Menten: Accent tipte me T Werklozenproject stopt tijdje T. WEVER B.V. ^Menten MEDEDELING Het wonder van de 19e eeuw Accent: Walser wilde zelf onbekend blijven" Stemerdink opvolger Vredeling Brief van 21 velletjes aan minister Van Agt De Nijenburg brandde uit I T( Spanjaarden hebben voorkeur voor de spuit Jubileumreis naar Israël Stichting Leo Linter hielp hoofdarbeiders zonder baan Vi De VIERDE DRUK was bij verschijning uitverkocht! Nog vóór Kerst verschijnt de VIJFDE DRUK van het veelgeprezen boek HET WONDER VAN DE NEGENTIENDE EEUW Beloning wellicht 50.000 gulden Bonden: kans op havenstaking Twijfel Boersma fout uitgelegd Onenigheid over telefoon nummer. /an een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de duidelijk aan minister Van Agt persoonlijk gerichte brief van 21 velletjes, >egint de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Nicolaas Menten (78) te verteUen hoe hij in de nacht van 13 op 14 november werd ingelicht over zijn op handen zijnde arrestatie. Uj zat, aldus de brief, rond twaalf 's nachts in de zitkamer kranten (TERDAG 11 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVEPTENTlEl lezen, toen er tegen het raam werd ;etikt door een medewerker van het en weekblad Accent. Menten was toen ajklleen, want zijn echtgenote en zijn ij luishoudster waren reeds naar bed 3Ct je pe medewerker van Accent kwam »r üet voor de eerste keer tegen Men- ns raam tikken; dit keer echter tsh wam hij met een voor Menten bij- et 1 onder slechte tijding. Menten: „Hij j wam met de ontstellende medede- ing, dat de bezetenheid van zijn :>r 1 loofdredacteur Hans Knoop waan- n h innige en criminele vormen had g i langenomen, die alle perken te bui- n njten ging en dat ook hij moest mee- o perken aan handelingen, die volko- o men indruisten tegen zijn gevoel van jdi echt. Hierdoor was hij zozeer in D :onflict met zijn geweten gekomen, n d|dat hij zich geroepen voelde mij over nieuwe ontwikkelingen in te chtlichten". ien Menten probeert in zijn brief de mi- ti lister ervan te overtuigen dat et^Knoop met zijn actie tegen Menten Russen „in de kaart speelt". Hij pstfcrijst erop dat de Polen en de Russen *>ver de mogelijkheid beschikken rorc .valse getuigen bij duizenden uit de mouw te schudden", hij spreekt van een samenzwering tussen Knoop en de Russische en Poolse „geheime politieke politie" en vermeldt dat de anonieme medewerker van Accent, die tegen zijn raam tikte, er niet aan twijfelde „dat Knoop een verkapte communist was en de opdracht had via de „zaak-Menten" het gezag van de Nederlandse Justitie te ondermij nen en tevens 't C.D.A. 'n geduchte knauw te geven". Menten vervolgt met: „Dat Knoop in zijn rol van volksbedrieger en hystericus tot al les, maar dan ook tot letterlijk alles in staat is, is geen vraag meer en behoeft nauwelijks enig betoog". El ders in de brief spreekt Menten van „Knoop en diens KGB-maten" en probeert hij twijfel te zaaien over de integriteit van Knoop met een op merking als: „Geen anti-communist zal met de tegenwoordige regering in Polen of het tegenwoordige regiem in Rusland zelfs maar willen aanpap pen en zeker geen rechtschapen Jood". De door Knoop opgevoerde' getuigen noemt hij: „dorpelingen met een lage intelligentie". Menten spreekt in de brief ook zijn grote bezorgdheid uit over zijn Bla- ricumse huis („een juweel van Hol landse architectuur") en de antieke meubelen en kunstschatten in dat huis. Hij beklaagt zich er over dat de verzorgster van hem en zijn vrouw (die 27 jaar bij burgemeester Rij- kens van Velsen heeft gewerkt) niet het huis in mag. evenmin als zijn vrouw, die driemaal tbc heeft gehad als gevolg van in de oorlog geleden ontberingen. Menten ziet zijn huis vol rechercheurs, zoekend