Journalisten behielden voorsprong op justitie ■li dichtbij )mment,aar enten Voorgeschiedenis zaak-Menten, een 'nationaal schandaal': .potest bij voorbaat veilig wonen in heel oud huis moedertje plas fenomeen geronimo het weer door hans de Jong weerrapporten Randstoringen 4 INSDAG 8 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jr de arrestatie van Menten twitserland een paar korte itekeningen, waarvan een i een voorlopig karakter et hebben omdat er nog zo onzekerheden zijn over de pere afwikkeling. de eerste plaats moet een malist (want het bloed ipt nu eenmaal waar het t gaan kan) vaststellen dat e arrestatie vooraf gegaan Joor een demonstratie van frnallstieke vasthoudend- el, die zonder meer bewon ing verdient. t tweede punt (en daar be ien de onzekerheden al) is aag wat er na deze arres- moet gebeuren. Voorlo- j is dat een zaak voor de ttserse autoriteiten, die leten beslissen óf Menten s rdt uitgeleverd en zo ja, aan lk land, want het is arschijnlijk dat ook de olse regering dezer dagen in - m van haar belangstelling or Menten zal blijkgeven. ik is niet uitgesloten dat inten (als hij niet in Zwitser- id mag blijven) zal worden gewezen naar een land dat zelf kan uitkiezen. Het is ie onzekerheid die de vol- ening over deze arrestatie is afremt. Trouwens: voor ilge uitbundigheid is er, alle Iten in aanmerking geno- en, geen enkele aanleiding. door Huib Goudriaari AMSTERDAM Aan de speculaties over de verblijfplaats van Pieter Nicolaas Menten is een eind gekomen. De zaak-Menten, vanaf eind mei door journalisten Hans Knoop en de Israëliër Chaviv Kanaan tot leven gebracht, is ook beslist door de hardnekkigheid en de kennelijke inventiteit van journalisten. Voordat de justitie Menten kon aanhouden, heeft deze affaire de proporties gekregen van een „nationaal schandaal". 10 oktober: De rijksrechercheurs ke ren met de Poolse documenten In Nederland terug, waarna de verta ling van de stukken begint i 11U e gen Irdt t inisi (t derde punt tenslotte is, it er ongeacht de vraag of nu wel of niet een rechtzaak ;en Menten komt haast dt gemaakt met het door lister Van Agt toegezegde storisch onderzoek naar al- t s wat zich rondom Menten left afgespeeld, tot op de dag 1 ui vandaag. Een eventuele chtzaak -moet beslist los van lt onderzoek worden gezien r— omgekeerd. let veilig opbergen van het - radioactieve afval uit de prntentrales is een groot pro- leem. Het gaat er immers niet ileen maar om dat wij dat pul zo gemakkelijk en zo Dordelig mogelijk kwijt ra- ïn. Het is evenzeer de bedoe- ig dat wij er andere mensen ïen last mee berokkenen; iensen die elders wonen of lie generaties na ons zullen bmen, want wij moeten voor e oplossing van het probleem i eeuwen denken. Het is daar in ook te begrijpen dat er ^•pgal wat mensen zijn die on- erustheid voelen over wat er Ier allemaal aan de hand is. iiist daarom is heb zo vreemd Bt er nogal wat van die onge ilste mensen zijn, die weinig I niets willen weten van de nderzoekingen een oplossing I vinden voor deze moeilijk eden. De kernenergie is in op- praak vanwege de moeilijkhe en; dan moet in hun wat bnderlijke logica ook elke Dging tot het vinden van een plossing in opspraak komen. Ij merken het hier in Neder- md, waar op het ogenblik roefboringen worden verricht n na te gaan of er mogelijk- eden zijn dat radio-actieve af- U van onze kerncentrales op slaan in de steenzout- irmaties in de noordelijke rovincies. Ongeacht de resul- iten die dat onderzoek