Opleving verwacht voor natuurrubber autobiografie r*~c CDEGKWIS (14.30. ODcDEcVRAQENÏXl CKIESSKWIS N%5 GESCHIEDENIS UE GRIJZEN 0 °DE INZENDINQ fgovw rosreui f'O Ford Fiesta beste kleine 76-model Toyota importeert Suzuli in Duitsland to S3 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET 14 VRUC RL APOLI MS; li no, 9 »nd M 4; 14 Jr 145. 4 J IS. 7. RA O 1.3C Ptris: bad ar mljltn ook 1 digon IL KI. 130 (t Operat II jr i 130.4, t 6 45 import 44S. If 1.15, 9. Hue: 2 rul 30 TEt den Stadh Collec Leeu» Seuph MUSE tt-17 10-16. TREE 11-17 3 «rber RITS! VOOR Westei Arp EuRen DA VR KON medio Danst if W THEA n 15 'ELT FELK en lid nngei Ruit WAAC Jaspei HOOI 20.15, orgel. ZATE DEN Haag; Neder Cabar NAR 2030. ere door Sicco de Jong KUALA LUMPUR Het Amerikaanse bandenconcern Uniroyal verwacht, dat de vraag naar natuurrubber de komende jaren sterk zal toenemen. Volgens Uniroyal, de voornaamste bandenfa brikant die In Maleisië rubberplantages exploiteert, is voor radiaalbanden tweeëneenhalf maal zoveel natuurrubber nodig als voor diagonaalbanden. Bovendien wordt het tappen van rubberbo men steeds aantrekkelijker naarmate olie en dus synthetische rubber duurder worden. Hoewel de grote bandenfabirken tot nu toe gemiddeld 25 tot 40 procent natuurrubber in hun banden verwer ken. bevat de MS Plus-band van Uniroyal voor 60 procent natuurrub ber. Hierdoor krijgt deze band een hogere elasticiteit, aldus Uniroyal. waardoor meer weerstand geboddn wordt tegen verhitting of beschadi ging. De Uniroyal Monoply band. met eveneens een staaldraad voor het karkas, bevat ruim 85 procent natuurrubber tegen 15 procent Snthetische rubber. Deze band ent voor zware voertuigen. Vlieg tuigbanden bestaan doorgaans ge heel uit natuurrubber met oog op de grote wrijvingswarmte bij start en landing, verklaart Uniroyal. Het concern begon al zeer vroeg aan deelnemingen in rubberplantages. Nadat precies honderd Jaar geleden de eerste rubber uit Zuid-Amerika naar Zuid-Oost-Aziê werd overge bracht. vestigde Uniroyal zich anno 1911 op Sumatra In het toenmalige Nederlandsch-Indiê. Daar opende het concern een alom bekend onder zoekcentrum te Kisaran. Op het ogenblik wordt in Maleisië en Indo nesië veel onderzoek gecentraliseerd in nationale instituten. Deze institu ten kennen ook hun eigen kwali teitsnormen SMR en SIR. waarbij de Staat voor Standaard, de R voor Rubber en de middelste letter voor het betreffende land. Met hun plantages hebben drie lan den een aandeel van viervijfde in wat heel de wereld aan natuurrubber voortbrengt Maleisië gaat voorop met 45 procent, Indonesië volgt met 25 procent en Thailand is derde met 10 procent. Daarna volgen Sri Lanka en India en een aantal Afrikaanse en Zuldamerikaanse landen. De tien jaar geleden nog belangrijke pro- duktie van Vietnam en Cambodja is sterk teruggelopen. Vooral voor Maleisië, een land dat nog niet het tiende van het Inwoner tal van Indonesië heeft (twaalf mil joen tegenover honderdendertig mil joen). is natuurrubber van belang. Dit produkt omvat al dertig procent van de Maleisische export, waaron der zich verder produkten als olie. hout, tin en palmolie bevinden. Het land is rijk aan grondstoffen, maai het verwerkt er zelf weinig van. Al leen wordt op de plantages de latex, die als een witte melk uit de bomen komt. verwerkt tot blokken ruwe rubber. Tweederde van al deze rubber dient voor auto- en andere voertuigban den. De ontwikkeling in de richting van radiaalbanden, zoals die nu ook in Amerika doorzet, is dus van grote betekenis voor de Maleisische en In donesische plantages. Op dit mo ment wordt ruim eenvijfde door de Verenigde Staten afgenomen en is de EG nog juist een iets grotere klant van de Maleisische rubberex porteurs. Amerika neemt echter ook nog dertig procent van het verbruik aan synthetische rubber voor zijn rekening tegen een kwart voor de EEG. In de wereldproduktle is de verhouding van natuurrubber tegen over