Suriname krijgt ziektekostenverzekering Via Europese landbouw •Ter Aar als burgemeester Den Haag is nog geen stap verder met drugprobleem Z5P- J. Verhoef: Geen ambitie meer voor Kamerzetel Veiling van (zeer) oude auto's Wetsontwerp bij parlement ingediend Bevolking weer op oude peil MR: sluiting van Idekenhuizen niet onder waarborgen Debat wegens tijdgebrek afgebroken Gratieverzoek wegens „onjuiste rechtsbedeling" Gerestaureerde boerderijen geopend Alphen bouwt 180 woningen in Ridderveld II Kampbewoners vallen chauffeurs lastig: jongeman in arrest 14/RSDAG 23 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 houd -j i Oveil d genoJ Door Hans W. rond vkam :ang iondei gaand (erefo 10 uui word< Na ondok ihaupf' Ledeboer TER AAR „Goed, ik ben voorzitter-west geworden van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. En ik kwam, gewoon, omdat dit in eikaars verlengde ligt, in het bestuur van het Landbouwschap", geeft de heer P. J. Verhoef toe. „Via dat werk kwam ik In een aan tal Europese commissies en ik besef zelfs, dat we van een nationale naar een Europese landbouw zijn gegaan. Maar als je mij vraagt: wil je naar de wezenlijke schaalvergro ting, nou dan neem ik toch !?wel net als heel van m'n colle ga's afstand van de normen, die Mansholt voorstaat." De heer Verhoef is, na jaren ge meenteraadslid, wethouder en lo co-burgemeester van Woerden te jn geweest, burgemeester gewor den van het naburige Ter Aar. loewel hij er, mlsschien2onder het zelf te beseffen of te willen, naar toe is gegroeid „ik heb altijd grote belangstelling gehad voor be- io/I ttuurswerk en bestuursver- 'antwoordelijkheid," is deze post niet een punt waar hij naar uit keek. Hij zit er nu zelfs nog een beetje mee: „Ik zie de intrede van een burgemeester als een wat ge forceerde zaak. len geleidelijke overgang zou aan trekkelijker zijn, zowel voor de ge meente als voor de man die de nieuwe leider moet worden. Pas op het allerlaatste ogenblijk weet je iets. Je krijgt de moeilijke periode met 95 procent min of meer zeker heid en vijf procent twijfel en je gaat dus door met je werk of er niets aan de hand is. En dan word je er ineens voor gezet. Ik zit nu nog met een wethoudersagenda vol af spraken tot maart! Dat zal ik alle maal en dat is door de gang van zaken dus achteraf aan mijn opvolger moeten zien door te geven." ^Wethouder [iDe heer Verhoef is sterk geworteld in het gebied langs de Oude Rijn, ■aarvan Ter Aar deel uitmaakt, tij is 48 jaar, zijn vrouw komt net ils hij uit een familie met agra- Irische achtergrond, hij heeft een I dochter, woont nu nog in Woerdea I Zijn politieke loopbaan begon hij I als KVP-raadslld in Bar- I woudswaarder (waar hij is gebo- I ren). „Die gemeente is in 1964 opge- P. J. Verhoef deeld tussen Woerden en Bodegra ven," vertelt hij. Door die opdeling kwam hij in Woerden, waar hij tien Jaar wet houder is geweest van ruimtelijke ordening, openbare werken en aan verwante portefeuilles. „Wij noe men dat in Woerden kortweg „stad- sonderhoud," zegt hij. Verder is hij agrarisch deskundige in het KVP- bestuur. „Die wethouderspost heb ik met grote interesse voor al wat er op dit gebied in Woerden omging gehad. Maar mijn benoeming tot burgemeester kwam wel op een goed moment. Ik vond die tien jaar genoeg, dat wist ik al bij mijn laatste verkiezing. Ik wil niet wor den weggekeken, dat krijg je met die politici die aan hun zetel blijven vastgebakken. Het gaat om een dienende functie, en zodra de echte dienstbaarheid niet meer gaat, moet Je weg." Die dienstbaarheid ziet de heer Kunnen handhaven, om te over leven. Steeds Piet Binnen die gemeenschappen waren de sociale verschillen niet