llalatinsky: boetes helpen niet Gfeen plaats roor Spangen Landlust stuurt coach naar huis Geld wegleggen kan op zeker 20 manieren. De Amro Bank helpt u kiezen. publiek bij s-iTK-voetbal 1978 1W 'I m jechoslowaak wil spelers verantwoordelijkheidsgevoel bijbrengen 2én stadion in Rotterdam ;»kken en wegen Twee doden bij voetbalwedstrijd Olympische Spelen '76 blijven duur Ali toch tegen George Foreman Jo Rutten vierde Militairen verslaan Go Ahead Eagles Steuer volgt Powell op ISDAG 15 OECEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET13 r Jan van Galen HAAG Terwijl de overheid in het algemeen en minister van CRM Harry van Doorn in het inder, de mogelijkheden tot een betere structurering en democratisering van het betaalde bal in Nederland onderzoekt, voert de 56-Jarige Tsjechoslo waakse FC Den Haag-trainer Anton itinsky zijn eigen gevecht tegen het feodale voetbalwereldje. Malatinsky onderzoekt de elijkheid van een mentaliteitsverandering bij de spelers, geeft ze medeverantwoordelijkheid leegt problemen via de open discussie op te lossen. evolutie die in de club na het ke bewind van Vujadin Boskov. lidige Feyenoord-tralner, noga] moties losmaakt. In de tussen- iprokkelt FC Den Haag, na een magere start weliswaar, een on- ïd aantal punten bij elkaar, al dat vaak (zoals zondag tegen 1) met pover voetbal. Kalatinsky's visie en de uitvoe- daarvan zoveel emoties te- brengt is in zoverre vreemd, dat een (dus ook de spelers) In prin- achter de Slowaak staat en ook ginsel zijn ideeën huldigt. Maar. includeert men dan later weer: voetbalmaatschappij zijn in- ik en medeverantwoordelijk- wel aardig, het gaat voor vele rs niet op omdat ze die ver- oordelijkheid gewoonweg niet kunnen dragen. Een denkwijze graag gehanteerd door het meren deel van de trainers en ook door Malatinsky's voorganger Boskov; bij Feyenoord ook nu weer geroemd om zijn vastberadenheid en zijn ijzeren discipline. Juist van die keiharde Boskov is Malatinsky de tegenpool. Mala tinsky daarover: „Hoe Boskov pre cies heeft gewerkt weet ik niet, maar dat doet er ook niet toe. Ieder mens heeft zo zijn inzichten, levensvisie en ook eigen werkwijze. Ik ook en het enige wat ik van mijn spelers verlang is dat ze hard werken en vertrouwen hebben in wat ik ze leer, wat ik ze vertel. Ik houd er bij voorbeeld niet van om volwassen kerels boetes te geven voor te laat komen. Ik wil er wèl met ze over praten. •0( OTTERDAM Terwijl het be- uur van de Rotterdamse eredi- isievereniging Sparta de afgelo- en weken de denkbeelden ventil- erde om tot verbetering van de ccommodatie op Spangen te ko- len, legde de sub-werkgroep arketing en P.R. van de door et Rotterdamse gemeentebe- uur ingestelde Commissie voor et betaalde voetbal de laatste and aan de aanbevelingen om in e toekomst tot een meer gezond etaald voetbal in de Maasstad te omen. Eén van die aanbevelin- en, aan de hand waarvan het emeentebestuur in de nabije Kkomst mede het beleid zal be palen, is het concentreren yan het ftaalde voetbal in één stadion. Pat stadion zou dan een verbe- Erd Feyenoord-stadion moeten ijn, terwijl het Kasteel Spangen, iet onderkomen van Sparta, van Ie voetbalkaart zou moeten ver- Iwijnen. „Het is uit economisch logpunt een verspilling om twee (ure accommodaties te hebben, maximaal 25 keer per jaar 'orden benut," luidt de achterlig- ;nde gedachte. Spangen zou in denkbeelden van de sub werkgroep door de gemeente Rot- erdam aangekocht kunnen wor- |en en na sloop van de opstallen n de wijk worden geïntegreerd. |ver enkele maanden eerst zal de Ipmmissie officieel rapport iltbrengen aan de met de bortzaken belaste wethouder De bng. Enkele gedeelten van die apportage zijn inmiddels al