■Rhodesië-top wordt 17 januari hervat Spaanse regering probeert ook Catalanen te winnen Roemeense missie naar Peking „Palestijnen akkoord met staat op Westbank" Carstens (CDU) voorzitter Bondsdag Overleg over ontwapening in Libanon Rabin overleeft motie =iRichard naar zuidelijk Afrika Na overleg in Damascus: Uitslag Portugese verkiezingen van 3Ud gemeenteraden Bemiddeling in Chinees-Russische geschillen? Politiek gevecht over vierde gebod Referendum stuit bij Basken op grotere tegenstand ENSDAG 15 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 BIK LONDEN, GENEVE (Reuter, UPI, AP) De vastgelopen conferentie over de toekomst van Rhodesië in Genève is gisteren geschorst tot 17 januari volgend Jaar. De Britse voorzitter, Ivor Richard gaat na de kerst naar zuidelijk Afrika om voorbereidingen te treffen voor een meer succesrijke hervatting van de conferentie, zo heeft gisteren de Britse minister van buitenlandse mjj zaken, Anthony Crosland, in het Lagerhuis in Londen bevestigd. ]p« O105'31111 zc' er bi) dat „als het nood- Richard 2el gisteren in Oenève dat zalteliJk mocht zijn hij zelf naar Afri- zijn voornaamste doel zal zijn een zo zou reizen of een hervatte confe- groot mogelijke overeenstemming te rentie in Genève zou bijwonen." verkrijgen over een tussentijdse re- vZj geling in Salisbury. Hij zal de Zambi- "Volgens de Britse minister is er „on- danks alle boze opmerkingen heen en weer" nog een goede kans op het bereiken van een vreedzame regeling in Rhodesië. Hij weigerde uit te leg- tn met welke specifieke voorstellen Ichard naar zuidelijk Afrika zal gaan. „Onze bedoeling zal zijn", al dus Crosland, „aan de Afrikaanse nationalisten duidelijk te maken dat het proces van onafhankelijkheid snel zal gaan en de blanken duidelijk te maken dat het ordelijk zal ver lopen." aanse hoofdstad Loesaka, de Tanza- niaanse hoofdstad Dar Es Salaam, de Mozamblkaanse hoofdstad Ma- poeto, de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria en tot slot de Rhodeslsche hoofdstad Salisbury bezoeken. Hij zal worden vergezeld door Dennis Grennan, adviseur voor Afrikaanse zaken van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Waarnemers menen dat Richard bij zijn bezoeken aan de Afrikaanse lei ders specifieke voorstellen zal doen wat betreft de rol die Engeland be reid is te spelen in een voorlopig bestuur dat de gewezen Britse kolo nie onafhankelijk moet maken on der een zwart meerderheidsbewind. Engeland houdt als streefdatum voor die onafhankelijkheid 1 maart 1978 aan. DAMASCUS (UPI, Reuter, AP) De Palestijnen zullen streven naar een verbetering van de betrekkingen met Syrië. Verder lijken de Palestijnse guerrillaleiders te hebben ingestemd met de vestiging van een Palestijnse staat op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Dit is het resultaat van drie dagen durende besprekingen die een aantal Palestijnse leiders in de Syrische j101 hoofdstad Damascus heeft gehou- ^den. Egypte en Syrië willen graag dat de Palestijnen akkoord gaan met de vestiging van een Palestijnse staat op Westbank en Gazastrook. De verklaring die na afloop van de besprekingen werd uitgegeven zegt dat de Palestijnen het recht hebben op terugkeer naar hun nationale grondgebied. Opmerkelijk is dat er niet meer wordt melding gemaakt van de noodzaak van de vestiging van een seculaire staat waarin Joden en Palestijnen zouden dienen samen te leven. In deze vroeger steeds naar voren gebrachte opvatting, ging men er van uit dat Israël onderdeel zou loeten vormen van een dergelijke etc cht: koe nsh ens chti e t LISSABON (UPI, Reuter) De defi nitieve uitslag van