Schneider constant door komst Boskov Lenen. U kunt't op meer dan een manier. Kleine kernploegen Connors: halve finale fpsch gevolg van hard trainen' "srsterking lift lodzaak Opnieuw verlies honkballers Vier rijdsters en rijders Kemper weer bij bewustzijn Baanrecord •Jos Valentijn v* v 7 DECEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 TET1Q ADVERTENTIE KOV S3 50 JO 00b TERDAM Terwijl di- (ur Guus Brix van Feye- d op enige afstand lichte- afkeurend het hoofd dt, herhaalde trainer Vud- l Boskov gisteren voor de piste maal dat de Rotter- Se ploeg dringend verster- beheoft. De Joegosla- ie oefenmeester dacht in erband aan een klassespe- Pan het type Rob Ren- Tink. „Er moet toch best |>ank te vinden zijn die een elijke aankoop, die onge- eld tussen de drie vier Den gulden zal liggen, wil jieren." zo filosofeerde hij. prees dat hem een dergelij- pmerking niet door Feye- fds huidige linkerspits Jan Deinsen in cjahk zou wor- afgenomen, voegde Bos- er snel aan toe, dat hij Van 'isert geen miskoop vindt, r dat de oud-speler van Go Td beter op het midden tot zijn recht zou komen. icteur Brix verklaarde la- Bat ook hij wel in ziet dat tnoord een klassespeler Ikan gebruiken. „Maar v moet daar niet steeds openbaar op terugko- Dat is niet verstandig em". Feyenoords direc- lie per 1 juli vertrekt, overigens binnenkort. e*r Feyenoord woensda- ii het retumtreffen met jnol wint en daardoor de ade ronde van de UEFA ill. naar Gothenburg om n te onderhandelen met björn Kielsson, de 22-jarige 5 van IFK. Hij is Feye- fd aanbevolen door Ove dvall die coutings- iczaamheden voor Feye- rd in Zweden verricht. In onlangs afgesloten voet- leizoen in Zweden scoorde sson 22. „De uitslag van nsdagavond is voor ons rslaggevend voor de vraag ire wel of niet zullen gaan. willen Nielsson vooral als vulling vóór onze UEFA- i-wedstrijden. Winnen we psdag dan moeten we zien we voor 15 december rond De ellende is alleen dat plve Feyenoord ook andere fs in de Zweed geïnteres 4d zijn" aldus Brix. Enoords scheidende direc- 1 zei gisteren dat hij het van ng acht dat er nu snel trheid kofnt wat zijn opvol- betreft. „De contracten Willy Kreuz.'Wim Rijsber- Harry Vos, Theo de Jong. 9 van Daele en Wim Jansen n dit seizoen af. Ik zou het list vinden wanneer er nog mij zaken moeten worden ian die mijn opvolger al te zouden binden". is typerend dat Brix de n van Mladen Ramljak EN wiens verbintenis evc- is een einde komt, onge- 134 31 nd laat. „Oh. ja, we heb- 430,3 Ramljak ook nog. Het zou tig zijn als hij weer kon M325en" Een reactie waaruit s? te concluderen, dat de 30- ;e Joegoslaaf niet meer op loa nieuw contract kan nen. 800 90 ignol dat vanmiddag in 3^ erland arriveert kan vol- 135 trainer Boskov zijn ploeg meer verrassen „Feye- U5 *d is optimaal voorbereid. '62 erwacht een spectaculaire (oo50 strijd. De enige speler die 125 eventueel voor verrassin- kan plaatsen is Caszely. ais echnisch zeer begaafde of- *j° leve middenvelder". Wat ,l80 verrichtingen van Feye- i3o 'd aangaat in de nationale petitie is Boskov wat min- 424 optimistisch dan enkele l9° en geleden. „Ajax hoeft 67 alleen nog maar op het 360 pioenschap te concentre- J 33 terwijl wij nog op alle fron- '70 in de slag zijn" 120 220 tL Ondanks ten nederlaag van n Italië in dc voorronden van hel Impiornschap gaat het Engelse lltal op toernce door Zuid Amerika te wennen aan de omstandigheden 350 o ipet-u op 8 juni tegen Brazilië. op 300' fK°n ArW'vntinie en op li juni legen flSPRJNGEN Dc jarige Hall- ihoonspringer Klaus Dibiu.si, drle- lympi.sch kampioen