ge- Chreven (het stuk over marke- Ing en P.R. door Frits de Leeuw, Ie econoom die te zamen met drs. lart Crum ook tekende voor de lublikatie van de Wiardi leckman Stichting „Keerpunt in |port"k en voortijdig bekend ge- lorden. De voorzitters van de lotterdamse betaalde clubs zijn iaarop inmiddels uitgenodigd om lun visie te geven. (et onderzoek naar de situatie an het betaalde voetbal in Rot- Erdam is dit jaar op gang geko- hen, nadat er van de zijde van Iparta bij het gemeentebestuur ras aangeklopt voor steun. Spar- 8 verkeerde in financiële proble men en kreeg uiteindelijk onder en aantal voorwaarden een le- (nog altijd niet opgenomen Hwerigens; Sparta zegt de gelden pg niet nodig te hebben, van de Jjde van het gemeentebestuur I /ordt gesteld dat de vereniging p' bg niet aan alle voorwaarden voldaan) in het vooruitzicht ______^steld, waarbij de vereniging 8*e /ich bereid verklaarde mee te zul-' »o. 4*3 jn werken aan een mogelijke 1385 aindeling van het Rotterdamse jfttaalde voetbal indien een hier toe in het leven te roepen onder zoekcommissie dit zou conclude ren. Excelsior, de naar de eerste divisie afgedaalde „derde" Rot terdamse betaalde club, ging met deze voorwaarde (nog?) niet ak koord. maar heeft een aanvraag voor een lening van twee ton nog wel altijd lopen. Hoewel de (sub) werkgroep én Rotterdams wethouder De Jong geen enkele maatregel dwingend kunnen voorschrijven de aan bevelingen kunnen slechts voor- waardestellend worden gebruikt wanneer de aanvragen om steun blijven komen zijn de (gedeel telijke) conclusies toch opmerke lijk. In de toekomst zouden er in Rotterdam twee betaalde topclubs naast elkaar kunnen opereren (Feyenoord en Sparta, mogelijk om te dopen in een soort FC Rijnmond), terwijl er verder mogelijk plaats zou zijn voor een derde, wat lager spelend team (Excelsior?) dat de functlp van opleidingsinstituut en toeleve ringsbedrijf voor de belde topfor- maties zou hebben. De topteams zouden belden in het Stadion Feyenoord moeten spelen, dat te gen die tijd méér dan een voet balstadion alleen is. Naar buiten lands voorbeeld zou er bij het stadion voldoende recreatief randgebeuren aanwezig moeten zijn als film, restaurant en ver- maakactiviteiten. Hierdoor zou den meer bronnen van inkomsten kunnen worden aangeboord, ter wijl in de ogen van de marketing- en p.r.-onderzoekers het Fey enoord-stadion de absolute voet baltempel van Nederland zou worden, waar ook het Inter- landgebeuren niet meer omheen zou kunnen. De mogelijkheden daartoe zijn reeds onderzocht, terwijl er ook al een eerste oriënterend gesprek heeft plaatsgevonden met stadi on-directeur De Kimpe. Probleem hierbij is, dat de N.V. Feyenoord- stadion voor de helft eigendom van de sportclub is, terwijl de andere helft in het bezit van 900 aandeelhouders is. Over zaken als financiering van de op tafel liggende denkbeelden, wordt in Rotterdam op dit ogenblik nog gestudeerd. Rotter dam wil in ieder geval met het onderzoek een aanzet geven tot een betere beleidslijn voor het betaalde voetbal. Tot nog toe rommelden de diverse gemeenten maar wat aan, ontbreekt er een centraal plan (ook al ligt er een rapport van de Commissie Chrls- tiaanse op tafel) en wordt de zoge naamde bedrijfstak betaald voet bal verre van commercieel aange pakt. luur Door het geven van een boete gaan ze echt niet harder trainen of beter voetballen. Het gaat om het ver antwoordelijkheidsgevoel van de mens. de werknemer van het voet- balbedrijf. Er moet begrip ontstaan voor het feit dat Je zonder hard werken nooit ergens zult komen, laat staan beloond wordt. Ieder mens die bewust is, of wordt ge maakt van zijn verantwoordelijkhe den zal beter en ook harder gaan werken. Ik