Steeds andere cijfers over Warschaupact pdeamrobank jk intokyti 'Veel vakantiereizen kunnen goedkoper' Philips batterijen die gaan lang mee. Van Kemenade houdt been stijf tegenover Vet vormingswerk W ilavo wil studie over echte sterkte PHILIPS DEKUYPER de Vieux mef de Franse Brandy „Omgekeerde van je in feite wilt" wat Jongen omgekomen Werkgevers zijn kritisch over prijsmaatregel Mogelijk proces tegen medewerkers van Bloemenhove „Oude rotten" in bouwvak eerder met pensioen Dodelijk ongeluk if. Als Rijksluchtvaartdienst prijsbodem omlaag brengt USDAG 7 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 oor Ferry Mingelen IRUSSEL De NAVO wil een einde maken aan de onduidelijk- leid die er heerst over de werkelijke krachtsverhouding tussen |AVO en Warschaupact. De ministers van defensie van de juropese NAVO-landen constateerden gisteren in de vergade- Ing van de zogenaamde Eurogroep in Brussel, dat er teveel •erschillende cijfers in omloop zijn. Dat geldt met name voor de Chattingen over de sterkte van het Warschaupact. |e ministers van defensie besloten laarom tot een studie om de ver- chlllende schattingen meer op el- Bar af te stemmen. „Iedereen han- eert verschillende cijfers, al naar lelang het hem uitkomt De machtsverhoudingen worden dan reer eens overschat, dan weer eens nderschat. Ook ln de Tweede Ka- ner word lk af en toe geconfronteerd Det andere cijfers dan die waarover k uit de NAVO beschik. Dat bevor- lert de duidelijkheid niet", zei ml- llster Vredeling gisteren na afloop tan de Eurogroepvergaderlng. doorlichting )e „officiële" cijfers die de NAVO joor middel van de studie wil berel- len, zijn met name bedoeld voor 'oorllchting naar bulten. Op het NA- fO-hoofdkwartier werd ontkend dat leze cijfers opgesteld worden om de lublieke opinie ten gunste van hoge- defensie-uitgaven te beïnvloeden. De NAVO-ministers spraken hun lorg uit over de groeiende mUltalre pacht van het Warschaupact, die lolgens de NAVO al veel groter is ian uitsluitend voor de verdediging lodig zou zijn. De ministers waren iet erover eens dat, om de veiligheid ie verzekeren, de Europese NAVO- anden hun bijdrage aan de verdedi- {ing moeten handhaven en verbete ren. Daarbij moet speciale aandacht morden gegeven aan pogingen om de beschikbare gelden zo goed mogelijk ie besteden, aldus de ministers. De Europese NAVO-landen geven ln 1976 ruim twaalf miljard meer aan defensie uit dan ln het voorgaande Jaar. Piloten Om kosten te besparen zal worden onderzocht of Nederland, België. Denemarken en Noorwegen de op leiding van piloten voor de nieuwe F 16 straaljagers gezamenlijk in Euro pa kunnen doen plaatsvinden. De opleiding van instructeurs ls al in de Verenigde Staten aan de gang. Een ander samenwerkingprojekt wordt een NAVO-opleiding voor helikop terpiloten. Die begint in 1977 in Den Helder. Er zullen eerst nog enkele voorzieningen ter plekke moeten worden getroffen. Aan de opleiding zullen piloten uit Nederland, België, Engeland en West-Duitsland deel nemen. De Eurogroep heeft op het punt van gezamenlijke wapenaankopen en wapenproduktie geen belangrijke beslissingen genomen. Op dit ter rein hééft de zogenaamde Europese progfamgroep de rol van de Euro groep omdat daarin ook Frankrijk vertegenwoordigd is. Frankrijk zit niet in de Eurogroep omdat dat land niet aan de militaire NAVO- organisatie deelneemt. De Europese programgroep probeert een aantal gezamenlijke projekten voor wa- penproduktie op poten te krijgen. De bedoeling is dat deze wapens niet alleen voor de Europese NAVO- landen maar ook voor de Verenigde Staten geproduceerd gaan worden. ROOD NORMAL DUTY. GOUD H£AVY DUTY .ZWART DOtBlf DUT* De Belgische minister van defensie, Paul van den Boynants (rechts) begroet de permanente vertegenwoordiger van zijn land bij de NAVO, André de Staercke. Links minister Vredeling. Tot nu toe kochten de Europese NAVO-landen voornamelijk wapens in de Verenigde Staten, omgekeerd kwam dit zelden voor. De Europese NAVO-landen willen aan deze een zijdige situatie een eind maken. De door deze landen gezamenlijk geproduceerde wapensystemen zul len ook aan landen buiten