torenspringen. vader. Carlo Dibiasi, up al.s trainer Italiaanse nationale schooi» |ocu De Italiaan beëindigde na de O Montreal zijn acUeve camel* door Richard Matthijsse ROTTERDAM Het is opvallend hoe Dick Schneider (28) zich dit seizoen bij Feyenoord ontwikkelt tot een van de meest constante spelers. De rechterverdediger, die de afgelopen twee seizoenen door het diepste dal van zijn carrière ging, is thans een van de meest in het oog springende figuren in een elftal, dat de naam Feyenoord toch weer een positieve lading geeft. En dan te weten, dat aan het einde van het vorig seizoen Schneider persoonlijk werd verweten, dat hij in het beslissende duel tegen PSV via een serie fouten het kampioenschap, waarnaar de Rotterdammers zo hunkerden, had verspeeld. 38 36 18 70 12 69 Toch wil Schneider, nu alles zich bij de Rotterdamse ploeg weer ten goe de schijnt te keren, de moeilijke peri ode, die achter hem ligt, evenals de kritiek die toen over hem neerdaalde niet naar de achtergrond verdringen. Hij wil er de les uit leren. „Het voet bal zei me op een gegeven moment niets meer. Met Coerver en Brze- zanezyk vlotte de communicatie niet en daarbij kwam blessures. Eigenlijk heb ik anderhalf jaar verloren. Voor tachtig procent eigen schuld, reali seer ik me nu. Maar je gaat naden ken, je wordt ouder en je voelt meer verantwoordelijkheid voor Je gezin en Je beseft dat je iets weggooit. Aan het begin van dit seizoen heb ik me voorgenomen: nu moet het anders, een nieuwe trainer, een nieuwe kans en het klikte." Dat Dick Schneider dit seizoen met zoveel plezier voetbalt is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het feit dat Boskov hem niet voort durend met zijn zwakke punten en met zijn fouten confronteert, maar veel meer de nadruk legt op zijn positieve eigenschappen. Schneider: „Boskov zegt me heus wel dat ik korte op de man moet dekken, maar hij bombardeert je niet meteen tot zondebok als je een-fout maakt waa ruit een doelpunt ontstaat. Hij neemt het je wel kwalijk als je z'n taktische opdrachten niet uitvoert of als je je niet voor honderd procent geeft, maar technische fouten zijn in zijn ogen vergeeflijk. Die horen bij het spel." Dick Schneider zelf een tikkeltje gemakzuchtig van aard kan de aanpak van de Joegoslaaf ook in andere opzichten waarderen. „Bij Boskov weet je precies waar ja aan toe bent. Hij pikt niks. Afpsraak is afspraak. Tijd is tijd. Als hij zegt: we trainen vandaag tachtig minuten dan worden het er zeker geen negen en-zeventig, maar ook geen een-en- tachtig. Hij is zeer consequent. Wie te laat op de training arriveert be taalt de eerste keer drie gulden per minuut en de volgende keer zes gul den per minuut. Dat principe han teert hij ook bij wedstrijden in het buitenland. Als hij zegt: iedereen is om twaalf uur binnen dan staat hij als een nachtportier bij de deur om te controleren of iedereen op tijd is. Vroeger wilde ik in het buitenland nog wel eens een uurtje pikken, maar dat is er nu niet meer bij. Ik voel er niets voor om geld mee te nemen." Training in de natte sneeuw. Nico Jansen, geheel ingepakt en Michel van de Korput duelle ren om de bal. Dick Schneider is verdediger, noch tans leveren zijn offensieve capaci teiten het meeste rendement op. „Ik mis de echter killersmentaliteit om een man uit te schakelen, maar ik k&n verdedigen, mits ik me goed concentreer. Ik ben als verdediger niet meer of minder dan een ander. Aanvallen doe ik daarentegen wel liever dan verdedigen. Het geeft me voetbalplezier. Ik heb wat dat be treft een positieve instelling. Ik be leef meer vreugde