plossing Rhodesië erder weg dan ooit Spanje breekt oude orde netjes af Palestijnen zouden geen geweld meer willen gebruiken Weer 'zelfmoord' in Zuidafrikaanse cel Portugese regering handhaaft positie Libanese leiders willen breuk lijmen (ïith: in Genève geen enkele vooruitgang geboekt >erRA lanceert pi adventsoffensief Verkiezing van gemeenteraden Pleidooi voor politieke oplossing Olieboeren in Quatar Referendum is aanloop naar democratie -«DAG 14 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 HANNESBURG/GENÊVE (Reuter, UPI, PA) Een oplossing voor de kwestie- gijiodesië is op het ogenblik verder weg dan ooit. ïft is de mening van de leider van blanke minderheidsregering in dejodesië, Ian Smith. Volgens hem is ctyp het vredesoverleg tussen blank e gfcwart in Genève geen enkele voor- s jang geboekt. Maar, aldus Smith, loi mg er aan een oplossing wordt erkt blijft er hoop bestaan op* ijct goede afloop. Rhodesische premier sprak giste re op het vliegveld van Johannes es g met verslaggevers, op doorreis ht i Genève naar Salisbury. Smith is en r de tweede keer zelf enige tijd bij in vredesgesprek geweest, maar op- 1 uw heeft dat, althans naar buiten, 'ti< nig opgeleverd, bo ith houdt nog steeds vast aan de ts-Amerikaanse voorstellen voor oplossing in Rhodesië, die zijn •a gesteld door de Amerikaanse mi- er ter van buitenlandse zaken Henry J isinger. Deze behelzen een zwart terderheidsbewind over twee jaar een overgangsregering tot die 1. De zwarte nationalisten willen deze regering in meerderheid art is, met een zwarte premier en arte ministers van justitie en de- sie. Smith wijst dat zonder meer van hand. Hij vindt dat de Kissinger- eefcrstellen bindend zijn terwijl de anjtionalisten en ook de Britse confe- itievoorzitter Ivor Richard van »,ning zijn dat ze niet meer zijn dan de i basis om te onderhandelen. ïith zei in Johannesburg dat als iet kader van de Kissingervoorstel- i wordt veranderd", daarmee „te- |u' ijkertijd het akkoord vervalt". Hij k daarmee te zinspelen op de mo- 3l(^ijkheid dat hij alsnog zou terug- pmen op zijn akkoordverklaring ;t een meerderheidsbewind over ee jaar. itstel conferentie eerste ronde van de conferentie er een oplossing in Rhodesië be dt zijn laatste dagen. Vandaag v' ndt waarschijnlijk de laatste vol- '"c llige vergadering tussen de blanke Pe de vier zwarte delegaties plaats, lama het overleg zal worden uitJge- 'J' tld tot waarschijnlijk eind januari. [P1] i kans is groot dat de conferentie zal worden hervat in Genève, ar ook worden Nairobi en de Sey- no tilen genoemd. 5z de inËLFAST (UPI) Noordierse ter- iristen, volgens de politie leden van de „provi- IRA, hebben in Belfast een traditioneel adventsoffensief" in- pluid met bomaanslagen op een Dtel. een fabriek en diverse win- ïtv ;ls. De acties eisten mininjaal éën ïst ensenleven vir eh Jlgens de politie willen de terro- .ten met deze nieuwe terreurgolf. e ernstigste sinds het voorjaar, zor- s i?n dat er geen kerstinkopen in het omtrum worden gedaan. sn og maar drie dagen geleden waren one veiligheidsmaatregelen in Bel le i ist verscherpt na een soortgelijke blitz" in Londonderry, waar 13 win- els werden verwoest. De bommen- iggers in de hoofdstad zijn er ech- er toch in geslaagd door de extra t l^wakingscordons heen te glippen. Volgens Britse zegslieden betekent het uitstel niet dat de eerste ronde van de conferentie op een misluk king is uitgelopen. Eén hunner zei dat als datum voor de onafhankelijk heid van zwart Rhodesië nog steeds wordt vastgehouden aan 1 -maart 1978, een tijdstip dat eerder na moei zaam overleg is