Gruijters: niet méér subsidie voor 417 woningen Seghwaert „Kind moet plaats in maatschappij krijgen' TV it c Regenten van Delfts St. Joris stappen op 1 mossel «versteege KORT Mogelijk meer geld voor restauratie van Hoeve Moerzicht aan de Voorweg Oud-hoofd Dr H. Personschool Den Haag Betere vergoeding Zodra onderzoek is afgerond Haagse binnenstad vraagt voorrang bij aanleg kabel-tv Controle militaire aankopen door drie aparte bureau's voor raadsleden de grote merken vindt u bij M+Vexclusief Brug over Westelijke Randweg bijna klaar Oplichter van RPS krijgt half jaar cel Nieuwe gezichten in Leidse raad Jongen omgekomen VRUDAG 3 DECEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6- "ilAG Minister Gruijters en staatssecretaris Meijer toonden zich tijdens hun werkbezoek aan Zoeter- meer enthousiast over het woondekkenplan in de wijk Buytenwegh de Leyens. Trouw-redacteur Dammis de Geus, die aan een woondek woont (Beethovenrode) stelde beide heren in de gele genheid binnen een kijkje te nemen. Ook de andere deelnemers aan de excursie, onder wie het bijna voltallige college van B en W gingen op de uitnodiging in. Op de foto: minister Gruijters en staatssecretaris Meijer met hun gastheer, burgemeester Wegstapel, op het moment dat zij de woning betreden. Van een onzer redacteuren ZOETERMEER Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft geweigerd extra subsidie te verlenen voor een projekt van 417 woningwetwoningen in de nieuwbouwwijk Seghwaert. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - „Het be langrijkste van het Buitenge woon onderwijs is, dat het kind straks in de maatschap pij een plaats krijgt. Veel van onze kinderen komen later zonder begeleiding goed te recht. Onder onze oudleerlin gen zijn ook praktisch geen werk-zoekenden." Aan het woord is de heer E. van Schagen, die gisteren afscheid nam als hoofd van de Dr. Hendrik Per sonschool in Den Haag. Hoewel hij nog geen 65 Jaar is, vindt hij het zinnig om plaats te maken voor een jongere kracht. De heer Van Scha gen kwam 26 jaar geleden van het Pedologisch Instituut „Waar de wetenschap getoetst en doorgege ven wordt" naar Den Haag, waar hij hoofd van de School voor Chris telijk Buitengewoon Onderwijs werd. Dat de heer Van Schagen in het onderwijs terecht kwam was aan vankelijk helemaal niet de bedoe ling: hij moest melkboer worden. Na de MULO kwam hij echter toch op de Kweekschool terecht. In '32 was hij klaar als onderwijzer, maar een aanstelling zat er in die moeilij ke tijd niet in. Vier jaar is hij voor veertig gulden „kwekeling met ak te" geweest, hetgeen inhield dat hij geen eigen klas had. „Omdat ik zelf toen zo'n lange tijd heb moeten wachten, weet ik nu wat dat is. Vandaar ook dat ik nu plaats maak voor een jongere kracht" aldus de heer Van Schagen, die in de Amsterdamse Jordaan eigenlijk voor het eerst met moeilijke kinde ren in aanraking kwam. Via een andere onderwijzer uit de Jordaan, de heer Van Randwijk die bij Vrij Nederland zat, kwam hij in de oorlogsjaren in het verzet te recht. De heer Van Schagen ging zich bezig houden met de versprei ding van stencils. Het was ook in die oorlog dat zijn vrouw thuis doodsangsten uitstond en maar af moest wachten of hij terugkwam. Voor hij geval hij eens aangehou den mocht worden, liep hij met een papiertje op zak waarop stond dat hij geschift was. Grondlegger Bij het Buitengewoon Onderwijs werd hij grondlegger van een afde ling Speciaal Voortgezet Onder wijs, een beroepsgerichte opleiding voor 13 t/m 17-jarigen. Hij startte met een groep van 23 leerlingen, zijn zoon die het werk heeft overgenomen heeft er inmiddels al meer dan 