11 lUJ. I Koppelbaas blijft vaak buiten schot Goede ideeën voor gezondheidszorg „Een prima meid" geeft stof tot nabespreking Minister Peres brengt bezoek aan Nederland /IlSlh&llI n" „Muziek '77" in Margriethal En dan nog Huisarts verdween met de noorderzon Bejaarde bij brand gedood Activiteit naar België verlegd Veel vrouwen naar dag-Mavo Werkgroep doet beroep op Israël Overlegorgaan justitie, politie pers geïnstalleerd Besprekingen met Zuid-Molukkers worden afgerond Onderwijskrachten tegen wijziging van de grondwet Pseudo-arts door politie aangehouden Rijksinkoopbureau bederft de markt zegt De Boer (AR) Nieuwe boeken CNV: Zorgvuldigheid nodig met zoeken naar gas in 't wad Boek van de maand ten doop gehouden Eerste CAO voor ziekenhuiswezen gaat 1 januari in VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH 11 door Pieter Terpstra HEERENVEEN Eén van de taken, die het toneelgezelschap De Noorder Campagnie in het Noorden vervult is het brengen van „educatief" toneel. Voor voortgezet onderwijs en jonge rengroepen is nu „Een prima meid" van J. Bernlef op het repertoire geplaatst. Het stuk is minder boeiend dan het succes volle „Vadertje en moedertje", dat de gezagsverhouding in het gezin aan de orde stelde, maar stof voor nabespreking zal het ook wel in ruijne mate geven. Ina en Els wel goed. maar Felix Troch (Gerard) en vooral Adriaan Adriaansen (de vader) blijven bene den de maat. De overigens wel be kwame Luciano Harms heeft als Thijs een rol. waarvan hij eigenlijk niets kan maken. Op zichzelf is dat natuurlijk niet ivoldoende; het is goed. de jongeren met diverse vraagstukken te confronteren (al zullen ze dat ook wel op andere wijze worden), maar daarnaast moet ook hun aandacht voor toneel als zodanig worden ge vraagd. Ik vrees, dat dit laatste met dit weinig overtuigende stuk, dat in een vrij zwakke bezetting wordt ge bracht, niet al te zeer zal lukken. Het gegeven van het stuk is de erva ring van het meisje Ina, dat niet langer in het dorp aan de kassa van de winkel van haar vader wil zitten en in de stad een avontuurlijker be staan gaat zoeken. Haar vader, haar vroegere vriend en haar vriendin rea geren hierop ieder op hun wijze. Daarbij komt de figuur van de vrien din Els, een romantisch meisje, dat zich van de beslotenheid van het huwelijk veel voorstelt (op zichzelf een aardig discussiepunt) het best uit de verf. De vader is een vrij goedkope carricatuur, de vriend blijft een wat vage verschijning. Dan is er nog Gerard, een vriend van Els, die onverplicht wat wil meepikken van wat het .even leven te bieden heeft. Een belangrijk element in het stuk is verder het bespottelijk maken van de damesbladen en massalectuur, die romantische zielen in hun greep hebben. In de stijl van dit drukwerk worden de handelingen en gevoelens becommentarieerd. Bij een opvoe ring voor de Rijksscholenge meenschap te Heerenveen kreeg ik de indruk, dat deze gedeelten het best aansloegen. Regisseur Christiaan Nort heeft niet een opvallende prestatie geleverd. Monique Lapidaire en Tessa Ooster- getel spelen de rollen van de meisjes ïn het gemeentemuseum in Arnhem is tot en met 23 januari een keuze te zien uit het beeldverhaal van Char lotte Salomon die in 1943 omkwam in het kamp Auschwitz. Zij schilder de tussen 1940 en 1943 op ongeveer duizend bladen papier een verhaal van haar leven. Ter gelegenheid van de viering van het 10-jarig bestaan van het insti tuut voor vrije grafiek (Het grafisch centrum in Arnhem) is in het Arnhems gemeentemuseum tot en met 2 januari een tentoonstelling van en over dit grafisch centrum. -De in het Mickery Circuit geplande voorstelling op 15 december in het HOT te Den Haag door Hull Truck gaat niet door. In de plaats daarvan komt de Belt and braces company met „England expects", actualitei ten, verpakt in een mengeling van sketch en popmuziek. Het Van Goghmuseum in Amster dam en de Kon. Nederlandse Glas fabriek Leerdam hebben een over zichtstentoonstelling samengesteld van het werk van de glaskunstenaar Willem Heesen. De tentoonstelling (in het Van Goghmuseum) wordt 10 december geopend en duurt tot 31 januari. Van een onzer verslaggevers SCHOONOORD Zonder dat zijn drieduizend