Kankertherapie bij muis bemoedigend Gruijters pessimistisch over eigen bouwprogramma Philips batterijen die gaan lang mee. Ziekenhuis fouten verweten bij behandeling na abortus FNV wil 4,5 procent meer loon per 1 januari Gemeenten weinig soepel, en geen ruimte meer Voortzetting strafzaak tegen Amsterdamse artsen t.l Donderdag gesprek met werkgevers Deskundige blijft tegen verjaren van oorlogsmisdaden PHILIPS Kapport Hartsuiker over beleid in zaak Menten is uit Kamervragen over Philippa Van Agt over zaak Menten Lector bestudeert afweersysteem WART! NSDAG 23 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 l/l Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) is uiterst pessimis tisch over de haalbaarheid van het door hem zelf opgestelde bouwprogramma voor de komende vijf jaar. Volgens dat programma zullen er ieder jaar iets meer dan honderdduizend nieuwe woningen worden gebouwd, maar diverse omstandigheden zijn er de oorzaak van dat minister verlig Gruijters gisteren in een vergadering van de betrokken Tweede Kamercommissie enigszins rschijn afstand nam van zijn eigen cijfers. >m tot ?n mia eenvov tnkele van de belangrijkste omstan- terug.1 digheden die de minister noemde igen oi njn: nkleva Er is nauwelijks ruimte meer. et had raardoor er bij gemeenten steeds dat wi minder bestemmingsplannen voor dt ven woningbouw voorradig zijn. Het rijk mand i beeft ook geen gelcj om bepaalde deS Simulerende maatregelen te nemen voor snelle totstandkoming van ten, m planruimte voor woningbouw, omen, en die I Vooral de gemeenten reageren te ariër weinig soepel op de verschuiving van Jg met de vraag op de woningmarkt van lehan huurwoningen naar koopwoningen lando voor eigen bewoning. Gruijters 'ijders vreest dat dit gebrek aan soepelheid lucht »terke vertragingen in de bouwpro- ussen gramma's zal opleveren, ben. ets to* wat dat laatste betreft deed de mi- wordt nister een beroep op de Kamerleden t heti van vooral de PvdA, om hun achter dat h( ban ertoe te bewegen de bouw van 'md i «gen koopwoningen te bevorderen, niemj „Bij die achterban behoren veel be wej jtuurders van gemeenten," zei de 'hindi minister, die meedeelde zelf meerde- Je je re malen per week vooral grotere men jteden ertoe te manen om het orga- e zijn nlsatorische kader te scheppen voor je bouw van eigen koopwoningen, amen n om Gruijters zette uiteen dat naar zijn nicht de woningbouwverenigingen tnwoordig vooral in de duurdere Tursector bouwen. Wonen in zulke jningen is. aldus de minister, al- •n nog maar aantrekkelijk als men individuele huursubsidie krijgt. Is dat niet het geval dan is het wonen in een eigen-koopwoning voordeli ger. aldus Gruijters, die in deze rede nering niet door Kamerleden werd tegengesproken. Kritiek Van de zijde van de VVD en de CDA-fracties kreeg de minister kri tiek. omdat hij zelf in zijn eigen bouw-programma's ook weinig toe name van bouw van eigen koopwoningen voorziet (van 42.000 dit jaar naar 45.000 in 1980). De Mi nister weerlegde dat met de opmer king dat zijn bouwcijfers mede geba seerd zijn op zijn sombere verwach ting van weinig medewerking van de gemeenten. „Ook ik vind die cijfers tegenvallen," zei Gruijters. die er daarnaast op wees dat zijn ministe rie na globaal onderzoek bij make laars is gebleken dat in toenemende mate bestaande huurwoningen wor den verkocht voor zelfbewoning. Hij noemde het echter politiek te ge vaarlijk om hierover concrete cijfers te noemen. De woordvoerders van de diverse fracties toonden zich gisteren uiterst nieuwsgierig naar de vraag of de regering nieuwe stimulerende maat regelen zal nemen voor de bouw, nu begin volgend jaar de huidige aan vullende werken aflopen. Minister Gruijters deed er echter geen enkele mededeling over, omdat hij nog met zijn collega-ministers de kwestie be studeert. PvdA-kamcrlid Kombrink vroeg al