ARP en PvdA: Eén grond voor dienstweigering 7//4%rent< met't nieuw Spaar- extra-Premie boekje. Rabobank S Werkgevers halveren eis vakbeweging Raad van de VU stelt beslissing uit „Misselijke suggestie" Bij Duiker 155 ontslagen Verontruste telegrammen over verkiesbaarheid DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ongeveer de helft van de Tweede Kamer steunt het voorstel van het AR-Kamerlid De Kwaadsteniet om een algemene ruim gestelde erkenningsgrond voor gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst in te voeren; de regering is tegen dit voorstel. In het debat gisteren in de Tweede Kamer over de wijziging van de Wet Gewetensbezwaren, ondersteunen alle linkse fracties dit AR-voorstel. ADVERTENTIE Totaal beschikken de linkse fracties plus de AR over een kleine meerder heid van 78 van de 150 stemmen Bij de uiteindelijke stemming zal veel afhangen van het aantal aanwezige Kamerleden en de vraag hoeveel AR-Kamerleden uit de boot zullen vallen. DeAR-fractie telt momenteel drie „aarzelaars". Kamer en regering zijn het'erover eens dat de huidige wet, die alleen totaal pacifisten erkent, te beperkt is. De regering heeft daarom voorge steld vier nieuwe categorieën voor erkenning in aanmerking te laten komen. Het gaat daarbij om gewe tensbezwaren die betreffen: het ge bruik van alle wapens, van bepaalde wapens latoompacifisten) van een bepaald gebruik van wapens (bij voorbeeld bombardementen op ste den) en het gebruik van een krijgsmacht in strijd met de beginse len van internationaal recht. Dat ge bruik geldt niet alleen de Neder landse krijgsmacht, maar ook ande re NAVO-krijgsmachten. Geen onderscheid De regering wil gewetensbezwaren die uit andere motieven ontstaan, niet erkennen. De AR en de linkse fracties wijzen het onderscheid tus sen het ene of andere gewetensbe- aar van de hand. ..De wetgever in niet uitmaken wat een gewe- Eii Van Thijn over _]|Van Agt: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA fractielei der Van Thijn vindt het „een misse lijke suggestie" van minister Van Agt dat de zaak Menten zou zijn aangegrepen om hem (Van Agt» als CDA-lijsttrekker in een kwaad dag- lcht te stellen. Van Thijn schrijft dit in het PvdA-blad „Roos in de vuist". Van Thijn betwijfelt of het lijsttrek kerschap van Van Agt in het kamer debat over Menten een rol heeft gespeeld. Als dat al zo was dan is hij eerder ontzien dan onredelijk hard bejegend Minister Van Agt zelf verklaarde gis teren in de Eerste Kamer nog eens dat „veruit de verdrietigste conse quentie van de slechte gang van zaken rondom de mislukte arresta tie is dat opnieuw leed wordt toege voegd aan mensen die al zoveel doorstaan hebben gehad." Het twee de kwalijke gevolg is naar zijn me ning dat het vertrouwen in de justi tie is geschokt. „Dan komt er een hele tijd niets en dan pas volgt even tueel wat mij persoonlijk is overko men." aldus Van Agt De vaste Tweede Kamercommissie voor justitie zal vandaag de Accent hoofdredacteur Knoop horen over diens rol in de affaire Dat gebeurt op verzoek van Knoop zelf Daarna zal de commissie beslissen of zij nog meer mensen (mogelijk de minister zelf) voor een gesprek zal uitnodi gen. De commissie zal in ieder geval nadere vragen aan minister Van Agt stellen over diens brief betreffende het onderzoek naar de zaak Menten. de ou-1 ten I tensbezwaar is en welke gewetensbe zwaren niet of wel erkend mogen worden. Dat is een taak voor de toetsingscommissie die met de be trokkene praat." zei De Kwaadsteniet. Hij erkende dat de overheid het recht heeft gewetensvrijheid te be perken indien hogere belangen ern stig worden bedreigd. Maar volgens hem is dat in dit geval niet aan de orde Hij gaf toe dat misbruik van de wet bij zo'n ruime regeling mogelijk is. maar dat is ook het geval bij het rebx regeringsvoorstel. Hierbij ver wees De Kwaadsteniet ook naar een uitspraak van de AR-voorman Kuy- per dat de overheid beter 10 maal ten onrechte een gewetensbezwaar kan erkennen dan eenmaal een echt ge wetensbezwaar moet onderdrukken. Kombrink (PvdA) zag momenteel geen zwaarwegende belangen die zich tegen de verruiming verzetten. De afweging van belangen kan in de toekomst natuurlijk anders uitval len. dan zullen we opnieuw moeten beslissen, zei hij. Van Winkel (PPR) vond dat de samenleving iemand nooit mag