r De zomerprogramma's liggen voor u klaar Som van al uw wensen: BMW J ervaren bureauredacteur L Eén oplossing riskant bij beleid gezondheidszorg Rabobank S Proefschrift over organisatievormen ,,Stop met rapen kievitseieren" De grote BMW zescilinders AbmUCU B.V. Jan Rebelstraat 26. Amsterdam-West, tel (020) 19 54 44 vakantiehuisjes in Haren (Duitsland) f227,- 15-daagse vliegreis naar Nabeul, Tunesië, f763,- WSK M1GDIL WOENSDAG IS DECEMBER 1976 TROUW/KWARTEIr UIT VAN LEZERS VU en doelstelling (5) Het wordt tijd de zaken wat scher per te gaan stellen In verband met het toelaten tot het bestuur der Vrije Universiteit van nlet- geestverwanten. In feite loopt het over een optreden van communisten of met het communisme sympathl- serenden ln de Universiteitsraad. In beginsel gaat het ook om de moge lijkheid voor nationaal-socialisten. voor humanisten, voor sceptici, voor atheïsten om zitting te nemen. Wie zich aan het bestuurderschap in ge noemde Raad wil wijden, met de doelstelling der Vrije Universiteit bekend is. zonder er mee in te stem men. en bereid zich verklaard naar vermogen in de geest van de doelstelling der universiteit te werk te gaan. kan mede het universitaire beleid bepalen zonder dat verdere voorwaarden worden gesteld. Zie daar de in haar simpelheid verbijs terende toekomst. Het bestuur der Vereniging en het College van Bestuur achten zulks op welke grond dan ook aanvaardbaar Dat een mohammedaanse universi teit nooit christenen, dat een marxistische universiteit nooit niet- marxisten zou gedogen, speelt ken nelijk geen rol. als het er op aan komt het standpunt in deze kwestie te bepalen. Men breekt een universi teit, die in oorsprong calvinistisch, nu iets minder gebonden refor matorisch of nog weer anders uitge drukt. echt christelijk wenst te zijn terzake van het bestuur, open. Wat voor indruk moet dat maken op andere universiteiten, die een bin ding aan het evangelie afwijzen? Hoe zullen zij oordelen, die op de zelfde wijze als zij scholen voor christelijk lager of christelijk voort gezet onderwijs bepleiten ook op een universiteit voor christelijk we tenschappelijk onderwijs zijn gesteld0 Soms is de voorzichtigheid lang ge noeg aan haar trekken gekomen en brak het ogenblik aan beslist te spreken. Een Vrije Universiteit, die zich zelf niet handhaaft in de be stuursorganisatie en het beleid tege nover andersdenkenden, beweegt zich op een hellend vlak snel in dalende richting. ZIJ gaf tekort doende aan grondslag en doelstel ling enigermate prijs wat zij als on aantastbaar geheel behoorde te ver dedigen. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. Bij publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. van mening dat de kans op een ongeval zeer zeer klein ls, doch tege lijkertijd de gevolgen zeer zeer groot. Dit zijn niet te ontkennen feiten Onze zeer wezenlijke zorg gaat verder naar vragen als de kans op menselijke fouten, de samen hang tussen verspreiding van civiele kerntechniek en kernwapens, het optreden van wanhopige groepen in noodsituaties, en last but not least het soort van maatschappelijke or ganisatie dat nodig is om het kerne nergiesysteem niet alleen technisch, maar ook organisatorisch voldoen de te beveiligen. Niet alleen de PPR komt tot de conclusie dat een we zenlijke aantasting van de persoon lijke vrijheid daarbij in het geding is. Het naar buiten brengen van deze zorgen die uitgaande van de feitelij ke gegevens op zuivere wijze dient te geschieden, zal ons toch niet als het exploiteren van angstgevoelens worden aangerekend, hopen wij. DEN HAAG Leo Jansen, lid