remier Miki an Japan wil iet aftreden Slanke oplossing Zuid-Afrika tot mislukken gedoemd Laatste slag' in kabeljauwoorlog Krantenstaking duurt voort Bittere verwijten op Geneefse conferentie na moord in Rhodesië [echtse leider f^ljhamoen: .^Libanese staat è3richten volgens Iwitsers model" Giscard op bezoek in Joegoslavië Weer onrust in zwarte wijk bij Kaapstad Poolse partijleider: Arbeiders moeten harder werken Boeken naar alternatief voor falend apartheidsbeleid h -DAG 7 DECEMBER 1976 TROUW/KWARTET 7 nederlaag bij verkiezingen J mi Lie DKIO (Reuter, UPI) De Japanse premier Takeo Miki is L° eren direct in de verdediging gegaan na de nederlaag die zijn "ydipii <ie algemene verkiezingen van zondag leed. Hij weet het ;E)ies van de Liberaal-Democratische Partij (LDP) aan het e'no kheed-schandaal en het geruzie binnen de partij. Miki maak- i vaiuidelijk dat hij niet van plan is de macht uit handen te geven, ir Zc LDP, die 21 jaar onafgebroken de jolute meerderheid heeft gehad in I Japanse parlement, bleef giste- bij het tellen van de laatste stem- 5f staan op 249 zetels, zeven mln- dan nodig, lnatfh zal de LDP wel verder kunnen 1de#ren. Om te beginnen is de oppo- te sterk verbrokkeld om een :ring zonder LDP te kunnen vor- t. Bovendien kan de partij op loende steun rekenen van de rgaans conservatieve onafhanke- parlementsleden en eventueel de nieuwe liberalen. Premier liet gisteren weten dat hij zich GRIMSBY (Reuter) De laatste- kabeljauw die Britse vissers in IJs landse wateren mochten vangen is gisteren aangevoerd in het Ooste engelse vissersplaatsje Grimsby. De handelaren betaalden zeer hoge prijzen voor de vis. die door twee Britse trawlers werd binnen ge bracht. meenschappen een nieuwe over eenkomst sluiten, mogen Britse vissers nooit weer binnen een ge bied van 200 mijl rondom IJsland hun netten uitgooien. Zelfs onder zo'n nieuwe overeenkomst zal er toch maar een fractie van de Britse vissersvloot terug mogen keren in de wateren van IJsland. Tenzij IJsland en de Europese Ge- De veiling van de „laatste IJs landse kabeljauw" in Grimsby gis teren markeerde in feite het einde van de derde grote „kabeljauwoor log" die Groot-Brittannië in de af gelopen achttien jaar heeft uitge vochten. Steeds maakte IJsland aanspraken op een grotere exclu sieve visserijzone. steeds verzette Engeland zich daartegen, maar uit eindelijk kregen de IJslanders toch steeds hun zin. Voor Grimsby was de velling een droevige gebeurte nis. Voor dit soort vissersplaatsjes betekent de IJslandse overwinning werkloosheid en verlies van wel vaart. De enige die de afslagen en visfa- brieken voorlopig draaiende kun nen houden zijn de IJslandse vissers. Maar voor de Britse haven arbeiders is het maar moeilijk te verteren dat ze straks de vis uit IJslandse trawlers moeten lossen, die hun eigen vissers niet mogen vangen. De arbeiders hebben IJs landers die hun haven mochten binnenlopen al een warm onthaal beloofd. De meeste vishandelaren reageerden maandag wat nuchter der en wezen er op dat de vis voor de Britten toch ergens vandaan moet komen. il had verzekerd van de steun van icht onafhankelljken in het nieuwe aarlement Bedreiging ?kstf kerf vonr beve Art. 'thu> i pIROET (UPI, Reuter) De leider in de rechtse krachten in Libanon, "dafcmille Chamoem heeft gisteren in st lijn vraaggesprek met het persbu- j Reuter opgeroepen tot de ln- iting van de Libanese staat vol- s het model van de Zwitserse itons. ilitieke decentralisatie en een au- inome status voor zowel de christe- ike als de moslemse gemeenschap Onzeker het door burgeroorlog geteisterde mhzijn volgens Chamoen de enige "Wig. Chamoen meent dat na alles 't ?r gebeurd is van vreedzame Existentie geen sprake kan zijn. kei Ril z< heii :oze| I va Ril hei erki J. dl zijnl Vori- bp de vraag hoe reëel zijn voorstel rndevas gezien het feit dat Syrië