erleden geeft geheimen prijs bij berm van metro Artsen tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens plegen van abortus Geld wegleggen kan op zeker 20 manieren. De Amro Bank helpt u kiezen. Investeringssubsidie voor NCW hanteerbaar rcheologisch onderzoek via zeef in Amsterdam i56 Hoge flat wordt afgebroken - Kwitantie in Friese taal Veroorzaken zwaar lichamelijk letsel ook bewezen geacht Vereenvoudiging gaf doorslag Turkije bedankt Nederland voor hulp bij ramp Interpol zoekt naar van moord verdachte man BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 denkeT penenfan links naar rechts: Pijpaarden beeldje, voorstellende kind met |u**' ^egin van zestiende eeuw. Sleutelhanger met riog „jetting, waaraan dertien sleutels uit de vijftiende eeuw. Miniatuur hanzekan van tin uit de vijftiende eeuw. Mantelspeld van geelko per met initialen M.R.R. en D.I.P. uit de zestiende eeuw. t o 3ben i Van een onzer verslaggevers •J' DrkMSTERDAM Systematisch speuren in dat deel van de podem van de Amsterdamse binnenstad, die door de metro- tverkzaamheden wordt omgewoeld, leidt tot steeds meer uit de middeleeuwen en de tijd daarna. Het zestiende en, èeuwse industriegebied van Amsterdam, de Lastage, waarin de '.n. metrocaissons sinds september van dit jaar worden afgezonken, blijkt voor de afdeling Archeologie van P. W. en het Amsterdams Historisch Museum (als onderkomen der vondsten) een ankbaar arbeidsveld te zijn. bel-.jf Wen kan nu doelmatiger werken om- t zijrilat het stadsbestuur, op voorstel iektejan de metro-ingenieurs, een zeef- lievejnachine in bedrijf heeft genomen •oor 190.000 gulden) die oorspronke- jk is ontwikkeld om in het rivieren- ;ebied grind te zeven. Bij het afzin- ;en van de caissons ontvangt de ibiele reuzenzeef de weggezogen, leibaar gemaakte specie, die over ^matten stroomt. De scherp toe- ferde archeologische staf kan dan ?el beter voorwerpen ontdekken lan voorheen, toen men in het alge- iecn moest volstaan met het onder ken van bouwsleuven. Reeds spoedig bleek dat deze methode er toe leidde, dat véél gevonden materi aal kon worden geborgen en dat dit bijdraagt tot een beter inzicht in de teefgewoonten van de Amsterdam mers van weleer. Messen Over de vondsten van de laatste tijd bijeengebracht ln een tijdelijke verzameling in de Gildekamer van het Waaggebouw aan de Nieuw- markt vertelde archeoloog drs. J. Baart, dat men bij één caissonopera tie liefst 150 messen heeft aangetrof- fen.„In vroeger tijden droeg Iedere man een mes", aldus Baart, die be slist gelukkig is met grote hoeveelhe den overeenkomstige voorwerpen". Hoe groter de hoeveelheid, hoe meer inzicht in de cultuur van toen". Interessant is een voorbeeld dat men een zogenaamd stllle-gang- schoentje heedt opgegraven, ogenschijnlijk een sluipmuil, maar in wezen een sandaal met uitzonder lijk grote krulneuzen. Ook hebben aandacht getrokken de pelgrimsin signes, waarvan er nu twee in de Amsterdamse bodem zijn gevonden. Frambozenwijn De archeoloog heeft een bescheiden slok genomen van ae inhoud van een fles met frambozenwijn, afkomstig uit de tweede helft van de zeventien de eeuw. De wijn bevindt zich in een ronde stopfles en de slok heeft de archeoloog geen nadelige gevolgen opgeleverd. In verband hiermee wijzen historici er op, dat de glasblazerij rondom 1660 in Amsterdam in zwang is ge komen, nadat Italiaanse leermees ters naar de stad waren gehaald. Die moesten vooral ook de Amsterdam mers leren kralen te blazen. Amster dam heeft destijds de aankoop van de prille nederzetting Nieuw Amster dam (New York) met bijlen en kralen betaald Het tot dusver gevonden materiaal (men is omstreeks 1954 begonnen) wordt mgerestaureerd en zal in een documentatie worden vastgelegd. Het zijn vooral gereedschappen, sie raden, munten, knopen en huishou delijke voorwerpen, die worden aan getroffen. De zeef is vooral nuttig om fragiele voorwerpen te onderkennen en te behouden. Men heeft onder meer een beter in zicht gekregen in de kopercultuur, die zich rondom 1500 in Amsterdam is gaan ontwikkelen. ADVERTENTIE De Amro heeft 'n pocket samengesteld, die gaat over de pure essenties van beleggen. Of noem 't bezitsvorming. Of gewoon wegleggen. En omdat bijna iedereen daar op een of andere manier aan doet, verdient dit unieke boekje in elk huis een ereplaats. Want wie niet al z'n geld opmaakt, die staat voor 'n keus uit alternatieven. Wat te doen met 't resterende bedrag? Op een spaar rekening zetten en welke dan? Of liever in 'n eigen huis investeren? Of aan 'n levensverzekering bouwen? Of aandelen kopen? Of zelfs goud? Niemand anders dan