„Christen-democraten sterke politieke kracht in Spanje" Westerterp niet op landelijke lijst van KVP-kandidaten Bemiddelingsvoorstel voor beroepsvervoer Scherpe controle op misbruik uitkeringen Anton Canellas. voorman „Spaanse CDA" vandaag in Nederland Turken zonder arbeidsvergunning in bus aangehouden Boersma en Van Huiten willen vertrouwensmannen Doeltreffend, niet kwetsend Rapport Kooijmans over wapenorders WOENSDAG 8 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET AG BARCELONA „Het voor naamste doel van ons bezoek aan Nederland is het Neder landse publiek de huidige situ atie in Spanje uit te leggen. Deze situatie is bijzonder be langrijk en wordt in het buiten land vaak verkeerd begrepen. Daarom zullen we tijdens ons bezoek niet alleen contact heb ben met politici, maar via pers, radio en televisie ook met het Nederlandse volk" Aan het woord is Anton Caöllas, secretaris van wat je zou kunnen noemen het Spaanse CDA en secre- tans-generaai van de Union Demo- cratica de CataluAa. de Catalaanse tak van van de Spaanse christen democraten. We spraken hem zater dag. de dag voordat hij met een Spaanse christen-democratisch de legatie naar West-Dultsland vertrok. Samen met Joaquin Ruiz-Gimenez (linkse christen-democraten) Jose Maria Gil-Robles (rechtse christen democraten), Juan Aguriaguerra (Basklsche christen-democraten) en Vicente Ruiz Monrabal (christen democraten van Valencia) brengt Canellas vanaf vandaag tot zaterdag een bezoek aan ons land. De Spaanse delegatie is in ons land op uitnodiging van het CDA. Eerder dit jaar bracht een afvaardiging van het CDA bestaande uit de Kamele- den Krulsinga. Klelsterlee en De Boer een bezoek aan Spanje. De Spaanse delegatie zal ontvangen worden door premier Den Uyl en minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. De gesprekken van de Spaanse christen-democraten met hun Ne derlandse broeders moeten mede ge zien worden in het kader van de toenadering van Spanje tot de Euro pese gemeenschap. Canellas: „We zullen ook spreken over de toetre ding van Spanje tot Europa. Deze deelname is pas mogelijk als Spanje democratisch is. Dat accepteren we. De inlijving van Spanje bij Europa is echter van groot belang voor de rela tie tussen het noorden en het zuiden van Europa. De christen democraten zullen een van de sterke politieke krachten in een democra tisch Spanje blijken te zijn. Voor het Europees parlement zal toetreding van Spanje waarschijnlijk beteke nen dat de christen-democraten er de meerderheid krijgen." Niet-confessioneel Uitdrukkelijk noemt Canellas zijn Union Democratica de CataluAa een niet-confessionele partij: „Ons pro gramma is een zuiver politiek pro gram. dat weliswaar geïnspireerd is door christelijke waarden, maar dat verder geen bindingen heeft. Onze partij is absoluut vrij van elke band met de hlérarchie van de rooms- katholieke kerk. De activiteiten van onze partij zijn gericht op de verzoe king van de tegenstellingen die door de burgeroorlog van 1936 tot 1939 zijn ontstaan. Dat streven naar ver zoening heeft de partij tijdens haar bestaan naar beide zijden slachtof fers gekost", aldus Canellas. Samenwerking met de eveneens in het Spaanse politieke centrum ope rerende liberalen en sociaal democraten sluit Canellas niet uit. Communisten Een verkiezingsakkoord met één of beide groeperingen acht hij heel denkbaar op voorwaarde dat de Spaanse christen-democraten hun eigen identiteit zullen kunnen be houden. Ook de samenwerking met de Europese christen-democraten De twee vertrouwensmannen zou den samen zonodig in overleg met de bewindslieden een onafhanke lijke voorzitter moeten kiezen. Dit drietal krijgt dan tot taak na te gaan of er een basis kan worden gevonden, waarop de partijen weer tot CAO- overleg kunnen komen. Zoals bekend hebben de ver- voers bonden acties in het be- roepsgoederenvervoer aangekon digd om een beloningsachterstand van dertig tot tachtig gulden per week weg te werken. De werkgevers betwisten na twee Jaar moeizaam overleg over deze kwestie deze achterstand. De minister en de staatssecretaris verklaren zich bereid waar mogelijk faciliteiten te verlenen die aan het totstandkomen van een goed overleg kunnen bijdragen. De grootste werkgeversorganisatie. NOB- Boersma meldt dit aan de Tweede Kamer in het debat over zijn begro ting. dat vandaag wordt voortgezet In het voorjaar verwacht hij een rap port van ambtenaren van verschil lende ministeries over het controle ren van uitkerlngsgevallen en opspo ren van misbruik. Daarbij wordt ook betere aansluiting gezocht met het werk van het openbaar ministerie (Justitie). De aangiftes door instan ties die uitkeringswetten uitvoeren, sluit thans onvoldoende aan bij ver volgingen door Justitie. Bovendien komen tussen de uitvoerende instan ties ..soms moeilijk te rechtvaardi gen verschillen" voor in optreden tegen misbruik. Wetswijziging Boersma wil ook de werkgevers aan pakken die de sociale wetten ontdui ken. Het gaat hierbij met name om onderaannemers die niet of onvol doende de in te houden loonpremies afdragen, en daardoor de sociale fondsen voor vele duizenden guldens benadelen Er is hiertoe wetswijzi ging nodig De minister heeft de soci ale verzekeringsraad gevraagd spoed te betrachten met zijn advies dat hierover is gevraagd. „Fraude en misbruik van sociale voorzieningen berokkenen zeer veel nadeel aan de goede naam van de mag van een dergelijk akkoord geen schade lijden. Minder duidelijk is de Spaanse lei der op het punt van de communis tische deelname aan het politieke leven. De deelname van de commu nisten aan de komende verkiezingen is tot een van de voornaamste strijd punten tussen regering en oppositie geworden. Caöellas zegt principieel voor deelname van alle partijen te zijn. „We geloven dat het niet rede lijk is om de communisten niet te erkennen. Zoiets drukte ze in de illegaliteit". Toen we Canellas vroegen of hij van de deelname van de communisten aan de verkiezingen een breekpunt zou maken in het gesprek met de regering liet hij die vraag onbe antwoord. „In de onderhandelingen met de regering zeggen we duidelijk dat we voor erkenning van de com munisten zijn. We zijn daar erg dui delijk in. We praten er dus nog steeds over met de regering en dat blijven we doen", aldus Caöellas. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat de christen-democraten óók zul len meedoen aan de komende ver kiezingen als de communisten niet mee mogen doen. Een even harde houding als van de socialisten (PSOE en PSP), die hebben ver klaard dat hun deelname aan de verkiezingsstrijd afhankelijk is van de toelating van de communisten, treft men bij de christen democraten niet aan. De christen-democraten zullen ze ker niet op korte termijn zitting nemen in de regering. Bgrichten in deze richting noemt Can ellas „spe culaties van de pers, die niet reëel zijn. Wij zijn er niet op uit zo snel mogelijk in de regering te komen. De geloofwaardigheid van de rege ring valt ook niet met één bepaalde man meer of minder, maar is afhan kelijk van het beleid dat ze voert". Ten aanzien van de onafhankelijke plaats die Catalonië binnen Spanje wil hebben, neemt Caöellas een ge matigde houding in. Van primair belang acht hij het dat alle Catala nen meedoen aan de volgende ver kiezingen en zo hun invloed tot uitdrukking brengen. De betekenis van de Generalidad, de in de jaren dertig gevormde zelfstandige rege ring van Catalonië wil Canellas niet kleineren. Maar hij legt in de huidi ge omstandigheden de