strijd Chirac roept op tot tegen links Drie miljoen voor Johanna Berbers Ajax nieuwe koploper Doeltreffend iet Nieuwe Haaóse Courant enmetNieuwe Leidse Courant 5at in waterleiding: Sijna dijkdoorbraak ferlies voor |egerings7 artij Japan Geen publiciteit door ontruiming drukkerij Wiesenthal gaf documenten over Menten aan politie Tevergeefs gezocht naar sportvissers Trouw Van alle markten thuis Welkomstvoordeel **OliVU hoort bij u. Russische politie verstoort betoging - pagina 5 In deze krant DUIZEND LEVENS Taizé komt met tweede brief Benjamin Britten, meester van de vokale compositie Belgische justitie zit ontvoerders vlak op de hielen Opklaringen lok 3 april ur vooruit PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Franse oud- eerste minister Jacques Chirac heeft gisteren op geroepen tot strijd tegen links. Op een massabijeenkomst vroeg hij vijftig duizend aanhan gers „geloof in Frankrijk" om weerstand te kunnen bieden aan het „gevaarlijke alternatief" dat de Franse socialisten en communisten bieden. Chirac die in augustus door presi dent Valery Giscard d'Estaing werd ontslagen, noemde dat alternatief „gevaarlijk, onvoldoende en bedrieglijk". De vloer aanvegend met „collectivisme" (het Franse Jargon voor socialisme en communisme) riep Chirac de Juichende menigte toe: laat deze oproep worden begrepen. Laten wij de Jeugd van Frankrijk een zaak bieden waarvoor zij warm kan lopen". Politie verwijdert de stakers uit het bezette krantcgebouw De massabijeenkomst, waarvoor Fransen uit het hele land met trei nen en vliegtuigen naar Parijs waren gereisd, herdoopte de Gaullistische partij, tot gisteren bekend als de Unie van democraten voor de repu bliek (UDR). Nu heet de partij Repu blikeins réveil, wat herinnert aan het Reveil voor het Franse volk (RDF) uit 1947 van wijlen president Charles de Gaulle. Belangrijkste doelstelling van de partij met 181 zetels de groot ste in de nationale vergadering, is links van de regering af te houden. De communistische leider Marchais heeft gezegd dat zijn partij bij de volgende verkiezingen met een eigen kandidaat zal komen. „Ook bij links moet verscheidenheid op prijs wor den gesteld", zo verklaarde hij in een radiovraaggesprek. Bij de vorige ver kiezingen hadden communisten en socialisten een verbond gesloten on der leiding van de socialistische lei der Mltterand. Bemiddelaar Het Gaullistische congres zal door de ontruiming van de drukkerijen van Le Parisien Liberé in Frankrijk van publiciteit verstoken blijven. Uit protest hebben de grote vakcentra les CGT en CFDT voor vandaag een persstaking afgekondigd en opgeroe pen tot proteststakingen in andere bedrijfstakken. Leidende Gaullisten noemden de ontruiming van de drukkerijen, die twintig maanden door het personeel bezet waren gehouden, een „provo catie" van de regering, maar presi dent Giscard beroept zich op een gerechterlijk bevel. De regering, heeft inmiddels een bemiddelaar be noemd en vertegenwoordigers van de arbeiders uitgenodigd voor een gesprek op het ministerie van arbeid. Het conflict rond de krant ontstond 3 maart 1975 toen de eigenaar be sloot 22 regionale edities te laten vervallen wat een aantal ontslagen meebracht. Het personeel beperkte eerst de oplaag en ging vervolgens tot een staking en bezetting over. De eigenaar van Le Parisien Liberé liet de krant toen buiten Parijs drukken, bij bedrijven waar niet- vakbondsleden werken. Bulldozers en branders Aan de ontruimingsacties bij de krant gistermorgen nam een eenheid van de Parijse oproerpolitie deel. Met een bulldozer en branders wer den door de stakers opgerichte barri caden opgeruimd. De ongeveer zes tig bezetters van het bedrijf boden geen tegenstand: wel gingen een stuk of tien het dak op. In de omge ving van het bedrijf ontstond een betoging van duizenden mensen, on der wie veel drukkers. Van een verslaggever AMSTERDAM Een rechercheur van de rijkspolitie heeft in Wenen documenten over Pieter Menten meegekregen van Simon Wie senthal De rechercheur had een oriënterend gesprek over de van oor logsmisdaden verdachte Menten met Wiesenthal. Dit heeft de stafof ficier recherchezaken van het dis trict Amsterdam, de heer R. Bordc- wijk, zaterdag gezegd. Zoals bekend wil de politie graag gebruik maken van de hulp van Wiesenthal. De laatste heeft ook zijn volledige me dewerking toegezegd. De heer Bor- dewijk heeft de leiding van het re chercheteam dat zich met de opspo ring van Menten bezighoudt. BRESKENS De reddingsboot „Javazee" uit Breskens heeft gister avond tevergeefs gezocht naar twee vermiste sportvissers in de monding van de Westerschelde. De twee mannen uit Sas