H De volmaakte middenklasser. E Meer controle nodig op arbeidstijden van bakkers Tussen de 13 en 17 mille kunt u ook de meest perfecte auto krijgen: een Citroen GS. Leiderdorp sluit deel van bedrijf na klachten Groot meubelcentrum in Zutphen uitgebrand Ps P. de Nooijer, vervoersbond CNV Politieagent wegens diefstal geschorst You cantake a White Horse anywhere Politie denkt aan brandstichting Vrouw die thuis bevalt benadeeld VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET RIJD/ Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM In het broodbakkersbedrijf zijn geregelde arbeidstijden van 50 tot 70 uur per week niet ongewoon Het is daarom nodig dat de controle door de arbeidsinspectie drastisch wordt verscherpt en dat voor overtredingen veel strengere straffen worden opgelegd." ADVERTENTIE Tot deze conclusie komt vak bondsbestuurder P. de Nooijer van de Voedingsbond CNV deze week in ..Samenwerking", het blad van deze werknemersorganisatie. Volgens De Nooijer valt er in het broodbak- kersbedrijt nog heel weinig te be speuren van de wil om zich te hou den aan de nieuwe wettelijke bepa lingen ten aanzien van de arbeidstij den in deze sector en aan de afspra ken die daarover midden vorig jaar tussen werkgevers en de voedings bonden zijn gemaakt. De afspraken worden volgens hem nog steeds met voeten getreden zowel in het mid den- en kleinbedrijf als in de ambte lijke sector. De vakbondsbestuurder illustreert dit met enkele voorbeelden: Volgens de nieuwe richtlijnen be staan er in de bakkerij „enkelvoudi ge diensten" en „ploegendiensten." In de praktijk echter wordt in veel bedrijven gewerkt met een ..ver lengde nachtploeg" in plaats van met twee ploegen. Volgens de nieuwe bepalingen mogen de werknemers in de bakke- rijbedrijven waar een tweeploegen dienst bestaat hoogstens om de an dere week nachtdienst draaien, maar in de praktijk komt het nog voor dat zij élke week nachtdienst hebben. Vroeger was er een verbod op zondagavondarbeid. Dat is nu met vergunning ploegendienst wel toegestaan vanaf 10 uur. Maar er zijn tal van bedrijven waar men al om zes uur of zelfs nog eerder begint. De Nooijer wijst er op dat arbeidstij den van 50 tot 70 uur per week nog geregeld voorkomen. Overuren „In uitzonderingsgevallen kom je er natuurlijk niet altijd onderuit, dat er wel eens overuren moeten worden gemaakt. Dat komt in elke be drijfstak voor. Maar als het regel wordt, dan zit er toch iets fout. Dan immers keren wij terug naar de voor oorlogse wantoestanden, waartegen de vakbeweging jarenlang heeft ge streden en waaruit ten slotte de gro te verworvenheid van de 40-urige werkweek tevoorschijn is gekomen. Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Op verzoek van de arbeidsinspectie heeft de ge meente Leiderdorp gisteren de afde ling waar asbest en eternietplaten worden gezaagd bij de N.V. Eter- nietgroothandel Kruyt gesloten. De klachten die de laatste tijd zijn bin nengekomen van omwonenden over ernstige overlast van het bedrijf ble ken bij het uitgebreide onderzoek dat Is ingesteld gegrond Bij de eter- nietgroothandel. een van de vesti gingen van de firma Kruyt, werken tien mensen. In de gesloten afdeling zijn vier man werkzaam. De klachten over giftige stofwolken waarin asbestvezels en kwarts zat. dateren al van het begin van dit Jaar. al schrijft men de oorzaak bij de NV Kruyt toe aan een defect aan de afzuiginstallatie, dat pas een maand geleden is ontstaan. Vertra ging in het leveren van onderdelen is er oorzaak van, aldus directeur D A. Kruyt, dat de afzuiger nog niet is gerepareerd. Actie De vereniging „Voorkomen is beter" heeft deze week op grote schaal actie gevoerd tegen het bedrijf. Dat