van de Tweede Kamer voor de Kernenergie (5) U stelt dat het een griezelig onrede lijke zaak ls om te protesteren tegen onderzoeken welke uit moeten wij zen of het dumpen van atoomafval wel of niet mogelijk is ln zoutkoe- pels. Wanneer we dit lezen bekruipt ons het vermoeden dat u ook gelooft in een huidig economisch bestel en dat het daarom niet nodig is de tijd te nemen voor bezinning en je de vraag te stellen of wij onze taak als rentmeesters op aarde wel goed ver vullen. Terugbliikend moeten we constateren dat veel technologische oplossingen, ontsproten aan de brei nen van bureau- en technocraten, velen groot onheil hebben gebracht b.v. Seveso. Verdugt. kernramp 1958 in Rusland en nog vele anderen. Hier zijn ook deskundigen aan het werk geweest die gezegd of gedacht hebben, ga maar rustig slapen, wij zorgen ervoor dat alles goed gaat. Gelukkig worden ook wij gesteund door deskundigen, die het wel nodig vinden dat wij ons afvragen waar we mee bezig zijn. Borger Koos Levenga. Amsterdam I. A. Diepenhorst VU en doelstelling (6) De heer Van der Zanden is blijkbaar overtuigd dat hij de dialoog met communisten best aan kan. Ik ge loof hem graag, maar hij zal dan toch z'n handen (hopelijk alleen die) branden Dialogiseren betekent pra ten met elkaar zonder eikaars standpunt te willen overnemen. Maar steeds blijkt weer dat de com munisten hun standpunt vasthou den en christenen hun standpunt verloochenen. Misschien dat dan het bluswater van het communisme het vuur van het geloof uitblust! Kernenergie (6) Het protest tegen de proefboringen voor het opbergen van radio-actief afval wordt door u „protest bij voor baat" genoemd en dat men onge acht de resultaten nu reeds bezwaar daar tegen maakt „een griezelig- onredelijke zaak". Hierbij gaat u er bij voorbaat vanuit dat de keuze uit welke bron we ln de toekomst onze energie moeten putten de atoomkracht moet zijn En dit is nu juist de meest gevaarlijke van alle energiebronnen en de enige die be halve aan de tegenwoordige mens heid ook schade kan berokkenen aan nog vele generaties na ons. Is het niet hoogst onverantwoordelijk ondanks de waarschuwingen van deskundigen door te gaan op deze heilloze weg en is het niet logisch dat de bevolking ln protest komt tegen het begraven van het gevaar lijke radio-actieve afval onder zijn land? C. Westland Huizen (NH) Zeist F. Wanrooy Van een onzer redacteuren UTRECHT BIJ een reorganisatie van de gezondheidszorg is het riskant om vast te houden een slechts één oplossing, die wordt uitgewerkt tot een allesomvattende blauwdruk. Deze conclusie trekt drs. A. van der Werf! in zijn Engelstalige proef schrift ..Organizing health care systems, a developmental ap proach'. waarop hij gisteren als econoom in Utrecht promoveer de tot doctor in de geneeskunde. In zijn dissertatie inventarissert Van der Werff honderden systemen van gezondsheidszorg, die hij aantrof ln Oost- en West-Europa, de Verenigde Staten. Canada en de Derde Wereld. Op basis van dit feitenmateriaal concludeert hij. dat er vele organisa torische oplossingen zijn voor veran deringsprocessen „De structuurno ta voor de gezondheidszorg van staatssecretaris Hendrik stippelt één beleid uit voor een nieuwe orga nisatie van voorzieningen op dit ge bied. maar de blauwdruk voor een nieuw systeem ligt ver weg van de huidige situatie", aldus Van der Werff. En de vraag ts nu hoe het nieuwe beleid mooet worden inge voerd. Mijns inziens kan een ontwik kelingsmodel om veranderingen stap voor stap door te voeren hiertoe een bijdrage zijn". Dc heer Van der Werff zei in een toelichting