I Australische dollar 17,5 pet goedkoper Goede kans op Poolse metaalorders voor Nederlandse industrie Personalia Qatar gaat Shell naasten Zoekactie naar vaten met vergif op de Noordzee Demonstratie tegen opwekkingsfabriek vlak bij grens Bemiddelingspoging bij boekhandel Van Gennep mislukt ROXVDUAL. TEER"-EN NICOTINE-ARM. TN het weer door hans de long Chauffeurs stellen ultimatum Aanhoudend onbestendig 0 0 I MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 CANBERRA Australië heeft zijn dollar met 17,5 proeent gedevalueerd teneinde de sterke daling van de deviezenvoorraad te verminderen. De waarde van de Australische dollar ligt nu iets boven die van de Amerikaanse. De Australische maatregel is nagevolgd door Papoea Nieuw-Guinea, dat zijn munt, de kina, met 12,5 procent devalueerde ten opzichte van de Australische dollar en met 7,25 procent ten opzichte van alle andere betaalmiddelen in de wereld. Verwacht wordt dat ook Nieuw-Zeeland zijn valuta zal devalueren met een percentage dat ligt tussen 10 en 15. Van een verslaggever SCHIPHOL - Het samenwerkingsverdrag dat minister Lubbers ovan economische zaken voor Nederland heeft afgesloten over economische samenwerking met Polen zal mogelijk de Neder landse metaalindustrie orders kunnen bezorgen. Minister Lub bers is dit weekeinde van zijn bezoek aan Warschau op Schiphol teruggekeerd. De nieuwe samenwerkingsovereen komst, door minister Lubbers een mantelovereenkomst genoemd, be helst onder meer de leverantie van cokes uit Polen aan Hoogovens. Overeengekomen is dat de Hoogo vens per jaar voor een bedrag van 100 miljoen gulden aan cokes uit Polen zullen betrekken. In principe geldt deze order voor vijf jaar. Ver lenging van dit contract is echter mogelijk. Polen zal de 100 miljoen gulden die de cokes per Jaar dit land opleveren in Nederland voor een gedeelte ge bruiken om kapitaalgoederen te ko pen. De Polen moeten hun produktie van kolen sterk uitbreiden om aan de Nederlandse vraag te kunnen vol doen. Daarvoor zal ons land kredie ten verschaffen. De hoogovens zullen ongeveer 750.000 ton cokes per jaar uit Polen gaan betrekken. De kredieten die Nederland daarvoor geeft zullen middenlange termijnkredieten zijn, zo lichtte minister Lubbers toe. DOHA Het olle-dwergstaatje Qatar zal binnenkort alle binnen landse activa van de Brits- Nederlandse Shell-groep naasten. Dit is aangekondigd door het staatshoofd, emir Khalifa ben Ha mad al Thani. In een rede tot het in Qatar „adviserende raad" geheten parlement zei de emir: „Qatar zal binnenkort het totale Shell-bezit overnemen, teneinde zich de algehele controle te ver schaffen over de off-shore oliewin ning van deze maatschappij." Qatar, aan de Perzische Golf gele gen. maakt deel uit van de Verenig de Arabische Emiraten. Omroepraad Mr J. J. van der Lee, burgemeester van Eindhoven, is per 1 januari 1977 benoemd tot lid en voorzitter van de omroepraad. Hij volgt prof. mr P. J. Boukema op. Van een verslaggever VLISSINGEN. De marine, rijkswaterstaat en de rijkspoltie te water hebben zaterdag de hele dag geprobeerd om vaten vergif die op de Noordzee en in de monding van Ooster- en Westerschelde dreven, onschadelijk te maken. Het zijn blauwe vaten met natrium- methylaat waarvan er op 9 novem ber tweehonderd te water zijn ge raakt. nadat de Engelse koopvaar der Judert 2 voor de Engelse kust gezonken was. De inhoud van de vaten is zeer ge vaarlijk. Lekke vaten kunnen door inwerking van zout water en zuur stof snel tot ontploffing komen. De aanraking met natriummethylaat veroorzaakt brandwonden. De Stuyvesant, een boot van rijkswaterstaat heeft zaterdag vijf tien vaten kunnen bergea Dertig andere zijn bij de Belgische Ostende aangespoeld. Ongeveer twintig drij ven er in de Oosterschelde of liggen op het strand van werkeilanden ..Neeltje Jans" en de „roggeplaat" in de monding van de Oosterschelde. De mijnenveger Woerden van de marine heeft tien vaten lek kunnen schieten. Volgens de rijkspolitie te water is er een melding van één aangespoeld vat aan de Zeeuwse kust binnenge komen De zoekacties door de mari neluchtvaartdienst en de mijnenve ger uit Vlissingen moesten gister middag in verband met het slechte weer gestaakt worden. De rijkspoli tie te land heeft langs de kust naar eventuele aangespoelde vaten ge zocht maar niets gevonden. Wel zijn er nog enkele vaten in Knokke (Bel gië» aangespoeld waardoor het tota le aantal gevonden vaten opgelopen is tot 58. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De diverse actie groepen die verenigd zijn in de Deutsch-Nederlandse anti- atoomgroep bereiden een groot scheepse demonstratie voor tegen de bouw van een opwekkingsfabriek van nog bruikbaar radioactief afval bij Wahr, een dorpje in het Hum- linggebied, vlak over de grens bij Vlagtwedde. De demonstratie wordt midden volgend jaar gehouden en er wordt naar gestreefd er een even grootscheeps karakter aan te geven als indertijd aan de demonstratie tegen een kerncentrale in Kalkar. Daar kwamen toen tienduizenden demonstranten. Zaterdag is hiertoe besloten op een vergadering ln Vlaetwedde. Een juridische werkgroep bestrijdt de mening van de regering dat er proefboringen in zoutkoepels (voor dumping atoomafval) mogen wor den gehouden op grond van de mijn wetgeving. Deze wet zou dan onei genlijk worden toegepast De boe ren kunnen op grond van het Bur gerlijk Wetboek weigeren de borin gen toe te laten, aldus de werkgroep, die tevens juridisch advies aanbiedt aan boeren die met eventuele borin gen op hun grond te maken zouden krijgen. Zaterdag is tevens een grote pro- testtocht met meer dan 100 toete rende en met opschriften beplakte auto's dwars door de provincie Gro ningen gereden, van Pleterburen naar Winschoten. Het volkscongres comité rond de communistische ac tieleider Fré Meis hield hier ter af sluiting een protestmeeting, bijge woond door ongeveer 500 mensen. Van een verslaggever UTRECHT Een laatste poging van de NNV-bond Mercurius om het ontslag op staande voet van zes sta kers bij de Uitgeverij/Boekhandel Van Gennep in Amsterdam onge daan te maken is mislukt De beide directeuren van het bedrijf. Rob van Gennep en Jaap Jansen, waren wel iswaar bereid vier van de zes stakers weer in dienst te nemen, maar de vijf-niet-ontslagen medewerkers bij Van Gennep verzetten zich hier in meerderheid tegen. Dit heeft secre taris Frans Gottmer van Mercurius zaterdag meegedeeld. Hoewel Mercurius bereid blijft om via overleg oplossingen te zoeken voor het arbeidsconflict zal de bond samen met de stakers bij de rechter beroep aantekenen tegen het ont slag. zo kondigde Gottmer aan. De zes medewerkers werden vorige week maandag op staande voet ont slagen. nadat zij in staking gingen uit solidariteit met een eerder ont slagen boekverkoopster bij Van Gennep. Veel mensen hebben eigenlijk al besloten om nicotine- arm te gaan roken. Maar op de een of andere manier komen ze toch weer met hun oude merk de winkel uitlopen. Laat u niet van de wijs brengen. Vertel uw sigaretten- winkelier dat u overstapt op Roxy Dual.Omdat 't een uitstekende filtersigaret is die bovendien een uiterst laag 'teer'- en nicotine gehalte heeft. Hij begrijpt 't. ■A, tiZf' Ook in menthol. HFQRMATEVE ETKETTERING NI MN06R STPPEN MKOCR TEER EN MCOTNE 'teer' 9 mg., nicotine 0.5 mg. Var ZE] dag ger her na bre woi voe we: euz Drs. de 1 - V de n „Ik spra WC hier ston rop FBC norf ROTTERDAM - Vrachtwa genchauffeurs uit het district Zuid- Holland van de Vervoersfederatie NVV/NKV gaan zich beraden over acties wanneer de werkgeversorga nisaties in het wegtransport niet voor 18 december duidelijk verkla ren. dat nog dit jaar de loonach terstand ln het beroepsgoederenver- voer wordt weggewerkt. Zij besloten dit zaterdag op een vergadering in Rotterdam. Met het dreigement reageren zij op nieuwe voorstellen van een CAO, die de werkgevers vrijdag bekendmaak ten. De chauffeurs hebben hun reac tie per telegram aan de werkgeverf meegedeeld. Telegrammen zijn ook verstuurd naar de leden van de Tweede Kamer. De vrachtwagenchauffeurs wijzen de voorstellen van de werkgevers verontwaardigd van de hand, omdat ze voorbijgaan aan afspraken over het vereffenen van de loonach terstand zoals die zijn opgenomen in de nu lopende CAO. Het gelijktrek ken van de achterstand in CAO- lonen is de basis van een langdurig conflict tussen werkgeversorganisa ties ln het wegtransport en de ver- voersbonden. In opdracht van de organisaties ver geleek een adviesbureau de verschil len in arbeidsovereenkomsten voor het goederenvervoer en andere be drijfstakken. Uit dit onderzoek bleek, dat de geregelde minimumbe loning voor chauffeurs achterliep bij andere CAO-lonen. Zondag zijn de remmen losgeraakt. Vooral op het zuidelijk deel van de Noordzee groeide de zuidzuidwes tenwind aan tot stormkracht 9 tot 10. Een schip meldde daar