Ook rol van Knoop en Accent betrekken in onderzoek zaak Menten Overlegsfeer niet zo goed AlosEspanoles enHolanda Betere controle sociale uitkeringen" Minister onderzoekt uitlekken telegram Ziektekostenverzekeraars boos over prijsbeschikking Kamerdebat over loongesprek Russische joden sturen petitie aan koningin Referendum sobre la ley de reforma politica Premiestijging niet meer dan zeven procent Uitbreiding Schiphol noodzakelijk •n METZLER- Bloedonderzoek \lle grote fracties in Tweede Kamer bepleiten: „Passend werk bron van onrust" You can take a White Horse anywhere UD iAG 3 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 i/DA-fracties in Tweede Kamer: jan onze parlementsredactie EN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer vinden dat ook de rol van de journalist Hans [noop en de publikaties in diens opinieweekblad Accent betrokken moeten worden in het nderzoek van de Haagse officier van justitie Mr. van Steenderen naar een mogelijke tip aan de pn oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten over diens op handen zijnde arrestatie. (ADVERTENTIE) |e drie fracties schrijven dit in hun forbereidende vragen voor de ver- adering van de kamercommissie in justitie die op dinsdag 14 decem- tr het verslag van Mr. Hartsuiker irer de mislukte arrestatie van Men- fn met minister Van Agt bespreekt. ferder willen bijna alle fracties meer fctails van de minister over de vraag Be het mogelijk was dat niemand èm van de voorgenomen arrestatie an Menten op de hoogte bracht. n de CDA-bijdrage wordt de minis- er erop gewezen, dat Knoop zich na en gesprek op woensdag 3 novem- ler op het parket in Amsterdam, laar hij meedeelde, was gaan realise- ren dat er een arrestatie van Menten op komst was. Elders, onder meer tegenover medejournalisten tijdens het Kamerdebat over de zaak Men ten. verklaarde Knoop op vragen of er mogelijk ook een tip aan Menten gegeven kon zijn vanuit de kringen van Accent zelf, dat hij natuurlijk niet voor honderd procent kon in staan voor een groep van ongeveer 25 medewerkers. Kring vergroot Doordat Accent gedrukt wordt op de zetterij van De Telegraaf en doordat Knoop zijn verhaal verkocht aan het Duitse blad Stern, werd de kring van hen die van de op handen zijnde I Vervolg van pagina 1 De partijen in de Kamer lieten ook merken wat ze van die standpunten linden. Rietkerk had „waardering" roor de vakbeweging omdat die de noodzaak van matige loonstijging erkent. Anderzijds begreep hij „heel goed" het standpunt van de werkge vers die geen toezeggingen willen doen die de werkloosheid nog groter Jcunnen maken. Van der Doef zei „in het geheel niets te begrijpen van de houding van de organisaties van ondernemers". fVaar vind je een vakbeweging die toveel oog heeft voor andere belan ken dan de lonen? Volgens de PvdA'er proberen „een paar duizend endernemers vanuit economische machtsposities het proces van de mocratisering en vermaatschappe lijking tegen te houden". Best niet gedaan CDA-woordvoerder Van der Gun be- jchuldigde werkgevers en vakbewe- MOSKOU (Reuter) - Twee Rus sische joden hebben bij de Neder landse ambassade petities overhan digd die gericht zijn aan koningin Juliana en de Israëlische president Ephraim Katzir. In de petities, die door enkele honderden Russische joden zijn ondertekend, wordt ge protesteerd tegen pogingen van de Russische autoriteiten om een offi cieus symposium over de joodse cul tuur in Rusland te verhinderen. Ook wordt de koningin gevraagd om de Nederlandse vertegenwoordiger in de Verenigde Naties de kwestie van de joodse culturele rechten