Abrahamistan; droom Toelatingsexamen voor autorijlessen bepleit I Zwijndrecht gaat bouwen aan 't water Prof. Baudet neemt 't op voor de Zuidmolukkers Twee sexbioscopen in Hulst definitief dicht Stenen korenmolen wordt in z'n geheel verplaatst Recreatiekrant uit Zeeland ook in andere provincies Restauratie „De eerste" in Hoofddorp Klachten over bereikbaarheid Havenziekenhuis „Parkeermeters in buitenwijken te kostbaar" Brandkast gekraakt in gemeentehuis Hout voc; de (lange?) wiinter Groningse bodem minder gedaald dan verwacht werd Pas op voor collectanten voor kiboe's H_1 7WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6/H 13 door dr. C. Rijnsdorp In het midden-oosten botsten op een betrekkelijk klein gebied moslims, joden en christenen op elkaar. Toch hebben zij allen Abraham tot vader: joden en moslems, of liever arabieren, lijflijk en de christenen geestelijk. Indien zij allen teruggaan op het abrahamitisch verbond, zou.dan niet een confederatie onder de naam Abrahamistan zowel politiek als godsdienstig de oplossing kunnen brengen? Zulk een confederatie zou Libanon, Israël, West- en Oost-Jordanië omvatte n, waarbij de Palestijnse moslems op de westelijke Jordaanoever voet aan de grond zouden kunnen krijgen. Deze gedachte vindt men, min of meer terloops, uitgesproken in het boek van prof. H. van Praag. Blauwdruk voor een nieuwe wereld (Uitgeverij Boekencentrum b.v.. 's- Gravenhage. 184 blz.. ƒ25. De au teur is op zoek naar een bruikbaar model voor de wereld van morgen. Hij gaat na welk aandeel de we tenschap. als hoedster van de waar heid. in dat proces hebben kan Mo tor van de samenleving blijft echter liefde, en wel de liefde als daad. zoals reeds het Oude Testament praktisch voorschrijft. Nodig is ook de gerech tigheid, de tsedakah zoals Israël die leerde, alsook de toewijding die de Islam centraal stelt. Maar niet minder nodig is de weg tot onszelf, de directe religieuze erva ring (India), de verlossing van de waan in de geest van het boeddhis me. de moderne Zen-ding van Zen. voorts de betekenis der traditie, de Chinese kunst van het woe-wei. het „doen door laten" zoals bij ons Beets het formuleerde, de psychotechniek van de Yoga. de strijd om de mense lijke waardigheid zoals het humanis me die voorstaat, de beste bedoelin gen van het socialisme en de kracht van het evangelie. Synthese Ziehier het syncretisme van de au teur, maar dan een syncretisme in optima forma (op zijn best), omdat het niet streeft naar een vermenging van godsdiensten, maar naar een bij eenbrengen, een synthese van het beste dat het menselijk denken, de menselijke ervaring eut het menselijk geloven overal ter weield tot uitdruk king heeft gebracht.' Een bijzonder interessant gedeelte van het boek is een uitleg van de Tien Geboden voor de samenleving van vandaag, oor spronkelijk een reeks artikelen die prof. Van Praag jaren geleden schreef voor het tijschrift Doelmatig Be drijfsbeheer. Predikanten kunnen hier voor een actuele catechismus- prediking interessante stof vinden. Als men Van Praags boek vergelijkt met het tweedelige werk Prognostica van prof. dr. Fred L. Polak (Deventer 1968). destijds door mij in Het Kwartet besproken, valt de eenvoud, helderheid en betrekkelijke beknopt heid op van het hier aangekondigde werk. Heel plezierig is ook de origine le samenvatting, gegevens op de blz. 147 t/m 181. Meestal is zulk een samen vatting (vaak in het engels als Sum mary), meer een samenpersing van wat uitvoerig geschreven is. Hier ech ter vertelt de schrijver in het kort en helemaal vrij wat hij in de voorgaande