Religieuze commune het meest stabiel Peter Bergwerff op een barkruk Vandaag Commune moeilijker dan het huwelijk Meer studiebeurzen voor vrouwen Nieuwe richtlijnen r.k. universiteiten Onze adressen: Op de plank met science fiction VEET DAT DE HEERE GOD IS". Belgische oproep tot versobering Joden mogen niet roken en ook geen sigaret aanbieden Prijsvraag over toetreding Rome tot wereldraad VOORBIJGANGERS DINSDAG 7 DECEMBER 1976 KERK 0 TROUW/KWARTET 2 UTRECHT De commune stelt aan de deelnemers hogere eisen dan het huwelijk. De mening dat er mensen zouden zijn, die ln wezen ongeschikt zijn voor het huwelijk en ln wezen wel geschikt voor de commune, Is daarom onjuist. Deze stelling ls van mevrouw lr. C. J. Cramwinckel-Weede en zij voegde die bij haar proefschrilt „Communes en communebewegingen", waarop zij morgen, woensdag, ln Wageningen hoopt te promoveren tot doctor ln de landbouwwetenschap. Mevrouw Cramwlnckel stelde op grond van haar onderzoek ook vast, dat religieuze communes het meest stabiel zijn. Communes stonden enkele jaren ge leden nog volop ln de publieke be langstelling en de Indruk ls wel eens gewekt dat deze samenlevingsvorm langzamerhand het gezin zou gaan verdringen. Die verwachting is ech ter niet uitgekomen. Tot op heden is de commune, met name de zoge naamde relatie-commune. een randverschijnsel gebleven. Er is meer over gesproken, dan dat er werd gehandeld, aldus mevrouw Cramwlnkel. op een persconferentie, waar ze haar proefschrift toelichtte. De enige communes, die volgens haar een lang leven beschoren zullen GENÊVE. Tijdens een overleg in Genève hebben de nationale con tactpersonen er bij de afdeling stu diebeurzen van de wereldraad van kerken krachtig op aangedrongen, meer beurzen aan vrouwen toe te wijzen Ook werd gevraagd de ge zinsleden van gehuwde studenten meer te betrekken bij hun acade misch werk of stage. Verder zouden er meer beurzen naar vluchtelingen moeten gaan. Ten grondslag aan het geuite verlangen lag een statistiek, waaruit bleek, dat van de veertien honderd beurzen via de wereldraad sinds 1969 slechts 295 aan vrouwen zijn toegekend. Het is nu aan de programma-eenheid voor vorming en vernieuwing van de wereldraad om over de voorstellen te beslissen. ROME De nieuwe richtlijnen voor de katholieke universiteiten zullen niet dwingend moeten zijn, maar open en op de toekomst gericht. Aldus paus Paulus tot de deelne mers aan het tweede internationale congres van r.k. academische centra in Rome. Dit eongres houdt zich bezig met de voorbereiding van nieuwe richtlij nen voor de r.k. universiteiten, met name wat betreft de kerkelijke op leidingen. Vanuit Nelderland is prof. Huizing aanwezig, kerkjurist en de caan van de theologische faculteit van de universiteit van Nijmegen. Het ls de bedoeling, dat het congres aanbevelingen doet voor een nieuwe apostolische constitutie met richtlijnen voor de r.k. universitei ten. Volgens de paus moeten deze richtlijnen recht doen aan de inspi ratie van het geloof en de werkelijk heid van het leven. „Het gaat om een duidelijk oriëntatiepunt om wil lekeur en roekeloze fantasiën te ver mijden". zei hij in zijn toespraak tot het congres. zijn, zijn de zogenaamde religieuze communes. Hun aantal zal echter nauwelijks toenemen. De oude reli gieuze communes, waarvan er ook nu nog een aantal bestaat, vooral ln Amerika, werden vooral gegrond op alternatieve interpretaties van bij belteksten. Men leeft sober en er is duidelijk sprake van een hiërarchie en van een leiderschap. Zaken, die Jongeren over het algemeen te wei nig aanspreken om er voor in een commune te gaan zitten. Bij het onderzoek, dat in 1972 werd afgesloten, heeft de promovenda zich overgens uitsluitend gebaseerd op literatuuronderzoek. Ze