begrijp best wel dat dat voor de meeste spelers moeilijk zal zijn. Wat zijn voetballers nu hele maal volgens de normen, niets toch? Dommekrachten die alleen maar geïnteresseerd zijn in het achter een balletje aanhollen. Daar geloof ik pertinent niet in. En ik zal het bewij zen aan de hand van resultaten". Hoewel Malatinsky's Ideeën net zo positief zijn als ze overkomen (dit alles moet volgens hem nog gepaard gaan met uiterst aanvallend voet bal) zijn bij Den Haag de meeste spelers van mening dat de theorieën van Malatinsky wazig, onwerkelijk en niet „voetbalecht" zijn. „Geef mij maar Boskov". Ach, wat moet Je over die man zeggen. En: „Ik heb liever een trainer die me naar een wedstrijd toeschreeuwt" zijn veel gehoorde kreten in de spelersselec tie. Eén van degenen die zijn kritiek de laatste weken niet onder stoelen of banken heeft gestoken is oud aanvoerder Aad Mansveld: „Laat ik nu direct vooropstellen dat ik niets tegen hem heb als mens. Maar die man is zo lief, véél te lief. Op de club praat ik er niet meer over. Ik heb me er al bij neergelegd. Bovendien: Ma latinsky zélf kan natuurlijk met de resultaten aankomen, (op verlies bij Feyenoord na zeven wedstrijden on geslagen, red.) Flauwekul natuurlijk want zo goed wordt er niet gevoet bald, laten we eerlijk wezen. Inte gendeel moet ik eigenlijk zeggen want we winnen vaak met een enor me dosis geluk. Je kunt nu niet zeggen dat de trainer ons weet op te peppen voor een wedstrijd. Dat merk Je dan ook wel, want in thuis wedstrijden is het nooit meer eens ouderwets „vlam in de pan". Gepeperde teksten van Mansveld, die hij later tracht wat te ontkrach ten met de verontschuldiging: „Maar alstjeblieft, zet er wel bij dat ik tegen de mens Malatinsky niets heb, ook niet twijfel aan zijn voet- mmÊmmmmmÊÊÊÊmmtrn Jean Noel, de jeugdige Luxemburgse aanvaller van FC Den Haag, schiet zijn ploeg naar weer een nieuwe overwinning, hier op AZ'67 (2—'1 in de laatste minuut; een zaak waaraan Kristen Nygaard niets kan veranderen). „De resultaten geven me gelijk," zegt Malatinsky. balinzichten, dat ik alleen vind dat hij sommige figuren, wat meer en wat harder achterna moet zitten." Malatinsky over de verhouding tot Mansveld en de andere spelers: „Ik kan met iedereen goed opschieten. Ze moeten alleen nog wennen aan de mentaliteitsverandering. Is döt voor elkaar dan is er helemaal niets meer aan de hand. De spelers moe ten óók leren begrijpen dat ze die discipline niet voor mij moeten opbrengen maar voor zich zelf. Ze spelen voor geld en niet voor de lol." Over de toekomst en de resultaten maakt Malatinsky zich allerminst zorgen: „Er was bij de meeste spe lers al een goede basisconditie aan wezig en die groeit nog steeds. In het huidige voetbal ben Je zonder een sterke looptechniek nergens. Dat hebben we dan Ln ieder geval al mee. Over kwaliteit beschikken we ook genoeg, alleen een goede vleugelspe ler zouden we nog wel kunnen ge bruiken. Het is alleen te hopen dat we na de winterstop weer kunnen beschikken over de geblesseerden (Van Leeuwen. Schoenmaker, De Caluwé, Perazic, red.) èn dat we eens wat minder met gele kaarten be deeld worden. Nu Mansveld tegen AZ'67 weer. Gelukkig spelen we een aantal oefenwedstrijden in de win terstop, zodat we hem voor de com petitie niet hoeven te missen. Mansveld kun Je natuurlijk hele maal niet missen". Een van de spelers die zich duidelijk achter Malatinsky opstelt is Oeki Hoekema. Opmerkelijk genoeg, om dat Juist Hoekema een van degenen is die een moeilijk seizoen door maakt. De dit Jaar aangetrokken speler heeft nog nauwelijks kunnen imponeren. Toch heeft hij begrip voor de problematiek van zijn trai ner, want concludeert hij: „Hoe kun je. in