7 4% rent» met't nieuw Spaar-extra-Premie- boekje. Rabobank Q Gunstige ontwikkeling werkloosheid Nüuw spaarpremie aanvragen. Meer klachten tegen artsen ingediend Geen Nederlands geld voor nieuwe radar van NAVO Meerderheid kamer Cil minder dure uurhuizen bouwen Premie Spaarplan fêii 'enzij afstoting taken: Regering stelt 200 miljoen gulden beschikbaar Slechts de dertien procent leidt tot maatregelen Mevrouw Menten Steeds meer klachten onduidelijk \2 fciPERI IDAG 9 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) toor Ferry Mingelen IRUSSEL - Nederland is niet bereid de defensiebegroting in de oekomst extra te verhogen voor deelname in het zogenaamde iwacs-systeem van vliegende radarposten dat de NAVO wil ivoeren om vroegtijdige waarschuwing tegen vijandelijke lucta- aanvallen mogelijk te maken. ederland is in principe bereid een den zullen minder bijdragen en geen eel van de kosten op zich te nemen, aandeel in de produktie hebben. laar dit geld zal binnen de begro- ng gevonden moeten worden. Mi- VprlflAcd ster Vredeling heeft zijn NAVO- Dllega's er gisteren in Brussel op Om de Nederlandse reserves tegen ewezen dat dit mogelijk inhoudt at Nederland bepaalde andere de- nsie-activiteiten zal moeten afsto- sn. Als het om zogenaamde NAVO- svoelige taken gaat, zal daarover irerleg worden gevoerd, aldus minis- ir Vredeling. Hij benadrukte dat in b financiële defensieplannen geen ent voor het Awacs-project is opge- omen. De financiële ruimte om ieuwe taken op ons te nemen is er iet. We krijgen al hoge uitgaven oor de aankoop van de F-16 straal- igers en de vervanging van tanks. Is we dus aan het Awacs-project leedoen, moeten we bekijken wat in e plaats daarvan kan worden afge- loten", zei de minister. )nbekend loe groot het Nederlandse aandeel de Awacs-kosten zal worden, is og niet bekend. De defensie- ïinisters hebben gisteren besloten at financiële specialisten uit de NA- fO-landen begin januari 1977 bij el- aar zullen komen om de financiële ant van de zaak te bekijken. Die inanciële specialisten moeten de de- initieve besluitvorming door de mi- listers voorbereiden. Als de finan- iële specialisten hun besprekingen lebben afgerond zullen de ministers ran defensie spoedig daarna weer lijeenkomen om het besluit te ne- nen. De secretaris-generaal van de *JAVO, mr. Luns, zei gisteren dat ten lanzien van de Awacs grote vooruit- ;ang is geboekt. Volgens hem is de ;ans dat het project niet doorgaat, dein. Dt financiële specialisten zullen in J jauuiri de besprekingen voeren aan de hind van een voorstel van het JJVAVO-hoofdkwartier over de verde ling van de Awacs-kosten. Volgens dat voorstel zullen de Verenigde Sta len, Canada, Engeland en West- puitsland het grootste deel van de tosten (zotaal zes miljard), gaan dra- ren. Zij zullen de produktie van de evenentwintig benodigde vliegende adarposten, (omgebouwde Boeings- 07) ook uitvoeren. De kleinere lan- >EN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer gelooft r niets van dat minister Gruijters (volkshuisvesting) er in zal lagen om volgend jaar als onderdeel van zijn bouw programma chtduizend duurdere huurwoningen te realiseren. Daarom heb- len zowel de PvdA als de CDA-fracties gisteren in het begin van et Kamerdebat over volkshuisvesting voorstellen gedaan om en deel van de geplande duurdere huurwoningen van het ouwprogramma af te voeren, en daarvoor in de plaats koopwo- ingen of woningwetwoningen te zetten. js) e KVP'er Comelissen diende een lotie in, waarin hij voorstelde om an de achtduizend huurwoningen drieduizend te veranderen in pre- iie-koopwoningen, of indien nodig de wat goedkopere extra gesubsi- ieerde (koopwoningen in de be- hutte sfeer). Kombrink (PvdA) elde voor 1750 woningen te bouwen de woningwetsector 1750 in de •emiekoopsector en de rest van de chtduizend zoals de bedoeling als uurdere huurwoningen. an de haalbaarheid van het pro- am van duurdere huurwoningen ordt, zoals bekend, getwijfeld om- at de institutionele beleggers zich m die markt hebben teruggetrok- Na de invoering van de dyna- ische kostprijsberekening van de aren. Het totale bouwprogramma in volgend jaar omvat ruim hon- (rdduizend woningen. het eerste deel van het kamerde- at gisteravond bleek ook dat de vdA en de CDA-fracties ervoor Delen om de regeling van de indivi- uele huursubsidies op onvolko- lenheden