"Nederlandse soldaat vervreemd van leger" nu f29,90 IP Proefprovincie met luchtverontreiniging Ex-VVDM'ers vertellen ervaringen Haags college schond zondagswet met film Voorzieningen gehandicapten in metrostations IK GEEF EEN KAD0-AB0NNEMENT. f BOEKHANDEL PAAGMAN MEDEWERKER Schitterende rondreis Indonesië! ƒ3690,- 4390,- ^0 GEMEENTE MONSTER Krijtstreep kostuum VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET H 20' VRIJI Door Huib Goudriaan AMSTERDAM De Neder landse soldaat wordt met be hulp van de hopeloos verouder de negentiende-eeuwse kada verdiscipline nog steeds tot een ja knikker, tot een robot ge maakt. die daardoor ernstig vervreemdt van het leger. Dit is de boodschap van Kees Beemster en Boudewijn Poel- mann in hun pas uitgekomen boek "Nieuw handboek sol daat". ..Er is maar een echt wapen en dat is de mens zelf. is een uitspraak van cL .-\iaerikaanse generaal Matthew Ridgway. Deze uitspraak en vele voorbeelden moeten de lezer ervan overtuigen dat de meest geavanceer de wapens geen vervanging kunnen zijn van de individuele soldaat, die bereid is zich in te zetten Maar aan die bereidheid, aan de motivatie, ontbreekt het volgens Beemster en Poelman bepaald bij de Nederlandse dienstplichtigen. De schrijvers ver wijten dit niet de soldaat, maar de defensielelding die heeft verzuimd de lessen van het Jongste verleden te leren. De ..menswetenschappers" hebben aangetoond dat ..leiderschap en dis cipline" in tegenstelling tot wat legerofficieren nog vaak menen soldaten niet motiveert. Veeleer de binding met de maten, persoonlijk initiatief en overtuigd zijn van zin van de strijd (dit bleek onder meer in Vietnam) brengt soldaten tot vech ten. Het Israëlische leger ziet per soonlijk initiatief al lang als de be langrijkste waarde. Daar is de on voorwaardelijke gehoorzaamheid naar een lager plan gedrongen. De Amerikaanse socioloog S. L A. Marshall verklaart dit als het geheim van de kracht van het Israëlische leger. Maar in Nederland wordt „ie dere rekruut nog met behulp van een oud tuchtregelement en veel exerci tie de kadaverdiscipline aangeleerd de absolute gehoorzaamheid is doel in zichzelf geworden", aldus de auteurs. Zij menen dat. ondanks vele vernieuwingen in de krijgsmacht (mede dank zij het optreden van de soldaten zelf via de VVDM) de veran dering van de samenleving in een open maatschappij, de betere oplei ding van de rekruten en de toegeno men verantwoordelijkheid van de in dividuele militair door de moderne wapensystemen, niet tot uitdruk king komen in de opleiding en orga nisatie bij de Nederlandse krijgsmacht Ruimte ..In haar nota Motivatie Dienstplich tigen vraagt de VVDM om ruimte voor experimenten op dit vlak. bij voorbeeld door middel van een proefbataljon. Ofschoon deze vraag al in 1972 en in de jaren daarop Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - B en W. van Den Haag geven toe dat met de opnamen voor de film „Soldaat van Oranje" op 24 oktober bij de hervormde Kloosterkerk in Den Haag de zondagswet werd overtreden. Het college antwoordt dit op vra gen van de raadsleden Blanke- steijn (CDA) en mevrouw Klomp (WD). Zoals bekend werd de kerkdienst door de opnamen er gerlijk gehinderd, hetgeen een stroom van protesten tot gevolg had. B. en W menen dat zowel de politie, als de gemeentelijke afde ling voorlichting en dc filmmaatschappij meer aandacht aan de te verwachten overlast hadden moeten besteden Het college zegt in een bespreking met de filmproducent Rob Hou wer te hebben aangedrongen op het plaatsen van advertenties in dc Haagse dagbladen, teneinde het publiek van de te verwachten