100. De scheidende direkteur blijft overigens wél direk- teur van de Avondschool: hier ko men oud-leerlingen van het buiten gewoon onderwijs drie avonden per week terug om te sporten en vooral om te praten over het werk en de eventuele moeilijkhe den daarbij. Deze begeleiding van oud-leerlingen wordt naderhand dan weer overgenomen door de Prot. Chr. Sociaal-Paedagogische Zorg. Stilzitten ls er voor hem nog niet bij. „Door nevenfuncties ben ik een groot deel van de dag nog bezig. Ik kan me nu wat meer gaan geven voor al deze commissies." De heer Van Schagen zit o.a. in het Proncin-- E. van Schagen onder onze oud leerlingen zijn er praktisch geen werk-zoekenden ciaal Overleg Zwakzinnigenzorg, de Bestuursraad van de Bond van Chr. Scholen en „een bijzonder eer volle uitnodiging" in de Onder wijsraad. „Je leeft eigenlijk altijd naar voren, ik kan nu eens terug gaan kijken", aldus de scheidende direkteur, di* drie jaar geleden geridderd werd voor zijn werk in het onderwijs en speciaal het bijzonder onderwijs. Dat „terug gaan k|jken" kan dan met behulp van eeri uitvoerige ver- .zameling papieren en documenten die in de loop der jaren grote vor men aangenomen heeft. Tijdens een werkbezoek aan de groeistad in gezelschap van staatssecretaris Meijer (CRM) kon de minister gistermiddag niet aan een verzoek in die richting van B en W beantwoorden. De huren van deze woningen komen neer op 465,- per maand, een be drag dat de Zoetermeerse gemeente raad deze week in het verkeerde keelgat schoot. Het plan (van archi tectenbureau Sterenberg en bouwer Dichters uit eigen land in LAK-Theater Van ome correspondent LEIDES In het LAK- Theater aan het Levendaal wordt vanavond een bijzonde re poézie-bijeenkomst gehou den (8.15 uur). Set puikje van de moderne Nederlandse poé- zxe zal uit eigen werk voorle zen te weten Remco Campert, Tom van Deel, Jan Kal, Oerrit Kouwenaar. Jan Kuiper en Sybren Polet. Begonnen wordt met een kleine presentatie rondom het werk van Paul van Ostayen. De avond is georga niseerd door de literaire workshop van het Leidt Aca demische Kunstcentrum. In een toelichting zegt het LAK ..Zo n avond is alleen leuk als de zaal stampvol zit. In de van poëzie bolstaande Sin terklaastijd is eigenlijk niet anders te verwachten: ieder een is dan dichter en een colle ga laat je niet zo gauw in de kou staan". Het tweede deel van de avond (na 10.00 uur staat in het teken van het gele genheidsgedicht. Ieder die een goed gedicht in dit genre heeft geschreven kan dan de kans krijgen het voor te dragen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG BIJ de aanleg van het net voor kabeltelevisie moet de Haagse binnenstad (de city) als één van de eerste wijken aan de beurt komen, meent de Stichting Bin nenstad Den Haag. De Stichting heeft wethouder Van Hagen (volkshuisvesting en wljkza- ken) een brief geschreven waarin gevraagd wordt de city een hoge prioriteit te geven wanneer de ge meente gaat bekijken welke wijken het eerst voor kabeltelevisie in aan merking komen De briefschrijvers wijzen er op dat de ontvangst van radio en televisie in de binnenstad momenteel zeer slecht is doordat de hoge bebouwing het drukke verkeer veel en storing met zich meebren gen. .Het gaat in de binnenstad niet zozeer om de uitbreiding van de ontvangstmogelijkheden, maar om verbetering van het nu zeer gestoor de signaal." aldus de stichting Intervam) was opgezet om mensen met hoge èn lage inkomens tegelijk aan een huis te kunnen helpen. Een meerderheid van de raad zag de rea lisering van dit projekt niet zitten. Minister Gruijters deed het college de suggestie aan de hand de wonin gen in de