Feyenoord kansrijk na zege Van Doorn: nog geen standpunt ngeland voorop met geweld op voetbalveld Chili wil finale om Davis beker Rotterdammers verslaan Espagnol in Barcelona met 1-0 Goethals stuurt McKenzie terug Tennistoernooi zonder vedetten TV-uitzending dreigde niet door te gaan UEFA-Cup Italië houdt vast aan neutraal terrein Rapport Christiaanse ter sprake tijdens CRM-begroting Franse dopingrel breidt zich uit DERDAG 25 NOVEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET/ 17 Van onze speciale verslaggevers BARCELONA De kansen van Feyenoord om de laatste acht van het toernooi om de UEFA Cup te bereiken hebben gisteravond riante vormen aangënomen. De Rotterdammers wonnen de eerste wedstrijd tegen Espanol met 10. Een doelpunt dat al na dertien minuten viel, via Nico Jansen en via De Felipe, die er nog met de voet aan kwam. Voor de schoonheidsprijs kwam het treffen echter niet in aanmerking. Feyenoord was al snel tevreden en Espanol bleek niet bij machte om in aanvallend opzicht voor groot gevaar te zorgen. Real Madrid cn Barcelona zijn in het verleden voor Feyenoord in Euro pa Cup-toernooien altijd onoverkome lijke barrières gebleken. De laatste keer dat de Rotterdammers over een Spaanse tegenstander struikelden, was 1 het eerste jaar onder trainer Wiel Coerver, toen in Barcelona de mannen van Michels eep tactisch falend "eyenoord moeiteloos (3-0) uit het Europese bekertoernooi wipten, in dan te weten, dat de Rotterdamse )]oeg uit die tijd meer klasse in zich ferbergde dan dit seizoen. Vujndin Boskov. de Feyenoord-trainer die zon dag in Barcelona knarsetandend aan hoorde. hoe moeizaam het bekerduel tegen Eindhoven (1-0) was verlopen, had zijn hoofdmacht tegen Espanol nog eens extra met de neus op de kei harde feiten gedrukt. „Feyenoord kan slechts resultaat BRUSSEL Anderlecht is bereid zijn Engelse spits Duncan McKenzie te laten gaan als de Belgische voet balclub tenminste net zoveel terug ontvangt als destijds aan Leeds Uni ted werd betaald. Dit verklaarde Raymond Goethals. de trainer van de Brusselse formatie. roethals vertelde dat al vier of vijf Ingelse clubs interesse hebben ge tond voor McKenzie. De spits wam slechts enkele maanden gele en van Leeds over om de gelederen an Anderlecht te versterken voor 12 miljoen Belgische franken (ruim 800.000 gulden). Billy Bingham, ma nager van Everton. wordt in Brussel verwacht om te onderhandelen over een overgang van McKenzie. De elegante speelwijze van de Brit heeft hem tot een van de lievelingen van het publiek gemaakt. Toch zit hij meestal op de reservebank. Goe thals is van mening dat de stijl van voetballen van McKenzie moeilijk in te passen is in de ploeg van An derlecht. Hij zou te individueel spe len, te veel mannetjes willen passe ren en daardoor het spel van de Brusselaars onnodig vertragen. 39 M LONDEN Het Masterstoernooi. dat van 5 tot 12 december in Hous ton wordt gehouden, dreigt het slachtoffer te worden van de overla den tenniskalender. Het Grand Prixevenement, normaal gesproken een van de aantrekkelijkste shows op de jaarlijkse tenniskalender. moet het nu zeer waarschijnlijk zon der de meesters in deze tak van sport doen. De definitieve samenstlling van de deelnemerslijst is nog niet bekend, maar het ziet er naar uit dat titelver dediger Ilie Nastase uit Roemenië, wimbledonkampioen Bjön Borg uit Zweden. Jimmy Connors (VS) en de Italiaan Adriano Panatta zullen ont breken. Zonder deze tennisgrooheden zal het Masterstoenooi zijn naam wei nig eer aan doen. boeken, als het gemotiveerd cn met een grote