Moegabe met Nkomo oneens Jenkins ploeg voor Brussel maar deels eerste keus isJtë Spaans referendum vergezeld van uitge breide campagne Nieuwe schokken vertragen hulp in Oost-Turkije ,?Top Warschau-pact geopend Socialistische internationale praat over bewapeningsprobleem YS trachten crisis in Z-Libanon te voorkomen Inspraak bij vorming Europese Commissie bleef vaak schone belofte RTET RIJDAG 26 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/BUITENLAND trouw/kwartet 7 woritla de D« en om 1st lo| Est 3 GENEVE (Reuter. UPI. AP) De socialistische Internationale die vandaag voor een drie dagen du rende conferentie in Genève bij eenkomt zal voor een groot deel gewijd zijn aan de problemen van bewapening en verspreiding van kernwapens. In een resolutie wordt aangedron gen op het beëindigen van de ver spreiding van kernwapens, contro le op kernwapenbezit en de in- en uitvoer van splijtbaar materiaal. Daarnaast wordt gevraagd om een verbod op kernproeven en wordt het scheppen van kernwapenvrije gebieden bepleit. Het uit 1963 date rende verdrag over kernproeven verbiedt wel proeven in de atmo sfeer en onder water maar spreekt zich niet uit over ondergrondse proeven. De resolutie, waarover zondag aan het slot van de confe rentie gestemd zal worden, wil ook een verbod op chemische, bacterio logische en milieu-strijdmiddelen. De socialisten zullen zich ook uit spreken over de Amerikaans- Sowjetrussische SALT- besprekingen, die gaan over de be perking van strategische wapens. Gepleit wordt voor een snelle af ronding van de besprekingen. Met betrekking tot het Weense overleg over de wederzijdse evenwichtige troepenvermindering wordt de na druk gelegd op het verwijderen van troepen van Sowjet-Unie en Ver enigde Staten uit centraal-Europa en daarna als dat nodig is vermin dering van de troepensterkte van de midden-Europese landen zelf. De socialisten wordt gevraagd zich ondubbelzinnig uit te spreken te gen apartheid en terrorisme. In de resolutie wordt ook gevraagd om meer voortgang met de bepalingen van het akkoord van Helsinki over de betrekkingen tussen Oost en West. De internationale zal worden bijgewoond door leiders van vijftig socialistische partijen. Onder hen fijn de Israëlische premier Rabin, de Venezolaanse president Perez, de Senegalese president Senghor en de Westeuropese regeringslei ders Schmidt (West-Duitsland), Den Uyl (Nederland) en Soares (Portugal). De Westduitse ex- bondskanselier Willy Brandt, die momenteel voorzitter is van de Westduitse socialistische partij, zal hoogstwaarschijnlijk worden geko zen tot de eerste voorzitter van de Internationale. itse geeft* om GENEVE Joshua Nkomo en Robert Moegabe, de leiders van het Patriottisch Front, hebben nog steeds niet gereageerd op het ert. Ui laatste Britse compromisvoorstel over de onafhankelijkheidsda- entruo 1| zaterdj aagsel op. 8.15 at orburg la van; n van ororgïl tum voor Rhodesië, dat de conferentie uit de impasse moest "lalen. Intussen stijgt bij de Britse conferentievoorzitter Ri chard, en bij de drie andere deelnemende delegaties, het onge duld over het trage verloop van de conferentie. Nkomo is wel bereid het Britse Richard de conferentie zeker zal ihkoor compromis in grote trekken te aan- k t Jraarden. en over te gaan tot bespre- kinEen over de samenstelling van ten interim-regering. De compromis- BWVi iorTnule komt er op neer dat Londen i "vast op het standpunt" staat dat de voorbereidende procedures voor de onafhankelijkheid voor 1 maart 1978 JÜ voltooi vi lan). der: Dl irhulsi ling ii iltooid zullen zijn. Tot dusver ver- igde Nkomo en Moegabe dat En id zich zou binden aan een onaf- ikelijkheidsdatum, die volgens hem 1 december 1977 zou moeten zijn. Voor gisteren stond een bijeenkomst 01 j van de delegatie van Nkomo en Moe- '^gabe op het program, waarop hun antwoord aan Richard geformuleerd iiland* eneeni ikerki zou worden. Maar die bijeenkomst werd steeds uitgesteld omdat het interne overleg in Moegabe's delega- Jan üe n°g voortduurde. Moegabe's dele- ^ntie had ook een gesprek met verte- iwoordigers van de vier