Ode aan de schoonheid H0Eslijpjebeitels? H0Eleg je een *erras aan^ HQEmaakje ^asten van k'sten^ H0EVerVang '6 sch°ld>rel<ers^ Beethoven met kwaliteitsgarantie fllsUll FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK f ZO DOE JE DAT. Nederlandse muziek in Parijs jp: Defensie koopt 4000 DAF-trucks handig Studentenorkest met nieuw werk van Bank Prolongaties en reprises ■i\ HOE's°!eer je de koelkast? Met't december nummervan i- Overal te koop. Muziektheater „Kotz" gaat naar Warschau Nieuwe boeken itet VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 FILM. KUNST TROUW/KWARTET 13 door W. Wielek-Berg Frans Zwartjes, na 1968 be kend geworden door een aantal curieuze korte en zeer korte films („Dolls", „Anamnesis I, II, III", „Spare Bedroom", „Be hind your walls", „Moving Stills", „Bedsitters" en „June" om er enkele te noemen) maak te met „It 's me" zijn eerste lange speelfilm (68 minuten). Als men de twee opdracht documentaires „Mensen 1974" (sa men met Jef Te'uns) en een televisie film over body-art buiten beschou wing laat is het ook de eerste film die hij met professionele assistentie maakte: een tweede cameraman, een componist, een echte actrice, een editor, een taaltoepasser, een gri- meuse. een geluidstechnicus en een producent. En bovendien is zijn laatste film veel realistischer dan de voorgaande. Want al komt de informatie dat het gaat over een actrice die een telefo nisch aanbod krijgt en daarover bin nen anderhalf uur moet beslissen slechts via de folder tot ons (door het apparaat klinkt namelijk alleen ver vreemd gebrabbel in onbegrijpelijk film-Amerikaans) alle handelingen die Willeke van Ammelrooy daar voor en daarna verricht zijn huiselijk en vrij gewoon en zelfs voor de meest nuchteren die van associaties geen weet hebben best te volgen. 5 H« mt ZO! 7iin Zonder tekst Het is geen geringe prestatie om meer dan een uur lang. praktisch jzonder tekst, de aandacht gevangen houden met het doen en laten van in vrouw die uit het bad komt. zich [afdroogt, zich uitvoerig opmaakt, een jurk aantrekt en een filmtypege- zicht opzet, een andere jurk aantrekt plus kousen en schoenen, die jurk weer uittrekt, een andere jurk aan trekt. een mutsje opzet, een toostje eet, een appel eet, een traantje laat, weer een andere jurk aantrekt en verder niets. Frans Zwartjes' greep op het weinig wereldschokkende gebeuren is zo sterk, dat de spanning geen ogenblik verslapt. Al starende komen er. zoals het hoort, allerlei achtergedachten op: over mogelijk verdriet en een zaamheid en angst voor het ouder worden en onzekerheid en de zegen Tan de zelf-ironie. Willeke van Am- nelrooy is nog nooit zo mooi geweest ais in deze film en hoewel de humor er een ondergeschikte plaats in heeft word je steeds beslopen door de ge dachte, hoezeer ze geschikt zou zijn voor een komische rol. Trouwens, in „The Family" heeft ze er zo-een ge speeld en dat was uitstekend). Willeke van Ammelrooy in ,„It 's me" Als het Frans Zwartjes, zoals staat aangekondigd, onder andere te doen was om Willeke's star-quality" te bewijzen, dan is hij in die opzet uit nemend geslaagd. De actrice moet hem dankbaar zijn dat hij haar die kans heeft gegeven (ze is in zoveel ondermaatse sex-films opgetreden dat zelfs de meest goedwillende zoal niet aan haar talent dan toch aan haar inzet ging twijfelen). Maar Frans Zwartjes moet op zijn beurt dankbaar zijn. dat ze die kans zo volledig heeft benut en zo allervoor treffelijkst heeft gedaan wat haar te doen stond. Naar die lange opmaak- scène zit je toch maar ademloos te kijken en het is heus niet alleen Willeke's schoonheid die het hem doet (al staat die wel in het middel