Van Doorn wil toegang tot musea gratis maken IB 'nWeek lang laag: Drie dagen laag: Vertegenwoordigers van kerken komen op voor krakers in Amsterdam Als experimenten slagen en het financieel kan: Verzoek om financiële steun Caransa verkocht belang in EMS Bankers Trust in hoofdstad Woningbouw met garantiecertificaat Ontdek de fascinerende wereld van Zuid-Amerika! 14-daagse reis Rio de Janeiro aan het Copacabana strand. 2548,- DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET PS 14/RH 1( DON Van onze kunstredactie DEN HAAG Minister Van Doom van CRM heeft gistermiddag de Tweede Kamer de nota Naar een nieuw museumbeleid" aangeboden. De waarde die aan de musea bi] de verwezenlijking van de culturele doeleinden kan worden gehecht is niet altijd voldoende onderkend, aldus deze nota Minister Van Doorn vindt dat het tijd Is om de betekenis van de musea voor het educatieve beleid, en daar mee voor het algemene welzijnsbe leid. te onderkennen. De musea zul len zover als mogelijk is gericht wor den op het algemeen educatieve be leid van deze regering en een plaats krijgen temidden van de andere soci aal-culturele voorzieningen. In het verlengde van de Knelpunten nota van een paar jaar geleden wordt ook in de nou ..Naar een nieuw museumbeleid" uitgegaan van de centralisatie. Het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid komt wat meer op regionaal en wat minder op plaatselijk vlak te liggen. De provin cies zouden een aanzienlijk grotere verantwoordelijkheid voor de musea moeten krijgen. Drie groepen In de nota zijn de musea Ingedeeld in drie groepen. Er zijn er ongeveer twintig met een nationaal belang, dan zijn er regionale musea (onge veer even veel als er in de toekomst provincies zullen wezen) en ten der de zijn er die van zuiver lokaal belang. De bewindsman vindt dat de finan ciële drempel voor de musea moet worden opgeheven door invoering van gratis entree. Met het voorbe houd dat experimenten daartoe aan leiding geven, en indien het budge tair mogelijk is. Er zijn thans ruim twintig musea die volledig door het rijk worden beheerd; meer dan zestig krijgen een gedeeltelijke subsidie van de rijksoverheid. Een sluitend systeem van maatsUven om het na tionaal belang der in de musea aan wezige verzamelingen te onderken nen is moeilijk te ontwerpen. Voor de musea die worden verondersteld zich te ontwikkelen tot het eigen museum van de mensen in de regio, zal de regionale identiteit als een van de uitgangspunten worden gekozen voor verzamel- en presUtiebeleid. al dus de nota voor cultuurconservering. de dienst verspreide rijkscollecties. het rijksbureau voor kunsthistorische documentatie en de rijksdienst kas te lenbeheer. In het algemeen mag de taak van de musea volgens de nota niet beperkt blijven tot het louter behoeden van de'culturele Regionaal erfenis van het verleden. Die taak moet bedoeld zijn als een mogelijk heid tot het wekken van een beter begrip voor het eigen verleden, al dus de nota „Naar een nieuw mu seumbeleid". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Acht vertegenwoordigers van verschillende kerken hebben de Raad van kerken in Nederland verzocht de bewoners van het gekraakte pand Nes 43A in Amsterdam financiële steun te verlenen. De Raad van kerken in Nederland zou de kosten kunnen dragen voor het aantrekken van een advocaat om tegen het vonnis van het Amsterdamse gerechtshof in cassatie te gaan bij de Hoge Raad, aldus de acht in een brief aan de Raad van kerken. De grotere musea op het gebied van kunst- en cultuurgeschiedenis in de provinciale hoofdsteden maken In het voorstel in de nota deel uit van de regionale museumvoorzieningen. Alleen het provinciaal museum Drenthe in Assen wordt door de provincie beheerd. Elke provincie zal moeten onderzoe ken welke musea deel kunnen wor den van de regionale museumvoor zieningen. In de nota wordt daarbij gedacht aan het Groninger Museum in Groningen, het Fries Museum in Leeuwarden, het Provinciaal Mu seum Overijssel in Zwoüe, het