van Gent zijn ervaren sportvissers. Ze zijn met een acht meter lange opge bouwde reddingsloep gistermorgen de monding van de Oosterschelde opgevaren om te gaan vissen. Het ls volgens schipper Van de Broe- ke goed mogelijk dat de twee man nen het schip zelf ln de richting van het strand hebben gestuurd nadat de mist inviel. Ze kunnen ook op een zandplaat zijn vastgelopen. AMSTERDAM De voorlaatste competitieronde in het betaalde voet bal voordat komend weekeinde de voor de meeste clubs drie weken durende winterstop intreedt, heeft in de eredivisie een nieuwe koploper opgeleverd. Ajax klom naar die top positie doordat het zelf na een 0-3 voorsprong bij de rust (derde doel punt van Hans Erkens, zie foto) uit eindelijk moeizaam bij Roda JC won (2-3) en het op de eerste plaats staan de Feyenoord niet in actie kwam. De Rotterdammers zagen hun thuiswed strijd tegen FC VVV afgelast. Het zelfde gebeurde met de wedstrijd AZ'67-PSV. Beide duels zullen op 19 december, het eerste weekeinde van de winterstop, ingehaald moeten worden. Opmerkelijke zaken deden zich dit weekeinde ook weer voor rond de toekomstbeschouwingen van het be taalde voetbal. Een enquête leerde, dat een meerderheid van de Neder landse bevolking het wel eens is met de denkbeelden neergelegd in het Rapport Christiaansc Hierin wordt uitgegaan van een tijdelijke sane ringssubsidie door de rijksoverheid mits aan een aantal zaken als te rugbrengen van het aantal betaalde clubs van 37 tot bijvoorbeeld 22. een CAO voor profvoetballers, inspraak van de belangenorganisaties en in stelling van een zgn. onafhankelijke klasse wordt voldaan. Rond de bestuurlijke problemen van het betaalde voetbal was het opmer kelijk stil. Na de gesprekken van mi nister Van Doorn met de vertegen woordigers van alle strijdende groe peringen mengde alleen Dé Stoop zich nog even op dit front door te verklaren, dat hij graag een nieuwe werkgeversorganisatie van betaald voetbalclubs zou zien, de W(erk- gevers)-0(rganisatie) B(etaald) V(oet- bal). Dinsdag zal hier tijdens een ge sprek met alle voorzitters over wor den gesproken. Vanuit Spanje tenslotte kwam het bericht, dat Johan Cruijff en Johan Neeskens mogelijk op 26 maart toch beschikbaar zullen zijn voor de sleu telkwalificatiewedstrijd van Oranje tegen België (wereldkampioenschap pen 1978). Een bericht, dat vanuit datzelfde Spanje echter ook nog wat vraagtekens meekreeg. Juist nu rode mijters op steeds meer plaatsen wor den gezien, is het voor Trouw tijd voor een serieus bisschoppelijk bericht. Het bisdom Haarlem heeft intern de data van belangrijke voetbalwedstrijden aangekondigd. Als „praktische tip voor pastores". Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro..... Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keme: Q 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomollefmodellcn. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalcnder. Modern, orlgi- neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. II 3 Tekening vao het vroegere IJ Ie Amsterdam. J De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij b< J taalt (na twee weken gfatis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop. Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ym ij RTET 34STE JAARGANG NR. 10002 MAANDAG 6 DECEMBER 1976 Advertenties voor dere zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (le post) m ons beztl zijn Inlichtingen tel 020-9134St 1st 783 GAVËTRÖli ..'/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSENEN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 PNNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23 00 12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 Pagina 7: „Een schrijver leeft duizend levens. Dat heb ik steeds erva- ren als ik in mijn boeken ka rakters neerzette," vertelde !„Bicsbosch-auteur" Kees |Baarman aan Fred Lammers. Nieuwe boeken zal hij niet meer schrijven omdat hij weet dat hij niet lang meer heeft te lieven. Toch zal er nog het no- Idige van hem gaan verschij nen. Pagina 2: Pagina 3: Geen experiment met huis-hasjdealer Pagina 4: Textpirement: genieten van begin tot eind Pagina 5; Cyrus Vance, een geduldig diplomaat Smith keert terug naar Rhodesië Pagina 6: Van een verslaggever BRUSSEL De Belgische justitie zegt goe de hoop te hebben spoedig de ontvoerders van het dertienjarige Nederlandse meisje Johan na Berbers, dat zondagmorgen vroeg werd vrijgelaten, te kunnen arresteren. Het meis je, dat dinsdag in Brussel werd ontvoerd, herkreeg haar vrijheid nadat een losgeld van vijftig miljoen Belgische franken (ruim drie miljoen gulden) door haar vader, een Neder landse