nadruk op de komende verkiezingen en het op gang zijnde gesprek tussen de rege ring in Madrid en de Catalaanse oppositie. Anton Canellas. (in het Catalaans Canyellas). is op het ogenblik één van de sleutelfiguren in de Spaanse politiek. Vorige week maandag nam hij deel aan de besprekingen tussen een afvaardiging van christen democraten en premier Adolfo Sua- rez. Tijdens dit gesprek kwamen Su- arez en Canellas overéén dat er be sprekingen zouden moeten komen tussen de regering in Madrid en de oppositiepartijen van Catalonië. De afgelopen week heeft Canellas zich met de Catalaanse oppositie hierover beraden en zaterdag, bij zijn terugkeer uit Nederland, waar hij vandaag aankomt, zal hij op nieuw een ontmoeting hebben met premier Suarez. Het is de bedoeling dat de onderhandelingen tussen de Catalaanse oppositie en de regering afgerond worden voordat premier Suarez op 18 december een bezoek aan Barcelona, de hoofdstad van Ca talonië, brengt. Ook op het nationale vlak kan Anton Canellas een belangrijke rol gaan spelen. De gezamenlijke oppositie partijen kwamen vorige week op ver zoek van premier Suarez overeen een commissie te vormen voor het voeren van besprekingen met de re gering. Voor de socialisten zullen waarschijnlijk PSOE-leider Filipe Gonzalez en PSP-leider Enrique Tierno Galvan in de commissie zit ting hebben. De liberalen worden vertegenwoordigd door Joaquin Sa- trustegui en de sociaal-democraten door Francisco Fernandez Ordonez. De communisten zouden graag Sm i tiago Carrillo willen afvaardige naar de commissie maar deze hee nog geen toestemming van de reg ring om in Spanje te verblijven, ho wel hij al lang in Madrid is. A tweede man hebben de communi ten Simon Sanchez Montero naaj voren geschoven. Als hij in de conf missie komt, dan is het waarschijn lijk dat ook de christen-democratcj niet Ruiz-Gemenez of Gil Roblel maar hun secretaris, Anton Canellaf naar deze commissie sturen voor he gesprek met de regering. Afgelopen zondag achtten politieke waarnOpr- mers de aanwijzing van Canellai Tse Vï (an feve zeer waarschijnlijk. Kw Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp is door het algemeen bestuur van zijn partij, de KVP, niet geplaatst op het deel van de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen dat door het landelijk KVP-bestuur wordt samengesteld. Hoopvol In het algemeen is Canellas hoopvol over de toekomst van Spanje. „De komende verkiezingen zullen in Spanje het politieke systeem bren gen, zoals dat in heel West-Europa bestaat. De democratie hoeft niet door ons te worden uitgevonden. Ze bestaat al. Het is duidelijk dat Spanje een parlementaire en plura listische democratische staat zal worden. De vele partijen van dit moment zijn het gevolg van de dictatuur. We moeten een poging doen om tot de vorming van grote politieke groepe ringen te komen, maar het moet ook duidelijk zijn dat het land niet meer uit twee kampen bestaat", aldus Ca öellas. Bij de KVP wordt altijd de helft van de kieslijst samengesteld door het partijbestuur, de andere helft door de regionale Afdelingen. Minister Westerterp moet volgens het partijbestuur door zijn eigen af deling in Noord-Brabant kandidaat gesteld worden. Op de ontwerp-lijst, die was samen gesteld door het dagelijks bestuur van de KVP, kwam Westerterp wel op een verkiesbare plaats voor. Het algemeen bestuur, bestaande uit zo'n zestig man, verdrong hem ech ter door zittende kamerleden op de verkiesbare plaatsen te zetten. Een woordvoerder van de KVP ont kent krachtig dat Westerterp van de bestuurslijst is afgevoerd omdat men weinig vertrouwen heeft in dc minister. De andere bewindslied! staan, voor zover zij daar prijs k stellen, allemaal wel op de t stuurslijst. De KVP-woordvoenfc stelt