hoofdstukken heeft willen zeggen. Zo komt men een vertaling tegen van een rede van Pericles uit het antieke Athene over de democratie, welke toe spraak in het voorgaande helemaal niet was genoemd. Lezenswaard Daarom is Van Praags boek in alle opzichten lezenswaardig. Men kan er veel uit opsteken. Blijft natuurlijk het centrale probleem van het huma nistisch uitgangspunt Kenmerkend hiervoor is de overtuiging, dat alle godsdiensten en culturen waardevol le en elkaar aanvullende elementen bevatten, zonder dat één bepaalde religie of filosofie als universeel en uniek mag gelden. In zekere zin ziet Van Praag, onuitgesproken, het (li berale) jodendom als superieur, juist vanwege het verbindend denken dat het kenmerkend. Iedere echte wijze is tevens een tsaddik. een rechtvaar dige. Het is de joodse geest die al het waardevolle kan herkennen en teza- menvoegen. Het jodendom heeft alle culturen doorkropen en bezit het vermogen het beste daarvan tot een synthese te verenigen. Toen na de franse revolutie de joden in West- Europa uit hun ghetto's traden, kwam een assimilatiegroep op gang. Dat betekende dat vele joden zich b.v. lieten dopen en zo via het lid maatschap van een staatskerk toe gang verkregen tot belangrijke openbare functies en de milieus daar omheen. Hier dus gin g de jood min of meer op in een niet-joodse samen leving. Wat van Praag bedoelt is precies het omgekeerde. Niet de jood past zich aan bij de niet-joodse sa menleving (assimilatie), maar die he le samenleving dient zich te assimi leren. althans zij assimilere zich (aanvoegende wijs) aan de joodse- synthetische denkwijze. De jood voelt mondiaal (Marx. Polak. Van Praag) en de belangrijkste joodse denkers, proberen, misschien onbe wust. hun ontheemding te boven te komen, te sublimeren door een we reldomvattend streven naar een be tere toekomst. Die „messiaanse" trek zit de jood diep in het bloed. De orthodoxe protestant schuive dit niet zomaar als vaag en karakter loos. zo niet gevaarlijk, syncretisme opzij, zeker de calvinist niet. die im mers weet heeft van een algemene genade en die zich herinnert hoe in Openbaring 21 vers 26 de heerlijk heid en de eer der volken het nieuwe Jeruzalem worden binnengedragen. De betekenis van het utopisch den ken wordt weer erkend, het goede van heden is de neerslag van de droom van gisteren. Daarom ook: Abrahamisten? Wie weet! aan Van een verslaggever be HILVERSUM Er zou een theoretisch toelatingsexamen afgelegd moeten worden voordat begonnen wordt met rijlessen in de praktijk. Deze mening sprak de heer A. Dijkstra, voorzitter van j11^} de afdeling auto- en motorrijscholen van de BOVAG, uit op de jaarvergadering van deze.- afdeling. De heer Dijkstra vindt het onaan vaardbaar dat men zonder enige kennis van de meest elementaire verkeersregels als bestuurder aan het verkeer mag deelnemen. Als voordelen van een toelatingsexamen noemde hij een betere motivatie van 1 de leerling en het feit dat met minder t praktijklessen een beter resultaat i* verkregen zou worden. Tevens zou het toelatingsexamen de leerling sti- - muieren in het volgen van een theo- 1 riecursus. En dat laatste is volgens de heer Dijkstra een van de voor waarden om tot een aanvaardbaar - verkeersgedrag van de aspirant au- tomobilist te komen. L De heer Dijkstra zei ook dat de ont- V. wikkeling van het autorijschoolwe- zen in ons land een achterstand van r zeker twintig jaar heeft. In deze peri- ode is de autorijschoolhouder als kleine zelfstandige in een uitzichtlo- ze positie gemanoeuvreerd en heeft r hij geen rechten. Hij meent dat de s doelstelling