in de Sowjet-Unie te laten aansnijden. De 'twee joden. Veniamin Fain en Vladi mir Prestin, hebben westerse corres pondenten meegedeeld dat ze pas in 'tweede instantie hun brieven bij de ambassade mochten afgeven, na eerst uren door de KGB te zijn ver boord. ging ervan dat ze niet hun best heb ben gedaan een goede overlegsfeer te laten onstaan. Over al of niet doorgaan met de prijscompensaties kan best worden gepraat, vond Van der Gun. „Maar volgens ons is het minder juist het bestaande systeem eenzijdig overboord te zetten", zoals de werkgevers willen. (Eerder deze week liet ook minister Boersma zijn afkeuring blijken over deze werkge vershouding). Van der Gun wees er op dat de prijscompensaties inder tijd algemeen werden ingevoerd na een positief SER-advies hierover. Boersma heeft de werkgevers al aan geboden over hun wens tot afschaf fing nu ook weer eerst de SER advies te vragen.) Van der Doef vroeg de minister of het geen tijd wordt wettelijk voor te schrijven dat het hoger personeel onder werking van CAO's komt. De PvdA is ook ontevreden over het beleid tot beheersing van niet-CAO- inkomens, zoals die in de vrije beroe pen. Er is nog steeds niet eens vol doende inzicht in de feitelijke situa tie. zo hield Van der Doef beschuldi gend Boersma voor. Beroepsvoetbal De PvdA'er vroeg verder om een onderzoek door Boersma in de sector van het beroepsvoetbal. Van der Doef wil met name onderzocht zien of de wet op het minimumloon wel wordt nageleefd en wat er allemaal toegaat bij de handel in voetballers tussen de clubs. Ook de buitensporig hoge inkomens van een klein aantal voetballers wil de PvdA wel eens onderzocht zien. Meis (CPN) kwam met een motie tegen de bedrijfsopleiding die som mige werkgevers, onder meer in Twente, aanbieden aan werkloze jongeren, tegen een zakgeldvergoe ding. De motie zegt dat op deze jongeren de gewone CAO, dus met volwaardig loon, moet worden toege past. Rietkerk (VVD) betoogde dat het een goede zaak is wanneer werkgevers bereid zijn jongeren, die zij over enkele jaren wellicht zouden willen aanstellen in een baan, nu al een opleiding geven. Een goede op leiding met zakgeld is beter dan thuis werkloos te zitten meteen soci ale uitkering, aldus Rietkerk. publikaties op de hoogte waren nog aanmerkelijk vergroot. Ook de PPR vindt onderzoek naar een mogelijke tip aan Menten onder alle personen die op de hoogte waren een belangrijke zaak. Ook vraagt deze fractie door wie onderzocht is of Knoop geen misbruik heeft gemaakt van zijn voor-wetenschap. CPN en PvdA willen van minister Van Agt weten of Mr. Van Steende ren in zijn onderzoek naar een even tuele tip aan Menten wel zelfstandig genoeg kan optreden. Hij is namelijk voor dit doel gedetacheerd bij het parket van de arrondisse mentsrechtbank van Amsterdam. Van justitiezijde werd echter giste ren opgemerkt dat de Haagse offi cier een directe opdracht van minis ter Van Agt heeft, en niet onder verantwoordelijkheid valt van mr. Messchaert, die in het verslag van Hartsuiker min of meer verantwoor delijk wordt gesteld voor de misluk te arrestatie van Menten. Waarom niet gebeld? Volgens de VVD-fractie zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat Men ten zondag 14 november zijn huis in Blaricum voor een mislukte arresta- tiepoging wereldkundig werd ge maakt, is gevlucht. De VVD vraagt dan ook waarom er niet eerst is opge beld om te zien of Menten thuis was, alvorens de hele ploeg van justitie en politie zich bij het huis presenteerde. Hierdoor was publiciteit niet meer tegen te gaan. Verder vraagt de WD-fractie of er ooit