rlOE OUDER HOE BETER Documentaire en Dromerij Wajda-trilogie «^^^^FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK GETROUWD °/r ^Russische filmweek Personalia Prolongaties en reprises JULIANA EN BERNHARD 795 Jo lUDAG 3 DECEMBER 1976 FILM/BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 (ADVERTENTIE) W.Wielek-Berg gen t« j In het Amsterdamse theater ,The Movies" met uitlopers naar „Du Midi" en „Alhambra V' wordt een Russische filmweek gehouden die men ('t is treurig maar waar) het motto ouder hoe beter" kan n frieegeven. Want waar vindt frien het hoogste genot? Bij Wawilow" oftewel s Nieuw Babylon" van Grigori Kosinsew. JDe film stamt uit 1929 en de regis seur is in 1973 gestorven. Het is een klassiek meesterwerk, bizar en ont roerend, eenvoudig en barok, een verbeelding van de Parijse commu- ne, die in 1871 in bloed werd ge smoord. Kosinzew maakte hem sa- f*I|men met Leonid Trauberg, een regis seur met wie hij tot het eind van de ,'jaren veertig een team vormde. On- zijn de beelden van uit- iniJbarstende levensvreugde en diepe ,htjdroefheid, wanneer de slachtoffers ln ngiStromende regen naar hun executie Jworden geleid, over een onverschillig ^glimmende straat. enHet is alleen jammer, dat er niet I genoeg geld was om de tussentitels jvan deze stomme film in het Neder- 0 De oude man en het,jongetje in „The saplings" lands te vertalen. Weliswaar trekken Kozinsew en Trauberg je ook zonder Hanne in de gelijknamige film van Maartje van der Heyden Wel zeer verschillend zijn de twee gesubsidieerde filmpjes, die CRM deze week liet vertonen. „Sferen" van Henri Plaat is samengesteld uit gedroom, gemijmer en gedach- tenflitsen, „Hanne" van Maartje van der Heyden is een nauwelijks gedra matiseerde documentaire over het wel gecompliceerde maar niet onge lukkige leven van een epileptisch meisje. Zo n „losse" film als die van Plaat moet een sterke onderstroom heb ben van goed gestructureerde ge voelens en gedachten waardoor as sociaties en min of meer speelse herinneringsflarden worden voort gestuwd, wil hij net verwisselbaar zijn met soortgelijke werkstukken en langer in de herinnering blijven dan de tijd dat hij duurt. Welnu, in „Sferen" was die onder stroom veel te zwak, de stukken dobberden doel- en zinloos heen en weer op een vrijwel stilstaande poel. Misschien is het mogelijk om na drie of vier keer zien toch iets van struc tuur in de film te onderkennen, maar eerlijk gezegd verleidt hij al lerminst tot zulk een opoffering van tijd en aandacht. „Hanne" is veel eerlijker en eenvou diger. Maartje van der Heyden doet haar best iets van het taboe af te brokkelen dat nog steeds op de „val lende ziekte" rust, ze laat zien dat iemand die aan epilepsie lijdt met een beetje hulp van vrienden, ver wanten en werkgevers een volwaar dig leven kan leiden. Diepgaande beschouwingen over de ziekte ont breken, we volgen alleen een meisje dat pas op kamers is gaan wonen (de hoofdrolspeelsters lijdt echt aan epilepsie) op haar gangen naar werk, vriend, ouderlijk huis en verleden. Een sympathiek filmpje, waarin al leen de opdringerige muziek stoort. Afscheid Mr. J. van Andel heeft afscheid genomen als voorzitter van het college van beroep voor het be drijfsleven. Mr. Van Andel (70). sinds 1964 voorzitter van het college waar beroepen tegen beslissingen van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen kunnen worden ingediend; vertrekt wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd. Hij zal wor den opgevolgd door mr. F. W. ter Spill. Ridder De heer H. Brunnink uit Den Haag is bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als groepsleider van de ledenadmini stratie bij het GAK te Amsterdam benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. woorden in hun ban, maar het duurt wat langer dan nodig is. Het is te gek, maar het zou lang niet gek zijn als dit brok verbeelde revolutie door een klein kapitalistisch onderneminkje voor een groter publiek toegankelijk werd gemaakt. Met waar aandeeltjes van 100,-- of 25,- de man zou het benodigde bedrag snel bijeen zijn gegaard. De financiers zouden dan de voor waarde kunnen stellen, dat „Nieuw Babyion" eens per jaar wordt ver toond. Tot