werklust (cn strijde trekt. Dat moet elke wedstrijd gebeuren. Bo vendien moeten we het geluk hebben, dal er zich niet te veel blessures voor doen. want de selectiegrocp is voor een ploeg die zowel hel landskam pioenschap als het Europa Cup III- loernooi wil winnen, veel te smal." Vandaar ook de opluchting van de Joegoslavische oefenmeester. dat Ed dy Treijtel te elfder ure toch in staat bleek, zijn plaats onder de lal in te nemen. De aan ziin kuitbeen gekwet ste aanvoerder moest al in de eerste de beste minuut een moedige duik maken, nadat de razendsnelle linker spits Maranon oen levensgevaarlijke voorzet had losgelaten. Treijtel toonde in de ouverture van deze door 40.000 toeschouwers bijgewoonde confronta tie aan. dat hij in glanzende vorm steekt. Feyenoord, dat in deze fase gecon centreerd de doorgaans slordige aan vallen van de Spanjaarden onderbrak, kwam in de 13e minuut op vrij for tuinlijke wijze aan een 0—1 voor sprong. Het was Nico Jansen die in het hart van do verdediging van Espanol de bal had opgepikt cn een schop van zijn "rechter voet liet vertrekken, dal via het lichaam van aanvoerder De Felipe achter een vertwijfeld reage rende doelman Fernandez vloog. Daarmee schiepen de Rotterdam mers zich al een prettige uitgangspo sitie voor de rest van <lc ontmoeting, te meer ook omdat Espanol de snel opgelopen achterstand maar moeilijk kon verwerken. Het zelfvertrouwen van Feyenoord daarentegen groeide zienderogen. Op hot middenveld kre gen de Rotterdammers alle gelegen heid. de vuurlinie, waar Nico Jansen door Aquino en De Felipe werd af geschermd. te voeden. Tekcnenl voor het geloof in eigen kunnen was net feit, dat libero Michel van der Kor- put zich zelfs eenmaal in dc front linie waagde, ofschoon zijn poging een vooizct op maat af te geven, ra dicaal mislukte. De angel bij Espanol zat vooral op links, waar Maranon zich nogal eens aan een flitsende demarrage waagde, terwijl op rechts Osorio tol tweemaal toe een redelijke kans verprutste. De Oostduitse scheidsrechter Prokop moest intussen regelmatig het spel onder breken voor bikkelharde overtredin gen, waaraan beide ploegen zich be zondigden. De Spanjaarden toonden zich overigens ware meesters in het duwen en trappen. Feyenoord kwam de eerste helft overigens in alle opzichten onge schonden door. Het consolideerde met keihard werken cn een consequente dekking zijn voorsprong. Opvallend was vooral de voortreffelijke wijze waarop Wim R ijsbergen de Zuid- amerikaanse balgooehelaar Jcremias wist af te stoppen. Het was duidelijk dat Espagnol terug moest komen met meer aanvallende bedoelingen dan voor rust. Maar het was even duidelijk dat Feyenoord hen best toe wilde staan wat meer greep op het middenveld te krijgen, want voor het doel bleken de Spanjaarden erg weinig inventief. Nog afgezien van het feit dat Wim Rijsbcrgen on Michel van de Korput in dc lucht heersten. Toch werd die druk al snel zwaar der en ging Feyenoord wat chaoti scher uitverdedigen. Zo kreeg Fer nandez Amado hij had al in de eer ste minuut van de tweede helft een gele kaart gekregen na een overtre ding tegen Nico Jansen, waarmee Prokop maar aan wilde tonen dal hij minder ging tolereren een uitste kende kans. Maar hij richtte op de bc- Doclnian Fernanulcz van Espagnol is verslagen door een schot van Feyenoord spits Nico Jansen, dat door Dc Felipe van richting werd veranderd. Het bleef bij dit ene doelpunt zodat de Rotterdammers goede kansen hebben om zich voor dc kwartfinales te plaatsen. ncn van Treijtel. Nog beter was dc mo gelijkheid voor Joromiaz. nadal