worstel de zo'n 130 boekwerken en geschrif ten door. die ln de loop der Jaren over het onderwerp zijn verschenen. Het gaat hierbij dan ook om niet meer dan een algemene studie, die niet representatief kan zijn voor alle communes en communebewegingen. Daarnaast beperkt de analyse zich tot communes ln de westerse wereld van deze en de vorige eeuw. Drie soorten De promovenda onderscheidt drie soorten communes: naast de reli gieuze zijn dat de politieke en de relatie-commune. Bij deze laatste staan de inter menselijke verhoudin gen centraal. BIJ de politieke com munes gaan de leden uit van een bepaalde heilsverwachting; de deel nemers streven actief of passief naar een totale maatschappijhervorming. Dergelijke communes werden voor het eerst ln de vorige eeuw opge richt De commune wil een voor beeld zijn (b.v. Walden) of de deelne mers willen zelf actief een verande ringsproces op gang brengen. AMSTERDAM Postbus 0S9 Wibautstraat >31 Tel 020-913456 Tele* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Poslbus 940 Westbiaah 9 Rotterdam Tel 010-115500 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Pierre Krijboldcr, Jesus de Naza- reeër. ,Een studie over de historiciteit van Jezus en de oorsprong van het christendom. Amsterdam We tenschappelijke Uitgeverij 1971. 220 blx. De werkelijkheid ls soms vreemder dan de stoutste fantasie. Toch is dit geen geschikt uitgangspunt voor historisch ondeizoek. Een historicus kan af en toe geplaagd worden door de gedachte dat het heel anders gegaan zou kunnen zijn dan hij kan nagaan. Toch raakt hij van de wal in de sloot wanneer hij het uitzonder lijke. een fantastische mogelijkheid ais uitgangspunt voor zijn studies neemt, en niet het gebruikelijke „naar alle waarschijnlijkheid". Als iemand een verhaal vertelt en er is niets tegen dat het zo gegaan is als hij zegt. dan ls er geen reden het te beschouwen als een geheime code waarachter in werkelijkheid een heel ander verhaal schuil gaat Krijbolder gaat in zijn boek over de historiciteit van Jezus echter wel volgens deze methode te werk. Voor hem is bv. het verhaal van het leven van Jezus de in code gestelde ge schiedenis van. het ontstaan van de christelijke beweging. Het verhaal Ïaat niet echt over het leven van ezus; we moeten het „ontblologise- ren" om er achter te komen waaro ver het in werkelijkheid gaat Met gewaagde combinaties en slimme deducties decodeert hij het histo risch materiaal, met scherpzinnig heid en grote nuchterheid, maar overtuigend is h«t niet Een speur dersroman, dat had Krijbolder er van moeten maken. Plot en oplos sing regisseert hij immers belde. Nu hij het echter presenteert als een serieus historisch onderzoek komt het op de plank met science fiction terecht Petrus is dezelfde als Jo hannes de Doper. Flavius Josephus is Jozef van Arimathea, .Jezus" is een code. Wie naar het hoe en waar om hiervan benieuwd is biedt dit fraai uitgegeven boek de sleutel S. J NOORD A Duidelijk ls aldus mevrouw Cram wlnckel dat het ontstaan van com munes meer een gevolg was en is van maatschappelijke ontwikkelingen, dan dat er door de communes in vloed werd en wordt uitgeoefend op deze ontwikkelingen. In de vorige eeuw zochten communes het alter natieve vooral in het economische vlak (er was veel armoede). Gevoe lens van vervreemding en isolement in de welvaartsmaatschappij van de Jaren zestig zorgden voor de op komst van communes, waarvan de leden het alternatieve zochten ln de relaties tussen de mensen. Levensduur De levensduur en het succes van deze communes zal met name afhan gen van de mogelijkheid om te vol doen aan en evenwicht te brengen ln de behoefte aan vrijheid en de be hoefte aan geborgenheid. Daarnaast spelen mogelijkheden op maat schappelijk