van de zijde der recherche gevraagd is de tele foongesprekken van Menten af te luisteren. Instructie herzien? De PvdA-fractie wil verder van Van Agt nog weten waarom die op een bijeenkomst in Berg en Dal niet door zijn secretaris-generaal mr. A. Mul der is ingelicht over de arrestatie plannen. Zoals bekend kreeg Mulder daar over de arrestatie te horen en ging hij ermee akkoord. De CDA- fracties vragen de minister of deze thans aanleiding ziet bepaalde ge woontes en instructies met betrek king tot het doorgeven van bepaalde informatie aan de bewindsman te herzien. Zoals bekend lag een mede deling met de hoogste spoedaandui- ding „heden" twee dagen op het bu reau van de minister. Daar deze ech ter wegens drukke werkzaamheden elders in dien twee dagen niet of nauwelijks.op zijn werkkamer aan wezig was, was hij ook niet in staat de notitie te lezen, en lichtte nie mand hem daarover ook in. Geen verband De AR-fractievoorzitter Aantjes keerde zich gisteren tegen het ver band dat gelegd wordt tussen het beleid van minister Van Agt in de affaire-Menten en de opstelling van katholieke voormannen in en na de oorlog tegenover de oorlogsmisdadi gers. Welke fouten paus Pius XII, kardinaal Innitzer. justitie-minister Van Maarsseveen of kamervoorzitter Kortenhorst ook mogen hebben ge maakt, zij kunnen in geen enkel op zicht ten nadele van Van Agt worden aangevoerd. Zomin als de leiding die kardinaal de Jong in de oorlog heeft gegeven en het offer dat bijvoor beeld oud-minister en oud KVP- fractievoorzitterr Goseling voor de Nederlandse zaak heeft gebracht, hem ten voordele kunnen worden gerekend. Het gaat om de politieke verantwoordelijkheid van de minis ter. Niets meer en niets minder, of die minister nu katholiek is of niet," aldus Aantjes. La Embajada de Espana informa que convo- cado un Referendum Nacional para aprobar o rechazar la Ley de Reforma Politita, todos los espanoles y espanolas. mayores de 21 anos, resi- dentes o transeuntes en Holanda, pueden votar por correspondencia. Quienes lo deseen. pueden hacerlo hasta el proximo lunes dia 6 de diciembre, en los siguientes lugares: Cancilleria de la Embajada de Espana. Lange Voorhout 50. La Haya. Consulados Generales de Espana en Amsterdam - De Lairessestraat 161 - y Rotterdam - Delftsestraat 19-C Agregaduria Laboral - Riouwstraat 216 - La Haya, desde las 9 horas de la manana a las 5 de la tarde. INCLUIDOS SABADO Y DOMINGO En las dependencias citadas esta a disposi tion del publico el texto de dicha ley. asi como tres papeletas con las formulas "SI", "NO" y en blanco, y los sobres para su cierre por los interesa- dos y posterior envio. Nog geen besluit over uitstel Noord-Zuidgesprek Van onze verslaggevers DEN HAAG Buitenlandse zaken onderzoekt momenteel hoe een geheim telegram van minister Van der Stoel aan een aantal Nederlandse ambassades, in handen van de pers kon komen. Het telegram betrot het Amerikaanse standpunt over de zogenaam de noord-zuid-onderhandelingen over betere economische be trekkingen tussen rijke, olie- en andere ontwikkelingslanden. Volgens dat telegram zouden de Ver enigde Staten erop uitzijn een wig te drijven tussen de olieproducerende en niet-olieproducerende ontwikke lingslanden. Minister Van der Stoel werd afgelopen dinsdag op een persconferentie tijdens ht ?uropese topberaad in Den Haag onaange naam getroffen door het feit dat dit telegram in het bezti was van een der aanwezige journalisten. Die Europese top heeft ten aanzien van de Noord-Zuid-dialoog zoals be kend. niet meer resultaat opgeleverd dan de uitspraak dat de Europese