zich er s, dagen heeft uitgesproken meende ddhamoen dat er een dergelijke ont- ep'ikkeling piet zou kunnen worden werloorkomen wanneer de Libanezen jloeiet werkelijk zouden nastreven, d uil Jverj)lgens het linkse persbureau As. pehoeliech zou dit ten minste aan 6 rechtse krant Al Anwar door het pperbevel van de vredesmacht zijn aaaeegedeeld. De Libanese kranten- danJagnaat Riad Taha, die al een ieteAaand geleden voor het gevaar van e eefcn perscensuur in Libanon jchSfaarschuwde, heeft van de Libane- endf autoriteitep opheldering geëst. De grote bedreiging komt voor Miki ïchter uit de LDP zelf. Verwacht wordt dat na de verkiezingsneder laag de onderlinge geschillen in deze partij, die bestaat uit een groot aan tal belangengroepen, weer hevig zul len oplaaien. Miki werd twee jaar geleden tot premier gekozen door een hevig verdeelde partij. Hij was voor de elkaar bestrijdende vleugels, die elk een eigen kandidaat hadden, aanvaardbaar als tussenfiguur. Miki had gehoopt dat hij door enig succes bij de verkiezingen zijn per soonlijk aanzien wat zou kunnen ver groten. In een poging de nederlaag van zondag toch in zijn voordeel uit te leggen zei hij gisteren onder meer dat de Japanse kiezers hun „afkeer van corruptie" hadden getoond. Hij doelde daarmee op het geruchtma kende Lockheed-schandaal, waarbij een hele reeks politici uit de LDP zijn betrokken. Miki zelf is tot nu toe brandschoon gebleven. Opmerkelijk hierbij is overigens dat enkele politici die bij het omko pingsschandaal zijn betrokken zon der moeite in het parlement zijn her kozen. Miki zei verder: „Kiezers wa ren tevens de ruzie binnen de partij zat." Daarmee doelde hij kennelijk op zijn strijd om de macht met de vroegere vice-premier Takeo Foe- koeda, die kort voor de verkiezingen nog probeerde de leiding over te nemen. GENÊVE (UPI, Reuter) Op de Rhodesië-conferentie in Genè- ve ontstond gisteren een bittere woordenstrijd naar aanleiding van de moord op drie rooms-katholieke geestelijken in Rhodesië zelf. Blanke en zwarte delegatieleiders in Genève stelden elkaar over en weer verantwoordelijk voor de aanslag van zondag. Aan het hoofd van een demonstratie, waarvan ongeveer twintigduizend mensen deelnamen, tegen de ontruiming van dc kantoren van de Franse krant Le Parisien Libcré liepen dc stakende drukkers van het blad. Verwacht wordt dat Foekoeda nu, na de nederlaag van de LDP, het leiderschap van Miki opnieuw zal betwisten. In elk geval zal Miki, die binnen de LDP een tamelijk vooruit strevend politicus is, weinig ruimte krijgen zijn eigen beleid te voeren. Zijn machtsbasis is erg wankel ge worden. Japan, dat al drie jaar te kampen heeft met een diepe econo mlsche crisis, gaat daarom ook poli tiek gezien een onzekere tijd tege moet. Einduitslag Japanse verkiezingen: Procent zetels Liberaal-Democr. Partij: 41,8 249 (was 271) Socialistische Partij 20,7 123 (118) Komeito (boeddh.) 10,9 55 29) Sociaal-democraten 6,3 29 19) Comm. Partij 10,4 17 38) Neo-llberalen 4,2 17 0) Onafhankelijken 5,7 21 14) PARIJS (UPI, Reuter) De vakbonden van de Journalisten in de Franse hoofdstad hebben gisteren laten weten door een voortzetting van de staking van drukkers en Journalisten ook vandaag het verschijnen van de meeste dagbladen te zullen voorkomen. De staking werd gisteren begonnen uit protest tegen de verwijdering van een groep drukkers die bijna twee jaar lang de ruimtes van het Parijse blad Le Parisien Liberé hadden bezet. Vrijdag hadden de bonden ook al gedurende 24 uur gestaakt uit solidariteit met de bezetters van het blad. De drukkers, die de Le Parisien Liberé hadden bezet uit protest te gen voorgenomen ontslagen werden zondag door de politie op last van de eigenaar van het blad, Emile Amau- ry, uit het gebouw verwijderd. Le Parisien Liberé was gisteren het eni ge dagblad dat ln Parijs verscheen. Amaury had