Rijksmuseum Twen the in Ensche de. het Gemeentemuseum in Arnhem, het Nijmeegs Museum Commanderie van St. Jan. het Mu seum Flehite in Amersfoort, het Centraal Museum In Utrecht, het Stedelijk Museum in Alkmaar, het Westfries Museum in Hoorn, het Frans Hals Museum In Haarlem, het stedelijk museum Het Catharina- gasthuis in Gouda, het Dordrechts Museum. Het Zeeuws Museum in Middelburg, het Gemeentemuseum van Bergen op Zoom. het Noord- 0145brabants Museum in Den Bosch, het Van Abbemuseum in Eindhoven en het Bonnefantenmu- seum in Maastricht. Nationale functie De musea In de steden Amsterdam. Den Haag en Rotterdam en meer algemeen in de randstad, die uitgroeit tot wereldstad, hebben een nationale culturele functie. Het rijk dient bij te dragen aan deze musea. Het museum Boymans van Beunin- gen in Rotterdam wordt geheel door de gemeente Rotterdam gesubsidi eerd Als het budgetair mogelijk is meent de nota dat het rijk ook een deel van de verantwoordelijkheid van het museum Boymans van Beu- ningen op zich moet nemen, aange zien het hier duidelijk een museum van nationaal belang betreft. Deze verantwoordelijkheid zou dan al leen de oude kunst betreffen, zoals de verantwoordelijkheid van het rijk zich ook in Amsterdam en Den Haag hiertoe beperkt. Centrale diensten Voor de ondersteuning van het nati onale museumbeleid zijn in de plan nen van de nou nog vier centrale diensten voorzien: een rijksdienst Volgens het gisteren door het ge rechtshof uitgesproken vonnis mag de AMRO-bank, eigenaar van het betrokken pand. alle bewoners uit het pand In de Amsterdamse bin nenstad. eventueel met behulp van de politie, verwijderen. De AMRO- bank heeft hiermee gelijk gekregen in het hoger beroep dat zij eind juni aantekende tegen het vonnis van de rechtbank. Deze bepaalde dat alleen krakers van wie de naam bekend is en dus kunnen worden gedagvaard voor een kort geding, het pand die nen te verlaten. Hierop werden drie gedaagde krakers door de politie uit het pand gehaald, de overige bewo ners. van wie geen naam bekend is. bleven zitten De drie namen werden achterhaald door privé-detectives in opdracht van de AMRO-bank. Het, vonnis betekent dat de bewo ners' onmiddellijk uit het pand kun nen worden gezet. De acht onderte kenaars van de brief aan de Raad van kerken in Nederland menen ech ter dat. ook al wordt direct tot uitzet ting overgegaan, het toch nuttig kan zijn voor bewoners van andere kraakpanden dat deze zaak tot voor de Hoge Raad wordt uitgevochten. De vertegenwoordigers van de ker ken. die vorige maand een bezoek hebben gebracht aan een aantal kraakpanden in Amsterdam, vragen de Raad van kerken in Nederland verder op korte termijn een werkgroep in het leven te roepen die» de kerken kan adviseren Inzake pro blemen als woningnood, speculatie en illegale (en legale) woningonttrek king ten behoeve van hotels en kan toren. Het kraken van woningen, al dus de vertegenwoordigers, is vaak een uitvloeisel van dergelijke woningonttrekking. niet tot ontruiming over te gaan. Als de krakers toch worden verwijderd, zal het wijkcentrum een boycot actie tegen de bank beginnen. De bewoners worden verder onder meer gesteund door het Operationeel Te am van de Amsterdamse Raad van kerken. Namen De acht vertegenwoordigers die de brief aan de Raad van kerken in Nederland hebben geschreven, zijn: pastor W. J. de Graaff (rk, directeur City pastoraat Amsterdam), ds P.J. de Geeter (herv, scriba Provinciale kerkvergadering Noord-Holland), dr G. Hartdorff (herv, praeses Centrale kerkeraad Amsterdam), ds E. Pijlman (gerei, Operationale team raad van kerken Amsterdam), dr B. Meulenbroek (rk, secr. Justltia et pax), dr J. W. van der Molen (geref, afd. binnenland Algemeen diako- naal bureau), Kees Paling (Raad van kerken Amsterdam, Werkver band huisvestingsnood), drs L. J. Hogebrink (herv. Raad voor over heid en samenleving Ned. Herv. kerk). Cassatie De bewoners van het pand Nes 43A hebben gisteren laten weten inder daad tegen het vonnis in cassatie