terrein (hulsvesting, wettelijke regelingen) een rol. aldus de promovenda. Het meest kwetsbaar zijn de politie ke communes gebleken en volgens mevrouw Cramwlnckel zal dat ook voor de toekomst gelden. Terwijl voor de religieuze communes in de vorige eeuw een levensduur tussen de vijftig en honderd jaar niet onge woon was, bestonden de politieke communes vaak slechts twee drie jaar. De leden zullen zich namelijk aan vankelijk sterk gebonden voelen aan een bepaalde Ideologie, maar naar mate die Ideologie zich binnen de groep verder ontwikkelt, wordt de kans op meningsverschillen groter. Daar bij komt. dat ln tegenstelling tot de religieuze communes de leden eerder geneigd zijn. hun individuele wensen onderschikt te maken aan het groepsbelang. Die neiging zal in de moderne politieke communes meestal ontbreken. Seksuele relaties Mevrouw Cramwlnckel rekent ln haar proefschrift ook af met het idee dat bij sommige mensen wel schijnt te leven, dat bij communes de seksu ele relaties een grote rol spelen of zelfs drijfveer zouden zijn voor het oprichten van een commune. De wenselijkheid van wisselende seksu ele relaties vormt een weinig belang rijk onderdeel van commune- ideologieën. aldus de promovenda. ZIJ wijdt in haar proefschrift een hoofdstuk aan zogenaamde Jonge- rencommunes. die verder bulten het analytisch gedeelte van haar studie zijn gebleven. Het lijkt volgens haar aannemelijk, dat de ongehuwde Jon geren van morgen, die niet meer ln het ouderlijk huls wonen, kiezen tus sen alleen wonen, samenwonen of deelnemen aan een „doorgangscom mune". Deze „relatle"communes van tijdelijke aard zullen onder de Jongeren toenemen, mevrouw Cram wlnckel pleit daarom voor meer on derzoek op dit gebied. door A. J. Klei Mijn collega Peter Bergwerff van het vrijgemaakt-gereformeerde Nederlands Dagblad woont voor zijn krant de vergaderingen van de gereformeerde synode bij. die gehouden worden in het congrescentrum De Blije Werelt te Lunteren. Laatst vertrouwde hij in een uitvoerig artikel zijn afnemers toe, dat hij als gevolg van zijn journalistieke bezigheden soms op een barkruk zit in de Blije Werelt, en dat niet alleen, maar ook dat hij wel eens plaats neemt naast een theologisch hoogleraar „van die kerken, die we sinds 1944 noodzakelijkerwijs behalve „gereformeerd" ook „synodaal" moeten noemen". Nu zou ik. dunkt me, indien ik vrijgemaakt was. me méér zorgen maken over het feit dat de kerknieuwsredacteur van mijn ei gen vrijgemaakte dagblad, zonder dat deze duidelijk maakt dat dit noodzakelijkerwijs diende te ge schieden. aan een bar gaat zitten naast een veelbesproken synodaal hoogleraar, dan over het verblijf in die bar op zichzelf. Die Jongen moet daar immers zijn werk doen, niet waar? Maar Peter Bergwerff gaat er kennelijk van uit dat hij zijn lezers eerst voorzichtig moet laten wennen aan het denkbeeld dat hij een heel enkel keertje op een barkruk zit. een synodale kruk nog wel. Hij besteedt daar tenminste een uitvoerige alinea aan en geeft vervolgens onverhoeds te kennen, dat hij in die bar de buurman van de heer Kuitert was. Hier komt Peter Bergwerffs introductie tot de bar: „Ik zei dat De Blije Werelt een gezellig centrum was. Niet ln de laatste plaats vanwege de uitste kende keuken, het vriendelijke per soneel en ook: de bar. Dat klinkt natuurlijk niet erg synodaal, dat laatste woord en menigeen zal di rect denken aan mistige kroegjes met potdichte deuren met een klein luikje. Maar daar is geen re den voor. Natuurlijk, de borrel die er geschonken wordt, is dezelfde, maar daar houdt dan ook de verge lijking op. Want op de barkrukken zitten geen halfbeschonken kroeg lopers, maar achtenswaardige he ren, die gedurende een periode van twee jaar met de naam „synodele