zal op- Veren, wordt nu reeds bij ^orbaat bezwaar gemaakt en ttie gevoerd tegen de bo ngen. at is een griezelig-onredelijke lak. Terecht heeft dan ook de {gering bij monde van de mi- isters Vorrink en Lubbers la- in weten, dat het onderzoek li doorgaan ja zelfs „met racht" zal worden voortgezet Bi toch tenminste aan de eet te komen waar wij aan ie zijn en om straks op grond in die kennis een beleid te Unnen uitzetten. Iemand moet de technische 1 politieke problemen, ver- >nden aan de invoering van trnenergie onderschatten, laar niemand ook mag thtvaardig oordelen over de jico's die wij in de komende ren kunnen lopen als nog eeds onze hele energievoor- ening afhankelijk is van olie gas. En het woordje „ons" l de voorgaande zin slaat dan fcus niet alleen op de geindus- ialiseerde en welvarende lan- tn, maar zeker ook op de ar- le landen in de wereld die als [rste de dupe zullen worden fcn de door schaarste steeds Dger wordende olieprijzen. De positie van de lijsttrekker van het CDA, minister van Justitie Van Agt, kwam in het geding, maar ook de geschiedenis van de na-oorlogse bijzondere rechtspleging, waarbij de miljonair Menten ook op een bijzon dere wijze werd ontzien. Vooraan staande KVP-ers uit die Jaren, met name de toenmalige Tweede-Kamer voorzitter wijlen dr. Kortenhorst, die Menten ondanks zijn Kamervoorzit terschap als advocaat verdedigde, zijn ervan beschuldigd Menten te hebben beschermd. Na de processen tegen Menten in 1948 werd hij in 1949 veroordeeld tot acht maanden. Hij zou slechts diensten aan Duitsland hebben ver leend als tolk. Niettemin publiceerde de ex-verzetsman C. Brink in 1952 een brochure, waarin een deel van het voor Menten belastende materi aal al was opgehoopt. Er werd niet op gereageerd: Nederland was, zoals de laatste maanden vaak is opge merkt, „Menten-ziek". Zesentwintig jaar bleef het stil rond de man. die zich volstrekt veilig en duidelijk on aantastbaar waande. Hij spande tenslotte zichzelf een valstrik door het plan een deel van zijn kunstschatten te gaan verkopen. Toen de veiling van schilderijen, ta pijten en aardewerk die op maandag 21 juni zou worden gehouden, be kend werd, was naar nu kan wor den vastgesteld Mentens lot beslist. Uit Israël Eind mei leest de journaliste dr. Henriette Boas in De Telegraaf (het zelfde blad dat door de pen van H. A. Lunshof, de kunstverzamelaar in de jaren vijftig furieus had verdedigd) een bericht over de op handen zijnde veiling. Mevrouw Boas, correspon dente van het Israëlische blad Ha'a- retz, herinnert zich nu het overbe kende verhaal van Mentens oor logsmisdaden in Polen, verteld door 'Chaviv Kanaan. Deze redacteur van de Ha'aretz had haar in de Jaren zestig gewezen op de executies van Poolse joden, waarin Menten de hand zou hebben gehad. Ook zei hij dat de in 1949 naar Neder land gestuurde getuigenverklarin gen toen door de Nederlandse Justi tie terzijde waren gelegd, omdat het „te laat" aankwam (het proces was voorbij, de dossiers waren gesloten). Mevrouw Boas tipt Kanaan over de te verwachten veiling en brengt hem in contact met Knoop, die daarvoor nimmer van Menten noch van Ka naan had gehoord. Knoop reist naar Israël en in Accent van 19 juni ver schijnen zijn eerste onthullingen on der de kop: „Israëlische journalist: Menten is massamoordenaar". Inmiddels eist de BBK (Beroepsver eniging van Beeldende Kunste naars) van de directie van Sotheby- Mak van Waay op zondag 20 juni dat de maandag 21,juni te houden