aan een voorzet dan aan een sliding waarmee ik een tegenstander van een doel punt af houd." Het zal voor Feyenoord tegen Espanol in belangrijke mate afhangen van het feit in hoeverre Dick Schneider de gelegenheid krijgt zijn vreatieve eigenschappen te kunnen botvieren. Nu Feyenoord door het vertrek van Van Hanegem en Kristensen duidelijk aan inventi viteit en fantasie heeft ingeboet is Schneider een belangrijke schakel geworden in de aanvalspatronen van de Rotterdammers. De driehoek Schneider-Wim Jansen-Vreijsen vormt de laatste weken met uit zondering van het bekerduel tegen Eindhoven het sterkste deel van het Feyenoord-team. En om het maximale rendement uit Schneiders kwaliteiten te halen heeft boskov hem van het begin af aan bij alle vrije schoppen op de vijandelijke helft en bij alle hoekschoppen op de rechtervleugel ingeschakeld. Feye- noordsa korte corners en de ingestu deerde vrije schoppen zijn imiddels berucht geworden en hebben al de nodige doelpunten opgeleverd. Dick Schneider noemt zijn huidige vorm een logisch gevolg van het harde trainen." Persoonlijk zou ik er wel voorstander van zijn dat Boskov in deze periode wat gas terugneemt. Het zware programma kost toch al veel kracht. Ik heb daarbij ook nog die trainerscursus op maandag. Maar ik geeft toe, dat is mijn eigen wil. En een verslapping op de trai ning heeft wel een nadeel, want zo'n verslapping zet zich vaak door in de wedstrijd. Zo zal Boskov ook wel redeneren. Slopen doet hij je overi gens niet; dat is nog nooit gebeurd. Er zit een heel goede opbouw in zijn trainingsaanpak." Medio 1978 loopt het contract van Dick Schneider af. Zorgen voor de toekomst heeft hij niet. „Ik ben zuinig met mijn centjes omgespron gen en als ik straks mijn MO.-akte Nederlands heb gehaald kan ik hier aan de slag. Behoefte om naar De venter terug te gaan, heb ik niet." CARTAGENA Het Nederlands honkbalteam heeft tijdens de we reldkampioenschappen voor ama teurs in Cartagena ook de tweede wedstrijd verloren. Tegen gastland Columbia werd het in tien innings 7-8. Nederland bezet na deze neder laag samen met Mexico de laatste plaats. Eerder had Nederland al met 1-27 van favoriet Cuba verloren. De Cubanen voeren overigens duidelijk de ranglijst aan. De tweede wed strijd tegen Mexico eindigde in een 15-1 zege. Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste kcuie te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven dien weer opnemen wat u hebt afgelost Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarv an kunt u maxi maal acht jaar doen. Wilt u geld vooreen eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een 1 hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor de beste is. Coupon voor meer informatie Ik wil craaj; meer w«en over Hvporluvk ABNPI.uvKf.NJuf J Aankruisen wat gewenst i». Btf er Wonen KrcJiet riKf /Mevr/Mrj r Heeft reeds een rekening hf de ABN: ja/neen Zo fa. b* ABN-kantoor - Tel:. In nnivfrjnkeetdeenvelop renden ...in Alamen.-B.ink N.Jvrlind. Aid. 0.D.50, Antwoordnummer 1555. Ani.c.fdam. Algemene Bank Nederland AMSTERDAM Voortbouwend op een plan van de oude landelijke technische commissie heeft de nieu we LTC in nauw overleg met het dagelijks bestuur van de schaatsbond besloten, dat de Neder landse kampioenschappen (8 en 9 januari in Assen) de diverse kernploegen slechte uit vier rijders zullen bestaan. Leen Pfrommer, die enkele weken geleden er nog voor stander van was om vijf allrounders mee te nemen, heeft dit standpunt niet ter kennis van de LTC gebracht. De allrounders hebben bij het Euro pees