van de wet motoronder- richt rijonderricht motorrijtuigen („het opleiden tot een veilig wegge bruiker") pas te verwezenlijken is na een structurele herziening van de rijopleiding en het rijexamen, waar bij iedere verkeersdeelnemer perio- vdiek wordt begeleid. y Uniformiteit Uniformiteit in de rij-opleiding is volgens de heer Dijkstra een voor- waarde om tot een beter verkeersge- drag te komen. „Maar uniformiteit in de opleiding betekent ook unifor miteit in onze rijscholen, bijvoor- 'rbeeld met betrekking tot lesplan, leermiddelen en lesruimten". Hij meent dat het rij-examen in de toe komst meer zal moeten functioneren als een bekroning van de opleiding. In dit verband benadrukte hij ook dat de gezamenlijke rijschoolorgani saties in eigen kring een eensgezind beleid moeten voferen. Drs. G. H. Karreman van de directie Van een verslaggever GOES Volgend vakantieseizoen zullen in de provincies Zeeland. Utrecht, Limburg en op de Veluwe dezelfde recreatiekranten worden verspreid. Dit initiatief komt voort uit het succesvolle korte leven dat de Zeeuwse recreatiekrant tot nog toe heeft geleid. Deze krant, die in formatie bevatte over vakantie en andere activiteiten in Zeeland, is de afgelopen zomer gratis in een oplage van 1,2 miljoen exemplaren onder de vakantiegangers in Zeeland ver spreid. Uit een onderzoek bleek dat de re creatiekrant de meest gelezen krant onder de vakantiegangers in Zee land was de afgelopen zomer. Dit bood zoveel perspectief, dat in de provincies Utrecht, Limburg en op de Veluwe dezelfde romp-krant zal verschijnen als in Zeeland, maar dan met informatie uit de eigen streek. nationale verkeersacaclemie in Til burg vroeg zich af of alle onderdelen van het rij-examen op het juiste mo ment worden afgenonaen. Voordat een cursist op verantwoorde wijze kan gaan oefenen in het verkeer zal hij of zij de theorie, de elementaire handelingen zoals wegrijden, scha kelen, stoppen, en teinminste een aantal bijzondere verrrichtingen re delijk moeten beheersen. Onderwijskundig gezien is het dan ook noodzakelijk deze onderdelen eerder te toetsen en past na een be vredigend resultaat de cursist de ge legenheid te geven om zi|ch verder in het verkeer op het rijexa.men voor te bereiden. Op deze manier wordt bij voorbeeld leren van de theorie vlak voor het rijexamen onmogelijk ge maakt. De genoemde toets zou in de vorm van een goed oms chreven voor examen door de rijschool onder toe zicht van het CBR kunnen worden afgenomen. „Er kan zelfs worden overwogen om het deel van de opleid ing dat op dit voor-examen is gericht in het kader van de algemene verkeersopvoeding al voor het achttiende jaar te geven en hierbij de scholen in te scha kelen", aldus drs. Karreman. Een inwoner van de Oos tenrijkse hoofdstad Wenen heeft zo zijn eigen manier 1 kostbare energie te sparen. „Nederland zou aanspraak moeten erkennen" Van een verslaggever GRONINGEN „Het Zuidmolukse probleem is in de eerste plaats een politiek probleem en dan pas een sociaal probleem. De Nederlandse regering zou over moeten gaan tot een erken ning van het Zuidmolukse ideaal, hetgeen eigenlijk geen ideaal is, maar eerder een rechtsaanspraak." Dit zei prof. dr H. Baudet, hoogleraar in de economisch-sociale geschiedenis aan de rijks universiteit van Groningen in een actualiteitencollege. Politie was exploitanten te slim af I Van een verslaggever HULST Burgemeester P. Molthoff van Hulst heeft opdracht gegeven twee sexbioscopen in deze Zeeuwse gemeente definitief te sluiten. Van vier heeft hij de vergunning laten intrekken op grond van overtreding van