■Israël levert kritiek >p Spanje en Joden de.amro bank A in Men reznjew forceert versteviging Sowjetblok Socialisten tegen -bases in Spanje Meer salaris voor leden Bondsdag Filippijnse moslems eisen zelfbestuur bh Jlon wil bezette Gazastrook teruggeven 2$>litiek Programma goedgekeurd Rhodesie arresteert Zwitserse priester Kernramp 1958 in Rusland bevestigd Giscard wil derde economische top nog voor de zomer hternationale situatie biedt speelruimte DAG 9 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 RUZALEM (AFP, UPI) In een commentaar op de recente bijeenkomst in Madrid van het odse Wereldcongres heeft Israël gisteren hevige kritiek geleverd zowel op de Spaanse regering e Joodse leiders weigerde te ontvangen als op de Joodse leiders zelf. luister van buitenlandse zaken Ji- J Allon zei dat de Joodse leiders in ijdrid niet officieel zijn ontvangen. |dat de Spaanse regering „op on- Üvolle wijze is gezwicht" voor druk de Arabische wereld. Hieruit |kt volgens Allon, „dat Spanje nog I lange weg moet gaan alvorens 4 kan worden gerekend tot de ver ste democratische staten". ladrid. waar de driedaagse confe- le maandag werd afgesloten, ver- dat koning Juan Carlos en iguren van de regering aanvan- k het plan hadden gehad voor- Nahum Goldmann en anderen te ontvangen. Na zware pressie Arabische kring zou de vorst de jfliëntie echter hebben geschrapt. 2xo t v(on richtte zijn kritiek echter ook en) de organisatoren van h,et Joodse M congres omdat zij Madrid als verga derplaats hadden gekozen. Dit was. aldus Allon, „een ongelukkige bij eenkomst op de verkeerde plaats en op het verkeerde tijdstip, zowel van uit algemeen Joods gezichtspunt als vanuit de specifiek Israëlische visie". Volgens Allon hadden de Joodse lei ders eerst overleg moetên plegen met Jeruzalem, alvorens bijeen te komen in Spanje dat zijn Joodse gemeenschap in 1492 het land uitjoeg. „Dit was niet de manier om een historische breuk van 484 jaar te lijmen", verklaarde Allon. „De Joodse leiders hadden ons om onze mening moeten vragen en ons niet voor een voldongen feit moeten stel len. Hadden ze dat gedaan, dan zou den we hen zonder meer het advies RID (AP, UPI, Reuter) De Spaanse socialistische ar- .jJdspartij (PSOE) heeft een uitgebreid politiek program goed- .eurd dat punten bevat, variërend van het opheffen van de lerikaanse militaire bases in het land tot het legaliseren van tjfitscheiding en abortus. gebeurde aan het slot van een laags congres in Madrid, het «rit veel publiciteit omgeven eerste :ieéialistische partijcongres op imjaans grondgebied in 44 jaar. PSOE, die naar verwachting een ingrijke rol zal spelen in een toe- tig democratisch Spanje, is te- voortzetting van de vier Ameri- militaire bases omdat dit haar mening Spanje bindt op gebied van de buitenlandse poli- L De socialisten zeggen tevens it let Franco-regime de Verenigde ite» het gebruik van de bases toad omdat dit naar haar me- Spanje bindt op het gebied van i e' buitenlandse politiek. De socialis- woni zeggen tevens dat het Francb- gime de Verenigde 8taten het ge- Uik van de bases toestond zonder t Spaanse volk daarover te heb- n geraadpleegd. De PSOE is tegen n*i Spaans lidmaatschap van de )lyropese Gemeenschap zolang in agianje nog geen sprake is van volle- tafe politieke vrijheden. Ze veroor- iintelt zowel de Navo als het Hairschau-Pact „omdat politiek- 0 kiitaire blokken de arbeidersklasse rilde wereld verdelen en een belem- or fring vormen voor haar bevrijding Oi alle vormen van economische, oltiale en politieke uitbuiting". resoluties van het pongres van de pOE bevatten ingrijpende en soms pikale wijzigingen van bijna elk onderdeel van de nationale politiek, maar de nadruk wordt gelegd dat wijzigingen op democratische wijze tot stand moeten worden gebracht. Scherp De eisen tot legalisering van abortus en echtscheiding vormen onderdeel van een zeer scherpe resolutie over de rechten van de vrouw. De socialis ten stellen ook drastische wijzigin gen voor in de economie, waaronder het uittrekken van een bedrag van 25 miljard