Plan maatschappijleer, verhaal waar niemand wat aan heeft dichtbij Nieuw type werknemer op komst foir.mentaar Leraren kunnen gewoon doorgaan Van Agt keurt waarschuwing voor alcoholcontrole af 200 miljoen dollar voor landbouwhulp in derde wereld Druk op werkgelegenheid neemt toe clck ttfe- geluk is niet wat je hebt weer Plannen voor vaste oeververbinding Westerschelde klaar WARTE1 IUDAG26 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ;hrstelijk Instituut Een plitiemacht van 24 man van de [uid.-frikaanse geheime dienst iecf' drie medewerkers van de rukafrikaanse raad van kerken en aimedewerker van het christelijk jnsttuut van dr. Beyers Naudé ge resteerd. De bureaus van de twee lellingen zijn doorzocht en docu- iten en boeken in beslag geno- ren. Bij deze boeken waren er nkele die getroffen zijn door een ,erbod van de Ziiidafrikaanse cen- jjur. De weg ligt nu open tot een iële klacht tegen de bezitter van deze geschriften, dr. Beyers Naudé. ien de Zuidafrikaanse regering We weg inslaat verlost zij zich van !D machtig criticus op haar beleid cgens de zwarte meerderheid in [uid-Afrika. De regering denkt nisschien ook dat zij hiermee weer tijd heejt gekocht om haar olitiek voort te zetten. e laatste maanden is echter duide- jlc getoond dat apartheid ook pgcfrunnikt tot thuislandpolitiek - niet aanslaat bij de meerderheid van de bewuste zwarte bevolking. Om dat te tonen heeft die bevolking Beyers Naudé niet nodig. Zwart weet wel dat er iets niet klopt, deNvraag is echter of blank pch realiseert wat er de gevolgen tan zullen zijn. Wanneer de regering aan Naudé komt ontneemt zij zichzelf en haar bbnke onderdanen een machtig in formant die niet verdacht kan wor den van ontrouw aan de beste boe- midealen. Goede suggestie ?n n begc zo ha kame tje v» i ond< >nd h ssem blau» ervol) I ROME (AP. Reuter. ANP) In het kader van het wereldvoedselpro gramma van de Verenigde Naties is ruim 200 miljoen dollar uitgetrok ken voor 24 voedselhulpprojecten in 18 ontwikkelingslanden ter bevorde ring van de landbouwproductie in de armste landen in de wereld. Het geld zal worden besteed aan ..voedsel-voor-werk" projecten waarbij voedselhulp wordt verstrekt om de regeringen in een aantal der de wereld landen in staat te stellen projecten uit te voeren waar ze an ders niet aan toe zouden komen. Het grootste bedrag is toegewezen aan Pakistan. 29,6 miljoen dollar voor wegenbouw, watervoorziening en bosbouw. Somalië krijgt 28 miljoen dollar, deels om nomaden aan een geregeld bestaan te helpen. nabij, r belac I van I lag is 1". st onge. iroteS >ch al dagen 'ervroj Het gaat om de suggestie van de -htte f|Cer De wit, lid van de Boercnpar- >ben w |jj jn de Staten van Noord-Holland, arme, r en klein berichtje, dat nauwelijks andacht heeft getrokken, maar dat aard is even boven het kleine lieuws uitgeheven te worden. Door Piel Hagen Maatschappijleer is een vak dat politiek „gevoelig" ligt. Daarom is het ook moeilijk té begrijpen waarom minister Van Kemenade onlangs zijn nek zover heeft uitgestoken bij de presentatie van het ont- werp-leerplan voor maatschap pijleer, dat nu ter beoordeling is voorgelegd aan de rijksscho len. Want door zelf een persconferentie te beleggen (wat bij het aanbieden van leerplannen hoogst ongebrui kelijk is) heeft de minister toch de indruk gewekt dat hij aan dit leerplan zijn bijzondere ze gen meegaf. Nu is het niet zo. dat dit leerplan een schoolvoorbeeld van linkse in doctrinatie is. Integendeel, het rap port van de commissie-Kuiper springt uiterst behoedzaam om met de politieke en levensbeschouwelij ke verscheidenheid in ons kleine landje. Zo behoedzaam, dat je de opstellers eerder zou kunnen verwij ten dat hun leerplan vlees noch vis is. In ieder geval hoeft de minister op dat punt niets te vrezen. Van Kemenade's betrokkenheid is wel begrijpelijk gezien zijn vroegere bemoeienis met leerplannen. In de tijd dat hij nog hoogleraar in de sociologie was heeft Van Kemenade aan verschillende