Illegaal en legaal met de krant vergroeid OP BEZOEK BIJ DRIE VAN DE 150.000 TROUW-GEZINNEN ,Als je om vier uur gaat melken moet je wel tijd maken voor Trouw' In burgemeestersgezin Francke gaan kerk en politiek voorop De Vlaanderen Oldenzeels in Amsterdam Trouw in een Zeeuws vierluik" Bij de Vogelaars in Oostelijk Flevoland VRUOAG 3 DECEMBER 1976 NUMMER 10.000 TROUW/KWARTET II Onze redacteur Jan Roelfs en fotograaf Arie Legerstee bezochten drie gezinnen, die iedere morgen als abonnee Trouw ontvangen. Zij kozen daarvoor families in de stad en op het platteland, die naar wij hopen de gevoelens vertolken van die andere 150.000 gezinnen, die vandaag nummer 10.000 van hun en onze krant ontvangen. ,,We woonden als pas gehuwden in de eerste Jan van der Heydenstraat, midden in de Amsterdamse Pijp. Iedere maandag belde de bezorgster van Trouw aan en riep in het trapgat: „Een en dertig centen voor de Trouw". Je betaalde toen je abonnement per week. Dat is nu allemaal anders geworden". Verbondenheid Dit zegt mevrouw A. A. Vlaan deren Oldenzeel-Wijnveen die nu ruim dertig jaar. In echtelijk verband. Trouw leest. „Daar voor lazen we beiden in het ouderlijk gezin al de krant en als ik dan spreek voor mijn ouderlijk gezin, dan weet ik, dat mijn nu 82-jarige vader. Johannes Vlaanderen Olden- zeel. om het zo te zeggen, ver groeid was met Trouw". Haar man 8. L. Vlaanderen Ol- denzeel. die nu aan het woord is, weet van de illegale hand- en spandiensten, die men desüjds aan de verspreiding van Trouw heeft bewezen. Vader Vlaanderen Oldenzeel dreef jarenlang de bekende kerkboekhandel in de eerste Oosterparkstraat, tegenover het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Er lag altijd een gro te opengeslagen statenbijbel in de etalage. De broer van de nu nog krasse Johannes. Albert inmiddels overleden had een boekbinderij in de Blasius- straat. De familie kwam in 1897 uit Hardewljk. grootvader be gon met een groentezaak in de toen pas gebouwde Ooster- parkbuurt, en Johannes sUchtte omstreeks 1930 een boekhandel, dook ln het zon dagschoolwerk „Jachin" en heeft duizenden kerkelijk mee- levenden in dit stadsdeel van bijheb, zangbundels en kalen ders voorzien. De verbondenheid met Trouw van deze gereformeerde familie is al gegroeid door het gereed maken van de ondergrondse uitgave van Trouw, die in pla no-vellen, dat wil zeggen, onge- vouwen, van een „geheime" drukpers kwam. „Ik heb heel wat planovellen gesneden en gevouwen tot krantjes" weet Stephanus L. zich te herin neren. Na de oorlog was de boekhan del. gevestigd Eerste Ooster parkstraat no. 212, het legale expeditiecentrum voor de ver spreiding van de krant voor een groot deel van Oostelijk Amsterdam. Deze zaak is in middels verplaatst naar no. 96. De kinderen van de vierde ge neratie van de Vlaanderens in de hoofdstad. Ineke. Jos (zoon) en Lidy. abonneerden zich na hun huwelijk op Trouw. Dat was een vanzelfsprekende zaak. En Jacqueline, die nog thuis is, zal dit in de toekomst stellig ook doen. Vermeldens- aard is. dat de weduwe van de boekbinder mevr. E. Vlaande ren Oldenzeel-Romers. onlangs 80 jaar geworden, ook var.af het begin Trouw-abonnee is. Kritische lezers kring In deze abonneeskring van het eerste uur en meer dan dat. wordt over Trouw verschillend gedacht De mening van vader S. L. is dat Trouw vandaag de dag niet het christelijk dagblad is. dat men zich er van had voorgesteld. „In dat opzicht hebben we aan Trouw verloren. We vinden de krant verzake lijkt en verwereldlijkt, wat linkse neigingen betreft; soms maar niet altijd zou je een vraagteken moeten zetten bij de positieve berichtgeving ten aanzien van revolutionaire be wegingen. Ik begrijp best dat traditionalisme niet onder alle omstandigheden gehandhaafd moet worden, maar van gezond traditionalisme, tegen de ach tergrond van de geloofsovertui ging, ben ik wel een voorstan der. En dan: we missen in de zaterdag-krant het gezellige fa milie-element. een soort onder houdend zondagsblad, met ver halen voor kinderen en voor de vrouw. Ik heb de gewoonte voor mijn kleinkinderen een plakboek te maken met ver haaltjes. Vroeger kon ik die uit Trouw knippen, u weet wel „Trouw voor jou". Dat is ge woon een gemis. Dan nog iets: Trouw zou meer aandacht moeten besteden aan het loka le en aan het regionale kerknieuws. Bij de intrede van een nieuwe