Afrikaan- .frontlinie-staten" in Genève. Zij mden Moegabe hebben gedraagd datum voorlopig te laten rusten, over te gaan tot bespreking van interim-regering. Zegslieden van Ikomo's delegatie hebben gezegd ,t Moegabe voor nader overleg iar zijn achterban de guerrilla- iders in Mozambique zou willen tan, maar woordvoerders van Moe- ibe achtten dat niet nodig. orgeii Ontkenning Britse zegslieden verklaarden dat l volg voortzetten als het „Patriottisch Front" uiteen zou vallen, met als gevolg dat Nkomo zou blijven terwijl Moegabe vertrekt. Overigens ont kenden woordvoerders van beide de legaties dat het front uiteenvalt. Uit Nkomo's delegatie is gesugge reerd dat het verzet van Moegabe in feite gericht is tegen verkiezingen, die aan de onafhankelijkheid vooraf zouden gaan. Moegabe zou dan op slechts een geringe aanhang kunnen rekenen. Uit Moegabe's delegatie klinkt enig wantrouwen door tegen Nkomo. die overhaast op de Britse voorstellen gereageerd zou hebben. Bovendien voerde Nkomo begin dit jaar afzon derlijke besprekingen met premier Ian Smith, terwijl de nationalis tische leiders als Moezorewa en Si- thole het gesprek al hadden afge broken. De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren in een televisievraag gesprek in Salisbury gezegd er vast van overtuigd te zijn dat de zwarte nationalistische leiders, die nu om een meerderheidsbewind vragen bin nen het jaar dit standpunt langzaam maar zeker zullen verlaten. Smith meent dat zijn eigen tijdschema, dat een periode van 23 maanden beslaat voor verandering vatbaar is. Smith gelooft niet dat de Geneefse confe rentie op dood spoor zit. door Herman Amelink MADRID De Spaanse regering is een grote campagne begon nen om de mensen naar de stembus te krijgen op 15 december, wanneer het referendum over de hervormingsvoorstellen plaats vindt. De reactie van de oppositie toont aan dat zij weinig gelukkig met deze grootscheepse campagne is. Overlevenden bij de aardbevingsramp in Oost-Turkije treuren bij de overblijfselen van hun huis. ANKARA (Reuter, UPI, AP) Nieuwe aardbevingen in de Oost-turkse provincie Van hebben gisteren het werk van red dingsploegen zeer belemmerd. De grote aardbeving die woensdag delen van Oost-Turkije heeft getrof fen heeft vermoedelijk het leven ge kost aan meer dan 4000 mensen, zo hebben Turkse radio-stations giste ren meegedeeld. Een groot aantal mensen is zwaar gewoad en het aan tal daklozen zou in de tienduizenden lopen. In de buurt van de berg Arra- rat zouden meer dan honderd dor pen van de aardbodem weggevaagd zijn. atb^Besprekingen over voorstellen aan Carter na Het werk van de reddingsploegen wordt zwaar belemmerd door sneeuw- en regenval en door nieuwe aardschokken. Het ergst getroffen zijn de steden Moeradye, Ercis en Caldiran. Alleen al in Moeradye zou den meer dan 1000 mensen zijn om gekomen. Verslaggevers van de Turkse radio berichten dat daklozen overlevenden onder winsterse omstandigheden tussen de puinho pen naar vermiste familieleden zoe ken. De Turkse Rode Halve Maan. het Islamitisch rode kruis, heeft voor de radio een dringend beroep gedaan op de bevolking om bloed, dekens en warme kleding af te staan. De Turkse minister van huisvesting Noerretin Ok. is naar het gebied af gereisd en heeft verklaard dat een speciale trein met 5000 tenten, en 20.000 dekens, twee veldkeukens kle ding en voedsel uit Ankara is ver trokken. Verder zijn er vier transporttoestellen naar het rampgebied gevlogen met aan boord medische deskundigen en hulpgoe deren. De NAVO heeft gisteren aangekon digd dat het zal samenwerken om de slachtoffers van de ramp in Turkije te helpen. Dit op verzoek van de Turkse regering. De NAVO heeft een rampenplan, waarbij gebruik ge maakt wordt van het eigen commu nicatiesysteem dat 15 landen met elkaar verbindt. ^BOEKAREST (Reuter. UPI, AP) f)e Roemeense president Nicolae lausescoe heeft gisteren in Boeka- it de topconferentie van het Oos- ïlijke militaire blok. het Warschau- r iet, geopend. Op deze conferentie, waaraan door partijleiders, rege- jringsleiders en ministers van buiten landse zaken wordt deelgenomen, zullen naar verwachting, onderhan- delingsvoorstellen aan de komende Amerikatfhse president Jimmy Car- geeft ter bespreken worden. 