INNEMEE BV WILLEM BUIS >r,Psychiatrisch patiënt krijgt ilijvend etiket opgeplakt" .Koningin Wilhelminalaan in Voorburg: verpauperd gebied" Kerst en Advent Surinaamse jongeren willen pand Hofwijck- straat verbouwd zien J3L É0 'iëntenbond probeert geestelijke tzondheidszorg te verbeteren Kerst- Inn Plan ingediend bij raadscommissie: Werkgroep: Renovatie wordt moeilijke zaak WD kiest Wiegel Koppige zender als lijsttrekker Kotter overvaren, opvarenden gered Gezamenlijke actie voor hartoperaties Visconti- marathon NETTE VROUWELIJKE KRACHT Schitterende rondreis 3690,- 4390- NETTE VROUWELIJKE KRACHT (tel iAp^Müubdkuiii NIEUWE COLLECTIE. MEUBELEN Bankstellen Bergmeubels Eethoeken Bedden Salontafels Salonkasten Vloerbedekking Westduinweg 220-226 (t.o. het Lindoflat) Tel. 54.31.58. (AG 14 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 11 ARIE BERGWERFF IN HAAG „Het is voor een ex-patiënt vaak moeilijker wanneer hij uit een inrichting komt, I wanneer hij wordt opgenomen. Als ex-patiënt is hij wantrouwig ten opzichte van de mensen in j omgeving, die hem als iets griezeligs ervaren en een blijvend etiket opplakken. frendien leeft een ex-patiënt in de jst voor weer een opname: hij iet constant examen doen om te rijzen dat hij 'goed is'." Aan het ord is Reina Löhe van de Cliën- ibond over de moeilijkheden die Int en ex-cliënt in de maatschap- ondervinden. Cliëntenbond is een landelijke 25? (eniging van en voor mensen die patiënt te maken hebben gehad nog hebben met de geestelijke (ondheidszorg. De vereniging is f)e Kerst-Inn van de ^Cliëntenbond is vrijdag, haterdag en zondag geo pend. Vrijdag, Kerstnachtis de „Eende nkooi" vanaf 8.00 uur de gehele nacht geopend. Eerste Kerstdag is de Kerst-Inn van 11.00-24.00 uur en Tweede Kerstnacht van 11.00- 737. 18.00 uur. De Cliëntenbond zorgt er voor, dat naast het ge bruikelijke samenzijn ook het nodige te beleven valt: voor de ontspanning zorgen enige films van Charlie Chaplin. Een ca baretgroep brengt wat sketches en een folk groep zorgt voor muziek. Uiteraard zal de inwendi- rdam \ge mens niet vergeten worden. opgericht in 1971 door een initia tiefgroep van ouders van kinderen die in behandeling waren van een Medisch Opvoedkundig Bureau. Toen daar een conflict uitbrak tus sen staf en bestuur, stelden de ou ders zich achter de staf en bereikten het een en ander met deze stellingna- me. Hiermee bewezen de ouders dat, als je als cliënt machteloos staat, het mogelijk is gezamenlijk iets te be reiken. Groot Uur U Toen in 1973 Koos Postema in zijn „Groot Uur U" aandacht besteedde aan de psychiatrie en in dat pro gramma de naam van de Cliënten bond noemde, werd deze overstelpt met schriftelijke en telefonische re acties. Na dit programma ging de Cliëntenbond zich ook bezig houden met meerdere aspecten van de gees telijke gezondheidszorg. De Cliën tenbond, die inmiddels zo'n 1200 le den heeft en er maandelijks nieuwe leden bijkrijgt, wil door het vereni gen van cliënten en ex-cliënten ko men tot onderlinge steun en geza menlijke belangenbehartiging. Zo kan er op basis van gemeenschappe lijke ervaringen gestreefd worden naar verbetering van de geestelijke gezondheidszorg. Over deze gezondheidszorg zegt Reina: „Het is onzinnig om iemand met moeilijkheden uit z'n omgeving weg te halen en in een inrichting te stoppen. Er moet geprobeerd wor den in die omgeving een oplossing-te vinden. Door zo iemand er alleen maar uit weg te halen, verandert er niets. De problemen blijven liggen, zodat de patiënt na z'n ontslag uit de inrichting weer die moeilijkheden ontmoet." Zij meent dat artsen de mensen die in de knoop zitten niet naar een psychiater, maar naar een maatschappelijk werker moet stu ren. Maar al te vaak sturen artsen zulke mensen regelrecht door naar inrichtingen. Fouten „In een inrichting word je