hemelsnaam iemand verwijten dat^hlj op een menselijke wijze te werk gaat? Ik draal momenteel niet zo best, maar dat ligt niet direct aan de trainer. De problemen komen uit jezelf, maar Je kunt er tenminste met iemand over praten. Dacht Je dat het helpt als de trainer gaat schreeuwen als het niet zo goed gaat? Hij heeft natuurlijk opk pro blemen om zich aan te passen. Uit eindelijk woont hij ook pas hier. Daarbij speelt de taalbarrière een rol. Ik zeg, geef hem wat tijd. We pakken in ieder geval punten. Dat zal wel de doorslag geven". ADVERTENTIE a HA 1>ARIO. De organisatoren van het toernooi om het wereldkampl- schap voetbal 1978 in Argentinië hebben in Rosario meegedeeld, dat het tal toeschouwers dat gedurende het toernooi Argentinië gaat bezoeken {elijk gelimiteerd dient te worden. De vice-president van het nationale jnisatiecomité, Carlos Alberto Lacoste, zei tijdens een vergadering van ♦tselijke reisbureau's dat „ze niet een beeld willen hebben, waarbfj ïen op pleinen slapen en door het land liften." te. die ook als adviserend lid deel uitmaakt van het organisatiecomité de FIFA. zei verder I it de nationale infrastructuur, met betrekking tot iotelvoorzieningen, ingend herzien moeten worden. We weten niet of we deze vernieuwing al voor het toernooi om het wereldkampi- hap in gebruik kunnen nemen. „Het is mogelijk dat we het aantal :houwers, aan de hand van onze middelen zullen moeten limiteren," le hij er aan toe. '(verklaring van Lacoste was de eerste aanwijzing dat de hotelvooreienin- j in Argentinië niet kunnen voldoen aan het totaal aantal bezoeken dat toernooi om de wereldtitel wil bezoeken. Andere urgente taken voor de inisatoren zijn de bouw van nieuwe voetbalstadions en communicatie- (elijkheden voor de nieuwsmedia. De Amro heeft 'n pocket samengesteld, die gaat over de pure essenties van beleggen. Of noem 't bezitsvorming. Of gewoon wegleggen. En omdat bijna iedereen daar op één of andere manier aan doet, verdient dit unieke boekje in elk huis een ereplaats. Want wie niet al z'n geld opmaakt, die staat voor 'n keus uit alternatieven. Wat te doen met 't resterende bedrag? Opeen spaar rekening zetten en welke dan? Of liever in 'n eigen huis investeren? Of aan 'n levensverzekering bouwen? Of aandelen kopen? Of zelfs goud? Niemand anders dan uzelf kan die keus maken. Door alle voor- en nadelen van de diverse mogelijkheden af te wegen. Door naar de waardevastheid te kijken. En de fiscale kant. En de opneembaarheid. En in hoeverre je er verstand van moet hebben. En zo voort. Dat is een hele klus, waar u best wat hulp bij kunt gebruiken. De pocket die deze hulp biedt heet „Wikken en Wegen - De verstandige opbouw van 'n financiële reserve". Alle belangrijke mogelijkheden hebben er hun eigen hoofdstuk in. En worden steeds gevolgd door 'n vaste rij criteria, welke u de kans geven orrt precies de plus- en minpunten op te stellen. Zodat u na die persoonlijke interpretaties tot een gemotiveerde beslissing kunt komen. Stap een dezer dagei even een Amro Bank binnen, leg f 1,50 op de balie en vertrek met 'n boekje dat tot nu toe nergens te koop was. BUENOS AIRES Tijdens vechtpartijen tussen supporters van de voetbalclubs Colon en Talleres zijn in de Argentijnse stad Santa Fe twee doden geval len. Vijf personen raakten zwaar gewond. De incidenten begonnen toen de fans van Tal leres probeerden het gedeelte van de tribune, waar de aanhan gers van de tegenpartij zich op hielden, binnen te dringen. Sommige voetballiefhebbers waren gewapend met pistolen. Anderen droegen stenen, stok ken en riemen met zich mee. De politie moest er aan te pas ko men om met behulp van traan gas een eind aan de relletjes te maken. Eén persoon