meteen om voor stimulering volgend jaar een miljard gulden te reserveren, 600 miljoen gulden om direct te besteden en de rest om voor noodsituaties later in het jaar achter de hand te houden. CDA-woordvoerder Scholten vroeg de regering om vooruitlopend op eventuele opnieuw in te voeren be lastingaftrek voor het onderhoud van woningen, een tijdelijk systeem van onderhoudssubsidies in te voe ren. Scholten sprak de verwachting uit dat indien zijn CDA-fracties de andere partijen mee kunnen krijgen, de invoering van de aftrekbaarheid nog wel een jaar of vier op zich zal laten wachten. Hij sprak zich uit voor een aftrekbaarheid, die de schatkist niet meer geld gaat kosten, dus bijvoorbeeld door gelijktijdig het huurwaardeforfait te verhogen. VVD-woordvoerder De Beer wil wat dat betreft verder gaan: hij sprak zich uit voor gefaseerde herinvoering van de aftrekbaarheid van onder houdskosten. wat het rijk op den duur naar zijn schatting 400 miljoen gulden per jaar gaat kosten. De commissie besprak de nota bouwbeleid, die minister Gruijters enige tijd geleden uitbracht, en waa rin de bouw integraal wordt bena derd. Minister Gruijters oogstte over het algemeen bijval met de nota. al hadden VVD en CPN veel kritiek. Willem Duys heeft giste ren in Amsterdam de Louis Davidsprijs 1976 -uitgereikt aan de zangeres Martine Bijl voor haar liedje Het lelijke jonge eendje uit de lang speelplaat Martine Bijl zingt Andersen. Hier feliciteert oud- minister Schmelzer. die haar ooit enige malen op de piano begeleidde. Martine met haar' prijs. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ambulance-verpleger R. van Asperen (32) en ambulance-chauffeur D. Scholten (42), allebei nieuwe getuigen in voortzetting van de abortuszaak tegen twee artsen, hebben gisteren voor de Amsterdamse rechtbank ongezouten kritiek geleverd op de interne organisatie van het inmiddels gesloten Weesperpleinziekenhuis in de hoofdstad. rs, Lf 1 tevj bond alsei fzijl Bot d.Vi isse -eid (ADVERTENTIE) Vorig jaar telde ons landje 4 miljoen Wf nieuwe en goede V aa bveedehands auto's. JKm Iri Ze brachten hun 1 inzittenden comfor tabel, snel en veilig naar de plaats waar ze wezen moesten. Om dat zo te houden TM/Scontroleren wij links I W en rechts (...en ver wijzen de rijdende wrakken naar het kerk hof). Wij leggen dan even beslag op uw tijd. - 't Kost een paar minu- ft; ten, al heeft u 'n prima ll wagen. Maar wat zijn nou 'n paar minutenf k Op mensenlevens. De politie. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging vraagt per 1 januari een loonsverhoging van 4,5 procent. Hoewel de federatie weinig vertrouwen heeft in de mogelijkheid om tot een centrale afspraak te komen, zal er aanstaande donderdag met de werkgevers over deze loonsverhoging worden onderhan deld. Mislukt het loonoverleg, dan zullen de bonden per be drijfstak gaan onderhandelen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. mr C. F. Rüter, een van de grootste deskun digen op het gebied van de berech ting van oorlogsmisdadigers, heeft Berf al vóór 1971 scherpe kritiek uitgeoe fend op het in 1971 aangenomen besluit buitengewoon strafrecht. Dit in het wetboek van strafrecht opge- nomen besluit houdt in (zoals de luyi hoogleraar eind vorige week ver gen klaarde, hetgeen werd tegengespro- "id ken door de voorlichting van het dep* ministerie van justitie) dat Neder- SCT landers niet meer kunnen worden iestf berecht wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid. „Ik heb destijds in een artikel in het Tijdschrift voor Strafrecht erop ge wezen dat het nogal vreemd is dat volgens dit besluit Duitsers wel be recht kunnen worden wegens oor logsmisdaden. maar Nederlanders niet meer. Het komt erop neer dat de Nederlander die Anne Frank ver ried niet kan worden vervolgd, maar de Oostenrijker die haar na deze tip arresteerde, wel," aldus