nauwe lijks geholpen. Ze wijzen je er alleen maar op je fouten en niet op de dingen die je goed doet. Als je er gekomen bent in de veronderstel ling dat je geholpen wordt, kom je bedrogen uit: de gevoelens worden onderdrukt, er zijn alleen maar plichten en geen rechten, terwijl er gestraft wordt als de plichten niet nagekomen worden," aldus Reina, die weet waar ze over praat, daar ze zelf ook enige tijd in een inrichting verbleven heeft. „Het lijkt er vaak op of zo'n inrichting er is om mensen uit de maatschappij te houden en niet om ze daarin weer terug te helpen." De Cliëntenbond, met inmiddels af delingen in Den Haag, Utrecht. Gro ningen, Haarlem, Eindhoven en Den Bosch plus een aantal afdelingen in oprichting, wil daarom proberen het standpunt van de cliënt, die vaak als hulpeloos gezien én behandeld wordt, naar voren te brengen. Tot vreugde van de Bond doen steeds meer hulpverlenende instanties een beroep op hen, terwijl de Bond zelf zoveel mogelijk probeert naar bui ten te treden. Reina: „Op congres sen bij voorbeeld wordt vaak wel óver de patiënt gesproken, maar niet mét de patiënt." Bulletin De Cliëntenbond verstuurt eens in de zes weken een bulletin, waarin informatie staat over bestuursza- Clientenbond in de welzijnszorg Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Samen Sterk", de organisatie van Surinaamse jongeren van alle ethnische groeperingen in Den Haag heeft de leden van de raadscommissie maatschappelijk welzijn en volksgezondheid gevraagd goedkeuring te hechten aan eden plan tot verbouwing en inrichting van het pand Hofwijckstraat 16. ken, plaatselijke afdelingen en werkgroepen. De afdeling Den Haag heeft verder nog een inloophuis aan de Hengelolaan 19, Den Haag waar goed gebruik van wordt gemaakt. Verder is er een bureaudienst die klachten aanneemt, als het mogelijk is advies geeft en als het niet moge lijk is doorverbindt met deskundige artsen. Reina, die hiervoor 's mid dags van 2-4 en 's avonds van 6-7 uur bij de telefoon zit. meent dat zo veel patiënten bellen, omdat ze niet de officiële organisaties durven bellen uit angst voor wederom een opna me. Bij de Haagse afdeling zijn nu ook T-shirts te koop met als op schrift „Ben ik nou gek, of jij". De afdeling moet zichzelf een beetje bedruipen omdat de landelijke ver eniging veel kosten maakt door de uitgifte van het voorcontacten zo nodige bulletin. Leden of donateurs zijn bij de bond zeer welkom (postbus 3541 - Den Haag) Na het succes van vorig jaar houdt de Cliëntenbond dit jaar wederom een kerst-inn in de Eendekooi, Marie Meijnweg 6 te Den Haag. Het is hierbij niet de bedoeling om als Cliëntenbond naar buiten te treden, maar gewoon om mensen die een zaam zijn wat gezelligheid met de Kerst te geven. Reina besluit met: „Ex-patiënten zijn heus niet allemaal gek, men kan gewoon een kop koffie met ze drin ken. Helaas verwachten de meeste mensen van alles van ex-patiënten, behalve iets goeds." 'an een onzer verslaggevers 'OORBURG - Het Voorburgs gebied Koningin Wilhelminalaan n omgeving wordt voor een groot deel gekenmerkt door trooste- losheid. Dit is één van de conclusies die de ambtelijke ♦•erkgroep in Voorburg heeft getrokken uit een onderzoek naar e reabilitatie-mogelijkheden van dit gebied tussen de Laan van iieuw Oost Einde, Rijksweg 12 en de spoorlijn Den Haag- jnsterdam. Tot slot wijst de werkgroep met be zorgdheid naar het afbrokkelende winkelbestand. Vooral in de niet- levensmiddelensfeer verkeren veel winkels in een niet al te florissante rentabiliteitspositie. Van een verslaggever UTRECHT De verkiezingsraad van de WD heeft zaterdag op een bijeenkomst in het jaarbeursge bouw in Utrecht met algemene stemmen Hans Wiegel gekozen als lijstaanvoerder voor de verkiezin gen voor de Tweede Kamer op 25 mei 1977. et gebied Koningin Wilhelmina- an