synthetische rubber één tegen twee. Verschuiving De verschuiving, die Uniroyal ver wacht. hangt samen met zowel de kwalitatieve eigenschappen van ge tapte rubber als de prijsverhouding. Olie zal op l januari 1977 vermoede lijk tien procent of meer in prijs omhoog gaan en natuurrubber is de laatste tijd weer iets goedkoper aan het worden. Maar toch is sinds de oliecrisis ook de prijs van een kilo ruwe rubber gestegen van 1,65 tot meer dan twee gulden. Alleen in 1975 was, vooral door de geringe vraag uit de auto-industrie, een prijsdaling merkbaar. De toenemende vraag naar natuur rubber voor radiaalbanden zal na tuurlijk ook wel weer een opwaartse druk op de prijzen geven, maar in principe is dit produkt minder schaars dan aardolie. Volgen Uniroy al zijn in Maleisië nog vele gebieden niet opengelegd, die geschikt zijn voor de aanplant van rubberbomen. Het kweken kost alleen tijd: onge veer een derde van het totaalop pervlak van de huidige plantages dient voor de kweek, of er staan bomen op. die nog niet aan tappen toe zijn. Daartoe is namelijk een duur van vijf jaar groei nodig. Het Maleisische Rubber Instituut heeft meegedeeld, dat ongeveer twee miljoen hectare in West- en Oost- Maleisié vroeger Malakka en Noord-Bomeo als plantages in ge bruik zijn. Deze brengen gezamen lijk anderhalf miljoen ton rubber per jaar op. wat echter nogal verschil uitmaakt bij vergelijking tussen de grote, professioneel geëxploiteerde plantages en de kleinere eigendom men. De kleine planter haalt gemid deld 700 kg. per hectare waarop 250 tot 500 bomen staan en een groot bedrijf komt aan het dubbele. Dertig jaar geleden bracht de gemid delde plantage nog maar 500 kg op en volgens Uniroyal kan het binnen dertig jaar wel 3500 kg per hectare worden. Kansen genoeg dus om aan de groei ende vraag te voldoen, aldus Uniroy al. maar daarbij zal synthetische rubber toch altijd we! een rol blijven spelen. Arbeidsintensief Het probleem van de rubberplanta ge is dat deze arbeidsintensief is. Eén man of vrouw tapt dagelijks vijf- a zeshonderd bomen. Dat wil dan zeggen: de kerf aanbrengen, zor gen dat de latex die uit de schors stroomt en in een bakje wordt opge vangen en al die kleine bakjes legen in grote bussen. De latex lijkt op melk en de bussen lijken op melkbussen. Maar daarna begint een procédé, dat een geheel eigen karakter draagt, namelijk het drogen van de latex, die voor bijna twee derde uit water bestaat. De rubber, die dan overblijft, moet samengeklonterd worden en uiteindelijk tot lappen of blokken worden samengevoegd. Dit is een proces, dat lang met de hand werd uitgevoerd, maar intussen ook al deels machinaal mogelijk blijkt. Niettemin is ook hierbij een be langrijke arbeidsinzet vereist. Maleisië kan daarbij mede concurre ren. doordat de lonen voor dit werk laag zijn. Maar de vrqag is natuur- Een internationale jury, die ge vormd wordt door achttien autodes kundigen, waaronder coureurs, heeft de Ford Fiesta uitgeroepen tot 's werelds beste auto in de kleine klasse van 1976. De beoordeling werd gegeven op grond van maat staven voor veiligheid, prestatie, be stuurbaarheid. comfort en uiterlijke vormen. De verkiezing is georganiseerd door Bild am Sonntag en is een tegenhan ger van de Auto-van-het-jaar- verkiezing, waaraan Der Stem mee doet. Deze laatste verkiezing heeft ook een internationaal organisatie comité. waarin het Nederlandse au toblad Autovisie deelneemt. In een fabriek op een Uniroyal-plantage in Noord-West-Maleisië. Hier wordt de latex volgens een al wat meer gemechaniseerd procédé gedroogd. lijk wel. hoe lang dit zo kan blijven. Indertijd hebben de Engelsen, als koloniale heersers. Indiërs naar Ma leisië gebracht omdat noch de Ma- leiers noch de Chinezen in het land voor het zware werk voelden. En nu verdient men er nog altijd maarzo'n 250 gulden per maand mee. Onvol doende om op afzienbare termijn de welstand te bereiken, die de Malei sische regering