdoor roeren. Tenslotte zachtjesaan de stijfgeslagen eiwitten door het deeg mengen. Een tul- bandvorm beboteren en de massa er in doen. De oven voorverwarmen op 180 gr. C. en de bakvorm ongeveer 60 minuten er in zetten. De frisse kwarktul- band is klaar. Wat is 't nou? Kwark is eigenlijk een woord dat uit Duitsland af komstig is. In Vlaanderen noemen ze het „platte- kaas". De Nederlandse naam is „wrongel" maar wie weet nou wat dat is? Twee maal per dag worden de koeien gemolken. Tegen woordig meestal met een melkmachine, soms echter ook nog met de hand. Kwark is gestremde melk waaruit de wel verwijderd is. Wei is de vloeistof, die overblijft als uit melk kaas gemaakt wordt. Het melkvet wordt er daarbij vrijwel altijd uit verwijderd. De wei bevat alle in de melk opgelost voorkomende vita- men, vooral van het B- complex. Geen dier Kerstfeest kost veel dieren het leven. Ze zijn er speciaal voor gefokt. Kalkoenen, kippen, konijnen, ze zullen wel nooit van het kerstdiner verdwijnen. Maar waarom zouden we niet eens probe ren kerst zonder vlees te vieren? Niet iedereen zal het er mee eens zijn. Maar het kan best lekker smaken. Onderstaand diner is voed zaam, licht verteerbaar en gauw klaar te maken. SplnazierolletJes worden gemaakt van 4 eieren. 4 eet lepels melk, peper, zout. 300 gram diepvries spinazie. 2 eetlepels bloem, nootmus kaat. 1 teentje knoflook en 1 sjalotje. Vier eieren in melk losklop pen met wat peper en zout. Hiervan dunne omeletten bakken. De spinazie ont dooien en laten uitlekken. De bloem door de spinazie scheppen. Het mengsel op smaak afmaken met peper, zout, nootmuskaat, wat ge perste knoflook en de klein gesneden sjalot. Het spina- ziemengsel verdelen over de omeletten. De zaak oprollen en 5 tot 10 minuten in een vegetarische bouillon laten koken. Gebakken aardap peltjes erbij geven en zoetigheidje toe. Dat zoetigheidje mag zijn: Crème caramel Zet vier rechte vormpjes, het mogen ook kopjes zijn, klaar. Breng 40 gram suiker met 4 eetlepels water aan de kook in een pan met een dikke bodem. Laat de mas sa op een klein vuur een goudkleurige tint krijgen. Dat duurt ongeveer tien mi nuten. De pan moet steeds heen en weer bewogen wor den. Schenk nu de caramel in de vormpjes Klop 3 eie ren met 3 dl. melk. 40 gram suiker en 1 zakje vanillesui ker op. Verdeel dit mengsel ook over de vormpjes <of kopjes). Zet die vormpjes in een pan met water op het fornuis en laat het water net tegen de kook aan blijven. In ongeveer 1 uur zijn de puddinkjes gaar gesudderd. Daarna moeten ze afkoelen. Snijd de kantjes los van de vormpjes en stort de crème caramel op een schaal. Klaar is een echt Franse lekkernij. IVan een verslaggever .MSTERDAM De Amsterdamse herche houdt sinds het afgelopen eekend de 37-jarige Duitser Walter uit Dortmund in arrest, omdat e volgens eigen zeggen een sterdamse vrouw. Corrie ge- amd, zou hebben vermoord. man kan echter het adres in ~terdam-Oost waar hij zijn achtoffer met een glazen asbak op "t hoofd zou hebben geslagen, niet eer vinden. De recherche dacht -vankelijk dat zijn fantasie toen :j vrijwillig aangifte deed. op hol as geslagen. Maar navraag bij de itse recherche bracht aan het "ht dat Walter in Duitsland al en- ele malen wegens geweldpleging as veroordeeld. Nog niet zo lang leden had W. in een dronken bui :poogd een vrouw te wurgen. olgens Walter zou hij Corrie in een afé hebben ontmoet, waarna hij et haar in de hoofdstad aan de rol as gegaan. Uiteindelijk belandde et tweetal in Corrie's huis in ;terdam-Oost, waar zij ruzie kre- en. Onverhoeds sloeg Walter de rouw met een asbak op het hoofd tn legde haar op een divan. Daarna ioorzocht hij de woning en ver- iween met honderd gulden. Met dit jeld ondernam hij een vrolijke kroe- tentocht. Maar de volgende morgen, luidt zijn verhaal, realiseerde hij Ich pas goed wat hij mogelijk had langericht. De rechtbank heeft het verweer van de verdediging, dat L. zijn Nederlan derschap heeft verloren, verworpen, daarbij overwegende dat het volken recht niet in de weg staat bij de bestraffing van personen die door het dienstnemen bij een vijandelijke krijgsmacht hun Nederlanderschap hebben verloren. En betreffende het argument van de verdediging dat de feiten in het buitenland zijn ge pleegd tegen buitenlanders, over woog de rechtbank dat ten aanzien van de genoemde personen de rechtsmacht van de Nederlandse rechter blijft bestaan. Dat laatste vloeit ook voort uit het feit dat uit een oogpunt van strafrechtelijke be scherming onaanvaardbaar zou zijn dat mensen die met verzaking