dat bij het selecteren gekozeuv om Westerterp al te voeren, omd deze door zijn bekendheid verrevi de meeste kans heeft om via regiofas le kandidaatstelling hoog op de k lijst te komen. De kandidatenlijst van de wordt, zoals bekend, gevoegd infn gemeenschappelijke kandidatenll van het CDA, waarin ook ARPf CHU deelnemen. Fractieled Andriessen staat op die KVP-q0 nummer één, minister Lubbers tw(a EINDHOVEN De Eindhovense Het busje was eigendom van een chauffeur van de bus ki EINDHOVEN De Eindhovense gemeentepolitie heeft gisteren een bus staande gehouden met daarin 22 Turken, onder wie een groot aan tal kinderen van vijftien en zestien jaar. Tien van hen bleken niet in het bezit van een vereiste arbeidsver gunning, een Turk bleek illegaal in Nederland te verblijven. Hij zal wor den uitgewezen. busje was eigendom pluimveeslachterij in Mierlo, waar alle Turken werken. Tegen dit be drijf zal proces-verbaal worden op gemaakt vanwege het ontbreken van de arbeidsvergunning, terwijl bovendien proces-verbaal zal wor den opgemaakt omdat in de bus meer personen werden vervoerd dan wettelijk is toegestaan. Ook de frt bus krijgt een pi ces-verbaal, omdat hij de vereis, papieren niet bij zich had. Het bedrijf in Mierlo is volgens I woordvoerder van de EindhovenL gemeentepolitie in het verleden meerdere malen door de recht voor dit soort overtredingen veroq deeld. V Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma en staatssecretaris Van Huiten hebben de werkgevers en de werknemers in het beroepsgoede- renvervoer voorgesteld elk een vertrouwensman aan te wijzen om het vastgelopen CAO-overleg weer op gang te brengen. wegtransport heeft inmiddels laten weten elke poging te steunen, die het mogelijk maakt óm de partijen weer aan tafel te krijgen. De vervoersbonden NW-NKV en de vervoersbond CNV hebben laten we ten dat ze zich nog over het bemidde lingsvoorstel willen beraden. Voor zitter J. J. Dassel van de ver voersbond CNV gaf wel blijk van enige twijfel, aangezien de ervaring volgens hem heeft geleerd dat de werkgevers niet zo erg betrouwbaar zijn als het erop aankomt, afspraken na te komen. Als voorbeeld noemde hij de affaire van het transportbe drijf Meeus in Bergen op Zoom. Toen bleek er alsnog een uitspraak van de rechter nodig te zijn om naleving van de afspraken af te dwingen. „Ook de nu in de CAO neergelegde afspraak over het inhalen van een achterstand vóór 31 december 1976 zijn door de werkgevers niet nageko men", aldus de heer Dassel. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Minister Boersma werkt hard aan verbetering van de controle en opsporing van misbruik en fraude met sociale uitkeringen. Het controlewerk van de vele uitvoerende instanties vertoont thans „een onsamenhangend en verbrokkeld beeld". werkloze werknemers. Zij verkeren toch al in moeilijke omstandighe den. Zij krijgen dan een onverdiend etiket opgeplakt," aldus Boersma. Intussen kunnen de gemeenten hun kosten voor onderzoek en controle op werkloosheidsuitkeringen al vol ledig vergoed krijgen van het rijk. Vroeger kregen zij slechts de helft vergoed. De gemeenten moeten zelf beslissen of zij al dan niet een „socia le recherche" instellen. Wel vindt Boersma het noodzakelijk dat de controle doeltreffend, maar niet kwetsend voor de betrokkenen zal zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Kooijmans (buitenlandse zaken) wil begin volgend Jaar een rapport aan bieden aan de Tweede Kamer over een diepgaande studie naar het mili tair industrieel complex. Verwacht wordt dat hij dan de vraag zal be antwoorden of er in Nederland spra ke is van een intensief samenspel tussen militaire industrie en het Ne derlandse defensie-apparaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10