in zijn stukken, en ook weer Hans Knoop, die wel zal „grabbelen" in het in huis aanwezige bewijsmateriaal. Later zegt hij ervan overtuigd te zijn dat de politieman Peeters al het bewijs materiaal uit zijn huis heeft wegge haald. Hij beklaagt zich er ook over dat hij geen enkele verplichting ten opzich te van zijn personeel meer kan nako men, dat de lievelingshonden van zijn vrouw in het asiel zijn onderge bracht voor wier lot hij het ergste vreest en dat het suiker- en choleste rolgehalte van zijn bloed aanzienlijk is verhoogd. „Indien de toestand niet spoedig verandert, dan zal er weinig anders opzitten dan mijzelf om te brengen, al is dat voor een katholiek een afschuwelijk dilem ma". verzekert Menten de minister. „Ik ben eenvoudig te oud en te zwak om mij te kunnen verdedigen. Mede daarom moest ik Holland verlaten". Eerder schreef hij dat het nooit zijn bedoeling is geweest te vluchten, maar dat hij zich troostte met de gedachte „dat reeds miljoenen men sen voor Russische beschuldigingen de vlucht hadden moeten nemen en van huis en haard verdreven werden". Tenslotte geeft hij de minister ook nog de plechtige verzekering dat het verhaal van Hans Knoop over de cheque van 200.000 gulden aan oud- Kamervoorzitter Kortenhorst een „laaghartige constructie is om de katholieken te treffen". CULEMBORG In het voormalige klooster van de paters Augustijnen in Culemborg is gisteravond om half zeven brand uitgebroken. De sociale academie Nijenburg heeft het kloos ter in gebruik. Aanvankelijk dacht de brandweer van Culemborg het vuur zelf te kunnen bestrijden. Vol gens een woordvoerder van de brandweer van Culemborg heeft de oostenwind het vuur van de ene vleugel naar de andere doen overs laan. Inmiddels stond gisteravond de bovenverdieping van het oude klooster geheel in brand. Vervolg van pagina 1 n tenten schrijft dat een medewerker van het weekblad Accent tegen zijn a". raam klopte. Volgens Menten waren ir Izijn echtgenote en huishoudster e ireeds naar bed en zat hij nog kran- veriten te lezen. „Hij voelde zich geroe- Mg pen mij over de nieuwe ontwikkelin- 'angen in te lichten". Vooral nu vaststond dat de zogenaamde pro- Ini lessor Pilichosky uit Warschau (ook volgens hem uit hoofde van diens S beroep een KGB-agent pür sang)" aldus Menten Knoop tijdens diens verblijf in Rusland had verze kerd dat er bewijzen waren, dat Menten sinds 1937 de Poolse natio naliteit had, in dienst was geweest u nali' 'k, fe üfj I van het Poolse leger en dientenge volge geen Nederlands staatsburger meer was. ,,Pure onzin" In een commentaar op de brief van Menten, benadrukte de adjunct hoofdredacteur van Accent, Anton Burlage, gisteren: „Onmiddellijk na de vlucht van Menten hebben wij al gezegd, dat Menten ons of TRO- S-Aktua zougaan beschuldigen. Dat was ook al zijn tactiek in de jaren vijftig. Ik kan alleen maar zeggen dat het pure onzin is. Ik wijs erop dat wij zondagavond (dus een dag nadat Menten door de Accent medewerker zou zijn ge waarschuwd) pas op de hoogte wa ren van de voorgenomen arrestatie op maandagmorgen", aldus Burlage. Ten einde een verslechtering van hun economische positie en dientengevolge van (e redactionele informatie als gevolg van de kostenstijgingen te voorkomen, zijn de Nederlandse Dagbladen genoodzaakt hun abonnementsprijzen per 1 januari a.s. in bescheiden mate aan te'passen. De prijsverhoging is op de voorgeschreven wijze bij de minister van Economische Zaken gemeld. Met ingang van 1 januari 1977 wordt onze abonnementsprijs met 15 cent per week verhoogd. Dit geeft de navolgende prijzen: per maand14,82 per kwartaal44,46 per halfjaar88,92 per jaar175,50 Met betrekking tot de abonnees die een machtiging hebben verstrekt tot automa