Rijs- bergen voor dc eerste keer tc vroeg omhoog was gegaan bij een voorzet Van weer Fernandez Amado. Jcrcmiaz kopte langs de kansloze Treijtel tegen de lat. Fcyenoords aanval bestond lange tijd clan ook uit nauwelijks meer clan moeilijk uitverdedigen en heel af en toe counteren. Daarbij werd Nico Jansen door De Felipe keihard aan gepakt. waardoor hij er in de lucht niet aan te pas kwam. In die periode liep Wim Rijsbcrgen volstrekt onno dig tegen een gele kaart aan. terwijl het spel al dood was. Het bleef van Spaanse zijde wat aanvalsintclligentie betreft echter nte- lemaal hetzelfde. Zo kon Cucsla bij voorbeeld alleen voor Treijtel geko men alleen de bal over het doel lich ten. Kort daarop kreeg Van Deinsen aan de andere kant een uitstekende mogelijkheid maar hij had aanzien lijk meer oog voor doelman Fernan dez en liep dc man dan ook onder uit. Fernandez trapte de Rotterdam mer tegen het hoofd. Prokof gaf Van Deinsen bij de sterretjes nog een gele kaart. Uit de tegenaanval ontkwam Feyenoord vervolgens weer. Na een overtreding van Rijsbcrgen mocht Ma ranon een vrije trap nemen, die door Treijtel voortreffelijk werd verwerkt. In de laatste minuten was er nog een kans voor Espanol. Cuesn mocht aanleggen maar zoals eerder faalde hij ook nu. Direct daarop kreeg Feyen oord een slotmogelijkheid. al was alle >nelhcid al lang verdwenen uil de aanvallen. Maar Jan van Deinsen -choot. uit moeilijke positie cn lot ver rassing van Fernandez toch op de lat. I'spagnolFrycnoord 0I COI) - 13" Jansen 0—1. Toeschouwers50 000 Scheids rechter Prokop (DDR). Kspacnol: Fernandez: Molinos Vcrdugo. Amado. Dc Felipe: Aquino. Cucsta. Jose Manuel: Jerenu.is Osorio. Maranon Feyenoord: Trey tel: Schneider. Rijjber- gen. Van dc Korput Vos: De Jong. Wim Jansen. Kreuz; Vrcijscn. Nico Jansen. Van Van onze sportredactie AMSTERDAM Het heeft maar weinig gescheeld of de voetbalwedstrijd Espanol- Feyenoord was gisteravond he lemaal niet door dc televisie uit gezonden. Oorzaken van de moeilijkheden waren twee be drijven die speciaal op dc Ne derlandse kijker gerichte recla meborden hadden laten opstel len achter dc doelen. Alsof men volstrekt onkundig was van de problemen die zich in het verleden al voordeden bij andere wedstrijden, \saren dc reclameborden tijdelijk in het Espanol-stadion aangebracht. De NOS besloot daarop de wed strijd alleen maar uit te zenden, als de borden van Samson shag en Buitoni (sponsor van een basketbalclub) verwijderd zou den worden. Het kostte nogal wat moeite om dat te bereiken. Maar drie uur voor de aanvang van dc wedstrijd werden uitein delijk de borden verwijderd en zette de NOS het sein op groen. Tijdens een eerder gehouden dag van de Bond van adverteer ders. kondigde Bob Spaak, chef NOS-sport al aan dat hij genoeg kreeg van de sluikreclame die via sportwedstrijden de huiska mers binnenkwam. Hij noemde daarbij met name de schaatsport en dc paurdesport (concours hippique) Spaak zei toen dat het niet ondenkbeeldig was dal de NOS geen beeldvcr- slagen meer zal uitzenden van evenementen waarbij de sluik reclame op indringende wijze is aangebracht. Datzelfde gaal ook op voor veel zaalsporten, maar in overleg met de NOS zijn cr op dat punt hier en daar afspraken gemaakt. Dat neemt overigens niet weg dat andere omroepen in het ge heel niet zo kieskeurig zijn. RWD Molenbeek (Bel)-Schalke '04 (Wdl) Espagnol (Spa)-Feyenoord (Ned) FC Magdenburg (DDR)-Videoton Szekesfehervar (Hon) Queens Park Rangers (Eng)-FC Köln (Wdl) AEK Athene (Gric)- Rode Ster Belgrado (Joe) Oesters Vaxjoe (Zwc)-FC