prof. Rüter. „Wat Nederlanders, die de Neder landse nationaliteit hebben behou den, voor de Duitsers hebben ge daan. is verjaard. Ik heb in 1969 tegen het aannemen van dit aparte wetje gewaarschuwd, maar er is niet geluisterd. We hebben onze eigen oorlogsmisdaden, ook die in Indone sië, laten verjaren. We hebben de wet opgeheven, waar het voor on szelf gevaar zou kunnen opleveren." meent prof. Rüter. De vice-voorzitter van de FNV. Wim Spit, verklaarde gisteravond na af loop van de federatieraad in Amster dam dat de bonden de nota ar beidsvoorwaardenbeleid unaniem onderschrijven. Wanneer de loonon derhandelingen bij gebrek aan overeenstemming in de be drijfstakken moeten worden ge voerd. dan zullen de FNV-bonden gecoördineerd optreden. „We gaan eensgezind met elkaar in zee", aldus Spit. Volgens de berekeningen van het FNV zal er per 1 januari een prijs compensatie van 2,5 procent moe ten worden gegeven. Het gaat hier bij om een geschoonde prijscompen satie, dat wil zeggen dat prijsverho gingen die voortvloeien uit BTW en accijnsverhogingen, niet worden meegerekend. Daarnaast vraagt de FNV een koopkrachtverbetering van twee procent, zodat het totaal op 4,5 procent komt. „Het komt erop neer", zei Wim Spit, „dat we gere kend over heel 1976 1,3 procent te kort komen. Zonder geschoonde prijsindex zou dat percentage zelfs 2,2 zijn". Volgens Spit hebben ook de Industriebond NVV, de ambtena renbond en de grafische bond die zich tot nu toe voorstander hebben getoond van een volledige prijscom pensatie gekozen voor een gecoör dineerd arbeidsvoorwaardenbeleid. Overigens zal de bondsraad van de Industriebond NVV zich vandaag beraden over de vraag of deze bond de eis van een volledige (onge- schoonde) prijscompensatie zal la ten vallen. Gebeurt dat niet dan zal er van een gecoördineerd beleid op dit punt niet veel overblijven, zo gaf Spit toe. Vice-voorzitter Spit wees erop dat de noodzaak van inflatie en werkloosheidsbestrijding het FNV voor de noodzaak van een gematig de opstelling plaatst. „We constate ren dat zonder enig enthousiasme", zei hij. „Het inhalen van alle tekor ten zou de totale loonstijging in 1977 op elf procent brengen". Volgens de Rita loondeskundigen van het NVV is dat een onrealistisch cijfer. Met de hui dige opstelling, een totale loon somstijging van 8,5 procent in 1979 onderschrijft de FNV de doelstellin gen van de regering. Ook het CNV heeft zich vorige week uitgesproken voor een loonsverho ging van 4,5 procent per 1 januari. In dit ziekenhuis overleed op 9 mei 1974 de 37-jarige Elizabeth Joris uit het Belgische Turnhout, nadat zij op dezelfde dag was geaborteerd in het vlakbij gelegen Sarphatihuis. Toen tijdens deze ingreep bij de vrouw een bloeding optrad als gevolg van een perforatie vn de baarmoederwand achtten de behandelende artsen, L. P. N. (47) en zijn collega P H. D. (52) snelle opname in een ziekenhuis dringend gewenst. Daarvoor werd de ambulance-dienst E.P.D.A. inge roepen. Beide doktoren zijn aangeklaagd we gens het plegen van abortus en het veroorzaken van dood door schuld. Uit de verklaringen van de verpleger en de chauffeur, gisteren afgelegd in de voortzetting van deze strafzaak, bleek dat- zij vonden dat de Bel gische aanzienlijk meer levenskan sen gehad zou hebben als het perso neel van het ziekenhuis bij aan komst van de patiënte sneller in ac tie was gekomen. „Met de flink bloedende pati« het Weesperpleinziekenhuis aange komen. bleek er geen verpleegster met brancard klaar te staan", vertel de Van Asperen aan rechtbankpresi dent mr. S. Slagter. „Mijn collega ADVERTENTIE ROOD: NORMAL DUTY.GOUD: HEAVY DUTY. ZWART DOUBLE DUTY rende naar binnen om een brancard te halen. Daarna gingen wij met de patiënte naar de eerste-hulppost. Een verpleegster daar vertelde ons, dat wij naar de eerste verdieping moesten. Dat kon