dwingen aan geweld deel te nemen. Imkamp (D'66) meende dat enig misbruik van de wet niet zo erg is omdat de krijgsmacht toch maar last zou hebben van de „dienstbalers". Grens bereikt KVP. CHU en VVD onderschreven het regeringsvoorstel wel. „De grens voor de verruiming van de wet is bereikt. Wij tillen zwaar aan de ge wetensnood. maar ook aan de grondwettelijke dienstplicht." ver klaarde mevrouw Luckers- Bergmans (KVP) KVP en CHU heb ben een wijzigingsvoorstel ingediend om de door de regering genoemde vier categorieën in een algemene for mule te vatten, zonder daarbij ver der te gaan dan de regering wil. De VVD verklaarde zich bereid het regeringsvoorstel volledig te steu nen. zolang tenminste de vervangen de dienstplicht voor erkende gewe tensbezwaarden een derde langer blijft dan de gewone diensttijd De VVD zal tegen het regeringsvoorstel stemmen indien het kabinet ak koord zou gaan met de wens van de linkse fracties de vervangende diensttijd even lang te maken als de militaire diensttijd is. Openbaar vervoer in Lelystad DEN HAAG - Het snel groeiende Lelystad in oostelijk Flevoland krijgt met ingang van 1 december lokaal openbaar vervoer. Van half acht 's morgens tot half zeven 's avonds zal een halfuur- dienst worden onderhouden tussen het zuidelijk deel van de eerste woonwijk Atol en de in het westen van Lelystad gelegen wijk Schouw Op deze route doen de bussen van de maatschappij Flevodienst het reeds bestaande centrum en het in aanbouw zijnde winkel- en kanto rencentrum Gordiaan aan. aldus woensdag het ministerie van ver keer en waterstaat. De halfuurdienst wordt dagelijks onderhouden, behalve op zondag. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt Het Spaar extra Premiehoekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2"" over elk opge nomen bedrag Als vuistregel kan gelden dat net Spaar extra Premieboekje voordelig is. alsu het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar extra Premieboekje niet voordelig voor u U kunt dan beter een andere spaarvovm kiezen De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan i ente alleen. Wip daarom even bii ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets geld en goede raad Gemiddelde koopkrachtcijfer minder dan 0,3 procent Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De loonsverhoging die de werkgevers voor volgend jaar maximaal bieden, ligt nauwelijks boven de helft van wat de vakcentrales FNV. CNV eisen. Deze eisen van de vakcentrales stemmen overeen met wat regering en centraal planbureau in hun verwachtingen al hadden opgenomen. Onderstaand overzicht geeft de voorstellen van vakbeweging voor de bruto loonsverhogingen in 1977, als mede de uitkomst in koopkracht voor de „modale werknemer" (ge huwd. twee kinderen, 25.750 gul den bruto in 1976). Daarbij wordt de koopkracht gedurende heel 1976 ge middeld vergeleken met die gedu rende heel 1977 gemiddeld Werkgevers FNV. CNV 1 jan.'77 2.5 pet 4.5 pet 1 juli '77 2 pet 3,8 pet Eind'77 4.5 pel 8,3 pel Koopkraeht 0.3 pet 1,1 pet Een bruto loonsverhoging van 3.8 procent per 1 juli is nog niet als zodanig door FNV en CNV geëist. De vakbeweging gaat echter uit van het herstel van de oude halfjaarlijkse prijscompensaties. Het centraal planbureau raamt de compensatie van juli echter op 3.8 procent Maximum In de cijfers over de koopkracht is geen rekening gehouden met inci dentele loonsverbeteringen, zoals promoties, overwerk. De 0.3 procent van de werkgevers is een maximum, dat in het voorstel van de werkge vers uitsluitend in de sterke be drijfstakken en ondernemingen kan worden gehaald Zwakke takken zul len eronder moeten blijven. Het ge middelde koopkrachtcijfer voor de modale werknemer zal dus in het werkgeversvoorstel uitkomen bene den die 0.3 procent In bovenvermelde koopkrachtcijfers is ook al rekening gehouden met de meevallers in de sociale verzekering, die volgens minister Boersma (socia le zaken) mede het reëel beschikbare loon ten goede zullen komen Zo hadden FNV en CNV hun looneisen tot nu toe gebaseerd op een uit komst van een half procent koopkrachtverbetering voor de mo dale man. Dat blijkt nu 1.1 procent te worden. Uitgaande van de koopkracht hebben FNV en CNV daarmee dus 0.6 procent speelruimte erbij voor de loononderhandelingen. Koopkracht „Het kernpunt" van