Rijksacademie moet haar unieke positie prijsgeven lllffi dichtbij -HET DIEPTEPUNT VANT)E EUROPESE TOP. B35SSSSS Commentaar le'amilie Trouw ^„Zelfbestuur" Expositie als stil protest tegen plannen overheid KATER: pure vergiftiging vakkundig aanpakken wenskaart bikinibende het weer Misser van het jaar ■*JDAG 3 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 m rn nummer van een jaargang van t St\ krant is vanzelfsprekend iets er betrekkelijks. Tóch willen wij deze plaats ook enige aandacht in de verschijning van het tiendui- ndste nummer van ons dagblad rouw wijden. a de periode van illegaliteit, waar- de bezorger het werd ons nog verteld hier en daar rd beloond met een boterham. "'•s hij uit zijn binnenzak Trouw -voorschijn had gehaald, brak de .^iriode aan van de normale ver- hijning van onze krant in de rij ;r dagbladen. an mei 1945 af zijn dag in dag uit bezorgers en ook wel '-^Szorgsters voor ons en voor u op id gegaan om het nieuws thuis te yengen. hebben chauffeurs in hun uto's bij nacht en ontij te zamen liljoenen kilometers gereden om pakken met kersverse gebeurte- issen bij de agenten af te leveren. Jfet het personeel van het —LÜuisfront hebben zij zich bij voort- uring ingezet om u op uw wenken bedienen. )at daarbij wel eens .een steekje vallen, is te begrijpen. Ook »ezorgers werden en worden wel :ens ziek en het is niet altijd een x envoudige opgave om 's morgens Jxp alle vroegte een vervanger te Pinden. Wij zijn de mensen van het a luitengebeuren dankbaar voor die lermanente inzet, n dan de lezerskring zelf. Iemand leeft eens gezegd: Bij Trouw is <}e wOhonnee meer familielid dan gc- 'oon lid. 'mdat men in de familiekring vaak eer durft te zeggen, dan daarbui- wordt ons (terecht) de kritiek liet bespaard. Dat betreuren wij zof'et' ^et 's 'mmers een blijk van dP,ens mee(be)leven van hetgeen er iaaP de wereld omgaat en een bewijs 3eiran het verschil in visie, dat men op n iflie legio gebeurtenissen heeft, "'""ij hopen, dat de lezers nooit zul- nalaten die wisselwerking te k^iandhaven. Alleen hopen wij op inltieze dag van ons tienduizendste d enummer tevens, dat dit lezerstal (of ledental) steeds groter zal °®fworden. De Britse regering heeft deze week met het indienen van een wets ontwerp de eerste stap gezet naar zelfbestuur voor Schotland en Wales. Het gaat hier om een kwes tie die uitermate omstreden is onder de belangrijkste politieke stromin gen in het Verenigd Koninkrijk. De afgelopen maanden is er vaak met veel emoties over gesproken en te J' verwachten valt dat die heftigheid alleen maar zal toenemen nu de devolutie, zoals het zelfbestuur ,|B wordt genoemd, het stadium van de parlementaire behandeling heeft n bereikt. ter De kernvraag ts ot het geven van zelfbestuur aan Schotland en Wales, in welke mate dan ook, de len'eerste stap wordt naar onafhanke- ze lijkheid voor beide gebieden. Daar- jdt mee ZOU ^el e'n^e van ^cl Verenigd jjg Koninkrijk de gebieden Enge- u land. Schotland. Wales en Noord Ierland samen worden ingeluid. Een deel van het Britse volk en de parlementsleden is er heilig van 5je overtuigd dat de devolutie zal eindi- de gen in dat uiteenvallen van het hij Verenigd Koninkrijk. Zij hebben daar uit historisch oogpunt maar "a ook om economische redenen on- overkomelijke bezwaren tegen. Ie- Een ander deel van de Britten is van an mening dat het zelfbestuur er juist en moet komen omdat anders het Ver enigd Koninkrijk zijn langste tijd gehad heeft. Zij geloven dat, door het bestuur wat te decentraliseren, ar de Schotse nationalisten, die onom- wonden op een breuk aan sturen, ïr de wind uit de zeilen wordt Ijg genomen. er 'Het is moeilijk vast te stellen welke n- groep gelijk heeft; beide hebben voorbeelden in het verleden om de stelling te ondersteunen. Het ingediende wetsontwerp heeft een antal zwakke