de NAVO verkocht worden. Een probleem daarbij wordt met welke landen men wel en met welke landen men geen zaken wil doen. Minister Vrede ling vindt dat voor de wapenexport algemene regels opgesteld moeten worden die van geval tot geval ge toetst kunnen worden. Het wapen exportbeleid zal echter pas volgend Jaar in de programgroep aan de orde komen. De onderlinge taakverdeling van de NAVO, het stokpaardje van minis ter Vredeling, is nog niet besproken. Dat gebeurt later deze week. Staatssecretaris Stemerdlnk (die Vredeling na diens vertrek naar de Europese commissie in Brussel naar alle verwachting zal opvolgen) gaat later deze maand naar Londen om daar de taakverdeling met de Engel se minister Mulley te bespreken. Het zal daarbij met name gaan om de vraag of Engeland de onderzeeboot- bestrijdlng vanuit de lucht van Ne derland wil overnemen. In dat geval hoeft Nederland de verouderde Nep tune-patrouillevliegtuigen niet te vervangen. Van onze onderwljsredactie DEN HAAG De organisaties van het vormingswerk voor werkende jongeren voplen zich zwaar teleurgesteld door het gesprek dat zij gisteren met minister Van Kemenade gehad hebben over de in oktober gestelde eisen. De minister blijft weigeren de ééndaagse leerplicht voor zeventienjarigen in augus- itus volgend jaar in te voeren. Volgens de organisaties kan dit de [genadeslag voor het toch al snel teruglopende vormingswerk betekenen. 'Het aantal deelnemers is dit jaar ireeds met twintig procent gedaald. Op dit moment volgen nog slechts negentienduizend jongeren vor mingswerk. Als de afbraak in dit tempo doorgaat, zullen steeds meer instituten moeten sluiten. Vormings werkers verkeren in grote onzeker heid over hun toekomst en zullen proberen het zinkende schip tijdig te [verlaten. In die situatie kan alleen leen krachtig beleid van de overheid het zo onmisbaar geachte vormings werk redden, aldus de organisaties. De vertegenwoordigers van het vor mingswerk bestrijden het argument van de minister dat de programma's voor zeventienjarigen niet op tijd klaar kunnen zijn. Zij vinden het ook niet nodig, met vormingswerk voor zeventienjarigen te wachten totdat alle ervaringen, met zestienjarigen goed en wel beoordeeld zijn. De vor mingsinstituten hebben in het verle den al goede ervaringen met 17- jarigen opgedaan, zegt de heer G. Van Schie, directeur van de Landelij ke organisatie van vormings instituten. Volgens minister Van Kemenade spelen financiële argumenten bij de genomen beslissing geen rol. Hij houdt vast aan uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht in 1978. Wel zal hiervoor nog een kabinetsbesluit nodig zijn. Samenwerking De minister heeft wel toegezegd, dat hij zal proberen de samenwerking tussen vormingswerk en het even eens teruglopende beroepsonder wijs nog meer te bevorderen dan hij het laatste halfjaar al gedaan heeft. De minister zal nagaan of de totstandkoming van nieuw part time-onderwijs door wetgeving ver sneld kan worden. Zelfs al loopt het aantal deelnemers terug, dan moet toch geprobeerd worden het vor mingswerk in stand te houden om het later te kunnen inbrengen in nieuwe vormen van onderwijs. Zijn Minister Van Kemenade ln gesprek met de vertegenwoordigers van het vormingswerk. toezeggingen op andere punten (overleg over de rechtspositie en omscholing) konden de organisaties niet bevredigen. Tenslotte hield de minister vast aan de verhoging van de groepsgrootte in het vormings werk. De bezuiniging op het kampwerk zal een half jaar worden (ADVERTENTIE) Van onze onderwljsredactie DEN HAAG „Als je nu de eendaagse leerplicht voor ze ventienjarigen zou invoeren, kon je wel eens het omgekeer de bereiken van wat je wilt." Dit is de reactie van minister van Kemenade op de eisen die de organisaties van het vor mingswerk voor werkende jon geren gisteren hebben gesteld. „We zien dat steeds meer jon geren kiezen voor volledig da gonderwijs. Dat ls op zichzelf een positieve ontwikkeling." vindt de minister. „Als je op dit moment de eendaagse leerplicht voor zeventienjari gen zou invoeren, zou het wel eens kunnen zijn dat nog meer scholieren er de voorkeur