tische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of giroreke ning. zullen wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan, wanneer bij di eerstvolgende afschrijving de nieufce abonnementsprijs wordt aangehouden. De Directie Op de vraag of de medewerker van Accent niet op de hoogte kan zijn geweest van de belastende reporta ge van Knoop over de Russische getuigenverklaringen, antwoordde Burlage: „Pas op zondagavond is de kopij naar de drukkerij gegaan en het is onzinnig om aan te nemen dat iemand van de redactie naar Men ten zou zijn gegaan." Verontwaardigd De adjunct-hoofdredacteur van Ac cent toonde zich verontwaardigd over de bekendmaking van mr. C. van Steenderen, de Haagse officier van justitie, die het onderzoek naar de tipgever van Menten leidt, dat Hans Knoop „geen enkel bewijsma teriaal heeft voor zijn beweringen." Knoop, de hoofdredacteur van Ac cent, was verzocht zich voor een vertrouwelijk onderhoud bij mr. Van Steenderen te vervoegen. „Door deze bekendmaking is misbruik ge maakt van het vertrouwelijke ka rakter, terwijl wij van te voren had den gezegd geen bewijzen, maar aanwijzingen te hebben en pas met publicaties te zullen komen als we bewijzen hadden." Mr. Van Steende ren heeft de Zwitserse autoriteiten via het ministerie van justitie ver zocht Menten zelf hierover te horen. Een woordvoerder van de Zwitserse regering maakte gisteren bekend, dat er meer dan vijftig procent kans bestaat, dat het Zwitserse kabinet maandag al dan niet zal besluiten Menten uit te wijzen. Van een verslaggever UTRECHT Zoals een Duit ser zijn medicijnen graag in de vorm van een drankje krijgt, een Amerikaan als capsules en een Fransman als dragees, zo willen Spanjaarden bij voor keur met injecties worden be handeld. Een huisarts met honderd Spanjaarden in zijn praktijk schrijft in Medisch Contact dat hij het daarmee wel eens moeilijk heeft Zelfs bij eenvoudige griep wil len zijn Spaanse patiënten een prik. Maar omdat de dokter daar zelden aanleiding toeziet, halen ze hun schade tijdens vakanties in Spanje in. Zij on derwerpen zich daar aan injec- tiekuren, en vragen bij terug keer of de arts die af wil ma ken. Dat heeft hij „met prepa raten waarvan het nut twijfel achtig leek" al heel wat keren gedaan om de goede relaties met zijn patiënten niet te be derven. Soms gaht het hem te ver, zoals toen een jonge vrouw hem zes ampullen overhandig de om daarmee haar (niet meer hoorbare) hoest te behandelen. lisi 0 aat is Itel ki el Scl mit van Beste Lezers, Jaren terug ontdekten wij dat er bij vele abonnees een verlangen leefde Israël eens te zien. De voorïteur ging vaak uit naar een comfortabele en gevarieerde trein- en bootreis. In goede samenwerking met de heer Groeneveld, directeur van het Instituut voor Internationale Excursies te Bergen is toen een oplossing gezocht en er ontstond de Trouw-lsraël-reis. Dit jaar is het 10 jaar geleden dat de eerste reis startte. Inmiddels hebben vele duizenden Trouw-lezers die reis gemaakt. Deze zal extra aantrekkelijk zijn, omdat ook Egypte en andere landen worden aangedaan. Nadere bijzonderheden ziet u elders in deze krant. Uw boot wordt uw hotel en u vertrekt vanuit Rotterdam. Het is ons een vreugde die publicatie vandaag in onze krant te hebben. Het wordt niet alleen een jubileumreis, het wordt een fantastische reis. U bezoekt Portugal, Malta, Egypte. Israël, Klein-Azië (Efeze), Griekenland, Italië en reist terug per trein door Frankrijk. Onze hulde voor deze opzet en wij bedanken het Instituut te Bergen dat zij zulk een reis voor de aangeboden bedragen hebben kunnen organiseren. Directie Trouw. „Ik wil ook nog zeggen dat Walser zelf tweeëneenhalf duizend gulden vroeg, en dat Knoop hem