te gaan. Zij vinden het onder meer onjuist dat vonnis wordt geveld over niet geïdentificeerde personen, zoals de meeste van de krakers. Het Amsterdamse wijkcentrum d'Oude Stadt heeft de Amro-bank gevraagd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onroerend-goed- eigenaar M. Caransa heeft zijn be lang van 10 procent in de EMS ver kocht ..Ik heb het gewoon via de beurs gedaan", aldus Caransa. Nu de EMS de Grondbriefbank heeft verkocht aan Van Mourik in Woer den vond Caransa het niet langer meer interessant op een slotuitke- ring te wachten. ..De Grondbrief- bank is goed verkocht", zei Caransa. Dat stimuleerde de aandelenkoers EMS enigszins waarvan de onroe- rend-goedeigenaar gebruik heeft ge maakt zijn stukken van de hand te doen. Enkele Jaren geleden deed Caransa een bod op de hele EMS. Later trok hij zijn bod in. AMSTERDAM „Eén van de beste diensten, die de regering Carter de rest van de wereld kan bewijzen, zou zijn te verzekeren, dat de Ameri kaanse economie zich in het komen de Jaar zo ontwikkelt, dat er geen nieuwe inflatoire druk van uitgaaf' Dit zei de heer C. M. Canal, vice- president van de Amerikaanse Ban kers Trust Company, op een persconferentie ter gelegenheid van de opening van een „representative office" van de bank in Amsterdam. Omdat Westeuropese en andere na ties hun verwachtingen nchten op het nieuwe economische lei derschap van de VS zou het berei ken van dat doel het vertrouwen herstellen en tot een uitbreiding van de wereld-economie in 1978 leiden en misschien zelfs nog langer, zo meende hij. De Bankers Trust, de enige Ameri kaanse bank die met vijf Neder landse banken en 26 ondernemingen lid is van de studiegroep voor de financiële uitvoerbaarheid van het Noordzee-eiland projekt, is gemeten naar balanstotaal (ruim 20 miljard dollar 50 miljard gulden) de achtste bank van de VS. Met de opening van het kantoor in Amster dam, waarmede Bankers Trust haar internationale netwerk nu tot 39 landen heeft uitgebreid, wordt be oogd het al bestaande contact met het bankwezen en het bedrijfsleven in ons land en met de Nederlandse multinationals te verstevigen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Bij het GaranUe Instituut Woningbouw (GIW) heb ben zich tot nu toe 56 bouwonderne mers voor inschrijving aangemeld. Intussen is bij 18 van hen de in schrijving rond. Dit zei directeur J. Berger van het GIW dezer dagen bij de uitreiking van het eerste garantiecertificaat in Ridderkerk. De 18 ingeschreven bouwondernemers hebben bij el kaar een omzet van ruim 234 mil Joen gulden, waarvan een kleine 154 miljoen aan eengezinswoningen en bungalows. Er blijken tot dusverre twee goedge keurde plannen voor huizen met ga rantie. die in totaal 110 woningen omvatten. Er zijn overigens meer plannen ter goedkeuring aange boden. l.m. woensdag 15 december amj beu wa£ en fom lijk ope wai sch ziel De dee Vat /3, ver Ba n de en I bot ƒ6 Melkunie havermoutpap, beker 1/2 liter77 Uit de diepvries: Dr. Oetker Schwarzwalder kirschtorte, OC per stuk 450 gram525 Hl* Extra belegen goudse O (jQ kaas, kiloiOr-.öï Verse rookworst, 175 250 gram225 Oryza snelkookrijst, *165 dubbelpak 800 gramk» Gevulde koeken, met amandelspijs, 149 pak 4 stuksX-.69 ke Raak sinas of cerise, *119 fles 1 literk» Rita kersen,zonder pit, 1/4 blikjeUw Royco soep, rundvlees, tomaat/groente of kerry, zakje voor 4 bordenvfir Pepito biskwie, 169 2 pakjes1*9® k» Calvé borrelnootjes, 198 gemengd, zak 235 gram k« Victoria parade biskwie, *O50 pak 340 gramO* AH Roomboter- 125 zandkoeken, pak 12 st.ir45 k» Mölny T-luier, C98 pak 28 stuks&28 3* Uit de diepvries: Goossens kip, div. gewichten, 175 per 500 gramk* AH Aardappelkroketten, 168 zak 500 gram128 k» t.m. zaterdag 11 december Fijne braadworst, h uil ae aiueung geuax: jk - Kersenvlaai, Q98 Wij vliegen u erheen v a Informatie/boeking Perscombinatie reizen Ook combinatiereis Rio/Sao Paulo mogelijk. Wibautstraat 131. Amsterdam. Tel. 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16