Ballet de Poche, aantrekkelijk en pretentieloos André Malraux ernstig ziek Franse literaire prijzen uitgereikt FAMILIEBERICHTEN Geheugensteuntje van de Stichting de Nationale Sporttotalisator. Loop even binnen bij uw winkelier of bel een club voor een formulier. Bel een club voor een formulier of haal er een bij uw winkelier. DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 KUNST/BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 12/RH 16 UIT i VAN LEZERS - Vrije Universiteit Wanneer de berichtgeving over een belangrijke zaak wat eenzijdig dreigt te worden omdat men geen kennis kan nemen van de voor naamste stukken of de eerstbetrok- kenen niet hoort. Is het goed even duidelijk het hoofdpunt aan te geven Geruime tijd geleden heb ik zonder •r namen te vermelden op de aanwe zigheid en mogelijke aanwezigheid als leden in de Universiteitsraad ge wezen van hen. die tevens een met de grondslag en doelstelling der Vrije Universiteit strijdige partij of actie steunden Het betrof hen die het pleit voerden voor marxisme en communisme Vanzelfsprekend is nooit van inqui sitie of ketterjacht sprake geweest In het geding waren duidelijke ver dediging van de bewuste inzichten en soms onweerlegde ijverig gevoer de propaganda Met onweerlegde ar gumenten heb ik herhaaldelijk be toogd dat het voor een haar idealen ernstig nemende universiteit niet geoorloofd was het onverenigbare te verenigen en de werkelijkheid te verdoezelen: marxisme en christen dom laten zich zonder woordver draaiing nimmer onder dezelfde noemer brengen Wat is de kwestie? Een lid van de universiteitsraad moet verklaren dat hij Instemt dan wel bekend is met de doelstelling der universiteit cn naar vermogen in de geest van die doelstelling wil te werk gaan Deze verklaring is een en ondeel baar De betrokkene kan instem men. is dus ..geestverwant', of draagt slechts kennis, staat welwil lend tegenover het streven der uni versiteit. maar bewaart tegelijk af stand. zonder dat naar buiten blijkt wat bij hem het geval is. Wanneer nu van zo iemand ook be kend is zonder ketterjacht dat hij marxistisch denkt, het commu nisme Is toegedaan of misschien dit geval kwam nog niet voor een eenzijdig de rede verheffend libera llsme huldigt, dan mag deze figuur toch als lid van de Universiteitsraad optreden cn wordt hij universitair bestuurder Naar het voorstel van de werkgroep voorzien van een zekere akkoordverklaring door bestuur der vereniging en college van bestuur weegt de verklaring van ..instem ming dan wel bekendheid'" met als sluitstuk de bereidheid naar vermo gen de doelstelling te verwezenlij ken zwaarder dan het aan de dag getreden marxisme, communisme of ..algeheel redelijk" liberalisme dit laatste wordt op het ogenblik overigens in Nederland nauwelijks aangetroffen Een lid van de univer siteitsraad blijft uiteraard op zijn verklaring ..aanspreekbaarEchter hoe zou dit niet het geval zijn? Het pogen Is. tenzij men op deze weg terugkomt, om met snelheid de zaak in dier voege te beslissen dat de verenigbaarheid van het onverenig bare. zoals gezegd, metterdaad mo gelijk wordt. Men laat de oplossing om enkel ..Instemming" en niet „ln- .stemming dan wel bekendheid" met de doelstelling te vragen voor de desbetreffende gekozen leden van de universiteitsraad In dit stadium rusten, ofschoon zij dank zij regle mentswijzigingen vrij gemakkelijk zou vallen Voor mij lijdt geen twij fel dat er goede bedoelingen ter spijt thans een verkeerde richting is ingeslagen Amsterdam Karte. duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. CDA (Adriessen en Aantjes) waren woedend, omdat Den Uyl de zaak zó had opgehouden, dat Frankrijk deze ethische rol van ons kon overnemen (Maar abortus heeft te maken met seksualiteit, en dan wordt het me nens bij 't CDA Eindhoven E. Bruineman - v. Gorcum Menten (2) De vraag of er in Nederland onbe wust sprake is van klassejustitie was de algelopen weken in de be langstelling De zaak Menten geeft