uit eigen beweging zelfs het dubbele heeft ge geven. Verder blijven wij van me ning dat Knoop noch moreel, noch anderszins verplicht is geweest me dedelingen te doen over de uitgeloof de beloning van justitie, omdat er tot en met zondag nog vrijwel niets méér over bekend was dan dat deze groter zou zijn dan de gebruikelijke tienduizend gulden", aldus Burlage. Spreekbuis Naar aanleiding van een gesprek met Walser verklaarde kapitein Bor- dewijk van de rijkspolitie ons giste ren de indruk te hebben, „dat de Zwitserse journalist op kundige wij- fan een onzer verslaggevers DOETINCHEM De Stichting Leo Linter in Doetinchem zal per 1 februari 012 laar activiteiten opschorten. De stichting werd twee en een half jaar geleden loor de Lions-club in Doetinchem opgericht met het doel werkloze hoofdar- leiders (mensen die leidinggevende functies hadden bekleed) in staat te (tellen zich geestelijk op peil te houden, zodat zij eventueel weer aan de slag tonden gaan. Hoewel men het werk van de stichting niet als mislukt («schouwt, gelooft men in Doetinchem toch wel dat de stichting door lus tratics gedoemd wordt haar activiteiten te staken. i Stichting Leo Linter te )etinchem is een unieke stelling gebleven, schoon men destijds opte dat het voorbeeld «1 navolging zou vinden, "iroom om voor werkloos- uit te komen, wordt r de directie van het ge- elijk arbeidsbureau als i belangrijke ooizaak ge zien van het feit. dat het initiatief ten slotte toch on voldoende aansloeg Er.ige tientallen personen hebben zich sinds de zomer van 1974 aangemeld. „Uitvoering" Eén van de ex-deelnemers hij blijft liever anoniem heeft er nog een andere verklaring voor: „Ik denk dat de fout hier ligt. Het was een veelzijdige groep mensen. Voor zo'n kader zou je een fabriek met dui zend man nodig hebben. In feite was het een staf zonder echt werk. Men wilde eigen lijk verder gaan dan een rol lenspel. Alleen maar plan nen voorbereiden was de meesten niet genoeg, zij wensten ook tot uitvoering over te gaan. Het bestuur was daartoe niet bereid, durfde geen risico's te ne men, want het ging wel eens om miljóenenprojecten." Studieobjecten Toch is men het er over eens dat het optreden van de Stichting Leo Linter (die op verzoek van het gewestelijk arbeidsbureau niet officieel wordt opgeheven, zodat ze desgewenst weer operatio neel kan worden) enige po sitieve dingen heeft opgele verd. Verschillende mensen in moeilijke leeftijdsgroe pen, veelal boven de vijftig Van vrije kerken en kleine luyden, door H. ALGRA Vijfde herziene en uitgebreide druk. Omvang 358 tekstpagina's en 56 bladzijden illustraties. In linnen prachtband met geplastificeerd stofomslag. Voorinte kenprijs 29,50; na 31 december a.s. 35,— „In dit volstrekt unieke boek wordt in forse lijnen de ontwikkeling van het Gereformeer de leven in de vorige eeuw getekend De schrijver toont zich nauw verbonden met de gereformeerde geestestromingen Zijn histonebeschrijvmg is niettemin kritisch en munt uit door deskundigheid en evenwicht. Talloze inki|k|es in het „gewone'' leven van „gewone' kerkmensen smeden dit boek tot een boeiend en bewonderenswaardig geheel. (PRISMA-Lektuurvoorlichting) Het boek is een juweel voor de in deze tijd en figuren belangstellende lezer. Het verschaft een grote hoeveelheid feiten, die vervat zijn in een goed geschreven tekst." (NRC/HANDELSBLAD) „Wat Algra's boek zo boeiend maakt is de mengeling van objectiviteit en bewogenheid bij de schrijver. En door al zijn verhalen waait de zeewind van het Friese platteland met zijn oer-democratische eigenzinnigheid Een ontroe rend boek." (DE TUD) „Dit boek heeft zijn eigen bekoring en kleur en is met geen enkel ander te vergelijken, want niemand kan het verleden zo