Leven met hartkwaal is geen leven' RITSE TELEVISIE: VOORLOPIG PAS OP DE PLAATS esterhaven moet oor een miljoen eranderd worden Proefprovincie met luchtverontreiniging rof. dr. P. J. Kuypers, zelf hartpatiënt, pleit voor operaties antoorgebouw een jaar ongebruikt Experiment in Noord-Brabant Provinciehuis Arnhem te klein Vragen over zoet waterkanaal Grootste schip ter wereld in Rotterdam TET [JDAG 26 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6/H 11 n een verslaggever JMEGEN „Leven met een hartkwaal, dat is geen leven. Bij iedere inspanning voel je de pijn, n halve trap oplopen is al veel te veel. Het enige wat kan helpen is een operatie. Het verhelpt de kte niet, maar het verbetert aanzienlijk de mogelijkheden weer normaal mee te doen. De pijn en angst zijn verdwenen en je kunt weer actief zijn." f zegt de Nijmeegse hart- en itchirurg prof. dr. P. J. Kuypers. een hartpatiënt die al twee keer geopereerd, eerst enkele jaren ge en in Nijmegen en voor de tweede er enkele maanden terug, in een tenhuis in het Amerikaanse Port- bij een bevriend collega. Hij de weg en erkent dat ook vol- odig. „Voor mij hoefde het geen e en een half jaar tot drie en een jaar te duren, voor ik aan de rt was. Maar zie eens hoe het in erland gewoonlijk gaat. >n de eerste klachten en de defi- ieve diagnose verloopt al vaak ter dan twee jaar. Als dan op basis ii het hartfunctie-onderzoek tot eratie kan worden besloten, duurt door de enorme wachtlijsten ik nog langer dan een jaar. voor- t de patiënt kan worden geope nd. Al die tijd loopt hij met die n rond, kan hij haast niets doen. valide ivendien is hij dan al op basis van sociale wetgeving volledig invali- verklaard met alle gevolgen van >n. Maar de Nederlandse patiënt hoort kennelijk tot een lijdzaam Ikje. Naar mijn mening moeten de ensen zich er meer van bewust «den dat ze die lange wachttijden et meer hoeven te slikken. Geluk- g is er iets van een kentering te merken. In toenemende mate pikt men het niet meer zo lang met die pijn en die angst te moeten leven." Prof. Kuypers is een verklaard voor stander van opvoering van het aan tal hartoperaties in Nederland. In 1969 was hij al betrokken bij de eerste inventarisatie van het pro bleem van de hart- en vaatziekten in Nederland en toen al stelde hij dat de raming van het aantal zogenaam de coronairoperaties te laag was. Dit hoewel deze vorm van chirurgie pas in 1967 in de Verenigde Staten van de grond is gekomen en eerst in de Jaren 1971 en 1972 in dat land een grote vlucht heeft genomen. Omleidingsroute Heel eenvoudig gezegd is coro- nairchirurgie een behandeling waar bij in de vaten die het hart van bloed voorzien (de kransvaten) door ziek teprocessen veroorzaakte verstop pingen worden omzeild door stukjes gezond bloedvat van de patiënt zelf over de verstopping heen te leggen, als een omleidingsroute. Hierdoor krijgt de hartspier weer meer bloed toegevoerd waardoor de werking wordt verbeterd. De klachten als gevolg van de onvoldoende doorbloeding van het hart verdwij nen en de patiënt komt nadat hij is hersteld van de zware chirurgische ingTeep, in aanmerkelijk betere con ditie te verkeren. Voorwaarde is wel dat de verstop ping of verstoppingen in de kransva ten op een voor de chirurg toeganke lijke plaats zitten. Tijdens de opera tie kunnen één of meer van dergelij ke „shunts" of ..grafts" worden aan gebracht. afhankelijk van de nood zaak enerzijds en de mogelijkheid anderzijds. Tijdens deze operatie moet het hart tijdelijk worden stil gelegd. de hart- en longmachine neemt de functie van hart en longen dan over. Naast de coronairchirurgie kan de hartchirurg zich ook nog bezig hou den met het vervangen van zieke kleppen in het hart. Deze vorm van hartchirurgie, waarvoor ook een hart- en longmachine nodig is, is van ouder datum dan de coronairchirur gie. Het aantal patiënten met te opereren klepgebreken is minder dan de coronairpatiënten. Prof. Kuypers vindt de coronairchi rurgie superieur aan de zogenaamde „conservatieve" behandeling van het met „angina pectoris" aangedui de geheel van klachten, dat het ge