zo groot en dat is nu nog te merken: „In mijn eigen buurt ben ik nog steeds Piet Verhoef, zelfs voor een jongen van een Jaar of vier. We kennen elkaar daar allemaal van binnen en van buiten." De heer Verhoef heeft nu belangen in twee boerenbedrijven. „Ikzelf bezit een rundvee bedrijf in Alphen aan den Rijn met tachtig melkkoei en. 8amen met mijn broer heb ik een varkensfokbedrijf in Woerden. Beide bedrijven samen tellen 55 hectare. Op allebei zit een be drijfsleider, die het beheer heeft." Zijn werk bij het Landbouwschap en in EEO-verband en zijn van huls uit meegekregen ideeën omtrent samenwerking leidden tot een in tensief contact met de Algemene Belgische Boerenbond en met de heer Tindemans, de Belgische eerste minister, indertijd be stuurslid van de ABB. „Ik ben nog moeten meewerken aan het landbouwperspectief, dat Mansholt in 1968 presenteerde", vertelt de heer Verhoef. „Maar ik was het zelf helemaal niet eens met die presentatie door Mansholt. Die kwam zó hard aan, zó dirigistisch en zó opgelegd", dat het hele perspectief voor een groot deel werd ontkracht. De presentatie riep de irritatie op en wees de be reidheid om eraan mee te werken Juist af! Zeker, voor de plannen op zichzelf heb lk groot respect. Maar in 1968 hadden we geen enkel zicht op wat er nu allemaal op ons al is gekomen." Verhoef sterk in zijn nieuwe burge meesterschap. Misschien komt dat door zijn historische achtergrond, die nauw verweven is met de voor Holland nogal opvallende historie in dit gebied. In de tijd van de reformatie, vier- tot vijfhonderd jaar geleden, was dat gebied langs de Oude Rijn erg moerassig, ontoegankelijk, met hier en daar een woonkern op een wat hoger gelegen stukje. Zo'n woonkern was nogal geïsoleerd, zo zelfs dat er plaatsen zijn die inder tijd door de reformatie eenvoudig werden „overgeslagen". Dorpen als Hoogmade zijn door de eeuwen heen rooms-katholiek gebleven als door moeras omgeven enclaves in een protestantse omgeving. Zijn vrouw en hijzelf stammen uit een in zo'n enclave opgegroeid boerenge slacht. Binnen die gemeenschap was men sterk op elkaar aangewe zen. Samenwerking was noodzake lijk, eenvoudig om zich als boer te Den Haag De heer Verhoef heeft wel eens am bitie gevoeld voor een Kameizetel. „Dat ging over, toen Ter Aar op de proppen kwam. Ik acht zo'n volle dige kamer-dagtaak naast een bur gemeestersfunctie niet juist, zowel tegenover m'n gezin als tegenover Ter Aar. En in Den Haag ben ik toch wel thuis. Daar gaat het net als in de handel: ze komen het nooit bij je thuis brengen. Als lk voor Ter Aar iets wil hebben, moet ik het echt zelf in Den Haag gaan halen. Ik zie me als burgemeester vooral een manager, zeker niet in de eerste plaats een representatie ve figuur, al zal ik zeker de repre sentatieve functie van een burge meester nooit kleineren. En ik hecht vooral aan goede verhoudin gen, die heb ik mijn leven lang gehad, ook met de hervormde en gereformeerde buren, die ik in mijn jeugd had. Je moet tóch alles sa men doen, dat heb lk wel geleerd in de coöperatieve landbouw." Vandaag wordt een veiling gehouden van oldtimers in het automuseum te Leidschendam. In het weekeinde was er gelegenheid een kijkje te nemen. PARAMARIBO Suriname heeft ruim 360.000 inwoners. Dat is komen vast te staan na de onlangs gehouden bevolkingsregistratie in verband met de invoering volgend jaar van een algemene ziektekostenverzekering. Volgens premier Arron is deze AZV het begin van een stelsel van moderne sociale voorzieningen in zijn land. Zijn regering heeft het bij de AZV behorende wetsontwerp een week geleden bij het parlement ingediend. Zodra de volksvertegenwoordigers het wetsontwerp