textielfabrikant, was betaald. Johanna Berbers werd dinsdagmorgen ont voerd toen zij in Sint Pieters-Woluwe, een stadsdeel van Brussel, op weg was van huis naar school. Zij is de jongste dochter van de rijke textielfabrikant, die al vijfentwintig jaar in Brussel woont. Aanvankelijk eisten de ontvoerders in het eerste telefoongesprek na de ontvoering een losgeld dat meer dan drie keer zo laag was als uiteindelijk is betaald. Ook cisten de ontvoerders dat de politic zich uit de zaak terug zou trekken. Nadat het losgeld op de afgesproken plaats was neergelegd, werd Johanna Berbers zon dagmorgen vroeg afgezet in de buurt van het St. Jacobplein in de Brusselse wijk Ander- lecht. O Vervolg op pagina 3 DKIO (Reuter, UPI) De gerende Liberaal- emocratlsche Partij van Ja- m heeft het dit weekeinde bij algemene verkiezingen oeilijk gekregen. Nadat van- acht ongeveer tweederde van e stemmen was geteld was o& onzeker of de LDP haar teetderheid in het Japanse agerhuis wel zou behouden. e partij, die 21 Jaar onafgebroken in de macht is geweest in Japan, ad ongeveer 49 procent van de ge lde stemmen behaald. Dat was hgeveer vijf procent minder dan in •72. De conservatieve LDP heeft de atste tijd te lijden gehad van inter- wrijvingen en onthullingen over it Lockheed-schandaal. p dit laatste bleken de kiezers ferigens nogal uiteenlopend te rea- |ren. Sommige gerenommeerde blitici, verloren ln hun district, an- )ren, die tot over de oren bij het pckheed-schandaal zijn betrok- jn, wonnen gemakkelijk een parle- lentszetel. De huidige premier Ta- io Miki won gemakkelijk, evenals De Japanse premier Takeo Miki en zijn echtgenote brengen hier hun stem uit zijn minister van buitenlandse za ken Kosaka. De LDP had ln het 511 zetels tellen de parlemeht de absolute meerder heid met 265 zetels. Premier Miki zei vlak voor de verkiezingen nog dat hij hoopte op 271. Vannacht kon hij in elk geval zeker zijn van 194. Maar op dat morilent moesten de stemmen uit de belangrijke stedelij ke gebieden nog worden geteld en daar heeft de socialistische opposi tie-partij meer kans op succes dan op het platteland. Daarom was het nog lang niet zeker of de LDP de 256 zetels wel zou halen. IEMEN Een breuk in de waterleiding heeft gisteren bijna een ikdoorbraak veroorzaakt. De situatie was zo kritiek dat de andweer uit voorzorg een aantal bejaarden uit huizen langs de '|eespertrekvaart heeft geëvacueerd. Veel bewolking in de ochtend, gevolgd door regen of sneeuw, i Later op de dag van het westen uit opklaringen. Tot krachtig, aan de kust tijdelijk tot hard toenemende wind uit zuidoost tot zuid. Maximumtemperatu ren ongeveer 4 graden. Morgen en overmorgen: enkele regen- of sneeuwbuien, minder koud. Morgen zon op: 08.34 Zon onder: 16.29 Maan op: 17.31 Maan onder: 08.45 Ik doe 't nu maar vast voor het vergeet De moeilijkheden ontstonden gister- mlddag-na een breuk in de hoofdwa- terlelding. De leiding ligt in het dijk- lichaam. Ter plaatse wordt de dijk als loskade gebruikt Het water stroomde met zoveel kracht uit de leiding dat binnen zeer korte tijd een gat ontstond van ze ven meter. De brandweer zei gister middag: „Als het waterleidingbedrijf een half uur later was gekomen, zou de dijk zijn weggespoeld." De brandweer was gistermiddag te gen vier uur gealarmeerd door bewo ners van het bejaardencomplex Ber kenstede ln de Venserpolder langs de trekvaart. Aanvankelijk dacht men dat de dijk was doorgebroken. De brandweer was namelijk niet op de hoogte van het feit dat de leiding in het vijftien meter brede dijkli- chaam lag. Dat ls ook de reden ge weest waarom de waterleiding pas vrij laat werd gewaarschuwd. Daar na was de watertoevoer snel afge sloten. Intussen waren brandweerlieden tn de weer geweest met zandzakken om te pogen een doorbraak op die ma nier te verijdelen. Toen de watertoe voer was afgesloten heeft men het gat provisorisch met los zand ge dicht De brandweercommandant zei gisteravond dat er geen enkel gevaar voor doorbraak meer bestond. Over de oorzaak van de plotselinge breuk kon men gisteravond nog geen opheldering geven. Vanmorgen zal men beginnen de ka potte leiding uit te graven voor her stelwerkzaamheden. Pas als de lei ding bloot ligt kan men mogelijk iets over de oorzaak zeggen. De geëvacueerde mensen, bejaarden die losstaande huizen op „Ber kenstede" bewonen, zijn gedurende enige tijd opgenomen geweest in het hoofdgebouw. Behoudens het gat ln de dijk, heeft het weggelopen lei dingwater nagenoeg geen schade aangericht. Het grootste deel kwam terecht ln waterpartijen van plantsoenen achter de loskade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1