alleen met de lift, die ook niet gereed stond. Wij verlo ren zeker vier minuten met wachten op de lift. Boven aangekomen, op de gynaecologische afdeling, wees de aanwezige hoofdzuster ons een be handelkamer waar wij de patiënt in moesten brengen. Buiten een bed en een paar kasten was deze kamer leeg. Er stond geen infuusstandaard en er was geen zuurstoffles te beken nen. Bovenal was er geen arts aanwe zig. Het duurde zeker vijftien tot twintig minuten voordat de vrouwe lijke arts aanwezig was. Deze kwam bijna gelijktijdig binnen met de la borante, die bloedproeven moest ne men. Intussen was de patiënte in een shock-toestand geraakt", aldus ver pleger Van Asperen. Volgens zijn zeggen gaf de verpleger de aanwezige hoofdverpleegster opdracht de arts mevrouw G. Fer- werda, die elders in het ziekenhuis bezig was. telefonisch te waarschu wen. Dit zou tot tweemaal toe ge beurd zijn. Op grond van hun erva ringen concludeerden de twee be manningsleden van de ambulance, dat er tussen het tijdstip van aan komst bij het ziekenhuis en het eerste onderzoek door een arts zeker twintig tot vijfentwintig minuten lag. Opmerkelijk was overigens dat Van Asperen en Scholten niet bij de eerste behandeling van de strafzaak tegen de artsen N. en D. in juni van dit jaar aanwezig waren. Bei den hadden van hun werkgever, de E.P.D.A.-directie. een spreekverbod over deze zaak opgelegd gekregen. Pas nadat hij door middel van kran- te-publicaties doordringen raakte van de ernst van de zaak had Van Asperen zich bij één der advocaten van de terechtstaande artsen ge meld. Deze advocaat wist rechtbankpresident Slagter ervan te doordringen, dat Van Asperen wel licht een geheel nieuw licht op de zaak kon werpen. Mr. Slagter ver wees daarom de zaak op 8 juli van dit Jaar voor een nieuw onderzoek terug naar de rechter-commissaris. Tegenover hem verklaarden Van As peren en Scholten, dat hun werkge ver hen verboden had te praten uit angst opdrachten te verliezen. De scherpe kritiek op de interne gang van zaken bij het toenmalige Weesperpleinziekenhuis trachtte de betrokken gynaecologe mevrouw G. Ferwerda, gisteren als getuige opge roepen, te weerleggen. „Door de arts N. van de Sarphatikliniek was de patiënte aangekondigd als een spoe dopname, maar er zou geen sprake zijn van acuut levensgevaar. Daar heeft hij met geen woord over ge rept. In het Weesperpleinziekenhuis was het geen gebruik in gevallen waar niet sprake is van directe le vensbedreiging brancards neer te zetten of liften te blokkeren. Overi gens bestrijd ik de verklaring van de ambulance-mensen dat de behan delkamer niet in orde was", aldus de arts. Ook wat betreft het tijdstip van aankomst van de ambulance met patiënte stond de verklaring van mevrouw Ferwerda in schrille tegenstelling tot die van de ambu lancebemanning. Volgens de gynae cologe was ce patiënte om vijf voor vijf binnengebracht in plaats van hall vijf, zoals de verpleger en de chauffeur verklaarden Mevrouw Ferwerda verwees daarbij naar de zogenaamde „krib-kaart" waarop een ziekenhuisportier of een ver pleegster van de eerste hulppost het tijdstip van het „binnen brengen" moeten noteren. Geconfronteerd met deze kaart vertelde Van Aspe ren te vermoeden dat het tijdstip op de kaart (16.55) pas later was inge vuld. De officier van Justitie, mr L. van den Berge, vond de gang van zaken in het ziekenhuis van ondergeschikt belang. Hij achtte de artsen N. en D. schuldig aan het plegen van abortus en het veroorzaken van dood door schuld en eiste tegen bieden drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank doet op 6 december uitspraak. DEN HAAG Het rapport van mr Hartsuiker over de gang van zaken rond de voorgenomen arrestatie en de vlucht van de van oorlogsmisda den verdachten Pleter Menten is er. In dit rapport waartoe premier Den Uyl vorige week dinsdag als