commissies op dit terrein meegewerkt. Maar als je mi nister van onderwijs bent. moet je niet proberen je vroegere hobby's op politiek vlak uit te leven. Dan past iets meer terughoudendheid, zeker bij de opstelling van leerplannen. Een groot deel van het leerplan gaat heen met een geleerde beschouwing over allerlei verschillende we tenschappelijke visies. Zo is er de visie die de maatschappelijke werke lijkheid min of meer als gegeven ervaart en verklaart en de meer kri tische visie die de werkelijkheid van uit een bepaalde ideologie (bijvoor beeld de marxistische) interpreteert. Je hebt de visie van het collectivis me (het denken in maatschappelijke structuren) en die van het individua lisme (accent op de individuele in breng van de mens). Je mag het geloven of niet, maar op grond van deze onderscheidingen komt de leerplancommissie tot vier soorten benaderingen van zes maatschappe lijke hoofdproblemen. Thema's Wat moet een leraar hiermee? Het antwoord staat gelukkig achterin het rapport. Hij moet gewoon door gaan met wat hij al lang deed en wat in menig schoolboekje over maat schappijleer allang staat beschre ven: lessen rondom bepaalde the ma's opzetten over onderwerpen zo als gezin, massamedia en dergelijke. Zijn die veertig voorafgaande blad zijden vol sociologisch jargon dan onzin? Ach, waarschijnlijk doet dat verhaal dienst als wetenschappelijk steuntje in de rug van leraren die het vak moeten verdedigen tegen aan vallen van collega's die dat ene uur tje maatschappijleer nog altijd als een tweederangs tijdspassering be schouwen. Het is jammer dat het vak maat schappijleer op deze manier tot echt ,,vak" gebombardeerd is. Natuurlijk kan de bestaande chaos op het ge bied van leerplannen en bevoegdhe den niet voortduren. Natuurlijk is het nodig dat het vak eindelijk ge zicht krijgt. Maar dan niet door mid del van zo'n quasi-geleerd rapport. Een goed leerplan zou heel anders geschreven moeten worden. Zoals Henk Dekker in zijn boek ..Kernthe ma's" voor maatschappijleer" (Sta- fleu, Leiden) zegt, moet je beginnen je eigen levensbeschouwelijke en po litieke visie op te schrijven en van- daaruit aangeven wat je met dit vak wilt. Vervolgens moet je veel meer dan de commissie-Kuiper heeft ge daan onderzoeken welke onderwer pen je op welke leeftijd en op welke wijze aan de orde kunt stellen. Volgens W. Langeveld zal uit zo'n onderzoek blijken dat de sociale en politieke vorming al veel eerder moet beginnen. In het door hem sa- VrijhGid mengestelde boek „Politieke vor ming" (Tjeenk-Willink. Groningen) dragen verschillende buitenlandse deskundigen gegevens aan die deze stelling steunen. vak is de sociale en politieke vor ming. Daarom is het al funest van een „vak" en van een „leer" te spreken. Sociale en politieke vorming kan al leen slagen als aansluiting wordt ge zocht bij de situatie van de leerling. Vandaaruit moet per school, misschien zelfs per klas. gewerkt worden aan wat je dan achteraf misschien een leerplan kunt noe men. Natuurlijk moet een leraar voordat het jaar begint een plan hebben, maar niet op de manier waar op zijn collega wiskunde volgens een leerplan werkt. Te theoretisch Een ander bezwaar tegen het nu voorgestelde ontwerp-leerplan is dat het de maatschappijleer veel te theo retisch benadert. Alsof de sociologie (zelf nog maar sinds de oorlog aan Nederlandse universiteiten gedo ceerd) en aanverwante wetenschap pen ons kunnen leren hoe wij sociale en politieke problemen te lijf moeten gaan of wat nog onwaarschijnlij ker is hoe wij leerlingen van vijf tien. zestien jaar in deze wereld weg wijs kunnen maken. Natuurlijk bieden deze wetenschap pen ons wel bruikbare Informatie, maar die is volstrekt onvoldoende om dit vak mee te vullen. Dat zou trouwens ook niet onze eerste zorg moeten zijn. Maatschappijleer mag niet ontaar den in een soort sociologie in zakfor maat. Het voornaamste doel van dit Wat is dan de conclusie0 Dat de minister beter helemaal geen leerplan had kunnen