volg is van de gedeeltelijk verstopte kransvaten (bij een plotselinge vol ledige verstopping spreekt men van een hartinfarct). Hij erkent dat de harde, wetenschappelijke bewijzen ervoor nog niet voorhanden zijn. Daarvoor is volgens hem nog veel vergelijkend onderzoek van ver schillende groepen patiënten nodig. Maar voor hem zeer belangrijk is de verbeterde kwaliteit van het leven na de operatie. „Voor mij persoon lijk is het dan niet zo berlangrijk welke categorie patiënten, de chi rurgisch of de conservatief behan delde groep, statistisch het langst blijft leven'.meent hij. Adviseur Zelf is prof. Kuypers na zijn operatie weer volledig aan het werk in het Nijmeegse universitaire Radboud- ziekenhuis. Tevëns is hij de laatste tijd op de voorgrond getreden als adviseur van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging. Als zoda nig had hij een belangrijk aandeel in de besprekingen tussen deze vereni ging en het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch, besprekingen die kort geleden resulteerden in het plan van dit ziekenhuis bij staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid een verzoek in te dienen te mogen begin nen met een grote afdeling hartchi rurgie. Prof. Kuypers is er van overtuigd dat in Nederland minstens 6500 open hartoperaties per jaar moeten worden verricht om tegemoet te ko men aan de nood die er in Nederland heerst op het gebied van de hartaan- doeningen en dan vooral de angina pectoris. „Het probleem neemt al leen maar toe. Bij steeds jongere mensen, nu al tussen de dertig en veertig jaar. zie je deze ziekte ver schijnen. Preventie zou mooi zijn. maar we hebben nog niet het verste van een idee wat we aan preventie kunnen doen. En als dat al vanaf vandaag zou kunnen, moet je met die preventie bij de jeugd beginnen omdat het voor ouderen wel iets. maar niet volledig zal helpen. Dat betekent dus ook dat het verhelpen van de reeds bestaande aandoenin gen voorlopig, zeg maar nog een generatie lang, noodzakelijk is". Vierhonderd Prof Kuypers meent dat de acade mische ziekenhuizen in Nederland, die van de staatssecretarissen Hendriks van Volksgezondheid en Klein van onderwijs en wetenschap pen de taak toebedeeld hebben ge kregen te werken naar vierhonderd hartoperaties per jaar. die taak niet aankunnen. Hij vindt die ziekenhui zen daarvoor, gezien hun taak als opleidingsziekenhuizen, niet ge schikt. Ook de structuur van die ziekenhuizen is er niet op berekend een grote afdeling hartchirurgie. als een merkwaardig soort aangroeisel. te kunnen herbergen. De besturen van deze ziekenhuizen hebben dan ook al laten weten die groei tot vierhonderd open hartoperaties per jaar somber in te zien. In de afgelo pen zes jaar is het deze ziekenhuizen al niet of nauwelijks gelukt te groei en naar de enkele jaren geleden aan bevolen 250 open hartoperaties per jaar. In Groningen. Rotterdam. Lei den. Nijmegen en het Wilhelmina- gasthuis van de Universiteit van Amsterdam heeft die taakstelling al tot grote problemen geleid, ondanks toezeggingen van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, onder welk departement deze ziekenhui zen vallen. De belangrijkste proble men zijn: de moeizame financiering, gebrek aan ruimte en gebrek aan personeel. „Wat moet gebeuren, is eigenlijk precies hetzelfde als wat destijds met de galblaas- en maagoperaties is gebeurd. Breng ze onder in de gewone ziekenhuizen, waar efficiën ter kan worden gewerkt. In de aca demische ziekenhuizen is men dan van die in de structuur moeilijker onder te brengen grote capaciteit af en kan men zich bezig houden met verdergaand wetenschappelijk on derzoek op dit terrein en met de opleiding". De Nijmeegse hoogleraar meent dat ongeveer driehonderd open hartope raties het maximaal haalbare is voor de zeven academische zieken huizen in Nederland (naast de vijf genoemde zijn dat nog het zieken huis van de Vrije Universiteit in Amsterdam en dat van de Utrechtse universiteit). Dat is totaal 2100 in grepen per jaar. Daarnaast heeft het algemene St. Antoniusziekenhuis in Utrecht de laatste jaren het aantal