dollar per jaar uit nieuwe belastingen om werkgelegenheid te scheppen voor de bijna 1 miljoen werklozen die Spanje telt. Ze uiten kritiek op het regeringspro gram van politieke hervormingen, dat huns inziens niet ver genoeg gaat en dat is opgesteld zonder deelname van groeperingen van de democra tische oppositie. Om deze reden, zo zeggen de socialisten, zullen zij op 15 december niet deelnemen aan het referendum waarin de Spanjaarden hervormingen zullen moeten goed keuren. Maar de PSOE herhaalt nog eens dat zij met de regering wil on derhandelen over het invoeren van volledige politieke vrijheden. Zijn de hieraan verbonden voorwaarden ver vuld dan zal zij wel deelnemen aan Spanje's eerste vrije verkiezingen in 41 jaar, die in de eerste helft van 1977 moeten worden gehouden. BONN (DPA) De leden van de Westduitse Bondsdag (zeg maar: Tweede Kamer) hebben zich gisteren zelf een forse salarisverhoging gegeven. De parlementariërs mogen volgend jaar rekenen op een inkomen van 12.000 mark per maand, de vaste onkostenvergoeding inbegrepen. Van dat bedrag is 4500 mark belastingvrij. Verder hebben de 518 Bondsdagleden vrij reizen per spoor, vrij telefoneren en vrij vliegen, als zij tenminste in functie reizen. Vanaf volgend jaar hoeven de parlementariërs ook geen premie voor hun pensioen meer te betalen. Dat bedrag (962 mark per maand) komt nu voor rekening van de overheid. Tot nu toe verdienden de bondsdagleden 7850 mark per maand. Dat bedrag was geheel belastingvrij, zodat de netto-verhoging aanzienlijk minder is dan het bruto bedrag doet vermoeden. Toch betekent de nieuwe salarisregeling voor de parlementariërs een aanzienlijke verbetering. Dit was het laatste besluit dat de Bondsdag in oude samenstelling nam. hebben gegeven om de conferentie niet daar en op dat tijdstip te be leggen". Gazastrook Eerder verklaarde Allon tegenover Israëlische parlementsleden dat hij akkoord zou kunnen gaan met de teruggave van de Gazastrook aan de Arabieren „in het kader van een vre desakkoord". Volgens de minister heeft de Israëlische regering enkele jaren geleden bij monde van minis ter zonder portefeuille Israël Galili verklaard dat „de Gazastrook een geïntegreerd deel van Israël moet worden om een aaneengesloten ge bied tot aan de grenzen met Egypte te verzekeren". Ondertussen moet men, aldus Allon,' echter wel rekening houden met het bevolkingsvraagstuk dat wordt ver oorzaakt door de aanwezigheid van 300.000 Arabieren in het gebied. De minister zei in eerste instantie gedacht te hebben dat een groot 'aantal van hen hervestigd zou kun nen worden in El Arish en op de westelijke Jordaanoever. „Omdat dit echter niet mogelijk is, ben ik van gedachten veranderd over de inte gratie van de Gaza en accepteer ik nu de gedachte dat dit gebied in het kader van een vredesakkoord terug gegeven zou kunnen worden aan de Arabieren." SALISBURY (AFP) - Een woordvoerder van de Rhodesische regering heeft gisteren meegedeeld dat de 47-jarige Zwitserse missio naris Paul Egli gearresteerd is. Egli is beschuldigd van steun aan de terroristen. Hij zal binnenkort te rechtstaan. De missionaris is op 24 november aangehouden en zit sindsdien vast in Fort Victoria in het zuidoosten van Rhodesie. Egli werkte op de missiepost Berenjena die in de buurt van Fort Victoria ligt. Hij is lid van de roomskatholie- ke missiecongregatie van de paters van Bethlehem. Florentijnen verdringen zich langs de oevers van de Arno, wier water een gevaarlijk hoge stand heeft bereikt. ADVERTENTIE j DO Klopt.Dank zij onze belangen in de European Banking Company Ltd. Adres: 40,Basinghall Street, EC 2 P2DY. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-283684. Volgende week onderhandelingen MANILA (UPI) De mohammedaanse afscheidingsbeweging op de Filippijnen heeft de Filippijnse regering negen eisen voorge legd. Daarin wordt gevraagd om zelfbestuur op de zuidelijke eilanden. Over deze eisen zal op 15 december moeten worden onderhandeld door vertegenwoordigers van de afschei dingsbeweging (het Moro- bevrijdlngsfront) en de regering Mar cos. De eisen van het' „Moro-front" zijn aan de Filippijnse regering voor gelegd door de Islamitische Confe rentie. Dat is een Gos) verbond van islamitische landen, dat bemiddelt in het conflict tussen de Filippijnse moslems en de regering van Marcos. De afscheidingsbeweging voert op de zuidelijke eilanden van de Filip pijnse archipel al jarenlang een guer rilla tegen de troepen van Marcos. In deze oorlog zouden afgelopen vier jaar 5000 doden zijn gevallen. Het afgelopen jaar zijn de krijgshande lingen afgenomen, waarschijnlijk doordat het Moro-front wat minder actief is geworden. Onderhoud Libië, één van de landen die het Moro-front steunen, verklaarde zich vorige maand bereid onderhandelin gen tussen de regering en de afschei dingsbeweging te leiden. De Li bische leider Khaddaffi had een on derhoud met mevrouw Imelda Mar cos, de echtgenote van de Filippijnse president. Vorig jaar liepen onderhandelingen tussen het Moro-front en Marcos vol ledig vast. Marcos heeft bij die gele genheid gezegd dat er over volledige onafhankelijkheid absoluut niet kan worden gesproken. Wat het front nu eist komt praktisch gesproken weer neer op autonomie in een gebied dat ongeveer een derde van de Filippijnse archipel omvat. REHOVOTH Een oud-hoogleraar van het Weizmanninstituut in Israël heeft berichten bevestigd over een grote ontploffing van radioactief materiaal die zich in 1958 in de Sow- jet-Unie heeft voorgedaan. Ik reed in 1961 over de noord- zuidverbindlng door de Oeral, aldus prof. Leo Tumerman. „Aan weerszij den van de weg was er niets, slechts een leeg land." „Er groeiden wel bomen en gras. maar waar vroeger dorpen stonden en kudden graasden en industrie stond, was nu niets. Alleen de schoorstenen stonden er nog." Bor den langs de weg waarschuwden au tomobilisten, de raampjes dicht te draaien en zonder stoppen door te tijden. Het niemandsland besloeg volgens Tumerman honderden vier kante kilometers. „Het hele gebied was radioactief." Het bericht over de explosie werd vorige maand in de wereld gebracht door de geëmigreerde Sowjet- geleerde Medwedew, die als oorzaak een spontane opwarming van begra ven radioactief afval noemde Daar aan werd op techn ische gronden ernstig getwijfeld. Maar volgens bronnen van de westerse inlichtin gendiensten ging het om een ont ploffing in een opslagplaats van plu tonium. Ook prof. Tumerman meent dat het om een militaire opslagplaats ging. Hij weet zeker dat het geen kerncentrale was. want hij was in 1961 op weg naar de eerste kerncentrale van de Sowjet-Unie. die honderden kilometers noorde lijk van het besmette gebied lag. Wanneer plutonium in hoeveelhe den van kilo's te dicht bij elkaar wordt opgeslagen, treedt een spon tane kettingreactie op. PARIJS (Reuter) De Franse pre sident Valery Giscard d'Estaing wil dat er nog voor de zomer voor de derde maal een topconferentie van leidende geïndustrialiseerde landen belegd wordt over de economische crisis in de wereld. De president, die dit gisteren be kendmaakt, zei dat voorafgaande aan deze conferentie een Europese vergadering over hetzelfde onder werp bijeen geroepen zal worden. De eerste bijeenkomst van de lei dende geïndustrialiseerde landen, waaronder de Verenigde Staten en Japan, vond plaats in november vo rig Jaar in het Franse Rambouillet. De tweede werd in juni dit jaar door de V.S. georganiseerd in Porto Rico. Franse functionarissen verklaarden nog niet te weten waar de derde bijeenkomst gehouden zal worden. Volgens hen hebben West- Duitsland, Engeland en Italië al te kennen gegeven dat zij willen deel nemen. 