rondsturen? Ik vrees van wel. Hij zou hebben kun nen volstaan met een uitermate vage omschrijving van wat ongeveer de aard en inhoud van het vak moet zijn. De rijksscholen zouden daar dan min of meer aan gebonden zijn, de overgrote meerderheid van scho len zou dat voor kennisgeving kun nen aannemen (wat ze met het nu verschenen rapport overigens ook kunnen). Nu zitten we met een gewichtig ver haal waar niemand wat aan heeft, maar dat toch weer de schijn wekt dat men in Den Haag weet wat goed is voor onze kinderen. Als die indruk ergens vermeden had moeten wor den, dan wel bij het vak maatschap pijleer. Want de manier waarop scholen ge stalte willen geven aan de politieke en sociale vorming is hun zaak. Een kwestie van levensbeschouwelijke en politieke vrijheid, die niet alleen de inhoud, maar ook de vorm van het vak raakt. Hij heeft de suggestie gedaan op alle brieven en stukken van officiële provinciale instanties niet alleen idres en telefoonnummer te ver melden. maar ook in het kort hoe het gebouw het gemakkelijkste te bereiken is met het openbaar ver- 'oer (bus- of tramlijn, dichlstbij- ijnde halte enz.). Een uitstekende en eigenlijk heel rogische gedachte, die ook andere 'istanties dan het provinciebestuur 'ran Noord-Holland in overweging - kan worden aanbevolen. Van onze pariementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt keurt het ten scherpste af. dat door politiefunctioiarissen of door fami lieleden van hen van te voren aan het publiek meegedeeld wordt op welke data er landelijke alcohol controles gehouden worden. De minister antwoordde dit gisteren p mondelnge vragen van het Twee- de-Kamerid Van der Doef (PvdA) die in Arnhem een geval gesigna- I leerd had waarbij door een familielid i van een politieman op een bedrijf l mededeLng gedaan was van zo'n op I komst zjnde controle onder wegge- I bruiken. I Wel aditte de bewindsman het op I zich g«ed, dat het publiek weet dat er vin tijd tot tijd controles plaat,«vinden. Dit heeft een sterk voorkomende werking op alcohol misbruik in het verkeer. „Maar als dat? en plaatsen vermeld worden bes<houw ik dat als een regelrechte Inbeuk op het justitiële beleid", al- dui Van Agt. Nivraag had hem er van vergewist dit de politie- en justitie- wtoriteiten dat met hem eens zijn. Ten overvloede zullen er op korte termijn richtlijnen ontworpen wor den „om iedere politieman ervan te doordringen dat zulke zaken niet we reldkundig gemaakt mogen worden". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De groep Nederlan ders. die het recht en de plicht heeft te werken, zal in de naaste toekomst snel groter worden. Dat kan leiden tot maatschappelijke spanningen. Zulke spanningen zijn slechts te voorkomen als de werkgelegenheid aan die groeiende vraag naar werk wordt aangepast of de opvattingen over recht en plicht tot werken ver anderen. Dat is een van de conclusies uit een rapport van het instituut voor soci aal-wetenschappelijk onderzoek (IVA) in Tilburg. Het rapport „De verdeling en de waardering van ar beid" is gemaakt in opdracht van de wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid. Een samenleving met schaarse werkgelegenheid legt altijd normen aan voor de verdeling van werk: wel ke groep heeft het meeste recht op werk. welke groep de grootste plicht, welke groepen hebben minder rech ten en plichten? Zo heeft een vrouw, die geen kostwinner is. volgens die normen niet zoveel rechten. Komt er in dat oordeel verandering, dan neemt de druk op de werkgelegen heid toe. Zo is het ook wanneer steeds meer mensen een hoger peil van opleiding bereiken. In die toene mende druk ligt volgens het IVA een bron van sociale spanningen. den voor lief te nemen, als er iets tegenover staat, zelfstandigheid of een hoog loon bijvoorbeeld. Het begrip „vermenselijking van de arbeid", wordt aldus het IVA door de vakbeweging teveel gezien als: het opheffen van of spreiden van lawaai, stank enz. Echter, het werk zelf moet ook aantrekkelijker wor