plekken. De ern stigste is dat met name Schotland wel allerlei voorstellen mag doen en regionale zaken mag regelen maar dat Londen over de centen blijft beslissen. Schotten en Welshmen mogen daarom ook geen eigen be lastingen heffen. Dit is koren op de molen van de nationalisten. Wat is fraaier dan. nadat je de voorstellen met veel lawaai hebt gedaan, te kunnen zeg gen dat alles niet door kan gaan omdat het arrogante parlement in Londen het geld niet beschikbaar wil stellen? En als daarbij in écn adem gewezen wordt op de rijke olievelden vlak voor de Schotse kust, zal de stemmingmakerij een prima voedingsbodem hebben. De nationalisten zouden er wel bij varen en de door hen vurig begeer de afscheiding dichterbij brengen. Zo ver is het nog lang niet. Het ontwerp heeft een lange weg met vele obstakels te gaan. Wat de uitslag ook mag worden. Londen zal toch een manier moeten vinden om de nationalistische gevoelens van de Schotten in goede banen te leiden, wil men binnen afzienbare tijd niet op het oude Engeland wor den teruggeworpen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM In de aula van de rijksacademie voor beeldende kunst te Amster dam wordt dezer dagen een ex positie ingericht, die bedoeld is als een stil protest tegen minis ter Van Doorn (CRM) en staatssecretaris Klein (hoger onderwijs). Deze bewindslie den komen op woensdag 8 de cember praten over hun voor nemen een eind te maken aan de bijzondere positie die de rijksacademie sinds 1870 inneemt. Hun besluit staat vast en ze willen alleen praten over de wijze van uit voering. Tijd voor een rondleiding door de academie is er. eerder geda ne toezeggingen ten spijt. niet. Om minister en staatssecretaris toch een indruk te geven van het werk dat studenten van de academie maken, wordt in de aula, waar de confronta tie zal plaatsvinden, nu een demon stratieve tentoonstelling ingericht. Isolement De door koning Willem III onderte kende wet van 1870 heeft de rijksa cademie een eeuw lang een comfor tabele plaats bezorgd binnen het Ne derlandse kunstonderwijs. Maar om streeks 1970 bleek dat die positie niet meer zo onaantastbaar was. Uit de kunstenaarswereld kwam veel kritiek op de pretenties die de rijksa cademie voerde, maar niet waar kon maken. De bevoorrechting van de rijksacademie ten opzichte van „ge wone" kunstacademies zou geleid hebben tot een maatschappelijk iso lement in plaats van tot pio nierswerk. De poging van de huidige regering om de rijksacademie in een nieuw gareel te krijgen, hebben een lange voorgeschiedenis. Al in 1971 viel het principe-besluit om de rijksacade mie over te hevelen van het ministe rie van CRM naar het ministerie van onderwijs, waaronder ook de rest van het kunstonderwijs valt. Een scheiding op departementaal niveau van verschillende vormen van hoger kunstonderwijs kwam het beleid niet ten goede. Met die conclusie had ook de rijksacademie weinig moeite. Hoogleraar-directeur Jan van Riemsdijk. heveling van CRM naar Onderwijs bestaat op zichzelf geen bezwaar. Nauwere samenwerking met andere instellingen van hoger kunstonder wijs wordt ook door de rijksacade mie nagestreefd. Het idee van werkplaatsen voor getalenteerde kunstenaars is uitstekend. Maar de vraag is alleen of dit betekent dat de rijksacademie dus zo spoedig moge lijk ontmanteld moet worden. Van Riemsdijk en de zijnen vrezen dat bij een zo rigoureuze operatie het unieke karakter van de academie wordt opgeofferd. „Men praat alleen over structuren, over kwaliteit wordt niet gedacht", zegt Van Riemsdijk teleurgesteld. Waarin schuilt dan het bijzondere van deze instelling? Niet in de hoog- leraarstitel van de docenten of in de hogere kosten, zegt Van Riemsdijk. Wel in de wijze van werken. Eigenlijk is de rijksacademie de enige plaats waar aankomende en oudere kunstenaars met elkaar