Palestina verdient Komitee subsidie van Pronk niet dichtbij -Commentaar luseumbeleid rijzen met 0,1 rocent gestegen Van Gunsteren in commissie voor onderzoek Menten PLO-kantoor in Nederland goed alternatief het weer door hans de Jong Vorstnachten zorg dat het een feest blijft geen genade mop Man loopt fl0.00(£ mis. BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 energie, die minister Van >rn aan de dag legt bij het iceren van nota's en plan- »n, moet niet alleen tot be- tndering, maar ook tot ver sing der beschouwers lei- ?n. De minister heeft immers igekondigd dat hij niet van lan is in een volgende rege- ig terug te komen, omdat hij it ministerschap „een fysiek 'are baan vindt" en „er nu iiaar een wat jongere figuur an de bak moet komen". fij moeten dus Van Doorn ^\-len als een bewindsman-in- \(Un-nadagen en in dat licht innen heel wat van die plan- en en aankondigingen (onder J ndere het plan om tegen de fil van de Kamermeerderheid toch te komen met een wet- )ntwerp tot herziening van ït lidmaatschap van de om- epverenigingen) gevoegelijk exercitiën buiten het veld m^Ln de politieke werkelijkheid [orden beschouwd. fenzlj wij natuurlijk aanne- len dat de minister slechts n grapje maakte, toen hij hzelf op termijn stelde en t, met een strategisch in- :ht dat niemand peilen kan, op uit was zich steviger dan »it aan zijn ministerszetel te iden. Jaar aan de politieke ambi- ds, die zijn neergelegd in de steren gepubliceerde mu- ^•eumnota zal noch deze minis- noch wie van zijn opvol- ers zich op kunnen vertillen, aarvoor heeft de nota een te raaf karakter, daarvoor is hij erder een nauwkeurige be drijving van de thans aanwe- ie werkelijkheid dan een autmoedige verkenning van jieuwe mogelijkheden. Dat is geen denigrerend oor deel. Kennelijk zijn de structu ren in de Nederlandse mu seumwereld nog niet zo gek en dan past zelfs een radicale mi nister tevredenheid. Natuurlijk wordt ook in deze nota naar de trend van deze tijd gepleit voor decentrali satie, onder andere door de provincies taken op te dragen bij het museumbeheer. Daar is niets op tegen, mits natuurlijk die provincies (hoe de minister van binnenlandse zaken die ook zal modelleren) wél in de gelegenheid worden gesteld die lasten ook werkelijk te dragen. Het resultaat zal hopelijk zijn dat de Nederlandse musea bij hun aankoopbeleid elkaar niet als concurrenten, maar als componenten van een groot geheel gaan zien. Ook dat is geen nieuw perspectief, maar een beschrijving van wat voor een groot deel al werkelijkheid is. Als echter de minister kans ziet dat beleid te versterken met „regionale depots- en ten toonstellingsdiensten" om de regionale musea niet te laten verkommeren in een inteelt- sfeer dan is dat mooi meege nomen. De gerechtigheid, die minister Van Doorn betoont aan mu seum Boymans-Van Beunin- gen en de gemeente Rotter dam (die tot nu toe helemaal alleen de last van deze natio nale verzameling moest dra gen, maar straks steun krijgt van het rijk) is een ander ver heugend detail uit deze nota, evenals de pogingen die zullen worden aangewend om be staande maar gesloten streek musea te heropenen. i onze soc.-econ. redactie. gra-JEN HAAG De prijzen zijn in »vember gestegen met slechts 0,1 focent. Daarmee staat welhaast ;t dat het prijsniveau dit jaar eleken met 1975 een stijging 8,5 9 procent zal laten zien, >als het laatste halljaar al de offi- ële verwachting van de regering nds half december vorig jaar zijn prijzen nu 8,3 procent hoger. Ver leken met een vol Jaar geleden is wistfe stijging 8,5 procent. De geringe een ij ging in november was niet onver- acht. In oktober zei minister Lub- >rs (economische zaken) al dat in merbvember en december de prijzen inde men niet zouden stijgen, zodat de een lorspelling van een totale prijsstij- aren|ng van 8,75 procent over 