Den Haag kan niet zonder bouwlokaties CDA Delft positief over samenwerking si KORT NI ili Tweede stormvloedkering nodig in Katwijk aan Zee Muzikaal pleidooi voor een orgel Beraad over voorzieningen na wegvallen Voorburgs Diaconessenziekenhuis VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Wethouder Hardon (stadsontwikkeling): Protest tegen zandwinning Ook volgende jaren godsdienst lessen op openbare scholen Vele panden moeten worden afgebroken Voorstel parkeer garage Kranestraat door raad aange nomen Kamervragen over fazanten jacht Horecaf stelt teruggang vast in werkklimaat Dood Limburgse man geen misdrijf Comité biedt Hendriks 23.000 handtekeningen aan ïlsr I Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK ISDAG DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET tl :ïaar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De twee belangrijkste voorwaarden waaraan een nieuwe bouwlokatie voor Den Haag moet voldoen zijn volgens wethouder Hardon (stadsontwikkeling): een ligging zo dicht mogelijk bij de agglomeratie Den Haag en een mogelijkheid om voor een groot deel van het bestaande openbaar vervoernet gebruik te maken. De Haagse wethouder denkt dan ook in de eerste plaats aan Wateringen en Leidschendam wanneer het gaat om grond te verwerven voor wo ningbouw. Zijn persoonlijke voor keur gaat uit naar Wateringen zo liet Hardon gisteravond bij de behande ling van de begroting voor stad sontwikkeling duidelijk blijken. De wethouder hield echter een slag om de arm met de opmerking dat hij niet wil uitsluiten dat er meerdere in dat geval kleinere bouwlokaties komen. De mogelijkheid om naast Wateringen ook Nootdorp. Pijnacker en Zoetermeer als bouwlokaties voor Den Haag te laten fungeren wordt ook in de verstedelijkingsnota van minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) genoemd. Binnen B en W van Den Haag is nog niet gekozen voor een of meerdere bouwlokaties. Wethouder Hardon: „Als we praten over bouwlokaties moeten we ons over één ding geen illusies maken. Een uitspraak over een bepaalde bouwlokatie zal ons nooit door de desbetreffende gemeente in dank worden afgenomen. Hoe aardig we het ook verpakken, de omliggende gemeentes voelen er niets voor om zich vol te laten bouwen voor Den Haag". Aan de andere kant wees de wethou der er in zijn toespraak nog eens op hoe noodzakelijk de bouwlokaties voor de uitvoering van de stadsver nieuwing zijn. „Als we deze grond niet tot onze beschikking krijgen lopen we in de tachtiger jaren met de stadsvernieuwing absoluut vast". Een vorige week door de heer Ten Velde (PvdA) Ingediende motie om LEIDSCHENDAM De vo gelwerkgroep „Vlietland" en de werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit Lei den hebben opnieuw geprotes teerd tegen de zandwinning in de Vlietlanden. Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land hebben het Recreatiecentrum Rijnland B.V. te Zoetermeer vergun ning gegeven voor ontgronding van Vlietland-oost. De beide werkgroe pen hebben in een brief aan GS hun ongenoegen over deze beslissing la ten blijken. De ontgronding, waardoor onder water zandputten van circa dertig meter ontstaan, heeft voor het na tuurgebied Vlietland-oost zeer nade lige gevolgen, zo stellen de milieu groepen. Bovendien vinden de groepen dat door de ontgronding van Vlietland- oost. de bestemming van dat gebied te ingrijpend wordt vastgelegd. Het nu al (ongewild) bepalen van de be stemming van Vlietland-oost zou vooruitlopen op het streekplan dat voor dit gebied in voorbereiding is. DEN HAAG Op een schilderijen tentoonstelling in het Haagse Congresgebouw is gisteren een schilderij van de Leidse schilderes Anneke Boot