hartopera ties gestaag kunnen opvoeren tot tuisen de zeshonderd en zevenhon derd dit jaar. Onlangs heeft dit zie kenhuis toestemming gekregen van staatssecretaris Hendriks het aantal tot duizend per jaar te verhogen. Op stapel staat heractivering van de hartchiurgische afdeling in het Eindhovense Catharinaziekenhuis terwijl het Rotterdamse Zuiderzie kenhuis ook in de markt is. Tenslot te worden in Amsterdam in het On ze Lieve Vrouwegasthuis nog een betrekkelijk klein aantal hartopera ties verricht. Tezamen echter onvoldoende, vindt prof. Kuyper die meent dat het door hem genoemde getal van 6500 per jaar nog een lage schatting is. Naast een eventueel hartcentrum in Den Bosch zijn daarom volgens hem nog enkele centra nodig om aan de noodsituatie tegemoet te komen. Uitbreiding In een brief aan de Tweede Kamer van 20 september van dit Jaar over de uitbreiding van de hartchirurgie wijken de staatssecretarissen Hendriks en Klein echter van dit cijfer af. Zij menen dat een aantal van 4000 tot 4500 voorlopig als streefgetal voor het jaar 1980 dient te worden gehanteerd. Daarbij be kritiseren zij de basiscljfers die de Gezondheidsraad hanteert en wij zen zij op door hen vermeende wildgroei van de coronairoperaties in de Verenigde Staten, een wildgroei waarop de deskundigen van de gezondheidsraad zich naar hun mening ten onrechte hebben gebaseerd. Prof. Kuypers stelt echter dat beide bewindslieden in hun brief van een onjuist getal uitgaan. In die brief wordt vermeld dat in de Verenigdse Staten vorig jaar rond de vijftigdui zend open hartoperaties zijn ver richt, het juiste getal moet echter bijna het dubbele, tegen de honder dduizend zijn. Prof Kuypers is het oneens met dat argument over wildgroei. Hij wil daarentegen juist aanduiden dat in de Verenigde Sta ten het pleit ten gunste van operatie is beslecht. NS onze parlementsredactie RECHT Aan het splinternieuwe Utrechtse kantoorgebouw is traven moet voor een kleine miljoen gulden veranderd rden om het gebouw te beveiligen voor gevaren van het astgelegen tankpark. Het aanbrengen van de nieuwe voorcie- igen zal, nadat daarover definitief is beslist, enkele maanden sten, waardoor het gebouw pas in de loop van het volgend jaar gebruik kan worden genomen. licht ontvlambare stoffen opslaan, in de dichterbij gelegen tanks de zwaar dere stoffen. Aanbevelingen gebouw zal lan ongeveer een r, compleet ingericht met meubi- ongebruikt hebben gestaan. rijkskantoorflat Westraven, die eklemd staat tussen het Amster- m-Rijnkanaal, de rijksweg Den lag-Arnhem en het omstreden ikpark, kwam vorig voorjaar al lor gebruik gereed. De ambtenaren de cultuurtechnisch dienst, latsbosbeheer en rijkswaterstaat erden echter in het gebouw te een vanwege de gevaarlijke om- medfeving 1 e voorzieningen die aan het ge- ouw moeten worden aangebracht ehelzen voornamelijk het vervan- onm en van het buitenglas aan de zijde irtelijl an bet tankpark door splintervrij las. Een van de conclusies van het Biligheidsrapport dat TNO afgelo- en voorjaar over het gebouw afle erde. was dat er bij een ontploffing het tankpark afleverde, was door ivliegende glassplinters en - erven in Westraven mensen kon- worden gedood. Een tweede itregel die men wil nemen is het Eigen van de volgorde van tank- lag in het tankpark. In de tanks het verst van het kantoorgebouw ijderd zijn wil men de vluchtige. Dit zijn aanbevelingen die de com missie preventie bestrijding van rampen heeft gedaan aan minister Gruijters van Ruimtelijke Ordening, die verantwoordelijk is voor de rijkskantoorgebouwen. Minister Gruijters zal na overleg met zijn collega's van landbouw en van verkeer en waterstaat (van deze mi nisteries zullen diensten delen van het nieuwe gebouw betrekken) in een brief aan dq Tweede Kamer mee delen dat hij de genoemde voorzie ningen wil laten aanbrengen. De Tweede Kamer had afgelopen voor jaar, na het ambtenarenprotest. mi nister Gruijters gevraagd van zijn beslissing op de hoogte te worden gesteld, alvorens de ambtenaren naar het kantoorgebouw zouden moeten verhuizen. De dienstcommissie van de cultuur technische dienst heeft gisteren over de verbeteringsplannen voor Westra ven vergaderd. 