de filmweek-aanbod be horen overigens ook twee Shakespe- are-verfilmingen, die Kósinzew zon der Trauberg maakte: „Hamlet" (1963) en „King Lear" (1974) Zij zijn reeds eerder in Nederland vertoond. Ballet In een Russische filmweek mogen ballet-films niet ontbreken. In „Spartacus" van Aram Khatchaturi- an wordt door leden van het Bolshoi- ballet (Vladimir Vasiliev, Ekaterina Maxomova, Maris Liepa en Nina Ti- mofeea) schitterend gedanst, maar regisseur Derbenev heeft bij de ver filming jammer genoeg de kitsch niet geschuwd en door de veelvuldi ge close-ups van bekketrekkende dansers wordt het ritme lelijk gebro ken. Liefhebbers kunnen ook terecht bij de verfilming van Tsajkowski's „Zwanenmeer", die gaat in reprise. Moderne problemen Kitsch kan men regisseur Sergei Mi- kaelian zeker niet verwijten. In zijn film „De Premie" wordt een maat schappelijk probleem aan de orde gesteld. Arbeiders van een bouw onderneming krijgen een premie om dat ze meer hebben geproduceerd dan het plan was. Een ploegbaas en zijn medewerkers weigeren de bo nus, omdat ze weten dat ze veel meer hadden kunnen afleveren wanneer het in het bedrijf wat minder slordig en onverschillig was toegegaan. De gehele film speelt zich af in een kamer, waar een comité van de par tij zich over het probleem buigt. Ar gumenten en tegen-argumenten wis selen elkaar af, de zaak wordt gron dig bekeken en dat is lang niet on interessant. 't Is alleen jammer, dat er te veel zoet in de staart zit: degene die de grootste schuld draagt krimpt onder het juk van de zelfkritiek, zo dat alles toch weer in rechtzinnige banen wordt geleid. Het is overigens wel vreemd dat aan het stukwerk systeem, een produktiewijze die de onderlinge concurrentie van de ar beiders opjaagt en de zwakken het loodje doet leggen, nauwelijks een woord wordt vuil gemaakt. Terwijl het toch wel een raar atavisme vormt in een communistische maat schappij. Science-fiction Leonid Gaidai maakte een niet on aardige komische science fiction- film „Iwam Wasiljewits" waarin Iwam de Verschrikkelijke door mid del van een tijdmachine in een mo derne flat en een krankzinnigenge sticht belandt, terwijl twee eigen tijdse Russen als demonen door mid deleeuwse gangen moeten dwalen. Uit de vruchtbare Georgische studi o's kwam „The Saplings" De kleine Boompjes") van Rezo Tshckheidze. het verhaal van een oude man en zijn kleinzoon die hun dorp verlaten om in de wjde wereld jonge pere boompjes van een uitstervend doch zeer smakelijk ras te vinden. Onderweg doen ze aan verbroede ring met een bus vol Amerikanen en getroosten zich veel moeite en ont beringen. Tenslotte vinden ze hun teerbeminde boompjes, doch terwil- le van de mensenliefde doen ze er afstand van. De film is wel mooi om naar te kijken maar stikt van de folklore en de lievigheid, en dat is een overteerbaar mengsel. Allen maar lief (en dat is ook niet alles) is „They don't teach us that" („Dat leren ze ons niet"). De film gaat niet over jonge boompjes maar over jonge mensen, even onschuldig en rein als het tengere doch taaie gewas. Dat is het dan wel zo onge veer en alles tezamen vormt het maar een mager pakketje. Was er niet wat beters te vinden in het grote Sowjetland met zijn eerbiedwaardi ge traditie? In elk geval staat vast dat een film van de geniale, omstreden regisseur Tarnowsky. die in zijn land alleen af en toe in kleine bioscoopjes een kans krijgt, er niet bij en toch zaten we daar allang op te wachten. Welis waar kan men zijn hart ophalen aan de beeldschone, geprolongeerde „Dersoe Oezala", maar ja die is onder Russische vlag door een Ja panner gemaakt. Family Plot. Nieuwste Hitchcock, een thril ler met een knipoog. De gehele week in Tlvoll, Apeldoorn. La Notte. Beroemde film van Michelangelo Antonloni uit 1960 met in de hoofdrollen Marcello Mastrolanni. Jeanne Moreau en Monica Vitti. De gehele week in Alhambra 2. Amsterdam. 