den. Het gaat de werknemers juist om de inhoud van het werk. Volgens het IVA houdt de vakbeweging zich te weinig bezig met vragen ais: Is werk interressant Kan men zelf beslissingen nemen? Ziet men resul taten? Het streven naar een betere arbeidssituatie mag volgens het IVA dan ook niet beperkt blijven tot de fysieke werkomstandigheden. Het rapport van het IVA is het vierde in een reeks „Voorstudies en ach tergronden" van de wetenschappe lijke raad De reeks wordt gebruikt bij het opstellen van beleidsaanbe velingen aan de regering. Mondiger Het rapport signaleert de komst van een nieuw type werknemer: hij of zij is mondiger, beter geschoold en stelt hogere eisen aan de kwaliteit van de werkomstandigheden. Functies, die niet beantwoorden aan die eisen, worden niet vervuld. Dat heeft tot gevolg, dat ook in een situatie van hoge werkloosheid een betrekkelijk grote vraag naar ar beidskrachten bestaat. De werkne mer uit de jaren zeventig staat afwij zend tegenover arbeid met bezwa rende omstandigheden, zoals lopen de band, stank, lawaai en ploegen diensten. Een minderheid van de be volking is bereid die omstandighe- ADVERTENTIE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. AN EEN LEZER onder redactie van loes smit Geld maakt niet gelukkig. Dat zeggen ze allemaal, gemeend of niet. maar het is nu eens bewezen ook het maandblad ..Mensen van Nu" heeft een lijst met 123 vragen opgesteld ovcer het thema „wat maakt u gelukkig"? De lijst werd ingevuld door 753 lezers van het blad van wie bijna dertig pro cent mannen die van alle oor zaken die zij konden noemen als belangrijkste voor geluk hun fi nanciële positie vrijwel onder aan het lijstje zetten." Het be langrijkste is niet wat je hebt. maar wat je voelt", concludeert het blad tdecembernummerdan ook. Van die hele groep deelnemrs aan de enquête vulde zo ongeveer tweederde in. dat ze best of erg gelukkig zijn; maar drie noem den zich uitgesproken ongeluk kig Belangrijke factoren omge- lukkig te zijn noemden de inzen ders achtereenvolgens: gezond heid (94 procent), liefde (93). ver dere groei en ontwikkeling van de persoonlijkheid (90). werk (89). het seksleven <83). de woonsitua tie (81). waardering en succes (80) Wat na deze punten nog belang rijk wordt gevonden, scoort een veel lager percentage: niet meer dan bijvoorbeeld 65 procent ziet het huwelijk als het toppunt van geluk. Het geloof staat helemaal onderaan de lijst: verhoudings gewijs blijken mensen die gelo ven net zo gelukkig of ongelukkig als mensen die dat niet zeggen te doen. Uit het onderzoek is ook te voorschijn gekomen, dat de ge lukkigen van nu ook een gelukki ge jeugd hebben gehad. Een ge lukkige jeugd geeft dus wellicht meer kansen op later geluk", al dus Mensen van Nu. „maar hel is niet zo. dat iemand met een onge lukkige jeugd niet gelukkig kan worden". Andere conclusies: het doet er voor de gcluksbeleving niets toe of je in dc stad op het platteland woont, ook al zou je liever net ergens anders wonen. Alleen voor vrouwen geldt, dat de dikken en de erg mageren onder hen zich beduidend ongelukkiger voelen dan de vrouwen met een normaal gewicht. Mensen die op gegroeid zijn inm de zogenaamde ..betere kringen" zijn daar niet gelukkiger door geworden dan mensen uit de lagere sociale krin gen; de laatste springen er zeikfs beter uit. Het bezit van een huis dier in de jeugd heeft geen in- vloed op de gcluksbeleving later. Zij die geen sexuele problemen hebben, zijn duidelijker gelukki ger dan de anderen (bijna de helft van de inzenders) Wat getrouwd zijn betreft: mensen die voor de eerste keer getrouwd zijn, zijn gelukkiger dan zij die onge trouwd. meerdere malen ge trouwd of gescheiden zijn. Maar de meeste gelukkigen vindt je on der mensen die een vaste verhou ding hebben. Gevolgtrekking van Mensen van Nu uil het geheel van de antwoor den: „Geluk wordt niet bepaald door een snel lebenstempo. of het najagen van materieel genot. Wel door een gevoel van evenwicht en wel door het