punt. „It 's mc" is een soort ode aan haar gezicht in al zijn onderdelen.) Het is allemaal allervoortreffelijkst vakwerk dat geprezen dient te wor den. De eerlijkheid gebiedt dat een niet onbelangrijk deel van de eer die de film toekomt gaat naar Lodewijk de Boer en Frans Zwartjes, die teza men voor de muziek zorgden. Hij is niet alleen min of meer geslaagd achtergrond-geruis, hij vormt een es sentieel en onmisbaar onderdeel van de film en dat komt minder vaak voor dan wenselijk is. Amsterdam-The Movies, 18 jr. Barry Lyndon. Prachtige film van meester Stanley Kubrick over de verre, koude, mooie wereld van het verleden. De gehele week in Amsterdam- Kriterion; Den Haag De Uit kijk: Rotterdam 't Venster; Delft Select; Breda Beyerd. Monsieur Klein. Film over be zet Parijs van Joseph Losey met griezelig goed getroffen sfeer. De gehele week in Stu dio. Utrecht. 1900 deel I. Schitterend epos over het Italiaanse landleven van 1900-1945 door Bernardo Bertolucci. De gehele week in Tuschinski 2. Amsterdam; Rembrandt 2. Utrecht; Studio, Leiden; Carolus, Nijmegen; Palace, Groningen. Tivoli 3, Leeuwarden; Grand. Rot terdam. 1900 deel II. Tuschinski I, Amsterdam en Rembrandt, Utrecht. Mean Streets. Beste film van Martin Scorsese, die later „Taxi Driver" maakte, spelend in een Italiaanse wijk van Manhattan. De gehele week in Leidseplein Theater, Amsterdam. Drie verloren Ehre der Kathari- na Blum. Film over rechtse woekeringen van sensatiepers en politie in de Duitse Bondsrepubliek van Volker Schlöndorf en Margarethe von Trotta naar het boek van Hein- rich Böll. De gehele week in Rivoli. Amsterdam. Nada. Voortreffelijke film over sympathieke anarchisten van Claude Chabrol. De gehele week in Studio F. Leeuwarden. La Regie du Jeu. Voortreffelij ke zedenkomedie van Jean Re noir uit 1939, die in het geheel niet is verouderd. 26 t.e.m. 28 november Filmhuis Den Bosch. Aguirrc, der Zorn Gottes. Bi zarre film over een krankzinni ge Spaanse conquestadore van de Westduitse filmer Werner Herzog. De gehele week in Ci- netol 2. Amsterdam. La Notte. Trieste film van An- tonioni over een mislukkend huwelijk, die in zijn tijd (I960) als experimenteel werd erva ren en zijn kracht niet verloren heeft. Met Jeanne Moreau. Mo nica Vitti en Marcello Maistroi- anni. Vrijdag- en zaterdag nacht Alhambra 2, Amsterdam. Pantserkruiser Potemkin. Klas sieke film van Sergej Ei- senstein uit 1925. de triomf van het nieuwe revolutionaire Rus sische filmen. Vrijdag- zaterdag- en zondagnacht in The Movies, Amsterdam. ADVERTENTIE V DEN HAAG Defensie heeft een zeer grote order bij de DAF-fabrieken geplaatst. Staatssecretaris Stemerdink heeft gisteren de opdracht verstrekt voor de levering van 4000 viertons vrachtauto's. Met de order is een bedrag van ruim 340 miljoen gulden gemoeid. De levering is gespreid over vier jaren en begint vroeg in 1978. Na de komst van de DAF-vrachtauto's zal vrijwel het gehele wagenpark van de Koninklijke Luchtmacht uitgerust zijn met dieselmotoren. De nieuwe wagens vervangen drietonners, die sinds in 1955 in gebruik zijn. Het bestelde type vrachtwagen is ontwikkeld in nauwe samenwerking tussen de DAF-fabrieken en de landmacht. Uw tweede rechterhand. 