2 foor J. den Boef r L- .mAezeer de houding'van de Sowjet-Unie tegenover de met haar ne3rbonden Oosteuropese landen is veranderd, bleek tijdens het zoek van partijleider Leonid Breznjew aan Roemenië. Tijdens it begroetingsceremonieel in Boekarest hield hij zijn hoed op. i Roemeense partijdsecretaris (tevens president) Nicolae fausescoe, die al even met zijn hoofddeksel in de hand stond, BreznJew °P diens verzuim attent. De Rus schudde in)iter het hoofd en Ceausescoe kon zijn figuur alleen nog velden, door zijn hoed weer op te zetten. lijkt een onbelangrijk incident, agiar het is typerend voor de wijze yarop de Sow jet-leiders hun Oost- Fopese collega's behandelen. Kon- p deze in de afgelopen jaren nog lindruk hebben dat zij formeel als erÜjken werden behandeld, sinds de rce(Oost-Berlijn gehouden topconfe- itie van Europese communis- Che partijen is dat niet meer het ral. De Sowjet-leiding doet niet as meer moeite om de schijn op te üden. zij laat duidelijk merken de dienst uitmaakt en trekt zich iig of niets aan van de „anders enden" onder de Oosteuropese dmper lens zijn bezoek aan Joegoslavië 1 Brezsnjew tegenover president £jio. alsof diens land deel uitmaakt n het Sowjetblok. En in Boekarest p*lte hij een domper op de onafhan- ^pijkheids-illusies van Ceausescoe (Dr hem te verstaan te geven, dat <*4 zgn „proletarisch internationa- vJne" nog springlevend is. Dit „is- waaraan de Sowjet-Unie haar ferheersende rol in de communis- *JJthe wereld wil ontlenen, leek op ^.14 al genoemde Oostberlijnse top- Merentie van Europese commu- ^Jtische partijen dood en begraven <na een half jaar later maakt 'ïnjew echter duidelijk, dat het Ad ftletarisch internationalisme" in In it-Berlijn niet werd aangeroerd M "ville van de Westeuropese com- piistische partijen (Joegoslavië hierbij niet genoemd). Hieruit valt op te maken dat hij de Oostber lijnse top heeft gebruikt om naar buiten de schijn van eenheid onder de Europese communistische partij en te demonstreren om vervolgens de versteviging van het Sowjetblok. waartoe hij Joegoslavië ook rekent, krachtig ter hand te nemen. De Sowjetleider heeft verschillende redenen voor zijn nogal geforceerde aanpak. Tegen de achtergrond van de ontevredenheid in vrijwel alle Oosteuropese landen moet hij de lei ders van deze staten op één lijn brengen tegen de „ketterse leer" van de belangrijkste Westeuropese com munistische partijen. Hij wordt hier toe (ook wat betreft Roemenië en Joegoslavië) in staat gesteld door de economische crisis in de meeste Oos teuropese landen, die als gevolg van de terugslag in het Westen opnieuw in belangrijke mate van de Sowjet- Unie afhankelijk zijn geworden. Versneld De economische integratie binnen de Comecon (Raad voor wederzijdse economische hulp) die bijzonder moeilijk kon worden verwezenlijkt vanwege de nationale belangen van de lidstaten, zal nu versneld worden doorgevoerd. Eenzelfde behandeling krijgt het Warschaupact, dat als te genhanger van de NAVO tot voor kort een louter militair bondge nootschap was. Op de in Roemenië gehouden conferentie van de Warschaupactlanden werden een Verenigd secretariaat en een Raad van ministers v®-i buitenlandse za ken gevop** .t pact dient nu ook De Sowjetleider Leonid Breznjew (links) tijdens zijn bezoek aan de Roemeense partijvoorman Nicolae Ceaucescoe. de politieke Integratie, maar geen enkele lidstaat kan er zich aan ont trekken. De NAVO kan men van de ene op de andere dag de rug toe keren. Ook andere factoren dan de econo mische crisis in de van de Sowjet- Unie afhankelijke landen spelen een niet te onderschatten rol. De strijd om de macht in China, die voorlopig nog wel zal voortduren, gevoegd bij de pauze die de Verenigde Staten nodig hebben om de machtswisse ling in het Witte Huis haar beslag te doen krijgen (Carter wordt pas in de tweede helft van januari president) geeft Breznjew wat meer armslag. Bovendien hebben uitlatingen van Amerikanen over Oost-Europa (Son- nenfeldt. die gevaar ziet in het ont breken van een „organische band" tussen Moskou en de Oosteuropese landen, maar ook Carter, die een bezetting van Joegoslavië door Sow- jettroepen niet als een gevaar voor de veiligheid van de Verenigde Sta ten beschouwt) het denkwerk van Breznjew vergemakkelijkt. Anderhalf jaar geleden werd in West- Europa, maar ook in de Oosteurope se landen, aan het slotakkoord van Helsinki de hoop verbonden dat in elk geval een stapje was gezet in de richting van werkelijke ontspan ning. De definitieve regeling van de