'S-HERTOGENBOSCH Het bedrijfsleven heeft kritiek op de procedure die wordt bij de behandeling van aanvragen om vergunningen ingevolge de wet op de luchtverontreiniging in combinatie met de hinderwet. Minister Vorrink heeft met het oog hierop Noord-Brabant aangewezen als „proefprovincie" om na te gaan of en hoe die procedure kan worden verbeterd. Op veel plaatsen zoals hier in Huizen worden de sparretjes al weer omgezaagd om straks als kerstboom in de huiskamers dienst te doen. van een onzer verslaggevers ARNHEM Ten spijt van de vraag tekens, die er staan rond de toe komst van de huidige provincies, willen Gedupeteerde Staten van Gelderland de huisvesting in Arnhem aanzienlijk uibreiden. Zij wijzen erop dat het provinciale ta kenpakket in de loop der jaren be langrijk is gegroeid. Sinds 1960 werd het ambtenarencorps meer dan ver dubbeld. namelijk van 360 tot 776 medewerkers. Het provinciehuis in Arnhem, ge bouwd naar een ontwerp van ir J. M. Vegter te Leeuwarden, werd in 1954 in gebruik genomen. De kosten be droegen, inclusief de inrichting, ruim tien miljoen gulden. Een be drag dat verbleekt bij de sommen, die tegenwoordig voor een ordente lijk openbaar gebouw nodig zijn. Toch stond het zeer representatief overkomende, luxueuse en massieve bouwwerk, waarin ook nogal wat kunst was gestopt, destijds aan kri tiek bloot: had het niet wat eenvou diger gekund? Intussen is het provinciehuis al weer te klein gebleken. Enkele jaren gele den werd een vele verdiepingen tel lend dienstengebouw in gebruik ge nomen. Verder wordt op het provin ciehuis een vierde verdieping gezet. Maar dat is niet genoeg. Gedepu teerde Staten willen, blijkens een voorstel aan de Staten, aan de Euse- bius Buitensingel een terrein van 5000 vierkante meter van de ge meente kopen voor nog eens een gebouw. Daar dat pas over een jaar of vijf klaar kan zijn. moeten er voorlopig vier verdiepingen gehuurd worden met een capaciteit van 48 kamersi De kritiek betreft voornamelijk de tijd die het duurt voor op een aan vraag wordt beschikt. Dit werkt sterk vertragend op het realiseren van investeringsplannen. De minis ter heeft vanwege het belang voor het investeringsklimaat en dus ook voor de werkgelegenheid een organi satiebureau laten onderzoeken of de kritiek juist Is. Het bureau trof bij de besluitvorming inderdaad allerlei knelpunten aan. Het kwam tot de conclusie dat een betere organisatie de afhandeling van aanvragen aan zienlijk kan versnellen. Om op korte termijn verbeteringen te kunnen realiseren werd nodig ge acht in één der provincies en dat is dus Noord-Brabant geworden een proefporject ter hand te nemen. De resultaten hiervan moeten model staan voor verbeteringen in de overi ge provincies. Op wens van de minister zullen in Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het statenlid M. A. G. Zwinkels (KVP) vraagt het col lege van gedeputeerde staten of het door Nootdorp ingestelde beroep te gen dc aanleg van het zoetwaterka naal Waddinxveen Voorburg zo spoedig mogelijk behandeld kan worden. het project tevens enige „proefexer- cities" worden gedaan met het ont werp van wet algemene bepalingen milieuhygiëne dat waarschijnlijk dit jaar nog bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het ontwerp bevat onder meer voor schriften over de coördinatie bij de voorbereiding en behandeling van op grond van verschillende wetten aan een en dezelfde inrichting te verlenen vergunningen. ROTTERDAM Het grootste schip ter wereld, de Franse Shell- tanker „Batillus" (542.000 ton), is donderdag aangekomen in Rotter dam, waar het gevaarte ligplaats heeft gekozen bij de Maasvlakte Olie Perminal. Het schip heeft een deel van de lading, ruwe olie uit Iran, gelost in Le Havre. De „Batil lus" heeft namelijk een diepgang van 28.5 meter en kan volbeladen de oliegeul van Europoort (22 meter diep) niet in varen. Het schip had nu nog 210.000 ton olie bij zich. De tanker is 414 meter lang, 63 meter breed en 74.5 meter hoog. De voort stuwing gebeurt door middel