Danlon Emmen hopeloos De nieuwe FIAT 128 als 2-deurs al vanaf f10.490,- anno De Fiat 128 Industriebond CNV Werkgevers willen blanco cheque Protestantse schoolraad functioneert slecht rredeling komt ARP en PvdA tegemoet "^Menten BOSGROND (Veluwe) ebat gewetensbezwaren uitgesteld Studentenstops met twee jaar verlengd voor blijde rijders Geldbelegging „Imbosch" Strijd niet uit de weg gaan Verwijt van voorzitter Huisman van PCO Reclame grote bedrijven is vaak niet eerlijk" Royal Nederland BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE DEN HAAG De situatie bij de nylonkousenfabriek Danlon in Em-. men is hopeloos door de scherpe buitenlandse concurrentie. De slui ting van het bedrijf is onvermijde lijk, ondanks de miljoenen, die de overheid de laatste jaren in het be drijf heeft gepompt. Danlon biedt aan 600 mensen werk. Minister Boersma van sociale zaken heeft deze sombere voorspelling gis teren gedaan in een gesprek met het anti-werkloosheidscomité uit Em men. Terwijl dit gesprek in Den Haag werd gehouden opende staatssecreataris Polak van binnen landse zaken de eerste rijksdienst in Emmen. Deze dienst is gevestigd in een deel van de met sluiting bedreig de Danlon-fabriek. De rijksdienst, belast met de uitkering van ziekte- kostenvergoedingen aan gepensio neerd overheidspersoneel biedt werk aan 42 man. Staatssecretaris Polak kan evenmin bemoedigend zijn. Hij zei dat de eerste pogingen om rijksdiensten over te plaatsen moei zaam verlopen. Het anti-werkloosheidscomité over handigde in Den Haag minister Boersma 7.000 handtekeningen van de Emmer beroepsbevolking. De le den van het comité herinnerde de minister eraan, dat de werkloosheid in Emmen en omgeving schrikbaren de vormen aanneemt, terwijl men er in Den Haag geen oog voor heeft. Minister Boersma zei niet te kunnen beloven, dat de stijging van de werk loosheid in Emmen gestopt kan wor den. Wel beloofde hij te werken aan het overplaatsen van rijksdiensten naar Emmen. Hij dacht aan de vesti ging van het fonds, dat de gelden van de vermogensaanwasdeling gaat be heren. Maar dan moet het wet sontwerp wel door de Eerste Kamer worden aangenomen HELMOND Volgens Martin Nee- sen, districtsbestuurder van de in dustriebond NKV. zal de belas tingdienst het faillissement van de metaalwarenfabriek Helmond aan vragen in verband mét een belas tingschuld van negen ton. Bij deze fabriek werken tachtig mensen die door het faillissement ontslagen dreigen te worden. De aandelen van de metaalwarenfa briek zijn sinds vorig jaar volledig in handen van de rijksoverheid. Vorig jaar kreeg het bedrijf 500.000 over heidssteun in verband met een nood zakelijke reorganisatie. Afgelopen zomer werd door de overheid op nieuw 500.000 geïnvesteerd. Dit geld is volgens Neesen helemaal op gegaan aan rekeningen, voor het me rendeel afkomstig van de gemeente Helmond, die eigenaresse is van het pand waarin de fabriek is gevestigd. Neesen noemt de gang van zaken rond de metaalwarenfabriek een bla mage voor de overheid. „Die tweede 500.000 was bedoeld om het machi nepark te vernieuwen. Dat geld wordt zonder meer opgeëist door de gemeente Helmond. Uit het feit dat de belasting nu ook het faillissement gaat aanvragen blijkt zonneklaar dat er geen enkel overleg gevoerd wordt tussen het ministerie van eco nomische zaken en de gemeente Hel mond enerzijds en tussen het minis terie en de belastingdienst ander zijds". aldus Neesen. de grote kerken fan onze parlementsredactie ar *welke >EN HAAG De Tweede Ka- n om te ner heeft gisteren de verdere een ge- «handeling van de verruiming de vraag ran de wet gewetensbezwaren