patiënten er ook maar iets van afwisten, is een huisarts, dokter W. G. Bliek, uit Schoonoord vertrokken, waarheen weet men niet. Dokter Bliek verzette zich een poos geleden met hand en tand tegen de vestiging van een tweede huisarts in Schoonoord, dokter A. Bakker. De rechter stelde de laatste echter in het gelijk. Dezer dagen verscheen er plotseling een verhuiswagen voorde woning van dokter Bliek. Deze zou volgens zijn vrouw zich nu als kin derarts willen bekwamen. Behalve dat hij met de noorderzon is vertrok ken. heeft dokter Bliek ook met nie mand gesproken over zijn opvol ging. UTRECHT In de Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht wordt van woensdag 26 tot en met zondag 30 januari 1977 de tweede manifestatie voor professionele en amateuris tische muziekbeoefening onder de titel „Muziek '77" gehouden. De eerste dag is gereserveerd voor vak genoten en voor het muziekonder wijs. Op de overige dagen is de parti culiere bezoeker van harte welkom. Er zal van alles te zien en te horen zijn op het gebied van de muziekbe oefening. De manifestatie is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers ROERMOND Bij een brand in het bejaardentehuis De Pollart in Roermond in de nacht van woensdag op donderdag is de 85-ja- rige A. van der Mark om het leven gekomen. Een andere bejaarde werd door de sterke rookontwikkeling be vangen en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De brand woedde in de kamer van het slachtoffer en is hoogstwaarschijnlijk ontstaan, doordat de bejaarde man in zijn stoel in slaap is gevallen met een brandende sigaar of sigaret in zijn hand. De schade loopt in de tiendui zenden guldens Simpkins „De meest in spirerende voorman, die ik ooit mee maak te." WUOUGH0V In zijn kasteel Genhoes in Valkenburg (L.) werkt de schilder William Halewijn aan een portret van koningin Juliana en prins Bernhard. Ter gelegenheid van het veertigjarig huwelijk van Koningin en Prins (op 7 januari a.s.) zal dit portret een initiatief van Gravin van Limburg Stirum worden aangeboden. UTRECHT Veel koppelbazen blijven buiten schot bij hun fraude op het gebied van sociale verzekeringen. Niet alleen opereren zij niet in persoon maar in de vorm van een BV, bovendien werken ze vooral in België en Duitsland. Daardoor zijn ze in Nederland moeilijk te pakken. Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse dag-Mavo voor volwassenen wordt voor een belangrijk deel bevolkt door vrouwen tussen de dertig en veertig jaar die vroeger huis houdschool hebben gevolgd. Dit blijkt uit een onderzoekje van drs. P. van Vliet, conrector van de school De meeste vrouwelijke cursisten zijn gehuwd en hebben twee of drie kinderen. Deze groep vrouwen is fi nancieel afhankelijk van de man. Het gezinsinkomen bedraagt gemid deld 1500 gulden per maand. De ondervraagde vrouwen hebben verschillende motieven om weer naar school te gaan. Genoemd wor den: de wens om een diploma te halen, kinderen kunnen helpen bij het huiswerk, algemene ontwikke ling, en de achterstand in ontwikke ling ten opzichte van de echtgenoot verkleinen. Ook het doorbreken van de dagelijkse sleur is een veel ge noemd motief. Van de 738 cursisten die werden geïnterviewd hebben elf slechts een deel van de lagere school doorlopen. Honderdvijftig leerlingen hebben de hele lagere school gevolgd, 365 heb ben ook huishoudschool gedaan, 140 hebben Mulo of Mavo gevolgd en een enkeling heeft nog verder geleerd. Sinds half september is het aantal deelnemers aan de dagmavo wel iets teruggelopen. Men is begonnen met bijna duizend deelnemers, nu zijn er nog 860. De heer Van Vliet wijt dat aan problemen thuis en aan de te geringe vooropleiding van som migen. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Meldingspunt (CMP) over de periode juli 1975 tot en met juni 1976. Het CMP heeft een coördine rende functie bij het bestrijden van sociale verzekeringsfraude, gepleegd door Nederlanders in het buitenland. Het orgaan is ondergebracht bij het secretariaat van de Zieken fondsraad. Het verslag meldt dat de koppelba zen het zwaartepunt van hun activi teiten verplaatst hebben van Duits land naar België. De strafbepalingen in Duitsland zijn verzwaard waar door het voor zwartwerkers minder aantrekkelijk is in de Bondsrepu bliek te werken. Overigens heeft het CMP ook steeds meer belangstelling gekregen voor die zwartwerkers. Het gaat hierbij om werknemers, die in Nederland een sociale uitkering genieten en die daarnaast in het buitenland werken. Vanwege het grensoverschrijdend karakter van het zogenaamde zwartwerken is het voor het CMP van belang goede contacten te on derhouden met instanties in België en Duitsland. Het komt bijvoorbeeld voor, dat koppelbazen hun werkne mers in Duitsland verzekeren en hen laten werken in België. Hierdoor be talen zij in sommige gevallen een aanmerkelijk lager bedrag aan socia le premies, dan zou moeten worden betaald bij verzekering in België. Ziekenfondsen Het werk van het CMP is onder meer van belang voor de ziekenfondsen. Veel zwartwerkers staan daarbij in geschreven als verplciht verzekerd terwijl zij in werkelijkheid met hun inkomen boven de ziekenfondsgrens uitkomen en in aanmerking komen voor een vrijwillige verzekering. De premies gaan in dat geval ook omhoog. Aan de hand van de gegevens van het CMP hebben de ziekenfondsen in 1975 in totaal een bedrag van 70.799 gevorderd van mensen die ten onrechte waren Ingeschreven als verplicht verzekerde. Daarvan werd tot en met het eerste half Jaar van 1976 21.785 geind. Dat is 31 pet van het gevorderde bedrag. Het CMP zegt in zijn Jaarverslag dat de mogelijkheid tot bestrijding van misbruik van de sociale verzekerin gen in Nederland en zijn buurlanden groter is geworden. De samenwer king met buitenlandse instellingen is beter geworden en er wordt meer informatie uitgewisseld. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Gisteren kwam de Israëlische minister van defen sie Sjimon Peres voor een eendaags bezoek aan ons land op Schiphol aan. Peres die op weg is naar de Verenigde Staten zal tijdens zijn bezoek met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering besprekingen voeren. Van die tussenstop maakte hij te vens gebruik om op een bijeen komst, die gisteravond in Amster dam belegd werd door de Collectieve Israël Actie, leidende figuren van joodse verenigingen en kerkelijke gemeenschappen nogmaals op het hart te drukken Israël niet alleen morele, doch ook financiële steun te verlenen in de strijd voor het be staansrecht van Israël als onafhan kelijke staat. De Werkgroep Israël heeft gisteren aan de Israëlische ambassadeur in ons land een telegram gestuurd waa rin op de regering in Jeruzalem een dringend beroep wordt gedaan om de vijftig uit de door Israël bezette gebieden genodigde Palestijnen het Palestijnse Nationale Congres in Cairo te laten bijwonen. Dit congres. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Deze week is in Den Haag het overlegorgaan tussen Jus titie, politie en pers geïnstalleerd, dat zich moet gaan "bezighouden met de vraag hoe er onderling het meest verantwoord kan worden sa mengewerkt bij terreuracties, gijze lingen en andere kwesties. Het overlegorgaan is tot stand geko men in besprekingen tussen minis ter Van Agt met de Nederlandse vereniging van journalisten en het Nederlands genootschap van hoofd redacteuren. Behalve deze organisa ties zijn ook het openbaar ministe rie, de politie en de radio- en televi- siejoumalistlek bij het overleg be trokken. De resultaten van het over leg zullen steeds zo snel mogelijk worden gepubliceerd. dat het hoogste gezagsorgaan van hpt Palestijnse verzet vormt, zal in grijpende beslissingen later deze maand moeten nemen, wil de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) aan de vredesconferentie van Ge- nève deelnemen. De Israëlische regering heeft in het verleden altijd verklaard dat Pales tijnen uit de bezette gebieden wel naar het congres mogen, maar daar na niet meer naar het door Israël bestuurde gebied mogen terugkeren. In een begeleidende brief aan am bassadeur Kidron zegt de werkgroep: „Aangezien deze Pales tijnen veelal een gematigde houding aannemen ten opzichte van de staat Israël zou hun aanwezigheid op deze bijeenkomst in Cairo kunnen bijdra gen tot een versterking van die krachten in de Palestijnse beweging die zich de laatste tijd beginnen af te wenden van