te herzien, maar er zeker Ben fundamentele wijzigingen in in te brengen. Dat laatste wil wel VVD, wiens woordvoerder De eer zei dat het hele systeem op de Blling moet, omdat er veel op de oningmarkt door scheefgetrokken ordt en omdat de met de subsidie Btrokken bedragen de pan uitrij- 31." R-Kamerlid Scholten zei namens it CDA dat verbeteringen van het steem van individuele huursubsi- e onherroepelijk extra geld zullen oeten kosten. Hij zei dat bij heizie- ng vooral op de belangen van de agste inkomen genieters moet orden gelet. In eenzelfde richting tt zich ook de socialist Kombrink t. )ver de aftrekbaarheid van de be- istingen van de kosten van onder oud aan de eigen woning blijven lemngsverschillen bestaan, al lij- en de PvdA- en CDA-fracties teeds dichter bij elkaar te komen. Op dat laatste wees CDA- woordvoerder Scholten, die met vreugde constateerde dat in de meest recente versie van het ont werp verkiezingsprogram van de PvdA nu ook de aftrekbaarheid van het onderhoud weer is ingevoerd op een gelijke wijze als door het CDA is bepleit. Volgens Scholten is het nu alleen nog maar wachten op de komende kabinetsformatie om de aftrekbaar heid weer ingevoerd te krijgen. De VVD denkt anders over die aftrek baarheid, liet woordvoerder De Beer nadrukkelijk weten. Hij denkt niet aan gelijktijdige optrekking van het huurwaarde-forfair, waardoor naar zijn eigen schatting de schatkist er ruim 400 miljoen per jaar op achter uit zal gaan. Het debat wordt van daag voortgezet. het Awacs-plan te overwinnen, heeft de NAVO het van Nederland ge vraagde aandeel verlaagd van twee honderdvijftig tot honderdvijftig miljoen gulden. Dit bedrag zou over een groot aantal jaren verspreid be schikbaar moeten komen. In Brussel is erop gewezen dat de Awacs zowel militair als politiek van groot belang is. Militair omdat het huidige radar-systeem van grondstations, onvoldoende in staat is laag-vliegende toestellen op tijd in de gaten te krijgen. Laagvliegers kunnen momenteel de NAVO- grondstations ontduiken. Politiek is de Awacs van belang omdat het een van de belangrijkste gezamenlijke NAVO-ondememingen wordt. Men verwacht dat dit project gunstig zal werken voor de samenwerking in het algemeen. In het communiqué dat de ministers van defensie gisteren na afloop van hun vergadering uitgaven, verklaar den zij het erover eens te zijn dat een versterking van de conventione le, niet-nucleaire defensiemiddelen nodig is, met name op het terrein van de anti-tankwapens, de luchtverdediging en de bestrijding van onderzeeboten. Secretaris generaal Luns zei niet de indruk te hebben dat de Russen een aanval op het westen overwegen maar, zo zei hij, ze hebben er de middelen toe en daar moeten we rekening mee hou den. De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld benadrukte dat de Russische militaire inspanningen geen reden zijn om de onderhande lingen over reductie van kernwa pens en over troepenverminderin gen stop te zetten. De ministers hebben gisteren ook gesproken over de verhouding tus sen Spanje en ó,e NAVO, maar op dit punt hebben zij geen conclusie ge trokken. De NAVO wil eerst de ver kiezingen in Spanje afwachten alvo rens eventueel tot bepaalde stappen over te gaan om Spanje dichter bij de NAVO te krijgen. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat 'net Spaar-extra-Premieboekje voordelig is. als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt En goede raad kost niets. geld en goede raad Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG - De situatie van de werkloosheid heeft zich in november opnieuw gunstig ontwikkeld. Toch heeft de regering besloten 200 miljoen gulden bwchikbaar te stellen voor aanvullende werken, voornamelijk in de regio's met hoge werkloosheid. Minister Boersma deelde dit gisteren mee in de Tweede kamer. Officieus was eerder een bedrag van 700 mil joen gulden genoemd voor een nieuw program van aanvullende werken. Maar het kabinet heeft hiervoor on voldoende financiering kunnen vin den. De financiering van het pro gram van 200 miljoen gulden zal worden rondgemaakt in het voor jaar. Voor 1 maart, aldus Boersma, zal de regering beslissen of alsnof tot meer aanvullende werken moet wor den besloten. Die financiering blijft echter een bijzonder groot probleem, waarschuwde Boersma alvast. De regering vond een nieuw