bespro- jüitaire dienst enkele weken o°een it;gesteld- Minister Vredeling rden. ie- tiende gisteren namelijk on- kwaad rerwacht een wijziging op de soms egeringsvoorstellen in, die nu spi- iader bestudeerd moeten wor- n'Ctte,i 'en' VredelinS met deze :che spi- ^jziging tegemoet komen aan abonne- te linkse fracties en de AR die iesteide tiet akkoord gaan met het aan- jsten of ankelijke regeringsvoorstel ne raad ier categorieën erkennings- weid n* ronden voor gewetensbezwa- en in de wet °P te nemen. ,eze fracties willen een algemene Waar uim eestelde erkenningsgrond, die eane uidt; ernstige gewetensbezwaren in B 6' e zin van deze wet zijn de onoverko- lelijke gewetensbezwaren tegen de trsoonlijk vervulling van de mili- ire dienst. redeling neemt deze formulering ver, maar voegt er aan toe: (gewe- insbezwaren) van degene die mili tair eeweld waarbij hij door zijn dienstvervulling zou kunnen worden betrokken, dan wel elk of een be paald gebruik van een wapen, voor handen bij de nederlandse of een bondgenootschappelijke krijgsmacht, onaanvaardbaar acht. Deze formulering is wat ruimer dan de aanvankelijk genoemde vier cate gorieën. maar riep bij de AR en de linkse fracties toch weer veel vragen op. Het AR-kamerlid De Kwaadste- niet, de indiener van het voorstel voor een algemene erkenningsgrond, zag gisteren nog geen reden zijn voorstel in te trekken. Dat gold ook voor de heer Kombrink (PvdA), die dit voorstel mede onder tekend had. De regering wil toch weer erkenningsgronden in de wet zetten en daar ben ik tegen, aldus De Kwaadsteniet. De regering komt een eind in onze richting maar de vraag is of het genoeg is." aldus Kombrink. Beiden zeiden overigens het regeringsvoor stel serieus te zullen overwegen. Mi nister Vredeling had tevoren gezegd dat het voorstel van de Kwaaadste- niet onvoldoende houvast geeft om de gewetensbezwaren te toetsen. Men kan zo geen garantie geven te gen willekeur bij de toetsingscom missie, aldus Vredeling. Langer Staatssecretaris Van Lent wees ver volgens een PvdA-voorstel af om de tijd die erkende gewetensbezwaar den in de vervangende dienst moe ten doorbrengen gelijk te stellen met de gewone diensttijd. De regering houdt er aan vast dat de vervangen de dienst een derde langer is. Mo menteel is de gewone diensttijd 14 maanden, de vervangende diensttijd 19 maanden. Van Lent vindt dat terecht omdat de militaire dienst meer onaangename kanten heeft. Van Lent voelde er ook niet voor de zogenaamde wapenweigeraars in de krijgsmacht te handhaven. Momen teel zijn er 67 van deze wapenweige raars. dienstplichtigen die wel in dienst willen, maar geen wapens wensen te dragen. Defensie wil van deze mensen af omdat, zo zei Van Lent, in de moderne oorlogsvoering er geen mogelijkheid meer is te ga randeren dat deze wapenweigeraars niet bij wapengeweld betrokken worden. Die mensen zijn dan weer loos, moe ten door anderen verdedigd worden en kunnen daardoor in grote gewe tensnood raken, aldus Van Lent. Een onderzoek in de krijgsmacht leverde ook geen enkele functie op waar deze wapenweigeraars in geplaatst kun nen worden. Zij zullen na verruiming van de wet als gewetensbezwaarde erkend worden. Jehova's getuigen Minister Vredeling en staatssecreta ris Van Lent willen met de kamer nog een nadere discussie over het probleem van de Jehova's getuigen en de totaalweigeraars, die dienst weigeren, maar ook geen poging doen om als gewetensbezwaarde er kend te worden. De Jehova's getuigen worden nu al van dienst vrijgesteld, hun bevoor rechting werd echter in de kamer bekritiseerd. Regering en kamer we ten echter nog niet hoe ze