5- 13.45----- door R. N. Degens AMSTERDAM Onder het luisteren naar de uitvoering van de Eerste Symfonie van Beethoven, woensdagavond door het Concertgebouworkest onder Kirill Kondrasjin, maakte ik in mijn programmaboekje de aantekening; Beethoven, van uw keurslager, fijn gekruid, dun gesneden. Nu is dat uiteraard niet een opmer king die op de gebruikelijke manier recht doet aan een weer eens ge slaagde weergave van een onverbid delijk meesterwerk door een be faamd orkest onder een bekwame dirigent. Je kunt dat natuurlijk be ter want met minder kans dat je gevoelige Beethovenminnaars op hun ziel trapt doen door, liefst in den brede, op de verdiensten en de eventuele tekortkomingen van zo n uitvoering in te gaan. Dat is een oud vaderlands gebruik, maar bij de uit voering van een goed voorbereide Beethoven op een goed adres vanwe ge de op voorhand te verwachten kwaliteit lichtelijk overbodig. Zo'n Beethoven van Kondrasjin en het Concertgebouworkest vakkundig gedaan en smaakvol gepresenteerd, is gegarandeerd goed. Vandaar. Evenals zo'n „Till Eulenspiegels lus tige Streiche" van Richard Strauss. Ook al zaten daar in dit geval dan voor de fijnproevers misschien wat teveel grove brokken in; maar daar van ligt de oorzaak meer bij het niet zo erg verfijnde recept dat Strauss hier de uitvoerder in handen geeft. UTRECHT Hoofdzakelijk Nederlandse muziek zal worden gespeeld op de concerten die van 26 tot en met 28 november worden gegeven in het Institut Néerlandais in Parijs. De concerten zijn georganiseerd door „Podium jonge kunstenaars" van de stichting Gaudeamus. Vrijdagavond wordt de reeks geopend met een concert door het Rosetti Kwintet en het duo Hans Meijer (hobo) en Frits Jellema (piano). Zaterdag middag is er eerst een concert door het fluit-pianoduo Ingrid Deij-Niek de Vente en de pianiste Marina Horak. Aansluitend daarop houdt Ton de Leeuw een lezing en 's avonds is er een concert door de celliste Saskia Boon. de basklarinettist Arjan Kappers en de pianist Guss Janssen. Zondagavond is er een elektronisch concert met werken van Ton Bruynel. Het weekend wordt afgesloten met een concert door het Miranda Kwartet. Behalve werken van een achttiental Nederlandse componisten, worden er ook werken gespeeld van Pierre Boulez en Olivier Messiaen. Bepaald verfijnd is ook het Tweede Vioolconcert van Dmitri Sjostako- witsj niet. In die zin dat hij het aanbrengen van opzichtige effecten, en de onvermoeibare herhaling daar van, allerminst uit de weg gaat. On danks een innige Adagio-passage in het midden blijft het een in hoofd zaak op de virtuositeit van het solo instrument geschreven werk. Maar als zodanig mag het er dan ook zijn! Alleen al door die halsbrekende ca dens in het laatste deel. Dat virtuoze aspect van zo'n stuk vereist een so list die daar schijnbaar niet de minste moeite mee heeft. De dertigjarige Rus Victor Tretja- kow(die op zijn negentiende het Tsjaikowsky-concours won) speelde het werk woensdagavond met de vereiste fabelachtige virtuositeit, waarin de bijzonder fraaie toonvor- ming ook in de moeilijkste passages onaangetast bleef. Een meesterlijke prestatie die ook bij de strijkers van het orkest duidelijk collegiale be wondering oogstte. Kirill Kondrasjin UTRECHT Het Nederlands Studenten Orkest dat eind oktober zijn jaarlijkse audities hield, heeft uit het grote aanbod van studentenmusici het orkestensemble gevormd dat in Januari een reeks concerten in Nederland gaat geven. Dirigent Maarten Smit en het bestuur hebben een programma samengesteld dat is aangepast aan de mogelijkheden van dit N.S.O. Gespeeld zullen worden een Serenade van Mozart, het Eerste Pianoconcert van Prokof jeff en een symfonie van Dvorak. Als gebruikelijk wordt ook een nieuw werk van een jonge Nederlandse componist uitgevoerd. Het is „Pathétique" van Jacques Bank. Als ondertitel heeft dit werk „pathos met een knipoog". Soliste in het concert van Prokofjeff is Corrie Ambachtsheer. De concerten worden gegeven in Bergen, Groningen, Haarlem. Utrecht, Den Haag, Amhem. Breda, Middelburg, Rotterdam en Amsterdam. AMSTERDAM In het