program nodig omdat de meeste thans in uit voering zijnde projecten in de loop van volgend jaar gereedkomen. De regering vond het niet nodig dit ef fect volledig op te vangen. Door het nieuwe program krijgen 3500 tot 4000 mensen werk, evenveel als er op dit moment werken in de eenvoudige en arbeidsintensieve projecten uit de vroegere programma's. Het nieu we program zal voor dit soort projec ten zijn bestemd. Daarbij wordt bij voorkeur gewerkt met werklozen die al geruime tijd ingeschreven staan bij arbeidsbureau's. Voor het nieuwe program denkt de minister vooral aan projecten in Drente (werkloosheid 9 procent, te gen 4,5 procent voor heel nederland), Limburg (8,9 procent) en de sector grond - weg en waterbouw, waarin ook veel werkloosheid is. De VVD toonde zich in de Kamer tevreden met het nieuwe program. De PvdA vindt 200 miljoen aan de magere kant. drie maanden, vond Boersma. Het Centraal Planbureau had vorig jaar al een daling van de werkloos heid voor de tweede helft van 1976 voorspeld, maar niet zo'n sterke. De gemiddelde werkloosheid van 1976 zal nu uitkomen op 220.000. Vooral in ADVERTENTIE Forse daling Het aantal werklozen en werkers op aanvullende werken steeg in novem ber met slechts 1300 tot ruim 220.000, aldus Boersma. Slechts, want gezien het seizoen gecorrigeerde cijfer van de werkloosheid daalde dus met 6100 tot 218.000. Dat is hetzelfde niveau als in februari jl en in augustus vorig jaar. Een forse daling in de afgelopen U kunt nog tot het eind van deze maand uw spaarpremie aanvragen over het bedrag dat u in 1971 hebt gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaarplan. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaarbewijzen.effecten+effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een bedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaarpremie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bij de instelling waar u in 1971 hebt gespaard. Niet vergeten. Want 't is geld waar u recht op hebtEn na 31 december is het te laat! Tussen haakjes: Opnieuw deelnemen aan het Premie Spaarplan gaat niet meer. Maar er zijn wel andere spaarvormen waarvoor de overheid een premie geeft. Vraag een folder aan bij: „Sparen", Postbus 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. de bouw daalt de werkloosheid sterk, en in sommige streken is weer een grote vraag naar vakbekwame bouwvakkers. Reden voor de rege ring om geld te geven voor een pro ject voor bijscholing van slecht ge schoolde, bouwvakkers. Dat project is opgezet door werkgevers, vakbon den en ministerie samen. Het aantal vacatures dat bij de ar beidsbureau's staat opgegeven, daal de vorige maand tot onder de 50.000. Maar hierin speelt mee het wegeb ben van het effect van de twee maan den geleden gehouden halfjaarlijkse enquete bij de arbeidsbureaus naar vacatures. Niet optimistisch De cijfers hebben nu een minder somber aanzien, maar Boersma wil hier allerminst optimistische conclu sies aan verbinden. Afgelopen zomer daalde de werkloosheid namelijk ook in West-Duitsland, Japan en de Verenigde Staten. Kleinere landen als nederland komen gewoonlijk een half jaartje achter de economische ontwikkeling in deze landen aan. De werkloosheid daalde in de drie ge noemde landen de afgelopen maan den niet meer. Duitsland liet in no vember zlefs een opvallende stijging zien. Eerder deze week betoogde ook mi nister Lubbers al in de Kamer dat de internationale economische ontwik keling langer de pas inhoudt dan was gehoopt. Nog zeer vele duizen den arbeidsplaatsen staan op de tocht, en een werkloosheidscijfer van boven de 200.000 blijft nog steeds onaanvaardbaar hoog, aldus Boersma. Uit de cijfers van Boersma bleek verder dat de uitstoot van de werknemers door de bedrijven dit najaar is afgenomen. Dit blijkt uit de duidelijke daling van het aantal werklozen dat binnen een maand nieuw werk heeft gevonden, vergele ken met een jaar geleden. De ontsla genen komen sneller weer aan de slag. ,,Wat ik vandaag geleerd heb? In de hoek staan en naar een witte muur staren. Vervolg van pagina 1 De brief eindigt aldus: „Vergeef me deze cri de coeur. Mijn gevoel voor recht komt in opstand tegen de wij ze waarop de heer Menten vogelvrij is verklaard, en daarom nogmaals: excellentie, maak er een einde aan." Uitwijzen Over het al of niet uitwijzen van Menten zal de