een politiek die de ver nietiging van de staat Israël ten doel heeft". DEN HAAG Waarschijnlijk nog deze week zullen de resultaten be kend gemaakt worden van de be sprekingen in de gemengde commis sie voor overleg tussen Nederlan ders en Zuid-Molukkers. Dit deelde het ministerie van Justitie gisteren mee. De commissie werd Ingesteld naar aanleiding van de gijzelingen in Bellen en Amsterdam, precies een jaar geleden. Van het kabinet kreeg de commissie de opdracht mee, zich te beraden „over de problemen die in de Nederlandse samenleving ont staan zijn omdat de Molukkers ver wachtingen en idealen hebben, die de regering niet kan delen". Technieken voor persoonlijke groei, analyse en het bereiken van piekervaringen genieten steeds meer belangstelling, evenals allerlei methoden om te leren beter „sociaal te functioneren": encoutergroups, sociodrama's en rollenspelen schijnen soms wonderen te doen. Het denken en schrijven over de verschillende mogelijkheden om de kwakkelende gezondheidszorg weer uit het slop te halen krijgt ook steeds meer belangstelling. Uitgeverij de Toorts te Haarlem komt nu met een serie Humanis tische Gezondheidszorg, waarin deze beide terreinen gecombineerd wor den een oplossing voor de proble men in de gezondheidszorg wordt gezocht in de bewuste toepassing van allerlei technieken uit de huma nistische en sociale psychologie. S. Miller, N. Remen en andere mede werkers van een Amerikaans Insti tuut voor Humanistische Genees kunde houden zich daarmee bezig en vulden twee boekjes met hun erva ringen. Humanistisch betekent hier: de gehele mens in tegenstelling tot de alleen fysieke mens) betreffend. Toelichting Van een verslaggever DEN HAAG Tien organisaties met samen meer dan 95.000 kleuter leidsters, onderwijzers en leraren hebben ernstig bezwaar tegen de voorgestelde wijziging van de grondwet op het punt van de vrij heid van onderwijs. Zij menen dat eisen van deugdelijk heid en voorwaarden voor bekosti ging van het onderwijs niet samen gevoegd kunnen worden tot voor waarden zonder meer. Ze wensen de term „vrijheid van onderwijs" te handhaven. Die term omvat meer dan de voorgestelde „vrijheid van richting", aldus de organisaties. Zij schrijven dit in een verklaring, die is gestuurd naar de minister president, de ministers van binnen landse zaken en van onderwijs, en aan de leden van de Tweede Kamer. Ze hebben er het verzoek aan gekop peld zaken die rechtstreeks de vrij heid van onderwijs betreffen en deze waarborgen, op te nemen in de wet en in die gevallen niet over te gaan tot delegatie van bevoegdheden aan lagere organen. Van een verslaggever GELDERMALSEN De politie van Geldermalsen heeft in samenwer king met de districtsrecherche van de rijkspolitie de 36-jarige monteur A.W.M. en zijn 28-jarige echtgenote uit Waardenburg aangehouden we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Sinds begin van dit Jaar gaf M. zich uit voor homeopathisch arts en ont ving hij mensen met allerlei licha melijke klachten in zijn woning. Hij had voor alle kwalen een injectie waarvoor hij minimaal 32 gulden in rekening bracht M. kocht de injec tievloeistof van een relatie voor 75 cent per cc. Het gerechtelijk labora torium van het departement van Justitie onderzoekt deze vloeistof. De pseudo-arts die op een conser- venfabriek in Geldermalsen werkte, maar al geruime tijd in de ziektewet liep, behandelde op deze wijze tien tallen patiënten per week, soms wel 23 per dag. Volgens de politie zou hij tegenover zijn patiënten beweerd hebben, dat zijn spuiten ook kanker zouden kunnen genezen. Zijn vrouw gaf de injecties: zij is destijds me disch secretaresse geweest. Tegen M. en zijn vrouw rees verdenking toen een inwoner van Zaandam zijn antecedenten naging en tot de ont dekking kwam dat hij op een fa briek werkte. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Het rijksinkoopbu reau is een marktbederver voor het midden- en kleinbedrijf. Tot deze conclusie is het ARP-kamerlid De Boer gekomen naar aanleiding van een contract voor broodlevering dat het bureau heeft gesloten met de broodhandelaar Volma bv. De Boer bracht de zaak gisteren ter sprake in het begrotingsdebat over econo mische zaken. Het rijksinkoopbureau beeft met Volma een contract gesloten voor levering van broden voor 1,09 per stuk. De minimumprijs, die kleinere bakkers beoogt te behoeden voor prijsonderbieding door het groot winkelbedrijf, bedraagt thans ech ter 1,17 voor dezelfde soort brood. Tal van Instellingen van de overheid zijn verplicht hun aankopen te laten lopen via het rijksinkoopbureau. Ze hebben nu van het bureau een brief gekregen om hun broodleveringen in heroverweging te nemen. De bak kers die tot nu toe leverden, krijgen nu „indringende telefoontjes om maar lid te worden van Volma" als ze hun leveranties veilig willen stel len. „Kan dit zomaar?" vroeg De Boer zich af. sprekend namens de drie CDA-fracties. ..Aardig voor de herstructurering In de bakkerijsec tor". voegde hij eraan toe. Beide boekjes bevatten zeker goede, ideeën. Ik noem met name het be strijden van de opvatting dat ziekte iets fundamenteel slechts zou zijn; tevens is de nadruk op de actieve, zelf beslissingen nemende patient van belang. Dat alles wordt met veel voorbeelden van de behandeling van patiënten toegelicht Het verhult echter niet de zwakheid, die in al dergelijke (sociaal-) psycho- loglsache benaderingen zit: de idee dat een maatschappelijke structuur vanzelf gezond wordt, als eerst maar de individuen hun eigen tekortko mingen verbeteren. De indruk wordt gewekt, alsof de ge zondheidszorgproblemen opgelost zouden zijn als artsen en verpleeg kundigen maar „humanistisch" zou den gaan werken. Elk notie van het belang van. laat staan de gewenste richting van structurele veranderin gen ontbreekt Een ander bezwaar is het wel erg oppervlakkige karakter van beide boekjes. Er zijn veel voorbeelden, maar er is weinig theoretische ver dieping. terwijl de gebruikte technie ken niet worden toegelicht De functie van deze uitgaven zal dan ook niet zozeer zijn vermeerdering van kennis als wel het opwekken van de nieuwsgierigheid. Wie daarmee tevreden is. bedenke dat beide au teurs ongeveer hetzelfde zeggen, maar dat Miller dat,het meest syste matisch doet Naomi Remen e.a.: Ik ben meer dan mijn ziekte. De Toorts, Haarlem, 1976 (124 blz.) Prijs 22,54». Staart Miller e.a.: De totale mens als middelpunt van de gezondheidszorg. De Toorts, Haarlem. 1976 (68 blz.) Prijs 12,54». Dr. H. de Vos: Geschiedenis van het socialisme in Nederland in het kader van zijn tijd. Twee delen, samen vijf honderd bladzijden, kostend 37,50, uitgegeven door Het Wereldvenster, Baarn. De tachtigjarige prof. dr H. de Vos heeft geen geringe taak op zich ge nomen toen hij zich enkele jaren geleden zette tot de geschiedschrij ving van het Nederlandse socialis me. Nu begon hij deze arbeid minder pretentieus dan het voltooide werk achteraf suggereert Prof De Vos. geboren in 1896, aanvankelijk her vormd predikant, later docent in de wijsbegeerte van de godsdienst, merkte op een gegeven moment in een discussiegroepje van de PvdA in zijn woonplaats Groningen, dat de jonge mensen zo weinig van de vroe gere socialistische beweging afwis ten. En dat niet alleen, van heel de geschiedenis hadden ze weinig kaas gegeten. Zo kwam het dat dr De Vos zich bereid verklaarde over dat on derwerp eens iets op stencil te zet ten. Die stencils groeiden uit tot twee forse boekdelen, die hier en daar zijn aangeprezen als een ver volg op de zesdelige geschiedschrij ving van Quack. Het overzicht van De Vos begint In de vorige eeuw bij de opkomst van marxisme en socialisme Het eindigt zo ongeveer bij het uittreden van het PPR-lld Pier van Gorcum uit de Tweede Kamer. Daartussen geeft De Vos een vloed van gegevens niet alleen over de socialistische partij- ren) in Nederland, maar ook over andere Nederlandse partijen en over ontwikkelingen in andere landen. Wie eens wil naslaan hoe de SDAP tot stand kwam of hoe de PvdA zich opstelde in de kwestie-Indonesië kan dat allemaal in deze boeken vinden. We spreken met nadruk over „naslaan", want De Vos heeft niet veel meer gedaan (dat is overi gens geen geringe prestatie of over bodige moeite), dan een groot aantal feiten en feitjes op een rij zetten. Van een zoveel omvattend en in zo korte tijd geschreven werk mag men niet verwachten dat het meer is dan een