kampioenschap (22 en 23 janua ri in Larvik) vier startbewijzen en bij het wereldkampioenschap (5 en 6 februari in Davos) drie. Dit laatste is het gevolg van het blijven staan van Vriend op de 500 meter en de val van Pasman op de 1500 meter bij de wereldkampioenschappen in Hee renveen Nederland had toen na drie afstanden slechte twee rijders bij de eerste twintig van het klassement. De herensprinters van Henk Gemser mogen bij het wereldkampi oenschap in Alkmaar (26/27 februari) ook slechts met drie rijders uitko men. De dames met vier. De dames- allrounders hebben bij het we reldkampioenschap in Keystone (12/13 februari) eveneens recht op vier plaatsen. LAS VEGAS De Amerikaan Jim my Connors heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Challenge Cup. In de halve finale versloeg hij zijn landgenoot Vitas Gerulaitis met 5-7,7-6,7-6,6-1, In een partij, die ruim drie uur in beslag nam. Connors zal op 19 december zijn tegenstander kennen. Dan ein digt de andere halve finale groep, waarin Nastase, Orantes, Laver en Solomon spelen. Tijdens de eerste dag van het Mas- ters-tennistoernooi in Houston (VS) hebben Manuel Orantes (Spa) en Ha rold Solomon (VS) gemakkelijke overwinningen geboekt. Beiden wonnen met 64,6—2 van respectie velijk Eddie Dibbs (VS) en Brian Gottfried (V8). De Argentijn Guiller- mo Vilas had het Veel moeilijker tegen de Mexicaan Raul Ramirez. Vilas won uiteindelijk met 7—6,2—6, 7-5. De acht deelnemers aan het Mas- terstoemooi zijn verdeeld in twee groepen. In de „witte" groep spelen Orantes, Dibbs, Tanner (VS) en Fi- bak (Pol.), Vilas, RamirezSolomon en Gottfried spelen in de „blauwe" groep. De nummers een en twee van elke groep plaatsen zich voor de hal ve finales, die donderdag beginnen. De Spanjaard Jose Higueras heeft een internationaal toernooi in Santi ago (Chili) gewonnen. In de finale won hij met 5—7, 6—4, 6—4 van de Braziliaan Carlos Klrmayr. Het dub belspel leverde een zege op voor de Chilenen Comejo en Gildemeister. Zij versloegen Prajoex (Chi) en Alva rez (Arg) met 6—2, 7—5. In de tweede reeks Cupwedstrijden in Montevideo heeft de in Nederland spelende Venezolaan Humphrey Ho- sé samen met zijn dubbelpartner Ri- cardo Cano (Arg.) gewonnen van het Braziliaanse koppel Koch/Mandari- no met 6-7 6-1, 6-4, In een enkelspel partij won Victor Pecci (Par) van Cano met 4-6, 6-4,6-5. Pecci heeft nu de leiding met 20 punten. Hosé. Canc en de Spanjaard Manuel Santana hebben er elk 12. KEULEN Twaalf uur na zijn vol tijdens stayerswedstrijden in Keu len is de 38-jarige prof-wielrenner Dieter Kemper weer bij bewustzijn gekomen. Volgens de artsen, die hem behandelen in het Keulse uni- versiteite-ziekenhuis. is voor de oud wereldkampioen na een eerste ope ratie het directe levensgevaar gewe ken. maar zijn toestand is nog ernstig. De directeur van de Keulse Sporthal vertelde maandag dat Kemper be schadigingen aan schedel cn her sens heeft opgelopen en bovendien verwondingen aan de linker slaap, gebroken ribben en een gebroken linker elleboog plus nog een aantal bloeduitstortingen. Een eerste onderzoek van de politie heeft duidelijk gemaakt dat nie mand schuld heeft aan het ernstige ongeval van zondagavond. Kemper namelijk, rijdend aan de kop van het veld. kreeg een lekke voorband In zijn poging snelheid te verminde ren. verloor Kemper zijn evenwicht en gleed de baan omlaag De achter hem rijdende gangmaker Bertus de Graaf, met de Belg Hug van Gastel aan de rol. slaagde niet helemaal in zijn poging de vallende Duitser te ontwijken. Naar verklaringen van getuigen zou Kemper met zijn