Een apart trommeltje voor de centen van Trouw Trouw geeft 60 kranten en een agenda Kaa Jelle Lei: agent van het eerste uur VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 NUMMER 10 000 TROUW/KWARTET door Jan Sloothaak PAESENS In Morra-Lioessens kenden ze hem als Jelle Trouw. Zo noemden ze de agent die er altijd voor zorgde dat deze beide dorpjes hun dagelijkse portie nieuws in de vorm van het dagblad Trouw door de bus kregen. Die agent was de heer J. K. Lei, één van de mannen van die eerste tijd na de oorlog, toen de krant uit zijn illegale oorlogsperiode opdook en openlijk werd verspreid. De heer Lel. nu 56 Jaar oud, woonde zeil niet In Morra- Lloessens maar ln een an der dubbeldorp ln het ui terste noordoosten van Friesland. Paesens- Moddergat. Van daaruit voorzag hij de omgeving van kranten Dat ging nog op de fiets. Een hele klus. In die dagen, kort na de bevrij ding. las haast ledereen Trouw: andere kranten wa ren er niet of nog nauwe lijks en als ex-lllegale krant had Trouw een streepje voor. De heer Lel heeft het gemerkt. „Ik had de flets vóór en achter volgestouwd met pakken kranten," ver telt hij. Twaalf kilometer Het begon 's morgens om een uur of acht. Dan stapte hij op de fiets om de ver trouwde weg naar Dokkum af te leggen, twaalf kilome ter. „Om ongeveer negen uur kwamen de kranten aan bij de bushalte en daar haalde Ik ze uit het wachtlokaal," aldus de heer Lel. Daama toog hij met zijn volbeladen fiets naar allerlei dorpen in de omge ving: Metslawier, Nijwler, Oosternijkerk, Nes, Wierum en zijn woonplaats Pae- sens-Moddergat. In al die dorpen liet hij pakken kranten achter, waar bezor gers er verder wel weg mee wisten. Behalve ln Paesens- Moddergat, daar bezorgde hij zelf de kranten ook nog. Later deed Lei dat ook ln Morra-Lioessens, toen daar de bezorger kwam te over lijden en „Jelle Trouw" ook ln die plaats een bekende figuur werd. Opgepakt De heer Lel was de oor logsjaren bijna zonder kleerscheuren doorgeko men. In het voorjaar van 1945 werd hij echter opge pakt en na wat omzwervin gen ln Nederland naar Duitsland gebracht. Daar wisten hij en nog Iemand eerst nog te ontsnappen, maar ze werden na veertien dagen bij Meppen, al dicht bij de Nederlandse grens, weer gegrepen. In maart 1945 volgde zijn bevrijding, al weer vrij spoedig dus. Eigenlijk nog maar net op tijd, zegt de heer Lei. „Menselijkerwijs gesproken had die bevrij dingsdag mijn sterfdag moeten zijn. Ik zat in een kamp bij Osnabrück en ie mand die te ziek was om goed overeind te blijven bij het ochtendappèl werd ge dood. Dl? nacht was ik ern stig ziek, hoewel ik al lang niet goed was, en de kans ls groot dat ik diezelfde mor gen zou zijn gedood." In zijn hart denkt de heer Lei dat hij zijn deportatie naar Duitsland aan verraad te wijten heeft. „Ik was met twee anderen wezen vissen en toen we terugkwamen, werden we aangehouden. De beide anderen lieten ze vrij lopen; ze moesten mij hebben." Jelle Lel bleek valse papleren te bezitten en bovendien werkte hij voor de ondergrondse. Hij was erbij. Na zijn bevrijding uit het kamp heeft het nog een poos geduurd voordat Lei naar Paesens terug kon. Noord-Nederland was nog niet bevrijd. Toen het zo ver was, kwam de vraag op: wat nu te doen. Weer bij de boer, zoals voor de oorlog lokte hem niet zo aan en met zijn gezondheid was het na die Duitse periode ook steeds sukkelen. Niet bij de boer „Toen Ik veertien jaar was, had ik voor zeshonderd gul den een melkzaak met kar en paard kunnen overne men. Heit vond het echter niet goed," zegt hij. nog iet wat spijtig. Vijf Jaar later, ln 1939, werd hij gemobili seerd. De Duitsers drongen het Nederlandse leger terug over de Afsluitdijk, waar Jelle Lei bij de verbinding werkte. Na de capitulatie kon hij weer naar huls en deed daar meest los werk. Totdat hij werd opgepakt door de Duitsers. Na de bevrijding eenmaal weer thuis, voelde hij er niet voor weer bij de boer te «aan. Het wilde toen alle maal toch niet zo vlotten. bleef overigens niet bij Al gauw werd hij agent bij Trouw. Dat betekende zo'n dikke driehonderd dagen per jaar de omgeving affiet sen. Op zichzelf was dat niet zo veel bijzonders. „Ie dereen fietste ln die tijd; brommers waren er nog niet en auto's zag je ook niet zoveel." Het waren soms wel barre tochten, daar door het vlak ke Noord-Friese landschap. „Je moest er zomers en 's winters