deze zaak moeten oplossen. De bewindslieden willen ook de pro blematiek rond de geestelijke ambtsdragers later regelen in het kader van de algemene dienstplicht en vrijstellingsbeleid. Momenteel worden geestelijke ambtsdragers zonder meer van dienst worden vrij gesteld. De Tweede Kamer vindt dat deze regeling moet worden afge schaft. ADVERTENTIE Kruidfr (toez.V. J. t. Ru uit and. W. edewer- nwendi- drs L I. Eikel- Th een; te en i(geest tehuis): lit Den rimpen and. te G. van Dries- n.): C. indam. Vervolg van pagina De Amsterdamse hoofdofficier van justitie Messchaert die in het week end voor Menten voorgenomen ar restatie alle aandrang om de arres tatie te vervroegen en de bewaking te verscherpen, afwees, zal zijn visie op het gebeuren voorlopig niet openbaar maken. Dat zal pas gebeu ren in het rapport dat de oud president van de Hoge Raad Wiarda zal maken over zijn onderzoek naar de gang van zaken. Mentaliteit Een man verdacht van moord op zo'n duizend joden werd niet gear resteerd, kon bezittingen naar het buitenland overhevelen en kon, niet toevallig, een twaalf uur voor zijn aanhouding, als vrij man Nederland verlaten. Toch mag de minister, die het openbaar ministerie daarvoor openlijk laakt, blijven. Dit schrijft het Nieuw Israëlitisch Weekblad de ze week in een redactioneel com mentaar op de zaak-menten. Het NIW zegt echter niet te verlan gen dat minister Van Agt als boete tot aftreden zou zijn gedwongen. ,Met zijn heengaan zou niets zijn veranderd. Het ambtenarenappa raat. dat de gegevens voor het onaf hankelijke onderzoek moet produ ceren. zou zou zijn gebleven. De mentaliteit zou ongewijzigd zijn. En het is dat apparaat waar kennelijk ADVERTENTIE zoveel aan schort. Het heeft geen intéresse in het opsporen cn het vervolgen van oorlogsmisdadigers. Er is zeker geen belangstelling voor opsporing waar het moord op joden betreft". Volgens het NIW hebben de onwil van het ambtenarenapparaat om Menten vast te zetten, de onlust van het parlement om ter wille van het behoud van de coalitie de minister anders dan met woorden te kritise ren en het onbegrip door de minister aan de dag gelegd, weer aangetoond hoe toch andere belangen en andere machten gewichtiger kunnen zijn dan opsporing, vastzetting en be rechting. Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Klein (onderwijs) wil de wettelijke mogelijkheid om voor bepaalde stu dierichtingen studentenstops in te voeren, met twee jaar verlengen. Hij heeft hiertoe gisteren een wets ontwerp ingediend. De huidige wet loopt op 31 augustus 1977 af. Voor die tijd zal het echter niet mogelijk zijn een geheel nieuw systeem voor het hoger onderwijs, zoals dat in de nota „hoger onder wijs in de toekomst" is voorgesteld, ingevoerd te hebben. Hij wil daarom de mogelijkheid voor studen tenstops tot 1979 verlengen. In 1978 zullen de nieuwe regelingen, volgens Klein, bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend. Kom 'm zelf testen, de nieuwe Fiat 128. Hij is kompleter o.a. door standaard automatische 3-puntsgordels,achterruitvcrwarming, verstel bare rugleuningen en stuurslot, zuiniger (1 op 15) en óók stiller geworden. Verkrijgbaar als 2- cn 4-deurs "Normale" en "Confort Lusso"en als 3-deurs "Panorama'.' Keuze uit 1100 cc en 1300 cc motoren. Hij staat klaar bij uw Fiat Agent. Imp.l-conard l-ini;.Daniel (iucdknnpstra.