ons. dacht ik. een duidelijk beeld Was iemand anders niet zo geslepen, niet zo brutaal om de getuigen en diegenen die de heer Menten be schuldigen van een misdadig verle den. ontoerekenbaar te noemen enz dan had de Justitie wel degelijk voorzorgen getroffen of was tot ar restatie overgegaan Den Him.N' G. Kleinjan Menten (3) Waarom heeft Den Uyl niet plaats genomen naast Van Agt toen deze in de Kamer was voor behandeling van de zaak Menten? Bij de behandeling van de zaak van de Drie van Breda, ook door minister Van Agt verde digd. was de ministerpresident Biesheuvel. Hij was zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van een lid van zijn team bewust 't Is heus niet nodig minister Van Agt te souffle ren. Die weet z'n weetje wel en het mag gezegd, beschikkend over wei nig gegevens, heeft hij zijn beleid verdedigd op een wijze die waarde ring verdient Rotterdam B. Molenaar Menten (4) I. A. Diepenhorst Ethisch reveil (1) In Uw redactioneel commentaar van 10 nov. schrijft U. „In allerlei opzich ten is ethiek de neerslag van het denken over de kwaliteit van ons bestaan en voortbestaan We kun nen ook zeggen, dat in de ethiek liggen opgeslagen de ervaringen van vele generaties met goed en slecht in het menselijk leven en samenleven" Ik heb drie vragen: 1 Is dat een haastige, slordige formulering'' 2. Moet ik er uit opmaken dat U de Bijbel rekent tot die opgeslagen er varingen? 3 Moet ik er uit opmaken dat U Gods Woord en ethiek niet met elkaar in verband brengt0 Ik hoop het eerste, maar ik zou het wel graag weten. want 2 en 3 zijn be langrijke keu2en. die U niet onder de tafel mag houden Het gaat hier om niet minder dan heteronome of au tonome ethiek Het ts natuurlijk ook nog mogelijk dat ik U helemaal ver keerd heb begrepen Zetten W. ter Horst Ethisch reveil (2) Trouw deelt in z'n hoofdartikel een paar klappen uit aan de mensen bulten 't CDA die van het ethisch reveil van van Agt weer zo nodig een politieke strijd moeten maken en die weer etiketten opplakken met ..progressief' en „conservatief" er op. en dét. terwijl een ethisch reveil zo hard nodig is in deze tijd. „Ook Den Uyl is Immers ethisch bezig, 't zou beter zijn als rechts en links samen de strijd aanbonden tegen kwaad en onrechtHet gaat vol gens Trouw om bestaan en voortbe staan van de mens Ja. dat is zeker Bijvoorbeeld toen van Agt dit voor- Jaar bijna wegliep, omdat hij de abortus niet helemaal kon verbir den. „Het ongeboren kind werd ver moord". zei hij Dat is inderdaad bestaan cn voortbestaan en als b v ds Buskes dat zegt. kun Je dat res pecteren Maar toevallig speelde in die zelfde week ook de stnjd om 't al of niet leveren van kerncentrales aan Z Afrika Iedereen weet hoe het er in Z Afnka voorstaat en dat hier de levens van duizenden in 't geding zijn. niet ongeboren kinderen, msir mensen die leven, mannen, vrouwen en kinderen En alle groten van het De minister van binnenlandse zaken heeft in 1973 in Dronten ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de reserve gemeentepolitie verklaard: ..trots te zijn. op zo n korps te kun nen rekenen in moeilijke omstan digheden". Had de reserve gemeen tepolitie of de reserve rijkspolitie het huis van Menten niet kunnen bewaken? Beide ministeries, van binnenlandse zaken en Justitie, waar deze korpsen onder ressorte ren. alsmede de plaatselijke hoofd en van politie (de burgemeesters als mede de korps-chefs! en het O M hebben gelaaid Geen politie ge noeg? Politie genoeg' als men er maar gebruik van wil maken. Rotterdam F.J.H. Kamm 1 (oud-hoofdagent van reserve gemeentepolitie) Palestina Comité (3) Met ergernis en verbazing las ik het bericht dat de „Nationale commis sie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssamenwerking" gunstig beschikt heeft voor een sub sidieaanvraag van het Palestina Co- mlte. Dit betekent immers dat de Nederlandse regering steun verleent aan een organisatie die er op uit is het bestaan van een bevriend land te