vei ling wordt uitgesteld, in afwachting van een diepgaand onderzoek naar de herkomst van de kunstvoorwer pen. De kunstenaars menen dat de collectie afkomstig is van door de nazi's vermoorde Poolse joden. Men ten besluit dezelfde zondag tot uitstel, omdat hij vreest dat „schade zal worden toegebracht aan de col lectie". Enige dagen later verklaart hij dat de opbrengst van de veiling voor het Rode Kruis was bedoeld. Maar het Rode Kruis zegt van niets te weten. In de daarop volgende weken gaan Accent en Tros-Aktua verder met de voor Menten belastende publikaties. Menten dreigt met een proces tegen het weekblad Accent wegens aantas ting van eer en goede naam, een bedreiging die nooit zal worden uit gevoerd. Op 22 juni stellen de Tweede Kamer leden Kosto en Molleman (PvdA) en Geurtsen (WD) vragen over de zaak-Menten aan de minister van justitie. Wordt een hernieuwd straf rechtelijk onderzoek overwogen? Waarom legde de Nederlandse justi tie in 1949 de Israëlische getuigen verklaringen terzijde? „Passief beleid" In diezelfde week. in het Algemeen Dagblad van 23 juni openbaart mr. J. H. M. Nabben, hoofd van de afde ling staats- en strafrecht van het ministerie van justitie, dat men er niets voor voelt het dossler-Menten te lichten: „Alleen als er nieuwe fei ten aan het licht komen". Een colle ga van mr. Nabben, de heer G. Dek ker: „Wij voeren ten aanzien van die mensen (die fout waren in de oor logsjaren) een passief beleid. Het is niet zo dat wij hen ten koste van alles opsporen". 8 juli: de minister van justitie geeft de Amsterdamse procureur- generaal mr. F. J. Hartsuiker, opdracht de rijksrecherche met een onderzoek te belasten. Dit onder zoek heeft aanvankelijk een „oriën terend karakter". Op 9 juli meldt het Poolse persbu reau PAP dat de Poolse centrale commissie van onderzoek naar nazi- misdaden haar dossiers over Men ten beschikbaar houdt voor de Ne derlandse Justitie. Volgens het op 23 november bekendgemaakte rapport van mr. Hartsuiker over de mislukte aanhouding van Menten, werd pas een maand later, op 6 augustus, op het ministerie van Justitie kennis genomen van het Poolse aanbod (reeds op 10 Juli gepubliceerd in De Waarheid en Trouw). Juli en augustus: De rijksre chercheurs C. G. J. Peters en Paster kamp stellen onderzoeken in in Zwe den, de Verenigde Staten, Duitsland en Israël. Op 12 juli concludeert het Amsterdams Openbaar ministerie dat het voorhanden materiaal welis waar belastend is, maar dat er nog geen rechtsgrond is om tot aanhou ding van Menten over te gaan. Begin september: Het oriënterend onder zoek wordt vanaf heden aangemerkt als een opsporingsonderzoek, waar van de Amsterdamse hoofdofficier van Justitie, mr. A. N. Messchaert, de leiding krijgt 6 september: De officier van Justitie in Amsterdam verzoekt vla procu reur-generaal mr. Hartsuiker aan het ministerie van Justitie te bevor deren dat een bezoek aan Rusland kan worden gebracht om het onder zoek af te ronden. Het zal. volgens mr. Hartsuiker, tot 18 november du ren voor van de Russische autoritei ten toestemming werd verkregen voor de rechercheurs om Rusland te bezoeken. Poolse dossiers 21 september: Nadat de Poolse dos siers, die op 9 juli waren aangeboden en die volgens een latere verklaring van de voorzitter van de Poolse commissie, prof. dr. C. Pllichowsky, tegenover Trouw, voldoende be wijskracht hadden om Menten te arresteren, op 9 augustus door Justi tie waren opgemerkt, vertrekken de rechercheurs naar Polen. 