premiekoop-sector te bou wen, waar in Zoetermeer een grote vraag naar is. Burgemeester Wegsta pel zegde de bewindsman toe dat het gemeentebestuur zich over deze mo gelijkheid zal beraden. Over de door provinciale staten aan gewezen bouwlokatle Zoetermeer- Zuld voor de opvang van de Haag se woningbehoefte wilde de minis ter geen uitspraak doen. In eerste instantie wil minister Gruijters we ten hoe het gemeentebestuur over deze mogelijkheid denkt. Burge meester Wegstapel: „Dit standpunt is verstandiger als dat van de provin cie. die uitspraken doet zonder over leg met de betrokken gemeentebes turen te plegen". In het voorjaar zal een door B en W ingestelde werkgroep, die de moge lijkheid van de bouw van een vijfde woonwijk onderzoekt, zijn advies over de uitgroei van Zoetermeer be kend maken. Wel hebben B en W herhaaldelijk gesteld dat de rijkso verheid volop financiële medewer king zal moeten verlenen als het inderdaad op „uitbouw" neerkomt. Met staatssecretaris Meijer (CRM) is op het werkbezoek gesproken over de sociaal-culturele voorzieningen. B en W hebben geen direct en concreet antwoord gekregen op hun vraag: „welke afspraken kunnen we maken en op welke gelden kunnen we de komende Jaren rekenen?" In de be groting is voor de komende vier jaar een bedrag van 110 miljoen gere serveerd voor het Bijzonder Regio naal Welzijnsbeleid, speciaal voor de groeikernen. De staatssecretaris deelde mee dat de verdeelsleutel van dit „potje" nog deze maand in over leg met de provinciale besturen be kend wordt gemaakt DEN HAAG BIJ de drie krijgsmachtsonderdelen komen drie afzonderlijke controle-bureau's, waarvan het personeel vergaande bevoegdheden krijgt voor controle van het aankoopbeleid en de dage lijkse gang van zaken rond defensie aankopen. Bij de landmacht bestaat reeds een dergelijk bureau, maar de bevoegdheden worden aanzienlijk uitgebreid. Dat heeft staatssecretaris Stemer- dink (defensle.materieel) gisteren meegedeeld aan de bijzondere Tweede Kamer-commissie voor het aankoopbeleid, de commissie die de opdracht kreeg de gevolgen van het rapport Donner, dat zoals bekend vooral handelde over de rol van Prins Bernard bij vliegtuigaan kopen, nader te bezien. Tenslotte werd de problematiek rond de restauratie van Hoeve Moer zicht aan de Voorweg bij de heer Meijer aangeslingerd. De restaura tiekosten worden geraamd op bijna 2 miljoen. Het Rijk zou voor veer tig procent in de kosten bijdragen. Op de vraag van B en W of meer in het „vat" zit antwoordde de staatsse cretaris dit „zeker in overweging te zullen nemen" Een harde toezeg ging kon hij nog niet doen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Pas nu is bij algeme ne maatregel van bestuur de verbe terde vergoedingsregeling voor ge meenteraadsleden vastgesteld. Dit op grond van de op 6 mei van kracht geworden wet waarbij raadsleden een vaste vergoeding wordt toege kend op basis van de grootte der gemeente. Voordien kregen raadsle den een presentiegeld voor raads- en commissievergaderingen. Zowel de wet als de algemene maatregel van bestuur heeft terugwerkende kracht tot en met 1 Januari 1975. Jaarlijks zal de minister van binnenlandse zaken de vergoedingen herzien aan de hand van de loon- en prijsindex cijfers. van onze correspondent DELFT Het college van regenten van het algemeen psychia trisch ziekenhuis St. Joris Gasthuis zal uiterlijk 1 Januari 1978 altreden. ADVERTENTIE Naast de beste merken heeft Mossel Versteege ook eigen muziekscholen, waar ook U orgel leert spelen. Nieuw is het speed music systeem, waarmee u zonder studie, met het juist geadviseerde instument direct kan spelen. Occasions onder volle garantie. Vraag uitvoerige M+V dokumentatie met gratis LP. Riha Andantino met éónvinger-accoordsysteem Prijs 3595.