overleed aan een kogelwond, een ander vond de dood ten gevolge van een slag op het hoofd. Vorige week kwamen er bij vechtpartijen tussen voetbal supporters in de straten van de Braziliaanse stad Sao Paulo twaalf personen om het leven. MONTREAL De totale construc tiekosten voor het Olympische complex in Montreal (het hoofdsta dion, de wielerbaan en het zwem bad), waar deze zomer de Spelen 1976 werden gehouden, zullen bijna een biljoen dollar (2,6 biljoen gul den) bedragen. Dit maakte Claude Charron, voorzitter van een speciale bouwcommissie, bekend. Tot zover is al voor 820 miljoen dollar aan het project uitgegeven. Aan de afbouw van het geheel zal vermoedelijk in de lente worden gewerkt. Het zal de regering van de Canadese staat Quebec per jaar 22 miljoen dollar oftewel 60.000 dollar per dag kosten de sportfaciliteiten van het Olympische park goed te onderhou den, aldus schreef het dagblad La Presse. Een rapport van de afdeling- financiën der gemeente Montreal ci terend meldde de krant dat men afhankelijk van het gebruik dat wordt gemaakt van het grote stadi on, het zwembad en het velodroom, nog eens kan rekenen op een verlies van 10 15 miljoen dollar per jaar. De voornaamste gebruikers van het stadion worden de voetbalploeg de Montreal Alouettes en de base- ballploeg de Expos. NEW YORK - Volgens de Ameri- kaanse bokspromotor Don King heeft Muhammad All. de we reldkampioen in het zwaargewicht boksen, toegestemd in een gevecht met George Foreman. Het voorstel voor deze titelstrijd zou zijn gedaan door All's manager Herbert Muham mad. Don King, die op 30 oktober 1974 in Kinsjasa ook het eerste ge vecht tussen beide boksers arran geerde. heeft drie maanden de tijd om de ontmoeting „rond" te krijgen. Naast Nigeria, Haïti, de PhUipplj- nen, Japan. Canada en de Verenigde Staten behoort ook Syrië (Damas cus) tot de mogelijke landen waar te zijner tijd wordt gebokst. De Sy rische regering heeft zelfs een aan bod gedaan van 16 miljoen dollar (bijna 40 miljoen gulden). Ali is in elk geval zeker van een beurs van tien miljoen dollar en Foreman van vijf miljoen dollar. Wordt er in Syrië gebokst, dan ontvangt de uitdager zelfs een miljoen meer. PARIJS De Limburgse dressuur ruiter Jo Rutten is tijdens het CHIO van Parijs met het paard Banjo als vierde geëindigd in de Grand Prix. Hij kreeg 1250 punten. Eerste werd de Westduitser Harry Boldt met Woycek. Deze combinatie verzamel de 1424 punten. Reiner Klimke <W- Dl.) eindigde met Mehmed als twee de (1371) en Gabrielle Grillo met Ultimo maakte het Westduitse suc ces compleet door met 1250 punten als derde te eindigen. Jo Rutten bleef Dominique d'Esme (Fra) en de Deense Ulla Petersen voor. De Westduitse Karin Schluter zege vierde met Slibowits in het eerste dressuuronderdeel. Zij kreeg 526 punten. Tweede werd haar landge noot Harry Boldt met Chevalier (500) en derde opnieuw Karin Schluter. nu met het paard Listro (491). EEFDE Het Nederlands militair voetbalelftal heeft op het terrein van de Detmers-kazerne in Eefde een wedstrijd tegen de eredivisie club Go Ahead Eagles met 3-2 ge wonnen. Bij de rust stonden de mili tairen reeds met 3-0 voor door doel punten van Neuzenberg (eigen doel). Chris Jansen (Go Ahead amateurs) en De Kip (Haarlem). Na de hervat ting scoorden Haar en Koopman voor de Eagles, die niet in hun sterkste opstelling waren ver schenen. De wedstrijd die werd gespeeld in hét kader van de voorbereiding op het CISM-kampioenschap werd door dertig toeschouwers bijge woond. DAMMEN - Vanaf het weekeinde van 8 en 9 Januari zullen ln Utrecht twintig dammers, verdeeld over twee groepen, strijden om acht plaatsen ln de flnalegroep om het Ne derlands kampioenschap. Wlersma, Cterck. Jansen