den" worden opgesierd. Na afloop van de raiddag- en avondvergade ringen heeft de synode de gewoon te zich enige tijd meestal ln gezelschap van de vaste ploeg kerknieuwsverslaggevers te ver melen aan deze bar. Ik heb me daar eigenlijk nooit aan geërgerd, of het moest die ene keer zijn, toen de synodale vergaderaars zich net een hele dag „indringend" zoals dat dan heet hadden beziggehouden met het probleem van de nieuwe levensstijl en de versobering. Kijk, dan vormt zo'n rijkelijk vloelende Bokma een wat schril contrast. Niet zozeer vanwege die Bokma, maar wel vanwege de wijze waarop even daarvoor over soberheid was gesproken. Maar verder is die bar in Lunteren een uitgezochte com municatiegelegenheid, beslist." Ik wil hier een paar aantekeningen bij maken. In de eerste plaats valt me op dat iemand die streng is in de leer (en dat zijn de vrijgemaak- ten, reken maar), volstrekt geen moeite lijkt te hebben met de aard der verteringen, welke aan deze Lunterse bar te verkrijgen zijn, ter wijl de aanzienlijk minder geloven de dominee Ruitenberg terstond de (hervormde) benen nam toen hij in de gaten kreeg wat er daar allemaal geschonken werd. Persoonlijk sta ik, of liever: zit ik in dit opzicht dichter bij Peter Bergwerff dan bij dominee Ruitenberg en mijn waar nemingen aan de bar van De Blije Werelt hebben mij tot de overtui ging gebracht dat gereformeerde dominees veelal minder geloven naarmate zij meer op hebben! In de tweede plaats stel ik vast dat collega Bergwerff te somber schrijft over het gewone kroegwe zen. Indien dit is ten gevolge van onbekendheid met de materie, no dig ik hem bij dezen uit tot een gezamenlijk bezoek aan een mistig kroegje. Hij zal dan zien dat daar heus niet altijd halfbeschonken kroeglopers zich ophouden. Ik heb in een dergelijk schemerig lokaal menig goed gesprek gevoerd met een vrijgemaakt theoloog. Helaas is hij later buitenverbander gewor den en nu zelfs synodaal, maar dat valt stellig niet te wijten aan onze omgeving. Meer te spreken ben ik over het geen Peter Bergwerff blijkens zijn verslag op de barkruk sprak tot een predikant. Collega Bergwerff zei namelijk dat-ie het eerlijker zou vinden indien de gereformeerde sy node eens openlijk zou verklaren dat (en nu gebruik ik maar m'n eigen woorden) er in de gerefor meerde kerken ook opvattingen le ven, en in leven gelaten worden, over de bijbel, die Je met goed fatsoen niet gereformeerd kunt noemen. Ikzelf heb op deze pagina meermalen op die eerlijkheid aan gedrongen. Nu horen ze 't ook eens van een ander. Maar het ziet er naar uit dat de synode en daarmee de gereformeerde kerken voorlopig nog zullen voortgaan met het in elkaar knutselen van uitspraken die de indruk moeten vestigen, dat het nog altijd koekoek-éèn- gereformeerde-zang is bij hen als 't erop aankomt. Roomsen en gereformeerden stoelen op dezelfde wortel des geloofs, zoals Abraham Kuyper vaststelde. Zij zitten, blijkens bijgaand verhaal en blijkens dit plaatje uit de tijd van het tweede Vaticaans Concilie, ook op dezelfde krukken. Barkrukken name lijk. (ADVERTENTIE) In verband met de behandeling in de Eerste Kamer der Staten- Generaal van het wetsvoorstel met betrekking tot abortus provocatus, beleggen de Bond an Ned. Herv. Vrouwenver. op Geref. Grondslag, de Bond an Vrouwenver. der Geref. Gemeenten en de Bond an Chr. Geref. Vrouwenverenigingen op D.V. zaterdag 11 december a.s. •en landelijke samenkomst tot bezinning en gebed als thema: Sprekers: Ds. A Vergunst te „STA DP, O GOD!' Prof. dr W.H. Velema te Apeldoorn: „EEN LAATSTE APPÈL!" Ds. C. den Boer te Wageningen: „LEEF, JA LEEF!" Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Jullenahal van het Jaar beurscomplex aan de Croeselaan te Utrecht, aanvang hall drie. Allen, die abortus provocatus als strijdig met Gods Woord afwijzen worden hier verwacht! BRUSSEL (UPD. De Belgische r.k. bisschoppen hebben in een op roep tot „geheel Europa" de jacht op het materieel welzijn in dit we relddeel veroordeeld. Volgens hen overdrijven de Europeanen hun nei ging tot Individuele vrijheid. „Wij hebben toegelaten, dat wij worden getiranniseerd door de jacht op winst en materieel welzijn," aldus de Belgische bisschoppen. Zij kritiseren rechtstreeks de Euro pese gemeenschap, die haar eigen belangen zo zelfzuchtig ln het oog zou hebben gehouden, „dat de visie op wat waarlijk goed ls voor de gemeenschap teloor ls gegaan. De Europeanen hebben toegelaten, dat de macht in handen van een kleine minderheid ls gekomen. Zij hebben een maatschappelijk systeem laten ontstaan, waarin economische, soci ale en politieke onrechtvaardighe den in wetten zijn vastgelegd. Speci aal veroordelen de Belgische bisschoppen de kapitaalsvlucht naar landen met vergaande belas tingsfaciliteiten. TEL-AVTV Het is joden niet toe- gtsUan te roken. Dit is de beslissing van opperrabbijn David Halevy van Tel Aviv. Nog nimmer voordien beeft een rab bijn met de autoriteit van Hblevy dit xo nadrukkelijk uitgesproken. Hij kwam tot zijn beslissing tijdens een vraag over de verhouding tussen drugs en de joodse wet. voor de Israëlische televisie. Halevy zette uiteen, dat joden geen drugs mogen gebruiken omdat zij de gezondheid vernietigen. Dat doen sigaretten ook. betoogde opperrabbijn Halevy en daarom zijn zij verboden. Hij baseerde zijn uitspraak op Deu- teronomium 4 vers IS, waar het ge bod staat: Neem u in acht. De Tel Avivse opperrabbijn zette uiteen, dat in de oudheid de rabbijnen al het drinken van open water verboden wegens gevaar voor infectie. Het ro ken van sigaretten is kankerverwek kend en bevordert hart- en vaatziek ten en is daarom verboden. Ook het aanbieden van sigaretten behoort tot dit verbod omdat in Levi ticus (19 vers 14) geschreven staat: Gij zult voor de blinden geen strui kelblok leggen. De mening van de opperrabbijn Da vid Halevy wordt door tal van rabbij nen gedeeld. Geen van hen heeft tot nu toe echter een verbod durven uitvaardigen, omdat zij bevreesd zijn, dat niemand zich van hun op vatting iets aantrekt Bij sommige orthodox-joodse groepen is het zelfs de gewoonte als een jongen op der tienjarige leeftijd gaat meetellen als man, hem een sigaret aan te bieden als teken van volwaardigheid. MENS EN DIER Vorige week hoorde ik over de radio enkele berichten aangaande het We reld Natuur Fonds. Allemaal sympa thieke dingen. Men wil allerlei die ren in het leven houden, waarvan we als ze er niet meer zijn tegen elkaar zeggen: wat zonde, hadden we ze maar beter verzorgd. Daarvoor is veel geld nodig. Dat is best te begrij pen. Het laatste bericht luidde: men wil tropische zeekoeien voor uitster ven behoeden. Ik vond dat een mooie uitdrukking, 't Leken ineens heel andere dieren. Bij zeekoeien krijg je niet meteen de gedachte aan elegant dartelende beesten, maar door „voor uitsterven behoeden" werden ze meer waard. En misschien wel terecht. Toch ben ik wel eens jaloers op die liefde voor dieren. Ik kan echt een beetje woe dend worden als ik lees dat er weer ergens een excentriek mens een ver mogen nagelaten heeft om het graf van 't een of ander hondje te verzor gen tot.ja, tot wanneer? Jesaja heeft 't over „de laatste dagen", d wz. de dagen van de mensen lopen af. Dus die van hondjes ook. Dieren liefde! Aandoenlijk, en ik houd ook echt van poezen en honden. Ik heb niet de minste moeite met grote honden. Ze bevroeden blijkbaar geen gevaar bij mij. Waarom zouden ze ook? Alleen kleine keffertjes die naar je neus happen, daar heb ik t niet op. Maar