aan gaven in het dagonderwijs te blijven." Minister Van Keme nade meent, dat je uit de toe genomen belangstelling voor het volledig dagonderwijs niet mag concluderen, dat het hui dige onderwijs voor werkende jongeren mislukt ls. „Als de organisaties de noodklok lul den, moeten zij eerlijk zijn en zeggen, of ze er zelf nog in geloven. In een rapport van de Algemene bond van onderwij zend personeel wordt ronduit gezegd: „Stop er maar mee. Dat is niet mijn Idee," aldus de minister. Maar als de vormingswerkers achter die conclusie staan, moeten zij het zeggen. Maar lk vind dat het onderwijs voor werkende Jongeren wel dege lijk toekomst heeft, ook al loopt het aantal leerlingen te rug. Ik ben ook bereid, de ont wikkeling naar nieuwe vormen van parttime-onderwijs waar mogelijk te versnellen." uitgesteld. Volgens de heer G. van Schie ziet de situatie er na het gesprek somber uit. Van de politieke partijen is mo menteel weinig heil te verwachten, gezien -de ongelukkige ervaringen met de tweedaagse leerplicht voor zestienjarigen. Waarschijnlijk wil men eerst de naleving van de be staande leerplicht verbeteren, voor dat men uitbreiding wil overwegen. Als ook de Tweede Kamer half de cember verstek laat gaan, zullen de organisaties zich beraden op de vraag, of zij nog wel kunnen mee werken aan het beleid waar zij zich zeven Jaar lang voor hebben ingezet. Vooral de vormingswerkers die bin nen de Algemene bond van onder wijzend personeel (Abop) zijn geor ganiseerd, overwegen harde acties. In oktober is al met staking ge dreigd. 8TEIN De zeventienjarige H. A. P. Koopman uit Geleen is gister middag ln 8teln ln de draaiende pers van een vuilnisauto gekomen en overleden. De Jongen reed als werknemer van de Limburgse reini gingsdienst mee op de wagen. HEERLEN De twintigjarige W. M. J. Vaessen uit Nijswiller (Limburg) is gisteren in Heerlen op weg naar haar werk op de bromfiets door een vrachtwagen overreden. Zij over leed ter plaatse. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De organisaties van werkgevers zijn niet gelukkig met de tijdelijke prijsmaatregel die mi nister Lubbers heeft afgekondigd, nadat de oude op 5 december afliep. De belangrijkste grief geldt de nieu we peildatum van 3 december. Be paalde kostenstijgingen nadien mo gen worden doorberekend in de prij zen. Kostenstijgingen van dezelfde soort van vóór 3 december hadden voor die datum nog wel doorbere kend mogen worden, maar moeten nu voor rekening van de onderne mer komen. Volgens drs Heemskerk, secretaris van de christelijke werkgevers (NCW), schiet een aantal bedrijven er nu bij in. Een woordvoerder van het ministerie van economische za ken spreekt tegen dat deze bedrij ven vrijwel automatisch alsnog toestemming voor doorberekening zouden kunnen krijgen, wanneer ze maar daarom vragen bij het minis terie. Wel ls die toestemming moge lijk voor bedrijven die anders in financiële moeilijkheden dreigen te komen. De bedoeling is dat de tijdelijke maatregel begin januari wordt ver vangen door een definitieve prijs maatregel voor heel 1977. Die kan echter pas worden opgesteld wan neer meer zicht is op de loonontwik keling voor volgend jaar en op de mate waarin die zal mogen worden doorberekend in de prijzen. Intus sen mag onder de tijdelijke maatre gel geen enkele loonsverhoging wor den doorberekend. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Minister Van Agt (Justitie) acht het waarschijnlijk dat het vooronderzoek, dat aan de gang ls naar de abortuskliniek Bloe menhove ln Heemstede, zal leiden tot een proces tegen medewerkers (artsen en anderen) van deze kliniek. Minister Van Agt zei gisteren in een vraaggesprek in het NCRV- radloprogramma Hier en Nu dat „het er dik in zit" dat in de Bloemen- hove-zaak verdachten ter terechtzit ting zullen worden gedagvaard. Hoe lang dat nog zal duren, kon hij ech ter rüet zeggen. Minister Van Agt zei dit naar aanleiding van de veroorde ling van twee Amsterdamse artsen wegens het plegen van een abortus bij een Belgische vrouw die nader hand overleed. DEN HAAO Met Ingang van 1 april volgend jaar kunnen 63- en 64-jarige werknemers