goed naar de mensen „toedra gen" als deze schrijverDe uitgever komt alle lof toe; niets is gespaard aan dit boek. En het verwondert ons niet dat er in de pers zoveel aandacht aan besteed is Ik zie er een appél in op de geref. wereld, een oproep tot een nog altijd verscheurde kerk. Een hunkering naar een verstaan van elkaar, bij alle verschil in ligging." (Drs A Plaatsman in OPBOUW) „Een meeslepend getuigenis Een boek dat in het bijzonder dankbaar zal worden aanvaard door hen die zélf aan de kleine luyden verbonden waren. Mij althans maakte dit boek en is dat niet de hoogste lof die men het mee kan geven? opnieuw dankbaar voor wat ik van huis uit aan gereformeerd erfgoed heb meegekregen." (Ds. T. M. Gilhuis in NEDERLANDSE GEDACHTEN) In Trouw van 25 november j.l. sprak A. J. Klei zijn vreugde uit over de herverschijning van „dit gulle boek". Hij schreef o.m.: „Ik haast me dit tengerieve van de liefhebbers te melden, want het boek kost nu nog f 29,50, en dat wordt straks, na 1 januari 35.—. Het is. een fijn boek." Wie nü intekent bespaart 5,50 Profiteer van de voorintekenprijs door gebruik te maken van de VOORDEELCOUPON. Zend deze vandaag nog aan uw boek handel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ i«on vrijt kerken en Heine luyden VOORDEELCOUPON ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER telef. 05170-3147 Zend mij tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel ex. Algra, HET WONDER VAN DE 19e EEUW. Gebonden 29.50. Straat Plaats: Doorhalen wat u niet wenst. Gironummer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens Arnold Burlage, adjunct- hoofdredacteur van Accent, is het geenszins de bedoeling van het blad om Walser de beloning te onthouden. „Maar ik wil er wel op wijzen dat Walser van meet af aan van Knoop geëist heeft dat zijn naam en de grootte van het honorarium onbekend zouden blijven". Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Ste merdink volgt de heer Vredeling op als minister van Defensie. De minis terraad heeft daartoe gisteren beslo ten. Stemerdink zal als staatssecre taris niet worden opgevolgd. Aanstaande maandag valt het Ko ninklijk Besluit te verwachten over de benoeming van Stemerdink, en het gelijktijdig ontslag per 31 de cember van Vredeling, die zoals be kend volgend jaar de Nederlandse commissaris wordt in de Europese Comissie te Brussel. Premier Den Uyl deelde gisteravond na afloop van de ministerraadsvergadering mee dat het hele kabinet „zeer ver heugd is over het toetreden van de heer Stemerdink tot de ministers ploeg". De ministerraad vond het in verband met de tamelijk lange in- werkperiode nutteloos om vlak voor de verkiezingen nog een nieuwe staatssecretaris te benoemen. De heer Stemerdink is veertig jaar oud, woont in 's Hertogenbosdh, is sinds 1970 lid van de Tweede Kamer en sinds 1973 staatssecretaris, speci aal belast met materieelzaken. ze informatie heeft verzameld die geleid heeft tot de aanhouding van Menten, en dat hij daarom voor het uitbetalen van het tipgeld zeker in aanmerkingNmmt." Volgens de heer Bordewijk is Hans Knoop zakelijk gezien slechts aan te merken „als spreekbuis van Walser", om welke reden hij het geen onjuiste beslissing zou vinden als de beloning bij laatstgenoemde terecht kwam. Ook als Menten door de Zwitserse autoriteiten niet zal worden uitgewe zen, blijft de beloning van kracht „Want de tip heeft geleid tot aanhou ding", aldus kapitein Bordewijk, die over de grootte van de premie nog kwijt wil dat hij vijftigduizend gul den „niet ireèel" vindt" ROTTERDAM Vakbondskringen houden ernstig rekening met de mo gelijkheid van een arbeidsconflict in de Rotterdamse en Amsterdamse havens. Zoals het er nu naar uit ziet zullen de komende