naslagwerk. Er is geen poging gedaan de geschiedenis vanuit een bepaalde visie te interpreteren. Er is niet gepoogd op grond van bron nenstudie nieuwe gegevens aan te dragen. Er is, endat is misschien wel het belangrijkste nadeel, niet naar gestreefd om de geschiedenis tot leven te brengen. PJH Van een verslaggever UTRECHT - Het CNV vindt dat zorgvuldigheid is geboden bij het geven van vergunningen voor het zoeken naar en exploiteren van aardgas in de Waddenzee. Als de vergunning eenmaal is verleend, dan mag de beperking van verkeer en vervoer op de Waddenzee geen belemmering vormen voor die werkzaamheden. Dan kan zelfs het gebruik van luchtkussenvaartuigen noodzakelijk zijn, schrijft het CNV in een brief aan de raad van advies voor ruimtelijke ordening. Het CNV meent, dat de beperking van verkeer en vervoer ook niet tot Van een onzer verslaggevers 's-GRAVELAND - Het laatste boek van de maand van het Jaar 1978. getiteld „De twaalf maanden van het Jaar" is ten doop gehou den. De presentatie van dit 28ste boek van de maand geschiedde in het gebouw van de Nederlandse ver eniging tot behoud van natuurmo numenten op het landschap Schaep en Burgh in 's-Oraveland. Het door uitgeverij Het 8pectrum-uitgegeven boek bevat een verzameling bijdra gen van bekende schrijvers en illus tratoren op natuurgebied, die de le zer maand na maand vertellen wat er buiten verandert. Ook tn België werd gisteren, in Antwerpen, dit boek gepresenteerd. Het is het eerste boek van de maand dat in België verschijnt. De actieperiode van het boek loopt van 9 december tot en met 8 Januari 1977. Het boek is vanaf 9 december tot 8 Januari in de boekhandel ver krijgbaar voor 17.50. Na 8 Januari zal het boek 31.50 kosten. Namens de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek werd bij de presentatie in 's-Oravenland aan vijf boswachters van Natuurmonu menten een exemplaar van het boek uitgereikt. De boswachters dié in hun groene uniform waren versche nen, vertegenwoordigden ieder een type natuurgebied: bos, heide, dui nen, plassengebied. Een van hen, de heer G. Meijvogel voerde het woord. Hij noemde het uitkomen van dit boek een bevalling en dankte „de directie namens de lagere regionen van de vereniging er voor bij de doopplechtigheid aanwezig te mo gen zijn". gevolg mag hebben dat de wadden eilanden geen aardgasvoorziening krijgen. Het vakverbond acht het voorbarig de vestiging van Industrie al op voorhand te beperken tot be staande of in aanleg zijnde indus triegebieden. Het CNV denkt bij voorbeeld aan een eventuele verdere ontwikkeling van Lauwersoog. Een landinwaartse uitbreiding van het Eemshaventerrein verdient vol gens het CNV voorkeur, maar een uitbreiding zeewaarts mag niet wor den uitgesloten. Het CNV meent dat de werkgelegenheid zwaar zal moe ten wegen bij de verantwoording van de vraag of de waddenzee ai dan niet moet worden Ingepolderd. Van een verslaggever UTRECHT De eerste CAO voor het ziekenhuiswezen kan op 1 Januari 1977 worden Ingevoerd. Dat is gisteren gebleken tijdens een ge sprek tussen de Nationale Zieken huisraad (als werkgeversorganisa tie), de organisaties die de 150.000 personeelsleden vertegenwoordi gen, en de minister Lubbers en Boersma en staatssecretaris Hendriks. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling. de CAO op I oktober 1976 in te voeren, maar dat was onmogelijkk omdat de daarvoor noodzakelijke dispensatie bvan de .loonmaatregel niet werd gegeven. Ook nu zit er nog een addertje onder het gras. De be windslieden hebben namelijk aan de CAO-partijen gevraagd, de con sequenties van de Invoering van de CAO over drie a vier Jaar uit te smeren ln het kader van de bezuini- gings-operatie Toepassing van de CAO zal extra kosten met zich mee brengen. onder meer doordat allerlei nu bestaande afzonderlijke regelin gen worden gelijk ge trokken. De Zie kenhuisraad raamde de „meerkos ten" eerder dit Jaar op 153 mUJoen gulden. Met verzoek van Lubbers. Boersma en Hendriks komt er op neer. dat verschillende onderdelen van de CAO pas later of ln fasen zouden moeten worden ingevoerd De CAO-partners zullen zich over dit verzoek gaan beraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15