Barcelona (Spa) Atletico Bilbao (Spa)-AC Milaan (Ita) Juvcntus (Ita)-Tsjachtor Donetzk (Sow) 5—0 3—0 2—0 0—3 4—1 3—0 SANTIAGO De voorzitter van de Chileense tennisbond. Juan Carlos Esguep, heeft zich in Santiago krachtig verzet tegen de suggestie om de finale van het toernooi om de Davis beker tussen Italië en Chili niet in Chili te doen plaatsvinden. Het voorstel om de wedstrijd op neutraal terrein te laten spelen is afkomstig van het Italiaanse Olympische Comité en is gericht aan de regering in Rome. Esguep had hierop het volgende commentaar: ..Wij zijn niet van plan in een ander land dan Chili te spelen. Wij hebben ons daar helemaal op ingesteld. Alle kaarten voor de ont moeting zijn verkocht en de trofee voor de winnende ploeg is hier ook al uit Zweden aangekomen". Esguep toonde zich optimistisch over de komst van de Italiaanse ploeg en over het doorgaan van het duel. In Italië heeft de aanvoerder van het Italiaanse tennisteam Nicol Pietran- geli. gezegd dat als de regering de ploeg verbiedt om naar Chili te gaan. zijn spelers zouden weigeren nog ver- der in wedstrijden om de Davis be ker uit te komen. In een interview met de ..Gazzetto dello sport" ver klaart de 43-jarige oud-topspeler ver der: „Wat kan de regering doen? Onze paspoorten afnemen? Dat zou een inbreuk op onze vrijheid beteke nen. Als mijn spelers de kans niet krijgen om de Davis beker te win nen, dan zullen zij in de toekomst niet meer voor het toernooi beschik baar zijn. Pietrangeli vertelde bovendien een anonieme brief te hebben ontvan gen. waarin hem gevraagd wordt toch vooral om het lot van zijn drie kinderen te denken De affaire is een politieke aangele genheid geworden. Volgens goedin- gelichte kringen in Rome staat de minderheidsregering van de chris ten-democraat Giulio Andreotti on der toenemende druk van de com munistische en socialistische partij- en. om de Italiaanse ploeg tegen te houden. De minister van buiten landse zaken. Arnaldo Forlani. heeft als zijn persoonlijke mening gegeven dat de wedstrijd door moet gaan. Dat commentaar is hem door de „linkse" pers in Italië niet in dank afgenomen. PARIJS (AFP) Het dopingschan- daal rond de 25-jarige Franse prof- wielrenner Rachel Dard wordt steeds groter en begint langzamer hand gigantische vormen aan te ne men. Op 18 november werd Rachel Dard voor een half jaar geschorsten kreeg hij een boete van 5.000 gulden wegens frauduleuze handelingen bij de dopingcontrole aan het einde van de etappewedstrijd Ster der Belof ten in Dax en bedreiging van de dokter, die dc controle uitvoerde Dat laatste gebeurde in Parijs, de ochtend na de controle De arts werd gedwongen de urinestalen te vernietigen Rachel Dard. die zijn loopbaan als wielrenner door deze straf volledig verknoeid ziet, heeft via een open brief aan het sportdagblad l'Equipe gereageerd. In die brief deed hij een felle aanval op de hele Franse wie lersport. Volgens Dard gebruiken al le Franse beroepsrenners stimule rende middelen. Hij toonde onder andere een recept, waarmee de arts van zijn wielerploeg hem het verbo den preparaat cortison en anabolika voorschreef. Daarmee zijn voor het eerst artsen en de bond betrokken geraakt bij het dopingschandaal. DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn heeft op dit ogenblik geen afgerond oordeel over het rapport van de com- missie-Christiaanse. Tijdens het debat over de CRM- begroting in de Tweede Kamer zei de minister, reagerend op de opmerkingen van uit de fracties van PvdA. KVP en VVD, dat het rapport hem nog niet helder voor ogen staat Wel