waar- nem end minister van justitie opdracht gaf. wordt het beleid van het op enbaar ministerie in de week van dinsdag 9 november waarop voor het eerst de beslissing tot Men- tens arrestatie naar voren kwam, tot maandag 15 november de dag dat die arrestatie ultgevoerrd zou wor den. „Van minuut tot minuut be schreven", zoals Den Uyl het afgelo pen vrijdag uitdrukte. DEN HAAG De communist Wolff heeft minister Van Agt gisteren in de Tweede Kamer schriftelijke vragen gesteld over de voorgeno men voorwaardelijke invrij- heidsstelling van de oud-SSer Phi lippa. Wolff vraagt de minister van de gra tie af te zien. Ook vraagt hij of het waar is, dat Philippa, die zich onge veer negenentwintig jaar „gevangen hield" in het huis van zijn vader in Den Haag, om aan de justitie te ontkomen, thans in een open inrich ting verblijft, waar hij een grote bewegingsvrijheid heeft. Voorts wil het CPN-Kamerlid weten of het in derdaad de bedoeling is, Philippa op 11 december vrij te laten. Zoals be kend werd diens levenslange gevan genisstraf omgezet in vier Jaar en kreeg hij onlangs gratie. Zonder die gratie zou hij nog tot 11 april 1978 gevangen blijven. Vervolg pagina 1 Op vragen uit de zaal zei Van Agt het terecht te vinden dat minister president Den Uyl in het weekein de waarin de zaak fout liep minister van justitie ad interim niet samen met hem in het Tweede Kamerde bat aanwezig was. „Formeel was het volstrekt in de haak dat ik dit karwei moest kla ren". Op de vraag waarom het voor hem moeilijke Kamerdebat twaalf uur lang door de televisie werd uit gezonden zei hij: „Daar heb ik niets over te vertellen, maar het duurde wel langer, omdat veel Kamerleden voor de televisie hun nummertje wil den maken, ze wilden gezien worden". Minister Van Agt is ervan overtuigd dat de PvdA het beleid van het huidige kabinet in de komende maanden evenmin tot inzet van de verkiezingen zal maken als het CDA dat zal doen. „Je mag best naar buiten brengen dat sommige moei lijke besluiten van het ka binet het resultaat van compromissen zijn. Ik ben ervan overtuigd dat de socialis ten dat evenzeer als wij feitelijk zullen doen. Dat kan ook niet andes want het zou onwaarachtig zijn." Van Agt ging hiermee in op de kri tiek van de kant van de progressieve partijen, omdat hij heeft verklaard hetzelfde beleid van het kabinet, waarvan ij vice-premier is. niet tot inzet van de verkiezingen wil ma ken. De PvdA zegt dat wel te willen doen. Van Agt ging in op de eis die PvdA en PPR hebben gesteld in hun om streden ontwerp-resolutle, namelijk de voorwaarde van de progressieven om een kabinet te vormen met acht CDA- en acht PvdA-ministers, waar van één PvdA-er minister-president zou moeten zijn. Hij noemde die eis onaanvaardbaar, als het CDA meer Kamerzetels haalt dan de progres sieven na de verkiezingen. De CDA-lijsttrekker zette zich af tegen wat hij noemde „gemeesmuil. geschamper en gehoon" over zijn term het ethisch reveil, of zoals hij het zelf vertaalde, de geestelijke her leving. Hij vond dat tegenstanders hem onterecht tot karikatuur ge maakt hebben van „zedenmeester of fatsoensrakker" Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Het idee dat je kanker met behulp van afweerreacties echt zou kunnen genezen, staat zo ver van de huidige praktijk af dat collega's wat raar tegen je aankijken. Zo verklaart dr. W. den Otter dat zijn werkgroep aan de Utrechtse universiteit een van de weinige in de wereld is, die werkt aan een immuun-therapie van kwaadaardige gezwellen. „Mooi, hè? Zes cilinders Wit helpt ai jaren bij hoest? ADVERTENTIE Zelfs zijn Britse leermeesters Evans en Alexander zager er weinig brood in. Zij bestu deren de afweerreacties te gen kankercellen als funda menteel verschijnsel. Den Otter zag praktische moge lijkheden. Op het Patholo gisch Instituut in Utrecht lo pen nu al proefmuizen