Als de bladeren vallen sas* iK- jlft Doophek lutherse kerk sinds 1902 in Londen De Haagse Gemeente begroting 1977. „Bij welzijnswerk gaat het om macht én zorg Kostbaar stuk uit museum terug in Alkmaar Binnenstads plannen verontrusten Maredorp Dr. H. A. Brasz, hoogleraar aan VU: Onderwijs. Slotbeschouwingen. MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET H8 De hele voortuin ligt vol goudgele bladeren van esdoorn en Spaanse aak. bij een windstoot regent het bruingele loof uit de berk. In de achtertuin is de Japanse toverhazelaar al kaal. na bijna een maand lang een van de meest spectaculaire struiken bij het huis geweest te zijn: elke blad had een vlammend gele rand. het middenvlak was dieprood en bij de bladsteel nog wat groen Het zonlicht speelt over de zalmroze blaadjes van de rode kornoelje en laat het laatste rode lover van de appelbes opgloeien als een dovende vonk. Een dovende vonk zo zien veel mensen de herfst, een laatste oplichtende vonk van de zomer. Het stemt hen droevig en ze denken maar gauw aan de vrolijke decemberdagen, die voor de deur staan. Maar is de herfst zo droevig? Voor mij is het een elk Jaar weerke rend evenement, de tijd dat de natuur zich gereed maakt voor de winter, het rustpunt in de kringloop van de seizoenen Ook de bladval is zo n voorbereiding tot de winter- rust. want bladeren, onmisbaar in de tijd van groei. Bloei en vruchtvorming, zijn een gevaar voor de boom als het gaat vriezen. De functie van het blad Om de bladverkleuring en de bladval te kunnen begrijpen moeten we eerst weten waar bladeren voor dienen. In de eerste plaats voor de ademhaling, als de boom veel zuurstof nodig heeft in de tijd dat hij actief is. Vooral aan de onderkant van het blad zitten duizenden huidmondjes, waardoor het blad zuurstof uit de atmosfeer opneemt en koolzuur afgeeft, net als elk ander levend wezen. Maar de belangrijkste taak van het blad is de produktie van organische stoffen, die de boom nodig heeft voor zijn voeding en groei, voor de aanmaak van nieuwe cellen dus Met behulp van zonlicht maakt het blad uit koolzuur uit de lucht en het door de wortels aangevoerde water druivesuiker. Dit proces, dat fotosynthese genoemd wordt, voltrekt zich in twee fasen Uit de verbin ding van koolzuur en water wordt in het blad formaldehyde gevormd, waarbij zuurstof vrijkomt. De formule ziet er zo uit: C02 - H20 HCHO 02. De groene kleur van het blad staat in verband met de zuurstofafgifte. In de bladcellen bevinden zich korreltjes, die bladgroen of chlorofyl bevatten. Alleen deze groene lichaampjes kunnen in het zonlicht de zuurstofmolecu len losmaken uit de twee chemische stoffen die voor de fotosynthese van belang zijn De celkern en het kleurloze celprotoplasma kunnen dat niet In de tweede fase wordt het in de eerste fase gevormde aldehyde omgezet in d-glycose of druivesuiker: 6 HCHO C6H1206. Meestal wordt die druivesuiker in nog veel ingewik kelder plantesuikers veranderd of in zet meel iC6H 1005). Door de verbinding van de produkten van de fotosynthese met door de wortels met het water aangevoerde anorga nische stoffen ontstaan de verschillende ei witten, de bouwstoffen van het protoplas- ma. waaruit de cellen bestaan. •j t>', r Suiker heeft een grote verbindingswarmte en voor de vorming ervan is dus veel energie nodig, die door het zonlicht wordt geleverd. Het groene blad kaatst het groene gedeelte van het spectrum terug en slorpt het rode (warme) gedeelte op. Het cholorofyl ..vangt" de zonne-energie en zet die om in scheikun dige ernergie. die de boom direct of als reservevoorraad