gemeenschap een positieve bijdrage behoort televeren om die conferentie uit het slop te halen. Dat niet is aangegven hoe dat dan wel moet gebeuren, heeft ook de Nederlandse regering teleur gesteld. Premier Den Uyl zei gisteren in de Tweede Kamer echter: „We moeten de zaak niet te negatief bekijken". Volgens Den Uyl is overeenstemming binnen de EG over de Noord-Zuid-conferentie nog Van een verslaggever UTRECHT Minister Lubbers heeft de particuliere ziektekostenverzekeraars laten weten dat hij een prijsbeschikking gaat afkondigen die inhoudt, dat de premiestijging volgend jaar niet meer dan zeven procent mag bedragen. De Kontaktcommissie Landelijke Organisaties van Ziektekos tenverzekeraars (KLOZ) is hierover bijzonder ontstemd. noemde hij het steeds groeiend aan tal patiënten dat gebruik maakt van de hartluchtbruggen naar Amerika en Zwitserland, nieuwe therapieën die „versluierd" in de rekeningen worden gepresenteerd (bijvoorbeeld acupunctuur als pijnstillende be handeling), de uitbreiding van de hartchirurgie in Nederland, het in gebruik nemen van nieuwe kostbare apparatuur, de vergrijzing van de bevolking etcetera. mogelijk maar werd hiertoe deze week in Den Haag geen uiterste po ging gedaan omdat iedereen ervan uitgaat dat de slotzitting van de Noord-Zud-conferentie (15 december in Parijs) zal worden uitgesteld. Uitstel omdat de olieproducerende landen binnenkort over een olie- prijsverhoging zullen besluiten die effect kan hebben op de besprekin gen. uitstel ook omdat de nieuwe Amerikaanse president Carter wel licht andere ideeën over de verhou ding met de ontwikkelingslanden heeft dan de huidige president. De twee voorzitters van het Noord- Zuidgesprek, de Venezolaan Perez Guerrero en de Canadees MacEa- chen, hebben gisteren in New York echter nog geen beslissing genomen over uitstel. Zij willen eerst de acht rijke en de negentien olie- en ont wikkelingslanden die eraan deelne men. polsen. Vast staat dat beide partijen wel voor een verlaging voelen. Geen schade In Belgrado, waar hij op het ogenblik op bezoek is, zei minister Van der Stoel gisteren dat het uit lekken van het telegram de betrek kingen met de Verenigde Staten niet zal schaden. Volgens hem weet ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger dat er wel eens iets uitlekt. In Den Haag wordt erop gewezen dat de Ameri kaanse houding helemaal niet zo verrassend is Washington is er steeds op uit geweest de eenheid van de olie- en ontwikkelingslanden te breken en dat alleen nieuw is. dat het Amerikaanse standpunt nu zo omomwonden op papier staat. Voorzitter Th. F. Kok zei dat de prijsbeschikking de verzekeraars rauw op het dak valt en dat ze er hoogst ongelukkig mee zijn. „Het gaat per slot van rekening om de ziektekostenpremies van dertig pro cent van het Nederlandse volk en om de helft van de geldstroom in Neder land, maar we zijn niet eens in de gelegenheid gesteld tot een gesprek met de minister. Hij decreteert ge woon". Zelf had de KLOZ becijferd, dat de premies volgend jaar omhoog zou den moeten met tien twaalf pro cent, afhankelijk van het al dan niet (volledig) doorvoeren van de eerste CAO voor het ziekenhuiswezen, die een kostenverhogend effect zal hebben. Volgens de heer Kok is er sprake van een ombuiging van het beleid. Tot dusver werden prijsbeschikkingen vastgesteld aan de hand van de cal culaties van de verzekeraars voor het volgend jaar. nu is de prijsbeschik king afgeleid uit macro-economische gegevens over de algemene kosten ontwikkeling in 1977. Omdat de kostenstijging in de ge zondheidszorg de algemene kos tenstijging