de gemeente raadsverkiezingen in Portugal wijkt weinig af van de cijfers die we giste ren publiceerden, toen drie kwart van de stemmen geteld was. De soci alistische partij van prémier Mario Soares is de grootstë partij gebleven en de positie van de minderheidsre gering lijkt niet te zijn verzwakt. staat. Israël heeft zich steeds verzet tegen een opheffing van zijn bestaan als Joodse staat. Jasser Arafat oefent druk op zijn volgelingen uit om zich achter zijn politiek te scharen die gericht is op een regeling met Israël, zo werd gis teren in Damascus vernomen. Arafat zou tijdens de vergadering een ulti matum hebben ingediend dat zijn tegenstanders hun bezwaren zouden moeten laten varen óf zich maar aan de kant van de meer radicale Pales tijnen van het zogenaamde verwer pingsfront zouden moeten voegen. Het verwerpingsfront is voorstander van een geweldadige oplossing van het probleem Israël. Arafat zou nu de onderhandelingen met Israël tot de officiële politiek van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie (PLO) wil len maken. De vergadering van de Palestijnen Raad is gisteren beëindigd. De raad sprak de afgelopen vier dagen over de positie van de Palestijnen in het licht van de gevolgen van de Libane se burgeroorlog, en de vredespogin gen van diverse Arabische landen. De Syrische president Assad heeft tijdens het Palestijnse overleg ge sproken met PLO-voorzitter Jasser Arafat en Khaled Fahoem, voorzit ter van de 42 leden tellende Pales tijnse raad. Hij heeft de Palestijnen verzekerd van de Syrische steun wanneer ze akkoord gaan met de Arabische vredespogingen. Arafat heeft zich nu hierbij neergelegd. Sleutelposten Een mogelijke Britse rol zou kunnen zijn dat een Britse hoge functionaris de omstreden portefeuilles van de fensie en veiligheid in een interim- bestuur in Rhodesië op zich zou ne men. Dit is één van de onderdelen die de conferentie in Genève zo lang heeft opgehouden. De vier zwarte Afrikaanse leiders zijn tegen het oor spronkelijke Brits-Amerikaansê voorstel dat blanke Rhodeslërs deze twee sleutelposten in een tussentijd se regering zouden innemen. Zij zou den bereid zijn een Brit op deze post te accepteren, maar dat is tot nu toe afgewezen door de blanke Rhode- sissche delegatie in Genève. Premier Ian Smith van het blanke rebellenbewind zal volgens waarne mers proberen nu zoveel mogelijk tot overeenstemming te komen met de zwarte als dat kan buiten het kader van de Geneefse onderhande lingen om. De premier die maandag vanuit Genève in Salisbury terug keerde, zei dat hij van plan was „buiten de euforie van de conferen tie om" besprekingen te houden met zwarte Rhodeslërs. De nieuwe Bondsdagvoorzitter Karl Carstens (links) neemt de gelukwensen in ontvangst van Franz Josef Strauss en Helmut Schmidt. Staatssecretaris Schmidt uit regering BONN, (Reuter, UPI, AP). De Westduitse Bondsdag (tweede kamer) heeft gisteren de 61-jarige CDU-afgevaardigde Karl Carstens tot voorzitter voor de nieuwe zittingstermijn gekozen. De Bondsdag koos haar nieuwe voorzitter kort nadat de Christen Democratische Unie zich verzoend had met haar Beierse zusterpartij, de Christelijke Sociale Unie van Franz Josef Strauss. Hierdoor kon den de christendemocraten hun status van na de verkiezingen van sterkste blok in het parlement weer opvatten. Dit gaf de oppositie het traditionele recht Carstens als eni ge kandidaat voor de opvolging va de sociaal democrate Annemarie Renger naar voren te schuiven. Carstens, hoogleraar in de politico logie en oppositieleider in het vori ge parlement, kreeg 346 stemmen voor, 110 tegen en 24 onthoudin gen. 