— Zoutmanstraat 53d, Den Haag, Tel.: 070-469612* De regenten hebben verklaard hun zetels ter beschikking te stellen zodra een commissie van onderzoek met een rapport verslag heeft uitge bracht over het functioneren van dit ziekenhuis. Verwacht wordt dat het rapport ko mend voorjaar verschijnt. Het on derzoek wordt, zoals bekend, gehou den naar aanleiding van publikaties over mogelijke misstanden in het St. Joris Gasthuis. De gemeente Delft heeft dit gisteravond bekend ge maakt naar aanleiding van de herbe noeming van één van de regenten. De vacature werd In eerste instantie aangehouden in afwachting van het rapport van genoemde commissie. Mede omdat één van de regenten is overleden heeft de raadscommissie voor maatschappelijke aangelegen heden en gezondheidszorg zich ach ter de herbenoeming van prof. ir. M. P. V. Eldik Thieme gesteld tot het tijdstip waarop het rapport ver schijnt. Desgevraagd merkt de heer J. M. de Graaff, lid van het college van regen ten, op dat het aftreden van de re genten niets met het genoemde on derzoek te maken heeft. „Dat is een vals gegeven. Het heeft te maken met een vernieuwing van de bestuur lijke struktuur. Het college is bezig nieuwe statuten te maken. Een half jaar nadat die klaar zijn treden wij af. We hebben het er tot nu toe niet over gehad of we ons herkiesbaar stellen. Ook de benoemlngsprocedu- EU1 re zal veranderen. Nu benoemt de gemeente de regenten, maar in de toekomst zal dat gedeeltelijk door de gemeente en door het provinciaal bestuur geschieden". De heer De Graaff zegt te verwach ten dat het rapport maart/april a.s. gereed zal zijn. Zijn persoonlijke me ning is dat dit stuk openbaar moet worden gemaakt, in zoverre het geen personen of zaken schaadt. Op de vraag of het door St. Joris zelf opge dragen onderzoek geloofwaardig over zou komen zei hij: „Ja, de com missie bestaat uit respectabele men sen die m.i. voor iedereen aan vaardbaar zijn". Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 30-jarige Inwo ners van Rijswijk veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. De verdachte had de Rijkspostspaarbank voor ƒ200.000,— opgelicht door spaar bankboekjes met behulp van een offset-machine en een repromachine te vervalsen. De Rijswljker kwam tot vervalsing omdat hij door chan tage in financiële nood verkeerde. Hij gaat het bedrag, met rente, aan de PTT terugbetalen. Carillon Het carillon in de Lierse Dom gaat 125.000,- kosten en zal 36k klokken tellen. Het Comité „Ca-| rillon in de Dom" heeft, na over-" leg met enkele klokkengieterijen en de Nederlandse Bei- aarddierschool, gekozen voor een kPS 1900 kilo zwaar klokkenspel. Het[goe Comité heeft, d.m.v. folders, ge-jarsi vraagd of bedrijven, verenigingen of particulieren één of meer klok- ken willen kopen. Kleinere bijdra- P0lvj gen zijn ook welkom op bankreke-e ning 33.62.125.000 van de Liersele zv Rabobank (giro 311268). 1 zor ,zwa Pontveer tfgei fe st Het pontveer naar Kaageiland zal >gin| voortaan viermaal per dag een vai kwartier uit de vaart genomen mir worden. B en W van de gemeente nsdï Alkemade hebben deze maatregel tiek< genomen om de vervangers van de de acht geschorste veerlieden, ge- wijk legenheid te geven voor „persoon- e sti lijke verzorging". De veerpont, zal ünge dagelijks worden stilgelegd van stee 9.30-9.45, 11.30-11.45, 15.15-15.30 hten en van 19.30-19.45 uur. ffvai t Wi Pottenbakkers-oven *ann< ïten In Huis te Palensteyn heeft giste- Jwei ren de heer A. Nagtegaal, voorzit- rd 0 ter van de Stichting Huisvesting e Bejaarden, een gift in ontvangst rd. genomen van de Unie van Vrou- gegg welijke Vrijwilligers en het nes<, Dorpscentrum B.V. De gift zal de worden gebruikt om een potten- tw bakkersoven aan te schaffen. 