predikant, zoals on langs gebeurde, zit de kerk propvol, maar je leest er geen regel over in de eigen krant". Deze abonnee, die de tiendui zend edities van Trouw heeft ontvangen, is ruiterlijk in zijn kritiek, maar voegt er wel aan toe. dat hij en de zijnen de Vertegenwoordigers van de tweede Trouw-lezende generatie van de familie Vlaanderen Oldenzeel: mevr. A. A. Vlaanderen Oldenzeel-Wijnen en haar echtgenoot, de heer S. L. Vlaanderen Olden zeel. krant toch niet zouden willen missen. Piet en Corrie Vogelaar, met hun 210 koeien en 140 stuks jongvee op hun vechoudersbedrijf in Oostelijk Flevoland, hebben niet zo heel veel tijd om dagelijks Trouw te spellen. Ze zijn Zeeuwen van geboorte en kregen in 1972 een bedrijf aan de Plavuizenweg, in de bijna oneindigheid van de polder, ten oosten van Lelystad, toegewezen. „Iedere dag op vier uur op", zegt mevrouw Vogelaar, die in haar ouderlijk huis. in de streek van Bruinlsse op Duive- land. ai de krant las. Dat was voor haar huwelijk met Piet. die afkomstig is uit een Huge notengeslacht en boerde op de boerderij „2>ldenrust". in An na Jacoba, op St. Philipsland. .Als je weet. dat we desüjds met een koe zijn begonnen", zegt deze boerenzoon grinni kend. „In het begin, toen we hier kwamen, was het of Je in Cana da begon! Ik reed een paar keer ln de week de 400 km van Phi lipsland naar de plek. waar we deze boerderij hebben ge bouwd. We hebber er anderhalf miljoen ln geïnvesteerd, een bedrag waarvan Je wel rondtolt!" Iedere dag om vier uur melken, want al wordt de melk mecha nisch aan de koebeesten ont trokken. ze moeten er wel aamen met hun medewerker Beerd Hop bijzijn. Ze heb ben twee schoolgaande kinde ren. een jongen en een meisje, twee oudere dochters zijn het huis uit". Nou. de kinderen moeten 's - avonds warm eten en ais het negen uur is, zit Je met kleine oogjes". Veeboer Piet leest Trouw voor namelijk Ujdens de weekein den. maar kijkt iedere dag wel even naar de overlijdensberich ten Als Je ouder wordt, treft het Je namen te lezen van be kenden die er niet meer zullen zijn. Economie Moeder Corrie wijst op de huis kamertafel, overladen met pa perassen de administratie. Die houd ik bij Daarom bekijk ik iedere dag het eerst de fin an- eieel-economlsche pagina van de krant Je moet bijblijven, want is er wel het een en ander ln de Nederlandse veehouderij te doen. Denk alleen maar aan die dreigende zuiveioverschot- ten ln de EEO. Niet best! Ze hadden nooit gedacht, dat ze samen voor een nieuwe toe komst in het jonge land in aan merking zouden komen. In An na Jacoba hadden de mensen er een hard hoofd in. Maar Cor rie en Plet waren doorzetters, dat zijn ze nog. „In ons bedrijf moet Je werken zo lang het dag is en liefst nog langer", aldus Corrie. de koffie pot hanterend, maar ze zegt wel van dit bestaan niet heb ben künnen dromen toen ze nog thuis was. op de boerderij „Ruimzicht" Geen naam „Ik heb altijd wel gewild, dat we haar „Ora et Labora" zouden noemen, maar onze kinderen vinden dat, nou ja, ouderwets". Dat wil niet zeggen, dat men het bedrijf van Vogelaar niet weet te vinden. Bij het ver delen van de belangstelling van verzoekende deskundigen, vooral ook buitenlanders, wordt menigmaal het veebe drijf van deze voormalige Zeeuw aangewezen. Dan gaat Corrie met Fransen. Denen, Pe ruanen rond, met een tolk. „Dat kost zeëen van tijd, het wordt ons wel eens te druk. Vorig jaar alleen al drieduizend bezoekers! Ga er maar aan staan". Ze hebben een receptieboek, met foto's, handtekeningen, knipsels, het ligt naast de „bur gerlijke stand" van de melkgeefsters, die allemaal een eigen, omvangrijke identi teitskaart hebben, waarop on der meer leeftijd, prestaties, geboorten en ziekten staan vermeld. Kopzorg Ze runnen een van de grootste bedrijven in dit Flevoland, met 50 hectare land. maar ook met veel kopzorg. Over Trouw: De krant geeft wel een eerlijk beeld van de toestand ln ons land en in de wereld. Fijn, dat er af en toe artikelen over de landbouw worden geplaatst We zijn kerkelijke mensen en dat is ook een reden, dat we Trouw zijn blijven lezen". De Vogelaars van Oostelijk Flevoland. Ze hebben véél meegemaakt ook veel verricht sinds Marienus Nelisse. zoon van een landarbeider, destijds, op de fiets op de krant bij „Zei- denrust" op Jacoba be zorgde Het gezin Francke is tot 1973 op Schouwen-Duiveland ge weest, men heeft er de gemeen telijke herindeling van het ge bied meegemaakt. 