hebben goedge keurd, is elke Surinamer ouder dan vijftien Jaar verplicht verzekerd te gen ziektekosten. Het AZV-bureau aan de Sophie Redmondstraat in Paramaribo heeft tot nu toe 240.000 Surinamers van die leeftijd en ouder geregistreerd. Omdat volgens ruwe schattingen van de overheid dertig tot veertig procent van de Surinaam se bevolking jonger is dan vijftien jaar, heeft het land nu zeker 360.000 inwoners, aldus desgevraagd AZV- directeur dr G. Hagens. De Surinaamse bevolkingsgrootte is daarmee ongeveer teruggekeerd op het peil van 1971, in welk jaar de laatste algemene volkstelling werd gehouden. Het volgens velen onzui- |fan een onzer verslaggevers RECHT „Sluiting van een zie- ihuis mag alleen plaatsvinden, lien in het betrokken gebied de derende zorgverlening kwalitatief kwantitatief is veilig gesteld". [Mt zei gisteren mr A. A. Draalsma. retails van de sectie ziekenhui van de Nationale Ziekenhuis had (NZR) op de algemene leden vergadering in Utrecht zijn inleiding over de taak van de '.R bij fusie tussen algemene zie- iuizen. merkte mr Draaisma. it het afbouwen van overbodige en loelmatige voorzieningen in tal situaties het treffen van aanvul- ide voorzieningen voor de over- ilijvende instellingen betekent let denken gericht op de instelling >1 plaats moeten maken voor een lenken gericht op de regio, zo zei Ij. En voor de NZR houdt dat in dat raar de overheid streeft naar sane- ing er bij die overheid op aange- Irongen moet worden dit bij voor beur te laten verlopen via fusering. Ir Draaisma verklaarde dat het ivereenkomstig de fusie gedragsre- :els van de SER uitdrukkelijk de •edoellng is dat de vakorganisaties >ij een dergelijke fusie worden inge- icht, zodat deze in het belang van Ie werknemers zich een oordeel bunnen vormen. >e secretaris van de sectie zieken- uizen vond dat de NZR ernstig •rotest moet aantekenen tegen het ext. dat ziekenhuizen door de over- leid kunnen worden gesloten, wan- leer ze qua opzet, omvang en Unctiepakket niet passen in de Ichtlljnen die de minister voor de ilanning dient op te stellen. Dit lijkt Top. dat de ziekenhuisplannen zul- en gaan bestaan uit een aanduiding an wat te veel is en gesloten kan rorden in plaats van een aandui- ling welke behoefte er bestaat aan reik soort voorzieningen en hoe laar het beste in kan worden voor- len, aldus mr Draaisma. die er tot lot op wees dat de NZR enorm 3 Waakzaam zal moeten zijn ten aan- ien van de richtlijnen die voor deze plannen worden opgesteld. Grote kans op behoud houtzaagmolen Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Op zeer korte termijn wordt de constructie van de houtzaagmolen „Cla rissa" aan het Jaagpad langs de Vliet tussen Rijwijk en Delft opgemeten en in teke ning gebracht. B. en W. van Rijswijk willen de kosten daarvan voor hun rekening nemen 10 000De werkzaamheden zullen wor den uitbesteekd aan de veren iging „De Hollandse Molen De houtzaagmolen zal te zij ner tijd met de aanleg van de Zoomseweg dienen te worden verwijderd. De molen ligt in het tracé van de weg. Volgens deskundigen betreft het hier een zeer zeldzaam voorbeeld van een houtzaagmolen utt de overgangsperiode tussen wind- en machinale kracht. Herbouw of, indien mogelijk, verplaatsing vn de molen in zijn geheel naar een nabijgele gen plaats wordt dan ook overwogen. Niet uitgesloten is dat rijkswaterstaat een be langrijk deel van de kosten voor zijn rekening neemt. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Een zeer bewogen pater Lommerse beet gistermiddag in de tweede ronde van het Haagse drugdebat de spits af. Een debat met een zeer teleurstellende afloop, daar het, door tijdgebrek, voortijdig moest worden afgebroken. Hierdoor zal de oplossing van dit probleem opnieuw langer op zich laten wachten. GOUDA Het sociaal pedagogisch centrum in Gouda heeft een gratie verzoek ingediend bij de Koningin voor een 36-jarige Turk. De man is veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf waarvan twee voor waardelijk omdat hij zijn 14-jarlge stiefdochter geslagen zou hebben. Volgens het sociaal pedagogisch centrum is het gratieverzoek inge diend omdat de man de gang van zaken rond zijn proces nauwelijks begreep. Het verschil in normbesef en het ontbreken van enige juri dische bijstand heeft volgens het centrum geleid tot een onjuiste rechtsbedeling. Tijdens de rechtszitting verklaarde een arts dat van mishandeling geen sprake geweest is. De pater, die het Paard van Troje bijna dagelijks bezoekt, verzocht de gemeenteraad zo snel mogelijk bij de rijksoverheid op een wetsveran dering voor het drugprobleem aan te dringen. „Probeer te voorkomen dat jongeren in kelders en op zolderka mers ten prooi vallen aan de heroïne handel," aldus de pater. Hij zei dat desnoods de politie zelf softdrugs moest verschaffen om de schelding tussen soft- en harddrugs te be werkstelligen. Deze scheiding was ook het voornaamste gesprekspunt op de informele bijeenkomst van 1 november j.l., waar de gemeenteraad toen over de drugproblematiek in Jongerencentra, in het bijzonder toe gespitst op het „Paard van Troje", van gedachten wisselden. Naar aan leiding van de gesprekken hebben B en W nu een voorstel ingediend waa rin wordt voorgesteld een onderzoek naar omvang, aard en verspreiding LEUSDEN Minister H.W. Van Doorn heeft zaterdag ln Leusden twee gerestaureerde boerderijen of ficieel geopend, die in het kader van het Leusdense boerderijenplan be stemd zijn voor sociaal-culturele doeleinden. Het plan hield de res tauratie in van een drietal boerener ven met opstallen die door de groei van de gemeente binnen de bebouw de kom waren komen te liggen. In de boerderijen zijn een bibliotheek, een eetcafe, een peuterspeelzaal en een sociaal-cultureel centrum gevestigd. Minister Van Doorn toonde zich geen groot voorstander van deze op zet, ook al sprak het behoud van cultureel erfgoed als deze boerderij en hem wel aan. van het soft- en harddruggebruik in te stellen. Tevens wil het college een nota opstellen over de preventie en de hulpverlening aan drugverslaaf den en degenen, die als gevolg van druggebruik in moeilijkheden zijn geraakt. Overleg Ook moet op korte termijn een over leg starten met de overheid en de stadsbesturen van Amsterdam, Rot terdam en Utrecht, vinden B en W. De heer Rolvlnk van de VVD merkte hierover op dat zeker Amsterdam geen goede gesprekspartner is. „om dat daar de boel volledig uit de hand is gelopen". Het raadslid uitte felle kritiek op wethouder Vink (jeugd, sport en recreatie), die deze zaak aanhangig heeft gemaakt De heer Rolvink vond het meer een zaak voor de wethouder van maatschap pelijk welzijn en volksgezondheid, H. P. Happel. De WD heeft op 1 no vember ook al duidelijk laten blijken het in het geheel niet eens te zijn met de gang van zaken. Ook zagen zij geen nut in het houden van een informele bijeenkomst van de ge meenteraad. Zijn partijgenoot de heer Breuer vroeg daarna aan de wethouder Happel of het niet nood zakelijk en nuttig zou zijn een soort 808-drugdlenst op te richten. Hier aan zou dan tevens een opvang centrum voor ouders, die inlichtin gen willen hebben, kunnen worden toegevoegd. Want „vele duizenden ouders verkeren in angst," aldus de heer Breuer. Het PvdA-raadslid Bakker. Verduyn Lunel (PPR) en Blankesteyn (CDA) zeiden zeer verheugd te zijn met het voorstel