overeengekomen, maar dat door verschillende partijen nog steeds wordt aangevochten. Eén van de nationalistische leiders Joshua Nkomo, die in het „patrio- tisch front" samenwerkt met de radi cale Robert Moegabe, heeft aan zijn terugkeer naar het overleg in het nieuwe jaar eisen gesteld. Hij wil dat Groot-Brittannië staatsrechtelijk nog steeds „verantwoordelijk" voor de gang van zaken in Rhodesië een hoge commissaris aanstelt in de 'tijd tot de zwarte meerderheidsrege ring. „Ik kom na het reces alleen terug als Groot-Brittannië bereid is zijn kqloniale verplichtingen weer te vervullen", aldus Nkomo. „Als daar geen hoop op is vóór we in Genève schorsen, zullen we de ondergrondse strijd hervatten." Stadsguerrilla? In Rhodesië groeit ondertussen de angst voor een oplaaiende stads guerrilla na een reeks incidenten in de stad Boelawayo, in het oosten van het land, bij de grens' met Mozambi que. Zaterdagavond vielen in Boela wayo drie doden en zeker zes gewon den bij aanslagen met granaten en automatische wapens op uitr gaansgelegenheden voor Afrikanen. De politie heeft de hoogste beloning tot nu toe uitgeloofd op het hoofd van een guerrillastrijder voor inlichtingen. Het was de derde keer dat guerrilla strijders opdoken in Boelawayo, de tweede stad van het land, terwijl ze voor zover bekend één keer in Salis bury actief waren. Volgens berichten in Salisbury zou den Mozambiquaansè troepen open lijk aan de strijd in Rhodesië gaan deelnemen. President Samora Ma- chel zou, volgens de The Citizen Newspaper, zijn troepen opdracht Li hebben gegeven zich in de strijd te mengen om een dreigende staatsgreep tegen zijn eigen militai re regering te voorkomen. Premier Smith van Rhodesië zei in een reac tie dat hij verbaasd zou zijn als Mo zambiquaansè troepen aan de ge vechtshandelingen zouden deelne men, maar, zo zei hij, het kan ver keren. LISSABON (Reuter. UPI) De regerende socialistische partij van Portugal heeft haar positie bij de afgelopen zon dag gehouden gemeente raadsverkiezingen weten te behouden. Toen meer dan driekwart van de stemmen geteld waren, had de partij van Mario Soares ruim 33 pro cent van de stemmen. De gemeenteraadsverkiezingen werden beschouwd als een graad meter voor de positie van premier Soares Inmiddels heeft de Portu gese premier de overwinning voor zijn partij al opgeëist. De socialis tische minderheidsregering stond de afgelopen maanden onder zware kritiek van links en rechts, in ver band met de impopulaire maatre gelen die ze moest nemen met het oog op de slechte economische si tuatie waarin het land verkeert. Toen driekwart van de stemmen geteld was. stonden de communis ten op ruim 18 procent, de sociaal democraten (PSD) op 24 procent en de rechtse centrum-democraten (CDS) op bijna 16 procent. De rest van de stemmen ging naar kleinere groeperingen Het opkomstpercentage was bij zonder laag: 64 procent. Door de leider van de PSD Sa Carneiro werd de lage opkomst geweten aan een zekere teleurstelling over de politiek als zodanig. Bij de landelij ke verkiezingen van april van dit jaar bedroeg de opkomst 92 pro cent en bij de presidentsverkiezin gen van juni nog 75 procent. Ter wijl de socialisten bij deze verkie zingen hun positie handhaafden, kwamen de communisten ditmaal veel beter uit de bus dan bij de presidentsverkiezingen in juni. toen de communistische kandidaat slechts zeven procent van de stem men haalde In april haalden ze nog 14 procent De communistische overwinning is vooral danken aan het stemgedrag in de streek ten zuiden van Lissabon. Alentejo. waar ernstige kritiek bestaat op de teruggave