1976 zou de tkomen. Het tempo van de ijsstijging vertoont nog steeds een age-ialende tendens, aldus het Centraal niet ureau voor de Statistiek. Een irdvoerder van het ministerie Idenbn economische zaken zei dat het n zemaar uitziet dat deze voorspelling el enji uitkomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt heeft de Leidse hoogleraar mr. dr. H.R. van Gunsteren gevraagd om in de commissie zitting te nemen die de zaak Menten vanaf 1946 tot he den moet onderzoeken. Prof. Van Gunsteren is sinds 1975 hoogleraar aan de Leidse juridische faculteit. Hij doceert politieke geschiedenis. Voor de commissie van het groot historisch onderzoek zou ook de Leidse historicus prof. B.A. Sijes be naderd zijn. Dit laatste kon op het ministerie van justitie gisteren nog niet bevestigd worden. (ADVERTENTIE) ^Wordt het^^ hondeweer -=§ buiten \Axx zo n f 125 per mtr. is uw huis tochtdicht te maken met •vallend in november was de da- ig van de prijzen voor winterkle- g. Daarnaast daalde het prijscij- voor groente, bloemen en plan- i be-tn sterk. In dit cijfer was echter nog rgentn stuk van de hoge prijzen van daarfgeiopen droge zomer verwerkt, zo- had-bt de daling van het cijfer niet at op de prijzen van november TOCHTWERING 5 jaar onvoorwaardelijk gegarandeerd 'raag ernaar bij de ijzerwaren/dhr zaken door James Dorsey Volgende week komt het ad viescollege van de minister van ontwikkelingssamenwerking voor de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwor ding Ontwikkelingssamenwer king (NCO) bijeen. Dit college zal minister Pronk onder meer advies moeten uitbrengen over de subsidieaanvraag van het Nederlands Palestina Komitee. Deze aanvraag werd door de NCO positief beoordeeld en ter goedkeuring aan de minister doorgestuurd. Vooral vanuit Joodse en zionistische kringen in Nederland is er fel tegen de positieve beoordeling van de aanvraag van het Palestina Komitee geprotesteerd. Voor degenen die met de Palestijnse strijd sympathiseren maar zich daar door niet tot fanatieke en extreme standpunten laten verleiden, schept de subsidieaanvraag van het Palesti na Komitee een moeilijk dilemma. Terecht wijst de Werkgroep Vorming van de NCO op het feit dat de „voor- lichtings- en bewustwordingsactivi teiten in Nederland met betrekking tot de situatie in het Midden-Oosten en de ontwikkelingen in de Ara bische wereld ver achterblijven bij het belang ervan binnen de interna tionale verhoudingen". De NCO heeft gelijk wanneer het meent dat er in Nederland dringend behoefte is aan meer informatie over de ontwik kelingen binnen de Arabische wereld in het algemeen en binnen de Pales tijnse verzetsbeweging in het bijzon der. De vraag is of juist het Neder lands Palestina Komitee de aange wezen groepering is om deze taak op zich te nemen. Wel is het zo dat het Palestina Komitee vrijwel de enige organisatie in Nederland is die zich specifiek met de Palestijnse strijd vereenzelvigt en daarvoor opkomt. Of dit gezien alle nadelen vah het comité voldoende aanleiding is om een subsidie te verstrekken lijkt ech ter twijfelachtig. Het is spijtig dat binnen de progressieve beweging zich geen andere groep heeft ge vormd die een reële en duidelijke visie op het Midden-Oosten heeft; een visie die rekening houdt met de nationale en sociale rechten van alle volkeren in het Midden-Oosten. Afschuwelijk conflict Het conflict in het Midden-Oosten is een afschuwelijk conflict dat wel op een lijn staat met andere brandhaar den in de wereld zoals Vietnam, An gola of Chili maar niet zomaar er mee te vergelijken valt. Wel Is het juist dat het Palestijnse volk uit het gedeelte van Palestina dat vandaag Israël is werd verdreven. Het Pales tijnse volk is vandaag een ontheemd en ontworteld volk. Het is ook Juist dat het Palestijnse volk in Israël wordt onderdrukt. En van hun Ara