26 oktober: De journalist Hans Knoop behoudt zijn voorsprong op justitie en vertrekt naar Rusland (waarbij in aanmerking moet wor den genomen dat een journalist niet die formaliteiten in acht moet ne men, die zijn weggelegd voor politie en Justitie). 2 november: De op 1 november uit Rusland teruggekeerde Knoop legt uiterst bezwarend materiaal voor aan het openbaar ministerie in Amsterdam. Ook waarschuwt Knoop, die reeds in de zomermaan den minister Van Agt daarop had geattendeerd, voor de voor de hand liggende mogelijkheid van ont vluchting van Menten. Knoop be looft tevens het „Russische materi aal" niet op 10 november, maar een week later te zullen publiceren. 9 november: De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. Messchaert, stelt mr. J. R. H. Kuy- per, hoofd van de hoofdafdeling staats- en strafrecht van het minis terie van Justitie ervan op de hoogte dat Knoop op 17 november zijn ma teriaal zal publiceren. Mr. Kuyper belt dezelfde dag het Openbaar Mi nisterie dat hij een spoedige arresta tie van Menten nu wel noodzakelijk acht. HIJ deelt Messchaert ook mee spoedige arrestatie onvermijdelijk te vinden nu ook Tros-Aktua op 19 november het onderzoek van Knoop zal uitzenden. Mr. Messchaert wil uitstel in afwachting van de Rus sische reactie. In een telefoonge sprek met mr. Hartsuiker stelt mr. Kuyper als dag van arrestatie maan dag 15 november voor. De lijsttrekker Met het besluit Menten op maandag 15 november te arresteren, wat zou leiden tot de geruchtmakende mis lukte aanhouding, komt een einde aan de voorgeschiedenis. Hierna krijgt de zaak gevolgen voor de mi nister van justitie en lijsttrekker van het CDA in eigen persoon. Mi nister Van Agt blijkt niet op de hoogte te zijn geweest van de voor genomen arrestatie, wat hem in het Kamerdebat ernstig wordt aangere kend. Duidelijk wordt dat hij de nota van secretaris-generaal mr. A. Mulder van Justitie, waarop „heden" stond, en die over de arrestatie han delde, niet heeft gelezen. Ook blijkt dat de villa van Menten in Blaricum tussen 9 november en 15 november niet is bewaakt. Na de mislukte aanhouding slaat er een golf van verontwaardiging door het land. Kamerleden stellen scher pe vragen en de term „klassejustl- tie" valt Gesuggereerd wordt dat Menten over de op handen zijnde arrestatie moet zijn getipt. Op dinsdag 16 november, twee da gen na de echec van Mentens vlucht, deelt premier Den Uyl, als minister van justitie ad interim mee, dat diepgaande onderzoeken zullen wor den Ingesteld naar de toedracht van de ontsnapping. Minister Van Agt zal worden teruggeroepen uit Roe menië. waar hij een informeel be zoek aflegt. Van Agt wordt de dag na zijn terugkeer in het Kamerdebat geconfronteerd met emoties van parlementariërs, die sommigen doen veronderstellen dat ook de lijsttrekker van het CDA het moet ontgelden. Pas na een urenlang fel debat zegt de minister toe, boven dien een onderzoek te zullen laten instellen naar het vervolgingsbeleid Inzake oorlogsmisdadigers sinds 1945. Hierbij zal de veronderstelde bescherming van Menten in de Jaren vijftig worden onderzocht. Na het voor de minister pijnlijke debat, zegt hij op een verkiezingsbijeen komst van het CDA, dat hij heeft moeten denken aan een „actie be schadiging lijsttrekker CDA. hoofd stuk 1". PvdA-fractlevoorzitter Ed van Thijn reageert hierop: de minis ter is in het debat juist ontzien. Vragen Er blijft een groot aantal vragen bestaan over de zaak-Menten, vra