van onteigend land dooi de socialistische regering aan de oorspronkelijke eigenaars. De com munisten hebben ook stemmen ge kregen die bij de vorige verkiezin gen gingen naar de zeer radicale majoor Otelo Saraiva de Carvalho. DAMASCUS (UPI, Reuter) Palestijnse leiders hebben de afgelopen dagen in de Syrische hoofdstad Damascus besprekin gen gevoerd om te komen tot een gemeenschappelijk standpunt tegenover de voorgestelde Arabisch-Israëlische vredesbespre kingen. De Palestijnen schijnen er enigermate in geslaagd te zijn de onderlinge verschillen van mening weg te werken Volgens conferentiekringen zijn de aanwezige leiders van verschillende Palestijnse groeperingen overeenge komen voortaan te vertrouwen op een democratische dialoog in plaats van op geweld bij het oplossen van geschillen. Hoewel er tot nog toe geen concrete resultaten uit het overleg naar buiten zijn gekomen, neemt men aan dat de in Damascus vergaderende Palestijnen een ge meenschappelijk standpunt zullen bepalen ten aanzien van de voortdu rende pogingen van de Arabische regeringen om de vredesbesprekin gen in Genève weer op gang te krijgen Aan het overleg werd niet deelgeno men door de meer radicale Palestijn se groeperingen, het zogenaamde Verwerpingsfront. dat op het JOHANNESBURG (AP, Reu ter) De Zuidafrikaanse poli tie heeft gisteren een inval ge daan in het huis van Wel lington Tshazibane, een dertig jarige ingenieur die zichzelf in het hoofdbureau van politie in Johannesburg zou hebben op gehangen. Bij de huiszoeking, in Soweto, één van de zwarte stadsdelen bij Johan nesburg zijn zeker twee schoten ge lost. Over slachtoffers is niets be kend. evenmin als over het „resul taat" van de huiszoeking, die meer dan twee uur duurde. Nieuwsgieri gen stonden op alle straathoeken, maar bleven op veilige afstand. De politie keek in vuilnisbakken en bo men en speurde met detectors. Tshazibane, die in het naburige Le sotho voor een mijnbouwmaat- schappij werkte, werd vijdag op het vliegveld aangehouden. De politie bracht de man naar zijn huis, ver richtte daar een eerste huiszoeking en nam documenten in beslag, waar na Tshazibane werd meegenomen naar het bureau. Zaterdag k wam de politie zeggen dat hij zich verhangen had, zo zei Tshazi- banes moeder tegen het blad The World, dat vooral door zwarten gele zen wordt. „Ik weet niet wat ik ervan moet zeggen, maar we laten onze eigen arts bij de lijkschouwing aan wezig zijn", zo verklaarde zij verder. Tshazibane was aangehouden op grond van de anti-terreurwet, die het mogelijk maakt verdachten voor on bepaalde tijd vast te houden. Vol gens de politie is hij gearresteerd op verdenking van het beramen van ter reuracties in de steden. De Ingenieur zou betrokken zijn geweest bij de bomaanslag op een winkelcentrum in Johannesburg, afgelopen week, waarbij een Afrikaan. Isaac Seke, een hand werd afgerukt. Onder de zwarten in Zuid-Afrika heerst sterke „twijfel" over de zelfmoord van Tshazibane, de zeven de Afrikaan dit jaar die na aanhou ding krachtens de veiligheidswetten in de cel om het leven komt. Olieboeren beginnen het staatje Quatar aan de Perzische Golf binnen te stromen, waar deze week het overleg over de verho ging van de olieprijzen begint. De voorstellen lopen uiteen van een 'stijging met 10 procent (ot een verhoging van méér dan 25 procent. Hoeveel het wordt is niet alleen belangrijk voor de westerse lan den maar vooral ook voor de ontwikkelingslanden die naar verhouding veel meer voor hun olie moeten uitgeven. De hoog te van de prijsstijging kan tot grote meningsverschillen leiden tussen de olieboeren onderling