Mapam wil Israël naar links sturen sraël versterkt noordgrens komo en Moegabe vaststelling vS latum eisen aarschuwing aan Damascus Streefdatum onafhankelijkheid thodesië niet genoeg Jamaica op 15 december naar stembus Communisten in Spanje starten leden werfactie ir randstad uitzendbureau Giscards partij grote verliezer bij verkiezingen S Israëlisch politicus in Nederland: ARTETI riumvei uit Vo nd om de Me< Scherm n Moe< t IROET. TEL AVIV (Reuter, UPI. AP) Israël heeft gisteren n troepen aan de noordgrens met Libanon versterkt en de fre rische regering gewaarschuwd de Arabische vredesmacht niet dicht bij de Israëlische grens te stationeren. In Damascus ift gisteren een officiële woordvoerder nog eens meegedeeld Syrië dat ook niet van plan is. en et an Si inische l de Delft T conct 1 Christ}; an der en Orke lat ..Can n nieuwe ■GO iai ,1 l ippijn lyyfpjim «vrw* SDAG 23 NOVEMBER 1976 BUITENLAND trouw/kwartet 7 ert am rdi woordvoerder van het Israë- leger zei gisteren dat de Israë- le acties niet moeten worden op- it als een offensieve zet van Is- „Het is om te voorkomen dat er ir Syrië een eenzijdige wijziging "t aangebracht in de grenssitu- wi de waarschuwing die Israël Syrië Washington stuurde werd her- ild dat Jeruzalem geen Syrische :pen zou toestaan langs de grens evenmin de terugkeer van Pales verzetsstrijders naar Zuid- inon zou aanvaarden. De militai- woordvoerder zei erbij dat Israël Iwongen zou worden zijn diensten i de dorpelingen in Zuid-Libanon stoppen als de spanning in dat bied zou toenemen. Israëlische waarschuwing wordt izien als een bevestiging van het in praktijk bestaan van de „rode (de rivier de Litani, zie kaartje) waarvan er aan de zuidelijke kant door Israël geen massale Syrische troepenmacht geduld wordt. In militaire kringen in Tel Aviv werd gisteren vernomen dat Israël bereid schijnt te zijn kleine contingenten Syrische troepen de rivier te laten oversteken. „Alles hangt af van het aantal militairen dat daarbij betrok ken is. Het zal geen bezwaar opleve ren als het symbolische Syrische troepen betreft. In militaire kringen in Israël werd verwacht dat Syrische militairen de Litani zouden oversteken om de zuidelijke Libanese havenstad Ty- rus, 20 kilometer ten noorden van de grens met Israël te kunnen bereiken. Heropbouw In Libanon werd gisteren het feit herdacht dat het 33 jaar geleden ordt in hoek d van e Slisseni neen Chili v( schap Ut Haa| ïgang vi ■wijderi enëVE (Reuter, UPI, AP) De zwarte Rhodesische nationa- tische leiders Joshua Nkomo en Robert Moegabe staan er op it Groot-Brittannië een datum vaststelt, waarop met zekerheid IQ n meerderheidsbewind in Rhodesië wordt gevestigd. De Britse nferentievoorzitter Ivor Richard wil, ook na het overleg van 1 afeelopen weekeinde met de Britse regering, niet verder gaan tiebijeeïn het vaststellen van een streefdatum. de vesfc,omo zei gisteren tijdens een rsconferentie dat het „Patriot- iche front", waarvan hij en Moega de leiders zijn, ondubbelzinnig isthouden aan een vaste datum, e niet kan worden verschoven. Jroot-Brittannië heeft verklaard it 1 mei 1978 de datum kan zijn. aarop Rhodesië onafhankelijk envere ordt maar dat de Geneefse confe- dan wel met succes op 30 vember moet worden afgesloten. >vendien moet het onafhankelijk- idsproces tussen dan en mei 1978 inen worden voltooid. Die datum :hter maar voorlopig en het onaf- :elijkheidsproces kan wel tot of het jaar 2000 worden uitge- aldus Nkomo. diensl gentes e bouw ngen v en „D p de vraag of hij en Moegabe de unferentie zouden verlaten als de ritten niet zouden toegeven zei olkomo: „Ik ben niet van plan voor kredie itijd in Genève te blijven". Ri- ken vofl hards compromis om de Geneefse ite spee onferentie nog tot 20 december de peeltuijelegenheid te geven uit de proble- te komen is tot nu toe slechts len