kader van het Nederlands-Pools cultureel uit wisselingsprogramma 1976-1978, zullen in begin december in het Stu dio Theater te Warschau vier voor stellingen worden gegeven van de Nederlandse muziektheater- productie „Kotz". Dit project van de auteur en regis seur Jean-Paul Franssen werd eer der dit jaar door de Theaterunie in De Brakke Grond te Amsterdam uitgebracht. De muziek is van Klaas de Vries en het decor werd ontworpen door Cor Hezemans. De Franse acteur-danser Alain Louafi speelt de hoofdrol. De voorstellingen worden muzikaal be geleid door een orkest van 14 Poolse musici, geleid door de Nederlandse dirigent Maarten Smit. J. Bcrnlef. De man in hel midden. Amsterdam, Querido, 1976. 158 blz. 19.90 Bernlefs nieuwste roman is een twee luik. In deel één tracht een kleinzoon zich een beeld te vormen van zijn gestorven grootvader. Zijn herinne ringen. maar ook streepjes in boeken als Quacks De Socialisten, zijn hem daarbij 6ehulpzaam. Het resultaat van dit „historisch onderzoek" is niet bemoedigend. Er resten voorna melijk vragen zonder antwoord. Deel twee behelst kleinzoons eigen „ge schiedenis", vanaf de oorlogsjaren tot in het heden van Watergate. Poli tieke kwesties spelen ook hier maar in toenemende mate een roL Veel samenhang vertoont ook zijn leven niet. waardoor in feite deel twee eenzelfde mededeling doet als deel eén. Geschiedenis is te ge compliceerd en te ongekend om vereenvoudigd te kunnen worden tot een mooi kloppend geheel. Bernlef doet dat ook bewust niet, het wemelt dus van fragmenten die hun voltooiing moeten missen. De klein zoon. „Een jongen van veertigis iemand in wie het verleden volop meespeelt, zonder dat hij greep op het wisselende kan krijgen. Hij is een „man in het midden", een toeschou wer die geen keus doet. Dit tweeluik is maar ten dele geslaagd te noemen. Vooral deel twee bevat een onrustba rend aantal saaie bladzijden en is opvallend krachteloos. Hoewel het boek intrigererid begint (en eindigt), biedt het gaandeweg te veel details en te weinig spiritualiteit, waardoor het alle securiteit van Bernlef ten spijt echt een van zijn mindere romans moet heten. T.v.D Arij Prins. De Heilige Tocht. Athe- naeum-Polak A Van Gennep, Amster dam, 1976. (fascismile-editie van de Iste dr. 1912, nawoord Harry G. M. Prick) 252 blz. gebonden, 30.- Arij Prins' De Heilige Tocht is be rucht. Het zou onleesbaar zijn. Ieder een kan dat nu aan de hand van deze iets verkleind gefacsimileerde eerste druk (1912) nagaan. Litere rair-historisch bezien is het boek door zijn precieuze woordkunstige romantiek een curiosum dat zich voor herdruk leent, maar toevallig is het natuurlijk niet dat die reprint uitgerekend nü verschijnt. In het Athenaeum-fonds misstaat Prins niet (Boutens, de bezorger van de eerste druk, zit er ook), maar het is niet alleen daar dat een (henwaarde ring te constateren valt van wat ik maar grofweg romantisch-decadente literatuur noem. De verknoopte en gemanieereerde taalbehandeling van Prins' jambisch proza en zijn middeleeuwse onderwerp een kruistocht brengen weer mensen in vervoering. Harry Prick voorzag deze facsimile-uitgaven van een na woord en een variantenlijst (Boutens had t.o. v. de tijdschriftversie wijzi gingen aangebracht), die met zijn vijftig bladzijden het extreme be lang benadrukt van finesses in dit proza. De Heilige Tocht is een boek van woorden en wie er in leest wordt in details gezogen en bekommert zich niet meer om overzicht. De heruitga ve van dit in meer dan tien jaar tijds gewrochte „meesterwerk" lijkt me in dubbel opzicht literair-historisch in teressant. T.v.D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13