en De Ruiter zijn al zeker van een plaats. De Indeling van de groepen U: Eerste groep: Bronstrlng (Lelden), Beerepoot (En- schedel. Hooyberg (Amsterdam». Van de Meerendonk (Den Bosch). Van der WaJ (Oro- ningen). Berends (Hulssen). Plppel (IJmui- den). Smeenk (Rotterdam). Van der Borst (Hoensbroek) en Drost (Langweer) Tweede groep Capelle (Leeuwarden). Visser (Dam- Passchier (Eindhoven). Van Aallen (Huls sen). Van Tllborg (TUburg) en Bastiaanet (Amsterdam i SCHAATSEN De Noorse ploeg voor de schaaisinlerland tussen Noorwegen en Ne derland. die volgend weekeinde in Eindho ven wordt gehouden. Is ais volgt samenge steld Kayn Arne Stenshjemmet. Sten Sten- sen. Jan Egtl Storholt. Around Sjoebrend. Terje Andersen. Hennlng Kaarud. Ka» Arne Engeistad. Per Bjoerang. Joern Dtdrtksen en Frode Roening Reserve is AU Rekitad. WIELRENNEN Onder dnik van vele criti ci, die hel parcours van de ronde van Frank rijk *77 wat aan de lichte kant vonden, wordt er aan hel einde van de ronde een extra etappe over geaccidenteerd terrein ln het schema Ingepast Deze etappe gaat over 147 kilometer van Motereau naar Versailles en leidt door de vallei van Chevrcuse, Dour- dan, Saint Cyr, Saint Remy over de Madelei ne (klim van 800 meter met stijgingspercen tage van 13. Chateaufort en Satory Alan Hudson van 8tcke City gecontracteerd voor ruim 800.000 gulden. De Gunners ver kochten een andere oud-internationai John Radlord voor ruim 300.000 gulden aan stad genoot West Ham United. Derby County deed ook een dure kerstinkoop met Derek Hales. Aan Charlton Athletic uit de tweede divisie werd 1.300.000 gulden betaald „Wikken en Wegen'.' Eén-vijftig bij elke Amro Bank. klasse kende om een genoemde spec taculaire hoofdrol in de competitie te spelen. Powell kreeg die verster king niet en moest daarbij conclude ren dat de Landlust-ploeg dit seizoen minder fortuin kende dan het afgelo pen Jaar. Lucky Landlust won toen de wedstrijden met een enkel punt verschil die nu verloren gingen. Po well, die voorzag als zondebok te worden aangewezen, vroeg Landlust- voorzitter Bram Brakel al geruime tijd geleden of de overeenkomst na 15 december zou worden gecontinu eerd. Brakel ontweek het antwoord, zei dat er nog geen contacten met anderen waren, maar Landlust sprak inmiddels wel met Egon Steuer, de Tsjechoslowaak die in de tweede helft van de jaren '60 coach van de Nederlandse ploeg was. Deze week kondigde Landlust tenslotte het ver trek van Powell en de komst van Steuer aan. Een wissel, die de Amsterdamse formatie overigens het nodige geld kost, aangezien Po well het coachen als een nauwelijks geld opleverende activiteit zag en Steuer een fors contract bedong. AMSTERDAM Steve Powell, de Amerikaanse coach van de eredivi sie basketballclub Deltalloyd/- Landlust zal deze ploeg in de tweede helft van de competitie niet meer leiden. Het bestuur van de Amster damse vereniging heeft het per 15 december eindigende contract met de al Jaren in Nederland wonende Powell niet verlengd. Hoewel volgens de letter volkomen legaal, is er door Landlust de afgelo pen weken een weinig prettig spel gespeeld. Het achterwege blijven van resultaten Landlust won on der Powell tot nog toe slechts vijf wedstrijden en verloor er een aantal op het nippertje na bij de rust nog een ruime voorsprong te hebben ge kend heeft tot het „ontslag" van Powell geleid. Steve Powell, die aan het begin van dit seizoen door de spelersgroep naar voren was gescho ven als de nieuwe coach, heeft aan de mindere resultaten geen schuld gehad. Al aan het begin van het jaar vroeg hij om versterking aangezien de spelersgroep te weinig potentiële

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13