gevoel dat je zelf aan je leven inhoud en beteknis kunt geven. Maar ook de mensen die invulden dat hun lebven inhoud en betekenis hééft, zijn bedui dend gelukkiger dan zij die dat niet vonden". Het blad voegt er tot slot troostend aan toe: Ner gens staat vast dal wie ongzluk- kig is. dat a.tijd zal blijven. Ge lukkig maar!' Lekker in je hangmat hangen zonder eerst twee geschikte bomen te hoeven zoeken dat kan nu. Deze ..relaxer" - een maaksel van de Westduitse firma Rosenthal is een echte, schommelende hangmat die zijn eigen bomen altijd bij zich heeft. Het apparaat kan overal zomaar worden neergezet, desnoods in de huiskamer, al is dat laatste natuurlijk totaal overbodig als er al luie stoelen en een behoorlijke bank aanwezig zijn. dus wie er voor voelt moet er snel bij zijn. Het MAI Centrum, Lange Nieuwstraat 52 in Utrecht, tel. 030-313814, weet er verder alles van. kampleider Wie tussen de twintig en dertig jaar is. kan de komende zomer een tijdje als „camp counselor", leider van een kinderkamp, in de Verenigde Staten werken Erg veel Amerikaanse kinderen gaan in hun zomervakantie naar zo'n kamp, zodat er veel leld(st)ers no dig zijn. maar die moeten wel aan een paar voorwaarden voldoen. Het belangrijkste Is: ervaring in het werken met groepen kinde ren. Verder is het wel gewenst dat kandidaten de Engelse taal rede lijk beheersen en minimaal negen weken beschikbaar zijn. Er zijn twee mogelijkheden: werken als „general counselor" leid(st)er van een groepje van ongeveer tien kinderen of „special counse lor". leider van bepaalde activitei ten. voor welke functie mensen met speciale vaardigheden op het gebied van sport, handenarbeid, muziek, tekenen en dergelijke ln aanmerking komen. In december al vindt er een voor selectie van kandidaten plaats. slecht ..Ik heb het gewoon slecht thuis." klaagt Rein Verkade van Ouwe hands Dierenpark. Hij en zijn vrouw hebben zich ontfermd over dc twee orrfng-oetan-kleuters Anak en Nadientje. die al maan den bij de Verkades thuis wonen en zich vooral aan pleegmama Verkade hechten. „De twee orangs bezorgen ons veel plezier." zegt de heer Verkade. „Anak eet al mee in een kinderstoel, keurig met mes en vork. Ze luisteren ook uitstekend als er wat wordt ge zegd." Maar toch „Laatst kwam ik thuis en vond ik Anak in de slaapkamer, waar ze een enor me ravage had aangericht Nou was dat het ergste niet Maar 's nachts kruipen ze het liefst ook nog bij m'n vrouw in bed." door hans de Jong Zeldzaam somber Zacht insluimeren, diep en behaag lijk. slapen als een roos Natuurlek en gezond onder dons van Irisette. Met Irisette is uw bed|e gespreid Voor onze najaarsprijsvraag stelt Irisette zeven kwaliteits donzen- dekbedden met modieuze over trekken en kussenslopen ter waarde van 380 per stuk be schikbaar. Zo somber als nu is het zel den geweestin november Tot op dit moment heeft de zon in De Bilt nog niet langer geschenen dan 16 uren tegen 50 normaal. Wanneer ons lie ve zonnetje zich in de rest van deze maand niet meer laat zien, zou er een record gebroken zijn. Dat staat met 22 zonuren op naam van de novembers van 1938 en 1962. Tot de zonnigste november- maanden van deze eeuw (het KNMI begon in 1899 met de registrering) behoren die van 1921 (103 uur) en 1920 (116 uur). Ook november 1908 mocht er zijn met 102 zonu ren. In die stralende novem ber van 1920 haalden Maas tricht en Vlissingen nog meer uren dan De Bilt binnen na melijk respectievelijk 119 en 124,5 uur. Somber blijft het ook van daag en morgen nog wel in een aanhoudend westelijke tot zuidwestelijke stroming. De wind neemt nog wat toe tot krachtig maar De Bilt durfde het gisteren toch aan voor vrijdag „op de meeste plaatsen droog weer" aan te kondigen. De veiligheid in deze was een uitloper van ho- gedruk. die duidelijk aanwe zig is in de hogere niveaus tot op 1200 meter. Deze hoge- drukuitloper is als een soort paraplu te beschouwen. De windsnelheden boven oost- Engeland en onze omgeving waren ten opzichte van