'derla rniiCT De Russische partijleider Leonid d Breznjew had aan de vooravond van logeli de tweedaagse top al gezegd dat hij hoopte dat de Slat-besprekingen (over de vermindering van strate gische kernwapens in Geneve) met de komende Amerikaanse regering konden worden voortgezet en met succes worden afgerond. vi t te me! oopu rbuif stelt enzi teiii Verder menen waarnemers dat er gesproken zal worden over de MBFR-besprekingen in Wenen (Be sprekingen over wederzijdse troe penvermindering tussen de 12 lan den van de NAVO en de zeven lan den van het Warschau-pact). Giste ren vond de 12de zitting van deze besprekingen in Wenen plaats. Sinds het begin in 1973 is er echter zeer weinig vooruitgang geboekt. Nog steeds is geen gemeenschappelijke basis voor de discussies gevonden. Zowel Breznjew als een aantal com munistische partijbladen hebben de indruk gewekt dat de conferentie „belangrijke initiatieven" zal opleve ren. In een commentaar van het Rus sische persbureau Tass werd gezegd dat de topconferentie, evenals de 14 voorgaande conferenties sinds het oprichten van het pact in 1955. „be langrijke bijdragen zal leveren aan deze edele zaak. de wereldvrede." Tass zei verder dat de „algemene koers van het gecoördineerde poli tieke beleid van de socialistische ge meenschap niet onderworpen is aan kortstondige weifelingen." Waarmee het de Roemenen, die hun onafhan kelijke opstelling tijdens het bezoek van Breznjew al nadrukkelijk had den laten doorschemeren, weer te gen de haren instreek. Zij maakten bezwaar tegen het woord „gecoördi neerde" en gaven de voorkeur aan „coöperatief" omdat gecoördineerde kan inhouden dat de Sowjet-Unie de controle zou uitoefenen. Over de conferentie in Boekarest is erg weinig officiële informatie naar buiten gebracht. Westerse journalis ten mochten zelfs de openingszitting niet bijwonen. Wel werd vernomen dat de top vanavond zal worden af gesloten en dat er dan wel een com muniqué zal worden uitgegeven. BEIROET. TEL AVIV (Reuter, UPI, DPA - In het Midden- Oosten zijn gisteren intensieve diplomatieke besprekingen ge voerd om te voorkomen dat in zuidelijk Libanon een crisis ontstaat. destroepen in Libanon dit gebied nu wel of niet moeten binnentrekken. De Amerikaanse zaakgelastigde in Beiroet. George Lane, bracht een bezoek aan de Libanese president Elias Sarkis. „om problemen van we derzijds belang" te bespreken. Een functionaris van Lane's staf zei dat de gesprekken voornamelijk be doeld waren om te voorkomen dat „een van de betrokken partijen een onverwachte stap doet die een crisis in het gebied zou kunnen veroor zaken. Het probleem in zuidelijk Libanon is gelegen in de vraag of Syrische vre- Israël heeft verklaard zowel tegen de massale aanwezigheid van Syriêrs als van Palestijnen in dit gebied te zijn en heeft als waarschuwing troe penversterkingen naar zijn noord grens gezonden. Israël wil de Syriërs niet langs zijn noordgrens zien omdat hierdoor in een eventuele nieuwe oorlog het front aanzienlijk verlengd zou wor den. Evenmin wil Tel Aviv terug naar de situatie van voor de burge- OVeral in de straten en in de stations van de metro in Madrid hangen me tershoge borden, die de voorbijgan gers oproepen op 15 december naar de stembus te gaan. „We maken de democratie met z'n allen. Ga stem men". aldus één van de opschriften. Ook organisatorisch wil de regering niets in het onzekere laten. Zij heeft het nog heel invloedrijke bestuurlij ke apparaat van de „Beweging", de politieke partij van generaal Franco op gang gebracht om het aantal ja- stemmers zo groot mogelijk te ma ken. De gouverneurs van de provin cies werden daartoe ontboden bij de minister van binnenlandse zaken. Martin Villa. Ook de Spanjaarden in het buiten land mogen stemmen. Zij kunnen dat schriftelijk doen. maar als zij daarvoor naar huis willen, zo veel te beter: de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia geeft ze dan een korting