uzelf kan die keus maken. Door alle voor- en nadelen van de diverse mogelijkheden af te wegen. Door naar de waardevastheid te kijken. En de fiscale kant. En de opneembaarheid. En in hoeverre je er verstand van moet hebben. En zo voort. Dat is een hele klus, waar u best wat hulp bij kunt gebruiken. De pocket die deze hulp biedt heet „Wikken en Wegen - De verstandige opbouw van 'n financiële reserve". Alle belangrijke mogelijkheden hebben er hun eigen hoofdstuk in. En worden steeds gevolgd door 'n vaste rij criteria, welke u de kans geven om precies de plus- en minpunten op te stellen. Zodat u na die persoonlijke interpretaties tot een gemotiveerde beslissing kunt komen. Stap een dezer dagen even een Amro Bank binnen, leg f 1,50 op de balie en vertrek met 'n boekje dat tot nu toe nergens te koop was. „Wikken en Wegen" Eén-vijftig bij elke Amro Bank. >sp. In Eygelshoven (tussen Kerkrade en Heerlen) moet een twaalfverdiepingen tellende flat aan de cnncdylaan worden afgebroken. De muren van de kamers vertonen grote scheuren en regelmatig Valt losgeraakt steen naar beneden. Voor de ingang is een houten tunnel gebouwd, zodat de bewoners veilig binnen kunnen komen. ,ze DEN BOSCH De gemeentepolitie in Den Bosch heeft vijf jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar aangehou den die worden verdacht van 34 in braken in telefooncellen, twee in een meubelzaak en een diefstal van een auto. De jongelui, die hebben be kend. hadden kort geleden een auto gestolen, waarmee ze een stroop tocht op telefooncellen door heel Brabant ondernamen. Alleen al in Den Bosch werden dertien cellen gekraakt. Zij hebben voor minstens zesduizend gulden schade aange richt. Het bedrag dat zij buit maak ten is nog niet bekend. - >impkins ije moet pro- leren er niet (tivecl in cén .er af te e, alen Van een verslaggever LEEUWARDEN De griffie van het gerechtshof in Leeu warden heeft gisteren voor het eerst een Friestalige kwitantie afgegeven. De kwitantie werd afgegeven aan de 21-jarige Har- ke Bremer. Deze had nadrukke lijk om een Friestalige kwitan tie gevraagd, omdat, volgens hem, hèt Fries gelijkberechtigd behoort te zijn met het Neder lands. Dit zou vooral tot uitdrukking moeten komen in het taalgebruik van de overheid, zo meent hij. flarke bremer moest een boete van vijfhonderd gulden betalen, omdat hij als lid van de ..Friese organisatie voor kulturele auto nomie" ANWB-borden op de rondweg van Sneck had overge schilderd. Op deze borden ston den de plaatsnamen alleen in het Nederlands aangegeven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 10.000 gulden. Zo luidde het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, die bewezen achtte, dat de hoofdstedelijke artsen Laurens N. (47) en Paul D. (52) zich schuldig gemaakt hadden aan het plegen van abortus en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Belde artsen hadden in de „Sarpha- ti-kliniek" de uit het Belgische Turnhout afkomstige Elisabeth Jo ris (37) geaborteerd. Tijdens de in greep ontstonden complicaties waardoor de vrouw ijlings naar het Weesperpleinziekenhuis werd ge bracht. waar zij nog diezelfde dag overleed. De abortus op de Belgische vrouw was N. en D. ten laste gelegd in samenhang met een abortus op een Duitse vrouw. De rechtbank achtte reeds in juli van dit jaar de abortus op de Duitse vrouw bewezen, maar ontsloeg de artsen van verdere rechtsvervolging. In een toen uitge sproken principieel vonnis, zei de rechtbankpresident mr S. Slagter, dat het plegen van abortus zijn straf baar karakter kan verliezen als op medische indicatie, waaronder be grepen de sociale indicatie, de be handeling noodzakelijk is. De arts dient de medische indicatie op goede gronden aanwezig te achten. Geen noodzaak Daarentegen overwoog de rechtbank ln de zaak Elisabeth Joris dat de twee artsen de ingreep had den gepleegd zonder dat een me dische noodzaak daartoe aanwezig was. Bovendien vond de rechtbank dat N. en D. zich niet voldoende van de medische voorgeschiedenis van de Belgische vrouw en de duur van haar zwangerschap op de hoogte hadden gesteld. In juli was de zaak van de overleden Belgische vrouw door de rechtbank terugverwezen naar de rechter commissaris, omdat vlak voor het eind van het proces tegen N. en D. zich twee nieuwe getuigen hadden gemeld. Evenals de eerste keer eiste de officier van justitie, mr L. van den Berge, bij de aanvullende behande ling van de zaak twee weken gele den, tegen de artsen drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De officier had de artsen behalve het plegen van abortus ook het veroorza ken van dood door schuld ten laste gelegd. De rechtbank echter achtte dood door schuld niet bewezen, omdat tij dens de terechtzitting niet onomsto telijk is komen vast te staan, dat de dood van de Belgische vrouw het rechtstreekse gevolg is geweest van de handelingen van de artsen. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het Christelijk Werkgeversverbond NCW heeft geen principiële bezwaren meer tegen het wetsplan van minister Lubbers voor subsidiëring van investeringen via de zogenaamde „investeringsberekening". Het plan zoals het er nu ligt, is „voor het bedrijfsleven een werkbaar instrument," aldus gisteren drs Van der Meer, algemeen secretaris van het NCW. Afgelopen zomer waarschuwde Van der Meer voor bureaucratie en loket- teneconomle als gevolg van de inves teringsrekening. Dat gevaar ziet hij nog, wanneer in de verdere toekomst de subsidiering van Investeringen grotendeels zou worden gesplitst in uiteenlopende toeslagen naar de ma te waarin een Investering milleuzul- ver ls, veel werkgelegenheid mee brengt, zuinig is met energie en grondstoffen, bijdraagt aan nieuwe kennis en ervaring, aan internatio nale arbeidsverdeling, enz. Voorlopig echter wil Lubbers de in vesteringsrekening laten starten met een algemene basispremie en slechts enkele toeslagen: voor klelnschaling, en voor bepaalde stre ken met veel werkloosheid en econo mische problemen. De belas- Ungdlenst voert de premieregeling uit. Daarmee kan volgens Van der Meer worden voldaan aan twee hoofdvoorwaarden die het NCW stelt. Ten eerste moet de premléring een Techtszeker systeem zijn, met mogelijkheid van beroep tegen de premiebeslissing. Ten tweede moe ten de ondernemers vooraf hun premie kunnen berekenen bij het maken van Investeringsplannen. In de knel Vooral die laatste voorwaarde raakt echter ln de knel bij de niet zo goed „objectiveerbare" normen voor de toeslagen die Lubbers over enkele Jaren wil invoeren. Dat kan lelden tot een groot apparaat van ambten aren en veel bureaucratie. Door te veel te willen sturen zou het eigenlij ke doel, het stimuleren van Investe ringen, worden belemmerd vanwege de bureaucratie, aldus Van der Meer. De NCW-secretaris ziet daarom het liefst dat een groot deel van de totale premlepot bijvoorbeeld 80 pro cent zal worden besteed aan alge-, mene basispremies en enkele duide lijke. voor ledereen meetbare toe slagnormen (zoals de streek waarin de Investering plaatsvindt). Eénvijf- de van de premlepot zou dan voor aanvullende sturing worden aange wend. Bovendien zou het premiestel sel dan een Jaar of vijf onveranderd moeten blijven. Van een verslaggever DEN HAAG De Turkse ambassa deur in ons land. Oktay Cankardes. heeft gisteren zijn diepe waardering uitgesproken voor de hulp die van uit Nederland is geboden aan slacht offers van de aardbevingsramp in Turkije. De Nederlandse regering, het Nederlandse Rode Kruis en di verse organisaties gaven spontaan op grote schaal bijdragen, zodra het nieuws over de ramp bekend werd, aldus de verklaring van de ambassa deur. „Dit grootse bewijs van solida riteit van het Nederlandse volk heeft een uitermate grote bijdrage gele verd tot het lenigen van de ontberin gen, die de slachtoffers hebben door gemaakt. materieel zowel als mo reel," zei de Turkse ambassadeur. Van een verslaggever AMERSFOORT Interpol is inge schakeld bij het zoeken naar de 24- jarige in Nederland wonende Marok kaan D N., die ervan wordt ver dacht vrijdag in Amersfoort de 28- jarige kleuterleidster Danny Koop man door wurging van het leven te hebben beroofd. De Amersfoortse politie neemt voorhands aan dat de man tot zijn daad ls gekomen omdat de vrouw een korte relatie van onge veer vier weken met hem heeft ver broken. Vast is al komen te staan dat een half uur nadat bewoners van het pand waarin de kleuterleidster woonde, gegil hadden gehoord en iemand hadden horen weggaan, de Marokkaan bij zijn pension arriveer de, waar hij iedereen wakker maak te met de mededeling dat zijn moe der in Marokko was overleden. Vervolgens reed de man per taxi naar Austerlitz waar hij zijn werkge ver hetzelfde verhaal vertelde en om een voorschot vroeg De werkgever, geraakt door het trieste verhaal, bracht hem zelf per auto naar het Centraal Station in Utrecht. Sindsdien ontbreekt van de Marok kaan elk spoor. Volgens de Amersfoortse politie wordt D N. sinds 6 februari van het vorig Jaar door de Zwitserse politie gezocht wegens poging tot moord dan we! toebrengen van zwaar licha melijk letsel en oplichting. In Neder land verbleef hij sinds vier maanden illegaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9