het blad in een drukke rij bulten Parijs laten drukken door arbeiders die niet bij de vakbonden waren aangesloten. De bewoners van Parijs moesten het gisteren echter niet alleen zonder dagbladen doen. Uit solidariteit met de stakende drukkers en Journalis ten voerden de arbeiders van het gasbedrijf, het elektriciteitsbedrijf en het vervoersbedrijf stiptheidsac ties uit. In het centrum van Parijs demonstreerden gisteren duizenden mensen onder de leuzen „nee tegen onderdrukking bij Le Parisien Libe ré" en „solidariteit met Le Parisien Liberé" tegen de actie van de politie. Ondertussen is de Franse president Valery Giscard d'Estaing gisteren in Belgrado aangekomen voor een offi cieel tweedaags bezoek aan Joego slavië. Na zijn aankomst zei Giscard d'Es taing: „Frankrijk heeft achting voor een natie waarvan de vastberaden heid nooit gebroken is en voor een staat waarvan de onafhankelijk heid een essentiële factor is voor de stabiliteit en de vrede van Europa." Het is niet onwaarschijnlijk dat de Joegoslavische leiders de uitspraak van de Franse president in dank hebben aangehoord omdat zij zich ongetwijfeld bewust zijn van de spe culaties die de laatste tijd de ronde doen over de toekomst van hun land na de dood van Tito. Die aanslag gebeurde zondag in het noordwesten van Rhodesië en kostte het leven aan de 71-jarige bisschop Adolf Schmitt, de 65-jarige pater Possenti Weggarten en de 41-jarige non Maria van den Bergh. Alle drie hadden de Westduitse nationaliteit. Een andere non overleefde de aan slag en kon gisteren vertellen dat de auto met het viertal was aangehou den door een zwarte in een camoufla gepak zoals de guerilleros in Rhode sië dragen. Hij had gevraagd om geld. Nadat de bisschop had gezegd dat er geen geld was in de auto had de overvaller gezegd dat hij hen moest doodschieten, waarna hij de daad bij het woord had gevoegd. Leden van de blanke delegatie in Genève zeiden gisteren dat de zwar te guerilla-beweging verantwoorde lijk was voor deze aanslag. „Het is een waarschuwing voor ons allen wat er zal gebeuren als de terroristen ons land in bezit hebben," zei Mark Partridge. Maar de zwarte leiders Nkomo en Moegabe, die samen het „Patriottis tische Front" vormen wezen iedere verantwoordelijkheid voor de aan slag af. Nkomo noemde de aanslag een tragedie. Volgens hem zijn de geestelijken gedood door „agenten van het (blanke) regime die als guer rilla-strijders waren vermomd". Nko mo vertelde nog dat hij zelf in 1949 getrouwd was door de nu vermoorde bisschop. Naar Londen De vijf verschillende delegaties in Genève zijn gisteren weer anderhalf uur in plenaire zitting bijeen ge weest. De Britse voorzitter Ivor Ri chard zei na afloop dat de sfeer „ar beidzaam en gevoelig" was geweest. Richard vloog gisteren naar Londen voor overleg met de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Crossland. De Rhodesië-conferentie zit momenteel vast op de menings verschillen tussen de zwarte delega ties over de samenstelling van een overgangsregering. Het „Volksleger van Zimbabwe (ZIPA) de belangrijkste guerrilla organisatie ln Rhodesië. heeft giste ren een verklaring uitgegeven waar in staat dat in de eerste negen maan den van dit Jaar 1256 Rhodesische militairen zijn gedood. Er werden 145 voertuigen en 45 vliegtuigen (meet helikopters) vernield, aldus deze verklaring van de ZIPA. De Rhodesische luchtmacht zou al lang zijn ingestort als er niet voortdurend versterkingen vanuit westerse lan den waren aangevoerd, zo beweert deze organisatie. KAAPSTAD (UPI, Reuter) - Ten minste twaalf gewonden vielen er gisteren in de zwarte woonwijk Ny- anga bij Kaapstad nadat de politie het vuur had geopend op demon strerende en plunderende groepen. Volgens onofficiële berichten vielen er drie doden. Volgens de Zuidafrikaanse politie waren de ongeregeldheden te wijten aan onderlinge