en omgeving is een vooroorlogs Dongebied, waarmee het oude oorburg toentertijd flink werd'uit- om)breid. De karakteristieke bebou- fng. portiekwoningen in drie lagen, ömt uit de jaren '20 en '30 en heeft in hoge bebouwingsdichtheid. Veel woningen in dit gebied zijn ard aan renovatie toe", aldus de erkgroep. „De kwaliteit van de hui- in is weinig florissant te noemen, anitaire voorzieningen ontbreken eelal, de keukens zijn sterk verou- erd en er is sprake van achterstallig tiderhoud aan ramen, deuren en oeren. De achtererven van deze luizen maken een verpauperde in ruk en een aantal buitenmuren be- 7LISSINGEN In de monding van le Westerschelde voor de Walcherse cust bij Dishoek is gistermorgen de fiskotter Arnemuiden 16 overvaren in gezonken. De vijf opvarenden lijn door het Poolse vrachtschip No- rij Sasz (3809 ton), dat hun schip leeft overvaren, aan boord geno men. Het scheepvaartverkeer op de IVesterschelde in het Oostgat is tij- Selijk gestremd. De rijkspolitie en ie rijkshavendienst zijn bezig het ri-ak te lokaliseren. vinden zich in zeer slechte conditie". Zo menen de opstellers van het rap port. De noodzakelijke woningverbe tering zal echter veel moeilijkheden geven, omdat maar liefst 85% van het totale woningbestand in handen van particulieren is. De woningeige naren zullen echter moeilijk tot re novatie te bewegen zijn. De werkgroep suggereert dan ook, bij uitblijven van renovatie over te gaan tot overname door de gemeente. „De woonomgeving", vervolgt de werkgroep, „schreeuwt om verbete ringen zoals autowerende maatrege len en het invoeren van woon erffuncties". Autowerende maatre gelen ziet de werkgroep in de vorm van eenrichtingsverkeer en het be perken van doorgaand verkeer. Ook wil de werkgroep het aantal par keerplaatsen sterk vergroten. Laatste conclusie van de ambtelijke werkgroep, die in november door B. en W. van Voorburg geformeerd werd," is dat het aantal groen- en speelvoorzieningen sterk behoort te worden uitgebreid. Milieubelastende bedrijven moeten bovendien uit dit woongebied verwijderd worden. In het rapport wordt voorgesteld voor verschillende binnenterreinen een bestemming als groen- en speelge- bied te creëren en kleine speelmoge- lijkheden in woonstraten aan te brengen. DONDERDAG 16 DECEMBER SCHEVENINGEN, Nieuwe Kerk. Duinstraat, 20.00. Advent zanga vond m.m.v. Gemengd Koor „Vol harding leidt tot het doel" o.l.v. Nico Wessteyn; Herv. Kerkkoor Scheveningeno.l.v. Jaap Lau- wers: Meisjes- en Jeugdkoor „Sche veningen" o.l.v. Jaap Lauwers. or gelbegeleiding, gemeente- en sa menzang. Koorbegeleiding: Frans van Riessen; opening en sluiting ds. J. D. Wuisfer. Toegang vrij. NOORDWIJK. Grote Kerk. 20.00. Kerstconcert Christelijk Mannen koor „Jubilate" uit Katwijk aan Zee m.m.v. Reinate Heemskerk, so praan en Klaas J. Mulder, orgel. Het geheel o.l.v. Sander van Marion. ALPHEN A D. RIJN. Adventskerk, Julianastraat, 20.15, Adventscon- cert m.m.v. het Hervormd Kerkkoor o.l.v. P. Siereveld; Simon Stelling, orgel en Henriêtte Gemke. alt. DEN HAAG. Grote- of St. Ja- cobskerk, 20.00. Kerstzang Grote Kerk" door en met het Residentie Kerkkoor; Toonkunstkoor Leiden, Politiemannenkoor Entre-Nous Noord-Hollands Koperkwartet; Thijs van Leer. fluit. Marco Bak ker. bariton; Christine Harvey, so praan, Jan Sschmitz. orgel; diri gent René Verhoeff. VRIJDAG 17 DECEMBER VOORBURG. Oude Kerk. Heren straat, 20.15, Kerstklanken 1976. M.m.v. Krijnie Poot. sopraan; Ge- re f. Gem. Koor „Met hart en mond". Monster; zangklassen van de gere formeerde scholen te Rijwijk en Voorburg; geref. koper ensemble o.l.v. Aad Stevens; Hans den Duik. koorbegeleiding en Jan Baas. orgel en koordirectie. Opening en slui ting ds. H. Hidding. Batig saldo is bestemd voor de Geref. Sociale Academie te Zwolle. SCHEVENINGEN, Oude Kerk. Keizerstracat. 