Waarom H. Algra geen vervolg schrijft Synode bespreekt visie van prof. Kuitert markim Nieuwe uitgaven van Kok E di Bijbelse namen nieuw gespeld voorlopig Vandaag politiek in prenten Mijn volgend boek staat op stapel, maakt u dus uw borst maar nat' Gesprek over dr. Wiersinga electrische treinen compleet vs. 6975 Gereformeerde kerken Zuid-Afrika vormen één synode VOORBIJGANGERS Anti-IKON-comité breidt actie uit SI V( DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTET2 door A. J. Klei Bij Wever in Franeker is een vierde, herziene en vermeerderde druk uit gekomen van „Het wonder van de negentiende eeuw", het gulle boek dat Hendrik Algra schreef over „vrije kerken en kleine luyden". Ik haast me dit ten gerieve van de liefhebbers te melden, want het boek kost nu nog 29,50 gulden en dat wordt straks, na 1 januari. 35 gulden. Het herzien komt neer op enkele kleine aanvullingen in de tekst en een aantal nieuwe illustraties, en de zaak is vermeerderd met een tien pagina's tellende epiloog plus (eindelijk1) een register, wat de hanteerbaarheid van dit boek aan zienlijk doet toenemen. In zijn epiloog legt Algra uit, waar om hij geen vervolg schrijft op „Het wonder van de negentiende eeuw". Hij liet in 1965, in het slot van zijn woord vooraf bij de eerste druk. al doorschemeren dat hij daar weinig zin in had. Hij meende namelijk dat hij. bezig zijnde met het gereformeerde leven in de eerste helft van de twintigste eeuw, niet bevangen zou worden door een gevoel van blijde bewondering Het verhaal van de negentiende eeuw eindigt met wat voor Algra „meer scheen dan een feest": de vereniging van afgescheidenen en dolenden in 1892. In deeplloogzegt hij nu: ..Als ik ooit zou proberen te schrijven over déze eeuw en dan speciaal voor het leven der Gerefor meerde Kerken, dan zou dat niet kunnen zijn uit een gevoel van ver wondering. maar van verbijstering. Die verbijstering wil ik toelichten vanuit wat ik zelf heb gezien en gehoord en meegemaakt betreffen de een scheuring, die ik zie als de onzinnige pendant van de vereni ging van 1892." In zijn sterk persoonlijk en ook erg bewogen geschreven epiloog maakt Algra duidelijk, hoezeer voor hem de scheuring van 1944. waardoor naast de gereformeerde kerken de vrijgemaakte gerefor meerde kerken ontstonden, een „donker raadsel" was en nog steeds is. Ik zou jokken wanneer ik be weerde dat de heer Algra het tegen woordige gereformeerdendom door een rooskleurige bril bekijkt, maar hij is niet pessimistisch (ik citeer weer uit de epiloog): „Ik ontmoet telkens jonge mensen, die eenvoudig en spontaan en van harte voor Jezus hebben gekozen en zich daarna niet haastig opma ken om op korte termijn de hele wereld te hervormen, maar wel el kaar en anderen helpen op de weg naar Christus, hun HEER. Zij ho ren een geruis in de toppen der bomen. Zij lachen om statistieken en zingen iedere dag. Ouderen kij ken op uit hun bezorgdheid, zien en horen het, grijpen moed en begin nen mee te zingen. Misschien staan wij wel aan het begin van een nieuw Réveil, waar kerkelijke ver gaderingen nauwelijks aan te pas komen, maar waarbij onze kinde ren en kleinkinderen vrijmoedig het woord nemen, omdat zij ons en de anderen wat te zeggen hebben, dat oud is en toch gaat fonkelen met een nieuwe, onbekende gloed. Bij dit alles weten wij, dat Hij, onze Heer. onderweg is naar ons toe." Ik zou over deze regels nog best eens een woordje willen wisselen met de heer Algra. Ik maak eruit op dat hij meer op heeft met jongelui van Youth for Christ en De Naviga tors dan met de jongeren, die het vertikken zich bij het bestaande, hoe geriefelijk ook, neer te leggen. Ik zou de tweede groep opz'n minst ook willen meetellen als je met de goeie kanten van nu doende bent. Maar verder zeur ik daar nu niet over, ik wou alleen de nieuwe druk van Algra's boek aankondigen en aanbevelen, want het is een fijn boek. Algra Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteren met 49 tegen 15 stemmen bij vier onthoudingen besloten de visie van prof. dr. H. M. Kuitert op de binding aan het belijden der kerk nader te bestuderen. De synode kwalificeerde professor Kuiterts gedachten als „radicale kri tiek" op de het thans binnen de gereformeerde kerken voor predi kanten en hoogleraren in de theolo gie geldende binding aan de belijde- nisgeschiften. Zij sprak verder uit. dat van professor Kuitert, evenals van allen die het ondertekeningsfor mulier hebben onderschreven, ver wacht wordt, dat zij zich zullen blij ven houden aan het daarin bepaalde. De synode kwam hiertoe aan het einde van de bespreking van be- zwaarschiften, die bij haar waren binnengekomen, voornamelijk tegen professor Kuiterts boekje „Zonder gelo f vaart niemand wel". Deze be- zware spitsten zich toe op twee kwesties: die van de binding aan het belijden en die van het Schriftgezag. Wat het laatste betreft, hadden ge sprekken die een commissie uit de synode het afgelopen jaar met de hoogleraar gevoerd heeft, veel ophel dering gebracht De synode sprak hierover gisteren uit. dat zonder nadere toelichting bepaalde uitlatingen in „Zonder ge loof vaart niemand wel" moeilijk te rijmen zijn met erkenning van de Heilige Schrift als het Woord van God en dat daarom de bezwaren die ertegen Ingebracht zijn. terecht zijn. Maar de nadere toelichting van pro fessor Kuitert (in een stuk aan de synode en in de gesprekken met de commissie» had wel duidelijk ge maakt, dat hij belijdt dat ons via de Heilig Schrift Gods unieke en onherhaalbare Zelfopenbaring in Jezus Christus is overgeleverd' Wel zijn volgens de synode „gewich tige vragen" blijven bestaan over professor Kuiterts opvattingen ten aanzien van de relatie Openbaring Heilige Schrift en de aard van het Schriftgezag (waarom de synode nog eens met nadruk twee passages uit de Nederlandse geloofsbelijdenis over de erkenning van de Heilige Schrift als het Woord van God heeft aangehaald in haar besluit). Maar ADVERTENTIE De mees ake prenten betredende de (wereld) politiek elke maand voor VOOR LOPIG opgespeurd door Eimert Pruim. Een bedrage zonder woorden waarin ont zettend veel gezegd wordt. En daarom ge waardeerd bi| de lezers. Zoals trouwens ook de bedragen van andere auteurs. Noteer mi| als abonnee op VOORLOPIG 28.25 pi (studenten ƒ19.75). Novem bernummer gratis. Adres- Oorenden aan Maandblad VOORLOPIG. Antwoordno. 101, Delft. Geen postzegel. Geef Vraag eens wat anders! B.v. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 059 Wibauf straat 131 Tel 020-913456 Tele* 13006 ROTTEROAM/DORDRECHT Postbus 948 Weslbiaah 9 Rotterdam ,TCI 0» 0-115500 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 deze vragen heeft de synode zonder een verdere veroordeling gedele geerd aan het deputaatschap „Kerk en Theologie" dat al bezig is met een studie over de aard van het Schriftgezag. Daarmee is de derde „zaak-Kuitert" afgesloten. De synoden van Sneek 1969-70 en Dordrecht 1971-72 hiel den zich achtereenvolgens bezig met professor Kuiterts opvattingen over de historiciteit van Adam en Eva en de realisering