0UCj Pi rika nd t Van 3 tot en met 17 december zal de CRM-tentoonstelling „Mu- seum"... wat is dat?" te bezichti- Jrd- gen zijn in de hal van het Rijs- tlen wijkse Stadhuis. De tentoonstel- Pai ling wordt vandaag om 16.30 uur m geopend door burgemeester Gros- ®n heide van Rijswijk. De ten- toonstelling omvat een groot aan- v tal facetten van datgene wat over |pr het algemeen in allerlei soorten rj»el musea is te vinden. In samenhang nter met deze tentoonstelling zal van af 11 december in het Rijswijkse Museum, het Tollenshuis, een tentoonstelling worden gehou den, van afbeeldingen van de ei gen gemeentelijke monumenten met toelichting. De Bolk In folkclub „De Bolk", Buitenwa- tersloot 1-3, Delft is vanavond een optreden van Borris. Folkclub „De Bolk" is een kleine vereni ging van folk-fans die elke vrij dagavond een optreden van een binnen- of buitenlands artiest of groep organiseert. Plastiek Sint Nikolaas zal zaterdag om 14.30 uur in Oegstgeest op de hoek van De Kermenaerstraat en de Terweeweg de in opdracht van de gemeente vervaardigde „hon denplastiek" onthullen. Museum Behangproject In het Haags Gemeentemuseum zal van 4 december tot en met 18 december in het Prentenkabinet een Behangproject ervaren hoe behang kan werken als begren zing van de ruimte. SGP maakt plaats voor GPV Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de Leidse gemeente raad zullen binnenkort twee nieuwe gezichten te zien zijn. De een mansfractie van de combinatie SGP/GPV houdt aflossing van de wacht, terwijl ook de PSP-fractle een andere vertegenwoordigster krijgt Op 31 januari zal ir Houtman van de SGP/GPV-combinatie zijn laatste gemeenteraadsvergadering bijwo nen. De beide partijen besloten bij de vorige gemeenteraadsverkiezin gen met één kandidatenlijst naar voren te komen. Bij dat samengaan was toen al min of meer afgesproken dat de kandidaat halverwege de rit het raadswerk zou overdragen. De heer Houtman (SGP) maakt daarom nu plaats voor zijn fractieassistent, de heer Van der Meij (GPV). Het ls voor het eerst in de geschiedenis, dat het GPV tot de Leidse gemeen teraad toetreedt. De heer H. van der Meij is niet onbekend in bestuurlijke colleges. Hij is lid van de universiteitsraad, waarin hij technisch- en administra tief personeel vertegenwoordigt. Hij is op de Rijksuniversiteit werkzaam als technisch onderwijsassistent. De verandering bij de PSP gaat pas 1 mei volgend Jaar ln: dan zal me vrouw A. van der Zanden opgevolgd worden door mevrouw R. Kalle- Passchier. Ie icb EL aa iet tre er< in 501 we ikt :ee e I Ha ek for v av; Meer nieuws regio pag. 10 DEN HAAG Over de Westelijke Randweg in Loosduinen, ook wel Verlengde Lozeriaan genoemd, wordt een brede brug aangebracht voor voetgangers en fietsers (bromfietsers). De brug zal straks directe verbin ding geven met het recreatiegebied Madestein, dat de afgelopen zomer reeds druk werd bezocht. De brug is met name een uitkomst voor de duizenden bewoners van Kraayenstein, de nieuwe woonwijk in Den Haag Zuid-West. Op de achtergrond zijn de flats van Keijers Bouwbedrijf te zien. DEN HAAG - De tienjarige René van Delden is gistermiddag in zijn woonplaats Den Haag omgekomen bij een verkeersongeval. Het jonge tje probeerde met zijn fiets een straat over te steken en kwam daar bij onder een vrachtauto. Hij over leed ter plaatse aan zijn verwon dingen. el ie' m lie

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10