overlast op de hoogte te kunnen stellen Dit advies werd echter in de wind geslagen Het kerkbe stuur van de Kloosterkerk werd zo laat geïnformeerd, dat de ge meenteleden van informatie ver stoken moesten blijven. Het colle ge zegt deze gang van zaken te betreuren. Bekeken zal worden of een aan vulling in de algemene politie verordening moet worden opge nomen. waarin wordt bepaald dat alleen met een vergunning kan worden gefilmd op zondagen, al dus B en W van Den Haag De filmmaatschappij heeft in middels haar excuses aan het kerkbestuur aangeboden over het voorval herhaalde malen werd gesteld, heeft dit nog steeds niet geleid tot zelfs maar een afdoend antwoord. Op het gebied van de menswetenschappen heeft de krijgsmacht nog steeds een niet geringe achterstand". Ruime aandacht wordt in dit boek. dat als ondertitel heeft ..Een reporta ge over de dienstplicht", besteed aan de geschiedenis van de WDM en de mogelijkheid van een vrijwilligersle ger In het woord vooraf kondigen de auteurs aan dat het boek zal gaan over de dienstplicht in Nederland, haar geschiedenis en haar toekomst. Zij zijn erin geslaagd een stukje ge schiedenis op een leesbare en rede lijk objectieve wijze te beschrijven en zinvolle vragen op te werpen. De zachte wenk van Beemsterboer en Poelman, dat gemotiveerd zijn en persoonlijk initiatief, zoals in het Is raëlische leger, de discipline zouden moeten vervangen, is overigens vat baar voor kritiek De situatie van de Israëlische soldaat en die van de Nederlandse (of van de Westeurope- se) soldaat kunnen moeilijk worden vergeleken. De Israëli is ervan over tuigd te vechten voor zijn individu eel voortbestaan en voor dat van zijn land. de Nederlander is moeilijk te overtuigen van een acute oor logsdreiging en waarschijnlijk nog minder van de noodzaak desnoods zijn leven te moeten offeren voor een samenleving waarin materiële zaken tot het hoogste goed lijken te zijn verheven. Niemand kan kunstmatig worden bewogen tot bereidheid om te vechten. Hij moet waarden in de samenleving kunnen onderkennen, die de moeite van het verdedigen waard zijn. (Waarbij kan worden overwogen of wij onze vrijheden wel beseffen; Solzjenitsin zei: ..De vrije mens kent de waarden der dingen niet"). Jammer is dat de schrijvers in de inleiding of op de achterflap niet aan de lezer worden voorgesteld Niet iedereen weet dat Kees Beemster boer en Boudewijn Poelman een rol hebben gespeeld in de VVDM. - §S V /AV'n. 'S-HERTOGENBOSCH Het bedrijfsleven heeft kritiek op de procedure die wordt bij de behandeling van aanvragen om vergunningen ingevolge de wet op de luchtverontreiniging in combinatie met de hinderwet. Minister Vorrink heeft met het oog hierop Noord-Brabant aangewezen als „proefprovincie" om na te gaan of en hoe die procedure kan worden verbeterd. Illustratie uit Nieuw handboek soldaat". Een ander onlangs uitgekomen boek is eveneens «belangwekkend voor iedereen, die iets met de defen sie heeft te maken of zich interes seert voor wel en wee van de dienstplichtigen. Het is getiteld „Soldaten in het geweer" en ge schreven door oud-VVDM redacteur Fons Burger. Deze vond in het tien jarig bestaan van de VVDM aanlei ding „een boekje open te doen over het turbulente verleden van deze voor de wereld unieke soldaten- bond". Het is een kleurrijk verhaal geworden van de tegenspraak die de VVDM vooral in de beginperiode opriep èn van de verbeteringen die tot stand zijn gebracht in leef omstandigheden en rechtspositie van de dienstplichtigen Uit de toon zetting van het verhaal wordt wel duidelijk dat Fons Burger zelf direct betrokken was bij de