vernietigen, nota bene een land, dat als enige in het gehele Midden- Oosten er aanspraak op mag maken een democratie te zijn Bergschenhoek J. van Vliet Drentse bijbel (3) Ik ben tegenstander van het verta len van de bijbel in het Drents en Fries en eventuele andere dialecten Ik geloof best dat een streektaal voor sommige mensen veel waarde heeft, maar is het dan nodig om de bijbel in al die verschillende dialec ten (of talen) te vertalen als ze toch ook Nederlands kunnen lezen? Vol gens mij kan het NBG het hen ge schonken geld, beter gebruiken om de bijbel te vertalen voor landen waar de mensen nog geen bijbel hebben die ze kunnen lezen. Hoofddorp N. v. d. Vaart Wiesenthal In de pers wordt ten aanzien van de heer Wiesenthaal steeds een „betite ling" gebruikt die naar mijn smaak tekort doet aan zijn activiteiten- Uitdrukkingen als ..Wiesenthal de nari-jager" doen denken aan iemand die bezeten is van de jacht en niets liever doet dan op een bepaald mo ment zijn prooi afschieten. Eigenlijk is dit de omgekeerde wereld. Wiesenthal was met vele miljoenen anderen relf prooi. Dat hij de wereld wil beschermen tegen de werkelijk meedogenloze nazi's, de nietsontzien de jagers met het bloed van kleine kinderen nog aan hun geweerkolven, daarvoor moesten wij een andere aan duiding kunnen bedenken. Nijkerk H E Oltvoort Hervormde Synode Ter synode heb Ik helemaal niet beweerd dat „de zwarte Zuidafrika nen vrijwillig apartheid verkiezen", zoals uw verslaggever ten onrechte suggereert. Wel heb ik gezegd dat de culturele identiteit van de verschil lende volkeren, door de wereldraad ten aanzien van het kerkelijk belij den wel erkend, niet wordt erkend bij de beoordeling van de staatkun dige problematiek van Zuid-Afrtka In de discussie meende Dr A H van den Heuvel dat deze culturele iden titeit In Z.A wordt opgelegd, en ik dat deze wordt gezocht, wat m i een fundamenteel verschil blootlegt in de waardering van de situatie van Z -A notulering waardig Hilversum H. Jonker door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Een van de interessantste groepen in het dansfes- tival van het HOT in Den Haag is tot nu toe „Le ballet de poche" uit Grenoble, dat het afgelopen weekend is opgetreden Ontwa penend van pretentieloosheid, direct al in de naam: „Vestzak ballet". Gaaf en heel serieus danswerk, mooie spanning en veel variatie in beweging en dansvoordracht. met al lerlei aantrekkelijke verrassingen, zoals dansende handen en vingers. Er gebeurt van alles en nog wat op het toneel en er is altijd wel een beweging welke de aandacht trekt. De variatie werd nog uitgebreid, doordat de groep drie vrouwen en twee mannen als extra-tje het paar Caroline Marcadé en Peter Mo rin van de Carolyn Carlson-groep als gastdansers had meegenomen. Dit duet gaf een volstrekt ander beeld dan de vijf Vestzak-ensembleleden, maar toch ook zo. dat het er mooi bij aansloot. En er zit in dat ensemble ook nog de nodige ..bedekte" virtuo siteit: altijd als middel, nooit als doel op zichzelf, heel onopvallend. Bescheiden voor het applaus wordt gevlucht Eenmaal, bij een duet „Mi- roir sans visage" dat als voorproefje werd gegeven voor een in december in Grenoble in première te brengen ballet, bleef het applaus helemaal achterwege: zo'n los uit een ballet gelicht duetje heeft, hoe aantrekke lijk ook. vanzelfsprekend geen begin of slot en de geboeide toeschouwer had niet eens door dat de zaak „uit" was Al direct bij ..Point rouge", waarmee de avond opende, schoot er even een schokje door de toeschouwers: de begeleiding is Mnsir for nrpoared piano" van John Cage, Op deze merkwaardige muziek hebben Alexandra Radius en Han Ebbelaar, een de aandacht trekkend duet ge danst. Maar de muziek is de enige overeenkomst, choreografe Brigitte Réal heeft er iets totaal anders op gemaakt. Zeer gestyleerd. interes sant vingerspel, abstracties, wat humor. Met ..Quinine" op muziek van Stu Martin, brengen beide gastsolisten een gespannen maar