van zestig pro cent op de reiskosten. Ook de keus van de dag van het referendum lijkt zeer uitgekiend. Vonden volksraadplegingen meestal op zondag plaats, dit keer gebeurt het op woensdag. Dat betekent een vrij zekere garantie voor een grote opkomst, want men kan dan midden op de dag een poosje het werk neer leggen. Dat geeft de gelegenheid een wat uitgebreidere siësta te houden, iets wat de Spanjaarden op prijs stellen. Bovendien is de kans groot dat men elkaar van het werk makke lijk meeneemt naar de stembus. De oppositie is weinig gelukkig met het referendum. Zij kan zich moei lijk tegen de hervormingsvoorstel len uitspreken, omdat zij dan op één lijn zit met de „bunker", de uiterst roorlog in Libanon toen Palestijnse guerrilla's vanuit zuidelijk Libanon aanvallen uitvoerden op Israël. De Verenigde Staten fungeren in dit geheel als doorgeefluik tussen de standpunten van Israël enerzijds en Syrië en Libanon anderzijds. Volgens welingelichte bronnen in Washington hebben de VS echter geweigerd de Israëlische eis dat Sy rië zuidelijk Libanon niet bin nentrekt. aan Damascus over te brengen. Deze weigering zou ingegeven zijn door de opvatting van Washington dat Syrië niet kan voorkomen dat Palestijnen vanuit het betrokken ge bied aanvallen uitvoeren op Israël (zoals Tel Aviv geëist heeft), wanneer zijn troepen het gebied niet beheer sen. rechtse Franco-aanhang. Het advies om „ja" te zeggen tegen de voorstel len kan zij echter ook moeilijk ge ven, omdat de voorstellen ingediend zijn door de ondemocratische rege ring en goedgekeurd door een onde mocratisch parlement. Hoewel een belangrijk deel van de oppositie op zich wel gelukkig is met de voorstel len. kan zij ze niet publiekelijk toe juichen. Rest het advies om zich van stem ming te onthouden. Bij socialisten en communisten zal dit betekenen dat zij de kiezers oproepen niet naar het stemlokaal te gaan. De wat ge matigder oppositie van sociaal democraten. liberalen en christen democraten adviseert waarschijn lijk om blanco te stemmen. Het referendum in feite het slot van en grote schijnvertoning. De Cortes aanvaardde de voorstellen alleen onder zware druk, waarmee de schijn van een democratische proce dure werd opgehouden. Nu mag het volk deze voorstellen, waartegen niemand in gemoede „nee" kan zeg gen, bekrachtigen. Gematigde oppositie kringen plei ten er dan ook voor zo min mogelijk aandacht te besteden aan het refe rendum. om aldus het voze van de volksraadpleging aan te geven. Een krachtig pleidooi voor wegblijven kan al gauw in het nadeel van de oppositie uitpakken, wanneer een behoorlijk percentage kiezers toch opkomt. Trucagefoto De volskraadpleging lijkt de man in de straat nogal koud te laten. Een taxichauffeur vertelde mij gistera vond na enig aarzelen dat hij waarschijnlijk wel „ja" ging stem men. Ik zag dit aanvankelijk als een gebrek aan belangstelling. Toen ik hem een zeer geslaagde trucage-foto liet zien in het oppositionele weekblad Cambio 16. waarop een wel zeer alternatief gezelschap staat afgebeeld aan één tafel met premier Suarez (alle oppositieleiders staan erop afgebeeld), riep hij onmiddelijk uit: „Felipe Gonzalez is de man van mijn keus". De verkiezingen die volgend jaar, mogelijk op 12 maart naar een mi nister zich schijnt te hebben laten ontvallen, zullen plaatsvinden, zul len meer tot de verbeelding spreken. De Spanjaard stemt liever op concrete personen dan op abstracte wetsvoorstellen. door Bert van Panhuis Toen de regeringsleiders van de negen landen van de Europese Gemeenschapo afgelopen zomer officieus de Britse oud-minister Roy Jenkins aanzwezen als de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, het in het gigantische Brusselse Berlaymontgebouw zetelende „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, ging dat gepaard met een schone belofte. Werden de heren commissarissen dames hebben in 18 jaar „Brussel" nog nimmer de eer gehad tot voor kort plompverloren zonder ruggespraak aangewezen, ditmaal zou het samenstellen van de dertien leden tellende commissie een zaak van overleg zijn. hoi