32 afgevaardigden stemden niet of maakten hun stem ongeldig. De verkiezing van Carstens onder streepte de verzwakte positie in het parlement van de coalitie-regering van Bondskanselier Helmut Schmidt. De meerderheid van zijn links-liberale coalitie in het 496 le den tellende parlement is na de verkiezingen van 3 oktober van 45 tot 10 zetels afgenomen. Affaire De Westduitse staatssecretaris voor defensie, Hermann Schmidt, heeft gisteren laten weten dat hij om gezondheidsredenen niet terug zal keren in de nieuwe regering. In Bonn wordt algemeen aangenomen dat het vertrek van Schmidt ver band houdt met de ..generaais- affaire". Schmidt raakte in op spraak omdat hij had toegestaan dat de rechts-extremistische Hans Ulrich Rudel, ex-kolonel van Hit- Iers wehrmacht, deelnaam aan een legerfeest in een kazerne, tegen Schmidts aanvankelijke orders in. De affaire-Rudel leidde tot het ont slag van de luchtmacht-generaals Krupinsky en Franke. Schmidt wordt opgevolgd door Andreas von Bülow, eveneens lid van de SPD. De nieuwe regering zal vandaag in de Bondsdag beëdigd worden. Aan genomen wordt dat alle ministers van de huidige links-liberale coali tie terug zullen keren in de nieuwe regering. WENEN, HONGKONG (Reuter, UPI, AP) Roemenië heeft gisteren een belangrijke missie naar de Volksrepubliek China gestuurd, waarna er meteen in de Roemeense hoofdstad Boeka rest druk gespeculeerd werd over de mogelijkheid dat deze delegatie een bemiddelingspoging zou kunnen ondernemen in het geschil tussen de Sowjet-Unie en China. cie Hoepei een aantal dieven, plun deraars en anderen zijn terechtge steld. Dit zou uit een radiouitzen ding vanuit China op te maken zijn. Verschillende terechtgestelden zou den volgens dit bericht in contact hebben gestaan met de verguisde Het Roemeense persbureau Agerpress maakte gisteren bekend dat vice-premier Gheorghe Oprea, één van de naaste medewerkers van president Nicolae Ceausescoe, een partij- en regeringsdelegatie op een „vriendschappelijk bezoek" aan Pe king zou leiden. Drie weken geleden bracht de Russische partijleider Le onid Brenznjew een bezoek aan Boe karest en volgens diplomaten heeft dat bezoek te maken met de reis naar Peking. Verder wordt ook het bezoek dat Tsji Peng-fei, secretaris-generaal van het permanente comité van het Chinese nationale volkscongres, vorige week bracht aan Roemenië met de eventu- ADVERTENTIE ele bemiddelingspogingen in ver band gebracht. President Ceausescoe, de enige lei der uit het Oostblok die er normale relaties met Peking op na houdt, heeft al eens eerder, in 1960, gepoogd te bemiddelen tussen de Sowjet- Unie en China, overigens zonder suc ces. Roemenië heeft tot nu toe een strikt neutrale houding aangenomen in het al 15 jaar durende Chinees- Russische ideologische conflict. Vi- ce-premier Oprea is de eerste be langrijke Oosteuropese functionaris die een formeel bezoek brengt aan Peking sinds de dood van partijlei der Mao Tse-toeng. De Sowjet-Unie heeft sinds die tijd herhaaldelijk laten blijken met Pe king te willen praten. En volgens de diplomaten in Boekarest zou Breznjew de Roemeense president hebben kunnen vragen zijn best te doen een Chinees-Russische dialoog op gang te brengen. Roemeense offi ciële bronnen wensten gisteren ech ter geen bevestiging van de specula ties te geven. Inmiddels is uit Hong Kong bericht dat in de oostelijke Chinese provin- „bende van vier", de vier radicale Chinese leiders, onder wie de wedu we van Mao Tse-toeng. De arrestanten die ook wapens en geld zouden hebben verzameld wer den zondag te Hoepei schuldig be vonden op een massabijeenkomst in aanwezigheid