ook heel gevoe lige clownerie. ..Clara night" van Bri gitte Réal is wat romantisch van toon. men zou het min of meer kun nen aanduiden als een Ballet Blanc in moderne stijl. Er zitten aantrekke lijke danstegenstellingen in met wat ondeugende humor. .Journal Intime". wederom door de beide gastdansers. heeft geen muzi kale begeleiding. Heel simpel: twee slapende lieden, die dromen, half wakker worden, weer Inslapen, soms helemaal wakker worden. Allerlei wonderlijke invallen verwerkend: brokken herinnering, slaperige dis cussieflarden. dromen, onderbewus te en ook wel bewuste wensen. De avond eindigde met „Comme en fili- grane" van Brigitte Réal op de „Kla- vierstücke 7 und 9" van Karlheinz Stockhausen, een muziekballet met veel abstracties, soms wat „verstild" in adagio-beweging en in blauwe glittercostuums. PARIJS De toestand van de 75- jarige Franse schrijver André Mal raux, die in een ziekenhuis in Parijs wordt verpleegd met een longaan doening. is plotseling sterk achter uit gegaan doordat een longembolie is opgetreden Malraux was van 1958 tot 1969 mi nister van cultuur in de regering van wijlen president Charles de Gaulle. Men noemde hem wel „het denkwa- pen" van de Gaulle, en op één na de belangrijkste figuur in diens rege ring. Toen de Gaulle in 1969 aftrad, trok ook Malraux zich terug en ging in afzondering in de buurt van Pa rijs wonen PARIJS (AFP. UPI) De Britse schrijfster Doris Lessing (57) heeft gisteren de „prix medicis" voorniet- Franse auteurs gekregen voor haar roman „The Golden Notebook", ver schenen in 1962. De gelijknamige prijs voor Franse schrijvers is toegekend aan Mare Chodolenko (26) voor „Les Etats du Desert". De „prix femina" voor de beste vrouwelijke auteur in het Frans is verleend aan de Belgische roman schrijfster Marie-Louise Haumont (57) voor „Le Trajet". kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00*19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. „Hij. mijn God. Hij heeft mijn leven altijd aan de dood ontheven." Na veel strijd en moeite is ontslapen mijn lieve man Jacobus van der Valk in de ouderdom van 73 jaar. Groningen. 20 november 1976 Vinkenstraat 21. H van der Valk-Niemeijer „Zo zal Hij alles maken dat ge u verwonderen moet." De overledene is opgebaard m één der rouwka mers van het „Gebouw Esdoornlaan 187". Bezoek 's avonds van 7-8 uur. De rouwdienst zal gehouden worden a.s. donder dag om 12.00 uur in de aula van de begraafplaats „Selwerderhof', waarna plm. 12.30 uur de begra fenis zal plaatsvinden. Na de plechtigheid gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van de begraafplaats. God heeft tot Zich genomen zijn moe gestreden kind, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma. zuster, schoonzuster en tante Berendje Voordewind geb. van Bruggen in de leeftijd van 62 jaar. Amsterdam. H. A. Voordewind Zetten. H. Beuving-Voordewmd E. Beuving Hoevelaken, J. Voordewind T. Voordewind-Bonke Edam. J. Voordewind H. Voordewind-Boven Amsterdam, A. Voordewind Kleinkinderen en verdere familie Amsterdam. 22 november 1976 Griftstraat 34-1 THUIS GEEN BEZOEK Gelegenheid tot afscheid nemen woensdagavond van 7-8 uur in de rouwkamer van Begrafenis- en Crematieverzorging Herm. J. Dankbaar. Frans Halsstraat 6 (bij de Stadhouderskade). De teraardebestelling zal plaatshebben donder dag 25 november te 13 uur op de begraafplaats ZoVgvlied aan de Amsteldijk. Vertrek van Grift straat 34 omstreeks 12.40 uur. HEER FAMILIEBERICHTEN OP PAG.11 EN PSI4/RH8 Voor 7 kwartjes kun je rijk worden in de Lotto. Elke zondag Lotto- en Toto-formulieren liggen voor u klaar bij winkels met het bekende rood-wit- blauwe embleem. U kunt ze ook krijgen via een sportvereniging bij u in de buurt. Mensen van die club komen ze zelfs brengen én halen. En de zondag daarop kunt u in Studio Sport op de TV zien of u in de prijzen bent gevallen. Weet u een eenvoudiger manier om rijk te worden?

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16