hoofd tegen de stang zijn geslagen waaraan de rol op de motor beves tigd is. UTRECHT Jos Valentijn heeft maandagavond tijdens de schaatswedstrijden om de Domwis- seltrofee in Utrecht de 500 meter voor sprinters gewonnen in 39,3 se conden. Dit is een nieuw baanre cord. Het oude record stond met 39.7 seconden op naam van dc Westduit ser Erhard Keiler (197lien Valentijn (1975) Jan Bazen werd tweede met een tijd van 39,4 seconden. De derde plaats was voor Sies Uilkema (40,3). CLUBJE (1) Het betaald voetbal in Nederland is rijk gezegend met allerhande schil derachtige figuren. Neem bijvoor beeld zo een Dé Stoop. Dat is zo'n beetje de Frank Kramer onder de bestuurders. Hij doet al en toe iets goeds, maar hij loopt toch voorna melijk mee als vrolijke noot En evenals Kramer, slaagt ook nie mand er ln Stoop in het gareel te houden. Al jaren geleden ontdekte Stoop dat een prikkelende uitspraak de publiciteit rond zijn figuur aardig op gang kon houden. Hij heeft dan ook al Inmiddels het een en ander op zijn naam staan. Zo dreigde hij bijvoorbeeld een keer om FC Amsterdam maar op te doeken. Als reden voor die uit spraak gaf hij op dat de gemeente geen subsidie gaf. Uiteraard werd het voornemen niet uitgevoerd, ook al gaf de gemeente Amsterdam geen cent. Maar het hield de pers toch weer even bezig. Stoop mag dan blijven vragen om subsidie met name na een verlo ren wedstrijd heeft hij er weer last van het hindert hem niet om zo zijn eigen gedachten over subsidie te hebben. Bijvoorbeeld over subsi die aan de pers. Bladen die over heidssteun ontvangen, zo is zijn rotsvaste overtuiging, praten de subsidiegever alleen maar na. Daar wil hij dan ook niets mee te maken hebben, laat staan ze lezen. Hij is hooguit bereid onder het motto „wat Van Praag kan. kan ik ook" regelmatig het grootste dagblad van Nederland van wat Stoop- welgevallige informatie te voor zien. Op gezette tijden, als de markt niet zo willig Is, dan zorgt hij in eigen gelederen voor enige opwinding. Hij verschilt dan van mening met zijn trainer en als een soort kolonel Buitendienst eist hij een stem in de gang van zaken, zowel op technisch als tactisch gebied. Gelukkig draait hij juist op tijd weer wat bij, want je moet er niet aan denken wat de eredivisie overkomt als FC Amsterdam volgens de richtlijnen van Stoop gaat spelen. Of hij slaagt er bijvoorbeeld in om met een welgemikte opmerking een speler die al in de put zit kopje onder te duwen. Als het kan het "f Njl xop liefst voor het front van de verza melde pers. Een schUderachtig mens dus. Hoe wel men voor zijn handel in liften mag vrezen, als hij daar ook zo de ronde doet. Maar dat zal wel niet. Dat is geen hobby maar echt werk. CLUBJE (2) Thans heeft hij weer wat nieuws bedacht: de WOBV. De letters staan voor Werkgevers-Organisatie Betaald Voetbal. Nu dient opge merkt dat de werkgevers (of wat zich daarvoor uitgeeft) in het be taald voetbal zich reeds geruime tijd geleden hebben georganiseerd onder de naam FBO, Federatie van Betaald voetbal Organisaties. Stoop zelf is er nog een tijdje voor zitter van geweest. Hij is nu echter met een alternatief gekomen. Volgens Stoops denkbeelden gaat de FBO ver keerd te werk Tijdens de laatste vergadering van de sectie betaald voetbal liep de FBO weg. na tak- tisch knap van het spreekgestoelte te zijn gemanoeuvreerd. De arme schapen van ondernemers in de zaal begrepen er niets van en ble ven rustig zitten. Vorige week kondigde het FBO- bestuur aan op de eerstvolgende vergadering (in januari) op te zul len stappen. Verder overleg met het sectiebestuur