strijd; met andere woorden: hier ligt de geschie denis van de VVDM voor ons. zoals de VVDM-ers, die zelf zien. Dit doet geen afbreuk aan de waarde van dit tijdsdocument; integendeel, het ver leent er juist grote levendigheid aan. „Een verslag van tien roerige jaren, waarin de VVDM uitgroeide tot een volwassen vakbond", zegt de au teur. Allen die leiding geven aan onze defensie kunnen uit zijn ver slag leren wat de „maten" vaak tot „balen" brengt. Fons Burger be strijdt dat echte veranderingen het wezen van de krijgsmacht zouden aantasten: „Misschien zijn die ver anderingen wel in strijd met een krijgsmacht die nog steeds leert dat „ondergeschiktheid de ziel is van de militaire dienst". Maar niet in strijd met een krijgsmacht, die ons volk zal moeten verdedigen als er ooit nog eens een of andere vijand de grens over komt fietsen", meent Burger. „Nieuw handboek soldaat" Boudewijn Poelman Kees Beemsterboer Uitgeverij Agathon; 17,50 „Soldaten in het geweer" Fons Burger Het wereldvenster f 17.50 De kritiek betreft voornamelijk de tijd die het duurt voor op een aan vraag wordt beschikt. Dit werkt sterk vertragend op het realiseren van investeringsplannen. De minis ter heeft vanwege het belang voor het investeringsklimaat en dus ook voor de werkgelegenheid een organi satiebureau laten onderzoeken of de kritiek Juist is. Het bureau trof bij de besluitvorming inderdaad allerlei knelpunten aan. Het kwam tot de conclusie dat een betere organisatie de afhandeling van aanvragen aan zienlijk kan versnellen. Om op korte termijn verbeteringen te kunnen realiseren werd nodig ge acht in één der provincies en dat is dus Noord-Brabant geworden een proefporject ter hand te nemen. De resultaten hiervan moeten model staan voor verbeteringen in de overi ge provincies. Op wens van de minister zullen in het project tevens enige „proefexer- cities" worden gedaan met het ont werp van wet algemene bepalingen milieuhygiëne dat waarschijnlijk dit jaar nog bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Ton van provincie voor gezondheidscentra HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland hebben in begin sel besloten 100.000 gulden beschik baar te stellen voor het stimuleren van gezondheidscentra. Provinciale Staten vinden, dat er meer wijk centra moeten komen, waarin de huisarts, de wijkverpleegster en de maatschappelijk werker samenwer ken. Zij komen tot deze bevinding, omdat volgens hen het inzicht is gegroeid, dat ziekte naast lichame lijke ook vaak psychische oorzaak heeft en dat de doorzaak van ziek ten vaak te vinden is in sociale fac toren. zoals woon- en werkomstan digheden. Het ontwerp bevat onder meer voor schriften over de coördinatie bij de voorbereiding en behandeling van op grond van verschillende wetten aan een en dezelfde inrichting te verlenen vergunningen. Renovatieproject in Amsterdam-Noord gereedgekomen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hedenmiddag za. het unieke renovatieprojekt van de protestantse woningbouwvereni ging in Noord feestelijk worden af gerond. In november 1975 begon de ze woningbouwcorporatie met de uitvoering van de grondige herstel werkzaamheden aan een deel van haar woningbezit in Noord, de Vo gelwijk. Het probleem was. dat be woners (gezinnen) tijdelijk hun huis moesten verlaten. Daartoe zijn zes wisselwoningen in de omgeving van het Mosveld geplaatst, (kleine mo biele bungalows) die als tijdelijk tweede huis fungeerden. Daarnaast had de woningbouwvereniging veer tien wisselwoningen in een aantal wijken van de gemeentelijke wo- ningdienst ter beschikking ge kregen. Tachtig procent