gevechten van de zwarte bevolking. Jongeren zouden met geweld zijn opgetreden tegen ouderen die niet wilden meedoen aan een staking die voor gisteren was afgekondigd Jongeren zouden huizen van werkwillenden in brand hebben gestoken. De politie was daarop tussenbeide gekomen en had de woedende mas sa jongeren weten te verspreiden. De onrust in Nyanga komt kort na dat de politie in het naburige Goe- goelethoe met geweld was opgetre den tegen groepen betogende jonge ren. De politie heeft daar de afgelo pen dagen op grote schaal arresta ties verricht. WARSCHAU (DPA) De Poolse partijleider Edward Gierek heeft gisteren nogmaals een oproep ge daan aan de arbeiders van Polen, harder te werken. Op het achtste congres van de Poolse vakcentrales riep hij de bedrijfsraden op ervoor te zorgen dat de reserves worden aan gesproken en de intussen ter be schikking gekomen machines effec tief bediend worden. IUC sen ndat oeid,"" reeeoor Harm Lamberts 7 deïemier Vorster en het hoofd in de Zuidafrikaanse veilig- iidsdienst ontkennen fel een tikel in het Amerikaanse md^ekblad Newsweek. chef-redacteur van Newsweek. °T»aud de Borchgrave, schreef na bezoek aan het hoofdkwartier de veiligheidsdienst BOSS (Bu- J au of State Security) in Pretoria nogal opzienbarend verhaal: het afd van de staatsveilig- idsdienst, generaal Hendrik van .Va |[0£djn Bergh, zou er bij Vorster op ^j^ndringen de regeringspolitiek ra- aal te veranderen. ;cha] da' - Zuidafrikaanse blanken zouden ~t idee moeten laten varen, dat de het antwoord op problemen van Zuid-Afrika is. .id-Afrika zou een soort Zwitserse itenbond moeten worden met lanke", „zwarte" en „gemengde" ntons en binnen die statenbond ij1 iedere Zuidafrikaan volledige B°n(rgerrechten moeten krijgen, isdai 1 „Di «llemaal onzin vlc^ster en Van den Bergh ver- onmiddellijk dat het alle- e Kaal onzin was en de redacteuren wai Newsweek zouden Zuid-Afrika e toët meer inkomen. Als politici of ibtenaren iets ontkennen dan is t meestal of omdat het echt niet iar is. of omdat het nieuws te vroeg Igelekt is, waardoor de beperkte verloren dreigt te gaan. ecerr ir eeldit geval neigen we er toe sterk ienltfcning te houden met de tweede m hégelijkheid. Er zijn teveel aanwij- at. Dgen om zonder meer aan te nemen l vot een blad met de reputatie van serirtwsweek zo'n artikel uit de duim rktlgt teens Newsweek zou generaal Van den Bergh Vorster te verstaan heb ben gegeven dat de plannen van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henri Kissinger, voor het geleidelijk onafhankelijk worden van Namibië (Zuidwest-Afrika) en Zimbabwe (Rhodesië) geen uitstel betekenen voor Zuid-Afrika. Het zal niet genoeg zijn dat Vorsters rege ring instemt met Amerikaanse po gingen de Sowjet-Unie en Cuba bui ten die landen te houden. Daarom zal Zuid-Afrika in eigen land een antwoord moeten vinden. Geen verzinsel Er is meer dat er op wijst dat de visie van Newsweek geen verzinsel is. We hebben al eerder in deze krant het Amerikaanse tijdschrift Foreign Ai- fairs aangehaald waarin de corres pondent van The Observer voor Zuid-Afrika schreef dat er ln krin gen rond premier Vorster gedacht wordt aan een verandering van het parlementaire systeem in Zuid- Afrika. De regering van premier Vorster zou overwegen het Engelse systeem van een regering die verantwoording schuldig is aan het parlement, zoals wij dat ook kennen, te vervangen door een presidentieel bewind zoals generaal de Gaulle dat in Frankrijk heeft ingevoerd met de komst van de Vijfde Republiek en zoals dat in de Verenigde Staten bestaat. Dan zou een regering ook niet meer op een meerderheid in het parle ment hoeven te steunen en zou de weg vrij zijn om bijvoorbeeld zwarte vertegenwoordigers in het kabinet op te nemen, zonder dat zij verte genwoordigd hoeven te zijn in het parlement. Dezelfde gedachte, zij het veel