zei hij goede nata te hebben genomen van het standpunt van KVP-kamerlid Du Chatinier dat sub sidiering tijdelijk dient te zijn en dat niet tot subsidiering mag worden besloten als gezondmaking niet dui delijk wordt aangetoond. Graag had de minister tijdens het debat allerlei oordelen ten beste ge geven. „Maar dat is niet onze stijl van werken. Het veld moet nog rede lijk tijd hebben om zelf standpunten te formuleren". Vandaar dat de mi nister nog eerst met zijn medewer kers over het rapport wil discussië ren. „Ik wil heel goed de lijn weten. Bovendien zal er nog heel wat gere kend moeten worden". Intussen hoeft een discussie over de topsport, zoals de minister die zich voorstelt, niet mager te zijn. Hij heeft al overleg met de topsport toe gezegd en hij staat nog verder open voor allerlei soorten van inspraak. Tot de VVD'er Keja. die het bereikte in de afgelopen jaren pover had ge noemd ..Kort na de behandeling van de Nota Sportbeleid is aan de mee&b oetrokken organisaties con tact opgenomen om tot een overleg situatie te komen. Dat was in februa ri 1975. Eindseptember 1976 ver scheen het werkstuk van de georga niseerde sport. Dit is geen verwijt maar het toont wel aan hoe moeilijk deze aangelegenheid is". De hele problematiek van de topsport zou tijdens een openbare discussiedag aan de orde moeten worden gesteld, vindt Van Doorn. Pas dan zal een zinvol gesprek met de vaste kamer commissie voor CRM kunnen wor den gevoerd. Va». Doorn wees er op dat hij zich in zijn advisering aan de topsport niet al te stevig kan aandienen. Hij kan niet verder gaan dan dringende ver zoeken omdat de sport in Nederland niet voor een groot percentage af hankelijk is van de rijksoverheid. Goede verhoudingen met de organi saties. op weg naar een nationaal sportoverleg. noemde Van Doorn een groot belang. De shirtreclame noemde de minister een nogal ingewikkelde zaak die zich niet tot het betaald voetbal beperkt. Meningsvorming op zijn departe ment vraagt tijd. ook al omdat de meest betrokkenen hun mening nog moeten inbrengen. Intussen reali seert de minister zich dat de onpret tige dingen doorgaan zonder dat er iets aan te doen is. Dat is een verve lende zaak. KVP-kamerlid Kleisterlee voorzit ter van de kamercommissie voor CRM zei dat zijn commissie op korte termijn overleg zal voeren over de topsport en de kwalijke gevolgen daarvan. Volgende week zal daaro ver een besluit genomen worden. VOETBAIIn een inhaalwedstrijd voor de Engelse competitie won Ipswich Town op eigen terrein met 3-1 van Sunderland VOETBAL Europa Cup houder Bayem München heeft In de eerste wedstrijd om de wereldbeker tegen de Zuldamerlkaanse kampioen Belo Horizonle met 2-0 gewonne In munchcn waren 18 000 toeschouwers die de Brazilianen door doelpunten van Oerd Muller en Jupp Kapelmann ten onderzagen gaan. VOETBAL - In Slttard won de Nederlandse UE^A-|eugd 116-18 Jaari haar eerste kwalifi catiewedstrijd voor het cindtoernool met I 0 van Zwitserland Peter Hendriks van NEC zorgde voor het doelpunt Rl'GBY Het bestuur van dc ItaJiaaanse club Caronte uit Regio Calabria heeft bij de politie een klacht ingediend tegen een speler van V.' i'..,r uit Brcscia Die laatste speler heeft tijdens dc zaterdag tussen beide ploe gen gespeelde strijd Oiorgio Monacelli van Caronte. dat met 10-3 verloor, een oor alge- beten. Wal zor t." Fon oor VOETBAiHenk van Meieren van Willem II debuteert zaterdag voor dc Westduitse regionaliga-club VFL Wolfsburg De 32-Jori- ge spltsspclcr leefde sinds anderhalf jaar In onvrede met de leiding van de Tllburgse club