goed. dierenliefde. Nu iets heel akeligs: ik lees dat Hans L. een dierenliefhebber was. En nog zie ik Berg, de opper-martelaar van het kamp ln Amersfoort met z'n hond spelen. Er is toch iets aan de hand met dierenliefde, denk ik, dan. We moeten, mag ik 't zo zeggen, wel oppassen dat we dieren niét -voor trekken bij de mensen. Ik lees zel den van mensen die „voor uitster- ven" behoed moeten worden. Of ik lees dat weer in andere blaadjes en hoor dat weer in andere uitzendin gen. Ik denk dat 't toch een kwestie van prioriteit is. Mensen gaan voor. Wat doen we voor mensen die als beesten sterven? Ik zag Bertus Aaf- jes bij de kinderen in Afrika. Dat sprak me meer aan. Soms denk ik dat we best zonder tropische zee koeien kunnen. ODIJK De Evangelische Maat schappij heeft een prijs van duizend gulden uitgeloofd voor de bepte ver handeling over de mogelijkheden en onmogelijkheden van een toetre ding van de r.k. kerk tot de we reldraad van kerken. Gevraagd ls, voor 1 juli 1978 op te sturen, waarin de oecumenische, theologiosche, kerkrechtelijke en eventuele staatsrechtelijke implica ties voor de r.k. kerk worden be schreven en beoordeeld, voor het geval deze kerk lid wordt van dc wereldraad. De prijsvraag staat al leen open voor hen, die theologie studeren. De evangelische Maatschappij is op gericht ln 1853 om het protestants bewustzijn te verlevendigen. Thans valt het accent op het bevorderen van het gesprek tussen de kerken van de Reformatie en de rooms- katholieke kerk. Daartoe geeft zij (samen met anderen) het maandblad Tenminste uit. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwlekkerland: B. Haverkamp te Monster; te Oostwold (Oldambt): J. Enderlé kand hulppred. aldaar; te Steenwijk: W. Koole te Leeuwarden; te Dokkum: A. v. d. Horst (part time hulppred.) te de Lier. Aangenomen naar Gennep-Cuyk en Grave (toez.): C. J. Roosa te Heemse. Bedankt voor Bovenhardinxveld: drs K. Exalto te Hasselt. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-Helprijan: J. Geel voorheen kadervormingspred. te Jakarta, wonende te Baarn. Aangenomen naar Rotterdam- Pernis: drs F. de Vries te Ommen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Voorburg: M. H. Slig- gers te Alkmaar-Broek op Lange- dijk; te Vlaardingen: R. P. Urban te Goes-GBrouwershaven. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum: J. Plantinga te Dronten. Koningin Margrethe van Dene marken studeert theologie. Zij doet dit, omdat zij ervan overtuigd is, dat het christelijk geloof het ware fun dament is van het leven. Dit vertel de zij in een vraaggesprek met het Deense dagblad Politiken. De Deen se vorstin neemt ook regelmatig deel aan openbare symposia, waa rop zij met bekends Deense theolo gen van gedachten wisselt. Prof. G. P. Hartvelt Bij gelegenheid van de viering van de 122e gedenkdag van de stichting van de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kam pen heeft prof. dr. G. PL Hartvelt een rede uitgesproken over „Het ge binte van de tijd". Hij ging daarbij in op opvattingen, die in het verle den (en ook nu nog wel) in reforma torische kring, met name onder Lu theranen, aanhang vonden over de duur van de geschiedenis. Daarbij ordende men de geschiedenis naar de gedachte van een zesduizendja rig bestaan van de wereld of naar een bepaalde uitleg van de droom van Nebukadnezar. Voor tallozen hebben deze belde gezichtspunten oriëntering betekend in de chaos van de geschiedenis. Met het ver dwijnen ervan moet voor velen het dak van de geschiedenis zijn wegge nomen en is het koud geworden in de tijd. Wij zullen elkaar ook niet alle koude kunnen besparen aldus prof. Hartvelt, want „ons" verhaal van geschiedenis is een grimmig verhaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2