kunnen wer ken. De docenten werken zelf op het atelier en de studenten leren al doen de van hen. Er wordt gewerkt in kleine groepen met volwaardig ma teriaal. Hier wordt een student nog individueel begeleid, een luxe misschien, als je het vergelijkt met de omstandigheden waaronder el ders les wordt gegeven, maar volgens Van Riemsdijk een woorwaarde voor onderwijs op niveau. Ten slotte probeert de rijksacademie haar voortrekkersfunctie waar te maken door de combinatie van on derwijs en onderzoek, op eenzelfde wijze als ook de universiteit dit doet. Van Riemsdijk erkent volmondig dat de academie die pretentie in het verleden niet altijd heeft kunnen waarmaken. Misschien is zij door de overheid ook wel te weinig daarop aangesproken. Maar dat er een in stelling moet zijn die probeert het contact tussen universiteit en kunst, tussen onderwijs en onderzoek aan te halen, is voor hem geen punt van discussie. Dit alles betekent niet dat Van Riemsdijk voor de rijksacademie voorrechten claimt die voor andere kunstacademies in het geheel niet zouden moeten gelden. „Wij menen dat het hele kunstonderwijs recht heeft op meer vrijheden en facilitei ten." De bezuinigingen op het kunstonderwijs die vorig jaar zijn afgekondigd, het hele stelsel van re gelingen waaraan een kunstacade mie is onderworpen, de toch veel meer klassikale aanpak waartoe men daar gedwongen is: dat zijn allemaal punten waarop de rijksaca demie zich solidair voelt met het overige kunstonderwijs. En juist daarom is de academie zo bang zon der meer gelijk gesteld te worden met de rest van het hoger kunston derwijs. ook al verzekert de regering dat zij geen „gelijkheid", maar gelij kwaardigheid beoogt. Voorlopig geeft de rijksacademie zich nog niet gewonnen. De wet van 1870 heeft de academie een opdracht gegeven, die zolang de wet van kracht is door geen ministeriële nota ongedaan kan worden ge maakt. Daarover zal eerst het parle ment moeten beslissen. Om het zelfvertrouwen op dit punt te ver sterken heeft de rijksacademie die expositie van eigen werk ingericht. Van Riemsdijk kan zijn neiging tot bescheidenheid nauwelijks onder drukken als hij zegt: „Er zijn niet veel plaatsen in Nederland waar men werk van studenten op dit niveau kan laten zien." Het publiek kan zich daarvan tot 31 januari met eigen ogen overtuigen. Adres: Stadhou derskade 86. Keus De vraag was wel. wélke positie de rijksacademie dan moest krijgen binnen het geheel van het hoger kunstonderwijs. Minister Van Doorn en staatssecretaris Klein hebben in hun brief van 15 november jl. duide lijk te verstaan gegeven wat naar hun smaak de keus is. De rijksacade mie moet öf als onderwijsinstelling zijn plaats zoeken te midden van de andere kunstacademies óf zichzelf ombouwen tot een soort werkplaats waar reeds werkende kunstenaars hun bewezen talenten verder kun nen ontwikkelen. In het eerste geval kan de rijksaca demie wel een wat andere functie krijgen dan gewone kunstacade mies. maar vroeg of laat moet zij zich dan toch inpassen in de door staatssecretaris Klein geschetste op zet van een nieuw hoger onderwijs. Dat betekent nauwe samenwerking met andere instellingen van kunstonderwijs in Amsterdam in één overkoepelend instituut. In het tweede geval (werkplaats) blijft de academie onder het ministerie van CRM vallen en krijgt zij een taak binnen het door minister Van Doorn ontwikkelde beleid. Hoewel de academie de bui al jaren heeft zien aankomen, is de brief van 15 november toch als een bom inge slagen. Het besluit van de be windslieden om op 8 december af te zien van een rondleiding door de voor hen van binnen totaal onbeken de academie wordt opgevat als een extra belediging. Van Doorn en Klein willen kennelijk niet weten wat zij bezig zijn te liquideren. Hun voornaamste zorg is dat de voorge nomen operatie in augustus