gestolen. Het kunstwerk was het pronkstuk van de tentoonstelling en vertegenwoor digde een waarde van 5600 gulden. Het was een impressionistische ver beelding van een Jonge vrouw in een Frans café. Personeel van het Congresgebouw trof in de toiletten de lege lijst van het werk aan. De schilderes was verzekerd. Wateringen definitief als bouwloka tie voor Den Haag aan te wijzen wilde de heer Hardon overigens niet overnemen. Op aandringen van de heer Resse- naar (VVD) zal de wethouder van stadsontwikkeling opnieuw gaan bekijken wat voor mogelijkheden het vliegveld Ypenburg biedt als bouwplaats. Hij zal hierover een uit spraak vragen aan het Gewest 's- Gravenhage en Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Hardon is echter minder optimistisch dan de heer Ressenaar over de bereikbaar heid van een eventuele woonwijk Ypenburg. De lijnen van het open baar vervoer en de rijkswegen zijn in dat gebied zwaar overbelast. De heer Hardon zal het maken van autovrije gebieden en het stichten van coöperatief woningbezit in de te bouwen wijk Houtman binnenkort in de gemeenteraadscommissies ter sprake brengen. De heer Geleljnse (PPR) had naar die mogelijkheden gevraagd. Het voorstel van het CDA-fractielied mevrouw Otter, om het zogenaamd centraal wonen, in huizen waar alleenstaanden en ge zinnen gezamenlijk leven, schoof Hardon af naar de portefeuille van wethouder Van Hagen (volkshuls- vesting en wijkzaken). Een motie van de heer Geleijnse om de bouw verordening zo te wijzigen dat te hoge woningbouw onmogelijk wordt, viel bij de wethouder niet in goede aarde. Wel is Hardon bereid de maximale hoogte van flats ter discussie te stellen in de gemeente raadscommissie voor stadsontwik keling. De wethouder voelt veel voor het instellen van een gemeentelijke werkgroep (met een eigen budget) die zich bezig gaat houden met klei ne verbeteringen in de wijken die buiten de stadsvernieuwing vallen. Wanneer het om kleine aanpassin gen in die wijk gaat wil de wethou der af van wat hij noemde „parafi- tis". Hij doelde daarmee op de kwaal van het steeds toenemende aantal medeparafen dat noodzake lijk is voor zelfs een kleinste verbe tering in een wijk. Een dergelijke werkgroep zou de uitvoering van kleine verbeteringen kunnen ver snellen. ROTTERDAM Het godsdienston derwijs op openbare scholen zal nor maal worden doorgezet. Dit besluit hebben B. en W van Rotterdam maandag genomen. Het godsdienstonderwijs was door wethouder Mastik (Onderwijs) op de lijst eventuele bezuinigingen gezet. Tegen het ter discussie stellen van het godsdienstonderwijs op openbare scholen rees zoveel protest dat B. en W. hebben besloten de post in zijn geheel af te voeren. Met dat onder wijs is een bedrag gemoeid van 340.000,- De lessen godsdienst worden gegeven door de stichting Interkerkelijk Overleg Schoolzaken van de Neder landse Protestantenbond (IKOS) in samenwerking met het Humanistisch Verbond. Bij de stichting werken acht onderwijzers in vaste dienst. Voorts kunnen 28 parttimers worden ingezet. Het begin van het toekomstige tracé van de tweede stormvloedkering. Op de voorgrond het doodlopende gedeelte van het Prins Hendrikkanaal. Van een medewerker KATWIJK AAN ZEE Het gedeelte van de zeereep, dat zich bevindt voor en ten zuiden en noorden van de Voorstraat in Katwijk aan Zee voldoet niet meer aan de z.g. Delta-eisen die rijkswaterstaat stelt. Het gevolg hiervan is dat een twee de stormvloedkering moet worden gebouwd in dat gebied, waarvan de hoogteligging beneden het ge wenste peil ligt. Het betreffende gebied dat gelegen is ter hoogte van de Sluisweg met een bocht naar de oude hervormde be graafplaats aan de Zuidstraat zal hiervoor in