bische broeders hebben de Palestij- nen evenmin veel te verwachten. Maar het is ook juist, of men dit in anti-zionistische kringen nu leuk vindt of niet, dat de staat Israël een feit is en wat nog belangrijker is dat er vandaag niet alleen een Palestijns volk maar ook een Israëlisch volk in het Midden-Oosten bestaat. Deze re aliteit weigert het Palestina Komi tee stelselmatig te aanvaarden. Het Palestina Komitee beroept zich in zijn standpuntbepaling op de me ningsvorming binnen de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Ofschoon de solidariteit met onder drukte groepen en met bevrijdings bewegingen een loffelijk streven is, betekent solidariteit in de werkelij ke zin van het woord ook kritiek kunnen en durven uiten. Deze krant heeft herhaaldelijk begrip getoond zowel voor de standpunten van de progressieve oppositie in Israël als voor de nationale aspiraties van het Palestijnse volk. Maar deze krant heeft ook wel de morele en politieke moed gehad om kritiek te uiten daar waar deze op zijn plaats was. Spijtig genoeg kan dit van het Palestina Komitee niet worden gezegd. Politieke criteria In een brief aan de leden van de Vaste Kamercommissie voor Ont wikkelingssamenwerking en van het adviescollege voor de NCO verzet het Palestina Komitee zich tegen de hantering van politieke criteria bij de beoordeling van de subsidie aanvraag. Terecht meent het comité dat toekenning van de subsidie door Pronk niet betekent dat de Neder landse regering de doelstellingen van het comité onderschrijft. Op basis van een dergelijke overwegin gen zijn politieke criteria ook niet gerechtvaardigd. Wel is het zo dat men bij een comité dat politiek niet integere standpunten inneemt en een vaak oneerlijke propaganda voert zich moet afvragen of het voor subsidie in aanmerking komt. Voor deze beschuldigingen tegen het Pa lestina Komitee zijn tal van voor beelden aan te voeren. Pas verleden jaar, jaren na de op richting van het Palestina Komitee, heeft het comité zich openlijk over artikel 6 van het Palestijnse Natio nale Handvest uitgesproken. Dit ar tikel stelt dat de Palestijnen alle Joden die voor de „zionistische inva sie" in Palestina woonden, als Pales tijnen zullen beschouwen. Het Pa lestina Komitee meende zich gedu rende vele jaren niet over dit standpunt te hoeven uitspreken om dat volgens de PLO de zionistische invasie pas in 1947 zou zijn begon nen, omdat Palestijnse leiders in middels hebben verklaard dat alle vandaag in Palestina wonende Jo den als staatsburgers van een toe komstige eenheidsstaat zullen wor den beschouwd en omdat artikel 6 reeds in 1971 zou zijn bevroren. Dit is vriendelijk gezegd kletskoek. Op het vierde nationale congres van de Palestijnen in 1968, toen het Pa lestijnse handvest werd aangeno men, werd tevens een resolutie aan vaard waarin gesteld wordt dat de zionistische invasie in 1917 is begon nen. Met andere woorden: voor de meerderheid van het Israëlische volk was er geen plaats. Het is juist dat dit standpunt inmiddels her haaldelijk door Palestijnse leiders is tegengesproken maar het moet wor den afgewacht of artikel 6 op het volgende Palestijnse congres zal worden gewijzigd. Tenslotte is het argument dat arti kel 6 zou zijn „bevroren" geklets. Om het Palestijnse handvest te ver anderen moet tweederde van de le den van het congres hiermee ak koord gaan. Voor een verandering van artikel 6 was er op de Palestijn se congressen in 1969, 1970, 1971, 1972, 1973 en 1974 blijkbaar geen meerderheid te vinden. Sinds 1974 is de stroming binnen de PLO die arti kel 6 wil veranderen wel veel sterker geworden. Dat dit artikel sindsdien niet veranderd werd, is vermoede lijk te wijten aan het feit dat er sinds jndat hij blijkbaar niet tot •er in staat is, deelt de win- r speldeprikken uit. In de nende nachten staat er •st op het