onderhandelin gen over een nieuwe haven-CAO af springen op de eis van de ver- voersbonden het systeem van volle dige prijscompensatie (steeds uit te keren wanneer de prijzen met meer dan twee procent zijn gestegen) te -handhaven. Volgens FNV-woordvoerder B. J. van Eldik hebben hoorzittingen die de Vervoersfederatie NVV/NKV de afgelopen weken bij meer dan 30 bedrijven in Rotterdam en Amsterdam organiseerden duidelijk aangetoond dat handhaving van de prijscompensatie prioriteit nummer één is. Volgens Van Eldik is de stem ming in de havens zo dat men best bereid is om tot stakingsacties over te gaan wanneer de werkgevers (de scheepvaartverenigingen Zuid en Noord) deze eis niet willen inwil ligen. Half december zullen de vakbonden hun eisen bij de werkgevers op tafel leggen. Het is bekend dat de haven- werkgevers weinig voelen voor handhaving van het bestaande prij scompensatiesysteem in de nieuwe CAO Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteren na afloop van het ka binetsberaad gezegd dat de twijfels van minister Boersma van sociale zaken over bezuinigingen in enkele sociale voorzieningen niet in strijd zijn met de bezuinigingsplannen van het kabinet in het kader van de éénprocents-operatie. Den Uyl zei dat de woorden van Boersma afgelopen woensdag in de Tweede Kamer totaal verkeerd zijn uitgelegd. Boersma heeft niet meer gedaan dan voorzichtige twijfels geuit over de haalbaarheid van de plannen, zei Den Uyl. Zoals bekend noemde Boersma als mogelijkheid om de maatregelen pas 1 januari 1978 te laten ingaan. Dat betreft onder meer de verlaging van het maximum percentage van de WAO en het invoeren van een geringere uitkering aan niet-kostwinners in di verse regelingen. Den Uyl ver wachtte dat Boersma aanstaande dinsdag hetzelfde in de Kamer zal zeggen. Rita „He*.wat een prachtig doelwit zijn met studieobjecten be zig geweest, waarvan het bekendste is geworden het ontwikkelen van gedachten in verband met de restaura tie van de gevangenis in Doetinchem. Sommige werklozen kwa men tot de ontdekking dat ze ook nog wat ónders kon den. Zo werd een man, die in graan handelde, direc teur van een bankfiliaal. Di verse deelnemers hebben intussen een andere werk kring gevonden, al dan niet dank zij Leo Linter-contact „Het belangrijkste", zo werd gezegd, „is geweest dat men elkaar ontmoette, met elkaar bezig was, el kaar uit de put hielp en het zelfbewustzijn terugkreeg," In 'n café aan de Voorhaven ont stond enige onenigheid over de vol gende vraag: hoe moet je "t nieuwe nummer van de Rotterdamse brandweer lezen? Is 't nu 3 maal 29 of negenentwintig, negenentwintig, negenentwintig? Onzin: waarom zegje niet gewoon twee-negen, twee negen. twee-negen? De kroegbaas maakte 'n eind aan de spraakver warring. Hij gaf iedereen 'n biertje en 't advies om 't nummer ir te schrijven. In "n café aan haven ontstond enige over de volgende vro 't nieuwe numir damse brandy 3 maal 29 twinti«- AOVERTENTIEI negen, twee-negen,, twee-negen? De kroegbaas maakte'n eind aan de spraakverwarring. Hij gaf iedereen 'n biertje en 't advies om 't nummer maar op te schrijven. In 'n café aan de Voorhaven ontstond enige on enigheid over de volgende vraag: hoe moet je 't nieuwe nummer van de Rotterdamse brandweer lezen? Is 't nu 3 maal 29 of negenent wi ntig, negenentwintig, negenentwintig? Onzin, waarom zeg je ruet gew twee-negen, twee-negen. negen? De kroegbaas eind aan de spraakv^ gaf iedereen 'n bj^ om 't nummcrj In 'n café stond ff gerU brandweer lezen? Is 't nu 3 maal^ of negenentwintig, negenenlv^ negenentwintig? Onzin. zegjenielgewoontwer^ negen, twee-neger^ maakte 'n ein^ warring. Hi^ en 't ad«^ tesr^ hu

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3