gen die ook worden opgeroepen door publikaties over vergaderingen van de leden van het openbaar mi nisterie in etablissementen in Bus- sum en Hilversum, waar Menten geen onbekende gast zou zijn ge weest. Op 23 november brengt mr. Hartsuiker het eerste, voorlopige rapport uit over de mislukte aan houding. Conclusie van mr. Hartsui ker: „Hoe Menten zich aan aanhou ding heeft kunnen onttrekken is tot nog toe volkomen onopgehelderd gebleven". Op 14 december zal minister Van Agt in een gesprek met de Kamer commissie van justitie kunnen in gaan op duistere details over de voorbereiding van de aanhouding tussen 9 november en 15 november. Mogelijk zal Pieter Nicolaas Menten ook een en ander kunnen ophel deren. VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redactievan bes smit Wat de bouwperiode van de vei ligste huizen betreft, hebben de onderzoekers vermoedelijk niet gepraat met mensen die in splin ternieuwe huizen wonen. Een vrijstaand eengezinshuis is iets veiliger dan zo'n huis in een rijtje, een galerijflat iets minder onveilig dan een portiekflat en het allerveiligst woon je nog in een huis dat tussen 1956 en 1960 gebouwd is of vóór 1901. Dat vinden de bewoners van die huizen zelf tenminste en het staat nu allemaal in een rapport dat het Bouwcentrum (in Rotterdam heeft samengesteld in opdracht van het Veiligheidsinstituut (in Amsterdam). Daar staat natuur lijk veel meer in. want het is een behoorlijk dik rapport geworden en het kost dan ook ruim dertig gulden, maar „Weena 700". het informatieblad van het Bouw centrum. schrijft er ook al heel wat over. Wat er in het rapport staat, is voornamelijk afkomstig uit een enquête, aangevuld met ervarin gen die het Bouwcentrum zelf in de praktijk heeft opgedaan. Be woners zeggen zelf dat de be langrijkste oorzaak van ongeluk ken in huis de trap ts. Nog steeds volgens die bewoners zou 35 pro cent van alle ongelukken bin nenshuis iets met die trap te ma ken hebbende leuning is er af of stuk, de treden zijn te glad. de bochten te scherp en de openin gen tussen de spijlen te groot. En dan bedoelen ze vooral die boch tige spiltrappen. Ook het ontbre ken van een hekje bovenaan de trap in gezinnen met kinderen werd nogal eens genoemd (maar daar hadden die gezinnen na tuurlijk zelf iets aan kunnen doen). De tweede belangrijke oor zaak van ongelukken is in drieën gedeeld: vrijwel evenveel proble men blijken de keuken, deuren en glasvlakken, en de elektriciteit op te leveren. •De uitkomsten slaan althans niet op huizen van na 1972, maar in elk geval is het niet zo. dat erg nieuw ook erg veilig zou zijn: als onveiligste groep werden de wo ningen genoemd, gebouwd in de periode tussen 1969 en half 1972. Veel problemen schrijft het Bouwcentrum toe aan te krappe ruimten, maar ook aan de plaat sing van bepaalde vaste meu belstukken. Keukenkastjes bij voorbeeld hangen vaak op een hoogte die het onvermijdelijk maakt, dat de gebruiker er eens zijn of haar hoofd tegen moet stoten Die hoogte is niet altijd te vermijden en daarom beveelt het Bouwcentrum aan om de onder kant van de kastjes van een rub beren stootrand te voorzien; dat stoot in elk geval zachter. Nu zou makkelijk uit het voor gaande de conclusie getrokken kunnen worden, dat zulke moei lijkheden en mankementen na tuurlijk wel in huurhuizen en na tuurlijk niet in koophuizen voor komen. Mis. Ook dat heeft het Bouwcentrum onderzocht, en in beide soorten woningen blijken precies evenveel klachten over