het gehele volk gaar ne toewenst Er is een ontwikkelingsprogramma opgesteld, gebaseerd op een voort gaande economische groei en de schat aan grondstoffen, waarover het land beschikt. Die groei be draagt elf tot twaalf procent per jaar en de olierijkdommen buiten de kust maken stellig veel mogelijk. Maar per regio zijn de verschillen groot. De hardwerkende Chinezen, die éénderde van de bevolking uit maken, verdienen vaak meer geld dan de Maleiers, die met bijna de helft van het inwonertal de politieke machthebbers zijn. Getroffen Wie op dit moment de nog zo sterk door de rubbercultuur en tinmijnen gestutte natie bezoekt, wordt niette min getroffen door de opvallend goede wegenaanleg, de moderne bouw in Kuala Lumpur en Penang. of de vele auto's in deze steden van een half en een kwart miljoen inwo ners. Vergeleken bij Thailand, de noordelijke buur, is Maleisië „rij ker", schoner en geordender. De regering van dit Aziatische land wenst de westerse bezoeker er van te overtuigen, dat zij „samenwerking" zoekt, investeringen verwelkomt en in haar optreden „volstrekt pragma tisch" zal zijn, aldus de minister van basisindustrieën, Y. B. Datuk Musa bin Hitam in een toespraak voor het door Uniroyal genodigde ge zelschap. waarbij met ons dagbla den als The Guardian, The Times, The Financial Times. Le Monde. Die Zeit en Frankfurter Allgemeiner aanwezig waren. De Maleisische overheid wenst te industrialiseren zoals elk ontwikkelingsland, dat, daartoe over de middelen kan be schikken. Wat het autobezit in het land be treft: op dit moment rijden er ruim vierhonderdduizend auto's één per dertig inwoners of de Neder landse situatie van zo'n twintig jaar geleden en worden er veertigdui zend per jaar verkocht. Daarvan maakt men 95 procent in zeven nati onale fabrieken, waarbij de Japanse merken zestig procent van de pro- duktie beheersen. Het meest ver kochte Europese merk is Peugeot, dat samenwerkt met Mazda voor de locale assemblage. Bandenfabrieken zijn er nog maar twee: van de Engelse Dunlop en de Amerikaanse Goodyear. Samen ma ken beide één miljoen banden per jaar. fietsbanden inbegrepen. Dat is maar weinig en dat voor industriali sering hier dan ook nog volop moge lijkheden bestaan, spreekt aan. Vele fabrieken in de zuidelijke mini- buurstaat Singapore werken trou wens al voor export uit of naar Ma leisië. Maar daarbij spelen auto's en autobanden dus ook natuurrub ber geen grote rol. Doch dat de unieke positie, die het warme en vochtige tropische land biedt, niet alleen voor de rubbercul tuur benut dient te worden, daarvan zijn vele autoriteiten ter plaatse overtuigd. Ford gaat na de tijdelijke actie met de kleine Escort nu de grote Grana da met gratis automatische transmissie uitbrengen. Ook daarbij zal de naam van de stad, waar Ford de automatische versnellingsbak ken bouwt, als bijnaam van de auto dienen. Dus nu een Granada Bor deaux, een combinatie van twee stadsnamen. Ford heeft van de viercilinder 1300 cc Escort ruim tweeduizend wagens in Bordeaux-uitvoering verkocht, hoewel er achthonderd gepland wa ren. Van de 2,3 liter V 6-Granada Bordeaux zal het aantal uiteraard minder zijn. Maar Ford biedt op nieuw nog een drietal extra's op de vierdeurs luxe uitvoering: een vinyl dak, een van binnen verstelbare spiegel en speciale radiaalbanden De wagen gaat 21.293,— kosten. De directeur van de Nederland» importbedrijven van de Japan» merken Toyota en Suzuki, de heet E. V. N. Louwman, gaat ook deelne men in de Duitse import van het motorfietsmerk Suzuki. Hij heeft hiervoor een samenwerking geslo ten met de heer O. de Crignis, die tt München Massey-Ferguson tracto ren verkoopt. Suzuki is in Nederland de mees verkochte motorfiets. Toyota is hie het best verkochte Japanse auto merk en komt in de totale verkoop doorgaans bij de eerste tien merken. Tussen de Japanse fabrieken Toyo ta en Suzuki bestaat geen directe binding. dicht VOOR Engeli TOBB TON Comci zoet 