is met name gebeurt door het ver spreiden van stencils in Leiderdorp Daarin wordt dq cis gesteld dat de werknemers van de N.V., evenals de omwonenden, op korte termijn me disch worden onderzocht om na te gaan of zij lichamelijke gevolgen hebben opgelopen van de giftige af valstoffen Het inademen van kleine hoeveelheden asbestvezel kan reeds kankerverwekkend zijn. Directeur Kruyt betreurt het dat de actiegroepen meteen de straat zijn opgegaan zonder eerst met hem te praten „Wij moeten alles uit de tweede hand horen. Op zich zijn wij het volkomen eens met de actievoer ders. Daarom vind Ik de sluiting van de zagenj ook terecht. Het zou heel erg zijn als er ongelukken zouden gebeuren", aldus de heer D A. Kruyt Aan het gevraagde medische onderzoek van werknemers en om wonenden wil hij ook meewerken „Dat zou eigenlijk elk Jaar moeten gebeuren, klachten of niet. Vier jaar geleden is dat voor het laatst ge beurd." Of de zagerij na het herstel van de afzuiginstallatie weer open gaat? De heer Kruyt heeft daar zelf een zwaar hoofd in „Ik weet niet of de arbeids inspectie dan tevreden zal zijn", merkt hij op. Als die verworvenheid weer wordt ondermijnd, dan moet de vakbewe ging opnieuw ten strijde trekken." aldus De Nooijer. Bovendien wijst de vakbondsbe stuurder erop dat lange arbeidstij den tot minder arbeidsplaatsen lei den Indien de werkgevers zich nauwgezet aan de wettelijke bepa lingen zouden houden dan zou dat een aantal arbeidsplaatsen opleve ren. Een andere kwalijk neveneffect is dat de lange werktijden sterk con currentie vervalsend werken. Op die manier komt ook het ondernemings- belang in het geding. Volgens De Nooijer zijn er al tekenen dat ondernemers onder de druk van de nog steeds voortdurende overca paciteit prijsafspraken ontduiken. „Het spreekt vanzelf, zegt hij. dat de ondernemingen de tijd moeten heb ben om zich aan te passen. Maar als de bakkers heel bewust en op grote schaal opnieuw met elkaar in de concurrentieslag gaan en daarbij zelfs hun eigen onderlinge afspraken de grond inboren, dan wordt het toch hoog tijd om het bakkerijge- beuren heel kritisch onder de loupe te nemen." De Nooijer is van mening dat de „helaas noodzakelijke" sanering moet worden gered, omdat daarmee tevens de vraag of er al dan niet een gezond bakkersbedrijf zal bestaan, staat of valt. „En daarbij gaat het niet 'alleen om het wegnemen van overcapaciteit in machines, maar ook om de overcapaciteit in arbeids uren." aldus de vakbondsbe stuurder. AMSTERDAM Wegens diefstal van tweehonderd gulden van een arrestant heeft de leiding van de Amsterdamse politie de 29-jarige agent G. van L. geschorst. De agent, die drie jaar bij de politie werkt heeft bekend, maar kon geen reden voor zijn daad opgeven, aldus een mededeling van de politie. Van L.. werkzaam op het politiebureau Warmoesstraat, haalde het geld (twee biljetten van 100 gulden) uit een bundel bankbiljetten, die bij fouillering van de arrestant door twee andere agenten tevoorschijn was gekomen. De diefstal werd gezien door de ar restant, die onmiddellijk alarm sloeg. De man was aangehouden we gens handel in hasj. Van L. zal zich naar alle waarschijnlijkheid voor zijn daad tegenover de rechter moe ten verantwoorden. Bovendien zal hij door de politie-leiding worden ontslagen. TWWfetoHwwftlfe, FINE OLD SCOTCH WHISKY ANDRÉ KERSTENS Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN Op het industrieterrein De Mars te Zutphen is in de nacht van woensdag op donderdag het enorme complex van meubelhuis 't Centrum (Eijerkamp) in vlammen opgegaan. Door JT de directie wordt de schade op twintig miljoen gulden geschat De politie houdt rekening met de mogelijkheid