van de tijdelijk el ders gehuisveste bewoners er was renovatie van 67 woningen in het geding verklaarde tevreden te zijn met de tijdelijke maatregelen. De betrokken woningen in de Bloe- menwijk zijn thans herstel en van daag wordt de laatste gerestaureer de woning de buurt dateert uit 1926 voor hernieuwde bewonii ter beschikking gesteld In kringt van huisvestingsdeskundigen v de gemeente Amsterdam heerst indruk, dat de P W. V. totale woningbezit ruim 16.000 met deze operatie een constructieve bijdrage voor verhoging van de leefbaarheid en het .woongenot heeft geleverd. er- uit 8* ingfl m ;elf ■ailm de lc Van een verslaggever AMSTERDAM Alle stations van de Amsterdamse metro zullen eind 1977 van een lift zijn voorzien, zodat de perrons bereikbaar worden voor gehandicapten Dit heeft voorzitter Bijleveld van de Nederlandse Vere niging voor Revalidatie donderdag meegedeeld tijdens een algemene vergadering van zijn vereniging in Treslong. De koninklijke Neder landse toeristenbond (ANWB) bood tijdens die vergadering een rapport aan over de behoefte aan assistentie voor de gehandicapte medemens De ANWB zal het werk van de NVR (nederlandse vereniging voor revali datie) gedeeltelijk overnemen op het gebied van voorlichting, advies en hulpverlening op het gebied van recreatie, toerisme, verkeer en ver voer van lichamelijke en zintuiglijk gehandicapten. Daartoe heeft de ANWB een afdeling voorlichting ge handicapten opgericht. De NVR zal zich blijven bezighouden met va kantievoorzieningen voor gehandi capten van wie de zwaarte van de handicap een geïntegreerde vakan tie niet toelaat Tussen de 125 en 175 duizend gehandicapten tussen de 20 en 64 jaar blijken belangstelling te hebben voor deze voorzieningen Van de Nederlandse bevolking be hoort 8.7 procent, ruim een miljoen mensen, tot de gehandicapten. De Nederlandse Vereniging voor Reva lidatie blijft attent op het verkrijgen van een landelijke parkeeronthef- fing. In de middagvergadering heeft staatssecretaris P J J Mertens (so ciale zaken» gesproken over de alge mene arbeidsongeschiktheidswet in sociaal perspectief SURINAME In het congresge bouw van de RAI in Amsterdam wordt zaterdag 27 november een on- afhankelijkheidsmanifestatie ge houden ter gelegenheid van het één jarig bestaan van de republiek Suri name Aanvang acht uur ~i Noteert U een kado-abonnement voor t Naam Adres Plaats Dit kost mi| voor de eerste termen 6.25 minder, daarna de normale kwarlaalpriis Het bedrag zal ik na ontvangst van de acceptgiro kaart betalen Stuurt U de acceptgirokaart naar Naam Adres Plaats Handtekening ik adresseer via Trouw'Kwartet B V Amsterdam Datum een open envelop antwoordnummer 2792 HET MOOISTE GESCHENK VOOR OE FEESTDAGEN fotoboek met 320 foto's waarvan vele in kleur u^J(ö/(Q7 >en, ^ken na 1 februari f 3990 Deze jubileum-uitgave verkrijgbaar bij: 25 JAAR IN DÉN HAAG Den Haag: Fred Hendriklaan 217B, tel. 54 37 00 RijswijkH Ravesteynpiein 42, tel. 98 40 50 Delft: Papsouwselaan 236, Iel 015-13 03 70 Leidsenhage: Kamperfoelie 12. tel. 070-27 12.02 School voor mode en kleding Waalstraat 30. Den Haag TeL 070-853524 Vraagt per 15 Jan 1977 leraar/lerares engels voor 22 lestijden per week per 1 Jan 1977 administratieve kracht leeftijd 25-35 iaar in het bezit van praktijkdipl boekhou den goede toekomstmogelijkheden i v m opvolging hui dige administrateur Sollicitaties te richten aan het bestuur van bovenge noemde schoot, p/a Waalstraat 30. Den Haag VOSKAMP EN VRIJLAND KASSENBOUW B.V. RIJNVAARTWEG 38 - s-GRAVENZANDE Wij vragen voor onze afdeling verkoop een voor het verzorgen van de uitgaande facturen. Aangezien