in de bouw vervroegd uittreden. Ze krijgen dan tot ze 65 jaar zijn uitkeringen zoals die ook voor de Wet Werkloos- heidsvoórzientng gelden, namelijk tachtig procent van het dagloon gedurende de eerste zes maanden. en dan tot de pensioengerechtigde leeftijd 75 procent. De pensioenop bouw gaat gewoon door tot het bereiken van het 65ste jaar. Minister Boersma van sociale za- ken en de werkgevers en werkne mers in de bouw hebben daarover in principe overeenstemming be reikt. zo deelde het ministerie van sociale zaken gisteren mee. Voor het onderwijs geldt sinds 1 decem ber al een soortgelijke regeling. Voorwaarde voor het deelnemen aan de regeling is dat de werkne mer die vroegtijdig met werken wil stoppen, tien jaar in de bouw heeft gewerkt. De „vervroegde uittre ders" blijven verplicht in het zie kenfonds en krijgen een vervan gende kinderbijslaguitkering. Bij verdiensten worden van hun uitke ringen afgetrokken. De nu ontwor pen regeling wordt als proef be schouwd. De uitvoering wordt aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid opgedragen. Volgens het ministerie zal het experiment nauwkeurig op zijn waarde worden getoetst in overleg met werkgevers- en werk nemersorganisaties. Van een verslaggever EINDHOVEN - De 24-jarige L. Lambooy uit Eindhoven is gister middag in haar woonplaats veronge lukt toen zij bij het oversteken van de Karei de Grotelaan werd aange reden door een personenauto. Rita _yK^j „Is het nodig om ïo'n herrie te maken bij het neerzetten van twee flessen melk?" IADVERTENTIE Klopt. Ook In Japan. Dankzij onze vertegenwoordiging aldaar. Adres: Yurakucho Denki Building 7-1, Yuraku-Cho 1-Chome. Chiyoda-Ku, Tokyo. Nadere informatie Amro kantoren of telefoon: 020-283684 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederlandse reisorganisatoren zouden veel vakantiereizen een stuk goedkoper kunnen aanbieden wanneer zij niet gebonden waren aan de bodemprijzen die de Rijksluchtvaartdienst (RLD) dicteert. Volgens directeur F. G. Fran sen van Arke-reizen, gisteren op een bijeenkomst ter gele genheid van de introductie van het nieuwe zomerpro- gramma, zal hieraan met spoed iets moeten worden ge daan. Binnenkort gaat hij er met andere reisorganisatoren over praten met het doel ge zamenlijk druk uit te oefenen op de Rijksluchtvaartdienst. HIJ acht het Juist een taak van de huidige regering deze prijsbodem ten bate van de consument op een lager ni veau te brengen 250 gulden Sprekend over zijn eigen pro gramma zei hij voor enkele honderden reizen meer te moeten rekenen dan nodig zou zijn. De meerprijzen va riëren van 5 (Tirol) tot 250 (Tenerlfe). Weliswaar wordt dit verschil de vakantiegan ger uitgekeerd ln de vorm van tegoedbonnen (voor on der meer excursies), maar, al dus de heer Fransen, het moet voor veel vakantiegan gers toch wel een onbevredi gend gevoel zijn meer tegoed bonnen te moeten opmaken dan zij nodig hebben. Zoals bekend, heeft de RLD voorgeschreven dat „pakket reizen" (dus reis en verblijf) niet goedkoper mogen wor den aangeboden dan voor 60 procent van de prijs van een retourkaartje op de lijn dienst naar de betreffende bestemmingen. Deze maatre gel was in de eerste plaats bedoeld als bescherming van de KLM. Maar ook, zo werd gezegd, zou de consument daardoor een zekere bescher ming genieten en niet het slachtoffer worden van tour operators die door het hante ren van onverantwoord lage prijzen in financiële moeilijk heden zouden kunnen komen (in het verleden is dit meer malen gebeurd). Bodem lager De directeur van Arke heeft begrip voor hun standpunt, is voorstander van een prijsbo dem, maar ziet de limiet lie ver op 40 procent gesteld Waar de vllegtarieven elk jaar omhoog gaan ls het onre delijk, vindt hij, de vakantie- prijzen daar nog steeds met 60 procent aan te koppelen De mogelijkheid van reisor ganisatoren op vele bestem mingen zelfs onder de prijs van vorig jaar vorige zomer te gaan, kan volgens hem wor den toegeschreven aan de concurrence, die als gevolg van de Inzakkende vllegva- kantlemarkt dit jaar nog fel ler ls geworden

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3