verder, dat zijn onder zoek inspeelt op de vrij algemene wens om te komen tot een samen hangend systeem van ge- zondsheirisvoorzieningen Veertig procent van de landen, die zijn aan gesloten bij de wereldgezondheid sorganisatie rWHOi. is bezig plannen in deze richting te ontwikkelen Bij de studie was het hem opgevallen, dat de gezondheidszorg in Neder land veel sterke punten in zich heeft irbeeld noemde hij de schakel van verpleegtehuizen, huisartsen en poliklinieken, die garant staan voor een gogde langdurige ziekenzorg. Een diepgaande analyse moet. aldus Van der WerU. deze voordelen aan liet licht brengen en dienen als basis voor een nieuw model van ge- /ónrfbrtdsvorg Van een verslaggever AMSTERDAM Het is voor Neder land nauwelijks mogelijk geloof waardig te zijn op het gebied van de internationale vogelbescherming Ib v. met protesten tegen de vogel- moord in Italië) zolang in Nederland zelf de wellanden worden afge stroopt voor het rapen van kievits eieren en eieren van andere in gras broedende vogels. Dat is het oordeel van de stichUng Kritisch Faunabeheer na een enquê te onder 82 vogelwerkgroepen Die werkgroepn staan allen positief te genover een proef om de raaptijd te bekorten. Een meerderheid van tachtig procent sprak zich trouwens uit voor een algeheel verbod voor het rapen van kievitseieren. De stichting wil overigens niet de indruk wekken dat de kievitsstand in ons land zou worden bedreigd, want dat is niet het geval. Wei handhaaft de kievit 2ich beter in gebieden waar niet wordt geraapt. Maar de stichting meent, afgezien van dit 6oort argumenten, dat het in deze tijd van -natuurbehoud niet past om met het rap^n van eieren in te grijpen in dé levende natuur Uw ideale auto moet aan zoveel eisen voldoen dat u misschien twijfelt of die wel bestaat. Hij is er. Een BMW zescilinder. Zoals deze BMW 3.0 L. Met een machtige 180 pk motor, die 't presteert 1 op 10 te rijden bij 100 km/u. Die een aan-alles-is-gedacht comfort heeft. Bijvoorbeeld variabele stuur- en stoelstand, plus een electrisch verstelbare buitenspiegel. Dat garandeert zitten op maat, optimaal zicht, ontspannen rijden. BMW maakt ook méérijden geweldig. Met veel ruimte én een aparte verwarming voor de achterpassagiers. Er behoeft nog maar één wens te worden vervuld: proefrijden. Het wanneer is aan BMW 2500, 3.0 S, 3.0 Si. 2.8 L, 3.0 L, 3.3 LiA. Alle informatie die u wenst kunt u krijgen bij 110 erkende BMW-dealers of via de importeur: Alimpo bv. Parkstraat 91. 's-Oravenhage, telefoon 070 - 642810 ~l BMW maakt rijden geweldig BM W-dealer: irnnrn D l# Treublaan 18. Amsterdam-Oost. tel. (020) 94 72 52 Klaprozenweg 40, Amsterdam-Noord, tel (020) 27 22 25 Vrij Uit Autovakantiereizen: atle faciliteiten voor kinderen; voor 2 tot 6 personen v.a. hoogseizoen g per week. Holland International: appartementen Ramses, hoogseizoen j per persoon. geöengoerteraad zoekt met spoed een inctie :ht irj kop. 00 n-. Voor een goede vervulling van deze funct is. naast een uitstekend taalgevoel, inzicht if de organisatie en verhoudingen binnen c wereld van de kunst, noodzakelijk Bovendien moet hij snel en nauwkeurig koj kunnen beoordelen en redigeren en woon-, achtig zijn in de omgeving van Amsterdam i Het betreft hier een tijdelijke aanstelling voor! de duur van een jaar De indeling geschiedi m afdeling II van de CAO voor dagbladjour nalisten L Indien u belangstelling hebt voor deze functie, kunfl u een schriftelijke sollicitatie richten aan Mr H. W. Sandberg. hoofdredacteur Het Parool Wibautstraat 131 te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10