rond die menselijkerwijs dood hadden moeten zijn. Over een jaar of vijf hoopt hij te weten of hij een basis heeft voor experimenten bij de mens. Gisteren gaf hij een overzicht van de stand van zaken, bij de aanvaarding van zijn benoeming tot lector. Het terrein lag er tot voor kort somber bij. Aangetoond is dat kankercellen, net als bacteriën, virussen en andere ongerechtigheden, door het afweersysteem van het li chaam als „vreemd" worden herkend. Dat betekent in principe dat ze door anti stoffen in het bloed en door bepaalde soorten witte bloedcellen gericht aange tast en opgeruimd kunnen worden. Het is duidelijk dat dit in de praktijk in veel ge vallen niet of onvoldoende lukt. Pogingen om de afweerreac tie een handje te helpen of op te peppen, zijn sinds 1895 veelvuldig gedaan. In een over zichtsartikel constateerde Currie in 1972 dat de effecti viteit van die pogingen in geen enkel geval bewezen was. Den Otter was toen juist uit Engeland terug met een idee dat hem niettemin veel belovend leek. Het onderzoek had zich tot dan toe gericht op het type bloedcellen dat men in de eerste plaats verantwoorde lijk houdt voor de afweerre actie, de lymfocyten. Die blij ken kankercellen alleen te kunnen aanpakken als ze een geweldige overmacht vor men. Er zijn honderd of meer lymfocyten nodig om één kankercel uit te schakelen. Maar. in wisselwerkeng met die lymfocyten, blijkt een an der soort witte bloedcellen de kankercellen in een verhou ding van één op één te kun nen vernietingen Het gaat hier om macrofa- gen. cellen die enkele jaren geleden nog werden be schouwd als een soort onge richte afvaloprulmers. Maar lymfocyten die zich tegen een bepaald soort kankercellen hebben gericht, blijken een stof af te scheiden die macro- fagen tegen dezelfde vijand „wapent" Dat werkt niet al leen in glazen schaaltjes op Op deze tekening probeert een (sterk vergrote) macrofaag het glasplaatje op te eten waar hij op ligt. de laboratoriumtafel, maar ook in muizen. Anderhalf Jaar geleden pro moveerde Den Otters mede werker Dullens op dat stukje van het onderzoek. Met tegen dat gezwel gerichte macrofa- gen. meldde hij. konden in een muis twintig miljoen kankercellen worden vernie tigd. Het „oude record" stond op honderdduizend cellen. De nieuwe methode beteken de dus een verbetering met een factor tweehonderd. Toen wij daar destijds over schreven, was het nodig om een lora vouioehoud te ma ken. Het gezwel dat voor de experimenten gebruikt werd. bestaat uit losse cellen die in de buikholte woekeren, en die door de toegepaste ma- crofagen van alle kanten kunnen worden aangevallen. ..Hoe goed een meer samen hangend gezwel op dezelfde manier bestreden kan wor den. is een andere vraag." Zelfvertrouwen In zijn rede hield dr. Den Qt- ter die vraag nog open. Des gevraagd vertelde hij ons dat dc eerste aanzet tot een antwoord er bemoedigend uitziet. Muizen met een solie- de tumor onder de huid kun nen genezen worden door im- muun-macrofagen lp te spui ten in de buikholte. Hoewel er nog veel problemen op te lossen zijn, is het zelfvertrou wen van het Utrechtse team groot. Dr. Den Otter durft het aan om op papier de lijn van muizen naar mensen door te trekken. „We kunnen in een muis twintig miljoen kankelcellen aan. dat is twintig milligram. Een mens is. zeg maar. twee duizend maal zo zwaar als een muis. Dus ais die schaal vergroting mogelijk is. praat Je over veertig gram kanker cellen bij de mens. Dat komt neer op een gezwel van 100 tot 400 gram (daar zitten ook andere cellen in). Dus we zit ten in het praktische gebied." Intussen wordt er gezocht naar praktische manieren om grote hoeveelheden macrofa- gen in handen te krijgen. En ook theoretisch is de zaak nog lang niet rond. Maar er wordt in Utrecht zeer doelbe wust aan gewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3