van 16.000 militairen. BEIROET (Reuter, UPI, AP) Een commissie van de Ara bische Liga heeft gisteren ver gaderd met de Libanese presi dent Elias Sarkis over de ma nier waarop de zware wapens van de verschillende partijen zullen worden afgenomen. De commissie die werd opgericht tijdens de in oktober gehouden Ara bische topconferentie in Cairo, is be last met het toezicht op de ontwape ning van de partijen in Libanon. Men verwacht dat de commissie binnen kort een uiterste datum zal vaststel len waarop alle zware wapens moe ten worden Ingeleverd. Daarna zal de hulp van het voornamelijk uit Syriérs bestaande vredesleger van de Arabische Liga worden ingeroe pen om de ontwapening desnoods met geweld uit te voeren De linkse moslims en de Palestijnen hebben zich inmiddels akkoord ver klaard met de inlevering van hun zware wapens als hun rechtse te genstanders dat ook doen. Een be langrijke christelijke leider heeft in middels laten weten dat zijn partij de wapens niet zal inleveren als niet eerst wordt voldaan aan de christe lijke eisen voor onafhankelijkheid De christelijke leiders hebben giste ren hun onderlinge meningsverschil len bijgelegd die waren ontstaan na een botsing tussen volgelingen van Camllle Chamoen en Pierre Gemay- el. Ze hebben een plan aangekon digd dat er in moet voorzien dat alle christelijke strijders in een leger worden opgenomen. Vlak na het bereiken van de overeen komst vernielde een bom de auto van Karim Pakradoeni, een vooraan staande falangist. Niemand raakte bij de explosie gewond. Raymond Edde, een van de meest vooraanstaande christelijke politici in Libanon, heeft gisteren Syrië er van beschuldigd dat het land het op zijn leven gemunt heeft. Edde geeft Damascus de schuld van twee aan slagen op zijn leven. Raymond Edde. die een verklaard tegenstander is van de Syrische interventie in Liba non verloor in mei van dit jaar de presidentsverkiezingen van de door Syrië gesteunde kandidaat Elias Sarkis. JERUZALEM (UPI, Reuter) De Israëlische regering heeft gisteren een motie van wantrou wen overleefd die was ingediend door het Torah-front. een religieus-politieke splintergroepe ring in de Knesseth, het Israëlische parlement. De stemming volgde na een debat van drie uur waarin het Torah-front de regering beschuldigde van onthei liging van de sabbat. Afgelopen vrij dagavond kwamen drie Amerikaan se F-15 vliegtuigen in Israël aan en kele minuten voor het begin van de sabbat. Daardoor liep de ontvangst van de vliegtuigen uit tot na zonson dergang, waarmee de sabbat ge schonden werd. aldus de religieuze joden. Premier Rabin bestreed het standpunt van de Torah-groep en verklaarde dat de ontvangstceremo nie 17 minuten voor de aanvang van de sabbat was afgelopen. De motie van wantrouwen was volgens pre mier Rabin gebaseerd op verkeerde informatie. De meerderheid werd voor de rege ring nogal krap omdat de Nationale Religieuze Partij, de voornaamste coalitiepartner van de regerende MAPAI van premier Rabin aankon digde zich van stemming te zullen onthouden bij de motie van wan trouwen. Daarmee verbrak deze par tij de afspraak die ze met de MAPAI gemaakt heeft, dat ze op punten van wezenlijk belang de regering zal steunen. De andere parlementsleden die de regering normaliter steunen werden daarom in allerijl in groten getale opgetrommeld om de regering voor een nederlaag te behoeden. Uit eindelijk bleef de regering Rabin overeind met een meerderheid van 55 tegen 48 bij 8 onthoudingen. De buitenlandse persvereniging in Israël heeft gisteren de contacten met de militaire woordvoerder van de Israëlische regering verbroken uit