-it, InduM icd Airatd, Amsterdam. lel Wij kunnen u te percelen bosgrond aanbieden uit een complex genaamd Kavelplan te Bestemming van deze grond is thans bosgrond en van gemeente wege wordt momenteel geen toezegging gedaan wat betreft bouwen e.d. De kavels zijn in de directe nabijheid van een villawijk gesitueerd: ca. 5 min. gaande van het dorp. Alle percelen zijn goed bereikbaar, de begroeiing bestaat overwe gend uit naaldhout, visueel aantrekkelijk. Het terrein is gedeeltelijk geaccidenteerd De groottes van de percelen variëren van ca. 2250 m- tot 5000 m De prijs per m varieert van 3 tot 4.50 k.k. Geen makelaarskosten, geen BTW Gezien de aard der aanbieding verwachten wij een stroom van gegadigden, en om het een en ander in goede banen te leiden zien wij uw voorlopige koopinteresse tegemoet onder briefnummer 6981 van dagblad Trouw Adam. Van onze soc.-economische redactie. ZWIJDRECHT De Industriebond CNV heeft aan het adres van de werkgevers laten weten dat de bond niet bereid is afstand te doen van de automatische vergoeding van de prijsstijgingen in de lonen. „Hoewel een aantal van onze leden ons dat niet in dank afneemt en de weerstand daarentegen steeds gro ter wordt, zijn wij bereid onze verlan gens te matigen zonder dat wij vol doende zekerheid hebben dat dat tot meer arbeidsplaatsen zal leiden. Maar onze bereidheid om ter wille van de werkgelegenheid risico's te nemen, wordt blijkbaar niet gewaar deerd. Ik kan mij daarbij niet aan de indruk onttrekken dat de werkge vers van de omstandigheden misbruik maken", aldus de voorzit ter van de Industriebond CNV. Cor van Dijk. gisteravond op een bojzon- dere ledenvergadering van de afde ling Zwijndrecht van deze bond Van Dijk wees erop dat het CNV „en gelukkig ook de FNV" met nagenoeg gelijkluidende voorstellen zijn geko men, die passen in het regeringsbe leid. Het zijn volgens hem voorstel len die rekening houden met de ernst van de economische situatie en die gericht zijn op matiging zonder dat vaststaat dat andere groepen in de samenleving tot eenzelfde offer be reid zijn. Het gaat om een gedeelte lijke handhaving van de koopkracht en om een zeer geringe verbetering voor de lagere inkomensgroepen. „Duidelijk is, aldus Van Dijk, dat dit naar het oordeel van de werkgevers teveel gevraagd is. Zij willen daar ver beneden blijven en doen daarmee een aanval op de koopkracht van de- werknemers. waarbij zelfs de laagste inkomenstrekkers naar het zich laat aanzien niet gespaard zullen blijven. Zij willen af van de prijscompen satie". Volgens de bondsvoorzitter willen de werkgevers de werknemers een blan co cheque laten tekenen door onge acht de komende prijsontwikkelin gen vooraf vast te stellen welke loonsverhogingen ervoor 1977zullen gelden. De Industriebond CNV is daar niet toe bereid. Van Dijk waarschuwde de werkgevers bij de standpuntbe paling niet uit te gaan van een even tuele angst voor werkloosheid onder de werknemers. „Redelijke werkne mers zijn in goed overleg tot veel bereid maar zullen niet alles nemen, zei hij Bij een eventuele overleg met de werkgevers in de bedrijfstakken en de ondernemingen hoopt de in dustriebond op een redelijker opstel ling dan op centraal niveau. „Indien dat niet het geval is dan moeten zij er rekening mee houden dat wij de strijd niet uit de weg gaan, al blijft ik hopen dat door overleg en overtui ging aan aanvaardbare oplossing zal worden gevonden aldus Cor van Dijk. Van onze sociaal-economische redactie. DEN HAAG In ons land mag men in de reclame in feite gewoon hardop liegen. En dat gebeurt dan ook vaak. De ge kste onzin treft men in de re clame aan. De regels die we op dit punt wel hebben, werken niet. Dit zei gisteravond secretaris mr. G. van Muiden vqn het NCOV (christelijke mid denstand) in het Politieke CDA-café in Den Haag. Van Muiden sprak over de oneerlij ke concurrentieverhoudingen tussen