wij technisch werk leveren is het noodzakeli|k dat de candidaat over enig technisch inzicht beschikt Bovendien zal er geregeld overleg zi|n tussen hem en de technische afdelingen over de juiste samenstelling der facturen, terwijl er tevens geregeld contact zal zijn met onze afnemers Onze gedachten gaan uit naar een accuraat persoon met commercië le inslag en gevoel voor verantwoordelijkheid Opleiding goede algemene ontwikkeling goede contactuele eigenschappen Leeftijd tot ca. 25 jaar Schriftelijke sollicitaties te richten aan ons postadres: postbus 30 's-Gravenzande. Tel. 01748 - 3921. DATSUN DEALER 22-doogse reis 26-doogse reis Informatie/boeking Perscombinatie reizen Wibautatraat 131 Amatardam Tel. 020-913456 Burgemeester en wethouders van Monster MAKEN BEKEND dat zij voornemens zijn krachtens het bepaalde in artikel 11 van de Wet op dc Ruimtelijke Ordening en het bepaal de in arlikel 29 van de voorschriften, deel uitmakende van het bestemmingsplan „Kom Monster", vastgesteld bij raadsbesluit van 30 december 1968 en goedgekeurd d d 1 oktober 1969 door het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dit bestemmingsplan te wijzi gen. zulks in verband met ingediende bouwaanvragen om bouwvergunning voor 45 eengezinswoningen Be doeld bouwplan wordt gerealiseerd in een gebied, het welk op de plankaart wordt aangegeven door een zóne- grens en dat gelegen is ten oosten van het bejaarden centrum Amandelgaarde en ten noorden van de Burg. Kampschoerstraat tussen de Gereformeerde Kerk en de Frans Halsstraat. Zij delen voorts mede dat de woningbouwvereniging „De Goede Woning" p/a Emmastraat 62 te Monster een ver gunning ingevolge de Woningwet heeft gevraagd voor het bouwen van 65 woningwetwoningen in een gebied plaat selijk bekend polder Zwartenhoek, bouwfase 4 Tevens heeft de bouw- en aannemingsmaatschappij Delf- cn Schieland. p a Nettenboetsterstraat 3 te Vlaardingen een vergunning ingevolge dc Woningwet gevraagd voor het bouwen van 59 premickoopwoningen in dezelfde bouw fase De bouwplannen zijn gelegen in een gebied, waarvoor het bestemmingsplan „Uitbreidingsplan in hoofdzaak" geldt en zijn daarmede in strijd. De bouwplannen zijn met in strijd met het bestemmingsplan Zwartenhoek. dat voor het betreffende gebied is vastgesteld. Daarom overwegen zij de gevraagde bouwvergunningen te verlenen met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van dc Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50. lid 8. van de Woningwet In verband met het bovenstaande liggen het 3e uitwer- kings- c.q wijzigingsvoorschrift van het bestemmings plan Zwartenhoek. het wijzigingsvoorschrift van het bestemmingsplan Kom Monster, met de daarbij behoren de kaart, alsmede beide bouwplannen met ingang van 29 november 1976 gedurende 14 dagen ter gemeentesecreta rie afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage Een ieder kan gedurende voormelde termijn schriftelijk bezwaren tegen de voorgenomen uitwerking en wijzigin gen van de onderhavige bestemmingsplannen, alsmede tegen het voornemen tot het verlenen van de bouwver gunningen schriftelijk bezwaren indienen bij hun --ollcge Monster. 26 november 1976 Burgemeester en wethouders v G A STOLWIJK, burgemeester J VAN BEEK. loco-secretaris Voor de man die er onder alle omstandigheden goed uit moet zien. Driedelig. Antracict-grijs gestreept. Soepele, zuiver scheerwollen flannel. Alleen deze week lil DIA Haarlemmers! raai DEN II til. Unite Marktstraat hoek Wagenstraat bij I■ander passage LEIDSCIIEVDIM Winkelcentrum Leidsenhage

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 20