programma. Op meeste plaatsen in het nenland zal het licht vrie- tussen -0 en -5 graden, op i enkele plaats in het mid- jn en oosten mogelijk -6 aden, zoals van donderdag vrijdag ook in oostelijk ales en op het Londense legveld Gatwick gebeurde. I ons land bereikte het kou- Voelige station Soester- ïg toen al -4 graden. De bperatuurdaling doet zich or in noordpoollucht met Ortreffelijk zicht, althans inneer er geen buienwol- h overtrekken. Hier en ar kon men gisteren 50 tot I km ver zien. De lucht is tomstig uit Groenland. I afgelopen dagen is die tht. aangezet door een la- Brukgebied in de hogere ni- ius. via IJsland naar de letlands en vervolgens over I Noordzee getrokken. Ook [Britse Eilanden kwamen Inen de invloedssfeer van [koudere lucht. Op circa )0 meter hoogte was gister- Mdag een minimum aan- Isbaar ten zuidoosten van Lerwick (wind daar zuidoost). Op 12.000 meter viel er van dit minimum niets te bespeu ren. De noordwestelijke stro mingen gingen daar linea- recta naar de Noordzee. Op 5.000 meter hoogte was het boven de Shetlands behoor lijk koud met -38 graden, echt een diepvriestempera- tuur voor sneeuwvaL Die was dan ook voorspeld voor de Schotse Hooglanden. Ook op het oostelijk deel van de Noordzee en in Denemarken kon het sneeuwmechanisme in werking komen. Op lager niveau bevond zich bovendien een klein, maar in tensief minimum boven het oostelijk deel van de Noord zee ergens ten noordwesten van Jutland op een zuid oostelijke koers. Daarom heen kwam harde tot stormachtige wind voor en een schip midden op de Noordzee meldde zelfs een westerstorm kracht 9. Een andere diepere depressie bo ven de randstaten ver plaatste zich. getuige de vrij sterke drukdaüngen in Fin land (veel sneeuw daar), in noordelijke richting. Het lijkt waarschijnlijk dat de invloed van het Noordzee-minimum in hoofdzaak zich zal uitbrei den naar noordwest- Duitsland en Denemarken. Na aanvankelijk nog een ha gel- en sneeuwbui in het noordoosten Ameland gis teravond storm en hagel van Nederland verwacht ik dit weekend een stabilisering naar overwegend droog weer. Het wordt geleidelijk aan' rustiger, met name zondag. En men zou dan ook kunnen overwegen voor die dag een wandeling op het programma te plaatsen. Er worden dan ook opklaringen verwacht Verder kan een pittig tempe- Brits schip ten zuiden van IJsland rapporteerde 's mid dags een zuid-zuidwester ratuurtje wonderen doen op storm bij luchtdrukdalingen het vlak van „happy feeling", van 10 mb in die uur tijd. Op Dat het zondag en maandag waarschijnlijk wel zal loslo pen met het weer, houdt ook verband met de langzame opschuiving naar het oosten van een Azoren- hogedrukuitloper, die vrij dagmiddag een smal tonge tje tegen IJsland uitstak. De ze hogedrukuitloper wordt opgeduwd door fronten van een diepe stormdepressie (955 mb) ten zuidoosten van Groenland. Die fronten ver- het weerschlp Lima ten noordwesten van Schotland zakte de barometer met bijna 5 mb. Ook regende het daar. In de loop van volgende week is een overgang naar minder koud weer te verwachten maar de temperatuur blijft toch ook de eerste dagen na zondag nog wel aan de lage kant. Opvallend waren vrij dag ook sterke barometerda lingen in het grensgebied tus- 1974 nog geen Palestijns congres gehouden is en dat het Palestijnse volk om zijn naakte bestaan in Liba non moest vechten. Wel is het zo dat het Palestina Komitee een onrede lijk standpunt van de PLO klakke loos heeft overgenomen en boven dien met onjuiste gegevens heeft geprobeerd te vergoelijken. Niet godsdienstig Hierbij sluit nauw aan dat wanneer men voor het zelfbeschikkingsrecht van een volk opkomt, men voor het zelfbeschikkingsrecht van alle vol keren opkomt. De socialistische en vrijheidslievende leden van het Pa lestina Komitee trekken zich hier van echter niets aan. Zij verzetten