8iemon Francke heeft immer het ambtelijke spoor gevolgd, hij begon op de secretarie van Amemuiden en werkte in Schoondljke. „Vierluik" ook het een en ander op sociaal gebied tot stand is gekomen, maar dan binnen dc perken der financiële mogelijkheden." Jongeren Over jongeren, de bij de Francke's uitgevlogen ge zinsleden, en Tróuw: „Jongeren voelen zich niet meer zo gebonden aan de krant-van-thuis. Bij ons. na de Standaard Trouw, maar een dergelijk vervolg spreekt lang niet iedereen meer aan." Burgemeester Francke. een re delijk tevreden plattelander, die nooit spijt heeft gehad van zijn loopbaan, evenwichtig en bedachtzaam, inherent aan de Zeeuwse mentaliteit, die hij wel voor een deel aangepast, maar beslist niet verloren acht. En heeft hij wensen? Zo tegen Sinterklaas mag dat hélemaal. „We willen graag een sporthal, maar „ze' menen, dat we daar voor te klein zouden zijn!" Burgemeester Francke en zijn vrouw in hun Koudekerker woning. „Je kon toen de omstandig heden in korte tijd zaken voor elkaar krijgen, die anders in het ambtelijke proces J&ren vergen." Geen wonder, dat de krant er toen herhaaldelijk bij is inge schoten. Over het „vierluik", dat nü zijn ambtelijk bestaan beheerst, wil hij wel wat kwijt De kerkdorpen zijn voor een deel forensendorpen geworden, veel mensen werken in Middelburg. Vlissingen en in het Sloege- bied. En Koudekerke is het Halfweg (tussen Amsterdam en Haarlem) van Walcheren. „Het agrarisch bedrijf vormt ,,Ik moet bekennen dat ik meer een weekeindlezer dan een daglezer ben. De zaterdagkrant van Trouw heeft onveranderd mijn aandacht. In de week moet ik al veel lezen, vooral vakliteratuur en het lokale en regionale nieuws bijhouden. Een bestuurder moet bijblijven." Aan bet woord Is één van de jarenlange Trouw-abonnees in Zeeland, de heer S. Francke. in de gemeente Valkenisse, op Walcheren. waartoe de buurtschap van die naam on- derlangs de duinerij behoort, alsmede Zoutelande, Biggeker- ke en Koudekerke. Siemon Francke (55) is sinds 1973 burgemeester van dit kwartet, met Koudekerke als woonplaats en standplaats. Vuurdoop Er is een tijd geweest dat deze Zeeuw nauwelijks tijd had een krant in te zien. Dat was in de bewogen periode in en na 1953, toen hij kort voordat de stormramp de Zeeuwse delta teisterde was benoemd tot burgemeester van Kerkwerve. Omdat in dit Schouwense dorp. met toen 800 inwoners, de ambtswoning niet beschikbaar was, heeft het gezin in Zierik- zee gewoond en van daaruit heeft de vroegere eerste ambtenaar ter secretarie (en ontvanger) van het Walcheren- se St. Laurens, de vuurdoop in zijn nieuwe ambt ondergaan: herstel en opbouw van Kerkwerve. mille, haar vader was destijds schoolhoofd in Hazerswoude en eindigde als rijksinspecteur, las de krant al toen ze in Den Haag verpleegster was en later als wijkzuster in Seroos- kerke Siemon Francke ont moette en met hem trouwde. „Een van de jongens van Jobse duwt de krant iedere morgen om zeven uur hier, in ons huis aan de Kerkhoflaan, in de bus. Keurig op tijd. Ik lees graag de kerkpagina. Ze vindt het een goede zaak een landelijk dagblad te lezen, dat „ln je levenssfeer past". De filmru briek leest ze niet. Burgemeester Francke heeft een niet volledige CDA-fractie in de raad. onvolledig omdat er geen r.kzetel is. „Er worden nu soms in de lan delijke politiek dingen bepleit, die financieel niet altijd haal baar zijn. Ik wil er wel aan herinneren, dat onder de kabi netten-De Jong en Biesheuvel één van de sterke benen.waar- op we staan, maar het toerii- me is voorts een grote bron van inkomsten. We beschikken in de zomer over 16.000 perma nente slaapplaatsen in alle denkbare toeristische sectoren. Dan is er een beduidend aantal dagrecreanten, voornamelijk uit westelijk Brabant, ook is ons gebied als tweede woning in trek." Valkenisse. met ieder jaar een sluitende begroting, wil er wel voor waken dat het niet tussen de „grootmachten", Middel burg en Vlissingen, in de ver drukking raakt en streeft er ook naar het toerisme, mede terwille van de leefbaarheid van de streek, zo veel mogelijk in geordende, harmonische ba nen te leiden. De krant Terug naar de krant. Mevrouw W. Francke-Van Nes, afkomstig uit een onderwijsfa-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2