kan gebruiken. rïüMi" 'Uk -- - De verdamping Om aan voldoende anorganische stoffen uit de bodem te komen, moet de boom veel water opnemen. Om de sapstroom krachtig te houden, moet veel van het overtollige water worden uitgezweet. Het verdampt uit het blad, dat daardoor tevens wordt afge koeld In de herfst vermindert de intensiteit van het zonlicht en zakt de temperatuur tot beneden het peil dat voor de fotosynthese nodig is. De bladeren houden op met vte- dingsstoffen produceren en de boom stnpt met groeien. De temperatuur zal in de vin- ter zover zakken dat de wortels geen water meer opnemen. Als het voor de voeding niet meer nuttige blad dan nog aan de takken zit. zal dat wel doorgaan met verdampen van water uit de boom, die dan dreigt uit te drogen. Dat is een heel probleem, waarvoor de oplossing eenvoudig is: de boom 'intdoet zich In de herfst van het overbodig gewor den loof. Berken in de herfst met dunnend lover. Voor zijn ademhaling heeft de rustende boom dan niet meer nodig dan de zuurstof die /ia de lenticellen. de poriën in de schors, woidt opgenomen. Het afwerpen van het blad Hoe ontdoet de boom zich van zijn blad? Op de plaats waar de bladsteel aan de tak zit. zormt zich een dubbel kurklaagje van bui ten af naar binnen toe. In het begin siuit dit scheidingswandje de buitenste vaatbundels af, waarmee de toevoer van voedingsstoffen voor het blad wordt afgesneden. Via de binnenste vaatbundels wordt alles wat de boom kan gebruiken, uit het blad naar de takken en de stam getransporteerd, behalve zetmeel en suikers ook het chlorofyl. dat het blad zijn groene kleur geeft. Als het bladgroen uit het blad verdwenen is, blijven alleen de begeleidende kleurstoffen over. Deze. het gele xanthofyl en de rode kleurstoffen anthocyaan en carotine. zijn verantwoordelijk voor de levendige herfst- kleuren.Ten slotte is de dubbele scheidings wand gesloten en begint het blad langzaam uit te drogen, waardoor het kurklaagje aan de kant van het blad gaat krimpen. Er ontstaat ruimte tussen de beide kurklaagjes en een flinke windstoot is meestal al vol doende om het blad van de tak los te maken. Alleen een lichte druk indruk in de tak blijft de plaats markeren waar het blad gezeten heeft, een litteken met een afsluitend kurklaagje, zodat geen wond overblijft waa rin kwaadaardige zwammen zich kunnen vestigen. Het afgevallen blad bevat alleen die stoffen die de boom graag kwijt wilde. Maar andere wezens voeden zich daar juist mee. een hele wereld van nietige organismen in het bo venste laagje van de bodem. En die zorgen ervoor dat al dit blad verteert tot humus, dat alle stoffen waaruit het blad is opge bouwd weerkeren naar de aarde waaraan ze onttrokken zijn. Een andere kringloop dan die van de seizoenen: de kringloop van de grondstoffen. door Jan Roelfs ALKMAAR De kleine, maar zeer werkzame evangelisch-lutherse gemeente van de Kaasstad, heeft het sinds 1892 uit haar kerk aan de Oude Gracht verdwenen historische doophek, opgespoord. Het bleek in het begin van deze eeuw naar Londen te zijn verkocht, waar het al die tijd in het „Victoria and Albert-museum" als Nederlands beeldhouwwerk uit de zeventiende eeuw te pronk heeft gestaan. Dezer dagen stopt er een vrachtwa gen. met een container als lading, voor het onlangs volledig gerestau reerde kerkgebouw 1692). In die con- Van onze correspondent LEIDEN Enkele bewoners van de Leidse wijk Maredorp hebben in een brief aan de gemeente protest aangete kend tegen de plannen van B en W om volgend jaar de Valkbrug open te stellen voor verkeer uit twee richtingen. Dit zal