aten pal or h >ep tai !rlk boet Overleg tussen de voorzitter van de commissie en de verschillende af vaardigende regeringen. En zo kon men Roy Jenkins dan eens met deze premier zien lunchen, dan eens met gene premier dineren of hier en daar een bliksembezoekje zien afleggen. Nu op enkele na alle twaalf mede- kamdidaten bekend zijn moet Jen kins ongetwijfeld tot zijn grote ter- leurstelling tot de conclusie komer dat in een aantal gevallen zijn voor keur volstrekt genegeerd is. Zijn bedoeling is steeds geweest een hecht team van energieke en des kundige commissarissen te vormen, dat meer dan in het verleden het geval was een tegenwicht zou kun nen vormen tegen de diverse raden van ministers en niet te vergeten de Europese Raden van regeringslei ders Hijzelf zou een sterke voorzitter moeten worden, de collega's stimule rend en aldus de levende propagan da zijn voor versterking van de Euro pese instellingen. Zo op de helft van dit jaar waren er daartoe volop kan sen. Het zag er namelijk naar uit dat de huidige commissie volslagen leeg zou lopen. De zeker technische be kwame landbouwcommissaris ir Pierre Lardinois verkoos, enigszins verbitterd over de negatieve ontwik- kelngen binnen de gemeenschap naar Nederland terug te keren voor het hoofddirectoraat van de Rabo bank. De twee positief beoordeelde Britten Sir Christopher Soames (bui tenlandse betrekkingen) en George Thomas (regionaal beleid) zouden Brussel de rug toekeren. Sir Chris topher om voor zover zijn gezond heid dat toelaten zou lid van het Lagerhuis voor de Conservatieven te worden en Thomson om kabinetsad viseur of na verheffing in de adelstand Hogerhuislid te worden. De verwachting was dat de twee Fransen eveneens zouden verdwij nen. De huidige tamelijke zwakke voorzitter Francois-Xavier Ortoli een uitstekend kenner van de dos siers maar gespeend van elke vorm van visie om een regeringsfunctie te krijgen en zijn landgenoot Claude Cheysson (ontwikkelingssamenwer king) omdat zijn socialistische ach tergronden een groot bezwaar zijn voor de liberale president Valéry Gi- scard d'Estaing. dit niettegenstaan de zijn veelgeroemde bekwaamheid. Weggepromoveerd Van de twee Italianen koos Altiero Spinelli (industrie) op zijn oude dag nog voor een carrière als onafhanke- lijk-communistisch lid van het par lement in Rome. Zijn portefeuille wordt tot het eind van de rit beheerd door de ambtenaar Cesidio Guazza- roni. De tweede Italiaanse commis saris Carlo Scarascia Mugnozza (mi lieu. consumentenzaken en transport) zal volgende maand Brussel verlaten zonder dat maar iemand de behoefte gevoeld een ere teken voor hem op te richten. Het zelfde geldt voor de Ierse commissa ris Patrick Hillary, die weinig heeft gemaakt van „sociale zaken" en zich weg heeft laten promoveren naar de voornamelijk decoratieve functie van president van Ierland. De Belg Henri Simonet (energie) koos voor een functie in de Belgische politiek (het burgemeesterschap van de Brusselse gemeente Schaarbeek) en de Luxemburger Raymond Vouel leek niet meer dan een plaatsver vanger voor een korte periode voor de ernstig ziek geworden Albert Borschette, (concurrentie). De twee Westduitsers Wilhelm Ha ferkamp (economische zaken) en Guido Brunner (wetenschapsbeleid) stonden eveneens op de nominatie te verdwijnen, de eerste vanwege zijn beleid en de tweede om politie ke redenen. Dit hield in dat alleen de Deen Finn Olav Gundelach (intern beleid) zijn plaats zou behouden. Het liep. wat Jenkins betreft helaas, zo n vaart niet De Luxemburgers hebben namelijk besloten dat Vouel blijft zitten waar hij zit. daarmee een eind makend aan de stilzwijgen- In de reeks van consultaties óver de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie bracht voorzitter Roy Jenkins (links) medio september ook een bezoek aan de Nederlandse premier Den Uyl. de afspraak dat de drie Beneluxlan- den alle drie de politieke hoofdsto- mingen (socialisme, liberalisme en christendemocratie» aan bod zou den laten komen. Vouel is in te genstelling tot zijn voorganger geen liberaal maar een socialist. Een blij