incioor de nationalisten bisschop Abel tot ee loezorewa en Ndabaningi Sithole op d anvaard. >e Britse conferentievoorzitter zei isteren na aankomst in Genève dat hij geen nieuwe ideeën uit Londen had meegebracht en zijn „baas" mi nister Antony Crosland van buiten landse zaken ook geen nieuwe voor stellen had gedaan. Hij stelde dat een nieuw voorstel het vaststellen van een datum voor algemene ver kiezingen op een vaste datum vóór de eerste mei 1978 kan zijn. Op die manier zou de datum, waarop een meerderheidsbewind zou worden ge vestigd toch vrijwel vastliggen zoals Nkomo en Moegabe wensen. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft de deelnemers aan de Rhodesië-conferentie opgeroepen alles te doen om tot een meerder heidsbewind in dat land te komen. Genscher zei dit tijdens een bezoek van zijn Zambiaanse ambtgenoot aan Bonn. De minister stelde dat waar het om onafhankelijkheid gaat de Afrikanen op de volledige steun van de Westduitse regering kunnen rekenen. Genscher zei dat Bonn een voorstander is van de plannen voor Rhodesië. zoals die zijn ontwikkeld door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger. omdat dit de enige wijze is waa rop grootscheeps bloedvergieten kan worden voorkomen. onafhankelijk van Frankrijk werd. Ter gelegenheid hiervan heeft presi dent Sarkis opgeroepen tot eenheid en verzoening na 19 maanden van burgeroorlog. Inmiddels hebben linkse en rechtse Libanese leiders de president beloofd mee te zullen wer ken aan de opbouw van het zwaar geteisterde land. De leider van de rechtse falange. Piere Gemayel plaatste zich achter Sarkis en vond dat elke ware patriot mee moest doen aan de heropbouw. Ook Kamal Joemblat. de leider van links, liet weten dat „het programma onze vol le steun heeft". President Sarkis staat voor de moei lijke taak van het inzamelen van wapens van de verschillende Libane se milities. Het gaat om tanks, pantserwagens, lichte en zware ka nonnen en een uitgebreide verzame ling van handvuurwapens. De Pales- lijnen zullen hun wapens mogen be houden in hun kampen en in het zuidelijke gebied van Libanon, dat bekend staat als „Fatachland". op grond van de overeenkomst van 1969 van Cairo, waarin de activiteiten van Palestijnen in Libanon geregeld werden. Inmiddels heeft Rashied Karami, sinds 25 september demissionair pre mier van Libanon, laten weten zich niet meer voor het premierschap be schikbaar te stellen. Hij zei niet meer de kracht te hebben zo'n enorme verantwoording op zich te kunnen nemen. KINGSTON (Reuter) Op Jamaica zullen op 15 december algemene ver kiezingen gehouden worden, zo heeft gisteren eerste minister Michael Manley op een massabijeenkomst van zijn nationale volkspartij mee gedeeld. Hij uitte de hoop dat de verkiezingen en de campagnes ver der zonder bloedvergieten zouden kunnen verlopen. In Jamaica is sinds juni dit jaar de staat van beleg van kracht. In juni vonden 163 men sen de dood in een gewelddadig tref fen tussen leden van de nationale volkspartij en de oppositionele La- bourpartij. Volgens een recente opi niepeiling zou de Labourpartlj de overwinning behalen, maar waarne mers geloven dat niets zo onvoor spelbaar is als verkiezingen op Jamaica. MADRID (Reuter. UPI. AP) De Spaanse autoriteiten hebben giste ren vijf communisten aangehouden, die voor het eerst sinds de Spaanse burgeroorlog (1936-1939) leden wier ven voor de verboden communis tische partij. Het vijftal deelde in een station van de Madrileense me tro vlugschriften uit. De Spaanse communisten zijn met een uitgebreide actie begonnen in verband met het referendum voor grondwettelijke hervormingen, dat volgende maand zal worden gehou den. Op verschillende plaatsen in Madrid zijn aanplakbiljetten te zien met de leus ..Slult. u aan bij de communistische partij. 