Duitse kwestie, die uitmondde in de plechtige verklaring van Helsinki, leek een streep onder het verleden te hebben gezet. Er schenen nieuwe kansen te zijn geschapen voor sa menwerking tussen de landen van Oost-en West-Europa. Met name Roemenië hoopte, dat de Sowjet- Unie in Oost-Europa de teugels zou laten vieren, waardoor de samenwer king in Comecon en Warschaupact een wat vrijwilliger karakter zou krijgen. Concessies Deze „vrijwilligheid" bestaat thans.l zelfs bij Joegoslavië. Maar zij is ge boren uit economische noodzaak. Landen als Polen en Roemenië moe ten nu duur betalen voor het stukje nationale onafhankelijkheid dat zij tegenover de Sowjet-Unie meenden te hebben verworven. Zij krijgen de economische hulp. die zij zo drin gend nodig hebben, als daar politie ke concessies tegenover staan. Om die reden heeft Ceausescoe zijn handtekening gezet onder documen ten, die hij een jaar geleden nog van de hand zou hebben gewezen. En zo ziet Gierek zich genoodzaakt wat de buitenlandse handel van Polen be treft zich veel meer op de Comecon dan op het Westen te gaan richten. Als over iets meer dan een half jaar de „tweede Helsinki-conferentie" wordt gehouden (in Belgrado), zal Breznjew er mogelijk in geslaagd zijn. de al zo vele jaren nagestreefde versteviging van de overheersende rol van Moskou binnen het Sowjet blok en de onaantastbaarheid daar van naar binnen en naar buiten, te verwezenlijken. Van die positie uit kan de Sowjet-Unie zich meer gaan wijden aan de onderhandelingen met de Verenigde Staten over ont wapening, aan de problemen met China die groter kunnen worden naarmate dit land tot de kernmogen- held van formaat uitgroeit en aan de rebellie in de Westeuropese commu nistische partijen. De Warschaupactlanden hebben blijkbaar op Initiatief van Moskou, een voorstel gericht aan alle deelne mers. van de vorig Jaar gehouden Helsinki-conferentie. nl. alle Europe se landen (behalve Albanië), plus de Verenigde Staten en Canada. Hierin wordt opgeroepen „dat alle onderte kenaars zich verplichten om in geval van een conflict niet als eerste van kernwapens gebruik te maken". Ook werd het pleidooi herhaald voor ge lijktijdige opheffing van de NAVQ en het Warschaupact. Op het eerste gezicht zijn het zeer welkome ideeën, maar bij nadere beschouwing blijkt al spoedig dat het eenvoudiger is om ze op tafel te leggen, dan om ze te verwezenlijken. Enorme overmacht Het afzien van het gebruik van kernwapens (want daar komt het eerste voorstel op neer) zou inhou den, dat de Westeuropese landen voor hun verdediging geheel van conventionele bewapening afhanke lijk zouden worden. Zij zouden zich geplaatst zien tegenover een enorme overmacht van Sowjetstrijdkrach- ten Het afzien van kernwapenge- bruik zou alleen mogelijk gemaakt kunnen worden, als ook de Westeu ropese landen in het verband van de NAVO zich in navolging van de Sow- jetunie tot de tanden zouden gaan bewapenen met confentionele mid delen Tenzij de Sowjet-Unie bereid zou zijn haar bewapening terug te brengen tot op het niveau van de Europese NAVO-landen. Deze landen zullen er goed aan doen, het voorstel niet zonder meer als een propaganda-manoeuvre af te doen. ZIJ moeten bereid zijn er over te onderhandelen, bij voorbeeld in het kader van de al enkele Jaren in We nen lopende besprekingen over een wederzijdse evenwichtige verminde ring van de bewapening in midden- Europa. Dan zal blijken, welke waar de aan het voorstel moet worden toegekend. Hetzelfde geldt voor de herhaalde oproep, beide militaire blokken af te schaffen. Opheffing van het Warschaupact zou (om een voor beeld te noemen) zeer weinig aan de militaire samenwerking in het Sow jetblok veranderen, aangezien Mos kou met alle Oosteuropese landen afzonderlijk verdragen voor militaire bijstand en samenwerking heeft ge sloten. Ook deze akkoorden zouden ongedaan gemaakt moeten worden bij het afschaffen van beide militaire blokken. BIJ onderhandelingen kan worden vastgesteld, of hiertoe enige bereidheid bestaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7