middenstandszaken en grote warenhuizen en cash- and-carry-bedrijven. De recla me van die laatsten is vaak niet eerlijk. stelde Van Muiden. Een klacht tegen oneerlijke re clame is vaak juist extra recla me voor degene die wordt aan geklaagd. Het middel is dan erger dan de kwaal. Van Mui den stelde een aantal andere EEG-landen ten voorbeeld, waar aanzienlijk strengere wetten voor reclame bestaan. Overigens ziet mr. Van Muiden nog volop positieve kanten voor het midden- en kleinbe drijf: beter dienstbetoon, per soonlijker benadering, be trouwbare kwaliteit, en ook het feit dat het grootwinkelbe drijf sinds invoering van het minimumjeugdloon niet meer kan beschikken over goedko per personeel. ■ADVERTENTIE Van onze onderwijsredactie UTRECHT - „De Nederlands Protestants Christelijke Schoolraad heeft gebrek aan visie op wat het christelijk onderwijs is". Dit ernstige verwijt maakte de voorzitter van de Protestants Christe lijke Onderwijsvakorganisatie (PCO), Jan Huisman, de schoolraad tijdens een vergadering van deze organisatie. De schoolraad verte genwoordigt zowel de besturen- als de personeelsorganisaties van het protestants christelijk onderwijs ikelijk in- begln- dienst VOO! Praal daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een brand- en mbraakpohs van verzekering maatschappij nv uw schild legen schade f ±T±7 Huisman wees erop dat de schoolraad tot nu toe slecht heeft gefunctioneerd. „Bin nen de schoolraad kwamen de organisaties moeizaam tot standpunten. Men verviel te vaak in procedurele zaken". Juist door het gebrek aan eensgezindheid was de schoolraad vaak een slechte gesprekspartner voor de overheid. Het protestants- christelijk onderwijs is name lijk via de schoolraad verte genwoordigd in het overleg met de minister. Nog onlangs bleek de eensgezindheid bin nen de schoolraad ver te zoe ken. De protestants christe lijke schoolbesturen wezen het concept-wetsontwerp op het basisonderwijs van mi nister Van Kemenade princi pieel af, terwijl de PCO (de personeelsorganisatie) het concept op hoofdpunten juist toejuichte Op die manier is het voor de vertegenwoordiger van het Protestants-christelijk on derwijs in het overleg met de minister vrijwel onmogelijk om mee te discussiëren Gebrek aan eensgezindheid „Een zekere mate van eensgezindheid is noodzake lijk. wil de schoolraad werke lijk een vereniging zijn die van belang is voor het voort bestaan en de toekomst van het protestants christelijk onderwijs", aldus Huisman Hij wees er nog op dat bij de afzonderlijke organisaties in het christelijk onderwijs, zo als de unie „School en Evan gelie". het Christelijke Peda gogisch Studiecentrum. Christelijk Nationaal Vak verbond en ook de PCO. de Jan Huisman visie op het christelijke on derwijs wel degelijk aanwe zig is Het onderwijsveld moet vol gens Huisman nadrukkelijk betrokken worden bij de dus- cussie over het protestants christelijk onderwijs „Dit kan alleen, volgens de PCO. als alle betrokkenen bij dit schoolgebeuren mede verantwoordelijk zijn: de be stuurders van de bijzondere scholen, onderwijsgevenden, de ouders, de leerlingen kun nen zich zodoende op voet van gelijkwaardigheid inzet ten voor de doelstelling van het christelijk onderwijs" ..Eensgezindheid over de vi sie op onderwijs, mens en sa menleving, zal het mogelijk maken dat de schoolraad eensgezind stelling neemt in zaken die van fundamenteel belang zijn voor het protes tants christelijk onderwijs", aldus Huisman •n METZLER- brïlieders oo.'-merk! ..Eer»! sloeg hij, toen ik, cn toen begonnen wc te vechten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3