zondag middag een gemiddelde windsnel heid van 100 kilometer per uur over tien minuten. Waarschijnlijk zou een koufrontpassage minder onstui mig zijn verlopen wanneer er zich geen golfstoringen hadden gevormd in dat front welke de oostwaartse bewegingen er van vertraagde en de luchtdrukverschillen regionaal sterk deed toenemen. Ook op het midden van de Noordzee was windkracht 9 troef. Op de Hebriden werden tijdens hagelbuien or kaanstoten van 11 Beaufort waarge nomen. Het slechte weer dat samenhing met deze storingsactiviteiten (Londen tot zondagmiddag 12, Brest 13 milli meter regen) teisterde vanaf circa drie uur ook het zuidwesten en wes ten van ons land waar behalve zware regen ook hagel werd gemeld en als Theo Koomen tenminste niet heeft overdreven eveneens on weer (waarneming Breda). Die hagel wees op afkoeling in de bovenlucht. Uit de ballonstijging van 1 uur was op 5.000 meter hoogte de tempera tuur gedaald tot —30 graden of la ger, echter alleen in Ierland en wes telijk Schotland (in onze omgeving was op dat niveau toen nog een temperatuur van circa —20 graden). Maar de windsnelheden waren bo ven Zuid-Engeland bijzonder sterk (straalstroming). Op 7000 meter werd 165 kilometer per uur gemeten, op 12000 meter hoogte bijna 200 kilometer per uur. In de nacht van vrijdag op zaterdag was al te zien dat er wat ging gebeuren. Op hoog ten van 10000 11000 meter joegen orkaanwinden van 250 tot 300 kilo meter per uur op Schotland en Noord-Ierland aan. Prompt vormde zich in de lagere niveaus een depres sie. die met 950 millibar in de kern bij IJsland aankwam. De barome terdaling op de Hebriden was zater dagmorgen zelfs 12 millibar in drie uur. Hoewel de hoogtestromingen niet pal west-oost verlopen, betekent de ze nieuwe ontwikkeling toch wel een totaal ander patroon dan een week geleden. Wegblokkering en dus nu een onvervalste west- zuidwestcirculatie, die de vraag op werpt of dit nu een definitief of slechts een tijdelijk einde van de blokkering betekent. Het weer blijft in verband met deze „omstelling" het grootste deel van deze week wisselvallig en onbesten dig met van tijd tot tijd regenstorin gen of enkele buien, maar ook tus sentijdse opklaringen. Op de weerkaart ten westen en zuid westen van de Britse eilanden figu reerden zich verscheidene kleine storingen die allen in de richting van West-Europa trokken. Verscheidene schepen in de baan van die storin gen rapporteerden gisteren zware windstoten. Midden op de oceaan arriveerde koudere lucht, zodat de bemanning van het weerschip Char lie sneeuwbuien ziet vallen bij +2 graden Celsius. Matige tot zware sneeuwval was zondag karakteris tiek voor het weer op IJsland, gele gen aan de koude kant van de or kaandepressie. De temperatuur was daar —2 tot —4 bij windkracht 7 tot 10. AlstjeblieftBij ons verandert de temperatuur vooreerst weinig, verderop in de week kan het kwik een klein beetje gaan aftakelen. Daarentegen straalt van het weer in het Middellandse Zeegebied louter kalmte uit. Deze landen bevinden zich dan ook onder een uitgebreide hogedrukzone van de Azoren tot in zuid-Rusland. Kernen zijn er van 1031 millibar boven Spanje en Joe- goslayië. Hoge luchtdruk daar is TROUW/KWARTET P 8/RHr wisselend bewolkt max. neersli temp. 7-19 regen 9 3 1 regen 9 4 regen 9 2 1 regen 9 2 1 regen 10 2 regen 9 4 regen 10 4 regen 9 1 regen 9 3 regen 10 1 regen 8 0 onbew. 14 0 onbew. 16 0 1. bew. 8 0 zw. bew 14 0,1 regen 9 2 regen 8 0 zw bew 11 0 zw bew 2 o.i motregen 5 0 onbew. 7 0.6 regen 13 o onbew. 9 0 onbew 12 7 zw. bew. 6 0 zw bew. onbew. 17 0 onbew. 17 0 onbew. 9 0 onbew. 16 0 1. bew. 8 1 geh bew 11 0,1 geh. bew 16 zw. bew 12 4 geh. bew 4 onbew. 19 0 zw. bew 8 0 1. bew. 17 0_ 1. bew. 21 0 geh. bew. - - 1. bew. 17 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rtd. Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Muenchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich CasaBlanca Istanboel Las Palm as New York Tel AviV Tunis Hoogwater dinsdag 30 november Vlis singen 8.48-21.31, Haringvlietsluizen 8.56-21.35. Rotterdam 10.38-23.39, Schc- veningen 9.54-22.34, IJmuiden 10.43- 23.23, Den Helder 1.20-13.29, Harlingen 3.46-16.12. Delfzijl 6.03-19.02. iel dens normaal voor perioden met zat weer in west-Europa en past uitst kend in een gedeblokkeeri|U< luchtdrukverdeling met een on| breideld depressieoptreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10