aanmerking komen. Di verse panden in dit tracé gelegen zullen moeten worden afgebroken. Een voordeel is dat deze kering over een grondgebied loopt, waar op al veel Is weggesaneerd. De voortgang van deze werkzaamhe den houdt verband met allerlei an dere bouwkundige werken die öf gewijzigd óf anders moeten worden opgezet. Het ziet er naar uit dat het gemeen tebestuur van Katwijk in de naaste toekomst meer informatie zal ver strekken als alle betrokken instan ties hun werkzaamheden hebben voltooid. Verandering Dat deze tweede „stormvloedke ring" waarover nog weinig werd gesproken het tracé van de be bouwde kom zal gaan veranderen behoeft geen betoog. De „kering" komt juist in een dichtbebouwd gebied te liggen. Het gemeentebestuur heeft enerzijds te maken met de eigendommen van de betreffende bewoners die hun woning of werkplaats moeten gaan verlaten. Aan de andere kant moet een maximum aan veiligheid wor den geboden, waar dan ook offers voor moeten worden gebracht. Het is onder de oudere Katwijkers een bekend feit dat sinds de afsluiting van de Zuiderzee en de Zeeuwse zeegaten de zee voor de kust van de gemeente bij een geringe wind sterkte „hoog" opkomt. Over al deze vragen zijn rapporten en artikelen geschreven waarin dit is bevestigd. Overigens biedt de bouw van deze kering, de mogelijk heid dat de bouw van een onder grondse parkeergelegenheid we gens hoogteverschil zal worden toe gejuicht. Door een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het voorstel tot rui ling van gronden, gelegen aan de St. Jacobstraat, de Kranestraat en de Amsterdamse Veerkade voor de aanleg van een parkeergarage is gis termiddag onder protest van de PvdA. PPR en CPN aangenomen. Het PvdA-raadslid Ten Velden ver weet het college een onzorgvuldige procedure. „Wij moeten eerst de be zwaren, geuit door ondernemers en bewoners, bekijken en behandelen. Pas dan kan het voorstel in de raad worden besproken", aldus Ten Vel den. Wethouder Hardon (stads ontwikkeling) zei dat de kans op het terugnemen van de bezwaren nihil is. Ook wees hij op het feit, dat mocht Den Haag in aanmerking wil len komen voor een rijkssubsidie van sociale zaken de tijd dringt. Ook het CDA en de VVD wezen het orde voorstel van de heer Ten Velden, om de behandeling op te schorten, af. De heer Geleijnse (PPR) wees de wethouder op het feit, dat mocht dit „onwijze" besluit doorgang vinden, er best eens scheuren in de net ge restaureerde Nieuwe Kerk konden optreden. Er zijn nu reeds scheuren geconstateerd. De heer Hardon be aamde dit. maar zei tevens dat er reeds een onderzoek naar het ont staan van deze scheuren is inge steld. DEN HAAG De Tweede Kamer leden Imkamp en Beekmans (D'66) willen dat minister Van der Stee (landbouw en visserij) maatregelen neemt om te voorkomen dat op de terreinen van Staatsbosbeheér wordt gejaagd op speciaal opgefok te fazanten. Zij vinden, zo blijkt uit gisteren gestelde schriftelijke vra gen aan minister Van der Stee, de wijze waarop in een terrein van Staatsbosbeheer in Schoorl wordt gejaagd niet in overeenstemming met het beginsel dat jacht alleen nodig is om schade te bestrijden en het evenwicht in stand te houden. In Schoorl wordt sinds 15 oktober op fazanten gejaagd die in speciale kooien zijn opgefokt. Wanneer zij worden afgeschoten, vertonen zij, aldus Imkamp en Beekmans, nog niet de minste schuwheid. Zij vra gen de minister verder of dit opfok ken en afschieten nog op andere terreinen van Staatsbosbeheer dan in Schoorl gebeurt. DEN HAAG Het karakter van de Nederlandse werkkracht is weinig ingesteld op dienstverlening. Er is een vermindering merkbaar van het werkklimaat in vrijwel alle midden- en grootbedrijven. Een