de werkgevers voorstellen is. aldus het rapport dat de werkgevers gisteren uitbrachten, „dat de ontwikkeling van de koopkracht van de werknemers niet langer zonder meer en eenzijdig door de werkgevers kan worden ge waarborgd Het bedrijfsleven kan zich niet langer permitteren garan tiebewijzen voor prijscompensatie af te geven." Als de vakbeweging koopkrachteisen stelt die het be drijfsleven niet kan opbrengen, „zal de vakbeweging een beroep moeten doen op de overheid om bij te sprin gen. door verlaging van de collectie ve lasten." aldus het rapport van de werkgevers. Dit voorstel van de werkgevers om te kappen met de prijscompensaties is „voor het CNV onaanvaardbaar als methodiek," aldus loonbe- stuurder Van der Meulen. Onaan vaardbaar acht hij ook het voorstel om in sterke bedrijven en be drijfstakken een veel grotere loonsverbetering door te voeren dan BRUSSEL De ontwikkeling in de Nederlandse economie, zoals de loon kostenstijging en het teruglopen van de rentabiliteit (winst) van de onder nemingen. moeten radicaal worden omgebogen. Dit is de mening van de Europese Commissie( het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap in Brussel. Voorts wordt aangedrongen op een geleidelijke terugkeer tot een strak ker begrotingsbeleid. Het doel in 1977 moet zijn het financieringstekort te stabiliseren op ongeveer twaalf mil jard gulden. Dit doel zou bereikt moe ten worden door de stijging van de uitgaven vooral van sociale over drachten af te remmen. De belas tingdruk kan niet onbeperkt worden opgevoerd, zo voegt de Europese Commissie hieraan toe. Om lot gunstige vooruitzichten op de middellange termijn te komen, zou den de kosten van levensonderhoud volgend jaar met niet meer dan zeven procent mogen stijgen en de loonsom per werkneinei met maximaal acht a achteneenhalf procent. AMSTERDAM Duiker Appara ten in Rijswijk is van plan de helft van het personeel te ontslaan. De ontslagen (155 man) worden noodza kelijk geacht door de teruglopende orderontvangst en doordat alleen orders kunnen worden verkregen door beneden de kostprijs te leveren. Duiker Apparaten draait verliesge vend. de kasmiddelen zijn uitgeput Geld voor een afvloeiingsregeling is er niet. Het personeel zal vandaag op de hoogte worden gebracht. Volgens de heer D Nederveen, be stuurder van de Industriebond CNV. die dit gisteren van de directie te horen kreeg, heeft een onderzoek van een organisatiebureau uitgewe zen, dat Duiker onder de huidige omstandigheden „sterk moet wor den afgeslankt Duiker heeft bij het ministerie van Economische Za ken om financiële steun gevraagd ten bedrage van 1.5 tot 3 miljoen gulden. Minister Lubbers heeft nog geen besluit genomen over het al dan niet toekennen van die steun Wordt de hulp niet gegeven, dan kunnen verdergaande maatregelen worden verwacht, aldus de CNV- bestuurder De bonden hebben gisteravond con tact gezocht met de vaste kamer commissie voor Economische Zaken om te pleiten voor regeringssteun in zwakke Minimumloon De werkgevers willen ook een streep halen door de wettelijke automa tische verhoging van het minimum loon. elke zes maanden aan de hand vah de algemene loonstijging De werkgevers vragen de regering wetswijziging. Minister Boersma had het parlement al meegekregen om voor één keer op 1 juli j.l. de automatische verhoging voor een deel uit te stellen Toen is echter vastgelegd dat dit deel 3.3 pro cent op 1 januari wordt bijgespij kerd. Daar komt dan nog bijna twee procent automatische verhoging bij De verhoging op 1 januari wordt dus rond vijf procent. Dit vinden dp werkgevers, met name in het-mid den- en kleinbedrijf, veel te veel Veel kans lijkt er overigens niet dat de werkgevers hun zin zullen krij gen In juni is de inhaalmanoeuvre duidelijk in de wet vastgelegd, en noch de regering noch regenngsge zinde fracties in de Kamer willen tot nu toe iets anders Voorzitter Per- quin van het KNOV (middenstand) zei gisteren echter dat „wij niet be reid zijn tot enigerlei afspraak over de lonen met de vakbeweging, voor dat we weten wat er gebeurt met het minimumloon Rita „Ze willen niet geloven, dat uw das van pure zijde Is Mogen ze even zelf het bewijs voelen?" ADVFRTENTIE Door Bert de Jong AMSTERDAM De universiteitsraad van de Vrije Universiteit heeft dinsdag avond geen definitieve uitspraak