onveiligheid te bestaan. Het was haar op een of andere manier gelukt, dat al die maan den niemand iets van haar toe stand bemerkt had: haar ouders niet, haar leraren niet en haar klasgenootjes niet. Maar toen de baby zich midden onder de taal les aanmeldde, kon de veertienja rige Marielle uit Rome haar ge- helm niet langer verborgen hou den. Ze werd goed beroerd en de conciërge bracht haar naar de EHBO-afdeling van de school, waar het kind van een gezonde baby beviel. Volgens de Romeinse correspondent van De Limburger stond Marielle bekend als een wat teruggetrokken, rustig meisjes, dat altijd in een wijde, loden Jas liep. Plassen op straat lijken zo on schuldig en meestal zijn ze het ook. Maar niet altijd. In een klei ne plaats in de Amerikaanse staat Minnesota lag er ook eentje, in de hoofdstraat nog wel, en ene Jlm Murray reed er dan ook gewoon doorheen. Dat was althans zijn bedoeling, maar hij kwam niet ver: de plas bleek een flinke kuil, waarin de onfortuinlijke automo bilist met wagen en al koppie- onder ging, worstelde en gauw boven kwam. De gemeentelijke autoriteiten hadden helemaal vergeten een hekje om de „plas" te zetten. Dit is een van de vijf kerst- en nieuwjaarskaarten, die samen de tweede set vormen die de stichting anti-apartheidsbeweging Neder land (AABN) verspreidt om de be- vrijdingsstrijd in Zuid-Afrika te steunen. Alle vijf kaarten tonen werk van Afrikaanse kunstenaars. De kaarten kosten per set drie gul den (inclusief enveloppen) en kun nen per postgiro besteld worden (580900 t.n.v. AABN te Amster dam, waarbij dan bovendien 1,20 voor verzending moet worden ge stort) of schriftelijk bij de AABN, Lauriergracht 116 in Amsterdam. Wie vijftien sets of meer bestelt, krijgt twintig procent korting. Vaker dan menig beroemd akteur is Geronimo op de Britse televisie geweest: 52 maal hebben de kij kers hem op hun beeldscherm kunnen zien. En toch was Geroni mo maar een slak, zij het dan ook geen gewone. Wegens zijn abnor male lengte 33 centimenter, een wereldrecord, vermeld in Gui- ness' recordboek werd de slak beroemd, geliefd en veelvertoond. Beroemdheid Geronimo is nu in de Zuidengelse badplaats Brighton rustig ingeslapen, letter lijk. want hij overleed tijdens zijn winterslaap. Het fenomeen bestaat nog steeds: een popgroep stampt de muziek er op het podium uit, en in de zaal vallen de fans onderhand flauw van enthousiasme. In de Austra lische stad Sydney trad de Engel se formatie Bay City Rollers op en ook daar hebben zich wilde tone len afgespeeld, honderden tieners vooral meisjes probeerden op het podium te kruipen om de musici even aan te raken (dat schijnt het einde voor een fan te zijn), maar ook ruim driehonderd van de aanwezigen moesten zich onder doktersbehandeling stel len Tien kwamen zelfs in het zie kenhuis terecht en moesten er blijven. Randstoringen trekken van tijd tot tijd voorbij. Ze geven een vergrote kans op buiten begeleid door een harde of stormachtige wind. Boven de Noordzee is kracht 9 (storm) plaatselijk nog altijd moge lijk. De grootste buiïgheid is in deze tijd van het jaar trou wens boven zee en in de kustgebieden te verwachten in verband met het nog war me zeewater. De Londense computers voorzien, dat er deze maand nog wel vaker perioden met gestoord weer zullen komen die dan worden afgewisseld door drogere en koudere momenten. In de loop van deze week wordt het bij een meer rechtstreekse aanvoer van polaire lucht uit west tot noordwest ook iets