van het Ko ninkrijk Gods. „Waarom moet ik het altijd zijn verzuchtte professor Kuitert gis teren in de synode. „Anderen, ook hoogleraars, zeggen precies het zelfde als ik". Het had volgens hem veel weg van een afvalrace: Steeds nieuwe synoden en commissies en de vent blijft hetzelfde. „Mijn vol gende boek staat op stapel en maakt u dus uw borst maar weer nat." Hij hoopte dat de synode nog eens kans zou zien. de wezenlijke vragen die in zaken als deze aan de orde worden gesteld, te kunnen be spreken. los van een bepaald persoon. Trouwens, verscheidene synodele den uitten hun onbehagen over de gang van zaken. „Wij cirkelen maar wat om de dingen heen. Ik heb de indruk dat de echte worsteling om de Waarheid nog moet beginnen", zei dr B Rietveld uit Den Haag, die dat echter beslist niet in deze syno desfeer wilde van rechters en be klaagde. En drs. K. Dijk uit Haren vond dat de synode veel te veel waarde hechtte aan bezwaarschrif ten die vaak alleen gebaseerd zijn op vermoedens. De behandeling van dit soort bezwaren blokkeert de be- zinnihg en ondermijnt de positieve waarde van professor Kuiterts boek. meende hij Geen dwang Wat zijn professor Kuiterts gedach ten over de binding aan het belij den? Dat legde hij gisteren nog eens uit. De thans in de gereformeerde kerken geldende binding is ..ten- diepste binding aan de Heilige Schrift als het Woord van God. de gezaghebbende openbaring van het evangelie Gods in Jezus Christus", had de commissie in haar rapport geschreven. Dat onderschreef professor Kuitert volkomen, maar dan spreekt het on dertekeningsformulier ook van de belofte dat men zich zal houden aan het belijden der kerk (de belijdenis geschriften der vaderen». „Daar be ginnen voor mij de moeilijkheden. Laat ik vooropstellen dat ik het on dertekeningsformulier voor mijn re kening neem. Ik aanvaard de belij denis ook als gemeenschappelijke oriëntatie, als vertrekpunt, als spraakregel. zelfs controlestation leen term die eerder in de discussie was gevallen - red i. maar mijn be zwaar gaat uit tegen wat er dan volgt Ik heb bezwaar tegen binding via dwang Dat vind ik mensonte rend. waarheid bedervend en kerkbedervend. dat je je eer en goe de naam verliest, als je binnen de gereformeerde kerken afwijkt van wat als Waarheid beschouwd wordt," aldus prof Kuitert. Dit vrijheidsbegrip van professor Kuitert zal. indien geaccepteerd, de kerken in grote moeilijkheden en verwarring brengen, zei ds. H van Benthem uit Middelburg, vooral bij de toelating van nieuwe predikan ten tot het ambt. willige zaak is. niemand wordt ge dwongen. je kunt toch altijd naar een andere kerk gaan, antwoordde de hoogleraar, dat hij wat dat be treft, professor Schilders kerkbegrip huldigde, dat er maar één kerk kan zijn. „De gereformeerde kerk is mijn kerk. waar ik niet uit wil, tenzij men mij eruit zet," zei professor Kuitert. Zover zal het niet lopen, want de meeste sprekers gisteren, wilden professor Kuitert erbij houden. In verschillende tonaarden werd hij ge noemd „een van onze verkenners die wij niet mogen missen voor het ge sprek met rand- en buitenkerkelij ken. de nieuwe generatie die een andere taal spreekt dan de ou deren?" Ds. P Schravendeel muit Middel- harnis noemde het „één van de com mando's die in de vuurlinie staat en laat hem dan eens misschieten, dan moet je hem nog niet in de rug schieten". Reveil De actuarius van de synode, dr H B. Weijland, vroeg er aandacht voor, dat er verschillende bindingsgevoe- lens binnen de gereformeerde ker ken zijn. Meestal