20, Pu delf Norde to Y l kerf mict: lei Dl Mtrjo: ter: Srzua: ZOND DEN Haags Com ei de Ito ter.D: U. 1- THEA KLOC Residi iCant; 14.30. HOU! Jaap voo. 20.15. rij S3 Henk dor f Dr. noo: schill congi gewic lijkin zond! Daan beeld de st zijnsv ten is achte Dit s provi Brab: van schaj Noor* Ruim kers. de w derd plaat, motu tegen over i hef ir Een i wordi Dr PI Verer meen discu het v Zoals u ziet is elk antwoord genummerd. Datzelfde geldt voor de advertenties van de deelnemende adverteerders. Maar elke advertentie heelt óók nog een letter. Zoek nu stéeds, in de volgorde van de vragen, de letter die overeenkomt met het getal dat voor het door u gekozen antwoord staat. Als u telkens het juiste antwoord wist en de goede letter opschreef hebt u aan het einde van de kwis een niet-komplete zin. Als 2e prestatie moet u dan die zin afmaken. De oplossing leest u in de krant van 17 december. Hopelijk staat daar dan ook uw naam bij met een mooie prijs erachter. In elk geval, veel plezier met deze gezellige en leerzame kwis. Wanneer werd de we 1 1 1782 refdraad van kerfcen 2 1948 gesticht 3 1918 Bonifatius werd ver- 4 754 moord in 5 531 6 910 Wanneer namen de 7 1586 Geuzen Den Briel 8 1602 9 1572 Waar overleed 10 Elba Napoleon 11 St Helena 12 Corsica Hoeveel vrouwen had 13 4 Hendrik VIII 14 10 15 6 Waar ontstond het 16 India Boeddhisme 17 China 18 Japan Wanneer kreeg Neder 19 1902 land z'n grondwet 20 1814 21 1848 Wie was de opvolger 22 Karei VI van Karei V 23 Philips II 24 Alva Uitvinder boekdruk 25 Laurens Jansz Coster kunst 26 Gutenberg 27 Erasmus In 1572 was de 28 Bartholomeusnacht 29 het begin Franse burger oorlog 30 veroordeling Jeanne d'Arc De tocht naar Chat •31 Nelson ham werd gemaakt 32 Tromp door 33 de Ruyter Wie vermoordde Wil lem de Zwijger 34 Gebr. de Witt 35 zijn vrouw 36 Balt. Gerardsz. Het hoofdkantoor van Ver.Oostind.Compag- - nie was gevestigd te 37 Delft 38 Enkhuizen 39 Amsterdam Wie was de eerste president van de U.S.A. 40 Lincoln 41 Washington 42 Stuyvesant Nederland ruilde New York voor 43 Suriname 44 Curasao 45 Bovenwindse eilanden De eerste Neder landse spoorlijn liep van 46 Rotterdam-Gouda 47 Amsterdam-Haarlem -48 Enkhuizen-Medemblik In welk jaar werd Ne derlands Indiè zelfstandig Een vijfdaagse vliegreis voor twee personen naar Londen op basis van logies/ontbijt op tweepersoons kamer met bad/toilet. (In de reissom Is niet inbegrepen luchthavenbelasting, reisverze kering, eventueel annuleringsverzekering). t.w.v. 678,—. Beschikbaar gesteld door Perscombinatiereizen Een Gazelle Impala Sportfiets (dames- óf herenfiets) met remnaaf of knijpremmen. t.w.v. 434,50. Beschikbaar gesteld door Gazelle ie Dieren. Een éénpersoons donzen dekbed met overtrek en een kus sensloop in fraai dessin. t.w.v. 380,— Beschikbaar gesteld door Irisette Nederland B V. le Barneveld. Een week volledig pension voor één persoon of lang weekend voor twee personen. t.w.v. 275, Beschikbaar gesteld door Hotel Dreyeroord te Oosterbeek. Een Inventum volautomatische koffiefilter HK 30. t.w.v. 79.— Beschikbaar gesteld door Koninklijke Fabnek Inventum ie Bilt hoven. Een standaardwerk over Amerika „General Cooke". t.w.v. 57.50 Beschikbaar gesteld door Boekhandel T Wever le Franeker Een Inventum Theelicht HT 25 „Oudemeester". t.w.v. 46, Beschikbaar gesteld door Koninklijke Fabriek Inventum te Bilthoven. Een Inventum koffiemolen GK 9. t.w.v. 32.50 Beschikbaar gesteld door Koninklijke Fabnek Inventum te Bilthoven 9e en 10e prijs 2 1 boekenbon t.w.v. 25.— K.AA^T OPLOSS"* r KISS-***" Het huwelijk van prin ses Beatrix was in Amsterdam kreeg zijn stadsrechten in Hoeveel partijen heb ben zitting in het kabi net Den Uyl Schrijf op de linkerkant van een briefkaart de door u afgemaakte zin. Stuur deze briefkaart vóór 9 december aan: Trouw, Postbus 810, Amsterdam. Er worden geen inlichtingen over deze kwis verstrekt aan wie dan ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14