blijkt niet mogelijk en de leden laten het bestuur toch maar in de kou staan. Dus. zo moet Stoop hebben ge dacht. is er plaats gekomen voor een nieuw clubje: de WOBV. Vana vond dient met de voorzitters van de clubs besloten te worden tot de officiële oprichting. Indien zij de ogen goed open houden en er is voldoende zand voor handen, dan zal het warempel wel lukken. Wat de WOBV wil is inmiddels wel duidelijk, met sectiebestuurslid Stoop als initiatiefnemer. Er dient een beleid te komen dat gelijke tred houdt met de hoogste werkge versorganisatie, het sectiebestuur betaald voetbal. Veel goeds belooft het dus niet. Alleen minister Van Doom vaart er wel bij. Sinds hij de Hogewonlng- combo heeft ontvangen hoeft hij zich niet meer druk te maken om het Stoop-clubje. DRUK Van Frans Derks, fluitist in het betaalde voetbal, mag men geen kritiek meer hebben op het sectie bestuur betaald voetbal. Derks is behalve fluitist onder meer ook co lumnist in Het Parool. Afgelopen zaterdag stelde hij dat de mensen die nu nog enige kritiek hadden, gewoon niet tegen hun verlies konden. Nu is Derks een scherp waarnemer. Zo verbleef hij dit seizoen enkele weken ln de eerste divisie en ont dekte daar tot zijn verbazing dat er geen sprake van was dat hij ln een noodlijdende bedrijfstak rondliep. In iedere bestuurskamer trof hij weer blijde en tevreden mensen aan. Geldgebrek? Kom nou. volle tribunes en uitzinnige massa's, dat is zijn beeld van de eerste divisie. Bij Derks dient men een strafschop te verdienen. Als roomboter, voegt hij er altijd schalks aan toe Derks heeft hem verdiend. Als Je zoveel boter op je hoofd hebt DATUM In de schaduw van de bekende reeks problemen, mocht de KNVB zich ook nog druk maken over een datum voor de aanstaande Bondsvergadering. De profs wensten op 18 december hiervoor bijeen te komen, de amateurs op 11 december, zoals afgesproken. Daar waren duidelijke redenen voor. De sectie betaald voetbal zit sinds kort met een nieuw oud be stuur. Maar de geldigheid van de verkiezingen zou teniet worden ge daan indien de heren zich al op 11 december zouden presenteren. Reglementair was 18 december de eerste datum die voor de samen komst geprikt kon worden. Op die dag echter hadden de ama teurs om. een vergadering uitge schreven van de afdeling zaalvoet bal. Hoewel het nieuwe struc tuurplan nog niet van kracht is werd er veel waarde gehecht aan die vergadering. De KNVB heeft een fantasierijke oplossing gevonden voor het pro bleem. De bondsraadvergadering vindt op 11 én 18 december plaats Met dien verstande dan dat de ver gadering van 11 september gezien dient te worden als een voortzet ting van de vergadering van 25 sep tember. Op die dag werd er een buitengewone bijeenkomst over de zaak-Burgwal gehouden. Er was toen zo een rookgordijn rond de procedure bij het ontslag van de secretaris-penningmeester van de KNVB getrokken, dat de vergade ring wat meer opheldering eiste Die opheldering Is inmiddels geko men. Zij het dan opnieuw erg sum mier. Binnen de amateursectie heeft dat enkele moties van wan trouwen opgeleverd, die op 11 de cember aan de orde komen. Als het bestuur niet voortijdig ver dwijnt. kan men dan op 18 decem ber de huishoudelijke zaken gaan regelen. Zoals die rond de verkie zing van het sectiebestuur Allemaal weer tevreden? Ja hoor. Dat betekent twee maal vergade ren. twee maal een koud buffet, twee maal zaalhuur betalen (de ver gaderingen zijn in Den Haag en Utrecht), twee maal reiskosten de clareren en twee maal tijd kwijt. Prima toch. TELEVISIE Vrijdagavond keek J. C. Brak