dan moeten gebeuren ln het kader van de verbetering van de city-ring. De bewoners achten het strijdig met de in ontwikkeling zijn de ideèen om de Leidse binnenstad auto-luw te maken, en te verdelen ln z.g. ..verkeerscellen". Zij noemden de plannen een concessie aan het plan Goudappel-Corfeng (Kamer van Koophandel en Fabrieken) en vrezen dat uitvoering ervan een rampzalige stap terug is op de weg naar een leefbare binnenstad. De bewoners zien grote gevolgen voor hun eigen wijk. die huns inziens op drukke dagen een troosteloze aan blik zal bieden. ..De Pelikaanstraat zal een onneembare barrière wor den', aldus de protesterenden. Ook bij de. enig overgebleven stadsmo- len Molen ..De Valk" voorzien zij grote problemen, wanneer de plan nen van B en W doorgang vinden om het verkeer aan beide zijden van deze molen te laten passeren." Zo wordt Molen De Valk een „mallemo len". vinden zij. Het aanzien van het daar ontstane gat stellen zij zich voor dit met passende bebouwing op te vullen (Lammersmarkt.) in combinatie met groenvoorzieningen langs de Rijnsburgersingel. De be woners van Maredorp vinden wel dat het terugdringen van de auto uit centrumgebieden gehuldigd moet worden. tainer zit het doophek van bijna ze ven meter lengte, met los bijgevot-gd het koperwerk, want dat hadden de Engelsen in een kelder opgeslagen! De man, die zich in het bijzonder heeft beijverd het eeuwenoude hek terug te krijgen op zijn plaats van herkomst, is de heer Hans U. Tiele- man, van de lutherse kerkvoogdij. „In 1892 is het doophek (met kansel, banken en orgel) een der sierstukken van onze kerk, op last van de toen malige predikant, ds M. van Kleeff. uit het gebouw verwijderd. Toen on langs de restauratie van de kerk was voltooid, kwam het doophek ter sprake. Er kon worden nagegaan, dat het voor 295,— aan een Haagse kunsthandelaar is verkocht, die het rondom (je laatste eeuwwisseling voor vermoedelijk 395,— aan een geïnteresseerde in Londen heeft doorverkocht." aldus Tieleman „Voor het transport van Londen naar Alkmaar moesten we ons voor malig bezit voor een waarde van 12.000 Engelse ponden (ƒ51.600.—) verzekeren." Hulp van ambassade Tieleman. ln het dagelijks leven hoofd sectie woningbouw bij de ge meente. heeft musea in Londen aan geschreven. maar schoot daarmee weinig op. De kerkvoogdij heeft zich toen gewend tot de culturele afde ling van de Nederlandse ambassade in de Britse hoofdstad, waar mr Schoen (met lutherse bindingen) zich voor de zaak heeft geïnteres seerd. vaststelde, dat het hek zich ln het Victoria and Albert-museum" bevond en geslaagde onderhan delingen met de museumdirectie be werkstelligde. Van die zijde is goed gevonden het doophek voor een peri ode van twee Jaar naar Alkmaar te zenden en dan. na wederzijds over leg. een bestemming vast te stellen. „Natuurlijk hopen we het doophek te kunnen behouden", aldus de etnhousiaste Tieleman. De evangelische lutherse gemeente acht de terugkeer van het hek min of meer de kroon op het restauratie werk. Viering De opzet is om ln de tweede helft van januari een bijeenkomst te be leggen om de weerkeer van dit fraaie stuk kerkmeubilair te vieren, tege lijk met de officiële ingebruikne ming van het bijzonder waardevolle, ook al bijna drie eeuwen oude orgel, dat dan door de bekende organist. Klaas Bolt, zal worden Ingewijd. Het reinigen van het koperwerk, dat weer in het houten hek moet worden gemonteerd, is bij alle rompslomp, voor de 190 leden tellende gemeente, geleid door ds Mosterd, een kleinig heid. Kerkrestauratie Met dit lid van de kerkvoogdij als gids hebben we