volgend jaar haar beslag krijgt. Wat zit daar achter? Hoogleraar- directeur Jan van Riemsdijk gelooft niet dat financiële argumenten de voornaamste drijfveer zijn. Een stu dent aan de rijksacademie kost wel veel meer (misschien wel tweemaal zoveel) als een student aan een gewo ne kunstacademie, maar door de strenge selectie (een op de zeven kandidaten wordt toegelaten) is de academie ook weer goedkoop. Wel is duidelijk dat in de gedachtengang van een bezuinigend kabinet elk mil joen besparing meegenomen is. Toch gelooft Van Riemsdijk niet dat daar de grootste pijn zit. Het voor naamste motief is volgens hem dat men probeert het hoger kunstonder wijs gelijk te schakelen. De wat uit zonderlijke positie van deze rijksaca demie is de regering kennelijk een doorn in het oog. Alle betrokkenen op de rijksacade mie verzetten zich dus heftig tegen de hun opgelegde keus. Toch is het niet zo. dat men niet wil praten Integendeel, ook Van Riemsdijk er kent dat er iets moet gebeuren en dat er goede elementen zitten in de plannen van de regering Tegen over- OE VAN EEN LEZER onder redactie van loes smit „Een kater is géén grapje, het is een pure alcoholvergiftiging Er is niets leuks aan, en degene die het overkomt, is doodgewoon ziek". Heel goed om, met de feestdagen in zicht, deze wijze woorden van Viva's huisdokterArend van Breukelen even goed tc laten doordringen Onder de titel ..Ge donder in de glazen" beschrijft de arts in dit weekblad oorzaken en gevolgen van een te ruim alcohol gebruik. Die gevolgen zijn een ieder die wel eens te diep in het glaasje heeft gekeken, wel be kend een „houten kop barsten de hoofdpijn, een kurkdroge mond. een leren tong. een half- misselijk gevoel, samen de complete. levensgrote kater vormend. Het ligt. zegt dokter Van Breuke-. len. allemaal niet zozeer aan hoe veel je gedronken hebt. maar in hoeveel tijd. Wie te snel achter elkaar gauw een paar drankjes achterover slaat, maakt de vol gende ochtend een mooie kans op een lelijke kater. De bijbehoren de hoofdpijn wordt onder meer veroorzaakt door de alcohol zelf, die óók de bloedvaten in het hoofd verwijdt: Die bloedvaten zetten uit en gaan in die kleine schedelruimte op de hersenvlie- sen drukken. Zo ontstaat die bon zende hoofdpijn, die net zo lang aanhoudt tot de vaatverwijding is afgelopen. En de ellende is helemaal compleet als je op zo'n avond de ene sigaret na de ande re rookt; nicotine immers heeft een directe, giftige werking op zenuwweefsel, en veroorzaakt een langdurige, doffe hoofdpijn." Voor de kurkdroge mond, de le ren tong en de onlesbare nadorst heeft dokter Van Breukelen een heel eenvoudige verklaring:alco- hol heeft een sterk urine- producerende werking en op zo'n avond waar stevig wordt gedron ken. loop je de een wat meer. de ander icat minder toch wel twee. drie keer vaker naar de w.c. dan normaal, en verliest zodoen de enorm veel vocht (en ook een vochttekort kan weer hoofdpijn veroorzaken). Als andere gevol gen van teveel alcohol noemt de arts nog een acute ontsteking van de maagwand daar komen mis- In Parijs stond een deurwaarder met een slotemaker en een poli tieman voor een deur in een flat gebouw. Op last van de huisbaas die verhaal wilde halen op een niet betalende huurder, moest die deur opengebroken worden. Dat geschiedde od vakkundige wijze. De inboedel werd in beslag geno men en naar beneden gebracht. Toen pas bemerkte de deurwaar der zijn vergissing: hij had de verkeerde flat onder handen ge nomen. De slotemaker. die de deur weer vakkundig had geslo ten, was al naar huis en dus sjouwden deurwaarder en politie man de inboedel samen maar weer naar boven. Ze braken ook zelf met veel lawaai de deur voor de tweede keer open. Eenmaal binnen bleek de deurwaarder de bewoner van de flat helemaal over het „hoofd te hebben gezien. Dat was een