altijd overtreft, zal een groot aantal verzekeringsmaat schappijen volgens de heer Kok een ontheffing van de prijsbeschikking moeten aanvragen. De heer Kok heeft de indruk, dat de regering probeert, via de premies van ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars de hulpverlenende in stanties onder druk te zetten. Vol gens hem is dat echter vrijwel onmo gelijk, zolang de omvang van de „consumptie" niet in de hand kan worden gehouden. In dit verband Twijfel SCHIPHOL Het is noodzakelijk dat het vliegveld Schiphol met on der meer een tweede stationsge bouw en een vijfde landingsbaan wordt uitgebreid. Daarmee zal de groei van het luchtverkeer kunnen worden opgevangen totdat een tweede nationale luchthaven gereed zal zijn. Tot deze conclusie is de KLM geko men, nadat de maatschappij een onderzoek heeft verricht naar de wenselijkheid van een tweede natio nale luchthaven. Volgens de KLM zal in 1985 de vervoersafwikkeling op Schiphol gaan stagneren als de VLISSINGEN De zeventienjarige A. J. kan zijn vader niet hebben doodgeschoten, zoals hij dinsdag te genover de politie bekende. Dit is naar voren gekomen uit een recon structie van het misdrijf. De jongen vertelde de bekentenis te hebben gedaan om zijn moeder uit de ge vangenis te krijgen. uitbreiding tegen die tijd nog geen feit is. De KLM toont zich eveneens voor stander van een tweede luchthaven, al doet de maatschappij geen uit spraak over de plaats ervan. Wel wordt zo spoedig mogelijk een over- heidsbeslissing verlangd. Argument daarvoor is, dat vijftig procent van de internationale vervoersgroei voor Nederland verloren zou gaan. als er tussen 1985 en het moment van op levering van een tweede nationale luchthaven op Schiphol ver- voersstagnatie zal optreden. Toename van geluidsoverlast, die een vijfde baan op Schiphol met zich mee zou brengen, wordt door het KLM-rapport ontkend. Als ge volg van nieuwe vliegtuigen met ge luidsarmere motoren zal de ge luidsbelasting in de omgeving van Schiphol vanaf het begin van de jaren tachtig snel verminderen, al dus de KLM. Met name de „Zwanen- burg-baan" zal worden ontlast, om dat deze na uitbreiding van de luchthaven alleen nog maar in piek perioden gebruikt zal worden. In de Tweede Kamer uitten gisteren de meeste fracties twijfel aan het nut van topconferenties zoals in Den Haag gehouden, nu de resulta ten zo mager zijn. Den Uyl vond dat de verwachtingen veel te hoog ge spannen waren geweest. Hij meende dat het helemaal niet om een bijzondere topvergadering ging maar slechts om een normale bijeenkomst van regeringsleiders van de Europese gemeenschap. De liberaal Berkhouwer diende een motie in om te bereiken dat. wat hij dan toch maar als bijzondere top- vergaderingen beschouwde, alleen plaatsvindt als er onoplosbare pro blemen zijn. die alleen inzo'n topbe raad opgelost kunnen worden. Den Uyl raadde de Kamer aanneming van deze motie, waarover volgende week gestemd wordt. af. ADVERTENTIE bril: ieders oormerkt Rita ARNHEM Artsen van de GG en GD in Arnhem tappen bij vijftig twee- en driejarige kleuters uit de wijken Presikhaaf en Het Broek bloed af. In deze wijken zou tengevol ge van de uitstoting van Billiton een te hoog loodgehalte in de lucht zijn. „Ik vind hem niet zo goed; daarom hangt hij op zijn kop." ADVERTENTIEI fan onze sociaal-economische redactie t)EN HAAG Alle grote partijen in de Tweede Kamer, ook de PvdA, willen een >etere controle op misbruik en oneigenlijk gebruik van sociale uitkeringen. Dit twam gisteren aan de orde in het kamerdebat over sociale zaken. £en betere, maar niet