artikel 250 van de bioscoopwet. Van een verslaggever AMSTERDAM Voor de eerste maal in de geschiedenis volgens het gemeentebestuur van Haarlemmermeer, zal een stenen mo len in zijn geheel worden verplaatst. Het is de uit 1856 daterende korenmolen „De Eersteling", die midden in Hoofddorp staat en die dringend aan restauratie toe is. ROTTERDAM Op verzoek van de raadscommissie verkeer zal de RET een berekening maken van de kosten van het doortrekken van buslijn 39 naar het Havenziekenhuis tijdens de bezoekuren Het CDA raadslid L. W C. van Atten heeft indertijd gevraagd te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is het Ha venziekenhuis beter bereikbaar te maken openbaar vervoer, omdat hem klachten van met name bejaar den hadden bereikt over de afstand van bus- en tramhaltes. De RET is tot de slotsom gekomen dat het zie kenhuis in voldoende mate door het openbaar vervoer wordt bediend. Omdat minister Westerterp. aldus wethouder Mentink. vrij soepel is m het verlenen van toestemming voor doortrekken van lijnen, heeft de raadscommissie de RET nu ge vraagd een kostenberekening te ma ken van doortrekking van buslijn 39 tijdens bezoekuren. Tevens dient de RET een lijst te overleggen van soortgelijke gevallen, zodat aan de hand daarvan de urgentie bepaald zou kunnen worden ROTTERDAM De Rotterdamse politie beschikt over onvoldoende mankracht om alle parkeermeters. met name buiten het centrum, te controleren. De directeur van de Verkeersdienst, mr T. G. Zijderveld. deelde dit dinsdag mee naar aanlei ding van het verzoek van de Wijk raad voor Overschie aan de raadscommissie verkeer parkeerme ters in deze wijk neer te zetten Volgens de heer Zijderveld is het niet lonend om iemand deze meters te laten controleren „De opbrengst van de meters is daarvoor te ge ring". aldus de heer Zijderveld In het centrum is controle van de par keermeters nog wel haalbaar, liet de. VDR-directeur weten. Van een verslaggever BOCHOLTZ Ambtenaren van de Zuidlimburgse gemeente Boeholtz kwamen tot de ontdekking dat een of meer brandkastkrakers een nach telijk bezoek aan het gemeentehuis hadden gebracht. De in de kelderruimte aanwezige brandkast bleek vakkundig met snijbranders te zijn geopend. De in houd, ongeveer 15.000 gulden plus de overige in de brandkast opgebor- gen waardevolle stukken, bleken te zijn verdwenen. Van de daders ont breekt elk spoor. Zij hadden in de kelder van het gemeentehuis een grote ravage aangericht. De hoogleraar hekelde het zwijgen van de Nederlandse regering over de erkenning van het politieke pro bleem van de Zuidmolukkers. Hij was het absoluut niet eens met de stelling dat de Zuidmolukse wens (zelfbeschikking) een irreële zaak ge noemd wordt. Irreëel is in de politiek geen begrip, aldus de Groningse hoogleraar Prof. Baudet meent dat Nederland in de strijd van de Zuid-Molukken in Indonesië duidelijk de voorkeur geeft aan de centrale staat Indonesië in weerwil van de tienduizenden po litieke gevangen die daar zijn. Het politiek besef is volgens de heer Bau det nog duidelijk op de Molukken aanwezig. klem op aan dat de deze zomer geïnstalleerde Nederlands- Zuidmolukse commissie zo spoedig mogelijk met resultaten komt. De bioscoopexploitanten zijn vol gens burgemeester MolUhoff zo slrm dat ze zeer moeilijk betrapt kunnen worden. Bij het kleinste spoortje on raad drukt de cassière een „noodknop" in en in plaats van de ongekeurde pornofilm verschijnen de lieflijke gestaltes van Romeo en Julia op het scherm. Iedereen is dan gewaarschuwd en de politie heeft het naTcijken. De controle van de filmf wordt ook