zich tegen elk compromis en eisen de stichting van een „seculaire de mocratische staat waarin Joden, christenen en moslems gelijke rech ten zullen hebben". In het Midden- Oosten wordt echter geen godsdienstige oorlog gevoerd. Er wordt een strijd gevoerd tussen Pa lestijnen en Israëli's. Pas wanneer Palestijnen en Israëli's eikaars be staan hebben aanvaard kan er spra ke zijn van een oplossing, hetzij in een eenheidsstaat, hetzij in twee af zonderlijke staten. Voor het Palestina Komitee zijn er echter alleen maar Palestijnen want de „Joden hebben helemaal geen recht, niet eens recht op een boorei land in de Noordzee" zoals een lid van het comité het op een openbare bijeenkomst onlangs uitdrukte. Het standpunt van het Palestina Komi tee wordt weieens gerechtvaardigd met het argument dat het comité zich kan „permiteren zuiver in de leer te zijn". Dat Is inderdaad zo want zij krijgen de rekening niet gepresenteerd. Hün .bestaan wordt niet in twijfel getrokken, wèl het bestaan van het Israëlische volk. Daarmee presenteren zij de reke ning zowel aan de Israëli's als aan de Palestijnen. PLO denkt anders Er is in Nederland, zoals ree<is werd gezegd dringend behoefte aan meer informatie over de ontwikkelingen in het midden-Oosten. Het Pales tina Komitee heeft echter nauwe lijks een reële kijk op de gang van zaken binnen Israël. De contacten van het comité in Israël liggen in de hoek van respectabele maar bijzon der kleine anti-zionistische groepen. De meerderheid van de Israëlische vredesbeweging bestaat echter uit linkse zionisten die naar een rechtvaardige nationale oplossing van het Palestijnse vraagstuk stre ven. Met deze kringen mag het Pa lestina Komitee echter geen contact hebben want alle zionisten zijn ra cisten. Dat de PLO daar anders over denkt en herhaaldelijk met links- zionistische Israëli's praat gaat blijkbaar aan het Palestina Komi tee geheel voorbij. Het dilemma is duidelijk. De Pales tijnse zaak dient te worden ge steund. Immers, na het deb&cle van Libanon staan de Palestijnen met de rug tegen de muur. De kwestie van hun gerechtvaardigde nationale aspiraties is een kwestie van erop of eronder. Wil het Palestijnse volk niet nog een keer aan massale af slachting worden blootgesteld dan zal het een eigen staat moeten krij gen. Om de Palestijnse zaak te steu nen zijn er in Nederland in theorie twee mogelijkheden. Wil het Palesti na Komitee voor deze gesubsidieer de taak in aanmerking komen dan zal het moeten streven naar een oplossing van het conflict op basis van wederzijdse erkenning van het Palestijnse en het Israëlische volk. Een veel betere oplossing zou de opening van een informatie- en ver bindingskantoor van de PLO in ons land zijn. Immers, er kan geen twij fel aan bestaan dat de PLO de enige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk is. En tenslotte is er geen oplossing van het conflict in het Midden-Oosten zonder Palestijnen. Daarom zou een vertegenwoordiger van de PLO in Nederland de meest geschikte persoon zijn om begrip en sympathie te kweken in ons land voor de strijd van zijn volk. onder redactie van loes ynit De verlichte kerstbomen en gil lende keukenmeiden staan weer voor de deur. althans de dagen waarop die bomen verlicht ple gen te zijn en die keukenmeiden plegen te gillen. En daarachter liggen ook de gevaren van brand en verwondingen door onvoor zichtigheid op de loer, elk jaar helaas weer vaste prik. Een kerstboom bij voorbeeld moet niet te groot zijn in verhou ding tot de kamer waarin de boom komt te staan. Dat voor komt dat gordijnen en dergelijke brandbare spullen te dichtbij hangen en vlam kunnen vatten, wal natuurlijk niet helemaal op gaat als er elektrische verlich ting in de boom zit. Maar ook dan is het zaak van tevoren de bedra ding op beschadigingen te controleren om kortsluiting