56 jaar strijd voor de vrijheid". Volgens woordvoerders van de partij is in de fabrieken begonnen met het uitde len van de eerste van 200.000 lid maatschapskaarten, ondertekend door partijleider Santiago Carrillo en partijvoorzitster Dolores Ibarru- ri. Sinds generaal Franco aan het einde van de burgeroorlog het be wind voerde waren in verband met de acties tegen de communisten geen lidmaatschapskaarten in omloop. De campagne is bedoeld om de rege ring ertoe te brengen de partij wet tig te erkennen of in ieder geval te tolereren. Met de campagne brengt de communistische partij de rege ring in een moeilijk parket. Wordt de actie toegestaan dan zullen rechtse politici en militairen protes teren en wordt ze verboden dan zul len beschuldigingen vallen dat de regering ondemocratisch is. De linkse partijen hebben al gedreigd de volksstemming te zullen boycot ten als de communisten niet worden toegelaten op het politieke toneel in Spanje. Duizenden Spanjaarden hebben de vroegere Spaanse vakbondsleider Rafael Vidiella op de luchthaven van Barcelona verwelkomd. Vidiel la, destijds leider van de algemene bond van arbeiders UGT en van de Catalaanse socialistische partij, heeft 37 jaar in ballingschap geleefd. De afgelopen maanden zijn honder den van zijn lotgenoten al naar Spanje teruggekeerd Tot degenen die Vidiella begroetten, behoorden de leiders van de linkse partijen en vakbonden in Catalonië en de recto- res van de universiteit van Barce lona. De spreekbuis van de Spaanse ka tholieke kerk Vicente kardinaal Ta- rancon heeft gisteren in een rede tot de bisschoppensynode een „neutra- liteitsverklaring" uitgesproken en gezegd dat de katholieke kerk zijn eigen taak heeft te vervullen en niet met een politieke partij kan worden vereenzelvigd. Kardinaal Tarancon. die aartsbisschop is van Madrid, had tevens kritiek op deelname van priesters in politieke bewegingen, daarbij kennelijk doelend op de Baskische afscheidingsbeweging ETA. (ADVERTENTIE) Een stukje informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. Sociale ccrzclceringcn mn er voor alle - ook i nor tijdelijke - uxrk 'Zolang ik geen goeie baan vind in de uvrktutgbnuic, blijf tk lijdelijk urrken Rob de Haan uit Nucnen (26, verloofd maar nog geen trouw plannen) droeg na zijn MTS achttien maanden lang '"s lands wapenrok". Na dienst ging hij naar de H.T.S., waar hij zich met z'n 23 jaar toch wat oud voelde. 1 lij stopte ermee en informeerde wat Randstad te bieden had Hij accepteerde een baan als vrachtwagenchauffeur en combi neert die nu met zijn avondstudie (H.T.S.-werktuigbouw!). Zijn vrije tijd wijdt Rob helemaal aan een Honda XL 250. Intussen solliciteert hij naur een goeie vaste baan in de "werktuigbouw". Zolang hij niets geschikts heeft ge vonden. blijft hij tijdelijk werken. En Rob voegt er zelf lakoniek aan toe: 'Als ik nu maar eerst mijn diploma in mijn zak heb, dan zien we wel weer verder, intussen hoef ik mij sociaal-gezien geen zorgen te maken." De wet voorziet in een groot aantal sociale verzekeringen, met het doel financiële risico's voor de werknemer vooreen groot deel op te vangen. De wet maakt daar bij geen onderscheid tussen vaste en tijdelijke werknemers. Terecht, want uitzendkrachten zijn. evenals hun "vaste" collega's volwaardig opgenomen in het arbeidsproces, zij het dan tijdelijk. In vergelijkbare funkties, in de zelfde omstandigheden en onder dezelfde condities. Dus gelijke plichten, maar ook gelijke rechten. Het uitzendbureau zorgt als intermediair tussen vraag en aan bod van tijdelijk werk, voor het inhouden en afdragen van de premies voor alle wettelijke sociale verzekeringen. Zoals elke werkgever dat voor zijn vaste medewerkers doet. Het betreft hier: 1) Ziektewet 2) Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering 3) Werkloosheidswet 4) Ziekenfondswet 5) Volksverzekeringen: kinderbij slagwetten. Algemene Arbeids ongeschiktheidswet. Algemene Ouderdomswet. Algemene Weduwe- en Wezenwet. Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Hoewel de wet hierin niet voorziet, keren de meeste werk gevers bij ziekte toch het normale maandsalaris uit. In aansluiting op dit gebruik kent het uitzend, bureau een toeslag op het bruto uurloon van 2.7%. Dit is bedoeld als aanvulling op de ziektegelduitkering tot 100". en compensatie van de twee (wettelijke) wachtdagen. Zo behouden ook tijdelijke werk nemers het volledige recht op alle sociale verzekeringen. De Intercedent Henk Martens uit Eindhoven is bijna 24 en sinds 2 jaar getrouwd. Na de MAVO maakte hij de HAVO af en ging in dienst. Een paar maanden na zijn diensttijd sollici teerde Henk als intercedent bij Randstad Eindhoven, omdat ze daar bezig waren met de oprichting van een technisch/industriële afdeling Nu driejaar later-is de afdeling zouitgebreid.dat Henk en zijn collegu het nauwelijks bij kunnen houden. Vanuit deze positie krijgt hij inzicht in wensen en behoeften van zowel uitzendkracht als bedrijf. "Erg druk, maar ook erg interes sant",Kwalificeert Henk zijn werk, waarover hij ook zijn eigen filo sofie heeft: Uitzendkrachten op drachtgever zijn beiden even be langrijk. Mijn taak is die twee tot elkaar te brengen, want ik zie ze beiden graag terug." DACCA (Reuter) De algemene verkiezingen die in februari 1977 in Bangladesj zouden worden gehou den. zullen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Dit heeft presi dent Aboe Sadat Mohammed Say- em bekendgemaakt PARIJS (Reuter,UPI) De linkse combinatie van socialisten, communisten en links-radicalen heeft in de tweede en laatste ronde om de bezetting van zeven zetels ln het Franse parlement opnieuw ée'n zetel op de regeringspartijen vero verd. Een week geleden was al één van de zeven zetels, die voordien in handen warén van de regeringspar tijen. naar de likse combinatie gegaan. Ofschoon bij de verkiezingen lokale kwesties een rol speelden wordt de uitslag toch gezien als een slecht teken voor de niet-linkse regerings partijen en met name voor president Valéry Giscard d'Estaing cn zijn partij, de onafhankelijke republikei nen. Belde aan links verloren zetels waren namelijk in handen van „gis- cardlsten". Een derde giscardis- tische kandidaat wist met moeite van zijn linkse tegenstander te win nen. De overige vier aan de rege ringspartijen toevallende zetels wer den gewonnen door twee gaullisten en twee centristen; de bekendste van hen is de gaullistische leider en ex-premier Jacques Chirac, die vori ge week al overtuigend slechts één ronde nodig had. In het kamp van de oppositiepartij en heerste gisteren een vrolijke stemming omdat de uitslagen goede vooruitzichten bieden voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1978. De verkiezingen hebben aange toond dat gematigden in het linkse kamp niet langer bezwaar hebben jegen het steunen van een commu nist als hij het in het linkse kamp tegen de regeringskandidaat moet opnemen In voorgaande Jaren ont hielden de gematigden zich vaak van stemming, waardoor de rege ringskandidaat gemakkelijk won LONDEN (REUTER. DPA) Het Britse Hogerhuis heeft gisteren voor de tweede maal een wetsontwerp dat de nationalisatie van delen van de Britse scheepsbouw- en vliegtui- industrie beoogt, naar het lagerhuis teruggestuurd. De niet-gekozen en in hoofdzaak conservatieve Lords hebben met name bezwaar tegen een voorstel dat ook twaalf répara- tiewerven genationaliseerd dienen te worden. )ve oor James Porsey mber leeds geruime tijd gaar Israël gebukt onder de gevolgen van een crisis binnen het politieke Bakke eiderschap. Onder meer door interne verdeeldheid lijkt de regering van premier Jitzak Rabin meert >ijna volledig verlamd. Dit proces is zelfs zover voortgeschreden dat