gedaan over de voorwaarden om tot lid van de raad gekozen te kunnen worden. Er lag een advies op tafel, afkomstig van de Werkgroep Bezinning om de belofte (bereidverklaring), dat men naar vermogen in de geest van de doelstelling te werk zou gaan, als enige voorwaarde te stellen. De beslissing hierover is uitgesteld. De motie, waarin dit werd verwoord en die betekende, dat op voorhand geen CPN-ers werden uitgesloten, maakte overigens alle kans aangeno men te worden. De eerste ronde van de discussie had duidelijk gemaakt, dat de meningen niet zo vreselijk veel verschilden Er speelde echter een ander element mee in de discussie. Voorzitter P Kuijpef deelde aan het begin van de vergadering mee. dat enkele tele grammen waren ontvangen, waarin werd aangedrongen op uitstel van de beslissing De telegrammen verraadden een ze kere verontrusting en deden vermoe den. dat een beslissing van de raad met door iedereen begrepen zou worden Door de afvaardiging van de vereni ging voor wetenschappelijk onder Doelstelling voor democratie wijs op gereformeerde grondslag werd met name op uitstel aange drongen De raad bracht daar begrip voor op Deze vereniging, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, heeft moeite met de achterban en de achterban met haar Een aanwijzing voor deze moeite was, dat prof H. Mulder van de Vrije Universiteit in Brussel, ver tegenwoordiger van de vereniging, meer dan de helft van zijn spreektijd over dit belangrijke onderwerp ge bruikte voor kritiek op Trouw en het Friesche Dagblad. Nu staan we altijd open voor kritiek (erkend moet worden, dat een ge vraagde rectificatie op een ongeluk kige plaats in de krant terecht is gekomen, red. Trouw), maar de vraag is wel of de afgevaardigde van de vereniging het alleen bij de mas sa-media moet zoeken. In de publici teit sta je voor de opgave de lang niet altijd duidelijke meningsvorming in de geledingen van de VU te vertalen Een goed overzicht van wat er aan de hand is, is moeilijk te verkrijgen Wie als buitenstaander een avond discussie meemaakt m het gebouw aan de De Boelelaan in Amsterdam komt overigens al gauw tot de ont dekking dat het in dit bolwerk met zo bar en boos toegaat als men elders wel eens wil doen voorkomen De spanning met de achterban is onnodig groot, een juiste presentatie naar buiten van wat leeft in de VU en haar beweegt kan veel van de ver ontrusting wegnemen. Er moet aan inwendige zending worden gedaan Basis Werd de definitieve uitspraak over de verkiesbaarheid uitgesteld, de universiteitsraad wilde de voort te zetten discussie toch een basis mee geven door uit te opreken, dat de doelstelling van de Vrije Universiteit belangrijker is dan de regels van de universitaire democratie. Deze mo tte. ingediend door Harm Scheepstra van de VU-studentenorganisatie. werd met 32 stemmen voor. vijf stemmen tegen en twee onthoudin gen aangenomen Het was mr I Vroon van de vereniging, waarvan de VU uitgaat, die voorstelde in ieder geval wel over deze motie te beslis sen. Bij de grote eenstemmigheid over deze motie moet wel opgemerkt worden, dat enkele leden er bij de bespreking een andere inhoud aan gaven Zo liet de voorstemmende progres sieve studentenfractie weten dat de ze motie voor haar hetzelfde was als de motie, die de fractie als alterna tief had ingediend In deze motie, die weinig van dc eerste verschilde, was het „prevale ren" van de doelstelling vervanger door de woorden dat de doelstelling „het besturen van de universiteiter moet doordringen en beheersen Ook deze motie werd met grott meerderheid (36 van de 40 stemmen aan vaard. In haar advies had dc werkgroep het „prevaleren" zo inge vuld. dat van de kandidaten de „be reidverklaring" zal worden verlangd Over de aard en inhoud van du bereidverklaring, die geen formele aangelegenheid mag zijn. zal de dis cussie vooral verder gaan Zo vroeg prof. Mulder van de vereniging ol aan de „bereidverklaring een sanctie moet worden verbonden Dat de discussie dinsdagavond in betrekkelijk grote eenstemmigheid kon verlopen was niet in het minst t« danken aan het weloverwogen en wijze advies, dat de commissie Be zinning had ingediend. De inhoud van de discussie gaf geen aanleiding om ongeruste brieven naar huis te schrijven Integendeel

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3