taxichauffeur dié nachtdienst had gedaan, van huurschuld niets afwist en door de hele „verhuizing" heen had ge slapen. De chauffeur kon nu zelf aanwijzingen geven waar zijn spullen neergezet moesten worden. „Bewoners: gemeente moet hon- depoep gaan aanpakken". (Een kop boven een bericht in De Nieuwe Bijlmer) selijkheid en soms krampen van daan) en een zij het kort durende vergiftiging van het hele zenuwstelsel (trillende han den. absoluut niet meer weten wat er gebeurd is). Voor wie zich ondanks deze som bere vooruitzichten toch niet kan beheersen, geeft dokter Van Breukelen er een paar adviezen bij om een kater te voorkomen tot één en hetzelfde soort drankje beperkenniet te vlug drinken, en niet te veel in te korte tijd. altijd vooraf iets eten en een paar flin ke glazen water drinken voor het slapen gaan. Is het de volgende dag onverhoopt toch mis. dan be hoorlijk ontbijten, fluks de frisse lucht in. liever geen aspirientje nemen en zeker geen pilsje voor de nadorst; dat laatste noemt hij zelfs „niet ongevaarlijk." Waar aan we nog het volgende kunnen toevoegen op zo'n avond zeker niet in de auto stappen En na tuurlijk is het altijd nog beter het op zulke feestjes zó kalm aan te doen. dat er geen sprake kan zijn van overmatig drankgebruik, laat staan van een kater Dit Zuidamerikaansc jongetje heeft model gestaan voor een van de vier kaarten die CLAT- Nederland als kerst- en nieuw jaarskaarten verkoopt ten behoeve van de gezinnen van gevangen of vermoorde vakbondsleden in La- tijns-Amerika. De netto-opbrengst van de kaarten gaat dan ook recht streeks naar het FLAST. het fonds van de Latijnsamerikaanse arbei- dcrscentrale CLAT, dat die vader loze gezinnen financieel onder steunt. De vier kaarten die ook nog lang na kerst en nieuwjaar gebruikt kunnen worden, want een specifieke fecst-tekst staat er niet op zijn alle door Johan van Vreeswijk gemaakte foto's van ge wone Zuidamerikanen. De kaarten zijn al$ set van vier te bestellen via postgiro 1918108 ten name van CLAT-Nedcrland in Utrecht. Wie éénn set wil hebben, moet op dat nummer 2.85 storten, voor twee sets wordt dat 5.60, voor drie 8. voor vier 10.80 en voor vijf 13.20 De verzendkosten zijn daar dan al bij inbegrepen. Met alleen een bikini aan stapten drie fraai geproportioneerde da mes een supermarkt in Rio de Janeiro binnen Behalve door hun schaarse kleding vielen ze door nog iets op: ze hadden alle drie revolvers in de hand. waarmee ze het personeel bedreigden. In ruil voor hun optreden ontvingen ze een aardig bedragje, waarmee ze zich snel uit de blote voeten maakten. Een ding hadden ze he lemaal oVer het hoofd gezien. Hun kortstondige aanwezigheid in de zaak had sterk de aandacht ge trokken van de heren, die on danks alles de ogen niet van het drietal hadden kunnen afhouden. Eén van hen kon de leidster van de bikini-bende dan ook vrij nauwkeurig beschrijven Hij wist tenminste zeker dat ze „een kof fiekleurige schoonheid met groe ne ogen" was door hans de Jong Er zijn voor de komende da gen hagel- en sneeuwbuien voorspeld. (Rotterdam kreeg gisteren al de eerste lichte sneeuw van het na-seizoen), en in de nacht zal het licht vriezen —1 tot —3 graden. Maar in Zuidbroek bloeien de wilgekatjes Een abonnee daar vertelde mij dat giste ren terloops. Zijn hoofdvraag was: hoe kan het weer nou zo mooi worden, zo rustig met zon. terwijl de barometer zo zeldzaam laag staat? Hij stond niet alleen met die vraag. Vanuit verschillende uithoeken van ons land werd die mij gesteld en ook collega Pelleboer in Paterswolde kreeg ermee te maken. Misschien kan het nog het beste zo worden uitgelegd a. Boven Scandinavië was een diepe depressie aangeko men die in de nacht van dinsdag op woensdag vooral in het noordoosten en zuiden van ons land zware stormvla gen veroorzaakte b Vervolgens trok er een