van hun Nederlanderschap in een oorlog naar de vijand overlopen, uit dat feit een bevoorrechte positie zouden ver werven. Onbegrijpelijk In het psychiatrisch rapport wordt het besluit van L., om zich destijds te melden bij de Waffen SS, begrijpe lijk geacht als een zoeken naar iden titeit en het vinden van de in die dagen door velen bewonderde sta tus. Maar de daarop gevolgde ont wikkeling van L. wordt onbegrijpe lijk geacht, en minder invoelbaar naarmate het beeld ervan gruwelij ker is. Het onderzoek leidt boven dien tot het vermoeden dat L. zijn mede-SS-ers in gruwelijk optreden verre heeft overtroffen. Het psychia trisch rapport concludeert dat L. niet verminderd toerekenbaar was. Het rapport zegt weliswaar dat L. niets van de door hem begane gruwe lijkheden heeft kunnen verwerken en dat hij lang heeft geleden onder de druk van het feit dat hij zijn misdrijven heeft begaan, maar dat toch van een gewetensfunctie bij L. niets is gebleken. Het lijden van de verdachte weegt echter zo weinig op tegen het door hemzelf toegebrachte leed, dat de op te leggen straf daardoor niet wezen lijk kan worden beïnvloed, zo zegt de rechtbank. Op de foto dragen twee mensen van de rijkspolitie de beeldjes naar buiten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Twee goudkleurige beeldjes met kandelaars in de villa van de van oorlogsmisdaden verdach te Pieter Menten zijn gisteren in beslag genomen door rech- ter-commlssaris mr. J. H. W. van Duuren. De beeldjes wer den omstreeks half twaalf op vordering van de officier van justitie, mr. J. C. Habermehl, door de rijkspolitie uit de villa weggehaald. Mr. Van Duuren en kapitein R. Bordewijk van de rijksrecherche waren hierbij aanwezig. Volgens mr. Van Duuren heeft een getuige in Israël.die door de rijksre- ADVERTENTIE ZOJUIST VERSCHENEN: krantenknipsels over de zaken van de oorlogsmisdadiger Menten In de laren «50- 1954. De map bestaat uit circa 75 bladen XeroX-copie van belangrijke knipsels over Menten, uit kranten van de Jaren 1950-1954. De desbetreffende artikelen zijn nu niet dan met grote moeite achter haalbaar. \Zij zijn destijds verzameld en bewaard door een Bloemendaalse oud-illegaal en door hem opgeplakt en samengevoegd. De verzameling als geheel, die niet volledig is, geeft een duidelijk beeld van de publiciteit pro en contra Menten in die Jaren. Een tegenstrijdig heid. die een onthullend licht werpt op de achtergronden van de zaken betreffende Menten. de oorlogsmisdadiger, die bijkans dertig Jaar als een beschermde miljonair onder ons kon leven. Besteladres: Protestantse Stichting Bibliotheekwezen, Parkweg 20a, Voorburg, telefoon 070-861779. Prijs: 29,— exclusief verzendkosten. cherche is gehoord, op het bestaan van deze beeldjes gewezen. De beeldjes zijn mogelijk afkomstig uit Polen. Ook kunstexperts hebben vastgesteld dat de kans groot is dat ze uit Oost-Europa komen. „Dit is een voorlopige maatregel en het on derzoek naar de herkomst van de beeldjes kan nog wel even duren", aldus de rechter-commissaris. Ken nelijk bestaat het vermoeden bij de officier van justitie dat de beeldjes onrechtmatig door Menten in Polen zijn verkregen. Ook de tweehonderd schilderijen, waarop maandag be slag werd gelegd, werden in beslag genomen op basis van artikel 94 van het wetboek van strafvordering, dat zegt dat beslaglegging kan gebeuren van alle voorwerpen, die kunnen die nen om de waarheid aan de dag te brengen. Mr. Van Duuren heeft ver klaard dat de schilderijen gekocht kunnen zijn met geld verkregen uit een misdrijf. Mr. Van Duuren treedt op als rechter-commissaris in het gerechtelijk vooronderzoek naar het oorlogsverleden van de Blaricumse kunstverzamelaar/miljonair. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de strijd te gen de jeugdwerkloosheid moet de zogenaamde deeltijd arbeid als een belangrijk wa pen worden gebruikt. Van deze arbeid ls sprake wanneer één arbeidsplaats door meer dan een persoon wordt bezet of een aantal mensen een kleiner aan tal arbeidsplaatsen deelt. Werkgevers moeten verplicht worden deeltijd-arbeid aan te bieden, jeugdige werklozen mogen het werk niet weigeren. Dat zijn enkele conclusies uit het rapport „Perspectieven voor jonge ren zonder werk". Het is gemaakt door een commissie uit de raad voor de jeugdvorming. (Deze raad advi seert de minister van CRM over vraagstukken van jeugdbeleid). Het PvdA-Tweede Kamerlid Nel Ba- rendregt, voorzitter van de commis sie, hield gisteren een pleidooi voor proeven met deeltijd-arbeid. De be hoefte aan deze vorm van arbeid is, volgens