ver is ook Ortoli. die graag „buiten landse betrekkingen" voor zijn reke ning zou gaan nemen. Tegen de verwachtingen in behou den ook de Westduiters hun post Brunner wordt dus niet afgelost door een christendemocraat zoals CDU-leider Helmut Kohl had ge vraagd en Jenkins zal moeten leren leven met Haferkamp. Diens handhaving is een voorbeeld van de minachting, die de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt de commissie toedraagt, een commis sie. waarvan hij eens heeft gezegd dat er nog nooit een eerste klas politicus in heeft gezeten. Die min achting geldt ook Haferkamp. een commissaris, die zo weinig uitvoert dat men hem in Bonn „een seizoe narbeider" noemt. Brussel zelf zegt beschermend: „Meneer Haferkamp is nu éénmaal geen ochtendmens" daarmee doelend op het feit dat hij dikwijls pas tegen de middag op zijn kantoor is. Jenkins voelde er weinig voor met deze Halerkamp te moeten werken en heeft tot het laatst toe getracht de staatssecretaris voor buitenlandse zaken Hans-Jurgen Wischnewski naar Brussel te krij gen. Maar nu deze de belangrijkste kandidaat is voor de opvolging van minister Egon Bahr van ontwikke lingshulp is die kans vrijwel verke ken. Jammer voor Jenkins en zijn inspraak. Zeer conservatief Weinig heeft hij ook in te brengen waar het Frankrijk betreft. Hij zou Cheysson graag handhaven maar president Giscard d'Estaing schijnt de voorkeur te geven aan iemand uit de kring van de regeringspartijen. Wie het wordt is niet bekend maar er worden de namen genoemd van de hoge beleldsadviseur voor Europese zaken Jean-René Bernard en van oud-minister van landbouw Michel Cointat. Nul op het rekest kreeg Jenkins in Ierland, waar de zeer con servatieve minister van onderwijs Richard Burke de kandidaat is. het gevecht van minister van buiten landse zaken Garret Fitzgerald en Jenkins voor minister van industrie Justin Keating ten spijt. En nul op het rekest lijkt het ook in Nederland te worden Jenkins favoriet staats secretaris Laurens Jan Brinkhorst (Europese zaken) zal het vandaag als de ministerraad een formeel be sluit neemt moeten afleggen tegen minister Henk Vredeling van De fensie. Maar de consultaties hebben ook nog goede dingen voortgebracht. De tweede Brit wordt namelijk een be kwame. door Jenkins hooggeschatte Conservatief. Christopher Tu- gendhat, een oud-onderminister van buitenlandse zaken onder Heath en een van de jonge garde veelbeloven de politici. Jenkins heeft echter flink moeten drukken voor hij Tu- gendhat naast zich kreeg. De Con servatieven gaven namelijk de voor keur aan de nieuwe schaduwminis- ter van buitenlandse zaken John Davies, maar Margaret Thatcher, de Conservatieve voorvrouw heeft bak zeil moeten halen. Ook Italië heeft naar de wensen van de nieuwe voor zitter gehandeld en de weinig beken de maar binnen Italië geroemde so cialistische oud-minister Gioliti en de huidige minister van we tenschapsbeleid Marino Pedini kan didaat te stellen En goed nieuws komt er ook uit België waar de top diplomaat en energie-deskundige Etienne Davignon de beste kansen heeft. Deze christen-democraat zou volgens Jenkins een goede energie- commissaris zijn. Taakverdeling Wat die commissariaten betreft, die zijn formeel een zaak van de com missie zelf. Daar Londen het voorzit terschap heeft komen Italië. Frank rijk en West-Duitsland in aanmer king voor één van de vier belangrij ke posten: buitenlandse betrekkin gen. economische zaken, ontwikke lingshulp en landbouw Met Frank rijk bij buitenlandse betrekkingen en West-Duitsland hoogstwaarschijnlijk op econo mische zaken zal voor Italië ontwik kelingssamenwerking of landbouw overblijven. De Italianen zullen om één van deze twee posten moeten strijden met de belangrijkste van de middelgrote landen: Nederland. Het gewicht van ieder van de grote pos ten zal er ongetwijfeld voor zorgen dat er op de ministersbijeenkomst in december, waar de samenstelling van de nieuwe commissie moet wor den bekrachtigd, nog een fors rob bertje zal worden gevochten over de taakverdeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7