20.15, Massale kerstzang bij kaarslicht. M.m.v. Hanneke Kaasschieter, sopraan. The Young Chapel Singers, het Chr. Mannenkoor Scheveningen, het Morgenster Meisjeskoor uit Monster, een blazersensemble van de Kon. Militaire Kapel en de orga nisten Jaap Pronk en Kees van Delft. Algehele leiding Gerard Brëas. RIJSWIJK. Oude Kerk. Heren straat, 20.15, Kerstconcert m.m.v. Rijswijks Chr. Mannenkoor o.l.v. Richard Ram; Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong; Ank Reinders. sopraan; Joop Schouten, orgel. DEN HAAG. Grote of St. Ja- cobskerk, 20.00, Kerstzang Grote Kerk: voor het programma zie 16 december. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bonifa- tiuskerk. 20.00. Kerstconcert Rijn lands Christelijk Mannenkoor o.l.v. Sander van AJanon m.m.v. De Lenteklokjes o.l.v. Dirk van Vliet. M.m.v. Caroline van Hemert; Ada v. d. Bent, orgel; Han Kapaan, fluit en Maret van Vliet. Van een verslaggever GRONINGEN - De rijkspolitie heeft een kennelijk koppig man op zijn nummer gezet. Deze man. de 20-jarige G. F. te Oude Pekela was als de illegale zender „München" in de lucht toen hij op heterdaad werd betrapt. Tot de niet geringe verbazing van de politiemensen was de man even la ter weer in de lucht. De politie bracht hem een tweede bezoek. Bij deze gelegenheid heeft men eens grondig gekeken. Een grote hoeveel heid (reserve-)apparatuur werd in beslag genomen. Voorts bepleit de groep een voortzet ting van haar activiteiten in de As- sendelftstraat 18 of in een andere tijdelijke ontmoetingsruimte in de Haagse binnenstad, totdat Hof wijckstraat 16 zal zijn verbouwd. Reden voor het verzoek is het feit dat het pand aan de Assendelft- straat voor 1 januari a.s. moet zijn ontruimd. De gemeente Den Haag wil dit pand voor de huisvesting van grote Surinaamse gezinnen bestem men. Ook de Joegoslavische vereni ging in Den Haag heeft haar onder komen in dit gebouw. De Joegosla- ven hebben echter van de gemeente de verzekering gekregen dat zij het pand niet behoeven te verlaten alvo rens er een voor hen geschikte ande re ruimte is gevonden. „Natuurlijk willen we de plannen om het pand geschikt te maken voor bewoning door Surinaamse gezinnen niet in de weg staan. Maar er moet een goed alternatief zijn." zegt Sa men Sterk in de brief aan de raadscommissie. Het plan voor de Hofwijckstraat is voorbereid in een overleggroep, on der voorzitterschap van het Coördi natiebureau Migranten. Nadrukkelijk zegt Samen Sterk dat een beslissing op 16 december (raadsvergadering) de gemeente tien DEN HAAG „De problematiek in de hartchirurgie in Nederland heeft in de afgelopen jaren een dusdanige omvang aangenomen, dat snel en effectief handelen ten zeerste gebo den is". Dit schrijven cardiologen en hartchirurgen in een brief aan de staatssecretarissen Hendriks van volksgezondheid en Klein van on derwijs en wetenschappen, waarin zij hun ernstige teleurstelling uit spreken over het standpunt van bei de bewindslieden het aantal harto peraties in Nederland weliswaar aanzienlijk op te voeren, maar in veel mindere mate dan door de ge zondheidsraad is aanbevolen. Het is voor het eerst dat de hartspe cialisten en hartchirurgen middels hun (wetenschappelijke) verenigin gen zich in een open brief tot de politiek verantwoordelijke be windslieden wenden over het tekort aan hartoperaties in ons land. Tot nog toe gebeurde dit uitsluitend op individuele basis, als het al gebeur de, hoewel binnenskamers wel werd erkend dat er een grote achterstand bestond. procent in de kosten bespaart Een „verbouwer" zal na 1 januari nl ze ker tien procent meer gaan rekenen. De groep verwacht dat dc verbou wing zo'n acht weken in beslag zal nemen. Men is graag bereid zelf een handje mee te helpen. „Met uw me dewerking kunnen we er 1 maart in zijn. Anders zien we het voorlopig niet