de commissie, al vrij groot en zal sterk groeien. Een „aanzienlijk deel" van de vele werkloze jongeren zou best tevreden zijn met deze vorm van arbeid. Gelet op de omvang van de jeugdwerkloosheid zou deeltijd arbeid op grote schaal mogelijk moe ten zijn. Experimenten Voorlopig moet echter volstaan wor den met experimenten, want er zijn nog tal van haken en ogen. Zo moet voorkomen worden, dat het invoeren van deeltijd-arbeid de totale hoe veelheid werkgelegenheid (uitge drukt in man-uren) vermindert. Ook is het zaak ervoor te zorgen, dat niet alleen de minder aantrekkelijke banen aan bod komen. Er moet voorts een oplossing zijn voor orga nisatorische en financiële problemen bij de bedrijven. Overigens zal het met de financiële problemen wel meevallen, verwacht de commissie. Zodra de voornaamste haken en ogen uit de weg geruimd zijn en de deeltijd-arbeid goed gestalte kan krijgen mag volgens de meerderheid van de commissie medewerking wor den afgedwongen van de werkgevers en werkloze Jongeren. De vertegen woordiger van de werkgevers in de commissie-Barendregt bleek niets te voelen voor een verplicht aanbod van deeltijd-arbeid door bedrijven. De commissie is niet erg enthousiast over het „duo-banen-plan" van de werkende jeugd van het CNV. Daar in wordt voorgesteld een bestaande arbeidsplaats te laten bezetten door twee jongeren, die ieder de helft van de tijd werken. De commissie- Barendregt vindt het jammer dat de full-time arbeidsplaats uitgangs punt is. Deeltijd-arbeid moet als een norma le zaak beschouwd worden, en dat kan bijvoorbeeld betekenen, dat vijf personen werk verdelen dat door drie verricht kan worden. Niettemin ziet de commissie het CNV-plan graag in de praktijk gebracht, zij het tijdelijk. Risico-groepen Het rapport van de commissie- Barendregt richt zich op de risico groepen; jongeren, die het meest te lijden hebben van langdurige of steeds terugkerende werkloosheid. De overheid moet zich inspannen voor deelname van deze jongeren aan het maatschappelijk leven. De commissie doet daartoe drie aanbe velingen naast het bevorderen van de deeltijd-arbeid. In de eerste plaats moet de verbor gen werkgelegenheid in wel zijnswerk, onderwijs en over heidsdiensten opgespoort worden. Daar zijn beroepskrachten vaak be zig met tijdrovende (bijvoorbeeld administratieve) zaken, die werkloze jongeren ook misschien wel beter kunnen opknappen. Ook kunnen in de welzijnssector nieuwe projekten worden opgezet, waaraan al lang behoefte is. zoals informatiecentrales voor het pu bliek. Verder wil de commissie een vervolg op de interim-maatregel jeugdige werklozen, door de rijkso verheid in 1975 genomen om jonge ren zinvolle arbeid te laten doen, ter vergroting van hun kansen op de arbeidsmarkt. De maatregel geldt tot Juli 1977 Tenslotte pleit de commissie voor deelname aan vrijwilligersprojecten door werkloze jongeren Zij behou den dan hun werkloosheidsuitke ring. ADVERTENTIE. WercldvliegreiieD^O a»e prijzen y\.y vanaf Amsterdam 8 daagse reis CO A 9 daagse reis l37A Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voorzitter Van Veen van de grootste werkgevers organisatie VNO is het niet eens met de beweringen als zouden de werkgevers „onverhoeds" en „eenzijdig" willen kappen met de automatische prijscompensatie. „„Wij willen nog steeds een funda mentele discussie over de prijscom pensatie met vakbeweging en kabi net. Daar sturen we al meer dan een Jaar op aan, maar er wordt niet ge luisterd", zei Van Veen gisteren op een persconferentie. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat de financië le positie van de bedrijven het geven van de automatische compensatie per 1 Januari 1977 niet toelaat. „Doorgaan met de prijscompensatie betekent onherroepelijk ontslagen", aldus Van Veen. Voor de vakbewe ging ls de automatische prijscom pensatie per 1 Januari een keiharde els. Van Veen noemde het onjuist dat minister Boersma (sociale zaken) de werkgevers een niet tactisch optre den heeft verweten. De schrik over het standpunt van werkgevers inza ke de automatische prijscompensa tie heeft niets met een onverhoeds optreden van ons te maken, zei hij. Dat standpunt hebben we immers al lange tijd ter discussie willen stellen. Hij keerde zich daarom ook tegen opmerkingen van werknemerszijde dat de werkgevers het doorgaan met de prijscompensatie onaan vaardbaar durven noemen, omdat zij zich sterk voelen. Simpkins „Dat komt van de bezuini- gingsdeskundigc. Wie anders zou een ontslag in drie voud geven?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9