en tussen de oliestaten en ande re derde wereldlanden. Een van de Arabieren die in Quatar aankwam nam het onze kere voor het zekere en had maar vast een blik olie meege nomen, kennelijk om de prijsstijging voor te zijn. BEIROET (UPI, Reuter) - Christe lijke leiders in Libanon deden giste ren hun uiterste best om een scheu ring in de rechtse gelederen te voor komen. De spanning in het rechtse kamp is sterk opgelopen sinds er afgelopen zondag een botsing plaatsvond tussen een auto die deel uitmaakte van het escorte van de leider van de nationale liberale par tij, Camille Chamoen. en een motor fiets waarop twee falangisten zaten De lijfwachten van Chamoen en de falangisten gaven elkaar de schuld van de botsing en er volgde een schietpartij. De spanning steeg nog verder toen later bij het kantoor van Chamoen bommen ontploften. Camille Chamoen heeft gisteren in middels opgeroepen tot een samen werking tussen zijn partij en de fa langisten, die onder leiding staan van Pierre Gemayel. Chamoen mili tie, die zich „de tijgers" noemt, heeft inmiddels gedreigd zich aan het ge meenschappelijk commando van de rechtste krachten te onttrekken. Be- sjir Gemayel, zoon van de leider van de falangisten en aanvoerder van de falangistische militie heeft inmid dels laten weten dat het incident op een misverstand berust Vandaag komt een uit vier partijen bestaande commissie van de Ara bische Liga bijeen om zich te bera den over het in beslag nemen van de zware wapens die nog in handen zijn van de verschillende partijen De commissie die bestaat uit Egypte. Libië. Saoedi-Arabië en Koeweit is van plan de vredesmacht van de Arabische Liga volledige bevoegd heid te geven de zware wapens in beslag te nemen Een dergelijke maatregel zal van alle kanten op tegenstand stuiten. Spanning stijgt tussen Irak en Koeweit KOEWEIT (UPI) - De spanning tussen Irak en Koeweit, die een grensgeschil hebben, stijgt. Irakese troepen zouden nieuwe vorderingen hebben gemaakt in Koeweit, dat nu officieel om terugtrekking heeft ge vraagd standpunt staat dat alleen gewapen de strijd een oplossing kan brengen De voornaamste groepering die tot dit front behoort is het volksfront voor de bevrijding van Palestina van George Habasj. Deze verklaarde in het weekblad Al Hadaf vorige week ..We moeten doorgaan met onze poli tiek van gewapende strijd, ongeacht de moeilijkheden die dit oplevert Men vermoedt dat het verwerpings front pogingen zal doen om de vre desbesprekingen in het Midden- Oosten te doorkruisen Tijdens de bijeenkomst in Damas cus is het tot een verzoening geko men tussen twee belangrijke rivalen, de leider van de PLO en Al Fatach. Jasser Arafat en de leider van de pro-Syrische Palestijnen. verenigd in Al Saika. Zoeheir Mochsen Het Palestijnse overleg in Damascus is verder bedoeld om van gedachten te wisselen over de vorige week don derdag door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties aange nomen resolutie, waarin op hervat ting van de conferentie van Geneve wordt aangedrongen. In een tweede door de VN aangenomen resolutie wordt namelijk aangedrongen op deelname van de PLO aan het over leg in Genève Waarnemers zien in de uitspraken van de Verenigde Na ties een versterking van de positie van de PLO van Jasser Arafat Arabische woordvoerders op de door Israël bezette westelijke Jordaanoc- ver hebben een beroep gedaan op de in Damascus overleggende Palestij nen om hen een directe stem te ge ven in het bepalen van de toekomst van de bewoners van dit gebied De burgemeester van Hebron, Fahid Kawasme. verklaarde dat de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie "PLOi de enige woordvoerder kan zijn voor de Palestijnen op de westelijke Jor daanoever. Anderzijds zijn er ook Arabische woordvoerders die erop wijzen dat er een toenemende nei ging bestaat onder de bewoners van de Westbank om de PLO niet meer als enige vertegenwoordiger te be schouwen. Bepaalde krachten op de westelijke Jordaanoever zouden pleitten voor een eigen zelfstandige delegatie voor de besprekingen in Genève. oor Herman Amelink ie Spanjaarden mogen morgen naar de stembus om zich uit te over de hervormingsvoorstellen die de regering-Suarez ;eft ingediend en die op 18 november door.de Cortes, het jezelschap dat door generaal Franco voor een parlement werd "'rhouden. zijn goedgekeurd. Het referendum dat morgen plaats ^indt is een van de laatste fasen in de afbraak van het door fjranco opgetrokken stelsel. nS aar komen de plannen van de rege- op neer? Er komt een parlement twee kamers. Een tweede kamer an 350 leden, gekozen op basis van enredige vertegenwoordiging, aarbij een garantie is ingebouwd it dun bevolkte gebieden tocl} ver- inwoordigd zullen zijn. Bovendien 1 er waarschijnlijk een kiesdrem- e- )1 van vijf zetels komen Partijen e minder dan vijf zetels halen zul- n daardoor buiten de boot vallen, o erder komt er een senaat van 204 ne den. waarvan maximaal een vijfde drfel door de koning kan worden be- loemd De rest van de leden van de naat wordt gevormd door verte- inwoordigers van de provincies Er >mt een algemeen direct kiesrecht de stemmingen zijn geheim Ver- Vifr krijgt de regering het recht om jw 'er belangrijke onderwerpen een ferendum uit te schrijven 164 «■tap vooruit opzichte van de periode Franco J het door de regering Suarez inge- ende voorstel een flinke stap voor- it. Het aantal mensen dat princi- ieel nee zegt tegen deze voorstellen dan ook heel klein. Het zijn voor namelijk de verstokte aanhangers van de voormalige dictator, die vin den dat de regering door deze her vormingen de erfenis van generaal Franco heeft verkwanseld. De voor naamste woordvoerder van deze stroming is Bias Pinar, voorman van de Fuerza Nueva (Nieuwe Kracht). Centrum Het wat ruimer denkende deel van degenen die het de laatste jaren on der Franco redelijk goed hadden, ziet wel in dat de bakens verzet moe ten worden. Deze stroming, ge steund door een belangrijk deel van het Spaanse bedrijfsleven, heeft haar politieke vertaling gevonden in de Allianza Popular, de Volksallian- tie De voornaamste woordvoerder van deze stroming is Fraga Iribarne. de voormalige minister van binnen landse zaken in het kabinet van pre mier Arias Navarro De in de Allian za samenwerkende partijen staan achter de door de regering Suarez ingediende voorstellen en steunen de regering in de campagne voor hel „ja" De officieel nog niet erkende, in het politieke centrum opererende groe pen, maken zich eigenlijk weinig druk over het referendum. Ze be schouwen het als het sluitstuk van de formele ontmanteling van het Franquistische systeem en richten hun activiteit op de verkiezingen die in het volgend voorjaar komen. „Ie der moet voor zichzelf beslissen of hij zijn mening kenbaar maakt", al dus José Maria Gil Robles, een van de vooraanstaande christen democraten vorige week tijdens zijn bezoek aan Nederland. Hij maakte zich daarmee de tolk van het hele politieke centrum dat zich weliswaar gesteld heeft op het standpunt van de onthouding, maar dat daarvan geen zwaar punt maakt. Liberalen, christen-democraten en sociaal democraten hebben de kiezers welis waar opgeroepen om óf blanco te stemmen öf niet naar de stembus te