vager, werd vorige week in Trouw geopperd door de hoofdredacteur van Die Burger. Ook hij zinspeelde Ieder „verzet" te gen het apartheidsbeleid wordt de kop inge drukt, ook als het gaat om publika- ties van het Chris telijke Instituut van Beyers Nau- dé. Deze posters werden verboden want „hier wordt kinders gebruik om militantheid aan te moedig", vanwege „eensiy- dige voorstel! ing om griewe aan te wakker onder die trekarbeiders" en „opsweping van gevoelens. Eks ploiteer die on- skuidige vriendschap van kinders van ver schillende huidskleur om die Immoraiitcitswet onder die aandag te bring". op een verandering van het parle mentair systeem. Een nieuw grondwettelijk kader zou ruimte moeten scheppen „voor de ambities en aspiraties van de kleurlingen". En „zelfs de positie van een vaste minderheid van zwarten ln de grote steden" zou ter sprake gebracht moeten worden. Niet geduldig De Borchgrave van Newsweek no teerde op het hoofdkwartier van BOSS, dat na het doorvoeren van die ingrijpende wijzigingen In de Zuidafrikaanse politiek iedere po ging om te komen tot een zwart meerderheidsbewind in Zuid-Afrika meedogenloos onderdrukt zou moe ten worden. Maar de zwarte meer derheid wacht niet geduldig af tot de blanken het eens zijn geworden over welke kant het uit moet. Zij heeft de afgelopen maanden duide lijk gemaakt wat ze wil: een onge deeld Zuid-Afrika waarin ledereen voor de wet gelijk is. En daarom is Vorster met die meedogenloze on derdrukking maar vast begonnen. Net als na het bloedbad van Sharpe- ville wordt nu iedere vorm van echt verzet tegen apartheid neergesla gen. BIJ de opstand in Soweto, Kaapstad en elders in het land zijn honderden doden gevallen en dui zenden gewonden en daarna is een ware mensenjacht begonnen. Bij bijna dagelijkse razzia's worden tientallen mensen opgepakt, vooral scholieren en studenten. Bijna alle scholen voor voortgezet onderwijs in Soweto zijn gesloten. De leerlin gen zijn opgepakt of de politie te vlug afgeweest en zitten nu in Botswana en andere buurlanden van Zuid-Afrika. Volgens de laatste berichten zijn zeker 600 scholieren en studenten de afgelopen weken het land uitgevlucht. Na de inval dezer dagen in de kanto ren van het Christelijk Instituut en de Raad van Kerken, zullen ook in die hoek nieuwe slachtoffers vallen. Mislukken Maar al die doden, arrestanten, vluchtelingen en monddoodge- maakten markeren het mislukken van de politiek van de Zuidafrikaan se blanken. Want al die slachtoffers vielen voor en na het „onafhanke lijk" worden van Transkei. Daarom ook is het inderdaad teleurstellend wat hoofdredacteur Clllie van Die Burger ln Trouw schreef. Want hij ziet wel dat de thulslandenpolitiek niet dé oplossing is. maar hij meent nog steeds dat het onderdeel van een oplossing kan zijn. HIJ wil dat de ongeveer 12 miljoen zwarte Zuidafrikanen die na het „onafhankelijk" worden van alle ne gen thuislanden nog in „blank" Zuid-Afrika wonen daar politieke rechten krijgen. Tot die twaalf mil joen behoren de 1,5 miljoen Xhosa's die nu statenloos zijn geworden in eigen land omdat ze op papier staatsburger van Transkei zijn, maar bulten Transkei wonen. Daartoe behoren ook de twee mil joen mensen met gekleurde en blan ke voorouders die geen ander thuis land hebben dan Zuid-Afrika. Clllie ziet dat probleem en de zakenmen sen die de apartheid te duur begin nen te vipden, zien het ook en gene raal Van den Bergh van BOSS ziet het. Maar iedere „oplossing" die door blanken bedacht wordt, ook al krij gen ze daarvoor de steun van Ameri ka, is tot mislukken gedoemd. Pas als de blanke minderheid bereid zal zijn een echte dialoog te gaan voe ren met de leiders van de zwarte meerderheid die nu gevangen zitten of het land zijn uitgejaagd of ge- band, Is er reden te hopen op een vreedzame oplossing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7