praat men over de confessionele binding alleen, maar dr Weijland had de indruk, dat deze bij steeds minder mensen in de ge meenten werkelijk leeft. Bij veel meer is er een spirituele binding: men voelt zich thuis in het geestelijk klimaat van de gereformeerde ker ken. zonder dat men nu alles van de belijdenis exact op een rijte heeft staan Dan is er ook nog een emotio nele binding, vooral hij jongeren die zeggen: „Dit is voor mij de kerk en vraag mij niet waarom" Dr Weij land pleitte voor een reveil, een WINDHOEK De rooms katholie ke bisschop van Windhoek in Nami bië R Koppmann. heeft de Zuidafri- kaanse bezetters van het land in een ultimatum opgeroepen, de ras senscheiding op de scholen in de kerken en in de ziekenhuizen op te heffen. De bisschop heeft de rege ring in Pretoria meegedeeld dat de kerk niet langer bereid is op haar last de rassenscheiding toe te pas sen en haar inrichtingen alleen open te stellen voor een bepaalde bevol kingsgroep. Indien de bezettingsau toriteiten de kerk hun toestemming tot opheffing van de schelding blij ven onthouden, zal de kerk alle in richtingen die zij heeft voor blanken sluiten. Mijn kerk Van een onzer verslaggevers HAARLEM Er is een tijd geweest niet eens zo lang geleden dat je een theoloog thuis kon brengen door de manier, waarop hij bijbelse namen uitsprak. Had hij het over Nabuchodonosor, over Samson of over Isaias, dan wist je meteen, dat je met een rooms-katholiek te doen had, want een protestant sprak van Nebukadnezar, Simson en Jesaja. Prof. dr. H. M. Kuitert nieuwe beleving' van de binding door nieuwe bezieling, door samen weer iets te willen zijn, door nieuwe aandacht voor het pastoraat. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft de kerkeraad van Amsterdam gevraagd om een nader gesprek met enige te benoemen de- putaten. Gelijk bekend heeft de ker keraad in twee brieven aan de syno de bezwaar gemaakt tegen het syno debesluit inzake dr. H. Wiersinga. Het is de kerkeraad onmogelijk, „niet toelaatbaar" de synode uitspraak over dr. Wiersinga's ver zoeningsleer. over te nemen. De synode sprak gisteravond uit. dat van dé kerkeraad verwacht mag worden, dat hij indien hij bij zijn bezwaren blijft, aan de generale sy node die volgend jaar bijeenkomt, revisie van het synodebesluit ver zoekt. De vraag van de kerkeraad over de ruimte binnen de kerk kan. naar het oordeel van de synode, moeilijk als algemene vraag be antwoord worden. Deze vraag dient in feite naar aanleiding van concrete punten te worden gesteld; in dit geval doordat de kerkeraad van Amsterdam aantoont, dat dr. Wier singa met zijn opvattingen binnen de ruimte van het schriftuurlijk be lijden van de kerk blijft. Ouderling C Hulsteijn. synodelid en tevens scriba van de Amsterdamse kerkeraad, deelde gisteravond mee, dat Amsterdam geen bezwaar heeft tegen een gesprek, zoals.door de synode bedoeld. ADVERTENTIE Protestanten en rooms-katholieken zijn het nu definitief eens geworden over de spelling van de namen in de bijbel. Bij het Nederlands bijbelge nootschap is een „Lijst van bijbelse persoons- en plaatsnamen" versche nen. Daarin komt iedere naam voor. die in de bijbel gebruikt wordt, in de nieuwe „oecumenische" spelling. De verschillen dateerden al vanaf de Reformatie. De rooms-katholieken bleven vasthouden aan de namen, zoals die via de Latijnse bijbelverta ling de Vulgaat naar Nederland ge komen waren, terwijl de protestan ten teruggrepen naar de Hebreeuwse of Griekse grondtekst. Maar dat ver anderde, toen ook de