politie- ïchtige controle op misbruik In ook op beunhazerij zal Misschien financieel weinig ipleveren, maar psycholo- fisch wel resultaat hebben." lldus Vellenga (PvdA). De ferlijke gebruikers van uitke ringen raken nu in diskrediet loor het geringe misbruik lat er is, aldus de PvdA'er. VVD en CDA-fracties klaag den erover dat het zo lang tnoet duren voordat de rege ring komt met een serie klei nere wetsaanpassingen om Dnbedoeld gebruik van be taalde uitkeringen te stop- n. Het afgelopen jaar heeft Je sociale verzekeringsraad fherover gedetaileerde advie- en gegeven, en minister loersma (sociale zakeni leeft al laten weten dat hij die adviezen in wetswijzigin gen wil uitwerken. De omvang van het misbruik wordt groter aangeslagen door het publiek dan ze in werkelijkheid is, zei mevrouw Van Leeuwen (ARP) naar aanleiding van een onder zoekje van het Centraal Bu reau voot de Statistiek. Niet temin. het gevoel van misbruik leeft toch wel bij velen in onze samenleving, en dan vooral wat betreft de werkloosheidswetten." Van der Gun (KVP), net als mevrouw Van Leeuwen spre kend voor de drie CDA- fracties. verweet vakbonden en organisaties van werkge vers dat ze het niet eens zijn geworden over een strakkere toepassing van de regels voor „passend werk." Een werklo ze verliest zijn uitkering wan neer hij hem aangeboden „passend werk" weigert. Over wat „passend werk" is worden echter zeer uiteenlo pende normen aangelegd tus sen de verschillende streken en de verschillende be drijfstakken. Een bron van onrust, aldus Van der Gun. Minister Boersma heeft enke le jaren geleden al werkge vers en vakbeweging ge vraagd commissies te vor men om de regels te stroom- Mevrouw Van Leeuwen: kritische vragen over meevallers... lijnen, maar hij kreeg nul op request. Ook het feit dat ondanks de hoge werkloosheid nog bui tenlandse werknemers wor den aangetrokken, „werkt sterk ten nadele van het aan zien van de Nederlandse werklozen." aldus Van der Gun. Volgens aannemers zijn er in de bouw duizenden va catures. terwijl er vele dui zenden werkloze bouwvak kers zijn. „Waarom kunnen werkgevers, vakbonden en overheid piet samen komen tot een grootscheepse omscholing in de bouw? De schouders moeten hieronder, aldus de KVP'er. „Meevallers" Van der Doef (PvdA) en me vrouw Van Leeuwen hadden ook kritische vragen bij de „meevallers" in de sociale sector van de laatste tijd. „Er ontstaat een gevaarlijke situ atie als de mensen geen ver trouwen meer hebben in goe de beheersing en uitvoering van de sociale zekerheid." al dus de PvdA'er. Mevrouw Van Leeuwen: Op zet? Onbekwaamheid? Aflei dingsmanoeuvres om de zwarte plet at te spelen? Ge goochel om zich toch te kun nen onttrekken aan al te pijnlijke ingrepen in de socia le zekerheid? Het zijn vragen die slechts officieuze antwoorden opleveren, die overigens nooit officiéél wor den tegengesproken. „Zij waarschuwde dat dit wel eens kan gaan overkomen als gefoezel. Tllanus (CHU, sprekend na mens CDA) wil dat de vele organen die belast zijn met uitvoering van uitkerings wetten. hun medische diensten samenvoegen tot re gionale teams voor keuring, begeleiding en controle van zieken en arbeidsongeschik ten. Die begeleiding gebeurt nu al wel btj arbeidsonge schikte werknemers (WA- O'ers). Volgens Tllanus moet men al met begeleiding be ginnen wanneer de werkne mers nog in de ziektewet zijn, dus in het eerste jaar van ziekte of arbeidsongeschikt heid. De bedoeling is zoveel mensen zo veel mogelijk aan de slag te houden. FINE OLD SCOTCH WHISKY ANDRÉ KERSTENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7