van twee schroeven met een diameter >'Van 8.5 meter, twee roeren en twee turbine-motoren met een totaal ver mogen van 65.000 pk. 0NDEN (Reuter) Na jaren te hebben gehoord en geloofd dat de Britse tv-keuken emiddeld betere waar levert dan het buitenlandse kijkvoer, beginnen groepen britse kijkers de 'atste tijd toch wat twijfels te uiten aan de superioriteit van het programma-menu. )at is niet zo vreemd want getwij- wordt er in Engeland momen- )1 op alle fronten. Terwijl de econo- vrouAue faalt en het pond daalt, is er een reden te veronderstellen dat et juist in tv-land pais en vree zou ijn. ij H+el blijkt uit onverwachte grote dalen" in de kijkcijfers dat de Brit- e comsument lange tijd braaf en gehoorzaam" aan de buis zittend iet wondermedium vakef dan voor- leen de rug toekeert. Vraagtekens ing.d ooral de onafhankelijke zendorga- 'isatie blijkt de tv niet langer, om "et wijlen de persmagnaat lord Thomson te spreken, „een vergun- "ng voor het drukken van bankpa- 'ier". Hier en daar worden zelfs Taagtekens gezet achter de veelge- inkwoemde politieke objectiviteit van sd« 'et Britse tv-systeem en hoewel er ledek nog steeds kwalitatief hoogstaande igen programma's worden gemaakt re temt een steeds grotere moot van '®t publiek liever af op de Ameri kaanse import, zoals ..Kojak. en 'tarsky and Hutch" toewei men de tv met enig recht een ■made in Britain" zou mogen 'Pdrukken— baanbrekend technisch werk werd verzet door En gelse ingenieurs is het medium op de eilanden eigenlijk doorlopend omstreden geweest. Terwijl lord Reith. de man die in het radiotijdperk aan de wieg stond van de „Britisch Broadcasting Corpora tion". de BBC, toonde zelfs een bijna ziekelijke achterdocht tegen het fe nomeen tv. Tijdbom" Toen men pas met de uitzendingen was gebonnen. noemde his Lordschip de tv een „intellectuele tijdbomdie eens de structuur van de Britse samenleving tot ontplof fing zou brengen. Vele vooraanstaande parlementsle den. die bij de geringste twijfel aan hun democratische gezindheid zeker zouden hebben gesteigerd, lieten be gin '50 soortgelijke geluiden horen toen werd besloten dat er naast de BBC ook een commerciële tv-zender zou komen. Al liet men hoofdzakelijk zien hoe een bende likkebaardende reclame- wolven zich op de niets vermoeden- dè schaapjes van kijkers zouden storten de echte angst zat dieper en had meer te namekn met de po tentiële maatschappelijke invloed van een zonder staatstoezicht uit zendende tv. Het is allemaal nogal losgelopen en wat de commerciële tv Engeland ook heeft gebracht zeker geen revo lutie. Wat de indertijd verhitte discussies wel opleverden was een financie ringssysteem weaann de adverteer der geen programma's kan sponso ren. maar alleen de tijd voor zijn reclamespots kan kopen. Daarmee vermeed men een situatie zoals in Amerika, waar de adverteer der een bepaald programma onder zijn „financiële" vleugels neemt en dus hoe gering en indirect ook tevens wat te zeggen krijgt over de inhoud. Minderheden Dat de Britse commerciële tv echt onafhankelijk is van zijn brood heren. blijkt uit de grote hoeveel heid programma's die aandacht be steden aan minderheidsgroepen of die ln elk geval een inhoud hebben waarvoor een sponsor zou passen. Wat een verademing dat kan zijn voor de Amerikaanse- kijker, bleek toen een van de commerciële Britse zenders. Thames Television, begin dit Jaar een selectie van zijn pro gramma's uitzond via een plaatselij ke zender in New York. Men was in New York bijzonder onder de indruk en het Thames-pakket werd door het overgrote deel van de critici lui de bejubeld. Zoals een van hen het na een week kijken uitdrukte, behandelde Tha mes onderwerpen „daar geen Ameri kaanse producent zelfs maar met een antenne maar durven wijzen". Als voorbeelden noemde hij het ge dramatiseerde leven van een homo fiel in „The naked civil servant" en het met dekken en al in beeld ge brachte werk op een stoeterij in Yorkshire, getiteld „Beauty. Bonnv, Daisy. Violet. Grace and Geoffry Morton". Opgetogen De Engelse producenten sloegen el kaar opgetogen op de schouders zie je