van B en W. Zowel de heer Bakker als de heer Verduyn Lunel drongen aan op een pleidooi voor het experiment (het aanstellen van een huisdealer) bij de rijksoverheid. De heer Blankesteyn was van mening dat het overleg op stedelijk niveau morgen al moet beginnen. „Ik heb hier 1 november ook al opgewezen. maar inmiddels zijn alweer 21 dagen voorbij gegaan." Na deze betogen werd de vergade ring geschorst door burgemeester Schols. Hij maakte, op aandringen van alle fractieleden, bekend het de bat over het drugprobleem naar een latere datum te willen verschuiven aangezien de tijd tekort schoot Dit is niet de eerste keer dat de Haagse gemeenteraad tot deze zeer drastische, en voor het aanwezige publiek zeer teleurstellende, beslis sing moest overgaan. Vele raadsle den waren dan ook zeer teleurge steld en er werd zelfs gemompeld dat zo langzamerhand de bestuurlijke gang van zaken uit de hand dreigde te lopen. De burgemeester beperkte zich de laatste tien minuten tot het voorlezen en afhameren van de o- verlge agendapunten, zestien in totaaL Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN B. en W. van Alphen aan den Rijn willen financiële medewerking verlenen voor de bouw van 68 woningwetwo ningen „Alphen aan den Rijn". De totale stichtingskosten van dit bouwplan komen op 6.5 miljoen. De drie typen woningen die worden gerealiseerd gaan rond 500.— per maand aan huur doen. B. en W. willen bovendien aan dezelfde wo ningbouwvereniging medewerking verlenen voor de bouw van 112 wo ningwetwoningen in vier typen In Ridderveld II (stichtingskosten 10 min). De gemiddelde huur zal neer komen op ca. 450,— per maand. vere resultaat van die telling was 380.000 inwoners. Je zou kunnen zeg gen. dat de Jaarlijkse bevolkings groei van 3,5 procent het vertrek van de zeker 130.000 in Nederland ver blijvende 8urlnamers heeft goedge maakt, aldus dr Hagens. Hij wijst erop, dat veel Surinaamse emigranten naar Nederland gingen vanwege de goede sociale voorzie ningen. Mogelijk doet de invoering van de AZV en, in de toekomst, van andere sociale voorzieningen in Suri name deze mensen besluiten alsnog naar hun geboorteland terug te ke ren, meent de AZV-directeur. Elke inwoner Hij legt uit, dat de AZV (in feite een nationaal ziekenfonds) in de eerste plaats bedoeld is om de zeer duur geworden medische voorzieningen In Suriname toch voor elke inwoner toegankelijk te maken. De kosten van medische verzorging stegen het afgelopen Jaar met 35 procent. De algemene prijsstijging bedroeg daar entegen „slechts" vijftien procent. Dr Hagens is bang, dat ge zondheidszorg ln Suriname over en kele jaren onbetaalbaar is. Nu al verdient zestig procent van de bevol king minder dan voor vervulling van de eerste levensbehoeften nodig wordt geacht Gezondheidszorg is voor deze groep nauwelijks meer te betalen en wordt om die reden sterk verwaarloosd, zegt hij. Toch zullen de Surinamers hun nati onale ziekenfonds zelf moeten beta len. Per Jaar moeten zij zestig mil joen Nederlandse guldens bijeen brengen. Dat gebeurt via een pre miestelsel. waarbij elke Surinamer „naar vermogen" betaalt. Het voorstel is, om elke maand van de werkgevers acht procent te vorde ren van de ln die periode uitgekeerde loonsom. De werkgevers (inclusief de overheid: ruim 30.000 ambtenaren) mogen zelf bepalen of zij dit percen tage doorberekenen aan hun perso neel. Negentig procent van de AZV- inkomsten wordt op deze manier be taald door mensen in loondienst. De rest is afkomstig van (kleine) zelfstandigen. De naar verhouding grote groep zgn on* en minvermo genden ln Suriname zij verdienen minder dan 300 per maand be hoeven geen premie te betalen. In hun geval