en kwam daardoor niet meer voor het eerste team uit. lulp ek. LONDEN Van alle voetballanden in Europa heeft Engeland veruit de slechtste naam. Die is niet alleen verkregen door de supporters, maar ook door de spelers. Dit is een conclusie van een onderzoek, dat het Amerikaanse persbureau United Press International heeft ingesteld. Het aantal gewelddadige acties van Engelsen in en rond de voetbalvel den steekt schril af tegen dat in andere landen in Europa. Daar ge beurt ook weieens een ernstig inci dent. maar toch lang niet zo regel matig als in Engeland of bij wedstrij den met Engelse betrokkenheid. BALANS Afgelopen zaterdag werd in Enge land weer een erg trieste balans op- i gemaakt. Negen supporters raakten gewond door messteken en vijftien anderen werden mishandeld bij een tweede divisie-wedstrijd in Not tingham. Door het gehele land wer den 45 personen, die zich bij voetbal J misdroegen. gearresteerd. een scheidsrechter werd door boze sup porters aangevallen en negen spelers werden wegens ruw spel uit het veld gezonden. Het was een zwarte dag in het Engelse boek van de trieste re cords. maar in geen geval een uitzon dering. In Engeland komen de mees te gevechten voor en wordt door voetbalsupporters de meeste mate- t riele schade aangericht. In de Engelse eerste divisie werden tot nu toe zeven spelers van een rode kaart voorzien Dat is beduidend meer dan in de hoogste klassen van de overige landen De door UPI ge vraagde voetbalofficials meenden op een enkele uitzondering na. dat een zekere mate van geweld inhaerent is aan voetbal, maar dat dit probleem slechts een kleine overeenkomst heeft met de „Engelse ziekte", waar aan het spel in het geboorteland van het voetbal lijdt. FRANKRIJK De Franse official Pierre Lagoutte verklaarde: „In Frankrijk komt ge weld bij voetbal vrijwel niet voor. Alleen als er voor Europese beker wedstrijden een Engels team naar Frankrijk komt. Wij zijn het optre den van Leeds United in de Europese bekerfinale in Parijs tegen Bayern München nog niet vergeten. Dit sei zoen speelde Southampton tegen Olympique Marseille. Er werd ver schrikkelijk hard gespeeld en boven dien gingen de supporters zo te keer dat de wedstrijd acht minuten ge staakt moest worden." Woordvoerders in West-Duitsland. België en Nederland verklaarden dat het geweld ook in hun landen toeneemt, maar lang niet zo extreem als in Engeland. Herbert Saager. commissaris van politie in Hamburg, zei: ..Bij belangrijke voet balwedstrijden in Hamburg posteer ik veertig agenten in burger tussen het publiek. Gebleken is dat voorna melijk jeugdige supporters onder in vloed van alcohol vandalisme ver oorzaken Dit jaar hebber, we 176 arrestaties verricht Daarbij waren dertig personen jonger dan 14 jaar" Dr Hans Stemme, een psychiater uit Bremen, heeft de Westduitse voetbalbond gewaarschuwd dat het weieens dezelfde kant op zou kun nen gaan als Engeland. ..Die moge lijkheid is niet uitgesloten. Voetbal betekent vechten en is iets dat ein digt met een overwinning, een gelijk spel of een nederlaag Dit brengt niet alleen emoties los maar bevre digt ook de geldingsdrang van de moderne mens". Dé Stoop Nederlandse zegslieden waren ge matigd in hun oordeel over het toe nemend geweld. Zij verklaarden wel dat de bron van vandalisme ligt opgesloten in inconsequente leiding van de scheidsrechters. FC Amster dams voorzitter Dé Stoop: ..Het ge weld in Nederland is nauwelijks toe genomen. De kranten besteden er alleen meer aandacht aan". Jan Masman, de voorzitter van FC Twente, was het niet met zijn Amsterdamse