kabinetsvergaderingen de 'tie, b 'olgende dag gevolgd worden door roddelverhalen in de Israëlische pers. ifdelinf ommifce voedingsbodem voor deze verha- king van de posities van de Israë- 1-1 - - lische arbeiderspartijen. Binnen de n in uint i: binneien is het reeds verplicht laten uit ekken van informatie door verschil- ende Israëlische ministers direct na '(loop van de kabinetsvergadering >p zondagmiddag. - 0' foor Simcha Flapam. lid van het nepnt Centraal comité van de socialistisch- ionistische Mapam-partij en hoofd redacteur van het blad New Outlook. naar een dialoog met de verte- iwoordigers van het Palestijnse olk streeft, ligt de oorzaak van deze 'litieke malaise in Israël in de vor- ning in 1968 van de Ma'arach. een 'erbond tussen de Israëlische Arbei- lerspartij en de Mapam. Het de oprichting van de Ma'arach loopte Mapam invloed te kunnen «toefenen op de politieke koers van Ie Arbeiderspartij, die sinds de 'tichting van de staat de leiding van ae regering heeft gehad. Dit lijkt chter door de consolidatie van de ttsitie van de meer behoudende trachten binnen de Mapai en de twetsbare positie van het kabinet in iet parlement waar het onder meer ifhankelijk is van de (rechtse) Natio naal Religieuze Partij mislukt te zijn. Minder aanzien [Flapam. die het afgelopen weekein de een bezoek aan Nederland bracht op uitnodiging van de Werkgroep [Israël meent, dat de crisis in de poli- |Ueke leiding van Israël niet het enige ~'olg is van de vorming van de i'arach. Hij ziet ook een verzwak- ro1 i Ma ai Mapai bestrijden verschillende poli tieke leiders onder wie Rabin, Sji- mon Peres, minister van defensie en Jigal Alton, minister van buiten landse zaken elkaar op leven en dood. Progressieve elementen bin nen de Mapai hebben geen andere mogelijkheid in het verleden gezien dan de partij, die niet in staat is om als eenheid besluiten te nemen, te verlaten. En tenslotte dreigen de concessies die de Mapam binnen de regeringscoalitie moet maken te groot te worden. „Binnen Mapam gelooft men dat het onmogelijk is om de status quo voort te zetten. De verwachting dat ae Ma'arach naar vrede zou streven en de belangen van de arbeiders zou verdedigen is onjuist gebleken. Het ontbreken van een vredesinitiatief dat in een verhoging van de defensie uitgaven en een escalatie van de wapenwedloop in het Midden- Oosten heeft geresulteerd betekende een verlaging van de levensstand aard van de Israëlische arbeiders", aldus Flapam. Vandaar dat. de Ma- pampartlj hoge eisen heeft gesteld bij de onderhandelingen met de Ma pai over een gemeenschappelijk pro gram voor de volgend jaar te houden verkiezingen in Israël. „Deze veran deringen moeten een drastische wij ziging inhouden wil er geen breuk tussen Mapam en Mapai komen" meent Simcha Flapam. Persoonlijk is hij van mening dat de kansen op een gunstig resultaat in deze onder handelingen bijzonder klein zijn. Mapam heeft een aantal zeer concre ten eisen aan het nieuw op te stellen program gesteld. Op de eerste plaats moet er een vredesprogramma wor den opgesteld. Dit moet voorzien in de terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit bijna alle gebie den die in 1967 bezet werden. Kleine re grenswijzigingen zouden in het kader van vredesonderhandelingen kunnen worden vastgesteld Flapam meent dat alle expansionistische doelstellingen verworpen moeten worden „omdat de Zesdaagse oorlog niet gevoerd wérd om ons grondge bied uit te breiden". Israël moet zich verder inzetten voor een oplossing van de nationale problemen van het Palestijnse volk mits dit in het kader van een vredesoplosslng gebeurt. Mapam heeft zich daarom In het verleden sterk gemaakt voor de aan vaarding door de Israëlische rege ring van de zogenaamde Ja'ariev for mule. Deze formule, genaamd naar de oud-minister van informatie en het voormalige