van brandstich ting. In de laatste drie weken zijn er in dezelfde wijk reeds neeen e' branden geweest. blust. Naderhand heeft men ontdefc dat de toegangsdeur tot het oti gedeelte ingetrapt werd. Onbeke was gisteren nog of dit door t brandweerman of door een moge ke brandstichter is gebeurd, brandweerinspectie is meteen een P1 uitgebreid onderzoek naar de oor ertel zaak van de brand begonnen. De directie van Eijerkamp str ernaar het bedrijf zo spoedig moj lijk weer aan het draaien te krijgt Mogelijk zullen er noodgebouwi worden geplaatst. Ook wordt overlieden wogen de naast het meubelcentrua (jetrol staande voormalige Sturka-fabriek, <r0rdf die niet in gebruik is, in te schakelen Ook bij de directies van de andere bedrijven op De Mars in Zutphen, heerst op het ogenblik enige onge rustheid. Extra bewaking 's nachti wordt voorlopig noodzakeUj geacht. UTRECHT Een vrouw die thuis bevalt, krijgt een kraamverzorgster in huis en moet dan tien dagen 25 gulden bijbetalen als vergoeding voor huishoudelijke hulp. Een vrouw die op medische indicatie naar het ziekenhuis gaat om een baby te krijgen, hoeft die 250 gulden niet te betalen. Maar zij kost het ziekenfonds duizend gulden meer. Secretaris J. de Vries van de Unie van ziekenfondsen noemt dat in het blad Unie een dwaze situatie het geven van een premie op duur han delen die zo spoedig mogelijk zal moeten verdwijnen. De moeilijkheid is dat het begrip „medische indica tie" onvoldoende duidelijk omschre ven is De wetgever stelt de teksten zo vaag vast. aldus de heer De Vries, dat een ziekenfonds in het eerste het beste beroepsgeval in het ongelijk moet worden gesteld. Hij constateert dat de organisatie van de verloskundige hulp in een kritieke fase is terechtgekomen. Het aantal geboorten daalt snel. en steeds meer vrouwen gaan voor de bevalling naar het ziekenhuis. Daar door zal het onderbezet rakende ap paraat van de kraamverzorgsters binnen afzienbare tijd te duur wor den. En dan verdwijnt de thuisbe valling voorgoed. In 1975 werden een kleine 180.000 kinderen geboren, waarvan rond 80.000 in zieken huizen. In het zogenaamde Marswegkwar- tier in Zutphen heerst op het ogenblik een paniekstemming. Er staan in deze buurt behalve bedrij ven van allerhande aard ook wonin gen. In het algemeen arbeidershui zen met een lage huur en die er slecht uitzien. De centrale wonings tichting wil ze afbreken en vervan gen door nieuwbouw. Vele bewoners, die bang zijn dat ze dan veel meer huur moeten betalen, geven de voor keur aan renovatie. Verschillende huizen hebben de laatste weken ge brand. Is er opzet in het spel? De wijkraadvoorzitter, de heer W. Verbeek, heeft begin deze week in het Zutphens Dagblad verklaard de dader te kennen, maar de naam niet te zullen noemen uit vrees voor re presailles. Hij zou de politie echter meegedeeld hebben dat hij niet weet wie het is. Woensdagavond om half tien verliet de laatste employé van Eijerkamp het bedrijf. Een uurtje later werd de brand gemeld. Vermoedelijk is deze ontstaan midden in het gebouw. Vandaar uit baande het vuur zich een weg naar alle kanten van het reusachtige complex. Er was geen houden meer aan. Van kantoren, werkplaatsen en toonzalen vol bankstellen, kasten, slaapkamers en andere meubelen (een groot gedeelte was pas een jaar in gebruik) bleef niets over. Deur ingetrapt De brandweer was uiterst snel ter plaatse. Praktisch alle brandweerlie den waren in verband met de voet balwedstrijd op de televisie thuis. Ongeveer 120 brandweermannen uit Zutphen, Deventer, Warnsveld, Gorssel en Brummen werden inge zet. Om drie uur was het vuur ge- niet DEN HAAG Minister Van Dot (CRM) wil laten nagaan of het i pareren van