collega eens. Masman meende: ,,Ik geloof dat er wel meer geweld voorkomt in Nederland, maar ik kan mijn mening niet sta ven met cijfers. Ik ben bezorgd over de toenemende agressie. Meer kwa liteit bij het scheidsrechterseorps zou niet onwelkom zijn" In België hebben de scheidsrechters zelf het heft in handen genomen in de strijd tegen de toenemende agressie in het veld. Zij deden dat zo radicaal, dat twee van hen vier maanden op non-actief werden ge steld. ,,Het wordt steeds erger". ver- Engelse politicmannen moeten herhaaldelijk optreden tegen supporters. Op de foto's beelden uit het afgelopen seizoen. klaarden Francis Rion en Jacques van Melkebeke. „Er wordt geprotes teerd. gevochten, met projectielen gegooid en vuurwerk afgestoken. Bovendien komt het regelmatig voor dat de kleedkamer van de scheidsrechter wordt belegerd Dit moet maar eens afgelopen zijn", al dus de Belgische scheidsrechters. Rusland Een vertegenwoordiger van de voet balbond van de Sowjet Unie gaf als antwoord op de vragen in het onder zoek: „Bij ons komen geen ernstige delicten voor" Twee jaar geledén zijn alle alcoholhoudende dranken uit dc stadions geweerd en bij alle wedstrijden zitten tientallen solda ten schouder aan schouder langs de lijn, die bij een doelpunt en rust- en eindsignalen onmiddellijk hun blik ken op het publiek richten. Het enige land in Europa dat Enge land op hel gebied van gewelddadi ge acties zou kunnen benaderen, is Italië. De supporterslegioenen van Rome (Lazio en ASi en Napels heb ben een slechte naam. maar zelfs daar is het dit seizoen erg rustig Niettemin wordt de gigantische po litiemacht. die bij de wedstrijden van die clubs uitrukt, nog steeds uitgerust met traangasgranaten. De oproerpolitie kwam dit seizoen pas eenmaal in actie. Dat gebeurde in Turijn, waar supporters van Catan- zaro het veld bestormden De meeste voetballanden van het vasteland hebben zich voorbereid op terreur De meeste velden zijn afgezet met hoge hekken, prik keldraad en brede sloten, in de meeste stadions is de verkoop van alcohol taboe en in Frankrijk en West-Duitsland zijn vrijwel alle staanplaatsen veranderd in aange name „zitjes" Treinen En wat gebeurde er in Engeland? Niet veel. De situatie is daar inmid dels geheel uit de hand gelopen. Zodanig, dat de Britse minister voor sportzaken. Dennis Howell, knap in de zorgen zit. Hij heeft de zaak al diepgaand laten onderzoeken. Voor al de acties van de supporters van Manchester United. Op last van de politie werd Old Trafford het eerste stadion in Engeland met een afras tering om het veld. De Britse spoor wegmaatschappij besloot speciale treinen voor voetbalsupporters In te zetten. Aan deze treinen valt niets meer te plunderen of te vernielen. Het verband tussen inconsequente leiding door de scheidsrechters en het geweld op de tribunes werd schoorvoetend toegegeven. De voet balbond besloot een instructeur aan te stellen om het peil van het scheidsrechterseorps te verhogen. Engelse voetbalofficials bleken tij dens het UPI-onderzoek nog steeds van mening dat de terreuracties ook ontstaan, omdat het voor grote groepen supporters gemakkelijk en goedkoop is om het stadion van de tegenpartij te bereiken. Waar twee kampen op elkaar stuiten, ontstaat gemakkelijk herrie. Dc tweede oor zaak van het geweld ligt opgesloten in het gegeven dat Engelsen graag de autoriteiten uitdagen. Rebellie komt het meest voor bij de jeugd. Die zich het. gemakkelijkste en bes te kan uiten bij een eenvoudige voetbalwedstrijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17