protest tegen het „systematisch be letten" van bepaalde journalisten om de gebeurtenissen „op de weste lijke Jordaanoever te volgen Televi siejournalisten mochten geen opna men maken van rellen in de stad Nabloes. Ook bij de anderzins om streden aankomst van drie F-15 vliegtuigen uit de Verenigde Staten werden journalisten tot het laatste ogenblik geweerd, hoewel deze aan komst in het geheel niet geheim was. De hervormingsvoorstellen van de Spaanse regering wor den vandaag in een referen dum voorgelegd aan het Spaanse volk. De bedenkingen tegen deze voorstellen zijn het grootst in Catalonië en Bas kenland, twee delen van Span je die in het verleden een be trekkelijke zelfstandigheid hebben genoten. Premier Sua- rez heeft de afgelopen weken zijn best gedaan om de bezwa ren van Catalanen en Basken te ontvangen. Nationale trots De bezwaren van de Basken en de Catlanen richten zich niet tegen de inhoud van de hervormingsvoorstel len. Ze worden Ingegeven door de grote afkeer van het enorme centra lisme dat het Spaanse bestuur onder Franco heeft gekend. Alles werd en wordt vanuit Madrid geregeld. Cata lonië en Baskenland behoren tot de rijkste gebieden van Spanje omdat er veel industrie is. De bewoners van beide gebieden hebben het gevoel dat ze een belangrijk deel van wat ze verdienen moeten afdragen aan de centrale pot, terwijl ze daarvoor maar een klein deel uit die pot te rugkrijgen. Zowel bij Catalanen als Basken leeft nog steeds een sterk nationaal besef en tijden veertig jaar Franco is hieraan op geen enkele manier tegemoet gekomen. Premier Suarez heeft aangevoeld dat de nationale trots van Basken en Catlanen hen aanzienlijke schade kan berokkenen bij het vandaag te houden referendum. In de afgelopen weken heeft hij dan ook een aantal stappen gezet om aan het gevoel van eigenwaarde van vooral de Catala nen tegemoet te komen. Tijdens het gesprek dat de premier twee weken geleden met een delega tie van Spaanse christen democraten had, kwam Suarez met de Catalaanse christen-democraat Anton Cahellas overeen, dat er een vorm van overleg op gang moest komen tussen de regering en de Ca talaanse oppositie Dit overleg zou moeten plaats vinden naast het overleg dat op het programma staat tussen de regering in Madrid en de nationale oppositie. Op deze manier werd de geheel eigen positie van Catlonië benadrukt. Desondanks zijn de Catalanen ook sterk verte genwoordigd in de nationale onder handelingscommissie. Namens de Catalaanse oppositie heef t hierin zit ting Jordi Pujol, leider van de Con- vergencia Democrótlca de Catlunya, terwijl de christen-democratische vertegenwoordiger, de eerder ge noemde Anton Cahellas bovendien de leider is van de Union Democrati- ca de Catlunya. Respect De afgelopen twee weken heeft er al herhaaldelijk overleg plaats gevon den tussen premier Suarez en elk van de Catalaanse partijleiders af zonderlijk. Door dit overleg maakt de regering duidelijk respect te heb ben voor de geheel eigen positie die Catlonië in Spanje Inneemt. Tijdens de Spaanse burgeroorlog ge noten de Catalaanse provincies een vrij grote mate van autonomie bin nen Spanje. In het begin van de jaren dertig richtte de Catalaanse Cortes dit zelfstandige bestuur in: de Generalidad van Catalonië. In 1932 kreeg deze Generalidad het werkelij ke gezag over het gebied. Na de Spaanse burgeroorlog is de Cata laanse regering in ballingschap ge gaan en de in een klein dorpje ten zuiden van Parijs levende Tarradel- las wordt momenteel als de rechthebbende president van Catlo nië gezien. Premier Suarez heeft onderkend dat hij niet om deze Tarradellas heen kan