rooms- katholieken direct uit de bijbelse grondteksten gingen vertalen. De verbastering van vele bijbelse na men via het Latijn was toen ook voor hen niet meer vanzelfsprekend. An derzijds ontdekten de protestanten, dat de Statenvertalers in hun weer gave van de namen ook niet altijd konsekwente spellingregels hadden gevolgd. In 1968 publiceerde een commissie ingesteld door het Nederlands bij belgenootschap en de katholieke bijr belstichting, een eerste lijst. Deze bevatte nogal wat fouten en oneffen heden. Bovendien was ze eigenlijk onbruikbaar, doordat de oude schrif- wijzen niet waren opgenomen. Daar door was het vaak moeilijk bepaalde namen terug te vinden. Daarom is het werk van deze commissie nog weer eens helemaal doorgenomen en verbeterd. Het resultaat betekent voor protes tantse oren weinig nieuws. Verreweg de meeste namen zijn gelijk, geble ven. Kapernaüm is Kafamaüm ge worden. De Babylonische koning Ne bukadnezar heet nu Nebukadnessar en de bouwers van de tabernakel Bezaleël en Ohollab (Bezaleël en Aholiab). Naomi en haar schoonzoon Chiljon worden nu Noömi en Kiljon genoemd, en Cefas Kefas. De th is dikwijls t geworden. Zo is de schrijfwijze nu Betlehem. Betsaida. Nazaret. Anderzijds is de h nu vaak ch: Rehoboth is nu Rechobot en de zoon van Salomo heet nu Recha- beam. Inconsequentie De commissie stond kennelijk nogal eens tussen twee vuren: aan de ene kant wilde men zo dicht mogelijk bij de Hebreeuwse uitspraak blijven, anderzijds voelde men er niets voor. Op de opmerking dat de onderteke ning van het formulier toch een vrij- De gereformeerde dominee E. Haver kamp heeft een catcchisaticmcthodc voor tien- lot vijftienjarigen geschre ven onder de titel: ..Samen ontdekken - geloven - welen". In de los bijgevoeg de handleiding vcrlcll de schrijver dal de lessen samengesteld zijn volgens de lijnen die door de Heidclbcrgse Catechismus zijn gevolgd. Dit klassie ke leerboek der kerk is als 'I ware het fundament, dat onder de grond zit. aldus ds Haverkamp. Het boekje is uitgegeven bij Kok in Kampen, is gc llustrcerd (één plaatje er uit staat hierbij) en kost ƒ6,50. De rede. waarmee prof. dr. J. Roiling het ambt aanvaardde van bijzonder hoogleraar, in de geschiedenis en leerstellingen van hel baptismc, aan de rijksuniversiteit te l'trcchl. is bij Kok in Kampen in druk verschenen: ..Verbond, oud en nieuw (ondertitel: Een poging tot dialoog tussen calvinis ten en baptisten). De prijs van dit 31 pagina's tellend geschrift is 7,90). Els de Graaf, die samen met haar man bijeenkomsten belegt voor de volle' evangelie-gemeente te Utrecht, schreef een nieuw boekje, dat zij ..het plan van God" noemde en waarin zij probeert Gods verlossingsplan met de mens dichterbij te brengen. Uiig. Kok. Kampen. 58 pag.. prijs 6,50. Sipke van der Lands royaal ge-lus- treerde bundel ..God zoekt mensen" (ondertitel: met Paulus en Johannes op reis door de wereld van toen en nu) kreeg bij Kok een tweede druk (prijs 18,90). Je zou deze schetsen kunnen omschrijven als: zendtngsverhalen in moderne, pakkende reportagevorm. ..De crisis der jeugd" is een boek, dat in 1914 voor het eerst verscheen en waarin de toenmalige Kamper hoogle raar dr. II. Bouwman „Eenige bladzij den uit de geschiedenis van de kerken der Afscheiding" gaf. Dank zijde zorg van de historicus dr. C. Smits is nu bij Kok een facsimilcherdruk van dit sy- mapthicke boekje (98 pagina's) ver schenen. met een toelichting van de heer Smits. De prijs is 13,90. Nog een nieuwe uitgave van Kok te Kampen: „Leerboek nieuwtestamen tisch grieks" van dr. R. Bijlsma, ge schreven ..voor studenten, zonder of met een klassieke opleiding, en verde re belangstellenden, die zich ver trouwd willen maken met de taal van hel Nieuwe Testament". Prijs 27.50. Deze week in Hervormd Nederland Interview met Annelien Kappeyne Hoe kon het dat Menten zo lang de dans kon ontspringen? Bram Schemerdtnk en de wa penwedloop. Jan Terlouw over mensen en ma chines. Middtn-Amenka en de bananen- revolutie. Waarom zou een vrouw werken? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel 'en mag ook: 070-512111. Ook in d< losse verkoop. om ingeburgerde namen te veran deren. Het gevolg is de merkwaardige in- consequentie, dat bij voorbeeld de naam Zedekia is veranderd in Sid- kia, behalve als het gaat om de bekende laatste koning van Juda. Daar is men bij Sedekia gebleven. Zacharia is Zekarja geworden in alle gevallen, waarin niet de bekende profeet bedoeld is, want hij heeft de naam Zacharia gehouden. De Jere- mia. die genoemd wordt in 2 Konin gen 23:31, heet nu Jirmeja, maar de profeet is Jeremia gebleven. Zo hield ook koning Hizkia zijn naam. terwijl de minder bekende Hizkia's Chizlda geworden zijn. De lijst (voor 19,50 te bestellen bij het NBG te Haarlem) bevat vier klommen. Eerst worden alle namen vermeld in alle schrijfwijzen in alfa betische volgorde. De tweede naam geeft aan. fioe de naam gespeld wordt in de Statenvertaling. Daarna volgt de vertaling-1951. In de vierde kolom staat de nu overeengekomen spelling. De namen uit de apocriefe boeken zijn apart opgenomen. PRETORIA De besprekingen tussen afgevaardigden van de ver schillende Nederduitse gereformeer de kerken over een verandering in hun samenwerkingsverband is be sloten met overeenstemming ovqr de stichting van een generale syno de in de plaats van de federatie, waarin de kerken elkaar nu nog ont moeten. De enige stem tegen het nauwere samengaan was afkomstig van dr Koot Vorster, de afgevaardigde van de Kaapse synode. De twee andere afgevaardigden van de blanke Ne derduitse gereformeerde kerk, dr F. O'Brien GeldenhTiys en ds P.E.S. Smith stemden voor het voorstel. Ook de afgevaardigden van de ande re kerken stemden voor. In het aanvaarde voorstel staat dat de huidige federatieve structuur on voldoende tegemoet komt aan het verlangen van de kerken naar struc turele eenheid. De nieuw te vormen generale synode kan met twee derde meerderheid beslissingen nemen be treffende de belijdenis en leerstelli ge normen, het kerkrecht en andere zaken die direct te maken hebben met het gemeenschappelijke belang van de samenstellende kerken. ADVERTENTIE WOON-NOOD Weinig mensen zullen weten dat er in de stad Amsterdam momenteel zo ongeveer twintigduizend mensen een huis zoeken. Onder hen zijn ui teraard veel jongeren die kamers nodig hebben om hier hun werk ol studie te kunnen verrichten. Onder hen zijn niet begrepen de duizenden gastarbeiders die inzg. pensions zijn opgeslagen en evenmin de illegale gastarbeiders die intussen wel hun bijdrage geven aan onze economie, Onder hen zijn ook niet begrepen de honderdduizend Amsterdammers die in verre staat van verkrotting zich bevindende panden bewonen. In Amsterdam staat momenteel driehonderdduizend kubieke meter bedrijfs- of kantoorpand leeg, waar van een groot deel al een jaar en soms veel langer. Sommige van die panden zijn gekraakt door de vijf duizend krakers die Amsterdam telt. In bepaalde gevallen hebben zij die panden op bewonderenswaardi ge wijze zelf opgeknapt en tot rede lijke bewoonbaarheid gebracht. Veel mensen zullen deze zaken misschien liever niet willen wetea Wat niet weet wat niet deert, denken wij gemakkelijk. Maar 't is intussen maar zo. 