hoofd van de Israë lische inlichtingendienst Aharan Jaarlev. behelst dat Isaël zich bereid moet verklaren om met elke Pales tijnse organisatie te onderhandelen die het bestaansrecht van de staat Israël erkent en die het gewelddadig verzet tegen de Joodse staat stopzet. Binnen Mapam vindt echter nu een discussie plaats of de aanvaarding van de Ja'ariev formule voldoende is. Een minderheid, waartoe Flapam behoort, wil dat men zich uitspreekt voor onderhandelingen met de PLO mits deze beweging van ideologie verandert. Een definitief besluit over het standpunt van Mapam zal op het partij congres dat in het voorjaar van volgend jaar zal worden gehou den. genomen moeten worden Fla pam wijst er wel op dat dit besluit ten dele van de PLO zelf afhankelijk is. die uit het verleden de les zou moeten trekken. „Anders dreigt de PLO zich zelf van tafel te vegen", aldus Flapam. Sociaal beleid Een tweede punt van groot belang in de onderhandelingen vormt het sociale en economische beleid van de regering. Volgens Mapam moet er een beleid komen van sociaal wel zijn; een beleid dat werkloosheid voorkomt, de inflatie tegen gaat. de levensstandaard verhoogt en de so ciale en economische verschillen ui troeit. Om dit te bereiken, zegt Fla pam moeten de speculatieve ele menten in de Israëlische economie worden tegengewerkt, moet de in dustriële ontwikkeling worden ge stimuleerd. het fiscale beleid wor den herzien, de overheidscontrole op het kapitaal, de prijhzen en de winsten worden vergroot en een de mocratisering van het bedrijfscle- ven worden doorgevoerd. Mapan eist ook dat er met name aandacht wordt geschonken aan de achterge stelde groepen binnen de Israëlische samenleving, waartoe naast de Oriëntaalse Joden met name de Is raëlische Arabieren behoren. Minderheid Volgens Flapam is er niets onge woons aan het bestuur van een nati onale minderheid Maar wil Israël voorkomen dat Israëlische Arabie ren een eigen afscheidingsbewegi- ong gaan stichten, dan zal het deze groep het gevoel moeten geven dat zij in Israël thuis zijn. „Wanneer Israël tegen de Arabische bevolking echter blijft discrimineren zal het ontstaan van een afscheidingsbewe ging niet tegen te houden zijn", al dus Flapam. Daarom moet er vol gens Mapam groot belang aan de Arabische steden en dorpen worden gehecht. Tegen deze achtergrond verzet Mapam zich ook tegen de landonteigeningen in Galilea tenzij deze ten behoeve van alle bewoners en met toestemming van alle bewo ners worden doorgevoerd. Flapam wijst er ook op dat het Mapam was die het Infame Koenlg-document enige tijd geleden onthulde. Dit do cument van een hoge Israëlische re geringsfunctionaris. dat niet het of ficiële beleid, maar onderdelen van het denken in kringen van sommige Israëlische politieke partijen weerspiegelt, pleit voor een semi- apartheid in Israël. Uitgangspunten Binnen Mapam groeit het besef dat de partij nar de oorspronkelijke uit gangspunten van een socialistisch- zlonistische arbeiderspartij terug moet. overigens de enige zionis tische partij in Israël met een rede lijk grote Arabische aanhang cn met Arabische partijleden. Hoe groot de verwijdering van Mapam van zijn oorspronkelijke uitgangspunten is sinds de oprichting van de Ma'arach blijkt uit het feit dat de Moked- partij, die na de Oktoberoorlog van 1973 werd opgericht zich zelf om schrijft als de „oude Maoam". Het verlaten van de Ma'arach en het zich weer als onafhankelijke partij opstellen betekent echter niet dat de Mapam ook de regering zou ver laten. De Mapam meent dat het nog steeds een oppositiefunctie binnen de regering kan vervullen. Wanneer het de partij gelukt om haar oude opstelling terug te vinden zou dit tot een veel sterker gebundelde links front ln Israël kunnen leiden. Simcha Flapam

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7