Zwitserse regering niet kunnen beslissen zolang zij niet beschikt over het dossier Menten. Alvorens een beslissing te nemen moet echter eerst het Nederlandse dossier-Menten. dat nu op het minis terie van justitie in Den Haag wordt vertaald, ter beschikking komen. In Den Haag wordt ernaar gestreefd het dossier vóór maandag aan de Zwitserse autoriteiten te overhandi gen. Mocht dat niet lukken, dan zal de bondsraad niet aanstaande maandag, maar pas op woensdag 22 december vergaderen over de moge lijke uitwijzing van Pteter Menten. De Zwitserse regering wil kennis ne men van de aard van de delicten, waarvan Menten wordt verdacht en de aard van de bewijsmiddelen waa rover de Nederlandse Justitie meent te kunnen beschikken. Volgens het ministerie van justitie in Den Haag is er nog geen absolute duidelijkheid over hoe Menten zal worden uitgewezen en of dat naar Nederland zal gebeuren. Indien de bondsraad een besluit neemt tot uit wijzing, dan zal dat naar Nederland zijn, verluidt het echter in Bern. Menten. zou niet tegen een uitwij zing in beroep kunnen gaan. Van onze haagse redactie DEN HAAG - Bij de medische tuchtcolleges worden steeds meer klachten tegen artsen ingediend. In 1975 is het aantal klachten met maar liefst 75 procent gestegen. Slechts dertien procent van de klachten leidde echter tot maatregelen tegen artsen. Dit zegt de heer R. Drion, geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid, in zijn jaarverslag over 1975. In dat jaar deden de vijf tuchtcolleges 270 maal een uitspraak over ingediende klachten. Daarbij werden naar verhouding minder maatregelen genomen dan in voorgaande jaren. De heer Drion concludeert dat méér onbeduidende klachten naar voren zijn gebracht dan voor heen. Drion vraagt zich af, of de medische tuchtcolleges in hun huidige opzet de sterke uitbreiding van het werk wel aankunnen. Met de behande ling van een klacht is vaak een lange tijd gemoeid, ten minste negen maanden. Hier bij speelt de onbekendheid van klagers met het medisch tuchtrecht de colleges nogal eens parten. Steeds meer klachten worden onduidelijk geformuleerd, waarna het verzamelen van de benodig de informatie veel tijd vergt. Mondigheid Als reden van het toenemend aantal klachten noemt de heer Drion: wijzigingen in de tuchtwetgeving, die meer openheid en openbaarheid in de tuchtrechtspraak met zich mee brachten; grotere mon digheid van het publiek en de ruime aandacht, die de pers geeft aan zekere uitspraken van de tuchtcolleges. Drion is zeer ingenomen met het initi atief van het Amsterdamse tuchtcollege een openbaar jaarverslag te geven. Inzicht in het reilen en zeilen van de tuchtcolleges moet ertoe lei den, aldus Drion, dat de kla ger niet met andere verwach tingen naar de tuchtrechter stapt dan deze kan waarma ken. Gezien het geringe aan tal maatregelen tegen artsen, dat volgt op klachten - ook in hoger beroep - zijn de ver wachtingen vaak te hoog ge spannen. De meeste van de 270 klach ten betroffen onjuiste behan delingen door artsen (zeven tig klachten, dertien maatre gelen), geen of onvoldoende zorg (65-7) en het niet of te laat komen op verzoek (28-6). De plannen van staatssecre taris Hendriks om het aantal ziekenhuisbedden terug te brengen betekenen volgens Drion. geen gevaar voor de werkgelegenheid onder ver pleegkundigen. Nu is het zo. dat er te weinig verpleegkun digen zijn voor een te groot aantal ziekenhuisbedden. Het verminderen van de bed dencapaciteit betekent juist, schrijft Drion. dat voor de werkelijk nodige bedden vol doende verpleegkundig per soneel aangetrokken kan worden. Bovendien komt er Wel gehoord Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Justitie beves tigde dat er geen Nederlandse poli tiemensen in Zwitserland zijn ach tergebleven. Mr. A. N Messchaert, hoofdofficier van justitie in Amsterdam, zei ons dat Menten de afgelopen maanden weliswaar niet is verhoord, omdat er toen nog geen ernstig vermoeden van schuld bestond, maar dat de rijksrecherche hem wél heeft gehoord. De Nederlandse afdeling vande Eu ropese Unie van christendemocraten mankracht vrij voor ver- heefl de 2wits«rfcé chrtóén- pleegkundig werk buitêri dé "democraten gevra«*d het uiterste te ziekenhuismuren (bijvoor' doen om berechting van Menten in beeld wijkverpleging). Nederland mogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3