gebeuren, als alles de gebruike lijke ambtelijke molens moet doorlo pen." aldus de .groep. Aanbevolen wordt het pand Hof wijekstraat zo in te richten, dat het in de toekomst kan gaan dienen als huisvesting of doorgangshuis voor centrumloze groeperingen. Het centrum is hoofdzakelijk bestemd voor personen in de leeftijd van 16 jaar en ouder In de middagen, als het centrum niet of nauwelijks ge bruikt zou worden, kunnen er even tueel kinderactiviteiten worden ge houden. Van een onzer verslaggerf>tcr<. DEN HAAG In maart van dit jaar stierf de Italiaanse film-, theater en. operaregisseur Lu chino Visconti. Het Kijkhuis heeft nu een marathon georga niseerd waar vier films van Vis conti te zien zullen zijn en bo vendien één -van De Sica en Eduardo de Philippo. Aanvang zaterdag 18 december 20..10 uur: einde 11.00 uur zondag 10 december. Toegangsprijs 10.- en 3.- voor het ontbijt. Kaar ten reserveren vanaf nu, maar uiterlijk voor zaterdag 12.00 uur. II wordt dan tevens (voor zover u het nog niet bent) ..vriend van het Kijkhuis". Het programma ziet er als volgt uit: Miracolo di Milano van Vil- torio de Sica (20.30 uur). Scnso (22.15 uur) van Visconti. Fortu- nella (24.30 uur) van De Philip po. Zondag: Roceo e i suopi fra- telli (2.30 uur). Morto a Ven/ia (6.15 uur) en Gruppo di fant iglia in un interno (8.45 uur) van Visconti. Om 11.00 uur is er ontbijt. Voor degenen die de nachtrust erg op prijs stellen is er zondag 19 december om 2.00 uur 's middags nog een verto ning van Scnso. Kijkhuis. Noordeinde 140 in Den Haag. BEGRAFENIS- EN CREMATIEVERZORGING Waarom zou u de nabestaanden belasten met hetgeen u zelf kunt doen? Wij stellen u in de gelegenheid u in te schrijven in ons unieke archief-systeem waarbij rekening gehouden wordt met uw specifieke en persoonlijke wensen. Financiële regelingen en overname bestaande polissen mogelijk. De inschrijving is geheel gratis. Wij zijn dag en nacht bereikbaar. DATS UN DEALER De ed Terten tl eeMelln* behoudt dob bet recht voor edrertaatlae eventueel Bonder opgere een re denen te weigeren. (Art. 18 Regelen Wegens verdere uitbreiding van onze hnnenverhuuraktrv»- teiten ten behoevevan Ziekenhuizen en instellingen vragen wij een Leeftijd boven 21 jaar voor hele dagen Haar werkzaam heden zullen bestaan uit: beheer lmnenmagazi|n en het vullen van containers. Heelt u interesse in deze afwisselende /ob, dan gelieve te solliciteren bi/: SPronk Linnen verhuur B V ü/nbaan 3. Leiderdorp Tel. 071-899300, vragen naar Mei M Moes 72-doogie reis 26-doogse reis I Intormatte/boeking Perscombinatie reizen Wlbautalraat 131 Amatardam Tal 020-913456 KtaobUn o««r 4« uitvoering van Ulvfoolaoh opgvgwva »d- vvrUnttv-opdraobWo of ovvr fouUn ontataan door onduide lijk handaohrltt van da opdrachtgever, kunnen door Textielreinigingsbedrijven SPR0NK vraagt voor de naaikamer NETTE NAAISTER voor enige ochtenden of dagen per week Aanm.: van 2-5 uur Textielreinigingsbedrijven SPronk, Lijnbaan 3. Leiderdorp, tel. 071-899300. vragen naar mej. M. Moes. TRINETTE STOMERIJ vraagt voor haar filiaal in Voorschoten boven 21 jaar voor enige middagen en ochtenden per week Haar werkzaamheden zullen bestaan uit het per sen en afwerken van kleding en assistentie van de (iliaalhoudster in de winkel Aanm Hoofdkantoor Textielreinigingsbedrijven SPRONK TRI-EXPRES, LIJNBAAN 3. LEIDERDORP. Tel. 071-899300, vragen naar Mej. M. Moes. (INTERNATIONAAL SAMENGESTELD)^ KOM VRIJBLIJVEND KIJKEN IN ONZE ENORME SHOWROOM Uit voorraad leverbaar: wol ot nylon, alleen bekende merken te bereiken met tram 8 en 11 of bus 23 (halte Duinstraat) Franco levering door geheel Nederland! Bij ons snelle levering uit voorraad. Wij bewaren GRATIS voor latere levering! Voor hen die binnenkort gaan trouwen nu de gelegenheid te kopen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11