nu wel maar vergaten ge makshalve even te memoreren dat het hier ging om een selectie. Voor een standaard-week tv van Thames hadden ze ook ..Shaft". ..Policewo man" en nog veel meer importwerk moeten laten zien. Toch toonde het Newyorkse experi ment aan, dat de Britse tv op zijn best Inderdaad op zijn minst goed mag heten. Het liet eveneens zien, dat de lust tot experimenteren en de durf tot het nemen van risico's meer en meer Dij de commerciële tv wordt geconcentreerd, terwijl de BBC zich bepaalt tot zaken waaraan ze zich geen buil kan vallen zoals een nim mer eindigende reeks klassieke to neelstukken en romans. Het BBC- prestigeprodukt voor dit program majaar is haar nogal bombastische interpretatie van Robert Graves' „I Claudius". Film-tv De ironie wil. dat de Britse tv een belangrijk deel van haar creatieve potentie dankt aan de teruggang, zeg maar het streven, van de in heemse filmindustrie. Toen de geldschieters afhaakten en d studio's hun deuren sloten, had- zeel acteurs en regisseurs die liever in de cinema waren geble- gee* andere keus dan een n puwe toekomst bij de tv. Een van de beste voorbeelden is dat van Jack Gold. regisseur van „The na ked civil servant", wiens handjevol speelfilms indertijd door de critici even hard werden geprezen als ze in de bioscopen flopten. Nu hij voor tv werkt is Gold nog even briljant, maar bevrijd van de kopzorg een groot betalend publiek te moeten trekken. Een gebied waar de Bntse tv vrijwel constant hoge kwaliteit blijft leve ren zowel de BBC als de commer- ciëlen wordt gevormd door de actualiteitenrubrieken en de opinië rende programma's. Toch klinkt ook hier de laatste tijd wat ge rommel. TV-verslaggever Jonathan Dimble- by zorgde onlangs voor een heftige discussie met de nimmer tegenge sproken beschuldiging dat er een officieus maar bindend verbod van kracht is op het uitzenden van inter views met de strijders van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Volgens Dimbleby geldt dat verbod zowel voor de BBC als voor de andere tv-makers. Geld en structuur De BBC besteedt per week ongeveer twee miljoen pond aan haar pro gramma's (twee netten), terwijl de onafhankelijke stations elk een bud get hebben dat daar globaal drie kwart van uitmaakt. Voor de BBC. die zich in hoofdzaak uit de kijkgelden moet bedruipen, is de financiële situatie naar eigen zeg gen nijpend aan het worden. Ze heeft een verhoging van de kijkgel den bepleit, maar het is zeer de vraag of de overheid daar in het huidige economische voor zal voelen. Tot de financiële is opgeklaard zul len de andere problemen van de britse TV een sleutelkwestie is de vraag wie een (nu al fel omstreden) vierde net zou moeten runnen vrijwel zeker niet worden opgelost. Enige tijd belastte de regering een commissie met een onderzoek naar de toekomst van radio en tv. Terwijl dc commissie, onder Lord Annan, nog steeds aan het studeren is wordt de roep om een ingrijpende her structurering van het TV-stelsel steeds luider. Eind Een groep communicatie deskundigen van de Labour Party kwam met de aanbeveling dat er een eind moet komen aan de huidige hegemonie van BBC en ITV (Inde pendent Television). Als die Labour-groep zijn zin krijgt gaat de tv ressorteren onder een „openbare omroepcommissie". Het kijkgeld zou worden afgeschaft en de TV zou moeten worden gefinan cierd uit de belastingpot en reclame inkomsten. ongeveer zoals dat in Canada al gebeurt. Deze radicale voorstellen zijn fron taal aangevallen door de BBC die vreest dat ze helemaal aan de lei band va» de overheid zou komen te lopen Voor het moment lijkt het Labour-plan slechts weinig kans te maken, maar uitstel betekent niet in alle gevallen afstel. Het bestel blijft in elk geval tot 1979 intact, want de regering heeft on langs de zendmachtiging van BBC en de onafhankelijken tot dat Jaar verlengd. Omdat ook de commissie Annan pas in 1979 verslag zal uitbrengen, zal de Britse TV zowel ten goede als ten kwade nog enige tijd pas op de plaats moeten maken. ■■..«„laet.ifrÉ -a -aiidiemir <i

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11