rondgekeken in het allerliefste kerkje aan de Oude Gracht, waarin een brok lutherse historie verankerd is. waar men on der meer over een aantal prachtige luther-bijbels beschikt en de histo rische koorbanken, op één na. de restauratie hebben overleefd. Die herstelwerkzaamheden hebben elf maandén in beslag genomen, ruim een miljoen gulden gevergd. De vijf procent die op eigen kracht moest worden bijeen gebracht is er óók gekomen, een prestatie van je welste als men de kleine lutherse kudde in Alkmaar overziet. Twee juwelen van oude huisjes, links en rechts van de kerk. zijn eveneens in de restauratie, waarmee de Amsterdamse architect, IJ. Kok. zich heeft belast, meegenomen. Het ene huisje werd kosterswoning, het andere ontmoetingscentrum. Ge zegd moet worden, dat deze gemeen te bij haar eigen restauratie-inbreng steun heeft genoten van het Prins Bernhard-Fonds en het Insingher- Fonds. Men heeft er nu ook een crèche- ruimte en een jeugdhonk ingericht. Tieleman „We vinden het gewoon een histo risch ogenblik in de geschiedenis van de Alkmaarder luthersen als het doophek wordt geplaatst, het komt achter de deuren van de hoofdin gang. niet op zijn oude plaats, want de ruimte in ons huidige liturgische centrum laat dat niet toe". Dit is een foto uit het kunstarchief van het Londense museum, waar het doophek uit de lutherse kerk van Alkmaar bijna driekwart eeuw is tentoonge steld. Het werd destijds afgedankt en verkocht omdat men in 1892 vond, dat het doophek in de weg stond om de nieuwe liturgie, die toen in de eredienst van de evangelisch lutherse gemeenten in Nederland was ingevoerd, tot haar recht te laten komen. >9 Van een onzer verslaggevers NOORDWIJKERHOUT „Welzijnswerk kan men zien als een organisatie van macht voor zorg. Het is niet een kwestie van geen macht, maar zorg. Het gaat wel degelijk om én macht én zorg. Dat is op zich nogal een pretentie". Dit zei dr. H. A. Brasz, hoogleraar bestuurskunde aan de VU. Hij trad op als voorzitter ter afslui ting van het tweedaagse congres van de nationale raad voor maatschap pelijk welzijn INRMW) over wel zijnswerk. de rol van het particulier initiatief en het overheidsbeleid. Hij noemde een aantal knelpunten op ln dat werk. Welzijnszorg heeft heel veel te maken met welvaart en het aanbod wordt bepaald door andere factoren dan de vraag ernaar. Die vraag, aldus dr. Brasz. is bijkans oneindig. Et zijn weinig tegenkrach ten en de overheid is dan ook wel gedwongen om regelend op te treden. Opschieten Hij noemde verder als knelpunt het gebrek aan warme persoonlijke ver houdingen. Al deze zaken zag hij echter niet als onoplosbaar De hoog leraar had persoonlijk weinig moeite met de plannen van de regering ten aanzien van het welzijnswerk, zoals decentralisatie. Al was Brasz wel van mening dat er moest worden opge schoten met de reorganisatie en dc gemeentelijke herindeling. „Z«»lfs de Belgen hebben een dergelijk reor ganisatie al doorgevoerd", zo merkte hij op. Dr. Brasz stelde voor, dat op dit congres een begin is gemaakt met de vorming van een theorie die nodig is voor het voeren van een beleid ten aanzien van het welzijnswerk. Opmerkelijk vond hij het dat er aan het bestaansrecht van de professio nele beoefening van dit werk niet werd getwijfeld maar dat men wel bereid was de organisatievorm ter discussie te stellen. De onderlinge verhoudingen zijn hier niet ter spra ke gekomen, aldus voorzitter Brasz, terwijl er toch veel geld en mensen voor dit werk nodig zijn. Je kunt je afvragen of we ons dit wel kunnen veroorloven. Wie als nieuwe vrijge stelde toch