komen, maar ze hebben hun politie ke heil niet aan die oproep verbon den. Een actieve campagne voor boycot van het referendum is er niet van deze kant De verschillende socialistische par tijen en de communisten voeren daarentegen een grootscheepse ac tie voor een actieve onthouding bij het referendum. Ze roepen de kie zers op niet naar de stembus te komen of, als ze wel willen komen, blanco te stemmen, omdat de her vormingen op niet-democratische manier zijn doorgevoerd Koerswijziging Sedert de Cortes op 18 november de hervormingsvoorstellen van de rege ring, niet dan na zware druk. accep teerde, is premier Suarez een heel andere koers gaan varen. Na de aan vaarding van de voorstellen had hij de Franquisten niet meer nodig en hoefde hij hen niet meer te vriend te houden met behulp van een harde houding tegenover de oppositie. Su arez gaf dan ook toestemming voor het congres van de Spaanse socialis ten. verenigd in de PSOE. wat hij een maand tevoren nog geweigerd had. Hij ontving, na een lange on derbreking van de gesprekken met de democratische oppositie, een de legatie van de Spaanse christen democraten. Hij stond de oppositie zendtijd toe op de televisie om een campagne te voeren tegen het refe rendum. Hij stelde de oppositie voor een onderhandelingscommissie te vormen om met de regering te spre ken over de doorvoering van de her vormingen. Hij begon een gesprek met de Catalaanse oppositie en voelde zich door al deze maatrege len zo gesterkt dat hij nog korte tijd voor het referendum een reis maak te naar Portugal voor een gesprek met collega Mario Soares. Dit optreden van premier Suarez is erop gericht de democratische oppo sitie zoveel mogelijk de wind uit de zeilen te nemen. Op het moment dat deze zich sterk maakt tegen de rege ring onderneemt Suarez steeds weer een nieuwe stap waardoor de publie- Jte aandacht weer volledig valt op de nieuwe vrijheid Zeker nu de rege ring heeft duidelijk gemaakt te wil len praten met de commissie van de oppositie, is het de gemiddelde Spaanse burger niet meer duidelijk waarom hij zich nu nog van stem ming zou moeten onthouden bij het morgen te houden referendum. Angst Het gematigde beleid van de rege ring vormt niet alleen een krachtig tegenspel tegen het optreden van de oppositie maar sluit aan de andere kant ook aan bij wat het Spaanse volk wil. In heel Spanje leeft nog een onderhuidse angst voor een revolu tionaire situatie. Een tweede burger oorlog wil niemand, want de herin neringen aan de eerste zitten nog heel diep. Vrijwel iedereen heeft wel een oom of een neef die door een van de partijen in de burgeroorlog om het leven gebracht is. De matigheid die Suarez betracht kan op de steun van het merendeel van de Spaanse bevolking rekenen. De verwachting is dat de steun voor het referendum en daarmee de steun voor de rege ring Suarez zeker zeventig procent zal bedragen. Een alternatief voor de huidige voorstellen is er ook niet. Verwer ping van de voorstellen betekent handhaving van de oude kaders en dat is ondenkbaar. Het referendum is dan ook meer een formele bevesti ging van een veranderde situatie, dan een werkelijk democratische uitspraak over een bepaald vraagstuk De volksraadpleging is de bevestiging van een nieuwe wer kelijkheid met het stempel van de oude orde De democratie moet nog beginnen in Spanje Dit is het eerste van twee artikelen over het referendum in Spanje. Op vrijwel elke straathoek wordt de Spanjaard opgeroepen om morgen toch vooral naar de stembus te komen en zich uit te spreken voor de hervormingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7