bemoeilijkt, doordat de- exploitan ten de eerste meters pornofilm over- plakken met de beelden van een film die niets met sex te maken heeft. Toch was de politie de exploitanten van de sexbioscoop nu te slim af. De bioscopen die gesloten zijn kunnen niet meer gaan draaien. Tegen het intrekken van een vergunning kan een exploitant bij Gedeputeerde Staten van Zeeland in beroep gaan. Dit beroep heeft een opschortende werking; tussen de tijd van intrek ken van de vergunning en de behan deling van het beroep mag de bios coop blijven draaien. Burgemeester Molthoff zegt met smart te wachten op de uitvoering van het plan beschermd stadsge zicht Hulst. Dan kan de gemeente ook bepalingen stellen aan het ge bruik van deze zo in het oog lopende panden. Die werkzaamheden kunnen in de dorpskern moeilijk worden uitge voerd. Daarom is besloten de molen eerst te verplaatsen en wel naar „het fort", tussen de woonwijken „Graan voor Visch" en „Pax". Hier beschikt men over een vrije situatie, waar de molen bovendien verzekerd wordt van een goede windvang. Het restauratieplan is opgesteld in samenwerking met de vereniging „De Hollandsche Molen". Het minis terie van CRM heeft zich in principe bereid verklaard tot het verstrekken van een subsidie. De verplaatsing zal op 5 januari worden uitgevoerd door de firma Stoof b.v. te Breda, een „Infiltreren" De Indonesische regering tracht door een migratiepolitiek dit besef in te dammen. Hij vertelde dat op het ministerie van CRM in Den Haag negen vrouwen werkzaam zijn (van Javaanse afkomst) die het politieke denken in Zuidmolukse kringen in Nederland moeten infiltreren. De hoogleraar zou de Molukse acties vorig jaar bij Wijster eigenlijk nog helemaal niet zo gek vinden, als er geen munitie was gebruikt. De actie zou dan goed gevallen zijn. Immers, de Molukkers wachten al meer dan 24 jaar op hun zelfbeschikking en waarom zouden zij dan niet eens een trein 24 uur mogen ophouden? Maar de kapers hadden geen munitie mo gen meenemen De hoogleraar wees op de explosieve situatie die er in Zuidmolukse krin- In het Zwitserse j: laats je S toeken heeft een bewoner van cut chalet met wel een gen nog steeds heerst Onderschat verwachtingen van He komende winter, zijn stookhoutvooruaad als een muur om deze situatie niet. Hij drong er met De sneeuwklokjes hebben, zo te zien, straks geen schijn van kans. zeer zijn pessimistische huis gestapeld. Van een verslaggever DEN HAAG De bodemdaling in de provincie Groningen als gevolg van de aardgaswinning heeft tot 1975 ongeveer een derde bedragen van wat de Nederlandse Aardolie maatschappij in 1971 had verwacht. Dit heeft de meetkundige dienst van Rijkswaterstaat berekend op basis van in 1975 verrichte metingen. De gemeten waarden stemmen goed overeen met de herziene voorspel ling die in 1974 door de NAM werd berekend en begin 1975 werd gepu bliceerd. Bij de uitwerking van de recente metingen is gebleken dat zoals was verwacht de Groningse bodem het sterkst is gedaald in het gebied tussen Groningen. Winscho ten en Delfzijl. Op grond van het mijnreglement is de NAM verplicht om geregeld te onderzoeken in welke mate binnen het gebied van de concessie Gronin gen oppervlaktedaling voorkomt. Hetzakken van de bodem kan name lijk gevolgen hebben voor de wa terstaatkundige toestand in dit ge bied. bij voorbeeld voor de water huishouding en de dijken. De meetkundige dienst van Rijkswaterstaat is bij dit onderzoek betrokken omdat deze dienst is be last met het bijhouden van een net van hoogtemerken in heel Neder land. Van die hoogtemerken worden de hoogten ten