enigszins ln verwarring dit congres verliet, voor hem kunnen misschien de woorden van dr. Ph. I. Idenburg, direkteur van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). tot troost worden aange voerd Hij merkte 's morgens tijdens de discussie op dat dit soort congres sen er niet zijn om problemen op te lossen. De Gemeenteraad is aan het slot gekomen van de behandeling van de begroting voor het volgend jaar. Na 16 vergaderingen komt de raad nu toe aan het laatste hoofdstuk van het werkprogramma dat Burgemeester en Wethouders ter beoordeling hebben voorgelegd. Dat laatste hoofdstuk is: Beschouwingen 1 december 19.30 uur Beantwoording 3 december 13.30 uur Een groot personeelsaanbod heeft ertoe geleid, dat in alle vacatures voor het kleuter- en lager onderwijs kan worden voorzien. Alleen bij het voortgezet onderwijs zijn er-enkele vakken waarvoor zich te weinig sollicitanten melden. Het bouwbeleid met betrekking tot de scholen blijft gericht op vervangende nieuwbouw. Waar dat niet mogelijk is zullen scholen zo nodig gemoderniseerd worden. Gestreefd wordt naar een grotere samenwerking tussen gemeentelijken met-gemeentelijk beroepsonderwijs. De contacten met het bijzonder onderwijs zullen intensiever worden Een ambtelijke werkgroep beraadt zich op de mogelijkheden van de oprichting van een pedologisch instituut voor het buitengewoon onderwijs. De deelnota over milieu-educatie zal door de Dienst voor School- en Kindertuinen in het komend jaar worden uitgewerkt. In het kader van de komende integratie van kleuter- en basisonder wijs worden besprekingen gevoerd met de directeuren van de Gemeentelijke Opleidingsschool voor Kleuterleidsters en van de Haagse Pedagogische Academies om samenwerking tussen beide soorten onderwijs te bevorderen. Het aantal taakonderwijzers voor onderwijs aan kinderen van buiten landse werknemers en van Surinaamse Nederlanders werd uitgebreid tot 26. De belangstelling voor de „moeder mavo" blijft tot nu toe beneden de verwachtingen. Op 1 december om 19.30 uur, na de beschouwingen over het Onderwijs, iVn Burgemeester en Wethouders ii i schouwingen van de raadsleden over het hoofdstuk Openbare Werken, Verkeer en Vervoer beantwoorden. Op 3 december om 13.30 uur volgt de beantwoording van de beschouwingen over het hoofdstuk Volkshuisvesting. Eveneens op 3 december, om 19.30 uur, wordt de behandeling van de Haagse gemeentebegroting afgesloten met de slotbeschouwingen van de raadsleden, de stemmingen over de ingediende moties, over de begrotingen van de gemeentelijke bedrijven, fondsen en stichtingen en over de hoofdstukken van de begroting. De vergaderingen van de Gemeenteraad zijn openbaar en worden gehouden in de Raadzaal aan de Groenmarkt. U kunt er zelfbij zijn om te luisteren naar de discussies over de onderwerpen die u interesseren. Het kan voorkomen dat er een verandering komt in het vergaderschema. In het Gemeentelijk Informatiecentrum kan men u dat precies vertellen. Het centrum is geopend van maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Ook telefonisch kunt u de gewenste informatie krijgen op nummer 62 4121, toestel 2690of2692 of nummer 63 53 34. Bovendien worden alle vergaderingen van de raad - ook van de begrotingsvergaderingen - met advertenties aangekondigd in de plaatselijke dagbladen. In het Informatiecentrum aan de Groenmarkt kunt u komen kijken naar alles wat met de begroting verband houdt: de officiële stukken en samenvattingen van de toelichting op de begroting. U kunt zo'n samenvatting ook meekrijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8