en ander heeft bij een aantal werknemers ge leid tot een mindere interesse in het werk. tot een meer geconcentreerd zijn op rechten dan op plichten. Ook aan ondernemerszijde vallen echter nogal eens tekortkomingen te ont dekken. Dit zegt Horecaf. de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, res taurant-. en café- en aanverwante bedrijven, in het jaarverslag over 1975. Omdat iedere werkkracht wel geïnteresseerd is in het effekt van zijn inspanning adviseert de bond dan ook de horeca-ondernemer zijn personeel meer informatie te ver strekken over de gang van zaken. „Dit bevordert het bestaan van het horecabedrijf en de daarop gescha pen werkgelegenheid". De verbetering van de kwaliteit van het produkt komt het voortbestaan van de onderneming ten goede, zo staat voorts in het jaarverslag. Veel consumenten hebben de ldatste ja ren de indruk dat bij stijgende prij zen de kwaliteit niet het vereiste constante peil heeft behouden. Daardoor is men het horecaprodukt als „duur" gaan betitelen, aldus de Horecaf. die stelt dat de meeste klachten betrekking hebben op de persoonlijke zorg. Van een verslaggever BANHOLT De 69-jarige onge huwde oud-kantonnier J. Landerloo uit het Zuidlimburgse Banholt, die bewusteloos in een greppel met ga pende hoofdwonden werd aange troffen, en die later in het ziekenhuis van Maastricht is overleden, is niet op een gewelddadige wijze om het leven gekomen. Nader onderzoek heeft dit aangetoond, zo verklaarde de rijkspolitie. Volgens de politie moet de man, die voordat hij in de greppel te rechtkwam een café had bezocht, ongelukkig zijn gevallen. door Adr. Hager DEN HAAG In een harmonieus samengaan hebben organist Ben van Ooster; en dirigent Ad de Groot met zijn kamerkoor „Quod libet" zich ingezet voor het orgelfonds van de Lutherse kerk. Het is enerzijds verheugend, dat mu sici zich geven voor het behoud van een orgel, anderzijds is het droevig dat het met het orgel van deze kerk zover moest komen. Immers, alle van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Door verplaatsing van het Diaconessenhuis te Voorburg naar Zoetermeer zal de ziekenhuisvoorziening en met name de hiermee samenhangende poliklinische specialistische hulp voor circa 35.000 Rijswijkse inwoners wegvallen. Ook een minstens even groot aantal inwoners van Den Haag en Voorburg zal door deze maatregel worden getroffen. Dit zeggen B en W van Rijswijk in antwoord op vragen van het WD- raadslid Hoogslag over de toe- komsüge verplaatsing van het Dia conessenhuis Het college zegt het te betreuren dat de overigens noodza kelijke vestiging van een ziekenhuis In Zoetermeer de overplaatsing van het Diaconessenhuis naar deze groeistad onontkoombaar maakt. Het bestuur van de Stichting Diaco- nesseninrichting Voorburg heeft, al dus het Rijswijkse college, afgewe zen het leegkomende complex aan de Fonteijnenburglaan in Voorburg ter beschikking te stellen voor de vestiging van een ander ziekenhuis of ziekenhuiscombinatie aldaar. In overleg met het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, het provinciaal bestuur en het Ge west 's-Gravenhage zeggen B en W. zich te beraden over eventuele voor zieningen. die in het belang van de volksgezondheid moeten worden ge troffen. Indien voor het Diacones senhuis niets in de plaats komt. zul len ziekenhuis en daarmee samen hangende voorzieningen elders, cir ca 10 kilometer verder moeten wor den gezocht, aldus het college. actiecomité Het Actiecomité behoud diacones senhuis Voorburg zal op 30 novem ber om 's middags twee uur 23.000 handtekeningen aan staatssecreta ris Hendriks (volksgezondheid) aan bieden met het doel aan te dringen op het behoud