roofvogels aan strenj an d beperkende maatregelen kan wor dienst den onderworpen, of kan worden anme verboden. idal vaar was hi De bewindsman deelde dit gisteren man, in de Tweede Kamer mee tijdens dt voortgezette behandeling van zijn begroting. Verder wil de minister Rgcri ook"het aantal opgezette roofvogels in openbare ruimten aan band leggen. Een uitzondering daarbij hij maken voor natuurhistorisc musea. Een nauwkeurig onderzoek naar herkomst van roofvogels en uila pocht die aan preparateurs aangebod t( worden vond de minister moeili irdeli uitvoerbaar vanwege de overbeli üd i ting van het opsporingsapparaat vanwege het feit. dat pas tijdens hd opzetten duidelijk wordt of hetë| dan niet geschoten exemplar» betreft. Ondanks het overstelpende aanbod In de prijs klasse tussen de 13 en 17 mille, is een nieuwe auto kiezen minder moeilijk dan u denkt.Want er is er één die zich door een groot aantal pluspunten zoals vering, veiligheid en comfort duidelijk onderscheidt van alk andere. Zijn naam-, de Citroen CS. De unieke vering van de CS. Het vccrsystccm van de GS is hydropneumatisch. Dot zal u misschien niet zoveel zeggen, maar het bete kent dat de CS het beste vccrsystccm bezit. Dat veel meer voor bestuurder en passagiers doet dan traditio nele veringen.Ca maar na: Niet alleen soepel rijden en soepel reageren op elke oneffenheid in de weg, maar de auto blijft ook volkomen horizontaal en permanent op gelijke afstand van het wegdek. Hoeveel mensen of bagage u ook vervoert. Eigenlijk onmisbaar als u een caravan trekt. De GS vering, waarbij de auto rust op 4 gaskussens, heeft het grote voordeel ebt de werking niet terugloopt. De 100.000-ste km veert hij nog net zo soepel als de l-ste. Door het verzetten van een hendel kunt u heel eenvoudig kiezen uit 2 verschillende rij- hoogtcstandcn.Hoog of laag,al naar gelang uw behoefte j en de conditie van de weg. Dit alles bij elkaar opgeteld 'f maakt deze unieke vering van de GS volmaakt. De grote veiligheid van de GS. Alle CS'en zijn als het ware dubbel beveiligd. Primair door hun 4 bekrachtigde schijfremmen, unieke hydropneumatische vering en directe soepele besturing.Omdat zo het risico van een aanrijding minimaal wordt. En secundair door de kreukelzóneconstructie 01 hvdn .pneumatische vcni* - en de vervormbaarheid van de stuurkolom, waardoor ook de eventuele gevolgen van een botsing tot een minimum worden teruggebracht. Het uitzonderlijke comfort van de GS. Vering en veiligheid hebben natuurlijk ook met comfort te maken. Daarom is de GS zo uitzonderlijk comfortabel. Maar er is meer. Brede stoelen houden uw lichaam onder alle omstandigheden in de juiste positie. Royale ruimte voor uw benen. Onbelemmerd uitzicht. Het instrumentenpaneel in het dashboard vormt een overzichtelijke unit. In I één oogopslag overziet u alles. En zo hoort 't ook. Toch vindt u een vergelijk baar comfort alleen in de duurdere klassen. En dan nog maar bij één enkel merk Citroen, in deCX. De Citroëns GS 1977. - De Citroen GS is verkrijgbaar als G Spécial f 13.180,--.GS X f 14.430,--.GS Spécial Break f 14.140. - GS Club f 14.990,- GS X2 f 15.580, -. CS Club Break f 15 990, en GS Pallas f 16.500, - m dcCSPrijzen inclusief BTW. Een proefrit a la Citroen. De bekende begrippen over veiligheid, vering en comfort veranderen op het moment ebt u in een GS rijdt. Ze krijgen een andere meer moderne en vooral ruimere betekenis. Als u dat zelf wilt ervaren kunt u een afspraak maken voor een proefrit a la Citroen. Wat ebt precies inhoudt,zal uw Citroen agent u graag vertellen. Sirr „Sim bodci Vraag ook inlichtingen over de mogelijkheden van leasing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8