't Kan best zo zijn dat velen zich dit in 't geheel niet persoonlijk behoeven aan te trekken, maar wat doen we er dan samen en op hoger niveau aan? Nog even en de nieuwe anti-kraakwet komt in de Eerste Kamer. Deze wet boezemt nu reeds een groot aantal jongeren angst in. Wat staat hen te wachten? Wat moet je doen als je op straat gezet wordt? De wet beschermt de eigen dom. zo zegt men. Maar tegelijk is ze bedreigend voor een groot aantal mensen die werkelijk in nood zijn, wat van de eigenaars niet gezegd kan worden. Waar gaat het ons da samen om? Om belangen of mensen? Is er geen andere weg' valt nog van alles te doen voor d leefbaarheid van onze steden. Van DEN het algen ren t< voors wijzij linksi Totaal plus d heid v de uil afhanf Kame AR-K; vallen drie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Voorthuizen: L. J. Ge luk te Zolle Bedankt voor Rijssen: J. Bos te Otterio. GEREF. KERKEN Beroepen te Lekkerkerk en Krim pen aan de Lek: drs C. P. Meijer aldaar, die dit beroep heeft aange nomen (verb.ber.); te Minnertsga: G. van Belzen kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar: drs C. P. Meijer, Kerkweg 32, Lekkerkerk. Benoemd tot geest. verz. van de stichtingen „Meer en Bosch" en „De Cruquiushoeve" te Heemstede: L. J. Wolthuis te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor 's-Gravenpolder: A. Bregman te Rijssen. Nikodim De Russisch orthodoxe metropoliet Nikodim van Leningrad en Nowgo- rod heeft zojuist zijn vijfde hartin farct gekregen. De 48-jarige geeste lijke moet op last van zijn arts rust houden. Als gevolg hiervan kan hij niet deelnemen aan de voor conciliaire besprekingen, die de orthodoxe kerken in Genève hou den. Zijn plaats wordt ingenomen door metropoliet Filaret, Wyszynski LI I al >r-| Ie De primaat van Polen, kardinai Wyszynski. heeft opgeroepen een or de te baseren op waarheid en mede dogen en gezegd dat een sociaal systeem dat het- christendom ne geert tot mislukken gedoemd is. Het was zijn eerste openbare toe spraak sinds hij uit Rome was terug gekeerd, waar de paus hem na zijn 75ste verjaardag verzocht heeft aan te blijven. Tijdens een mis in een kerk Warschau ging Wyszynski blijkbaar in op de onrust over de officiële geheimhouding en beweerde onder drukkingsmaatregelen na de voed- selopstand van deze zomer. De leiding van de Poolse rooms- katholieke kerk heeft aan de rege ring brieven gezonden waarin zij op roept tot clementie voor de arbei ders die zijn veroordeeld of ontsla gen wegens hun aandeel in de de monstraties tegen hogere le- vensmiddelenprijzen op 25 juni. De prijsverhogingen werden onmiddel lijk ongedaan gemaakt. LEEUWARDEN Het comité be leidsombuiging IKON breidt zijn campagne uit. Na geschreven te hebben aan 350 kerkeraden in Fries land gaat er nu een brief aan 2500 kerkeraden in het hele land. Het comité wil in de kerken een bewe ging op gang brengen tegen het vol gens actieleider F. Wessellng „een zijdige beleid" van de IKON. Van DEN der lijke Agt aang CDA Icht in he Van kersc deba gesp- eerde bejeg Mini. terer dat queri zake tie is voeg door de k ning tie i hele tuee: men De voor hoof dien op v zal ei meei zelf) gen. nadt steil het Do De i en c geer maa men de <j dat veel Er s mee Kui, verg grar wen besl De kere den niet won Doo ging

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2