van het ziekenhuis voor Voorburg en Rijswijk. In een verklaring heeft het Actiecomité gis teren gezegd de indruk te hebben dat het bestuur het ziekenhuis op een presenteerblaadje heeft aange boden aan Hendriks voor verhuizing naar Zoetermeer. Het actiecomité zegt dat de staatssecretaris een ge makkelijke prooi heeft gevonden om „zijn rigoreuze bottebijl- bezuinigingsplannen kost wat kost door te drukken en wel ten koste van zo'n groot gebied dat nu een elemen taire voorziening, een bereikbaar zie kenhuis moet missen." Van onze correspondent DELFT Het CDA toonde zich dit jaar tijdens de algeme ne beschouwing van de begro tingen positiever tegenover de bestuurlijke samenwerking met de PvdA dan vorig jaar het geval was. CDA-leider drs. Lelie: ,,Ik wil met grote nadruk stellen dat we er grote waarde aan toekennen dat beide frac ties na de wethouderscrisis van vorig jaar elkaar mogelijk gemaakt hebben de samen werking voort te zetten. Ook PvdA-wethouder Drenth uitte zijn tevredenheid hierover. Wel maakte hij de volgende kantteke ning: „Het bleek dat het CDA dit jaar regelmatig moeite had om de beluitvorming bij te houden". Vol gens hem komt dit voornamelijk omdat het CDA uit verschillende partijen bestaat. De heer Lelie zei verder dat deze snelle en krachtige besluitvorming echter wel tot ge volg heeft dat verschillende groepe ringen zoals de Delftse Kamer van Koophandel en Fabrieken hun ver trouwen Sn het gemeentebestuur verloren hebben. De VVD vond dat men wel eens een bittere smaak in de mond krijgt als men het over de Delftse democratie heeft. „Het maakt weinig uit of er CDA- wethouders zijn of niet.Vaak blijkt de samenwerking een farce en slik ken de CDA-wethouders braaf wat door de PvdA gedicteerd wordt". Punten die bij de algemene be schouwingen verder naar voren kwamen waren de werkgelegen heidssituatie. het huisvestings- en woningbouwbeleid, het buurt- en wijkwerk, de kinderopvang en de openbaarheid van nevenfuncties. Naar aanleiding van het laatste punt bood de PPR-fractie een lijst met de nevenfuncties van haar frac tieleden aan om zodoende haar wens tot openbaarmaking kracht bij te zetten. De PSP was ontevre den over de karige nota van aanbie ding en over het ontbreken van be leidsnota's. Mevrouw De Jong: „Het was ook wel eens interessant ge weest in een evaluatie te zien wat er in de afgelopen jaren zoal door het college gerealiseerd is van het pro gramma". deskundigen zijn 't er over eens: res tauratie moet niet lang op zich laten wachten, want de toestand zou dan wel eens kritiek of zelfs fataal kun nen worden. Ben van Oosten, momenteel leerling van Albert de Klerk speelde op het redelijk goed bezochte concert wer ken van Marchaud, Brahms, Bach en Langlais. Een keuze, waarin men de leermeester herkent in een speelwij ze, waardoor men de kwaliteiten van de concertgever kon erkennen. Van Oosten speelde stijlvol zoder dat de levendigheid en de zeggingskracht in het gedrang kwamen. „Quod libet" bestaat uit amateurvo calisten, die van het zingen in koor verband hun hobby hebben gemaakt en die' willen uitkomen boven het gemiddelde. Dergelijke zangers en zangeressen zijn bij Ad de Groot in goede handen, de klankrijke resulta ten leverden het bewijs. Met uitzon dering van werken van Fauré en Strategier schonk men voornamelijk aandacht aan 16e en 17e eeuwse componisten als Des Trés, Schütz, Schuyt, Byrd en Morley. Knappe prestaties, zowel technisch als muzi kaal werd aan de vertolkingseisen voldaan. Het is duidelijk, dat De Groot en de zijnen streven naar het maximaal bereikbare en in dat stre ven zijn zij duidelijk op de goede weg. Het doel van dit concert was op deze wijze al even