en vorige week verschenen be richten in de Spaanse pers dat er al informeel contact had plaats gevon den tussen de premier en Tarradell as. Het is niet waarschijnlijk dat deze man ooit nog een werkelijke positie in Catalonië zal bekleden, maar voor een blijvend herstel van de verhouding tussen Barcelona en Madrid is een eerherstel van de pre sident van de Generalidad onmis baar. Bezoek Ook op andere punten richtte zich de politieke activiteit van premier Suarez. Zo werd een week geleden Joaquin Viola tot burgemeester van Barcelona benoemd. Deze Viola is een man van de generatie van de premier en hij staat bekend als ie mand die openstaat voor de nieuwe tijd die na de dood van Franco is aangebroken Premier Suarez had de campagne gericht op Catalonië gisteren willen afsluiten met een bezoek aan Barce lona. Zo'n bezoek een dag voor het referendum zou hem in Catalonië een grootscheepse publiciteit heb ben opgeleverd wat. na de ontwikke lingen van de laatste weken, hem de nodige ja-stemmen zou hebben op geleverd. De ontvoering van de voorzitter van de Spaanse Raad van State, Antonio Maria de Oriol y Or- quijo was een streep door de reke ning van de premier Hij zag zich maandag genoodzaakt het bezoek aan Barcelona af te zeggen. Sterker Veel sterker dan de nationale senti menten in Catalonië zijn de nationa listische gevoelens van de Basken. Deze bewoners van vier provincies in het noorden van Spanje voelea zich nog veel minder Spaans dan de Catalanen. De afkeer van alles met wat Madrid te maken heeft is in deze streek bijzonder groot. Vrijwel dage lijks vinden er in de Baskische ste den nog relletjes plaats tussen nati onalistische jongeren en de politie. De relletjes hebben vaak meer het karakter van agentje-pesten. dan dat het serieuze ongeregeldheden zijn, maar ze zijn wel tekenend voor de afkeer die de Bask heeft van alles wat Spaans is De zware onderdrukking die de Bas ken tijdens de Spaanse burgeroor log en in de jaren daarna hebben ondergaan heeft geen einde ge maakt aan de nationalistische senti menten lOngeveer één op de vijf Basken is wel op een of andere ma nier met de politie in aanraking ge weest). Nog steeds leeft onder veel Basken het besef dat ze in de jaren dertig twee jaar zelfstandig zijn ge weest compleet met eigen paspoor ten. eigen geld en een eigen bestuur De hoop op een herstel van die zelfstandigheid leeft vooral bij de extreem nationalistische beweging ETA. Deze beweging, die een mili taire. een politieke en een politiek- militaire afdeling heeft, streeft naar totale zelfstandigheid, waarbij ook de Baskische provincies in Frank rijk tot een zelfstandig Euskadi (Zo als de Basken het gebied zelf noe men) zouden moeten behoren Overleg Er zijn ook gematigder partijen in Baskenland. De Partido Nationalis- ta Vasco (PNV) is de meest gematig de politieke groepering. Zij voelt meer voor regionale zelfstandigheid binnen Spanje en is bereid daartoe met de regering in Madrid te spre ken. Ook de Euskal Sozialista Biltzarrea, een Baskische socialis tische beweging en de Baskische vleugels van de landelijke partijen zijn vóór een dergelijk gesprek met de regering. Dit overleg is tot op heden niet op gang gekomen. Wel heeft Julio Jauregui namens de Bas ken zitting in de nationale onder handelingscommissie met de rege ring. De verwachting is gerechtvaar digd dat de stemonthouding van de Basken bij het vandaag te houden referendum dan ook groter zal zijn dan bij de Catalanen Dit is het tweede artikel over het Spaanse referendum. Het eerste ar tikel stond in de krant van gisteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7