kouder met wellicht weer een hagel- of natte sneeuwbui en tijdens ophelderingen in het binnenland een vergrote kans op grondvorst. Van Nieuw-Schotland trok een hoge drukgebied van 1032 millibar in oostelijke richting de oceaan op. Ook de Engelse bergstreken zijn inmiddels alweer ge waarschuwd tegen dit win terse weertype dat ook in maart en april soms zo lang kan doordrammen. Herin nert u zich bij voorbeeld nog dat op 9 april nog 5 tot 6 graden vorst in ons land werd gemeten en dat op 29 april de thermometer in Deelen tot minus 7.2 graden zakte? Overigens moet gezegd wor den dat die echte maartse en aprilse witte buien het toen vrijwel lieten afweten. Daar voor was het voorjaar 1976 veel te droog. Het wordt tijd onze medewer kers het volle pond te geven. Eerst dr. M. A. J. Visser in Breda. Hij deelt mee dat de gemiddelde weerscore in no vember per dekade (10 da gen) landelijk respectievelijk 43 (normaal 44). 47 (40) en 36 (39) is geweest. De laatste no vemberdag was de weerscore landelijk niet hoger dan ge middeld 22 door een re- genstoring, die plaatselijk duisternis veroorzaakte. Al leen 12 februari was de weerscore nog lager, name lijk 20, meteen de laagste uitslag van het hele jaar. 25 maart was zij ook 22. De onrust in de bovenlucht ging ook niet voorbij aan waarnemer Pellikaan te Zwijndrecht. „Op 27 novem ber was de straalstroom zo sterk, dat de condensstrepen achter de vliegtuigen snel verdwenen." Onze man in Almkerk schrijft met voor uitziende blik op de 29ste no vember, dat de barometer zich toen na de passage van een regengebided niet her stelde. Hij vond dat een veeg teken. „De herfst laat nu toch wel haar ware aard zien. Ik ben benieuwd of de depres sies hun banen steeds naar zuidelijker breedten blijven verleggen." (Dat gebeurde in derdaad tot het afgelopen weekeinde). Marken boekte op 30 novem ber een nieuw lokaal luchtdrukrecord met 971 mil libar. soms na een daling van 10 millibar in drie uur tijd. De gemiddelde Gouwzeetempe- ratuur over november was 6.8 graden C., die op 17.' meter hoogte 8.8. op 10 cm boven de grond 4.4, op 10 cm in de grond 7.6, op 30 cm in de grond: 9 graden en op 50 cm in de grond 9.9 graden C. De novemberwind waaide in Roosendaal voor 50 procent uit zuidwestelijke richting, 13 procent west. 10 procent zuidoost en noordwest. 5 pro cent noord en zuid. Ten Post in Groningen rapporteerde een recordsombere novem ber daar met 22 zonuren (re cord was 23 in 1934) en de droogste herfst sedert 1965. Morgen volgen de neerslag uitslagen. Scheveningen 4 13 10 43 IJmuiden 5,07-17 17, Den Helder 9 09-21 10. Hu- lingen 11 29-23 32. Delfzijl 1 04-13 29 Amsterdam Ueht bew 7 De Bilt onbew 0 Eelde zw new 8 Eindhoven licht bew 0 Den Helder zw bew 9 Luchth Rtd Ucht bew 0 Twente hall bew. •4.5 VUssingen onbew 8 Zd Limburg half bew. 0 Aberdeen hall bew 8 Athene half bew. 4 Barcelona Ucht bew. 17 Berlijn half bew 18 Bordeaux weerlicht 7 Brussel hall bew. 13 Frankfort regen 8 Oeneve geh bew. 7 Helsinki sneeuw 9 Innsbruck regen 3 Kopenhagen zw bew 7 Lissabon geh bew. 0 Locarno Ucht bew. 10 Londen onweer 2 Luxemburg zw bew 9 Madrid zw bew 6 Malaga zw bew. 13 Mallorca zw bew 23 Munchen geh bew. 17 Nice onbew 0 Oslo regen 14 Pan)s regenbul 3 Rome half bew 10 Split geh bew 17 Stockholm regen 14 Wenen geh bew. 5 Zurich zw. bew. 8 Casa Btanca onbew 5 Las Palm as geh bew 20 New York regen geh bew Ucht bew 21 Tel Aviv 20 Tunis 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5