hartverwarmend als de uitkomst. Concerten IR,01 n tro De Christelijke Oratoriumvere fjSC^' ging „Excultate Deo" uit Va üicni schoten geeft vanavond om 8 eft gi uur een concert in de Moe< t Syr Godskerk te Voorschoten. Me< werking verlenen Maja Scherm, n WOl hom (sopraan), Willemke v ,he ief Claerberghen (alt), Anton Tro ^e ac melen (tenor), Wout Oosterkai aj, (bas), Tyn van Eyk (orgel) en 1 He Residentieorkest. Het geh 9r "sy; staat onder leiding van Sani ircjt van Marion. ,e". In de Aula der Technische H geschool te Delft geeft de Delf Zangvereniging „Cantarella" vaLd dl avond om 8.15 uur een conce ,epen Medewerking verlenen Christi ex Harvey (sopraan), Wouter GoenSL hART (tenor), Heieen van der Li janon den-van Dijk (claveciniste) en den van het Gewestelijk Orke g, Het is de eerste maal dat „Can rella" optreedt met de nieuwe rigent Joop Schets. Chili de Wc Was woon lwon( n de stopi bied 2 t Isra Kien a pral (di Vanavond om 8 uur wordt in jongerensoos van het wij centrum Stervoorde (hoek Vi Mooklaan/Winston Churchilllas te Rijswijk een informatiebijee fv»p komst gehouden over Chili. Hf11 c betreft de eerste avond van cyclus van drie: Jan Glissenal»! spreekt aan de hand van een sei dia's over de situatie in Chili vi en tijdens het presidentschap v Allende. H.T.M. :hoi Bij de halte Ternoot hebben sin de ingebruikname van dit Haaj sneltramtracé een twee kaartverkoopautomaten gestaj Het minimale gebruik van dei automaten heeft met ingang vi vandaag geleid tot verwijderii ENÊ^ van beide automaten. stiscf Informatie-avond nfen In „De Haard", Daguerrestra t, afp 16, te Den Haag wordt vanavoi om 7.30 uur een informatiebijee111 komst gehouden over de ves i,omo ging van een wijk- en dienste centrum aan het Regentes; h plein, onder het aldaar te bouw d complex bejaardenwoningen v th „De Goede Woning". jf"JJJJ Groot Psoriasis R 1 aarop De „Psoriasis Patiëntenvere orcft ging Den Haag en Omstreke !nt'e houdt vanavond om 8.00 uur e(pvem' vergadering in één van de zajj9^em bij de Verzoeningskerk aan de i*i<3spi H J van Mooklaan te Rijswijfnr?etr Dr. L. van Romundo zal sprek#®*11* over de mogelijke relatie tusJc1 J de huidziekte „psoriasis vulgarij™,.0' en gewrichtsklachten. Inter Amicos B en W van Rijswijk stellen gemeenteraad voor een kredi groot 41.000, uit te trekken v( de bouw van een overdekte spe( accommodatie voor de Speeltui) vereniging „Inter Amicos" aant Handelskade. B en W willen ine toekomst ook overgaan tot e( overdekte accommodatie op c speeltuinen „Buvelio" en „D Eekhoorn". lie ltijd voo hards Raadhuis Om het raadhuis van Rijswi; ook voor minder-validen toegi kelijk te maken, stellen B en W d gemeenteraad voor een kredi van 37.113 uit te trekken voori bouw van een liftinstallatie en aanpassen van de toiletruimte., eerder was een krediet beschi baar gesteld, maar de geraami kosten zijn aanzienlijk ove schreden. Ili II rif J. W. Bakker b Kolge Met ingang van 1 december hoofdinspecteur J. W. BakkeJ chef van de geüniformeerdpijna dienst bij de Delftse politie, noemd tot hoofd van de afdelin verkeer en secretaris van Centrale Politie Verkeerscommi sie bij het ministerie van binnePer landse zaken. „Ons Genoegen" De Volkstuindersvereniging „OcL( Genoegen" uit Katwijk heeft valcc, B en W van Katwijk vervangend Iu grond toegewezen gekregen in re Heen". Het aantal volkstuintje d, kan nu uitgebreid worden tot 12F' (ADVERTENTIE) oor leed, eidei ekker ende ifloop 'oor :entrs lonis edacl lat n jenwc volk s )oliti« ming verbo lersp 4et c loopt üitoel de fl «ticht de re :chte jositi tracl: tweb het p afhar naai tijn. Min Flaps de ee op u Israë: tieke gevoi Ma'ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6