Ie voorkomen. Ook al waren er vori ge jaren geen problemen mee. toch maar even een half uurtje laten branden voordat de lampjes in de boom gaan. Adviezen uit de folder „Decem ber laat het een feestmaand blijven" van het Veiligheidsinsti tuut. dat in die folder verder ad viseert voor kaarsen op tafel nooit plastic of ander licht brandbare kandelaars te gebrui ken en de kaarsen in kerststukjes niet te ver te laten opbranden laat staan tot het eind. Levensge vaarlijk noemt de folder twee fouten die nogal eens gemaakt worden: brandende olie met wa ter proberen te blussen als de vlam in de oliebollenpan mocht slaan (dé manier: een goed afslui-' tende deksel op de pan schuiven, gas of elektriciteit uitdraaien en het eerste kwartier nergens aan komen) en vuurwerk bundelen om een hardere knal te krijgen. Over vuurwerk valt nog wel meer te zeggen: „Lees de handleiding ruim vóór het ontstekingstijdstip en niet op 31 december te 24.00 uur". Houd huisgenoten die wil len toekijken op een veilige af stand en steek zo'n rotje, pijl of keukenmeid nooit met lucifers stuur 'n brief Vandaag eerst een verzoek om géén brieven meer te schrijven voor Younus Loelat, staflid aan de universiteit van Zambia in Loesaka. Over hem meldden we een week geleden dat hij als enige van de wegens beweerde sympa thieën met de Angolese bevrij dingsbeweging MPLA in februari opgepakte gToep in een gevange nis voor zware misdadigers opge sloten is. Deze week kreeg Amnes ty International het verheugende bericht, dat Loelat na tien maan den is vrijgelaten. Wie nu nog voor hem had willen schrijven, kan zijn brief dus beter voor een ander bestemmen die nog wel op gesloten zit. Voor Lee Eu Seng bijvoorbeeld, die zonder enige vorm van proces nu al bijna vier Jaar in Singapore in de gevange nis zit. Er is zelfs geen officiële aanklacht tegen hem ingebracht, ook niet toen deze voormalige hoofdredacteur van de in Singa pore verschijnende Chineestalige krant Nanjang Siang Pau in janu ari 1973 werd gearresteerd, omdat uit zijn krant sympathie voor het Chinese communisme zou blij ken. Iemand zonder enige vorm van proces oppakken is sinds 1960 wettelijk geoorloofd in Singapo re; de arrestant mag twee jaar vastgehouden worden, en het mi nisterie van binnenlandse zaken kan de gevangenschap steeds met twee jaar verlengen. Het is daar om zinvol om nu aan de autoritei ten in Singapore te vragen om Lee Eu Seng na vier jaar gevan genschap vrij te laten, omdat zijn opsluiting volgende maand op nieuw met twee jaar verlengd kan worden Een beleefde brief kan worden gericht aan: Minister of Home Affairs Ministry of Home Affairs - Pearls Hill, Lower Barracks - Singapore 2; Prime Mi nister Mr. Lee Kuan Yew - Prime Ministers Office - Instana An nexe, Orchard Road - Singapore 9; en naar Minister of Law mr. E. W. Barker - Ministry of Law - Goverment offices - St. Andrew's Road - Singapore 6. aan: een gloeiende sigaar of siga ret is veel veiliger. Nog een ad vies van het instituut: ..Ontsteek nooit vuurwerk in de hand,,dan kunt u er ook niet mee gooien, mocht die neiging al bij u op komen". Wie alles zwart op wit rustig in het hoofd wil prenten voordat het zo ver is. kan de folder (bestel nummer V7512gratis krijgen bij het Veiligheidsinstituut in Amsterdam, postbus 5665, tel. 020-736414, en bij het NBPI (Nati onaal Brand Preventie Instituut) postbus 23 in Breukelen Voor grotere aantallen tegelijk kun nen geïnteresseerden contact op nemen met de afdeling verkoop van het Veiligheidsinstituut. Een laatste advies uil de folder voor wie al die voorzorgsmaatre gelen maar overdreven vindt: zorg er ten minste voor de tele foonnummers van brandweer, dokter en politie bij de hand te hebben: je weet maar nooit. WAÏ IS MISï I4P«> 3 f Mist <s een wofc welke tol op de aarde hangt Er bestaan tien scortenvanmist Men spreekt van mist zodra het zicht minder dan duizend meter is il},^ Verwarming van de lucht doet de mist verdwijnen Één vierkante cm dikke mist bevat 120. 