190# - deel I en II. Schitterend epos van Bertolucci over socialisme en fascisme bij de boeren van Noord-Italiè tussen 1900 en 1945. Deel I: Tuschlnski 2. Amsterdam. Ti-, voli. Leeuwarden; Palace. Groningen. Grand, Rotterdam, Carolus. Nijmegen; Stu dio. Leiden. Deel II Tuschlnski 1. Amster dam; Thalla. Rotterdam. Rembrandt. Utrecht. Barry Lyndon. Meesterwerk van Stanley Kubrick over de mooie, verre, koude wereld van het verleden. De gehele week in Amster dam Kriterion, Den Haag - De Uitkijk. Rotterdam "t Venster; Delft Select Aguirre, der Zorn Goties. Curieuze film van de Westduitse cineast Werner Herzog over een krankzinnige conquistadore, met enke le onvergetelijke beelden. De gehele week in Clnetol. Amsterdam. Mean Streets. Portret van een Italiaanse wijk ln New York, door „Gouden Palm" winnaar Martin Scorsese. De gehele week in Leldseplein Theater, Amsterdam. Mr. Klein. Indringende film van Joseph Losey over een persoonsverwisseling in be zet Parijs. De gehele week ln Studio, Utrecht. La Régie du Jeu. Briljante zedenkomedie van Jean Renoir uit 1939, die niets van zijn aantrekkingskracht heeft verloren De ge hele week behalve 6 dec. Filmhuis 't Hoogt. Utrecht. La Maman et la Putain. Voortreffelijke schets van het Franse klimaat in bepaalde kringen na de mislukte revolte van 1969. gemaakt door Jean Eustache. 4 dec. )n Filmhuis Nijmegen India Song. Een film als een gedicht van Marguerite Duras. diep doordringend bij filmgevoeiigen. 7 dec. „De Vaart". Hil- Op 7 januari 1977 viert heel ons volk, samen met de koninklijke familie, liet 40-jarig huwelijksfeest van Dc geschiedenis van hun veertig bewogen huwelijksjaren kunt u in woord en beeld méé- beleven in "Geschiedenis van een huwelijk!' Dit vorstelijke boek, met meer dan 150 foto's die alle hoogtepunten vereeuwigen, is overal verkrijgbaar vóór slechts "Geschiedenis uati een huwelijk" is een zeer bijzondere uitgave van Libelle. O^, Fugitive Cinema brengt de zoge naamde „Wajda-trilogie", die be staat uit de films „Een Generatie" tl954) „Kanaal" (1956) en „As en Dia mant" (1958), opnieuw uit in diverse filmhuizen. De Poolse cineast Andrzej Wajda, geboren in 1926, gebruikt in veel van zijn films en met name in zijn trilogie thema's uit de oorlog: ln „Kanaal" bijvoorbeeld de vlucht en de dood van Poolse verzetsstrijders in de ri olen van Warschau en in „As en Diamant" (verreweg de be langrijkste film /van de drie met een prachtige rol van de te vroeg gestor ven acteur Zbignlew Cybulski) de bloedige strijd tussen nationalis tische en communistische ver zetsgroepen. Een donkere, sombere onderstroom verbindt de geraffineerd gecompo neerde beelden: men kan Wajda al lerminst van „optimistisch realisme" betichten. In de tweede helft van de jaren zestig, toen het politieke kli maat strenger werd en veel van zijn Poolse collega's resigneerden, werd Wajda's stijl gecompliceerder en in dividueler. Zijn laatste (historische, barokke) films „De Bruiloft" en „Het land van de grote Belofte" zijn vorig jaar in ons land te zien geweest. Het vertoningsschema van de „Wajda- trilogie" is als volgt: 2 dec t/m 8 dec. Den Haag-Kijkhuis; Amsterdam-Shaffy. 9 dec. Vm 15 dec. Breda-Filmhuis; Delft-Filmhuis. 18 dec. t/m 21 dec. Amersfoort- Filmhuis. 23 dec. t/m 5 jan. Utrecht-'t Hoogt 5 Jan. t/m 9 jan. Amsterdam-Zlenema Oktopus en De Melkweg. 15 jan. t/m 17 jan. Dordrecht- Centrum Spuigat 21 jan. t/m 24 jan. Arnhem-Filmhuis. Verder draaien „Een Generatie" op 14 Jan. in Filmliga Amstelveen, en „Kanaal" en „As en Diamant" op 18 jan. in Filmhuis Uilenstede, Amstel veen. (ADVERTENTIE) Pluim voor't pure Veel sigaren zien er vandaag de dag natuurzuiver en kwalitatief uit. De flos, het pluimpje binnengoed aan het einde van de sigaar, viert hoogtij. Maar is dat uiterlijk ook een garantie voor zuiver rookgenot? Voor een sigaar die naar de eisen van het ware vakmanschap is gemaakt? Niet altijd. Maar wèl bij een flos-sigaar als de Wilde Havana van La Paz. Meer dan twintig soorten tabak door La Paz na strenge selectie ingekocht, krijgen alle tijd om juist te fermenteren, voordat ze worden samengevoegd tot een rijke melange. Een zuiver omblad en gaaf dekblad maken het rookgenot compleet. Even verder kijken dan het uiterlijk dus. Want het verschil tussen een wilde havana en de échte Wilde Havana van La Paz kunt u soms niet zien, maar wèl proeven. Tenslotte schuilt er in elke roker een beetje kenner. Cigarros Auten ticos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13