verandert niets, want zij behouden hun reeds verworven recht op gratis medische bijstand door de overheid. Aan de AZV- premleplicht is ook een plafond ge steld, en wel bij een jaarinkomen van ƒ24.000 per Jaar. Over in komsten, die boven dit bedrag uit gaan, hoeft geen premie te worden afgedragen. Bijdrage Nederland heeft overigens een be langrijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming van de AZV. waar aan zo'n twintig jaar is gewerkt De twee jaar geleden opgerichte stich ting algemene ziektekostenverzeke ring (nu veertig medewerkers, maar uitgroeiend tot negentig man perso neel) is steeds bekostigd met Neder lands geld. Ook de moderne registratlecorapu- ter is door ons land betaald. Vanaf 1 Januari volgend Jaar moet Suriname echter zelf de lopende kosten van de stichting betalen. Reden waarom parlementsvoorzitter Wijntuln een beroep op ,de volksvertegenwoordi ging deed het betreffende wets ontwerp zo snel mogelijk, liefst in december, te behandelen. Nederland stelt nog wel 20 miljoen beschikbaar voor de bouw van een nieuw kantoor voor de stichting. Dit bedrag is ook bestemd voor de dek king van de eerste AZV-ultkerlngen, omdat de stichting naar verwach ting van dr Hagens pas drie maan den na het ln werking treden van de verzekering, de eerste inkomsten uit premies kan verwachten. De AZV-directeur stelt evenals de Surinaamse regering groot belang in een zo snel mogelijke start van de AZV. Naar zijn mening bestaat ln Suriname weinig tegenstand tegen de invoering van een AZV, hoewel een klein deel van de ruim tweehon derd in het land werkzame artsen een achteruitgang in inkomsten vreest. De vereniging van medici en ook de 16 tandartsen en 15 apotheken ln Suriname hebben echter nooit een woord van protest laten horen, aldus dr Hagens, zelf zeven jaar lang voor zitter van de artsen vereniging in zijn land. Hagens acht het tenslotte van groot belang, dat zijn stichting onafhanke lijk is van het naar zijn mening logge overheidsapparaat. Dat hij voor de inning der premies voor een groot deel afhankelijk blijft van de Surinaamse belastingdienst schijnt hem niet te deren. Be langrijker is. dat ik mijn eigen men sen kon kiezen, aldus Hagens. Je ziet het verschil. Wij hadden binnen en kele maanden vrijwel de gehele be volking, ook in het binnenland, gere gistreerd. De overheid is al sinds de onafhan kelijkheid vorig jaar bezig met de uitgifte van identiteitskaarten 3 en wat is het resultaat? Nog geen twin tig procent van de bevolking heeft zo n kaart, terwijl de uitgifte van de overige kaarten op een laag pitje staat en gedeeltelijk zelfs is stopge zet. aldus dr Hagens. DEN BOSCH De politie van Den Bosch heeft de negentienjarige H. uit een kamp ln Vught gearresteerd, nadat hij een buschauffeur in het gezicht had getrapt toen deze hem uit de bus wilde verwijderen. De chauffeur werd ernstig gewond. Het was de tweede keer ln het week einde dat de Bossche politie zich over H. moest ontfermen. Zaterdag al had hij zich met andere bewoners van het kamp schuldig gemaakt aan het treiteren van buschauffeurs. H. en zijn negentien Jarige broer wer den als de grootste raddraaiers door de politie Ingesloten Omdat hij het minste aandeel in de affaire gehad zou hebben liet de politie hem zon dagochtend weer lopen met een ern stige waarschuwing. Een uur later zat de jongeman weer vast toen hij opnieuw met een buschauffeur ruzie maakte en deze ln het gezicht trapte. Qroepjes Jon gelui richtten zich uit protest tegen de arrestatie tegen de stadsbussen in Den Bosch. De politie stelde be waking in. vooral op de lijn naar het kamp Vught

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9