250 water. r— druppeltjes |Jdag illlf In een zeegebied - ten oostenv Canada komt minstens 100 en pei jaarmist voor Er wordt weer flink wat afgehakt in deze weken. Bijl en zaag ken nen geen genade, want er moeten weer veel kerstbomen „op tafel" komen. Alleen al in Denemarken moeten anderhalf miljoen zilver- sparren er aan geloven. Dat land, dat zich in het kweken van wat ze daar „kwaliteitskerstbomen" noemen, specialiseert, is de groot ste exporteur van kerstbomen. Elke dag worden er twintigdui zend exemplaren op vrachtwa gens geladen, die de bomen in alle windstreken van Europa afleve ren. De beste klanten van Dene marken zijn bosrijke landen als Oostenrijk, Zweden en West- Duitsland. In die landen groeien weliswaar letterlijk bossen vol sparren, maar niet de bijzondere zilversparren die Denemarken kan leveren. Alleen de Oosten rijkse hoofdstad Wenen koopt er al vijfenveertigduizend. Het is waar: flauw is het. alweer een Belgenmop, maar de Bovag een typische automobilistenorga nisatie dus heeft in zijn lijfblad „Het Bovagblad" een levensechte Belgen-automop en daarom be zondigen wij ons nog één keer aan het doorgeven van zo'n mop. in de wetenschap dat de Belgen waarschijnlijk net zulke over Ne derlanders vertellen die ook niet met de werkelijkheid over eenstemmen. Deze gaat zo: „Met ingang van 1 januari 1977 mag in België op gladde banden worden gereden. De wegen zullen dan worden voorzien van een radiaal wegdek". plaatsten zich gistermiddag sen Joegoslavië en Hongarije, naar het zeegebied tussen Het regende daar matig tot IJsland en Schotland. Een zwaar, trouwens ook hier en daar in Zwitserland. Genève 12 mm in zes uur. Het hoge- drukgebied bij de Oeral trekt beslist niet de aandacht, dat ten zuidwesten van de Britse Eilanden nam toe tot bijna 1030 mb en de barome ters stijgen daar nog. Wel jammer schaatsvrienden. maar het is nu eenmaal niet anders. HOOGWATER zondag 12 december Vlissingen S 11-17 31 Haringvlietslul- zen S. 16-17.31 Rotterdam 651-1929 Scheveningen 6 11-1832 IJmuiden 6 55 19 16 Den Helder 11 01-22 56 Har- lingen 0 42-13.34 Delfzijl 2.42-1518 HOOOWATER maandag 13 december Vlissingen 5 56-18 19 Hartngvlietslul- zen 5 59-18.20 Rotterdam 7 36-20 22 Schevcningen 6.54-19 19 IJmuiden 7 41-20.06 Den Helder 11 38-23.32 Har- lingcn 1.15-14.12 Delfzijl 3.19-15 59 7 Bij een kwis van één van de omroe pen werd een 28-jarige reklame- tekstschrijver midden in de nacht uit z'n bed gebeld. Wat is 't nieuwe nummer van de Rotterdamse brandweer, zo luidde de vraag. De ongelukkige moest 't juiste ant woord (29 29 29) schuldig blijven en miste de hoofdprijs. Nog 'n geluk dat er geen brand was, sprak hij na af loop Bij een kwis vfin één va n de omroepen werd een 28-jarige reklametekstschnjver midden in de nacht uit z'n bed gebeld Wat i« nieuwe nummer van de P damse brandweer, vraag. Deongelukkige te antwoord (29 29 ri ven en miste d; geluk dal hij na ar één (ADVERTENTIE) 28-jarige reclametekstschrijver midden in de nacht uit z'n bed ge beld. Wat is 'l nieuwe nummer van de Rotterdamse brandweer, zo luid de de vraag. De ongelukkige moest 't juiste antwoord (29 29 29) schul dig blijven en miste de hoofdprijs. Nog 'n geluk dat er geen brand was, sprak hij na afloopBij een kwis van één van de omroepen werd een 28-jarige reklametekstschriji midden in de nacht uit z'n be^" beid. Wat is 't nieuwe nurr de Rotterdamse brand' de de vraag. De on^ 't juiste antwoo* dig blijven Nog'n ge' sprak' 28-jarige reklametckstsrhr midden in de nacht uit z'n beid. Wat is 't nieuwe n1 de Rotterdamse bra> de de vraag. Deor^ juiste antwoo- blijven en 'ngelu' hii

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5