door, vaak op gladde wegen. Er waren da gen dat het te glad was. Dan liep Je even veel nèóst je fiets als dat Je erop reed." Voor storm, regen en on weer bood het vlakke landschap geen beschut ting. Er was niets om onder te schuilen." Afrekenen De heer Lel had niet alleen de zorg over de kranten zelf. Hij moest ook maandelijks afrekenen met de bezorgers in de dorpen waar hij zijn pakken afleverde. Boven dien moest hij de abonne mentsgelden ln zijn eigen dorp ook Innen. Dat was ln die tijd een tijdrovend werk. Je had nog week abonnementen. Dat bete kende dat je wekelijks de ongeveer vier dubbeltjes die een krant toen nog kostte moest Innen. Daar naast waren er de maand en kwartaalabonnees. „Je moest 's avonds nog hele tijden zitten te rekenen," zegt Lei. En zijn vrouw voegt eraan toe: „We had den een apart trommeltje voor de Trouw-centen." Monsters Zo ging dat in die tijd. Het Trouw. Jelle Lei bezorgde ook het weekblad De Spie gel, dat later ter ziele is ge gaan. Door het werk met zijn kranten en de vele rela ties die hij daardoor kreeg, kon hij allerlei dingen met elkaar combineren. Zo werd hij monsternemer voor de zuivelfabriek in Morra- Lioessens. Het monsters ne men bij de boeren en ook het werk als verzekerings agent dat hij er later bij kreeg, was goed te combi neren met zijn krantewerk. In 1970 werd hij wegens zijn 25-Jarige werk bij Trouw nog gehuldigd. „Ik geloof dat er toen nog maar drie over waren van de mensen uit die beginperiode. Er za ten ook nog twee agenten ln Zeeland en Noord-Holland uit die eerste begintijd van na de oorlog," zegt de heer Lei. Uitgedund De grote hoeveelheid Trou- w-exemplaren die indertijd nog overal werd bezorgd is allengs wel uitgedund, zegt de heer Lel. Naarmate er na de oorlog weer meer andere kranten mochten verschij nen, was dat te merken. Het werK veranderde ook. De kranten werden na verloop van een aantal jaren met de bus aangevoerd en later per post. Op het platteland is er veel gewijzigd. De ontvolking begon en ook aan Paesens- Moddergat is die niet voor bijgegaan. „Er ls enorm veel veranderd," zegt de heer Lei. Het dubbeldorp telde kort na de oorlog waarschijnlijk nog wel meer dan duizend Inwo ners, de kerk zat vol, er wa ren twee scholen, een twee- en een driemansschool. Nu wonen er nog zo'n vierhon derd mensen hooguit, de mensen in de kerk kun Je tellen en de gereformeerde en hervormde scholen van weleer zijn nu samenge voegd tot een één- mansschool. Veel leegkomende wonin gen zijn opgekocht door vreemdelingen, vooral Duitsers. „Er is hier een hoek waar zoveel Duitsers zitten, dat we in het dorp over de Duitse Bocht spre ken," aldus de heer Lei. De gemeenten Oostdongera- deel (waar Paesens in ligt) en Westdongeradeel (waar Moddergat toe behoort)* hebbei\ ^aar nu een st0^je voor gestoken. „Het is nu verboden, het werd te gek met die tweede woningen," zegt de heer Lei. J. K. Lei: onze agent in het Noorden van Friesland l aiKii iri Die zestig kranten geven wij aan uw vrienden of kennissen en die agenda zal er wellicht voor u zijn. Wij vragen van u niet meer dan op deze bon de namen en adressen in te vullen van vijf vrienden of kennissen van wie u vindt dat ze toch eigenlijk TROUW zouden behoren te lezen. Gedurende twee weken ontvangen zij dan onze krant ter kennismaking. En wanneer een van hen dan besluit abonné op onze krant te worden, ontvangt u de handige TROUW-agenda 1977. Kent u maar twee of drie adressen? Dan vult u de bon ook in. Natuurlijk geven wij ook hier gratis proefabonnementen. En natuurlijk hebt u dan ook een kans op een TROUW-agenda. Bewijs uw kennissen, uzelf en ons een dienst en vul vandaag de bon in. Als u even goed nadenkt is vijf helemaal niet zo veel! De benadering van de door u opgegeven adressen geschiedt vanuit onze centrale abonnementenafdeling te Amsterdam, waardoor het niet mogelijk is uw naam als referentie te noemen. Een nauwkeurige controle garandeert u echter de toezending van de agenda zodra aan de daarvoor gestelde voorwaarden is voldaan. TROUW is een krant die naar mijn mening bij de volgende adressen „thuis" hoort: Adres Adres Adres Adres Adres Deze adressen zijn opgegeven door. 6 Naam I I I I I I I I I I I Zendt deze bon in een open envelop aan TROUW/KWARTET, Antwoordnummer 279Z, Amsterdam. (Een postzegel is niet nodig).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4