de voorafgaande dagen sterk af genomen en zelfs op twaalf kilometer hoogte waaide er gistermiddag een „slap bries je". Daarentegen strakke west-zuidwestelijke tot oost- noordoostelijk verlopende stromingslijnen over noord- Ierland. Schotland en het noordelijk deel van de Noord zee in de richting van zuid- Scandinavië. Een ten westen van Schotland tot ontwikke ling gekomen depressie (gis teravond 998 millibaar in het centrum) komt hierin mee naar zuidwest-Noorwegen. De westelijke wind krijgt er op de Noordzee een flinke kick door maar pas zaterdag kan het bijbehorende gebied met regen en motregen Ne derland bereiken als de berekeningen tenminste kloppen. Na de passage van een kou front kan het dan in de loop van het week-end vooral op zondag misschien weer een beetje zon af. geflankeerd door een plaatselijke bui. De grondweerkaart toont het ou de Oceanische hogedrukge bied nu over Frankrijk, centrum gistermiddag met 1034 millibaar ten noordoos ten van Bordeaux. Het gaat langzaam verder naar het zuidoosten, vandaar ook de verwachting dat er tijdens het week-end weer nattigheid komt. Regen is er woensdag en in de erop volgende nacht voor al ook jn West-Duitsland ge vallen. Hannover 22. Essen 13 millimeter. In de Allgüu viel veel sneeuw, die tot duinen van twee meter hoogte op waaiden. De autoweg van Milnchen naar het Boden- meer raakte verstopt. Ook Garmisch-Partenkirchen kreeg veel sneeuw, die gister middag sterk verstoof. Zeer lage temperaturen zelfs mid den op de dag werd er gemeld uit noord-Finland: minus 26 graden in Ivalo. maar die winterkou wordt nu meer en meer verdreven door een IJs landse stormdepressie van 985 millibaar die vergezeld van barometerdalingen tot acht millibaar in drie uur tijd de kust van mldden- Noorwegen vanuit het west-, noord-westen naderde Leka op 65 graden noord. 11 west meldde het slechtste weer: een sneeuwstorm uit het zuidoosten en een gemiddel de windkracht 9 bij minus 2 graden. In Oslo was het nog minus 5 graden maar ook daar zakte het weerglas met ruim 5 millibaar in drie uur. En hoe gaat het nu verder? Zou er boven de Oceaan een wat strakker west-oost ver loop van de stromingslijnen ontstaan met als gevolg een soort west-circulatie waarbij west-Europa meer op de tocht van de regen- en winddepressies komt te lig gen? Of installeert zich op het oostelijk deel van de Oce aan een troguitzakking in de richting van de Azoren waar dan ook telkens nieuwe mini ma vandaan komen resulte rend in aanhoudend zacht vrij zacht weer met zuidwestelijk tot zuidelijke winden in west- Europa. zoals dat deze herfst en in enkele voorafgaande zachte winters eerder ver toond is? Hoogwater zaterdag 27 november Vllaalngen 5 39 18 15. Harlngvlieuiui- zen 8 00-18 32. Rotterdam 7 45-20 28. Scheveningen 651-1015, IJmuiden 7 35 19.59, Den Helder II 10 23.51, Har- lingen 1 32-13 44. DeUziJl 3 27-16 08 UTRECHT De plannen voor een oeververbinding in de Westerschel de zijn zover gereed dat. wanneer de regering het sein op groen zou zet ten. direct met de bouw kan worden begonnen De regering moet nog be slissen of de provincie Zeeland toe stemming krijgt om zevenhonderd tot achthonderd miljoen gulden te lenen op de kapitaalmarkt. Ir H. C. Wentink van de directie sluizen en stuwen van Rijkswa terstaat zei dit gisteren tijdens de in Utrecht gehouden jaarlijkse bijeen komst van de Betonverenlging. De verbinding zal bestaan uit een tun nel en een brug Zodra de regering toestemming geeft, wordt begonnen met de aanleg van een werkeiland (het eerste gedeelte van het over gangseiland i en met het baggeren van een proefput voor de ztnksleuf. Dit is een van de moeilijkere onder delen van het project. Het gehele project kan ln vijf Jaar worden voltooid. In die periode zul len er gemiddeld zevenhonderd mensen werken, terwijl daarna, al dus ir Wentink. de structuurverbe tering ongetwijfeld een groot aantal blijvende arbeidsplaatsen zal ople veren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5