opzichte van NAP (Normaal Amsterdams Peil) vastgesteld bedrijf dat gespecialiseerd is in het verrichten van zeer zware transporten. De molen zelf heeft een gewicht van 165 ton. Zij zal in haar geheel op een wagen worden geplaatst met achttien assen en 96 wielen Aange zien dit transport 12,5 meter hoog wordt (met een breedte van zeven en een lengte van vijftien meter) zullen speciale verkeersmaatregelen wor den getroffen. Verwacht wordt dat het transport vier tot vijf uur in beslag zal nemen. Met behulp van een computer zijn berekeningen ge maakt om vast te stellen of een brug. die in de route ligt. de molen kan dragen. De nieuwe plaats voor de molen is gelegen bij het kruispunt Paxlaan- /Hoofdweg-Westzijde. De bodem is er opgehoogd tot drie meter boven de weg. De molen zal er geplaatst wor den op acht betonnen palen van elk zeventien meter lengte Na der ver plaatsing zal een aanvang met de restauratie worden gemaakt Wieken en binnewerk van de molen zijn reeds in een eerder stadium opge slagen. ROTTERDAM - „Ze zijn er weer. In verschillende wijken van Rotterdam wordt weer huis-aan-huls gecollecteerd. En met overgave, want het blijkt een winstgevend handel tje te zijn, omdat de collectan ten doen voorkomen dat het geld ten goede komt aan de Rotterdamse kinderboerderij en. Maar waar het geld ook naar toe gaat, in ieder geval niet naar de kiboe's. Laat u dus niet verleiden tot het kopen aan de deur van allerlei prulla ria, want de kinderboerderij krijgt er geen cent van." Deze waarschuwing is af komstig van de sectie kinder boerderijen van de Dienst voor Sport en Recreatie, die ge constateerd heeft dat de laatste tijd pseudo- collectanten hun slag slaan in verschillende Rotterdamse wijken. Collectes aan de deur voor Rotterdamse kiboe's zijn echter onmogelijk, omdat de Rotterdammer al indrect. via belastingen, betaalt voor het werk van de kinderboerde rijen. ZWIJNDRECHT Op 10 de cember om 11 uur zal wethou der De Man (openbare werken) van Zwijndrecht de eerste paal slaan voor het plan Maasboule vard II. Daarmee is de realisering van de plannen langs de rivier zeer dichtbij gekomen. Op het stuk grond, dat tussen het waterleidingbedrijf en het Veerplein ligt, zullen 95 eenge zinswoningen gebouwd worden, die in drie soorten zijn te onderscheiden: dijkwoningen, kadewoningen en wa- terrandwoningen 1 patiobungalows). De dijkwoningen, met verdieping, komen wat hoger te liggen dan de rest. waardoor de toekomstige bewo ners een fraai uitzicht zullen krijgen op de rivier De kadewoningen wor den gebouwd aan de Oostkeethaven. Er is allerminst sprake van „sociale" woningbouw. De kadewoningen zul len tussen de 220.000 en 250.000 moeten opbrengen, de dijkhuizen tussen de 340 000 en 365 000 en de waterrandhuizen tussen de 450.000 Tussen de huizen en de rivier komt een groengebied. Opmer kelijk is het (gescheiden) rioolsys teem. Het huishoudelijk afvalwater wordt naar de rioolzuiveringsinstal latie afgevoerd, terwijl het regenwa ter rechtstreeks naar de rivier zal gaan. De eerste woningen zullen eind 1977 klaar zijn. Binnen afzienbare tijd zal ook de eerste paal de grond ingaan voor het Maasboulevardplan IJl, waarvan de bebouwing niet alleen gevarieerder maar ook goedkoper zal zijn Rond het Balkengat komt laagbouw, in de richting van het Noordpark komen flats De prijzen zullen net boven de ton liggen Het bouwplan omvat 326 wo ningen. waarvan het merendeel (112) flats, terwijl de rest bestaat uit wa- terrand- ter-as. kade-, schakel, n vierterras- atelier- en dakwoningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13