tweede, nagenoeg even diepe depressie over Ierland naar Frankrijk. c. Nederland kwam juist tussen beide lagedrukgebie den in te liggen op een soort vluchtheuvel. Iedereen weet dat het daar rustig is. terwijl aan beide zijden het verkeer in tegengestelde richting voortjaagt. Lees nu voor „verkeer" „stormwind" en men kan zich zo ongeveer voorstellen wat er gaande is. Zonneklaar blijkt uit één en ander dat die aanduiding storm op de huisbarometer wel een lachertje is soms. Het is natuurlijk wel vaak zo dat er voor of na zo'n extreem lage stand (gistermorgen 970 tot 967 milibar of te wel 727 tot 725 mm. Een zware wind volgt maar... niet altijd. Niet de barome terstand op één bepaalde plaats is doorslaggevend voor het weer dat er heerst of komt. maar de verhouding van die stand ten opzichte van barometerstanden in de wijde omtrek Wanneer alle Weerrapporten van CUlera vond 19 uur barometers in Duitsland, En geland, de lage landen. Scan dinavië, Italië en ga zo maar door eens een stand van 955 millibar zouden aanwijzen (716 mm) gebeurde er nog he lemaal niets. Er is dan geen verschil in luchtdruk tussen de ene plaats en de andere en dus ook geen wind. Vergelijk het met een rivier. Die wil niét stromen wanneer het ter rein egaal is en er geen hoog teverschil tussen twee plaat sen bestaat. Hoe kleiner de helling, hoe trager het water stroomt, En in de weerkunde: hoe geringer het drukver schil, hoe slapper de wind blijft. En natuurlijk omge keerd „Vliegende Storm" sugge reerde de kop boven het over zicht van gisteren. De misser van het jaar. Oorzaak: de zeer diepe depressie die bij Ierland met veel bombarie binnen kwam. had zoveel vaart dat hij uit de bocht vloog en boven Frankrijk te recht kwam Daarna pas ging hij een oost tot noordoostelij ke koers inslaan. In de mees te gevallen koerst zo'n Iers minimum langs de Engelse zuidkust naar het oosten en later over of vlak langs ons land Daarom was die stormprognose gepasseerd. Afijn... beter zo dan ander som. Ik bedoel: rustig weer voorspeld en in plaats daar van onverwachte storm met veel schade Want op stormweer heeft menigeen het, vooral na de uitschieters van november '72 en april '73. het blijkens de reactie, niet begrepen. Hier een eerste novembero- vereicht. Gemiddelde et- maaltemperatuur van De Bilt 6.9 graden Celsius (één graad te warm), gemiddelde dagelijkse maximum en mi nimum temperatuur resp. 9.3 graden (afwijking 0.5) en 3.9 graden (afwijking +09). Aantal zonuren te De Bilt re- cordlaag met 20 tegen 50 (1938 22 uur), gemiddelde neerslag in Nederland circa 55 mm dat is 17 mm te wei nig; in De Bilt 64 regenuren (dat is zeven uren „te veel"). Laatste aanvulling: in Frankfurt is gisteren 968 5 millibar, de laagste barome terstand sedert het begin van de waarnemingen in 1857, waargenomen. weer NeerJIag" Amsterdam regen OA De BtU regen S 02 Deel én regen 4 01 r Eelde zw bew 4 0 Eindhoven regen 6 03 1 Den Helder hagelbui S Luchth Rtd regen 6 3 Twente zw bew 3 O Vlissingen Zw bew 7 4 Zd Limburg regen half bew 4 Aberdeen 1 0 Athene regen 17 11 1 Barcelona 2W bew 20 0 Berlijn grh bew 4 0 Bordeaux regenbui 10 10 Brussel geh bew 5 03 Frankfort geh bew 4 9 Geneve regen b 12 Helsinki regen 4 0 1 Innsbruck geh bew 3 5 Kopenhagen zw bew 5 0 Lüsabon geh bew 1 l 0 4 Locarno geh bew 11 02 Londen regenbui h 0 1 Luxemburg zw bew 1 7 Madrid zw bew 16 0 Malaga zw bew 23 0 Mullorca licht bew 21 0 München half bew s 2 Nice onbew 13 II Oslo onbew 0 Panjs regenbui 7 3 Rome onweer 17 b Stockholm onweer Wenen ZW bew 1 0 ZUnch regen <i 14 Casa Blanca regen 6 3 Hoogwater taterdag 4 eeeml er Vlunng 017-12 32 Haring vlieuiuizen 0 28-12 dam 2 27 14 31. fkhrvemngen i 32 13 48. IJmaj den 11-14 2b Den Helder S 42-17 M. Harlingen 8 02 20 28. Delfzijl 10 12-22 48

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9