naar de televisie omdat er ook sport was. Zijn opvatting: De KRO zond voor de tweede keer „Het spel en de knikkers" uit Een alternatief sportprogrmma. Niet het gedreutel van AVRO's Sportpanorama, waar ze geen zelfstandig naamwoord kunnen hanteren zonder eerst een hoogdra vend bijvoegelljk naamwoord te hebben gehanteerd. Alternatief dus. Niks actualiteit, niks spannen de momenten. Een stukje Hans van Helden en zijn slag op het rechte einde, een ondui delijk vluggertje schaken tussen Donner en KortsjnoJ, gezellig praa tje van Jan Mulder met Kristen Nygaard (helaas deed Nyugaard op de film juist niet waarvoor hij bij de hoorns werd genomen), wat ca févertier met kolven waar de minis ter van CRM nooit naar komt kij ken en ten slotte Harm Ottenbros die z'n fiets ln het water smijt. Halverwege dat laatste begon de buurman Juist zijn sinterklaasca deau (een stofzuiger) te demonstre ren, waardoor de tekst verloren ging. Navraag leert echter dat men ook daarvoor niet naar het puntje van de-stoel hoefde te komen. Dat Is Juist het probleem bij ..Het spel en de knikkers", je hoeft er niet voor naar het puntje van je stoel. Je kunt het rustig over je heen laten kabbelen. Maar reuze alternatief. dat wel. Later vanwege de storing ook toch maar gekeken naar de TROS. Daar was een volleybalwedstrijd speci aal veplaatst om uit te kunnen zen den. Coen Verhoef kondigde het geheel aan, alsof hij in z'n eentje de kist moest dragen. Na afloop kwam hij terecht niet meer terug. Er tus senin zag men Sportreal in een gymzaal met meer reclameborden dan publiek. Een somber avondje dus. ENQUETE De Vereniging van Schrijvers van Ingezonden Brieven (VSIBi raadt de leden in de kleurrijke folder al aan om ln een brief aan een dagblad zoveel mogelijk te vermel den dat men niet alleen staat. Oe- adviseerd wordt aan de tekst „en velen met mij" of „namens de meerderheid van het Nederlandse volk" toe te voegen. Op de radio en televisie hebben ze er ook regelmatig last van. Dan zie Je weer hoe iemand „namens alle kijkers" of simpelweg „namens le dereen" gefeliciteerd wordt. Meest al betreft het mensen die Juist een quiz hebben gewonnen en nu ver plicht worden een abnormale hoe veelheid onnuttige huishoudelijke doch elektrische apparatuur, mee naar huis te slepen Om tot uitdrukking te brengen of men wel of niet namens iemand spreekt, is jaren geleden het opinie onderzoek in zwang gekomen. Blij kens AVRO's Sportpanorama heeft het nu ook het voetballen bereikt Zaterdagavond werden de resultaten van een onderzoek van het bureau Lagendijk bekend gemaakt. Wat bleek? Eigenlijk vinden de be zoekers van het betaald voetbal, dat een sanering op zijn plaats is De centrale overheid, zo meldt de uitkomst dient geen subsidie te verlenen, ook het terugbrengen van het aantal clubs van 37 tot 22 kan de goedkeuring van de helft van de ondervraagden wegdragen. Alles bijeen: het rapport Christl- aanse heeft uitkomsten opgeleverd die overeen komen met de gedach ten van de meerderheid der onder vraagden. Met cijfers kan men echter spelen en zeker met de cijfers van een opinie-onderzoek. Dat deden de be trokken partijen dan ook naar har telust. Uiteindelijk meende ieder een er wel zijn voordeel mee te kunnen doen. Zoals een behoorlij ke politicus na een desastreuze ver kiezingsnederlaag. Maar het bleef ook hier voorname lijk spelen. g. pretstroom is even afwezig, twintig procent is het hiermee eens, vijftien procent is het oneens, vijfendertig procent had geen mening en dertig pro cent was niet thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11